PDA

Zobacz pełną wersję : Pellet vs Ekogroszek duży Dom



Jakub002
02-11-2016, 15:27
Witam!
Chciałbym poruszyć temat który był już poruszany wiele razu aczkolwiek stoję przed wyborem pieca i dopuszczam tylko pellet lub ekogroszek. Wszędzie dużo wątków na ten temat lecz nigdzie nie mogę znaleść nic konkretnego , a wiec moje pytanie brzmi jak duże jest spalanie ekogroszku a jak duże pelletu przy domu o powierzchni ogrzewalnej 250m2 , być może ogrzewa ktoś duży dom i przybliży mi koszty spalania któregoś z paliw , styropian 20cm i poddasze ocieplone wata 20cm , okna 3szybowe. Garaż i piwnica nie ogrzewalna . Oczywiście znam zalety tego i tego paliwa interesuje mnie bardziej spalanie .Piec jaki chce zastosować do pelletu do heiztechnik daspell i bufor ciepła 400l , a ekogriszek piec DEFRO. Proszę o wasze opinie w tej sprawie może ma ktoś podobny dom o podobnych parametrach ocieplenia i coś powie . Z góry dzięki za wszystkie opinie.

Arturo72
02-11-2016, 15:45
Witam!Chciałbym poruszyć temat który był już poruszany wiele razu aczkolwiek stoję przed wyborem pieca i dopuszczam tylko pellet lub ekogroszek. Wszędzie dużo wątków na ten temat lecz nigdzie nie mogę znaleść nic konkretnego , a wiec moje pytanie brzmi jak duże jest spalanie ekogroszku a jak duże pelletu przy domu o powierzchni ogrzewalnej 250m2 , być może ogrzewa ktoś duży dom i przybliży mi koszty spalania któregoś z paliw , styropian 20cm i poddasze ocieplone wata 20cm , okna 3szybowe. Garaż i piwnica nie ogrzewalna . Oczywiście znam zalety tego i tego paliwa interesuje mnie bardziej spalanie .Piec jaki chce zastosować do pelletu do heiztechnik daspell i bufor ciepła 400l , a ekogriszek piec DEFRO. Proszę o wasze opinie w tej sprawie może ma ktoś podobny dom o podobnych parametrach ocieplenia i coś powie . Z góry dzięki za wszystkie opinie.Pasuje Ci opinia,że tego typu dom powinien zużyć energii na ogrzewanie od 10000kWh do 20000kWh ? Przelicz sobie to na kg pelletu i ekogroszku i jak nie przeszkadza Ci róznica 100% w oszacowaniu to łykaj obojetnie co :DA nie łaska zrobić sobie OZC tylko bawić się w czarnoksięznika ?Wiesz od czego zależy spalanie paliw stałych ? I,że już w tym róznica w koszcie wytworzenia 1kWh może się wahać też do 100% ?Paliwa stałe to rosyjska ruletka :D

czp01
02-11-2016, 19:21
Grzeje ekogroszkiem coś koło 240 m2 ( ponadto w przyziemiu garaż w bryle budynku i inne pomieszczenia , których nie grzeję) .

Sezon zimowy spalam ok. 3 tony ekogroszku - koszt ok. 2100 zł. http://czp.pl/cieplnik/

Z pewnością pelletem będzie drożej ale za to o wiele czyściej w kotłowni i to by było tyle :)

Ps.

Na forumowych troli po prostu nie zwracaj uwagi !!!!

