PDA

Zobacz pełną wersję : Elektryk



arek_s
23-03-2005, 08:29
Właśnie elektryk skończył mi położenie instalacji elektrycznej w cenie 25 zł za punkt. Ja jestem zadowolony - przynajmniej na razie :)

Tak dla orientacji co do sposobu wykonania to powiem tylko że w domku o pow. 230 m2 wyszło mi 12 obwodów a i uzyte materialy sa ok.

Ale żeby nie było że robię gościowi reklamę to jeśli ktoś chce namiary to proszę o informację na priv.
Acha - jeśli ktoś chciał by zobaczyć jak to zrobił to zapraszam - tynki będą dopiero w maju :)

Obaszar działalności elektryka to z regóły okolice W-wy
pzodrawiam.

arek_s
23-03-2005, 08:31
ach nie dodałem że cena obejmuje materiały :oops:
Oczywiście skrzynka i jej wyposażenie a także koszt przyłącza płaciłem dodatkowo.
pozdrawiam,
Arek.

Patos
23-03-2005, 08:53
:o :o :o :o :o :o :o :o :o
25 PLN za 1 punkt z materiałem?
A do tego jeszcze w peszlu i w bruzdach? :roll: :P :wink:

Cezarr
23-03-2005, 09:47
Jesli elektryk jest OK to poproszę na namiary, choc cena rzeczywiście nieco podejrzana, Południe Warszawy (a w zasadzie poza), robota na pocz kwietnia.

arek_s
23-03-2005, 09:54
:o :o :o :o :o :o :o :o :o
25 PLN za 1 punkt z materiałem?
A do tego jeszcze w peszlu i w bruzdach? :roll: :P :wink:
cała instalacja nie jest robiona w peszlu ale niektóre jej odcinki które biegną po podłodze (np.instalacja pod kino domowe) albo przewody które prowadzone sa na poddaszu i mocowane np. do krokwi to ida w peszlu.
Za klilka pkt.oczywiście dopłacilem za przewód jeśli był prowdzaony jakimś dużym przekrojem np. gniazda siłowe albo jeśli jest prowadzony dodatkowy obwód do jakiegos odbiornika np do pieca co.

przemek70
23-03-2005, 20:37
Brzmi zachęcająco, poproszę i ja o namiary na elektryka, chętnie się wybiorę do ciebie zobaczyć jego prace.

emef
13-04-2005, 08:20
Byłbym również zainteresowany możliwością nawiązania kontaktu z tym panem

aniczka
13-04-2005, 12:26
nie możliwe!!!! a jeżeli tak to wspólczuję !

mój narzeczony Elektryk już poprawiał tysiące robót po takim fachowcu za 25zł z materiałem! psełdo fachowcu!!!

to jest chora cena, chyba że to jakiś emeryt lub bezroborny co nie ma co robić i dokłada do interesu! :roll:

pozdro :)

białystok i okolice - ok.20-25 zł za punkt! BEZ MATERIAŁÓW

hudini
13-04-2005, 20:03
Nie jestem osoba ktora zazdrosci ale 25 zł za punkt i w ta cene wliczone sa materiały (kabel,peszle, rury PCV do układania w podłogach, puszki połaczeniowe) jesli tak to jestem ciekaw jeszcze
- jakim przekrojem kabla zostały wykonane wszystkie doprowadzenia do punktów
- jakiej jakosci wykorzystano kable
- ile na 1 obwod przypadalo punktow

no chyba ze faktycznie koles doklada do biznesu bo dom o takie powierzchni 230m2 to hektary i poszlo tam duzo kabla nie bede podawał konkretnej ilosci bo nie wiem jak to jest rozwiazane technicznie tak sie sklada ze dzis wlasnie rozmawialem z instalatorem elektrykiem i mowi ze przedzial cenowy od ktorego bierze sie za punkt to od 25(30)zł nawet do 50 zł a to wszystko jest uzaleznione jak wielka jest instalacja i jakie rozwiazania beda do zastosowania ale do tych cen nalezy doliczyc oczywiscie materiały

Jesli to mozliwe czy istnieje mozliwosc umieszczenia w tym poscie kilku fotek a szczegolnie intersuje mnie fotka rozdzielni ze zdjeta obudowa aby mozna bylo zobaczyc jak to jest polaczone. Na koniec tylko powiem ze jestem niewodiarkiem i nie chce mi sie wierzyc ze w ta kwote jest wliczona rowniez cena materiału

BRYŚ
14-04-2005, 08:08
Ludzi opamiętajcie się.
Gryzie Was, że ktoś zapłacił mniej od Was?
I jeszcze zdjęcia?

