PDA

Zobacz pełną wersję : instalacje w ścianie czy w podłodze



jacekkkk
21-03-2005, 15:33
mam robić instalacje co i cwu nie wiem czy kuć sciany czy bez kucia zalać je w posadzce a jak w posadzce to w warstwie betonu czy styropianu ocieplającego podłogę

pasco
21-03-2005, 15:38
Ja bym tam robił tylko w posadzce, ale co do szczegółów, to jeszcze dokładnie nie wiem, jak się to robi :(

invx
21-03-2005, 18:05
co sie da w jastrychu w wrastwie styropianu, a co sie nieda w jastruchu to w scianie. Pamietaj o otulinie :wink:

RB
22-03-2005, 16:19
Mam ochotę poprowadzić przewody c.o. w ścianach ze względu na lepszy dostęp do ew.nieszczelności. Mam już kupioną większość rur miedzianych / metoda lutowania/.
Jeden wykonawca mówi, że to jest podcinanie konstrukcji budynku takie rowki poziome w Maxie. Straszy mnie zawaleniem się budynku. Chce kłaść rury w wylewce.
Sprawdziłem, że te rowki praktycznie są na ok. 5 cm a ja mam ściany zrobione z Maxa na 29cm.
Drugi wykonawca nie widzi problemu ze schowaniem rur w ścianach.
Kierownik budowy twierdzi, że w ścianie takie instalacje można poprowadzić.
Dodam, że miałem już robione rowki bruzdownicą pod elektrykę.

Co o tym wszystkim sądzicie?

Barbicha
22-03-2005, 16:51
RB
Wydaje mi sie ze nie powinno byc problemu z oslabieniem konstrukcji budynku bo nie dochodzisz nawet do polowy MAXa

A spytaj sie jeszcze 3 i 4 wykonawcy co o tym powie :wink:

RB
22-03-2005, 20:34
Dzięki za odpowiedź, może ktoś jeszcze się wypowie-czekam

1950
22-03-2005, 20:37
w przypadku gdy bruzdy są w ścianach, osłabiasz mur masz jedynie do momentu gdy go nie zatynkujesz. po zatynkowaniu problem się kończy

invx
22-03-2005, 21:18
miejsce zatynkowane zawsze bedzie slabsze z kilku powodow:
-tynk jest zazwycczaj slabszy niz material z jakiego wykonana jest sciana
-zawsze to bedzie laczeniematerialow
-zawsze nie bedzie to pelne wypelnienie
-a niekiedy mur moze nawet moze przyjmowac naprezenia od instalacji

jednak w przypadku maly bruzd nie ma to praktycznie znaczenia i nie ma co sie tym przejmowac :D

Janewa
23-03-2005, 07:27
Będę miała w podłodze - zgodnie z projektem.

pasco
23-03-2005, 07:50
Ludzie, żeby osłabić mur o grubości 25-36cm trzeba by wyryć w nim bruzdę na co najmniej 10 cm!

RB
23-03-2005, 18:03
Dzięki za wypowiedzi

Zgodnie z sugestią Barbicha rozmawiałem z wykonawcą nr 3-nie jest to żaden problem dla domu żeby schować rury w ścianę. U niego jest problem z większą ilością pracy i brakiem bruzdownicy. Proponuje mi abym odsprzedał miedź i on by mi wykonał instalację rozdzielaczową w oparciu o rury plastikowe ułożone w wylewce. Twierdzi, że nie ma połączeń lutowanych i łatwo zlokalizować uszkodzony obwód. No to więc wyłonił się kolejny dylemat.
Przedzwoniłem również do biura projektowego i tam również powiedziano mi, że te rury można spokojnie schować w ściany.

Czekam dalej na Wasze przemyślenia i doświadczenia.

invx
23-03-2005, 18:10
jasne ze miedz i w sciany. A nie cholerny plastik :-?

Pikuś
23-03-2005, 19:15
U mnie piony NA ścianach, rozprowadzenia w styropianie pod wylewką Pikuś /Cu-oczywiście/