PDA

Zobacz pełną wersję : Budować kominy czy nie



AxLe
23-03-2005, 16:25
W projekcie mojego domku są trzy kominy. Wykorzystywany będzie napewno jeden, ten od kominka. Drugi jest od wentylacji w łazience a trzeci zespolony wentylacyjny od kuchni + dojście z pomieszczenia technicznego do pieca gazowego (którego nie będę miał) Domek ogrzewany będzie kominkiem z DGP i piecami akumulacyjnymi. Dużo piszecie o wysokich kosztach budowania kominów i stąd moje pytanie. Czy zostawić tylko ten od kominka a reszty nie budować i co z wentylacją w kuchni i łazience (czy musi być kominem?). A może zostawić te kominy bo jak kiedyś będzie gaz to może będę chciał zrobić ogrzewanie gazowe.

PZDR

Wojtek62
23-03-2005, 16:29
proponuję zostawić kominy

Majka
23-03-2005, 16:49
dom bez kominów jakos łyso wygląda :roll:

Komin do wentylacji napewno sie przyda. :D Czyli buduj 2 a z jednego może mozesz zrezygnować.

jacekkkk
23-03-2005, 16:56
kominy muszą być, szczegulnie wentylacyjne jeśli chcesz uniknąć wielu problemów . A pod piec też radziłbym zrobić bo nie wiadomo co w przyszlości będziesz robić. są kominy niedrogie do gazówki są z ceramicznuch szkliwionych elementów dł ok. 0.5m jest to cały system na wykonanie calego komina .

jacekkkk
23-03-2005, 17:01
zapomniałem dodać żebyś nie patrzyl na kominy firmy schiedel są dobre ale zarombiście drogie

GMpoujoulat
23-03-2005, 19:37
a ja proponuję takie rozwiązanie

- Komin dymowy do kominka musi być - bez względu na to w jakiej będzie technologii.
- Komin spalinowy do kotła można dostawić w okresie późniejszym - ale będzie to musiał być komin stalowy izolowany
- Kanały wentylacyjne proponuję wykonać przewodami elastycznymi z aluminium (oczywiście z izolacją) i wyprowadzić je dachówkami kominkowymi - pod warunkiem, że na dachu jest dachówka (ale dla innych materiałów też można coś wykombinować.

co na to forumowicze - jestem ciekawy waszych opinii

AxLe
23-03-2005, 19:56
a ja proponuję takie rozwiązanie

- Komin dymowy do kominka musi być - bez względu na to w jakiej będzie technologii.
- Komin spalinowy do kotła można dostawić w okresie późniejszym - ale będzie to musiał być komin stalowy izolowany
- Kanały wentylacyjne proponuję wykonać przewodami elastycznymi z aluminium (oczywiście z izolacją) i wyprowadzić je dachówkami kominkowymi - pod warunkiem, że na dachu jest dachówka (ale dla innych materiałów też można coś wykombinować.

co na to forumowicze - jestem ciekawy waszych opinii
Też tak mi się wydaje-dachówka ceramiczna.

kaltam
24-03-2005, 06:28
Buduj. Zawsze może się przydać przede wszystkim do wentylacji lub wyciągów.

echo
24-03-2005, 06:37
Miałem podobny problem. Ponieważ chciałem zamiast komina zastosować przewód powietrzno-spalinowy przez ścianę (piec kondensat) - wtedy komin byłby zbędny.
Postanowiłem jednak go wymurować - a może kiedyś się przyda!!!
I przydał się (chociaż jeszcze nie ukończyliśmy budowy), ale zmieniłem koncepcje i nie będzie przewodu spalinowego przez ściane (powietrze będzie zaciągane z szachtu, a spaliny wydalane rurą fi 80).

Reasumując: BUDUJ (nawet nie wiesz, kiedy się przyda).