Rosh
10-11-2016, 10:23
Jeżeli zależy Ci na ogrzaniu dużego domu to warto stosować coś bardziej energetycznego niż pellet czy ekogroszek. Dobrym rozwiązaniem będzie węgiel orzech, który jest chyba najlepszym materiałem opałowym do takiego zastosowania. Z tego co wiem to bardzo dobrej jakości mają w [spam] i w całkiem dobrej cenie. Na pewno uda Ci się zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Konsultant Viessmann
10-11-2016, 12:49
Witam!
Chciałbym poruszyć temat który był już poruszany wiele razu aczkolwiek stoję przed wyborem pieca i dopuszczam tylko pellet lub ekogroszek. Wszędzie dużo wątków na ten temat lecz nigdzie nie mogę znaleść nic konkretnego , a wiec moje pytanie brzmi jak duże jest spalanie ekogroszku a jak duże pelletu przy domu o powierzchni ogrzewalnej 250m2 , być może ogrzewa ktoś duży dom i przybliży mi koszty spalania któregoś z paliw , styropian 20cm i poddasze ocieplone wata 20cm , okna 3szybowe. Garaż i piwnica nie ogrzewalna . Oczywiście znam zalety tego i tego paliwa interesuje mnie bardziej spalanie .Piec jaki chce zastosować do pelletu do heiztechnik daspell i bufor ciepła 400l , a ekogriszek piec DEFRO. Proszę o wasze opinie w tej sprawie może ma ktoś podobny dom o podobnych parametrach ocieplenia i coś powie . Z góry dzięki za wszystkie opinie.

A widziałeś może kocioł na pellet od Viessmanna ?

Kocioł Easypell łączy wysoką wydajność i trwałość z prostotą konstrukcji. Dzięki temu jest niezawodny i bezpieczny oraz pozwala stworzyć prosty i wygodny w obsłudze system centralnego ogrzewania. Zapłon, odpopielanie tacy palnika oraz transport pelletu drzewnego są automatyczne. Elektroniczny regulator kotła z ergonomicznym programowaniem pozwala łatwo uzyskać pożądaną temperaturę ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Tutaj (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-na-biomase/kotly-na-pelet/easypell.html) możesz zapoznać się z jego danymi technicznymi.

Pozdrawiam !

Adik50
10-11-2016, 18:51
Powiem jedno nie istotne jaki dom jakie ocieplenie jaki kocioł i inne parametry
Jedno jest pewne ;peletu jeśli chodzi o tony trzeba w tych samych warunkach 2x tyle co węgla pomijając inne szczególy
Tego nikt nie zmieni

Panteraz
11-11-2016, 19:47
Powiem jedno nie istotne jaki dom jakie ocieplenie jaki kocioł i inne parametry
Jedno jest pewne ;peletu jeśli chodzi o tony trzeba w tych samych warunkach 2x tyle co węgla pomijając inne szczególy
Tego nikt nie zmieni
Powiem drugie..
Wręcz odwrotnie, to są ważne szczegóły. A dobrze zgrana instalacja z typowym peleciakiem powinna spalić max do 50% więcej niż węgla.

Barliniak
13-11-2016, 07:39
Powiem jedno nie istotne jaki dom jakie ocieplenie jaki kocioł i inne parametry
Jedno jest pewne ;peletu jeśli chodzi o tony trzeba w tych samych warunkach 2x tyle co węgla pomijając inne szczególy
Tego nikt nie zmieni
Tak strzelasz z teorii zasłyszanej czy z praktyki ?Bo mi bez regulatora pokojowego tylko na histerezie pieca wychodzi takie samo spalanie w porównaniu do śmieciucha i temperaturze takiej samej przez całą dobę a nie przez pół dnia. W tych dyskusjach pomija się fakt samorozpalania pieca peletowego a często afiszuje kalorycznością.Jeśli spojrzymy tylko na ten parametr to nic tylko brać piec na ekogroszek .A ile modeli tych ekogroszków rozpala się samoczynnie ?Duża większość po osiągnięciu temp .w domu czy piecu dalej spala paliwo na podtrzymaniu i kiszeniu .

wayne2mike
13-11-2016, 11:07
Barliniak, jak pisałeś w innym wątku masz do ogrzania 70m i spala Ci peletu około worka, cena w jakiej kupujesz worek to 13zł, więc ekogroszek wyjdzie na pewno taniej