Jeśli tak, to ja poproszę i to szybko film na divX z dokładnym zapisem wykonania tej instalacji.
:))

arek_s
14-04-2005, 09:11
nie możliwe!!!! a jeżeli tak to wspólczuję !

mój narzeczony Elektryk już poprawiał tysiące robót po takim fachowcu za 25zł z materiałem! psełdo fachowcu!!!


Ja radzil bym wielu osobom tu wypowiadającym się o daleko idąca powściągliwość w wypowiadaniu się na temat jakości czyjejść pracy.

Nie bardzo rozumiem ton i charakter pojawiających się wypowiedzi - nikogo przecież nie namawiam do korzystania z usług mojego elektryka.

Jak widzę takie wypowiedzi to zastanawiam się dlaczego jednym z częściej pojawiających się pytań na forum są pytania o cenę usług, materiałów - ludzie odpowiedź jest jena bierzcie najdroższych wykonawców i najdroższe materiały - tańsze są do niczego....!!!

hudini
14-04-2005, 22:49
Przepraszam ale ja nikomu nie zazdroszce. Moge pogratulowac ze udalo sie zdobyc takiego fachowca i za tak niska cene. Prosze nie odbierac tego jako zartowanie sobie ale ostatnio widzialem jak "tani" elektryk zamontował lampe halogenowa a polaczenie kabli wykonał bez zastosowania bez zadnej kostki i puszki mimo ze bylo to na zewnatrz od strony zacinajacych opadów tylko skrecil kombinerami przewody i zaizolował. Pozostawie to bez komentarza. A co do tej wypowiedzi:

Jak widzę takie wypowiedzi to zastanawiam się dlaczego jednym z częściej pojawiających się pytań na forum są pytania o cenę usług, materiałów - ludzie odpowiedź jest jena bierzcie najdroższych wykonawców i najdroższe materiały - tańsze są do niczego....!!!

i tu zaprotesuje nie zawsze najdrozsze znaczy najlepsze. Ale na zdrowy rozum pomyslmy jesli on wział 25 zł za punkt i w tej cenie jest kabel, puszki, peszle to ile go kosztował 1m kabla takiego jak powinno sie stosowac na gniazdo czyli 3*2,5mm2 lub na oswietlenie 3*1,5mm2 mowa oczywiscie o drucie???? no zakladam oczywiscie czysto teoretyczne przekroje jak sie zawsze pobierznie przyjmuje bez zaglebiania sie teraz w obliczenia i to jakie beda obciazenia beda na tych obwodach????

arek_s
15-04-2005, 09:02
Ale na zdrowy rozum pomyslmy jesli on wział 25 zł za punkt i w tej cenie jest kabel, puszki, peszle to ile go kosztował 1m kabla takiego jak powinno sie stosowac na gniazdo czyli 3*2,5mm2 lub na oswietlenie 3*1,5mm2 mowa oczywiscie o drucie???? no zakladam oczywiscie czysto teoretyczne przekroje jak sie zawsze pobierznie przyjmuje bez zaglebiania sie teraz w obliczenia i to jakie beda obciazenia beda na tych obwodach????

pisałem że przewody sa w izolacji na 700V i do gniazdek idą 3x2.5mm a do oswietlenia 3x1.5mm - obliczajac cenę materiałów na punkt nalezy wziąść pod uwage rabat jaki ma osoba kupująca materiały w hurtowni - niekiedy sięgaja one 40% - wtedy opłaca się robic taniej.
Nie jest to jednak praktyka popularna bo bardzo często to np.elektryk broniąc ceny jaką życzy sobie za wykonanie punktu z materiałem przelicza ile potrzeba na to kabla, peszla itp. podając ceny katalogowe.

To na tyle było by w tym wątku,
pozdrawiam A.

hudini
15-04-2005, 17:52
Ja wiem ze nosze okulary ale jeszcze nie jestem tak slepiutki abym nie zauwazyl przekrojow i napiec ale w odpowiedzi a z tego co widze to dopiero teraz podales te parametry tylko tyle do sprostowaniachcialem dodac

