PDA

Zobacz pełną wersję : grubość ocieplenia na silikat



jacekkkk
22-03-2005, 16:02
mam sciany silikatowe 25 cm. zastanawiam się nad grubością ocieplenia styropianem 12 czy 15 czy ta różnica na tyle zmieni izolacyjność ściany aby te 3 cm różnicy opłaciły się ?

pattaya
22-03-2005, 17:06
Te 3 cm to raptem w przypadku styropianu 500-600 zł.Niewiele jak za lepszy komfort cieplny.

Jezier
22-03-2005, 17:45
Albo się opłaci albo się nie opłaci. A może jednak 25 cm warto dać.
A może wystarczy 5 cm.

aleksik
26-03-2005, 05:52
Ja ocieplałem sylikat (25 cm) 15 cm wełny.
Zawsze mnie jednak dziwi, po co stosujecie sylikat jako materiał oddychający a na to styropian - tak lubujecie się w termosach? Przepraszam za te porównanie, ale cena wełny nie jest tak odstraszająca w porównaniu do styropianu a już mi wszystko ładnie "zipie". :P

KonAn
26-03-2005, 06:24
Grunt to dobra wentylacja!

BK
26-03-2005, 06:26
Różnica w wełnie czy styropianie na niewielkim domu wynosi (u mnie przynajmniej 4 tys). Trochę dużo za złudne przekonanie że domkowi będzie bardziej komfortowo oddychać (bo ludzie komfort mają i przy wełnie i styropianie). Daliśmy 15 cm styropianu i mamy na drzwi (frontowe i od tarasu).
Największym błędem jest kupowanie markowych drogich rzeczy na początku budowy jak się jeszcze nie zna skali wydatków. Bardzo się cieszę że mamy tani styropian. A dom będzie odychać dzięki wentylacji mechanicznej.

rafalg
26-03-2005, 08:17
Ja na cegłę silikatową gr 24 dałem ocieplenie styropian 12cm i jestem zadowolony. Co do oddychania i termosów to mi się słabo robi jak słysze takie informacje. Nie na tym polega odddychanie domu i styropia temu nie przeszkadza.

FREDY
26-03-2005, 08:57
Najpierw wszyscy się zastanawiają nad paroprzepuszczalnością murów, a potem podczas wykończenia i tak większość z was zastosuje farby lateksowe i tę paroprzepuszczalność ograniczy do minimum. :D

aleksik
27-03-2005, 10:34
Każdy żyje jak mu łatwiej i nie przyzna się do błędów bo juz nic mu to nie zmieni w jego budowie, ale oddychanie ścian a wentylacja mechaniczna to całkiem inna sprawa w życiu, bo dzięki wentylacji mechanicznej nie wygonisz wilgoci z miejsca pomiędzy steropianem a silikatem.
Jeżeli ktoś myśli o oddychaniu ścian to właśnie myślia nie robi coś a potem na tynk daje jakieś "specyfiki blokujące paroprzepuszczalność.

Sp5es
28-03-2005, 09:12
Obliczeniowo 12 cm zasadniczo starcza (na czuja, chyba go mam). Jesli koniecznie chcesz wiedziec dokladnie, moge Ci to przeliczyc. W Muratorze tez byla plyta CD z kalkulatorem do ocieplen.

Z drugiej strony 3 cm ekstra, to inwestycja - materiał, wykonawstwo, rusztowanie o ok.3% więcej. Robisz ocieplenie..żeby oszczędzić na ociepleniu...

dopisek po fakcie: Przeliczyłem , wychodzi 12 cm styropianu ok. U 0,29 wystarcza

Nasze wymogi na ochrone cieplna są słabsze, u Skandynawów musiałbyś mieć 15 albo i więcej., czyli U 0,25

Pamiętaj wymogi cieplne rosną, ogrzewanie nigdy nie stanieje.

Bajki o oddychaniu i kompresach styropianowego dla podloza silikatowego włoż do lamusa.

Może kiedyś więcej o tym napiszę.

