PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe



kuba900115
31-10-2016, 17:51
Witam, mam kilka pytań odnośnie ogrzewania podłogowego, postaram się jak najlepiej wszystko opisać. Otóż posiadam mieszkanie na parterze w bloku dwurodzinnym. Na dole mam ok 70m2 + 2 pokoje mam położone ok 80 cm powyżej tego mieszkania na parterze. Kiedyś były to dwa odrębne mieszkania jednak został wykuty otwór na drzwi i tak z kawalerki zyskałem 2 dodatkowe pokoje. Chciałbym zacząć remont mieszkania właśnie od tych dwóch pokoi, ściany mam skute z tynku, będę tynkował, na sufit dam płyty kg wraz z wełną 15 cm grubości, w grudniu będę zrywał podłogi drewniane i nie wiem co pod nimi zastanę, i tu pojawia się moje pytanie, jak się kładzie ogrzewanie podłogowe, najpierw mam wylać chudy beton, na to styropian, rurki alupex i wylewkę??? jakie są poszczególne warstwy betony chodzi mi o chudy beton i o wylewkę?? Na dzień dzisiejszy w tych pokojach są po 2 kaloryfery ale w zimę jest strasznie zimno ponieważ pod tymi dwoma pokojami jest piwnica a nad nimi strych. W zimie nie mogę nagrzać więcej jak 14 Stopni w tych pokojach gdzie na dole mam 24stopnie. Czy jeśli położę pexa i zrobię wylewkę to mogę podpiąć ogrzewanie podłogowe pod te 2 pokoje dopiero za ok 0.5 roku kiedy skończę dół??? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam Kuba.

Mareks77
01-11-2016, 08:37
Są dwie możliwości:
1. Jeśli zerwiesz podłogę to pewnikiem dojdziesz do jastrychu czyli wierzchniej wylewki zwanej podłogą.
Jeśli skujesz jastrych który ma prawdopodobnie 6 cm grubości to dojdziesz do ocieplenia,
Niestety nie będzie ono zbyt grube.

2. Jeśli zerwiesz podłogę to trafisz od razu na legary czyli grube belki do których są przymocowane deski podłogowe lub też będą to jeszcze jakieś płyty które wyrównują całość.
Pomiędzy legarami może być jakieś ocieplenie ale niekoniecznie.
Pod nimi zwylke jest chudy beton lub dwie warstwy cegły poukładane na gruncie.

Nie wiadomo na co trafisz więcjach nad piwnicą ocieplenie podłogi jest prawdopodobnie bardzo liche lub żadne i dlatego też nie możesz ich nagrzać.
Strych nad nimi także nie grzeszy grubością ocieplenia tak więc jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe to moim zdaniem powinieneś o nim zapomnieć.

Nie wiem jakie wysokości są Twoje pomieszczenia na parterze ale zrywając podłogę dojdziesz prawdopodobnie do legarów pod którymi będzie grunt.
Czasem jest to jeszcze chudy beton lub dwie warstwy cegły na gruncie.
Może się zdarzyć że trafisz na jakieś ocieplenie ale z regóły nie stosowało się takich wynalazków więc szanse są znikome.
Dwa dodatkowe pokoje które są nad piwnicą mają luż normalny strop betonowy lany lub też tzw. strop Kleina czyli odmiana teraźniejszej Teriwy w której są belki stalowe lub betonowe a pomiędzy nimi cegły lub pustaki.
Odkrywając taki strop w piwnicy możesz spróbować skuć wierzchnią warstwę jastrychu jeśli oczywiście ona istnieje, ale jeli sufit w piwnicy to cegły na stalowych belkach to nie ruszaj tego w ogóle.

Reasumując Twoją sytuację to montując ogrzewanie podłogowe na stropie powinieneś położyć przynajmniej 10 - 15 cm twardego styropianu. a następnie rozłożyć rurki ogrzewania na które pójdzie 6 cm jastrychu cementowego bądź ok 6 cm anhydrytu.
Grubość styropianu można zmniejszyć ale przechodząc na płyty XPS ale one są drogie i pociągną po kieszeni.
Tak więc grubość całości podłogi wyjdzie od 16 do 21 cm bez wierzchniej warstwy wykończeniowej, i o taką odległość zmniejszy się wysokość Twoich pokoi.
Ponadto planując sufit podwieszany z ociepleniem zmniejszy się ona o następne 17 - 20 cm gdyż w opisie planujesz 15 cm wełny i płyty gk na stelażach..

Pozostałe pomieszczenia jeśli istnieje tam zwykły grunt lub cegły bez wylewki powinieneś dodać to tych dwóch odległości kolejne 10 cm chudziaka.
Tak więc pomieszczenia te mogą pomniejszyć swoją wysokość o ok 45 - 50 cm

Decydując się na ogrzewanie podłogowe powinieneś

kuba900115
01-11-2016, 09:29
Otóż kolego Mareks77 tj blok dwurodzinny z lat 70-tych, piwnica znajduje się tylko pod tymi dwoma pokojami, które są na wyższym poziomie(z kawalerki), sufit w piwnicy jest z płyt betonowych podobnie jak sufity w mieszkaniu. Moim zdaniem jeśli na parterze podłoga będzie na legarach a pod nią grunt to mogę podebrać trochę gruntu i podłoga nie wyjdzie dużo wyżej niżeli w chwili obecnej. Na suficie są jeszcze stare płyty kg na stelażu drewnianym więc też za dużo się nie zmieni bo podejrzewam,że teraz jest ok 5cm czyli dojdzie zaledwie 12cm a sufit do podłogi na parterze ma 257 cm wysokości.