Drewman
15-04-2005, 20:08
Witam.
O takich ludziach jak Twój elektryk pownno się powiadomić US ZUS i policję skarbową !!!!!!
Człowieku jak za kwotę 25zł/ punkt można wykonć pracę?
Cena 1m przewodu 3x2,5 - ok 2,40
puszka instalacyjna - 0,25-0,60
peszel - 0,40-0,70/mb
I gdzie logika - średnio na 1 pkt potrzeba ok 8 m przewodu+puszka+peszel+mocowanie(jakieś) razem koszt materiału to ok 25,05zł / punkt no i + robocizna której tu jakoś nie widać. Jeśli gość ma 40% upustu (chyba z kosmosu) to daj mi namiar będę brał od niego materiał.
Wykonując sporo prac na domach i galeriach mnóstwo jest gościków którzy przychodzą i proponują materiał po "dobrych" cenach, bo kradziony. Czy przedstawił Ci fakturę zakupu lub wystawił fakturę końcową- proponuję ją sprawdzić czy jest legalna bo to jest Twoja gwarancja w razie porażenia prądem lub pożaru wynikającego z niesprawnej instalacji elektrycznej. Życzę powodzenia przy ( legalnym)odbiorze skuteczności zerowania chyba że też zapłacisz za to 25 zł:)

Wojer
15-04-2005, 20:16
Witam i poproszę o namiary:)
Pozdrawiam.

hudini
17-04-2005, 22:52
no niestety ludzie sa nie swiadomi ze moze ich zabic albo ze chata pojdzie z dymem wazne ze sie teraz zaoszczedzilo 2000 zł podczas gdy gotowy dom i jego wyposarzenie kosztowalo zalozmy 200000 zł wnioski prosze wyciagnac samemu

arek_s
18-04-2005, 08:53
Witam.
O takich ludziach jak Twój elektryk pownno się powiadomić US ZUS i policję skarbową !!!!!!
Człowieku jak za kwotę 25zł/ punkt można wykonć pracę?
Cena 1m przewodu 3x2,5 - ok 2,40
puszka instalacyjna - 0,25-0,60
peszel - 0,40-0,70/mb
I gdzie logika - średnio na 1 pkt potrzeba ok 8 m przewodu+puszka+peszel+mocowanie(jakieś) razem koszt materiału to ok 25,05zł / punkt no i + robocizna której tu jakoś nie widać. Jeśli gość ma 40% upustu (chyba z kosmosu) to daj mi namiar będę brał od niego materiał.
Wykonując sporo prac na domach i galeriach mnóstwo jest gościków którzy przychodzą i proponują materiał po "dobrych" cenach, bo kradziony. Czy przedstawił Ci fakturę zakupu lub wystawił fakturę końcową- proponuję ją sprawdzić czy jest legalna bo to jest Twoja gwarancja w razie porażenia prądem lub pożaru wynikającego z niesprawnej instalacji elektrycznej. Życzę powodzenia przy ( legalnym)odbiorze skuteczności zerowania chyba że też zapłacisz za to 25 zł:)
coś się tak człowieku nakrecił??
Wiem, wiem - wkurza Was że ludzie robią taniej niż Wy i zabierają Wam klientów.
Co do policji skarbowej to proponował bym równiez sciganie wykonawców którzy zawyżają ceny.
Co do faktur to mam je na cały materiał.
Zresztą piszcie sobie co chcecie - mam zrobioną instalację i jestem zadowolony i dodatkowo mam satysfakcję że nie dałem sie nabić komus w butelkę a Wasze domnienmania jak mam zchrzanioną instalację pozostawiam bez odpowiedzi - mógłbym coprawda wrzucic fotki tejze instalacji ale widze ze nie ma sensu i tak wiecie wszystko lepiej - prawda?
pozdrawiam wszystkich.

Drewman
18-04-2005, 18:56
coś się tak człowieku nakrecił??
Wiem, wiem - wkurza Was że ludzie robią taniej niż Wy i zabierają Wam klientów.
Co do policji skarbowej to proponował bym równiez sciganie wykonawców którzy zawyżają ceny.
Co do faktur to mam je na cały materiał.
Zresztą piszcie sobie co chcecie - mam zrobioną instalację i jestem zadowolony i dodatkowo mam satysfakcję że nie dałem sie nabić komus w butelkę a Wasze domnienmania jak mam zchrzanioną instalację pozostawiam bez odpowiedzi - mógłbym coprawda wrzucic fotki tejze instalacji ale widze ze nie ma sensu i tak wiecie wszystko lepiej - prawda?
pozdrawiam wszystkich.[/quote]

Nie chodzi o to że są ludzie którzy robią taniej, to jest rynek, chodzi o zdrowy rozsądek i o to, że na budowę domów porywają się wizjonerzy w postaci architektów i nawiedzeni przez nich inwestorzy którzy po postawieniu stanu surowego orientują się, że budowa jest przeinwestowana ( bo zostali nabici w butelkę z ceną) i za wszelką cenę szukają taniochy i darmochy aby wyjść z twarzą przed znajomymi i powiedzeć " zobacz stary jaką mam chatę".
Bez obrazy ...