Barliniak
14-11-2016, 06:45
Tak Wayna spalanie jest na poziomie około worka ale piec jedzie wg. histerezy kotła czyli mam ciepło w domu a on się odpala aby sam siebie zagrzać ,druga sprawa palnik jest niewyregulowany bo widzę po temp. spalin że nie osiąga maksimum. Także jak przyjedzie serwisant będziemy szukać przyczyny tego stanu rzeczy .Trzecia sprawa można kupić pelet w całkiem dobrej jakości w cenie 600-750 zł/t.Także mój piec dobrze wyregulowany powinien spalać około 0.5-0.8 worka a teraz puśćmy wodzy fantazji . Jakie źródło ciepła wybrałbyś w domu gdybyś miał do wyboru przy założeniu że nie płacisz za kupno jego i użytkowanie ? Czy ekogroszek może? Poprzednio w domu miałem śmieciucha Galmeta w którym po sezonie drzwiczki odpadły( złe rozwiązanie spawów) robiłem za palacza i nikt nie płacił kotłownia i garaż zakurzone i wiele więcej utrudnień teraz jest lepiej ale niedoskonale .Ja osobiście bym się nie zdecydował na ekogroszek większy syf za trochę mniej pieniędzy .Jak wykończy się mój piec na pelet to jak Pan Bóg pozwoli będzie pompa ciepła.Trochę nie rozumiem ludzi którzy kupują duże domy a później nie stać ich na ogrzewanie.Pomijam tych którzy dostali w spadku lub kupili okazjonalnie .Tak samo z autami to taka polska specjalność.

wayne2mike
14-11-2016, 08:09
Jasne że darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda.
Tylko nie można mówić o tym że jak się dobrze wyreguluje to będzie spalał mniej. Jakbym miał czujnik wylotu spalin to też mógłbym spalać mniej przez osiągnięcie wyższej sprawności, ale to tylko mógłbym.
Masz kocioł na pellet i widzisz jakie ma zużycie opału itd.
Do swojego kotła po pierwszym sezonie nie miałem nic do zarzucenia.
Ja palę miałem i eko i że trochę w kotłowni się kurzy to akurat mi nie przeszkadza. Nawet jak robi się to umiejętnie to syfienie można zredukować do minimum.

Adik50
14-11-2016, 09:21
Barliniak ; A mnie spala worek najgorszego miału za 250 zł T na 450m2 pomieszczeń 21C i z termostatem pokojowym A nie na 70m2
Jeśli chodzi o automatyczne rozpalanie to idę z palnikiem gazowym we wrześniu lub pazdzierniku i odpalam
potem idę za rok znowu we wrześniu Bo gaszę w maju
Tak u mnie działa autamat do rozpalania
Wez sobie przelicz cenę wegla a peletu porównaj kalorie i wez sobie małą poprawkę na te obliczenia samo ci wyjdzie
Pelet to pelet - drewno papier i nie wiadomo co A jak to się pali to każdy wie Ja także bo paliłem nie tylko węglem

lolson28
14-11-2016, 10:11
Ile może kosztować tona trocin na pellet ? Zastanawia mnie skąd cena 600, 700, a nawet 800 za tone pelletu . Podobnie z brykietem . Jak można zapłacić za brykiet 600 czy 700 zł za tone skoro tona drewna gotowego do palenia kosztuje 250 zł.

Truskawkowy
15-11-2016, 06:30
Pytania w stylu: "mam dom xx metrów, ile spalę pelletu a ile ekogroszku?" mnie śmieszą, choć sam kilka lat temu takie zadawałem i rozumiem absolutnie rozterki inwestora. Nikt nie poda precyzyjnie, bo to czym grzejemy (a więc samo paliwo) to tylko drobny element całej układanki którą nazywamy - ogrzewaniem. Spieprzona instalacja z przewymiarowanym piecem na ekogorszek może być mniej ekonomiczna od zoptymalizowanej i dobrze skonfigurowanej instalacji na pellet.