Więc-

12 cm wystarcza
masz kasę, nie żałuj tych 3 cm
nie masz kasy, zostaw, będzie dobrze
dodatkowo ile chcesz płącić za lepsze samopoczucie (niezależne od fizyki budowli...)

jacekkkk
02-04-2005, 14:22
O taką odpowiedz mi chodziło dzięki Sp5es, muszę jeszcze przeliczyć jaką będę miał różnicę w cenie za te 3 cm.

Sp5es
02-04-2005, 15:05
O taką odpowiedz mi chodziło dzięki Sp5es, muszę jeszcze przeliczyć jaką będę miał różnicę w cenie za te 3 cm.

Do uproszczonych obliczen przyjmuj 1 pln za 1 cm grubosci styropianu (w rzeczywistosci jest troche wiecej), czyli 3 pln.(wszystko na m2). W % inwestycji ociepleniowych to nie fortuna. Ale grosz jest grosz.

Ponadto radze nie brac nieparzystych grubosci styropianu. bo nieparzyste np. 15 cm nie są typowe i moga za nią chciec troche więcej, bo na zamowienie. Moze byćc, ze 16 cm będzie taniej niż 15. Ale spytaj, tam gdzie kupujesz.

budulec
02-04-2005, 15:44
widzę Sp5es, że masz racjonalne podejście do tematu i to sie bardzo chwali. Aleksik, o budownictwie (w szczególności o fizyce budowli) wiesz tyle samo co ja o życiu erotycznym mrówek, czyli niewiele, ale w razie konieczności mógłbym o tym dyskutowac latami.
pzdr

BK
02-04-2005, 19:10
Proponuję nie dawać całej jednej płyty 15 cm tylko 10 plus 5 - zapewni to chyba lepszą elastyczność pokrycia i zapobiegnie ewentualnemu pękaniu styropianu. Chociaż mówią że i 15 cm nie pęka
U mnie pękło pomimo klejenia 10 + 5 ... Ale nie wiem jeszcze co mogło być przyczyną - być może źle nałozona siatka
Problemem może być znalezienie 15 cm listwy startowej - metalowej listwy którą się daje pod styropian od spodu

Sp5es
02-04-2005, 23:34
Prawdopodobnmie właśnie dlatego pękło, że było 10+5 cm.
Zapewne styropian nie był do siebie klejony (płyta do płyty) - to mogłaby być pierwsza przyczyna. Miałoby to szanse wytrzymać przy braku klejenia, tylko gdyby dać 12 kołków na m2. I też technicznie nie zalecane rozwiązanie.

Złe nałożenie siatki też prowadzi do pęknięć. Jeśli pęknięcia są pionowe w module od 90-100 cm to przyczyną jest brak zakładów siatki.

Innym zródłęm mogłby być niesezonowany styropian. Trzeba by mieć fotkę wad.

Nie ma cudów pod tytułem poprawienie elastyczności styropianu do tej aplikacji. Ten materiał do tej metody poprostu się nadaje, ma aprobaty techniczne i nie kombinujmy. Izolacje kładzie się jednowastwowo.

Drugie konieczne byłoby klejenie obu warstw, kolejne wywalenie 4 kg kleju na darmo, zwiększenie ciężaru systemu plus robocizna.
Niepotrzebne.

jacekkkk
03-04-2005, 07:40
ja również tak myślę w zasadzie nie słyszałem aby ktoś ocieplał styropianem w 2 warstwach mostków można uniknąć dając styropian wyprofilowany na tzw.pióro-wpust

Jezier
03-04-2005, 16:17
Kiedyś w innym wątku obliczyłem sensowność inwestowania w dodatkowe cm styropianu. Oto co napisałem.

Najpierw założenia.
Postanowiłem sprawdzić gdzie i komu opłaca się docieplać ścianę dwuwarstwową - materiał izolacyjny to styropian. Wybrałem 4 miasta w Polsce: Suwałki, Warszawa, Szczecin i Wrocław. Wziąłem dane klimatyczne z okresu 30 lat (z programu OZC) dla tych miast.
Założyłem, że średnia temp wewn. w domu wynosi 20 stopni.
Cenę gazu wziąłem z gazowni warszawskiej (nie chciało mi się szukac cen w innych gazowniach), Cenę oleju przyjąłem 2 zł za litr. Ceną propanu - 1,6 zł za litr. Cenę prądu wziąłem z poszczególnych zakładów energetycznych na których terenie leżą te miasta - dla Warszawy przyjąłem ZEWT (Stoen pominąłem bo działa tylko w mieście Warszawa).
Sprawność pieca gazowego kondensata przyjąłem 100%, zwykłego 88%, olejowego 87%.
Prąd liczyłem dwa razy - tylko tania taryfa oraz średnia z taryfy taniej (ok 42%) i drogiej (ok 58%)
Jeśli chodzi o styropian to:
Aby obniżyć współczynnik przenikanie ciepła z 0,3 na 0,26 wystarczą dodatkowe 2 cm styropianu z 0,25 na 0,21 wystarczą dodatkowe 3 cm styropianu, a z 0,2 na o, 16 potrzeba oż dodatkowych 5 cm styropianu.
Cenę styropianu przyjąłem na 140 zł/m3 a jego lambda 0,04.
Z moich obserwacji przy budowie domu wynika, że na każdy 1m2 ścian zewn mierzonych wewnątrz domu potrzeba było 1,25m2 styropianu.
A oto jaki mi wyszedł czas zwrotu w latach z inwestycji w dodatkowy styropian:
http://www.republika.pl/jezier/ocieplenie.gif
Nie brałem pod uwagę wzrostu cen energii ale tez nie liczyłem sumy utraconych odsetek np. od depozytów. Myślę, że to uczciwe.
Dla zainteresowanych umieszczam też plik z exela:
http://www.republika.pl/jezier/ocieplenie.xls

ania
03-04-2005, 17:14
Te 3 cm to raptem w przypadku styropianu 500-600 zł.

Pozwolę sobie się nie zgodzić z kolegą.
Wszyscy zapominacie, że zwiększenie grubości ocieplenia pociąga za sobą dalsze dodatkowe koszty:
- szersze parapety zewnętrzne (im szerszy tym droższy)
- dłuższe kotwy ( jeśli wełna)
- i drobiazgi w stylu: większa powierzchnia ścian zewnętrznych do obrobienia, mniej miejsca w środku (ci, którzy mają malutkie działki).

Myślę, że takich ukrytych kosztów jest więcej i dlatego daję na silikat 10 cm wełny. (U=0.29). Grunt to automatyka kotła! Tu widzę największe oszczędności.

RYDZU
03-04-2005, 18:15
Pozwolę sobie się nie zgodzić z kolegą.
Wszyscy zapominacie, że zwiększenie grubości ocieplenia pociąga za sobą dalsze dodatkowe koszty:
- szersze parapety zewnętrzne (im szerszy tym droższy)
- dłuższe kotwy ( jeśli wełna)
- i drobiazgi w stylu: większa powierzchnia ścian zewnętrznych do obrobienia, mniej miejsca w środku (ci, którzy mają malutkie działki).

Myślę, że takich ukrytych kosztów jest więcej i dlatego daję na silikat 10 cm wełny. (U=0.29). Grunt to automatyka kotła! Tu widzę największe oszczędności.

10 cm wełny to stanowczo za mało - chatka z silikatów będzie niestety za zimna.
Xella podaje U=0,29, ale inne kalkulatory dają dla identycznych parametrów
jak na stronie Xelli daja juz wynik U=0,35. Coś w tym jest... (propaganda?) :-?

Silikaty lubią ciepełko, doskonale je magazynują, ale trzeba je w domu zatrzymać.
Automatyka kotła tu nie pomoże - co z tego, że ciepełko będziesz produkować
jak pójdzie ono "w swiat".

Pozdrawiam

ania
03-04-2005, 18:45
Propaganda MURATORA!

http://www.muratordom.pl/ekspert_budowa.htm?advices=4193,2440

Ściana z silikatów M 18 (po dociepleniu 10 cm wełny) ma współczynnik U równy 0,3.