Tommco
19-04-2005, 07:20
Wydaje mi się, że nie można zakładać, że jak ktoś robi po 25 zł, to jest partacz!!! Jakim prawem wypowiadacie się o pracy kogoś, jeśli jej nie widzieliście? Równie dobrze można by o Was powiedzieć, że jesteście partaczami, a do tego jeszcze drogimi...

Pod rozwagę...lopamiętajcie się trochę!!!

T.

arek_s
19-04-2005, 08:06
Nie chodzi o to że są ludzie którzy robią taniej, to jest rynek, chodzi o zdrowy rozsądek i o to, że na budowę domów porywają się wizjonerzy w postaci architektów i nawiedzeni przez nich inwestorzy którzy po postawieniu stanu surowego orientują się, że budowa jest przeinwestowana ( bo zostali nabici w butelkę z ceną) i za wszelką cenę szukają taniochy i darmochy aby wyjść z twarzą przed znajomymi i powiedzeć " zobacz stary jaką mam chatę".
Bez obrazy ...

czas kończyc ten wątek - jedna nauczka dla mnie na przyszłość - "jesli udało się zrobic coś taniej przy dobrej jakości wykonania to się ciesz i siedź cicho i nikomu nic nie mów"
pozdrawiam wszystkich.

elw
22-04-2005, 21:40
Arek,
Wielkie dzięki za kontakt. Widziałem u Ciebie instalację. Skorzystałem z usług tego elektryka i jestem bardzo zadowolony. Facet wie co robi. Potrafił doradzić i pamiętał o tym o czym ja sam nie pamiętałem. Wiem, że wiele osób dziwi jego cena. Ja miałem ofertę "znajomego" za 50 zł/punkt i jestem szczęśliwy, że z niej nie skorzystałem. Miałbym instalację 2 razy droższą i typu lata "60-te" bo gość na tym etapie się zatrzymał. Do tej pory "znajomy" kręci nosem po co rbiłem tyle obwodów itd.
U mnie wyszło 140 pkt. i z przeróbkami kilku (zmieniłem układ schodów) zapłaciłem z materiałami, w tym skrzynka rozdzielcza wypakowana po brzegi bo ma min. 36 pól (2 różnicówki, przeciwprzepięciowe klasy C) itd. zapłaciłem 6000. U mnie wziął 30 zł za punkt bo pracował po przeciwnej stronie Warszawy i musieli dojeżdzać kilkadziesiąt kilometrów.
Gdy umówiliśmy się o 7 rano i byłem 6:50 facet już czekała na mnie. Pracowali od 6:00 !!! Wykonanie całości instalacji zajęło im kilka dni. Biorą mało bo pracują dużo i się nie opieprzają. Jeśli ktoś chce skorzystać służę zdjęciami instalacji.
Jeszcze raz dzięki. Śmieszne, że ludzie z jednej strony szukają tanich fachowców a z drugiej strony gdy jest tani i dobry to wybrzydzają. Ja jestem zadowolony i mogę z czystym sumieniem polecić tego wykonawcę.
Pozdrawiam,

keler
23-04-2005, 12:33
Witam

A jakich przekroji przewodów uzył, czy wykonał dokumentacje techniczną , czy zrobił pomiary poinstalacyjne, czy wykonał projekt jednokreskowy, czy wkońcu wystawił FV za swoją prace, czy już ZE podłączył ci prąd ? bo jak robi za 25 zł z materiałem to chyba sam wykonuje te kable - a może poprostu kupuje ten materiał z niezbyt legalnego źródła.

Wiem wiem instalacja jest - ok, ale czy tą instalacje widział jakiś instalator co robi w branży na codzień, czy tylko wam się tak wydaje że jest ok - bo płynie prąd.