Mareks77
01-11-2016, 19:43
257 to faktycznie wysoko.
W każdym razie pod dwoma pokojami kuć płyt betonowych nie będziesz a jeśli skujesz sam jastrych czyli wierzchnią warstwę ok 6 - 7 cm to zobaczysz jakość ocieplenia którą mogą być brązowe lub zielone grube płyty pilśniowe używane w tamtych okresach do izolacji podłóg.
Jeśli jednak pokoje te są trudne do ogrzania to jest możliwość że ocieplenia nie ma za wiele.
Natomiast na parterze to można wszystko tylko jest to zależne co ukaże się pod podłogą.
Jeśli w pomieszczeniach nad piwnicą jest strych to może pomyśl aby to tam ułożyć ocieplenie które w tym przypadku nie obniży ci zbytnio sufitu.

scrabie
01-11-2016, 19:53
coJA zacząłęm się zastanawiać, czy nie można styro nakleić na suficie w piwnicy, można dać i ze 20 cm bez starty wysokości, a nie będzie chłodzić pomieszczenie, najwyzej bedzie się dłużej podłoga nagrzewać. Co myślicie?

kuba900115
02-11-2016, 04:57
Mógłbym docieplić od strychu ale nie mogę. Sąsiedzi są strasznie konfliktowi i sądownie zostało przypisane,że piwnica jest moja a strych sąsiadów...

Mareks77
02-11-2016, 07:30
Mógłbym docieplić od strychu ale nie mogę. Sąsiedzi są strasznie konfliktowi i sądownie zostało przypisane,że piwnica jest moja a strych sąsiadów...

Mus to mus. Odkryj podłogę i zobaczysz co zastaniesz.
Na strop piwnicy możesz dać czarną folię budowlaną, potem styropian najlepiej w dwóch warstwach na mijankę.
Ostatnia warstwa to styropian systemowy z folią aluminiową i naniesionymi podziałkami.
Na to rurki według lini podziałki powiedzmy co 15 - 20cm
Możesz zagęścić rurki koło okna balkonowego w tzw strefie brzegowej i tam układać co 10- 15cm.
Duże pomieszczenia podziel na dwa lub trzy obiegi
Wszystkie obwody w rozdzielaczu rób mniej więcej równe, w ten sposób szybko i bez kłopotów wyregulujesz przepływ w pętlach.
Rurki układaj w ślimaka tak aby powroty mieściły się przy zasilaniu, w ten sposób unikniesz chłodniejszych miejsc na podłodze.


coJA zacząłęm się zastanawiać, czy nie można styro nakleić na suficie w piwnicy, można dać i ze 20 cm bez starty wysokości, a nie będzie chłodzić pomieszczenie, najwyzej bedzie się dłużej podłoga nagrzewać. Co myślicie?

Zły pomysł. Beton dobrze przewodzi temperaturę tak więc będzie odbierał ciepło z pomieszczenia i transportował z Twojego mieszkania także do sąsiadów i na zewnątrz domu.

kuba900115
13-11-2016, 06:59
Witam, ponownie. Nie ma mnie aktualnie w PL ale poprosiłem ojca żeby poszedł do mnie i zerwał jedną deskę podłogową (mowa o pokojach na wyższym poziomie po kawalerce), pod deskami jest strop z płyty betonowej (sufit od piwnicy), brak jakiejkolwiek izolacji itp. do desek podłogowych od stropu jest 6cm a wysokość od podłogi do sufitu 262cm. Z tych pokoi chcielibyśmy zrobić 3 pokoje dziecinne o powierzchni ok 10m2 każdy. Jedno dziecko 5 lat, drugie 2 i 3 w drodze :). Planujemy jeszcze tu pomieszkać max 8 lat a w tym czasie będziemy chcieli kupić jakiś domek poniemiecki i będę remontował go od podstaw. Wiem,że to sporo czasu ale nie chcemy pakować się w kredyty itp. Nie wiem czy to dobry pomysł ale po zerwaniu desek podłogowych na stropie chciałbym położyć folię, styropian 5 i 10 cm na przekładkę, folię aluminiową i ogrzewanie podłogowe a na to 6 cm wylewki + płytki podłogowe. W tej kawalerce, jest jedna ścianka działowa z białej cegły, którą chciałbym wyburzyć, czy potrzebuję na to pozwolenie. Ścianka ta dzieli kawalerkę na 2 pomieszczenia, chciałbym zamurować stare drzwi zewnętrzne i postawić tam 3 ścianki działowe z suporexu, które podzielą górę na 3 pokoiki. Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.