PDA

Zobacz pełną wersję : Cena za murowanie - czy otwory się odlicza?



inż. Mamoń
23-03-2005, 18:26
Murarz, który robił mi ścianki działowe nie odlicza otworów drzwiowych (każdy po 2 m kw z hakiem), liczy jakby była pełna ściana. Wcześniej mnie o tym nie uprzedził - skubaniec :evil: Czy jest na to jakaś ogólna zasada, KNR czy cokolwiek innego? Jak to było u Was?

Jan Przestrzelski
23-03-2005, 18:35
Murarz, który robił mi ścianki działowe nie odlicza otworów drzwiowych (każdy po 2 m kw z hakiem), liczy jakby była pełna ściana. Wcześniej mnie o tym nie uprzedził - skubaniec :evil: Czy jest na to jakaś ogólna zasada, KNR czy cokolwiek innego? Jak to było u Was?
przy murowaniu albo liczymy metry ,albo dodatkowo nadproża.Przy tynkowaniu też jeśli otwory nie są za duże liczymy m-ry.
Osobiście wolę murować całe ściany i je tynkować niż bawić się z otworami i z obrabianiem.
Reasumując jeśli murarz bierze przyzwoitą cenę to od metra można się zgodzić wliczając otwory.-tak się praktykuje w uproszczeniu.

Wowka
23-03-2005, 18:38
Jak to było u mnie?
Znając ten "numerek" uprzedziłem działania zarówno murarzy jak i tynkarzy i ustaliłem warunki przed podjęciem pracy. Generalnie wszystkie drzwi i okna (za wyjątkiem 2 szt po ok. 1m2 każde) nie były wliczane w tzw. metry.
Nie jest to jednak regułą. Generalnie trzeba ustalić warunki przed podjęciem pracy biorąc pod uwagę konkretne uwarunkowania. Na przykład u mnie tynkarz nie musiał dokonywać obróbki przy drzwiach gdyż mam tzw. futryny regulowane. A co do okien to zapłaciłem mu extra za osadzenie parapetów tak, że nie miał żadnych uwag.
Do dzisiaj zresztą utrzymujemy ze soba kontakt telefoniczny (życzenia świąteczne itp.)

inż. Mamoń
23-03-2005, 18:40
przy murowaniu albo liczymy metry ,albo dodatkowo nadproża.Przy tynkowaniu też jeśli otwory nie są za duże liczymy m-ry.
Osobiście wolę murować całe ściany i je tynkować niż bawić się z otworami i z obrabianiem.
Reasumując jeśli murarz bierze przyzwoitą cenę to od metra można się zgodzić wliczając otwory.-tak się praktykuje w uproszczeniu.

A ile można się spodziewać za mb nadproża? A czy w tej sytuacji cena 14 zł/ m kw murowania działówki to dużo czy mało?

Sp5es
28-03-2005, 10:06
Kwestia umowy i sztuka negocjacji.
Facet podaje niska cenę, Ty łykasz,a potem dyskusja ... i nabijanie ceny.
Normalny, standardowy trik wykonawczy. Brak definicji.
Ew. spojrz w KNR - katalog nakładóów roboczych, ale to chyba nie wyjdzie Ci na dobre, bo pewnie będzie powierzchnia netto... Nie jestem ppewien

Lepiej to określić przed umową, albo określić ryczałtow, " za wykonanie tynku w ... w pomieszczenaich... obiektu... wg projektu o szacunkowej wielkości".... Kwota wyczerpuje wszelkie prace z zakresu tynkowania, z... bez malowania.... itp.

Zasluży sobie, zawsze możesz mu dorzucić...

izat
28-03-2005, 11:13
14 PLN za m2 działówki to mało
mi ostatnio zaproponowano 25 PLN

POLO81
28-03-2005, 11:20
Według KNR i zasad przedmiarowania nie odlicza sie otworów o powierzchni mniejszej niż 0,5 m2.