elw
23-04-2005, 19:31
Podobnie jak Arek kończę wątek bo "kolegom elektrykom" bardzo to leży na wątrobie... A czy ci zrobił to, a czy ci zrobił tamto... A czy ktoś widział... itd. Wciąż odzywają się ludzie, którzy chcą udowodnić, że mają rację, że dużo biorą.
Wcześniej drewman pisał: "cena przewodu 3x2,5 2,40 zł za m", podczas gdy ja (nie kupując hurtowo) potrafiłem go kupić za 1,69 zł za m (w izolacji 450/750 - uprzedzam kolejny komentarz).
70 gr na 1 m, przy średniej 8 m na punkt daje 4,20 oszczędności. Facet za samą robociznę bierze 15 zł od punktu (zwykle ci "uczciwi" biorą 25 zł). Myślę, że rzetelnie kalkulując nie musi kraść kabla, wystarczy, że nie dolicza sobie 40% narzutu. Do oświetlenia używa się 3x1,5, a to kosztuje ok. 1,15 za m. No i nie zawsze wychodzi 8 m na punkt. Jak się jeszcze w tej samej cenie wykona klientowi instalacje niskoprądowe gdzie materiał może być jeszcze tańszy, to może i to się opłaca. Tylko, panowie drodzy elektrycy, trzeba to umieć. Uprawnienia ma, firmę prowadzi i faktury wystawia...
Ale, jak w tytule, kończę wątek. Nikogo nie chcę reklamować. Interesu w tym nie ma żadnego. Chciałem tylko polecić innym budującym. Jak ktoś wyda 6 tys. zamiast 8-9 tys. i robota jest OK to ma prawo być zadowolonym.
Pozdrawiam wszystkich...

keler
23-04-2005, 20:48
A ty masz pojęcie ile idzie kabla na instalacje teletechniczne, przecież do samego alarmu prowadzisz przewód od czujki do centrali czyli np na dom 150m może pójść i 300mb przewodu 8x0,5mm

keler
23-04-2005, 20:49
A swoją droga może to i dobrze aby zamknąć ten temat bo tylko ludziom krew psuje i sieje bzdury, proponuje zreaktywoować temat jak już zamieszkasz w domu i zobaczymy co dalej.

Tommco
23-04-2005, 20:56
keler i inni Podam Ci mój przykład. Ja, kiedy robiłem instalację elektryczną zadzwoniłem po elektryka z ogłoszenia w Gratce. Był najtańszy. 15zł za punkt + dodatkowo uzbrojenie skrzynki (bez materiału). Jest to młody chłopak, który woli mieć zlecenia i pracować, niż tylko mieć wygórowane ambicje. Po mojej budowie polecałem go i z biegiem czasu stał się niemalże oficjalnym elektrykiem Grupy Łódzkiej Muratora. Nie słyszałem, żeby ktoś był niezadowolony.

Jest to przykład na to...że profesjonaliści nie powinni ferować wyroków na kogoś, kto woli pracować za mniejsze pieniądze, ale tę pracę mieć.

T.

przemek70
23-04-2005, 21:26
A ja dołoże od siebie, że jutro spotykam się z owym elektrykiem i zobaczymy kto zacz. Telefonicznie wydaje się wszystko ok, roboty ma masę aż trudno mnie w grafiku umieścić więc chyba jest polecany i przez innych.

Joasia
12-05-2005, 07:18
Przemek, i co?

Cezarr
12-05-2005, 11:19
Mam dobrego elektryka, (tak mi się wydaje). Zrobił u mnie instalację dwa tyg temu bierze 20 zeta/p. Kupuje materiał, a ja płacę za fakturę. Wychodzi do 35 zł/p całość. Jeśli ktoś byłby zainteresowany

keler
12-05-2005, 21:27
No dobra to teraz podaj mi wielkość domu, ilość obwodów, ilość zainstalowanego przewodu i jakiego typu, jakiego typu puszki zamontował i np ila zrobił ci lamp w pokoju, czy były włączniki schodowe.
ile np lamp jest na jednym obwodzie oświetleniowym, ile gniazdek jest na jednym obwodzie - troszeczke szczegółów poprosze a nie tylko cene za punkt.

keler
12-05-2005, 21:28
A i czy jeszcze wykonał inne instalacje alarm, telefon, komputer, telewizja - przynajmniej do trzech punktów, i ile poszło materiałów na instalacje teletechniczne.

Tommco
12-05-2005, 21:33
keler A co Ty taki bojowy jesteś?

T

keler
12-05-2005, 21:47
nie bojowy. Tylko podajcie więcej szczegółów, bo określanie punkt to jeszcze nic nie znaczy.
Wystarczy wziąć załorzenie, że punkt za 35zł = 20zł robocizna 15zł materiał i w tych 15zł musi się zmieścić przewód puszka, końcowa i powiedzmy 1/4 puszki łączeniowej, oraz np kołki rozporowe do montowania wszystkiego, czyli sumując wszystko wychodzi że aby się zmieścić w tych kosztach przy kabalu YDYp 3x1,5 to jest ok 10mb a YDYp 3x2.5 to jest ok 8 i jeśli ktoś uważa iż w domu o średniej pow 150- 170m/kw idzie 10mb przewodu na punkt - to ja się pytam ile jest zrobionych obwodów ? i jeszcze o pare innych szczegółw.

