PDA

Zobacz pełną wersję : jakość prac murarskich



inż. Mamoń
22-03-2005, 10:21
Witam, mam odebrać ściany działowe z porothermu 8 cm. Jaka jest norma na jakość robót? Albo w skrócie co i jak należy sprawdzić? Wydaje mi się że mój majster bebłocze mówiąc o odchyleniu od pionu - byle oczko poziomicy było między kreskami...

Drugie pytanie - czy murarze odliczają czy nie odliczają otwory okienne i drzwiowe. Wiem, że tynkarze na ogół odliczają otwory powyżej 3 m kw, a mniejsze liczą się jak ściana.

Geno
22-03-2005, 18:17
Drugie pytanie - czy murarze odliczają czy nie odliczają otwory okienne i drzwiowe. Wiem, że tynkarze na ogół odliczają otwory powyżej 3 m kw, a mniejsze liczą się jak ściana.

Powinni odliczać otwory ale za to jest oddzielna pozycja czyli norma na murowanie otworów drzwiowych i okiennych ponieważ te miejsca wymagają dodatkowej uwagi.

Grzegorz63
23-03-2005, 07:52
...Wydaje mi się że mój majster bebłocze mówiąc o odchyleniu od pionu - byle oczko poziomicy było między kreskami...
Sprawdź dużą 2-metrową łatą. To oczko poziomicy "byle między kreskami" to coś a'la "col, dwa cole na budowie nie gra role..." Jeżeli odchylenie od pionu na całej wysokości ściany PTH 8 nie jest większe niż około 1 cm to chyba bym zostawił a jedynie pomniejszył wynagrodzenie o konieczność zwiększenia grubości tynku na doprowadzenie ściany do pionu.
Przypomina mi się w tym miejscu wypowiedź jednej z forumowiczek, która na uwagę, że woda z rynny nie spływa usłyszała odpowiedź:
"...dziwne- spad jest, a woda nie spływa..." :lol: