PDA

Zobacz pełną wersję : Niwelacja terenu - kiedy i jak wykonać?



MarysiaMarysia
01-11-2016, 17:43
Czy niwelację terenu powinno się zrobić na gruncie właściwym, przed nawiezieniem humusu na powierzchnię czy po nawiezieniu humusu?
Nawieziony humus po kilku miesiącach osadza się i wtedy trzeba ponownie uzupełniać ziemię.
Trzeba jeszcze wykonać spad od budynku aby woda opadowa nie spływała w jego kierunku.

Elfir
09-11-2016, 12:06
niwelacja przed nawiezieniem.
Humus to żyzna warstwa, którą w czasie niwelacji mogłabyś sobie przysypać przypadkiem jałową martwicą.

Wojtek_Wisznia Mała
09-11-2016, 16:06
Humus z obszaru budowy należy zdjąć jeszcze przed jej rozpoczęciem. Pod koniec budowy, gdy już bierzemy się za porządkowanie terenu wokół budynku - wykonujemy niwelację i rozkładamy odłożony humus, a jak zabraknie to dopiero dowozimy.

MarysiaMarysia
09-11-2016, 19:21
niwelacja przed nawiezieniem.
Humus to żyzna warstwa, którą w czasie niwelacji mogłabyś sobie przysypać przypadkiem jałową martwicą.

kurcze, wydaje mi się, że nie mam jałowej martwicy.
Ale do niedawna wydawało mi się, że mam humus w ogródku. No ale fachowcy "od humusu" po obejrzeniu mojego ogródka stwierdzili, że nie ma w nim ani grama humusu. A do tego spad odwrócony.
Więc trzeba ogródek "naprawić". I to dobrze naprawić. A jestem strasznym laikiem w takich "gruntowych" kwestiach.


Humus z obszaru budowy należy zdjąć jeszcze przed jej rozpoczęciem..

Zostałam zapewniona, że tak własnie było. Ale okazuje się, że to wielki kit. No i mam problem.

Elfir
09-11-2016, 21:27
W budowlanym slangu "humus" to po prostu wierzchnie ok. 30-50 cm gleby.
Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistą zawartością próchnicy w glebie (bo humus to synonim próchnicy) czy jej miąższością.

Natomiast ziemia na głębokość +/- 30 cm jest najbardziej aktywna mikrobiologicznie. Im głębiej, tym ich mniej (z braku dostępu tlenu). Dlatego ziemia z głębokich wykopów, spod warstwy "humusu" to "martwica". Ponieważ to głownie mikroorganizmy decydują o żyzności gleby, należy je chronić i nie zasypywać ziemi w której występują martwicą. Dlatego humus i jakąkolwiek żyzną ziemię nawozi się po zniwelowaniu terenu.