rzyraf
12-05-2005, 21:54
Zusik, podatki, paliwo, jedzenie, materiały i prad w całym domu za 6000PLN. Z vatem??I ktoś pisał o nich w liczbie mnogiej, to conajmniej 2 zusiki(jakieś 1400PLN o ile dobrze pamiętam)...Chyba ze jakaś mała ta instalacja..
a jakie gnizadka i po ile? takie najprostsze pytanko faceta od drewna.
Ja robię w drewnie i czasami staję na głowie - bo ktos robi chyba po cenachzadołowanych tak, że ja nie jestem w stanie w żaden sposób im sprostać. Ale ten kosmos to lewe faktury i niepłacenie zusu, podatków, zawieszanie firmy na dwa miechy i wystawianie faktur 100 klientom w jeden miesiąc - wtedy OK. Jasne że się mogę mylić, bo prądu sam nie robię, biorę firmę, ale coś mi tu nie pasi...
Pozdrawiam
Paweł Adamski
http://republika.pl/polskiedomydrewniane

keler
12-05-2005, 22:07
A wiem już jak to jest robione koleś robi robote po cenach niebotycznie niskich i wystawia FV tylko ta FV jest wystawiona przez firme krzak która formalnie nie istnieje od tego dokumentu nie odprowadzi ani VAT-u ani podatku a jescze w dodatku jedzie na bezrobotnym więc ma ZUS opłacany przez RP - no to daj boże aby wszyscy w u nas tak pracowali.

Cezarr
13-05-2005, 07:57
keler wywołałeś mnie do tablicy, a więc odpowiadam: w cenie 20zł robocizna + materiał (14-15zł) jest:kabel 3X1,5, 3X2,5 ok (razem chyba 450-500m)kable alarmowe,komputerowe, puszki, czyli wszystko co powinien założyć. Przewody ułożone równiutko, mocowane do ściany tak, że tylko obcegami da się wyrwać. Obwodów 15 (wydaje mi się, że za dużo, w tym dwie siły.Facet myślący,dokładny-co mam jeszcze pisać-nie znałem go wczesniej.materiały kupowane w hurtowni( z marketu nie chciał, bo twierdzi, że przewody są albo cieńsze, albi zbyt twarde). Szczerze goscia polecam, choc nie wiem jak to wszystko zadziała jak będą juz gniazdka itp (to chyba normalne)

keler
13-05-2005, 10:01
na kablu jest zapiasna firma oraz typ wraz z napięciami możesz mi podać o jest napisane na twoich kablach ?
Bo może w tym jest sedno sukcesu.
Szczerze mówiąc ostatnio rozmawiałem z paroma elektrykami ze stoważyszenia, i jednym z tematów były ceny i jak byśmy nie liczyli tak nam nie wychodziło że można zrobić instalacje za tak niskie pieniądze.
Doszliśmy do rozwiązania iż punkt można liczyć do 5m natomiast punkty bezpośrednie jak np pralka, suszarka itd powinno liczyć się z metra + robocizna.oczywiście kuchnia na siłe też oddzielnie bo tam kabel jest po ok 7zł za mb

keler
13-05-2005, 10:13
Wiesz przeczytałem jeszcze raz wczytując się w twój post i powiem ci iż dołożyłeś do instalacji dlatego, że elektryk powinien kupować materiał na siebie i sprzedać tobie wraz z instalacją z 7% VAT'em.
Poza tym jeśli przyjmiemy załorzenia które podałem wcześniej to taka instalacja jest możliwa do wykonania w ilości powiedzmy do 30 -40 punktów.

Cezarr
13-05-2005, 10:57
Jeśli twierdzisz, że przepłaciłem, to ile zapłaciłbym u Ciebie (nie przepłacając) za podobną instalację. 84 p elektr, chyba 10, czy 11 telemetrycznych?Przewody 450/750v (napisu na kablu nie pamiętam)

keler
13-05-2005, 14:58
Nie wyceniam za punkty tylko za robote

keler
13-05-2005, 15:03
A aby pare osób zrozumiała pare rzeczy to proponuje przeczytać sobie :
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=3614&highlight=cena+punkt

przemek70
13-05-2005, 15:58
To i ja dołoże oliwy do ognia- u mnie już kończy instalacje, jestem bardzo zadowolony, ekipa szybka jak burza 5 osób w dwa dni zrobiła poddasze. Gość dokładny, myślący potrafi podpowiedzieć tak, że ja szczerze polecam tj. podpowie często na swoją niekorzyść czyli " ten punkt to zbytek z takiego a takiego powodu".
Polecam!!!