Tak naprawdę 0,296 :P

budulec
03-04-2005, 19:03
przy uwzględnieniu :
silka d=0,18 m i lambda=0,75 W/mK
wełma mineralna d=0,10m i lambda=0,037 W/mK
bez uwzględnienia tynków
opór przejmowania wew. i zew. Rs = 0,17
bez uwzględnienia mostków termicznych ( kołki mocujące, połączenia płyt, spoiny itp)
Wspólczynnik U dla M18 i 10 cm wełny wyniesie 0,321 W/m2K
tak więc ekspert albo przyjął inne parametry (ciekawe ską i jakie) albo zaokrąglił do 1 miejsca po przecinku
pzdr

ania
03-04-2005, 19:08
Raczej to ostatnie. :lol:

Wracając do tematu - koszt dodatkowego ocieplenia to nie tylko koszt zakupu grubszej wełny i z tym się chyba zgodzicie? :roll:

P.S. Dlaczego Rydzowi wyszło inaczej?

RYDZU
03-04-2005, 19:54
P.S. Dlaczego Rydzowi wyszło inaczej?

RYDZU skorzystał z płytki "Cieplejszy dom" dołaczonej do Muratora chyba jeszcze w 2003 roku.
Przyjałem:
tynk wewn gipsowy 1 cm
silikat 15 cm
wełna 10 cm (ale ta lżejsza) -
pustka 2 cm
silikat zewnętrzny 12 cm (łupany ma ok 10 cm, ale to akurat pomijalna róznica)
Nacisnałem "Dalej" i coś zaburczału, chrupnęło i wyskoczyło co napisałem w poprzednim poście.

Gdy teraz przyjąłem wariant z wełną cięższą - otrzymałem U=0,33 - czyli nadal niezbyt atrakcyjnie to wygląda.

Pozdrawiam

Jezier
03-04-2005, 20:01
Wracając do tematu - koszt dodatkowego ocieplenia to nie tylko koszt zakupu grubszej wełny i z tym się chyba zgodzicie? :roll:
Jednak głównie koszt dodatkowej grubości izolacji.
Np kołki 1 cm dłuższego kołka kosztuje 1 grosz. Czyli zakołkowanie 1m2 kosztuje 6 gr więcej. Przy czym 1 cm styropianu kosztuje 1,4 zł.
Piszesz też o dodatkowej powierzchni do wykończenia. U mnie po przyklejeniu styropianu 20 cm zamiast 10 cm. Powierzchnia ścian zewnętrznych zwiększyła się o 2,5 m2. O jakieś 1,5%.
Może jakieś znaczenie mają parapety ale też mi sie nie wydaje.
Tzn. są jakieś dodatkowe koszty ale w porównaniu z kosztem dodatkowej izolacji bardzo niewielkie.

budulec
03-04-2005, 20:04
Jezier, czy mógłbyś odpowiedzieć mi na pytanie dlaczego masz 20 cm ocieplenia, a nie 22 cm ? pzdr

Jezier
03-04-2005, 20:11
I tak miałem problemy z zamówieniem 20 cm z zakładką. Musiałem negocjować z głównym technologiem w fabryce styropianu. Na dostawę czekałem 2 miesiące. Dodatkowym problemem byłoby zakupienie kołków 32 cm. Najdłuższe jakie znalazłem - po dużych trudach miały 30 cm (można zakołkować było do 20 cm ocieplenia). Ale może teraz jest inaczej.

jacekkkk
03-04-2005, 20:56
20 cm. ocieplenia ? to o co ja się pytam, z tymi 12-15 cm. jestem po prostu śmieszny

budulec
03-04-2005, 21:06
A nie myślałęś o zastosowaniu Super Polynum ?

Wakmen
03-04-2005, 22:31
... cena wełny nie jest tak odstraszająca w porównaniu do styropianu a już mi wszystko ładnie "zipie". :P
Tak? To po ile kupowałeś m3 wełny lamelowej (bo przecież taką zalecają producenci i silikatów i wełny)? Styropian FS15 można dostać od 100 do 120 PLN/m3. Co ty na to?
Niech strzelę: 250 PLN/ m3 lamelowej? Może więcej?

Wakmen
03-04-2005, 22:32
Najpierw wszyscy się zastanawiają nad paroprzepuszczalnością murów, a potem podczas wykończenia i tak większość z was zastosuje farby lateksowe i tę paroprzepuszczalność ograniczy do minimum. :D
Albo tapety: grube, zmywalne :wink: .