Podstawowy błąd to stawianie pelletu jako alternatywy dla ekogroszku. Wychodząc z takiego założenia, dyskusja nie ma sensu.
Temat ogrzewania przerabiałem w teorii już jakieś dwa lata przed podjęciem finalnej decyzji o źródle ogrzewania i też miałem ten sam dylemat. Kocioł z podajnikiem na ekogroszek czy piec z palnikiem na pellet.
Dziś wiem, że to nie jest alternatywa. Jeśli ktoś patrzy z punku widzenia wyłącznie ekonomii, to niech bierze węgiel w ciemno. Przymknie wówczas oko na syf w kotłowni, konieczność pozbywania się dużej ilości popiołu, nieekologiczne podejście do sprawy.
Jeśli jednak ktoś buduje nowoczesny dom i wywala kupę kasy na ciepłe okna, docieplenia etc. i chce mieć komfort i wygodę, to nie będzie przeliczał czy za opał w danym miesiącu dał stówę w tą czy w drugą stronę.
Dlatego jeśli ktoś mieszka w wielkim słabo docieplonym domu i wiem, że tak czy inaczej będzie miał duże zużycie opału, to jak najbardziej polecam ekogroszek. Na pewno będzie taniej, a im większe roczne zużycie, tym różnica będzie większa. Natomiast w przypadku nowoczesnego budownictwa, które co do zasady skupia się na dobrej izolacji, a domy nie są przerośniętymi pałacami, zawsze staram się namawiać na pellet w przypadku tego rodzaju dylematu.
Będzie drożej, ale na pewno nie jakoś drastycznie. Będzie czysto, prawie bezobsługowo i wygodnie.
Wybierać między pelletem i ekogroszkiem to jakby musieć zadecydować co jest lepsze: motocykl czy samochód. Może dość śmieszne porównanie, ale do tego się to sprowadza. Każdy woli co innego i każde ma swoje plusy i minusy, ale nie stanowią dla siebie alternatywy. Pelletowi pod względem kosztów i wygody stosowania bliżej do gazu, a ekogroszkowi do pieca zasypowego na paliwa stałe.

Barliniak
15-11-2016, 06:57
Truskawkowy dobrze napisałeś i ja się pod tym podpisuję . Ekogroszek jest dla tych co liczą każdą stówę , mają pałace ale nie stać ich na ogrzewanie ,obsługują sami te piece bez udziału żony lub mają babochłopy ;) do obsługi tego pieca , mają gdzie wywalać duże ilości popiołu.
Ile może kosztować tona trocin na pellet ? Zastanawia mnie skąd cena 600, 700, a nawet 800 za tone pelletu . Podobnie z brykietem . Jak można zapłacić za brykiet 600 czy 700 zł za tone skoro tona drewna gotowego do palenia kosztuje 250 zł.
Lolson produkcja peletu to złożony proces do którego są potrzebne różne skomplikowane maszyny , do produkcji trocin potrzebna jest tylko piła. Ogólnie jest to dobry pomysł dla Ciebie na biznes wyprodukujesz za 300 a ja zapewnię Ci zbyt każdej ilości.Spalałem węgiel i brykiet i widziałem różnicę w węglu dostawałem kamienie gratis i bardzo lotny popiół przy brykiecie tego nie było.
Barliniak ; A mnie spala worek najgorszego miału za 250 zł T na 450m2 pomieszczeń 21C i z termostatem pokojowym A nie na 70m2
Jeśli chodzi o automatyczne rozpalanie to idę z palnikiem gazowym we wrześniu lub pazdzierniku i odpalam
potem idę za rok znowu we wrześniu Bo gaszę w maju
Tak u mnie działa autamat do rozpalania
Wez sobie przelicz cenę wegla a peletu porównaj kalorie i wez sobie małą poprawkę na te obliczenia samo ci wyjdzie
Pelet to pelet - drewno papier i nie wiadomo co A jak to się pali to każdy wie Ja także bo paliłem nie tylko węglem Adik możesz zaprezentować zdjęcia ,filmiki z uzupełniania , czyszczenia pieca i składowania paliwa? Wg. mnie są to istotne rzeczy dla wielu niezdecydowanych osób .Propozycja kusząca sezon za kilka stówek brzmi nieźle .
Jasne że darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda.
Tylko nie można mówić o tym że jak się dobrze wyreguluje to będzie spalał mniej. Jakbym miał czujnik wylotu spalin to też mógłbym spalać mniej przez osiągnięcie wyższej sprawności, ale to tylko mógłbym.
Masz kocioł na pellet i widzisz jakie ma zużycie opału itd.
Do swojego kotła po pierwszym sezonie nie miałem nic do zarzucenia.
Ja palę miałem i eko i że trochę w kotłowni się kurzy to akurat mi nie przeszkadza. Nawet jak robi się to umiejętnie to syfienie można zredukować do minimum.Niestety Wayne od regulacji pieca i jakości peletów zależy spalanie są to takie zależności których nie zmienisz przez pisanie że to nie ma znaczenia.Czujnik temperetury spalin nie jest dawany dla bajeru ale do z optymalizowania procesu spalania.