keler
13-05-2005, 16:45
A w ile całą instalacje i jakiej powierzchni dom ?

przemek70
15-05-2005, 21:38
dom 190 metrów +garaż

wglenn
16-05-2005, 20:40
Do właściciela postu dom 230m z 12 obwodami bez urazy ale śmiechu warte czy mam powiedzieć co masz w tablicy FR,wskaźniki faz,różnicówka 3 fazowa i 12 esów to pozwól że podam co jest w takim domku jak twój parter roździelnia 52 modułowa z rezerwą 10% kotłownia roździelnia 24 modułów 15 % rezerwy 1 piętro 36 modułów około 10 % rezerwy ilość obwodów kilka razy po 12 ,gniazd max.10 szt./obwodzie oświetlenie max.15 szt./obwodzie.

opornik
16-05-2005, 21:54
witam:)
Wg mnie pojęcie punktu straciło już dawno racje bytu. Dobre było kiedyś tam, kiedy w domu było 5 pomieszczeń, 7 wypustów oświetleniowych i 15 gniazdowych.
Dzisiaj sami dobrze wiecie ile różnych pomysłów inwestora należy zrealizować, ile instalacji wykonać, ile połączeń pomiędzy instalacjami dla różnych funkcji.

Poważny i szanujący się elektryk powinien zrobić kosztorys i na podstawie niego negocjować cenę za całą instalację. Wiem, że prościej jest powiedzieć np. 25 zł za punkt a potem zaczynają się targi i przepychanki co kto rozumie pod pojęciem punkt.

arek_s
17-05-2005, 14:38
Do właściciela postu dom 230m z 12 obwodami bez urazy ale śmiechu warte czy mam powiedzieć co masz w tablicy FR,wskaźniki faz,różnicówka 3 fazowa i 12 esów to pozwól że podam co jest w takim domku jak twój parter roździelnia 52 modułowa z rezerwą 10% kotłownia roździelnia 24 modułów 15 % rezerwy 1 piętro 36 modułów około 10 % rezerwy ilość obwodów kilka razy po 12 ,gniazd max.10 szt./obwodzie oświetlenie max.15 szt./obwodzie.

ale po co to wszystko ???? - no tak zawsze można się pochwalić przed sąsiadami .
mozna zrobic sobie w rozdzielni i 150 modułów i tyle samo obwodów po to tylko aby każde gniazdko i każda żarówka była na oddzielnym obwodzie. to co niektórzy tu wypisują jest poprostu chore.
Wiem, że najlepiej jest wmówic komuś że tak trzeba robic i tyle a tyle obwodów to konieczność i takie tam ble, ble, ble. Za chwilę dojdzie ktoś do wniosku ze trzeba jeszcze koniecznie mieć niezależną elektrownie na podwórku w razie gdy ZE wyłączy prąd.

wglenn
17-05-2005, 19:08
Wczoraj nie miałem notatek przed sobą więc pisałem z głowy na końcu będzie komentaż;
tablica parter;
szyna nr.1
1 -zabezpieczenie tablicy 1p./3 fazy
2-zabezpieczenie tablicy kotłownia/3 fazy
3-rużnicówka/3 fazy
4-zabezpieczenie gniazd zewnętrznych
5-zabezpieczenie gniazda grabkownia/grill
6-zabezpieczenie bramy wjazdowej/3 fazy
7-zabezpieczenie oświetlenie zewnętrznego
8-zabezpieczenie oświetlenia w podjeździe
9-szyna zerowa
szyna nr.2
1-rużnicówka
2-kuchnia elektryczna/3 fazy
3-gniazdo garaż/3 fazy
4-gniazdo piekarnik
5-gniazdo zmywarka
6-gniazda kuchnia robocze
7- gniazda salon lewa strona
8- gniazda salon prawa strona
9- gniazda pracownia + korytaż
10-gniazda łazienka
11-gniazda garaż robocze
szyna nr.3
1-FR
2-ochronniki
3-wskaźniki faz
4-zabezpieczenie oświetlenia lewa strona
5-zabezpieczenie oświetlenia prawa strona
6-domofon
7-automat zmierzchowy
8-szyna zerowa
zabezpieczenia główa są na trzecie szynie ponieważ kabel od przyłącza był przykródki ,nie przytaczam reszty bo szkoda strony ,jak widać jest kilka gniazd na osobnych obwodach ale właśnie tak ma być ale co tam jak wcześniej ktoś napisał po co tyle obwodów, żeby pochwalić się sąsiadom zawsze można w salonie 18 gniazd dać na jeden obwód dodać jeszcze z pracowni i korytaża 8 szt.suma 26 po co trzy zabezpieczenia jak można tylko jednego esa,kuchnia po co wydzielać obwody sru na jednego esa tylko jak potem po włączeniu piekarnika i mikrofali bedą waliły bezpieczniki to nie dzwońcie po elektryka że coś sp.......ł tylko przypomnijcie sobie że macie instalację na której sporo zaoszczędziliście.Obwody zewnętrzne po co przecież na nie pójdzie około 150 metrów przewodu mozna oszczędnie wystarczy przewiert od wewnątrz zawsze gdzieś w środku mieszkania jest gniazdo z którego można się podłączyć.bez komentaża Niestety do prądu są potrzebne dobrze dobrane zabezpieczenia i dobrze zrobiona instalacja bo to jest prąd który jest bardzo niebezpieczny dlaczego bo tego niebezpieczeństwa nie widać.

