PDA

Zobacz pełną wersję : Stary dom - modernizacja instalacji ciepłowniszej.



MARTiiii
21-03-2005, 15:48
Dom murowany z lat 60' pow. mieszkalna 110m2 (70m pow. zabudowy)- parter (piwnica w połowie ponieżej gruntu) przystosowany do zamieszkania, pierwsze piętro mieszkalne oraz strych (składowisko dla siana). Na samym dole znajduje się łazienka i kuchnia. Dom nie ocieplony, ściany 50cm.
W domu jest piec do opalnia węglem (bardzo stary) oraz kaloryfery. To chyba instlacja otwarta. Nie ma gazu w domu ale można je przyłączyć, 40m od budynku. Brak ciepłej wody. Kanalizacja, woda , prąd są.
Dom nie będzie napewno przezemnie zamiszkały, jest zbyt daleko. Ma posłużyć jako dom letniskowy. Chyba, że znajdzie się kupiec na niego.

Jak ogrzać taki dom? Robić przyłącze gazowe ale to chyba duże koszta, żeby zrobić ogrzewanie takiego starego domu na gaz. Myślałem nad dużym piecem przepływowym (podgrzeanie wody i kaloryferów).
Kolejna alternatywa to grzanie elektryczne w II taryfie ale to ponoć droga sprawa. Domu w zimie raczej często nie odwiedze, musi być jakiś automat.

Główny problem to ogrzewanie domu w czasie zimy, gdy będzie stał pusty.

Jezier
21-03-2005, 18:38
Ja w takim domu utrzymywałbym temperaturę ok 7 stopni. Zamontowałbym grzejniki elektryczne - konwektory i podłączył je do zegara sterującego aby działały tylko w taniej taryfie. Gdybym zamierzał czasami przyjechać to nastawiłbym się na to, że od razu po przyjeździe w zimie napalę w kominku i szybko powinno się zrobić ciepło. Grzejniki też bym wtedy oczywiście ustaił na pożądana temp.

MARTiiii
21-03-2005, 18:52
Tylko 7C? Taka temp. wystarczy by utrzymać domek w dobrym stanie?
Czy te grzejniki mają jakieś wymagania względem instalacji elektrycznej? Dom ma trochę lat. Rodzina w nim mieszkająca nie zużywała zbyt dużo prądu. Boję by instalacja nie dostała szoku po zainstalowaniu takich piecyków :lol:.
Do łazienki też taki grzejnik, tam i tak trzeba kafelki kłaść na podłogę?

Myślałem na tym piecem ale wygląda tak, że narazie bałbym się go uruchamiać :lol:

Jezier
21-03-2005, 19:28
7 stopni wystarczy aby nic się w domu nie stało.
W sprawie stanu instalacji elektrycznej najlepiej rozmawiać z elektrykiem.
W łazience możesz jakąś elektryczną podłogówkę zamontować, ale w takim nieocieplonym domu konieczny będzie jeszcze grzejnik, ale łazienkowy.
Np. taki:
http://www.bursa.pl/inc/detail/helios_large.jpg