BK
04-04-2005, 08:31
Wyjaśnię dlaczego kleiliśmy podwójnie - było to zabezpieczenie przed kolejną fuszerą "fachowców" - gdyby gdzieś wyszły szpary między płytami styropianu, i akurat trafiły na szpary w murze ...
prawdopodobnie przyczyną pęknięcia była źle nałożona siatka

Jezier
07-04-2005, 16:41
A nie myślałęś o zastosowaniu Super Polynum ?
A co to jest?

budulec
07-04-2005, 16:49
podobnop kosmiczny materiał... :D , ale niesprawdzony w praktyce. Możesz poczytać m.in. na http://www.elja.pl/polynum/ pzdr

Jezier
07-04-2005, 17:01
Jakoś nie wierzę w kosmiczne właściwości foli bąbelkowej zawiniętą w folię aluminiową. Polistyren jest najfajniejszy.

Sp5es
07-04-2005, 20:51
Jezier,

jeśli nie starcza długości kołków, to wykrawa się cylinder wykrojnikiem do np. połowy grubości płyty, osadza kołek, i czopuje sie wyciętym rdzeniem.

Dłuższe kołki ma firma EJOT, ale były paskarsko drogie. Jakościowy wyrób.

Jezier
07-04-2005, 20:58
Sp5es. No nie wiem. Kołki powinno się dawać na łączeniach płyt. Wtedy wykrajanie byłoby ok pod warunkiem, że czopowałoby się rdzeniem wyciętym z innej płyty. No i ciekawe ile za takie wycinanie trzeba by zapłacić ekipie.

Sp5es
07-04-2005, 21:02
Racja, lepiej dać kołki na łączeniach płyt. Jest to metoda zapobiegania klawiszowania płyt. Jednak przy grubych płytach, a przy brakującej długości kołka, to o takie chodzi, ma to mniejsze znaczenie, bo taka gruba płyta mniej/nie klawiszuje. To taki trick techniczny.

Myślę kasa ze robociznę brygadzie - bedzie mniej niż za nietypowe kołki

RomanP
08-04-2005, 01:00
Frezować można nieco przerobioną wyrzynarką do drewna. Niestety wychodzą kulki styropianowe (w D08 4 worki). Do czopowania niestety z innej płyty 5 cm (jw. dodatkowo 3 paczki). Ekipa chciała jak nie wiedziała o co chodzi. Za to dzieci sąsiadów miały niezły ubaw. One nazwywały to kuleczkami. Fezowanie, kołkowanie i zalepianie 6 godz. na 8,5 mb. (z pamięci, ale chyba dobrze. Kołek na środku i na każdym narożniku płyty). Kołki 30 cm bez problemu do dostania i wtedy możesz kołkować nawet 25 cm styropianu, no i nie masz mostków termicznych.
Koszt większych parapetów dodaj, ale odejmij i oszczędności (najmniejszy piec olejowy 15 kW, 1 zbiornik oleju 1000 l, mniejsze grzejniki V11 zamiast V22, możliwość pieca z zamkniętą komorą bez komina, nie masz wkładki kominowej i to wszystko za parę cm dłuższe parapety.

Jezier
10-04-2005, 19:15
Roman. Naprawdę duże oszczędności to miałbyś na rezygnacji z kotłowni olejowej.

RomanP
10-04-2005, 22:45
Nie mogę.
Na prąd się żona nie zgodzi. W razie choroby czymś grzać muszę. Jestem z tych co wiedzą, że źle robią i się w to pchają. Ponadto jestem ciekaw, czy zmieszczę się w 5 litrach oleju na m kw.. Czyli jak wyliczenia sprawdzają się w praktyce.

RomanP
10-04-2005, 22:49
Ponadto kotłownia olejowa to niewielki koszt. Kocioł z zamkniętą komorą spalania 3300+zbiornik na olej 1200 + komin przez ścianę 420. Reszta powinna się zmieścić w 1800 zł. Pokojówka w cenie kotła. Mam nadzieję, że sprawdzam już w tą zimę.