wayne2mike
15-11-2016, 21:26
No akurat u mnie jest tak że ja zmywam podłogi a żona wrzuca worki z opałem do zasobnika, takie po 50kg bo w takich kupiłem. Siłka dla niej bo o figure dba, no ale mi z mopem nie uśmiecha się;)

wayne2mike
15-11-2016, 21:31
A zapomniałem dodać, że latem płot postawiła 2 metrowy a ma 1,6m wzrostu

Barliniak
16-11-2016, 22:57
No a miało być tak pięknie z tym ekogrochem ehhh......

autorus
18-11-2016, 05:35
Gdybym miał wybrać to wziąłbym jednak pellet.

Barliniak
18-11-2016, 08:52
A może by tak kupić hybrydę na eko i pel oczywiście trzeba mieć dostęp do taniego peletu 550-650zł/t znajomy tak pali i sobie chwali.Palenie drogim peletem w takim piecu nie ma ekonomicznego sensu. Jeśli się nie spodoba przejdziemy sobie na ekogroszek bo jak czytam jakie cuda robią użytkownicy palący w ekogroszkowych piecach to włos się jeży.Jakieś przerabianie pieców dokładanie woreczków do komór załadunkowych,zrywanie zawleczek itp. Wywalić kilka tyś. i jeszcze takie problemy.W spalaniu też widzę niezły rozstrzał w tematach które przeglądałem .Fakt pieca nie spakujesz w karton i nie odeślesz producentowi bo gdyby tak było to może by się coś zmieniło w tym temacie a tak użytkownik męczy się z tym piecem i pyta na forum.

akandrzej300
28-12-2016, 21:14
Cz
Nie pchaj się w węgiel, polecam [spam]
Piec na "Eco groszek trochę tańszy ale na krócej wystarczy, poza tym spieki na palniku i awarie podajnika, częste czysczenie i czarny brud- jeżeli to tylko szufladowy wybierać

Piec peletowy -droższy, żywotniejszy ale za to czysciutko, raz w tyg. dosypujesz pelet (zależy jaki zasobnik)a raz na miesiąc wybierasz popiół 1- tona spalonego peletu= ok. 3 kg popiołu (nawozu do ogródka)
Generalnie w porównaniu kaloryczności to 1 tona groszku = 1.2 tony peletu
Na taką powierzchnie do ogrzania zuzyjesz ok 5 do góra 6 ton peletu- zależy jakie mrozy a w lecie cwu prawie za darmo i bez myślenia o rozpalaniu pieca ( sam się rozpala) tylko raz na dwa tyg dosypujesz do zasobnika i żyjesz spokojnie

Arturo72
28-12-2016, 21:17
CzNie pchaj się w węgiel, polecam lazar smart fire 22 kwPolecam lekturę czym grozi przewymiarowanie kotła na pellet a takim przewymiarowanym kotłem będzie również lazar smart fire 22 kW który mocą nadaje się do nowego domu ale 500m2.http://forum.muratordom.pl/showthread.php?242522-Bufor-kocio%C5%82-w%C4%99glowy-czy-kocio%C5%82-podajnikowy-w-eko-domu&p=7372274&viewfull=1#post7372274

Barliniak
28-12-2016, 22:05
Polecam lekturę czym grozi przewymiarowanie kotła na pellet a takim przewymiarowanym kotłem będzie również lazar smart fire 22 kW który mocą nadaje się do nowego domu ale 500m2.http://forum.muratordom.pl/showthread.php?242522-Bufor-kocio%C5%82-w%C4%99glowy-czy-kocio%C5%82-podajnikowy-w-eko-domu&p=7372274&viewfull=1#post7372274 Musisz się chłopie ogarnąć i nie przytaczać mojej początkowej przygody z peleciakiem ale jeśli nie ogarniasz dalej to ci napiszę że już się tyle razy nie rozpala bo jest regulator pokojowy także nie siej głupot. i nie strasz ludzi peletem. :D