Mirosław Kotuszewski
24-03-2005, 07:18
Tez mam ten dylemat. Ile wg was kosztuje typowy komin, taki do wentylacji lazienki i kuchni. Nie bedzie do niego zainstalowany zaden piec od co. Jak mowil moj majster dla niego to zadna robota taki kimin szczegolnie ze scianka jest tam i tak wymurowywana. Ale wyciaganie tego komina ponad dach to juz chyba koszty. Cegla klinkierowa itd. Za zrezygnowanie z 2 kominow gosc opuscil mi za robocizne 500 zl. Ile wg was kosztowalby mnie material na takie kominy. Moze te oszczednosci to sa tylko pozorne. Z drugiej strony jak je mozna wykorzystac jesli w planach jest wykonanie wentylacji mechanicznej.
Pozdrawiam.

rafał ...
24-03-2005, 09:04
nie napisałeś jak chcesz rozwiązać wentylację w sytuacji gdy zrezygnujesz z kominów. Jeżeli chcesz dać mechaniczną to buduj tylko jeden do kominka, reszt nie potrzebna.

Ja nie mam żadnego i mieszka mi się świetnie.

Honorata
24-03-2005, 09:38
Ja zrezygnowalam z budowy trzeciego komina, wogole zdecydowalam sie na kominy ceramiczne systemowe firmy Zapel (w tym jeden od kominka ocieplany welna, kupowalam je w Rzgowie w hurtowni Dagart, jest to moim zdaniem odpowiednik rondo plus w schidlu, ale duuuzo tanszy). Tez bede miec kominek + akumulacyjne, dlatego uwazam ze nie ma co isc w koszty i budowac cos "na zapas" czy "na wszelki wypadek", wtedy osczednosc na korzysc ogzrwanai elektrycznego an etapie inwestycji przestaje miec sens. Oprocz komina od kominka zdecydowalismys ie antoamist na solidna wentylacje grawitacyjna, tzn. wentylujemy kazde pomeisczenie w domu (pamietaj ze jak chcesz miec wyciag nad kuchenka w kuchni musisz miec 2 otwory wentylacyjne, ejden do wyciagu i drugi normalnie do wentylownai pomieszczenia), takie kominy systemowe -wentylacyjne buduje sie bardzo szybko z ksztaltek jak z klocków lego.

mdzalewscy
24-03-2005, 09:58
W projekcie miałem 3 kominy systemowe za kupe kasy, zrobiłem jeden dużo tańszy z cegły pełnej (z 6 kanałami) z myślą o kominku i wyglądzie domu.

wywaliłem ze 2 kominy, lepiej zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na kondensat i rekuperator.

echo
24-03-2005, 12:12
W projekcie miałem 3 kominy systemowe za kupe kasy, zrobiłem jeden dużo tańszy z cegły pełnej (z 6 kanałami) z myślą o kominku i wyglądzie domu.

wywaliłem ze 2 kominy, lepiej zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na kondensat i rekuperator.

A właśnie komin systemowy ceramiczny dobrze jest zastosowac do kominka (przewód dymowy). Widziałem juz parę kominów śmierdzących z zaciekami, itd (zresztą na tym forum jest też wiele postów na ten temat).
Wentylacja - z cegły bez problemu lub z gotowych bloczków
Spalinowy z kotła gazowego - np komin z cegły a do środka rura z nierdzewki.

GMpoujoulat
24-03-2005, 19:35
W projekcie miałem 3 kominy systemowe za kupe kasy, zrobiłem jeden dużo tańszy z cegły pełnej (z 6 kanałami) z myślą o kominku i wyglądzie domu.

Mimo wszystko komin 6-kanałowy to wg mnie monstrum. Poza tym przy połączenie kanałów kominowych i wentylacyjnych w jednym ciągu narażamy się na możliwość zasysania spalin przez wentylację. Wydaje mi się że lepiej oddzielić te przewody a dachówki wentylacyjne i tak na dachu nie będą tak widoczne jak kominy.

GMpoujoulat
24-03-2005, 20:03
Miałem podobny problem. Ponieważ chciałem zamiast komina zastosować przewód powietrzno-spalinowy przez ścianę (piec kondensat) - wtedy komin byłby zbędny.
Postanowiłem jednak go wymurować - a może kiedyś się przyda!!!
I przydał się (chociaż jeszcze nie ukończyliśmy budowy), ale zmieniłem koncepcje i nie będzie przewodu spalinowego przez ściane (powietrze będzie zaciągane z szachtu, a spaliny wydalane rurą fi 80).

