PDA

Zobacz pełną wersję : Zrobienie otworu w stropie + Schody (stary dom) - jak, ile?



MARTiiii
21-03-2005, 15:05
Dom z lat 60' na wsi - parter w połowie poniżej gruntu przystosowany do zamieszkania, piętro mieszkalne i strych na siano. Ludzie, którzy go budowali nie zrobili w nim schodów z pierwszego piętra na parter (są 2 osobne wejścia z zew.), chociaż w planach budynku są one przwidziane. Zamiast schodów są poprostu pmieszczenia. No i właśnie w tym mijescu chciałem wykuć dziurę i zrobić schody. Strop to 10cm płyty żelbetonowe.

Schody mają być jak najtańsze, chyba takie metalowe będą najlepsze?

1. Komu zlecić taką robotę?
2. Ile wybicie takiej dziury może kosztować (żadnych instalacji tam nie ma)?
3. Koszty samych schodów?

robert skitek
21-03-2005, 16:39
sugeruję najpierw wziąć kogoś kto się na tym zna. Skąd wiesz jak jest oparty strop??? - wykujesz dziurę i na głowę Ci poleci pół stropu. schody tez musza sie na czyms oprzeć.
Tak poza tym to samowolka budowlana w najczystszej postaci. na takie zmiany powinienes miec pozolenie na budowę

MARTiiii
21-03-2005, 18:07
O pozwoleniu wiem, przeciez oczywiste. To czy strop nie zawali mi się na głowę, ma mi powiedzieć ten kto by to wykonywał (czy kto). Skąd ja mam to wiedzieć? W planach domu w miejscu w którym chciałbym wybić teraz dziurę są schody tylko nie sotały wykonane przy budowie domu (lata 60'). Dlatego raczej nie powinno nic się zawalić przy wybijaniu. Strop to wielkie wąskie płyty. Schody znajdują się przy głównej ścianie (50cm - jakieś tam pustaki), Wewnętrzne ściany 20-30cm z cegły..

Na jakiesj zasadzie budowane są schody nie wiem. Wiem, że są różne kontrukcje i nie muszą byc murowanem, mogą być stalowe, kręcone i jakie tam jeszcze.... Schody mogą się opierać na stalowych belkach przecież (metalowa konstrukcja).


Dałem temat na forum by coś się dowiedzieć.

jajmar
21-03-2005, 18:35
Tak jak już Robert Ci napisal wez jakiegos budowlańca na budowe i niech to ogladnie. Pytasz kto może to ocenic najlepiej konstruktor. Oglądnie ściany strop jak trzeba bedzie cos odkujecie i sprawdzi wszystko na miescu. To że w projekcie w ty mjescu byla dziura nie oznacza ze po wykuciu dziuru nic zlego z pozostala czescia stropu sie nie stanie. Może tez np ktos jakas sciane nosna zlikiwdowl bo nie byala potrzebana do schodów?
Stalowe schody tez obciązaja strop wiec i tak powinienes dokonac oceny technicznej swojego pomyslu.

MARTiiii
21-03-2005, 18:45
No tak, nic tylko wziąć kogoś...

Możecie jeszcze mi podać w jakich granicach kosztuje postawienie schodów w nowo budowanym domku, żebym wiedział na czym stoje.

Która konstrukcja schodów jest tańsza: metalowa, czy murowana?

robert skitek
21-03-2005, 18:59
najtaniej to chyba drewniana.
weź najpierw konstruktora albo architekta - i tak musi zrobic opinie techniczną i wykonac projekt