17-05-2005, 20:22
cześć .powiem szcerze jestem elektrykiem.
i nie wiem jak można uczciwie poswiecaiąc czas i jeszcze na tym zarobić.no chyba że towar był z przekrętu

arek_s
18-05-2005, 08:55
jakie wywalanie bezpieczników ? nikt nie mówi żeby wszystko zrobic na jednym obwodzie ale trzeba zachować zdrowy rozsądek a nie wmawiac klientom że potrzebują wydać na samą elektrykę kilknaście tysięcy.
Teraz mieszkam jeszcze w domu który był budowany w latach 80 i nikt tam nie robił tyle obwodów co teraz z tego co pamietam są 2 (jeden na parter i drugi na pietro) do tej pory o ile pamietam zdażylo mi się że bezpieczniki wywaliły może 5 razy więc wogóle nie wiem po co przesadzac z tym wywalaniem bezpieczników i całą masa obwodów. Oczywiście nie popieram rozwiązania z 2 obwodami ale w obecnie budowanym domu mam ich o ile dobrze pamietam 13 i niesądzę żeby było za mało - ale oczywiście znajduja się widać tacy co twierdzą że powinno być ich kilka razy więcej. Idąć dalej tym tropem nalezy twierdzić że każdy kto np.jeździ innym samochodem niż mercedes powinien oddać swój samochód prosto na szrot bo tym się nie da jeździć ! a jak sie wam coś zepsuje to niedzwońcie po mechanika kupiliście grata na własną odpowiedzialność. Ach wogóle szkoda gadac....!

ISE.pl
18-05-2005, 09:25
Elektryka można szukać również w internetcie.
Specjalny serwis w ISE.pl pozwala na przesłanie zapytania z krótką charakterystyką instalacji aby otrzymać oferty od elektryków zarejestrowanych w serwisie.

Polecam kilka tysięcy elektryków w jednym miejscu - warto spróbować.
Szukam Elektryka: http://ise.pl/se

Na forum elektryków można sobie poczytać o "Błędach w sztuce" lub innych przykładach działalności pseudo elektryków. Nie mówię, że zawsze ale najczęściej są to dzieła najtańszych.

bobo30
18-05-2005, 15:11
Ja miałam niedrogiego i bardzo solidnego elektryka. Tynkarz go chwalił za staranne i logiczne położenie kabli. Powiedział, że widuje różne przypadki, u nas było super. Ew. namiar na priv. Niska cena nie wyklucza jakości.

karols
19-05-2005, 11:21
Właśnie elektryk skończył mi położenie instalacji elektrycznej w cenie 25 zł za punkt. Ja jestem zadowolony - przynajmniej na razie :)

Tak dla orientacji co do sposobu wykonania to powiem tylko że w domku o pow. 230 m2 wyszło mi 12 obwodów a i uzyte materialy sa ok.

Ale żeby nie było że robię gościowi reklamę to jeśli ktoś chce namiary to proszę o informację na priv.
Acha - jeśli ktoś chciał by zobaczyć jak to zrobił to zapraszam - tynki będą dopiero w maju :)

Obaszar działalności elektryka to z regóły okolice W-wy
pzodrawiam.

Panie Arku, bardzo proszę o telefon do elektryka z którego usług Pan korzystał, mieszkam w okolicach Sulejówka, Czy on też załatwia odbiór przez ZE mój e-mail [email protected]

Wojty
19-05-2005, 18:57
cześć .powiem szcerze jestem elektrykiem.
i nie wiem jak można uczciwie poswiecaiąc czas i jeszcze na tym zarobić.no chyba że towar był z przekrętu

A co ty mozesz powiedzieć o uczciwości skoro sam próbujesz tutaj ludzi okłamywac!!!

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=47367