PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie w mieszkaniu



BooNi3
30-10-2016, 13:21
Witam
Zwracam sie z prośbą by spróbować wyliczyć mniej więcej jakiego rzędu oszczędności beda po zmianie ogrzewania.

Mieszkanie na slasku w Gliwicac w dwu pietrowej kamienicy na drugim piętrze. Budynek po niemiecki z cegły z lat 60 ocieplony, okna plastikowe 2-3 letnie. Mieszkanie ok 50m2 (wysokosc ok 2,7m) na 2 piętrze w stanie obecnym ogrzewanie to 2piece kaflowe z wbudowanymi grzałkami elektrycznymi + 1 stary radziecki piec akumulacyjny. Woda ogrzewana z boilera. Rachunki za prad w stanie obecnym to ok 700-800zl co dwa miesiące bez względu na okres grzewczy. Taryfa pradu to G12.
W zimie ogrzewanie przeważnie załączone tylko w taryfie nocnej czyli gdy człowiek spi albo jest w pracy, a temp nie przekracza 19*C w momencie grzania.

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile dla takiego mieszkania może wychodzić mniej więcej zużycie gazu by ogrzać takie mieszkanie i wodę w nim.
Resztę obliczeń chyba bede umiał zrobic ale jakby sie komuś chciało to może zrobic.
Puki co wyliczyłem mniej więcej iz zużycie pradu bez ogrzewania i boilera w taryfie G11 wynikało by ok 110zl l 130zl miesięcznie.

Chodzi mi o teoretyczny koszta by policzyć mniej więcej kiedy zwróci sie inwestycja z zmiany ogrzewania.

Z gory dziekuje za wsparcie

Mareks77
31-10-2016, 09:03
Prawdopodobnie oszczędności to masz teraz.
Jeśli zużycie prądu bez ogrzewania i boilera kształtuje się tak jak podałeś to oznacza że samo ogrzewanie CO i CWU pochłania 600 - 700 zł
Rachunki 300 zł co miesiąc w sezonie grzewczym`dla 50m2 mieszkania nie są jakieś zatrważająco wielkie więc oszczędności będą raczej nikłe a zainwestowana na piec i instalacje kwota nie zwróci się raczej szybko..
Wszystko zależy jaki planujesz kocioł ale pewnie jakiś dwufunkcyjny