PDA

Zobacz pełną wersję : Garaż czy styropian



AxLe
25-03-2005, 17:56
Zainteresowało Cię pytanie to może mi pomożesz. Jestem ciągle na etapie wyboru projektu i ciągle nie wiem czy stać mnie będzie wybudować domek z garażem czy bez. Pomijając aspekt które rozwiązanie jest lepsze zastanawia mnie jeszcze inny problem, mianowicie co bardziej ociepli północną ścianę- dobudowany nieogrzewany garaż, czy 20 lub 25 cm. docieplenia na szczytową elewację. Jeżeli ktoś mógłby coś napisać to będę bardzo ''dżwięczny'' POZDR :lol:

jacekkkk
25-03-2005, 18:06
wiedz że tak naprawdę chroni tylko warstwa ocieplenia a w garażu masz bramę która nie chroni tak jak ściana przed zimnem. Tak swoją drogą to 20-25 cm. ocieplenia to przesada max 15 cm. to już super ocieplenie jeśli chodzi o styropian

AxLe
25-03-2005, 18:26
Co niektórzy na tym forum dali by tyle naokoło domu a ja chciałem tylko na szczytową północną ścianę.

rafałek
25-03-2005, 18:57
niektórzy na tym forum dają 20 i więcej na podłogi... i co to daje poza ugieciem? koszt duży a efekt już niewielki...

Whisper
25-03-2005, 20:44
niektórzy na tym forum dają 20 i więcej na podłogi... i co to daje poza ugieciem? koszt duży a efekt już niewielki...

Oj zdziwiłbyś się, gdybyś policzył :wink:

Liczyłem, ale dawno, więc szczegółów nie podam. Pamiętam tylko, że zwiększenie ocieplenia podłogi z 8 do 20cm styropianu zwróci mi się w ciągu trzech lat (od razu mówię, że przy grzaniu prądem). Było to bardziej opłacalne (zwiększenie ocieplenia podłogi), niż zwiększenie ocieplenia ścian z 12 na 20cm.

Oczywiście przy grzaniu tańszymi metodami opłacalność ocieplania spada.

rafałek
26-03-2005, 07:16
Whisper - nie żebym polemizował, ale było kilka dyskusji na ten temat i wnioski były różne, często wychodziło, że ludzie izolowali mocno podłogi zapominając o stropie. poza tym idąc za tym, żeby zwiększać ciągle grubość izolacji dojdziemy do punktu, że ogrzewanie nie będzie potrzebne, bo strat właściwie nie będzie, albo będą róznoważone energią wprowadzoną do obiegu - tylko z jakiego źródła? Pozostają okna i właśnie podłoga. Osobiście uważam, że bardzie opłacalne jest lepsze zaizolowanie fundamentó niż podłogi (nie mówię, żeby podłogi nie izolować wcale). Tak na prawdę wiele wniosków opiera się tylko na wyliczeniach. Piszesz, że masz oszczędności na ogrzewaniu, ale nie wiesz jakie by były Twoje koszty ogrzewania gdybyś dał np o 5 cm mniej... Nie wiesz i się nie dowiesz, bo przecież domu dla eksperymentu nie przerobisz. Podkreślam, że moje rozważania są teoretyczne i nie mają w niczym poparcia. Analizuję tylko wypowiedzi na forum.

Whisper
26-03-2005, 07:41
Rafałek, ja też tylko teoretyzuję, bo dom dopiero zacznę budować :D. Tak więc sobie teoretyzujemy obaj... :wink:

Co do energii wprowadzanej do obiegu bez ogrzewania - to jest możliwe, dom pasywny jest ogrzewany ciepłem mieszkańców (wprowadź dwudziestu facetów do pomieszczenia 4x4m to bedziesz wiedział o czym mówię ;) ), ciepłem słońca (wsiądź do samochodu w chłodny, ale słoneczny dzień), urządzeniami elektrycznymi (usiądź przy moim kompie po kilkunastu godzinach pracy). Czyli mżliwe jest, tyle że chyba nie zawsze opłacalne, bo rozwiązania konstrukcyjne chyba większość inwestorów powaliłyby na kolana (finansowo).

