PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór kotła z podajnikiem do ogrzania 120m2



junks1000
31-10-2016, 16:17
Witam

Właśnie stoję przed kilkoma istotnymi dylematami dotyczącymi kotła C.O . Jaką moc powinien mieć kocioł do ogrzania 120m2 w starym ale całkowicie zmodernizowanym budynku (nowe okna, ocieplone ściany, stopy, poddasze i posadzki). Na parterze mam 60m2 ogrzewania podłogowego, jeden grzejnik kanałowy i trzy normalne. Na poddaszu mają być zwykłe grzejniki.
Przeglądam ofertę kotłów i skłaniam się do czegoś w przedziale 10-14kW. Czy to odpowiednia moc?
Kolejna kwestia to sposób podawania paliwa. Hydraulik, który wykonał już część instalacji poleca kotły z podajnikiem tłokowym i jednocześnie strasznie krytykuje te z ślimakiem. Czy to naprawdę takie istotne,wybór kotłów o małej mocy z tłokiem jest ograniczony? No i ostatnia kwestia - układ otwarty czy zamknięty? Czy jest jakaś istotna różnica w cenie i sprawności tych układów?

Dzięki za wszelkie podpowiedzi i rady

rafcioa4
31-10-2016, 19:28
Hej.
Nie słuchaj hydraulika, kotły z podajnikiem tłokowym to same problemy, jeżeli chodzi o grzanie na małej mocy np. ogrzewanie cwu. Co do wielkości kotła podstaw sobie dane do http://cieplowlasciwie.pl/start Będziesz miał jakieś rozeznanie

junks1000
31-10-2016, 20:26
No i mam wynik :rolleyes: , minimalna moc kotła według tego kalkulatora to 11kW. Jakiś obraz sytuacji już jest ale - 10,12,14 kW? Czy lepiej odrobinę więcej czy mniej mocy.

Link do wyników: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1r20

Myślałem o kotle SAS Slim 14 kW lub Defro ECO Komfort Duo

Maher
31-10-2016, 20:41
Nie ma najmniejszego sensu brać większego kotła bo ta moc jest potrzebna przy CWU i pewnie przy -20C co może zdarzyć się kilka dni w zimie, w większości kocioł będzie pracować na 30% mocy i im mniejszy tym lepiej z tą mniejszą mocą sobie poradzi. Jak wybierasz kocioł to popatrz na komfort obsługi, szybkość czyszczenia czy trzeba go wygasić aby go wyczyścić itd. U mnie ważne też było to że ustawienia wszystkich parametrów robię poprzez internet z salonu, a nie siedzę w kotłowni i obserwuje czy dobrze się pali tylko oglądam wykresy z ostatniego np. dnia i wprowadzam drobne korekty.

karoka65
31-10-2016, 20:50
No i mam wynik :rolleyes: , minimalna moc kotła według tego kalkulatora to 11kW. Jakiś obraz sytuacji już jest ale - 10,12,14 kW? Czy lepiej odrobinę więcej czy mniej mocy.

Link do wyników: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1r20

Myślałem o kotle SAS Slim 14 kW lub Defro ECO Komfort Duo
To tylko kalkulator jak zauważyłeś.
Grzeję więcej od Ciebie ( trochę większy stary dom ), trochę gorzej ocieplony i z tego co wyliczał mi sterownik to w ostanie najchłodniejsze dni poprzednich zim nie zim :) nie przekraczałem chyba 4kW.

junks1000
31-10-2016, 20:52
Jeżeli chodzi o sterowanie kotłem to mam zaplanowany panel pokojowy (położone kable). Czy w kotle ważną rolę spełnia ruszt wodny? To jest jedna z podstawowych różnic w dostępnych kotłach. Fajnie wygląda kocioł Defro o mocy 12kW :lol2: http://www.defro.pl/p,82,komfort-eko-duo.html

karoka65
31-10-2016, 20:55
Przeczytaj co napisałem wyżej o ruszcie wodnym i weź sobie to do serca bo pisze Ci o tej niby "zalecie" sprzedawca kotłów :)
Aaa i pamiętaj że uroda nie grzeje :)

junks1000
01-11-2016, 07:55
Skoro ruszt wodny jest przereklamowany to automatycznie wybór kotłów w przedziale 10-12kW się znacznie zwiększa :no: Zostaje kwestia rodzaju układu - zamknięty czy otwarty. Kotłownia będzie robiona od podstaw więc żadnych uwarunkowań technicznych narzucających dane rozwiązanie nie posiadam. Mogę zamontować naczynie wzbiorcze pod kalenicą (7m nad piecem). Według mnie różnica polega głównie na tym, że układ zamknięty jest bardziej skomplikowany. Czy jest jakaś różnica w funkcjonowaniu całego ogrzewania - większa wydajność itp.? Wybór kotłów do układu zamkniętego też jest chyba mniejszy.

Maher
01-11-2016, 18:02
Spaliny powinny w piecu się powoli ochładzać, jeżeli trafią na zimną powierzchnie np. ruszt wodny to wytrąci się sadza przez to jak szukałem pieca bez rusztu wodnego. Układ mam zamknięty bo jednym spojrzeniem na nanometr zobaczę szczelność całej instalacji, nic też nigdy nie odparuje z instalacji. Odnośnie trudności instalacji to są zabezpieczenia zawór-DBV które upraszczają instalacje.

junks1000
01-11-2016, 18:22
A czy w swoim piecu masz ruszt awaryjny? Bo widzę, że są dwie wersje tego rusztu, montowany na stałe i dokładany w razie potrzeby. Co do bezpieczeństwa układu zamkniętego to myślę że dobrze wykonana instalacja jest bezpieczna (zawory, wężownica). Tylko czy układ zamknięty jest wydajniejszy?

junks1000
25-01-2017, 10:01
Kocioł zamontowany, wybór padł na Defro Komfort EKO PZ 12kW (kocioł bez rusztu wodnego). Tak to wygląda po zamontowaniu, proszę o ocenę wykonania podłączenia wszystkich elementów. Mam nadzieję, że jest ok bo aktualnie używam tylko ogrzewanie podłogowe (brak grzejników, bojler jeszcze pusty itd.) Pełen rozruch dopiero za jakiś czas.
379622379623379624379625