Arturo72
28-12-2016, 22:24
Musisz się chłopie ogarnąć i nie przytaczać mojej początkowej przygody z peleciakiem ale jeśli nie ogarniasz dalej to ci napiszę że już się tyle razy nie rozpala bo jest regulator pokojowy także nie siej głupot. i nie strasz ludzi peletem. :DTenże Twój post był z 22.11,od tego momentu nie napisałeś o żadnych konkretach oprócz negowania innych rozwiązań zatem przypuszczam,że jesteś typowym "klakierem" :D A nie lubię takich cichociemnych bez konkretów,którzy robią wodę z mózgu nieświadomym inwestorom...Oprócz debilnego postu:
Ale za to chodzisz w garniturze a nie jak ubabrany smoluch :) i masz więcej czasu dla siebie oraz innych.Mi z kolei przy przewymiarowanym piecu śmieciowym który wcześniej pracował peleciak spali tyle samo peletu a kolega widzę miał przewymiarowany piecyk .No i co teraz ? Myślę że zużycie peletu powinno być w granicach 4-6ton i jeśli jest dostęp do peletu za 650-750 to gra warta świeczki no ale trochę babrać się trzeba :) przy gazie czysto.4-6 ton pelletu ???? :D

jacekkolcon
28-12-2016, 22:47
Masz trudny wybór. Stałem przed podobnym i wybrałem pellet. Wpisz w wyszukiwarkę "palnik na pellet" i od tego zacznij. Piec to sprawa drugorzędna. Jak weźmiesz zły palnik, to i tak będziesz niezadowolony. Kup rotacyjny. Weź pod uwagę, że kupujesz coś na parę lat. Za pellet zapłacisz więcej i "kupisz" czystą kotłownię, wizytę w niej raz na 3 do 8 dni w zależności od tego, co na dworze i jaki będziesz miał zasobnik. Zasypiesz pellet w białej koszuli i żona się nie zorientuje, że byłeś w kotłowni. O kominiarzu raczej zapomnisz. Palnik na pellet gaśnie, jak temperatura w pokoju/ CW dojdzie do zadanej. Użeranie się z kurzem, popiołem, kominem itp. tylko dla prawdziwych fanatyków oszczędzania chyba coś ok 30%. Po sezonie będę wiedział, bo pamiętam ile szło węgla a w tym palę pelletem. Wiem jedno. Nawet jak zapłacę drożej za paliwo, to do węgla bym nie wrócił. Jak chcesz, to dam Ci link do mego bloga o przygodach z kotłownią.

Elfir
28-12-2016, 23:25
Cz
Nie pchaj się w węgiel, polecam [spam]



Na jakiej podstawie polecasz? Przecież 26 grudnia dopiero się dopytywałeś jaki piec kupić.Niewielki dorobek na forum + powtarzanie nazwy handlowej produktu pozwala przypuszczać, że trudnisz się szeptanym marketingiem.

akandrzej300
29-12-2016, 07:19
Witam
- na takiej podstawie że też mi go polecono i tak wygląda obsługa takiego pieca,chciałbym sprowokować dyskusję -może komuś się to przyda..
A co w moim wpisie jest "nie tak- poza krótką obecnością na forum? Może obsługa kotłów na pellet wygląda inaczej?
Szacun , pozdr

akandrzej300
29-12-2016, 07:29
Przecież i tak ktoś kupi kocioł jaki mu pasuje :)

przemo1
29-12-2016, 08:55
Musisz się chłopie ogarnąć i nie przytaczać mojej początkowej przygody z peleciakiem ale jeśli nie ogarniasz dalej to ci napiszę że już się tyle razy nie rozpala bo jest regulator pokojowy także nie siej głupot. i nie strasz ludzi peletem. :D

Arturo72 nie straszy w tym wypadku pelletem, tylko 2-krotnie przewymiarowanym kotłem vs budynek autora pytania w tym wątku. I jak najbardziej, w tym wypadku, ma rację.