I wcale nie chce się z Tobą kłócić :wink:

AxLe
26-03-2005, 08:57
no dobra....ale przypominam garaż czy styropian.

Sp5es
28-03-2005, 09:38
Jedno nie zastapi drugiego.
Projekt powinien wyliczyc zapotrzebowanie budynku na cieplo i w zaleznosci co, gdzie - architekt mowi czy wystarczy.

Garaz moze ocieplic sciane, ale cos powinno ocieplic garaz....
Nie szukaj takich uproszczen

Sp5es
28-03-2005, 11:10
Whisper,

Czasy się zmieniły. Dom pasywny to właśnie to.
Świat właśnie idzie w tym kierunku.

Energia pochodzi z ogrzewania i tzw. wewnętrznych zysków ciepła. (m.in.gotowanie, żaróweczki, i ..my sami też jesteśmy grzejnikiem 36,6 deg C).

MarcinM
29-03-2005, 14:32
Hej,

zaleca się ocieplanie ściany , jeśli garaż do niej przylegający jest nie ogrzewany.
Ja tak mam w swoim projekcie i stojącym już domu.
Styropian ma grubość 14 cm i taką samą grubość ma na ścianie, do której przylega garaż.
Pozdrawiam :D
Marcin

Sp5es
29-03-2005, 16:29
Whisper,

Czasy się zmieniły. Dom pasywny to właśnie to.
Świat właśnie idzie w tym kierunku.

Energia pochodzi z ogrzewania i tzw. wewnętrznych zysków ciepła. (m.in.gotowanie, żaróweczki, i ..my sami też jesteśmy grzejnikiem 36,6 deg C).

http://www.cieplej.pl/Zawodowcy/1094633562.shtml

Rocky
22-04-2005, 09:43
Hej, zaleca się ocieplanie ściany , jeśli garaż do niej przylegający jest nie ogrzewany. Ja tak mam w swoim projekcie i stojącym już domu. Styropian ma grubość 14 cm i taką samą grubość ma na ścianie, do której przylega garaż.

Tylna ściana domu i tylna ściana garażu sa w jednej linii. Co w przypadku ocieplenia ścian fundamentowych garażu nieogrzewanego i nieocieplanego? Oczywistym wydaje się, żeby ich nie ocieplać, ale jak zlikwidować mostek termiczny na połączeniu ocieplonej ściany (i tej fundamentowej i tej nośnej) domu z nieocieploną ścianą garażu?

Cypek
22-04-2005, 10:46
Styropian.
Wiatę na jeżdzidło zawdze zdążysz dobudować.

Janussz
22-04-2005, 14:51
Mam garaż dostawiony dwoma ścianami do hali produkcyjnej. Hala ogrzewana, garaż nie. Ściany pomiędzy halą, a garażem to BK 25cm bez ocieplenia. Jak duży jest ubytek ciepła z hali niech świadczy fakt, że nawet w największe mrozy w garażu mam dodatnią temperaturę. Garaż jest ocieplony 5cm warstwą styropianu. Na stropie 12.
Nie sądzę, żeby dodatkowe docieplenie budynku styropianem pochłonęło tyle pieniędzy, że należy rozważać - styropian, czy garaż. Ja bym starał się robić to i to. Przynajmniej zacząć ten garaż.

tom soyer
25-04-2005, 11:06
sprawdz co ma wieksza przewdonosc cieplna - dodatkowy centymetr muru pomnozony przrz grubosc sciany garazu czy centymetr wybranego przez ciebie styropianu pomnozony przez grubosc warstwy ocieplenia (nalezy pamietac ze rodzajow styropianu jest sporo i kazdy ma inna przewodnosc cieplna).

REX RoD
25-04-2005, 12:05
styropian- garaz - styropian
tzn: wybuduj garaż i naklej styropian na ścianę między garażem i i domem i na sciane zewnętrzną garazu.

Rozwiazanie najdroższe, ale niestety najlepsze.

Szadam
25-04-2005, 12:53
Ja mam garaż nieogrzewany i ociepliłem ściany sąsiadujące z domem od zimne strony - czyli od strony garażu. 8 cm. Działa