PDA

Zobacz pełną wersję : W projekcie mam BK 36 cm bez docieplenia. Co o tym sądzicie?



chmielog
25-03-2005, 11:38
W projekcie mam BK 36 cm bez docieplenia. Proszę doświadczonych budowniczych o wypowiedź na ten temat.

pawcik7
25-03-2005, 12:23
Witam.
No ja bym nie ryzykował :-)
Osobiście postawiłem D12B 36+10 cm. wełny i jest OK
Wełna kosztowała 8000, nie jest to mało ale na pewno sie zwróci.
pozdr.

Tomek_W
25-03-2005, 14:41
chmielog
Mam zamiar budować właśnie takie ściany. Zarzuć temat w opcji "szukaj". Było to wielokrotnie wałkowane na forum. Dłuuuuugo te informacje czytałem i taką podjąłem decyzję.
Jeśli jest coś czego się nieci obawiam to raczej kruchości takiej ściany (możliwość powstania pęknięć po wylaniu stropu i położeniu pokrycia dachowego. Strop ma być nośny(użytkowe poddasze) a dach kryty dachówką ceramiczną).
Musisz się przyzwyczaić, że są inwestorzy goniący za każdym 0,01 we współczynniku U, choć wielokrotnie wałkowane było na tym forum jakie oszczędności daje taka walka :)
Trzeba pamiętać, że ściany mają najmniejszy udział w stratach ciepła (po wentylacji, dachu, oknach i drzwiach). Tym niemniej cały czas trwa amok maksymalnego ocieplania ścian.
To mi trochę przypomina znajomego audiofila (złote kable, uziemienia wkopane x metrów w ziemię, wykładanie ścian jakimiś śmiesznymi materiałami itp)
Poczytaj i wyważ które argumenty Cię przekonują.
Pozdrawiam
Tomek

KrzysiekMarusza
26-03-2005, 16:27
pawcik a liczyłeś kiedy się zwróci ? :) [możesz nie dożyc, chyba że baaaardzo młody jesteś ] - w innym miejscu napisałem że robienie scian 36 cm i jeszcze dokładanie ocieplenia to raczej zbytek (no, chyba że celujesz w dom pasywny .... - a masz okna z U=0.7 ?)

ja zbudowałem ściany JW z BK odm. 400, 36.5 cm, mieszkam, zużycie gazu do grzania takie jak zakładałem (de facto troche mniej) szafki wiszą i nie chcą spadać, drzwi są zamocowane i też nie chcą wypadać .....

pozdr - Krzysiek

Sp5es
28-03-2005, 09:35
Obliczeniowo wystarczy.
Jesli nie bedzie błedów wykonawczych, też jest ok.

Są jakiekolwiek błedy - są mostki... i się zaczyna.

Zawsze układ 2 warstwowy jest bezpieczniejszy (nie rozumieć lepszy) i maskuje i usuwa część radosności (niechlukstwa wykonawczego).

Masz kasę - popraw standard, ocieplij, jakkolwiek z punktu widzenia norm cieplnych nie trzeba tego robic. Masz za to spokoj innego rodzaju
A i od atrakcji tynkowania gazobetonu się ucieka. (trzeba lepsze, roższe tynki typu lekkiego itd..)

Nie masz - wierz, że dobrze zrobili i ciesz się chałupą...

Zdecyduj przed tynkowaniem, bo dopiero inaczej zapłacisz podwójnie (tynk a potem ocieplenie).

KrzysiekMarusza
28-03-2005, 12:04
Dal uzupełnienia tego co napisał Sp5ES (jesteś krótkofalowcem ?) - u mnie budowała firma co miała autoryzację Ytonga - sami zaproponowali konkretne rozwiązania (np. rezygnację z ytongowych nadproży czy elementów wieńca) i na razie nie mam zastrzeżeń

pozdr - Krzysiek

echo
28-03-2005, 14:21
Też nie zaliczam sie do grona osób, które prześcigają sie we współczynnikach U, teoretycznych wywodach, szukania mikroskopijnych mostków termicznych, itd.
Wybierz dobry BK + zaprawe ciepłochronną + dobrą ekipę i bedzie OK!!!
Sam jestem zwolennikiem ścian jednowarstwowych. wybudowałem dom z Pth 44 i bardzo jestem zadowolony. Z BK mam tylko obmurowaną murłatę (zwykły szary BK) - mocno chłonie wodę z zaprawy i nie wszystkie pustaki dobrze związły z zaprawą (to troche minus, ale da się rozwiązać ten problem)
Też polecam, abyś z morza informacji wybrał te najistotniejsze i nie przejmował się czy będzie ci ciepło w domu o współczynniku U mniejszym o 0,01 czy 0,02. Wg mnie to bez sensu i prowadzi do absurdu.
Pozdrawiam :wink:

Sp5es
28-03-2005, 16:57
Sp5ES (jesteś krótkofalowcem ?)
Jak widac

mdzalewscy
28-03-2005, 17:55
W projekcie mam BK 36 cm bez docieplenia. Proszę doświadczonych budowniczych o wypowiedź na ten temat.

zamień, albo 25cm+ ocieplenie, albo na BK 40cm

KrzysiekMarusza
28-03-2005, 19:37
pozdrawiam sp5es - ja nie jestem kf, ale jestem z tych, co jeszcze pamiętają pismo "Radioamator i Krótkofalowiec", a końcówka oparta o BFYP99 to był szczyt marzeń :)

mdzalewscy - a po co 40 cm ? czy zwiększenie grubości się zwróci [bo do wyboru chyba tylko Ytong - a może inne firmy teraz też robią 40 cm ?]? a może lepiej kocioł kodensacyjny (jeśli dom ma być grzany gazem) ? Tym bardziej że do ściany nośnej 40 cm trzebaby ścianę fundamentową grubszą (min. 33 cm), a do 36.5 cm - starczy 30 cm -> jest to też kwestia jakie obudowy ekipa ma do budowy fundamentów (jeśli lane - monolityczne).

pozdr - Krzysiek

mdzalewscy
28-03-2005, 19:59
- a po co 40 cm ? czy zwiększenie grubości się zwróci
uważam że przy 1W grubość ma znaczenie

KrzysiekMarusza
28-03-2005, 20:04
A jakie znaczenie ? 0.03 W/m2K ? (0.26 vs 0.29 - róznica U dla 36.5 i 40 cm dla BK odm. 400) ? mdzalewscy - Ty (wy ?) i tak wolicie ceramikę i z BK doświaczenia raczej nie macie ....
Oczywiście jak się zamierza grzać drogo (np. prądem) to te 0.03 mają znaczenie, ale w takim przypadku rozpatrywałbym raczej ściane warstwową z grubym ociepleniem, a nie jednowarstwową
pozdr - Krzysiek
PS mdzalewscy - sorki za "osobistą wycieczkę" ale wydaje mi się że jak ktoś wybudował z konkretnego materiału, to powinien się wypowiadać wyłącznie na jego temat (chyba, że wybudował więcej niez 1 dom ...) - przepraszam, jeśli uraziłem ... - mimo wszystko jest przecież wolność słowa :)

chmielog
01-04-2005, 10:03
A może MAX + styropian ??? Tanio i dobrze. Tak słyszałem.

M@riusz_Radom
01-04-2005, 10:05
BK 24 + styropian 10 albo 12cm - tak planuje zrobić