Reasumując: BUDUJ (nawet nie wiesz, kiedy się przyda).

Ale decydując się na piec z zamkniętą komorą spalania wystarczy później zastosować przewód stalowy powietrzno-spalinowy (rura w rurze) i już mamy instalację bez budowy komina murowanego. W drugiej opcji (przewody niezależne) ssanie powietrza można doprowadzić rurą przez ścianę a nie z szachtu.

Chcę tylko powiedzieć, że rozwiązania które poddaję pod rozwagę nie są związane z obniżeniem kosztów, chociaż pewnie wyjdzie taniej. Myślę że nie ma co przesadzać z budową kominów-po prostu szpecić budynku. Pewne decyzje można podjąć później jak pojawi się taka konieczność.

Ale wszystko jest kwestją wyboru. Jak kroś chce mieć 8 kanałów w kwadracie 1x1 m, tak na wszelki wypadek, to jego sprawa.

eRaf
26-03-2005, 05:32
Trochę z innej bajki.
Komin z jakiego materiału wg Was najlepiej akumuluje i oddaje ciepło z komina dymowego do sąsiadujących pomieszczeń - planuję cegłę pełną ale może są inne materiały/rozwiązania o takich samych lub lepszych właściwościach jak ww. ale prostsze i dokładniejsze w wykonaniu ?
Pzdr

Patos
26-03-2005, 06:11
Jak Cię nie stać na kominy, to darój sobie budowę domu.
Owiń się folią na dwie godziny to odpowiedź będziesz miał.
Co innego, gdy myślisz o wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewnej.

AxLe
26-03-2005, 09:23
Na dom i kominy mnie jeszcze stać, a trochę wcześniej stać mnie było nawet na inne rzeczy.

Mały
26-03-2005, 11:22
A nie tanie wentylacyjne wybudowac z kształtek kominowych?Takich zwykłych wypalanych?Albo z rur pcv a nad dachem daszki-w tym wypadku musisz pamiętac o odwodnieniu ,bo na ściankach pcv będzie sie skrapalać woda a ona musi gdzieś odpłynąć.

rafałek
26-03-2005, 11:30
Jeśli chcesz zaoszczędzić to wentylacyjne zrób tak jak pisze Mały - z pustaków wentylacyjnych. Koszt będzie niewielki, a zaoszczędzoisz sobie kłopotów na przyszłość gdyby coś się zmieniło w pomyśle wentylacji domu. Z kotłownią to już loteria, możesz przy obecnej koncepcji nie użyć go nigdy, a może się okazać jak już było powyżej, że zanim się wprowadzisz już będziesz go potrzebować. To poważna decyzja i ciągnie za sobą duże konsekwencje. Pomyś co będzie jak się wprowadzisz i za kilka lat będziesz potrzebować komin w pomieszczeniu gospodarczym i co? Przebijanie stropu i wielki remont? To nie jest błacha decyzja.

AxLe
26-03-2005, 13:56
Kto pyta nie błądzi, chyba wybuduję te kominy.

mdzalewscy
26-03-2005, 14:10
Mimo wszystko komin 6-kanałowy to wg mnie monstrum.
myśle, że się mylisz obecne tredny to dom niski, rozlazły i komin też musi być dopasowany i całościowo to jako bryła domu wygląda bardzo dobrze

aleksik
26-03-2005, 20:21
ja mam 2 kominy z tego jeden 8-śmio kanałowy - w ten sposób mam wentylowane wszystkie pomieszczenia.
Dziwię się doradcom mówiącym o rezygnacji z kominów wentylacyjnych - chyba że lubią "grzybka ścianowego" lub nieciekawe zapachy prze większość zcasu w domu albo dobre przeciągi.
Ale...
Nie musisz mieć kominów, jeżeli masz zamiar wykorzystać rekuperator, ale to już zupełnie inna broszka...

Patos
27-03-2005, 06:04
Kto pyta nie błądzi, chyba wybuduję te kominy.

Czy to nie miało tak zabrzmieć? :P
Kto pyta nie błądzi, napewno wybuduję te kominy.