przemo1
29-12-2016, 09:02
Witam
- na takiej podstawie że też mi go polecono i tak wygląda obsługa takiego pieca,chciałbym sprowokować dyskusję -może komuś się to przyda..
A co w moim wpisie jest "nie tak- poza krótką obecnością na forum? Może obsługa kotłów na pellet wygląda inaczej?
Szacun , pozdr

W Twoim wpisie z pewnością jest nie tak polecanie kotła z ok 2x większą mocą niż potrzebny autorowi pytania - chcesz doradzać, to załóż że ktoś Cię weźmie serio w 100% i kupi taki kociołek. Będziesz przyczyną jego problemów z wysokim spalaniem ,trudnością w ustawieniu podawania itp itd.
I argument :

- na takiej podstawie że też mi go polecono...
to trochę słaby powód do polecania innym. Sugerowałbym doradzanie w oparciu o własną wiedzę i doświadczenie - a skoro kociołek masz od ok 26.12.2016, to jeszcze nie miałeś za wiele możliwości poznania się z nim :)

przemo1
29-12-2016, 09:04
Przecież i tak ktoś kupi kocioł jaki mu pasuje :)

Być może - a jeśli jednak "ktoś" weźmie pod uwagę informacje z forum? Po coś przecież pyta... .

akandrzej300
29-12-2016, 10:20
Oczywiście że masz rację, najtrudniej to wyciągnąć średniĄ z tego co inni polecają i doradzają - jaką moc kotła peletowego sugerował byś dla takiego metrażu autorowi pytania?

Arturo72
29-12-2016, 10:25
jaką moc kotła peletowego sugerował byś dla takiego metrażu autorowi pytania?
Odpowiem przewrotnie i z pytaniem,mój dom 118m2 przy -20st.C potrzebuje kotła o mocy max.3,5kW a 2x większy dom potrzebowalby kotla o mocy 7kW ?

coulignon
29-12-2016, 10:43
Arturo, bądź uprzejmy posłuchać mądrzejszego od siebie:

A nie łaska zrobić sobie OZC tylko bawić się w czarnoksięznika ?

i nie wróżyć z fusów:


Polecam lekturę czym grozi przewymiarowanie kotła na pellet a takim przewymiarowanym kotłem będzie również lazar smart fire 22 kW który mocą nadaje się do nowego domu ale 500m

Arturo72
29-12-2016, 10:46
Arturo, bądź uprzejmy posłuchać mądrzejszego od siebie:i nie wróżyć z fusów:Dlatego napisałem,że to "przewrotna" odpowiedź a podstawą jest właśnie OZC ale w tych postach są nowe domy a ja swój budowałem już 6 lat temu i nie sadzę,że przez tych kilka lat nowe domy stały się bardziej energochłonne ;)

przemo1
29-12-2016, 10:46
Oczywiście że masz rację, najtrudniej to wyciągnąć średniĄ z tego co inni polecają i doradzają - jaką moc kotła peletowego sugerował byś dla takiego metrażu autorowi pytania?

Doradzać to mogę znając zapotrzebowanie budynku na ciepło i oczekiwania autora. Jak na razie odradzam słuchanie porad mogących skutkować montażem kotła zbyt dużego (np 2x) do zapotrzebowania.

jacekkolcon
29-12-2016, 10:49
Po tym wpisie Arturo72 poważnie się zastanawiam dlaczego producenci kotłów na swojej stronie podają dla domu 140-200m2 kocioł pelletowy o mocy 20kW. Chyba, że jest tu jakaś ironia czy coś?

Arturo72
29-12-2016, 10:52
Po tym wpisie Arturo72 poważnie się zastanawiam dlaczego producenci kotłów na swojej stronie podają dla domu 140-200m2 kocioł pelletowy o mocy 20kW. Chyba, że jest tu jakaś ironia czy coś?Ponieważ kotły na paliwo stałe nadają się jedynie do starych domów gdzie takie moce czyli 20kW na 200m2 będą ok a nie do nowych.Nowy dom ok.200m2 posiada obciążenie cieplne ok.10-12kW i o takiej mocy potrzebuje źródło ciepła.Producenci kotłów nie są przygotowani ze swoimi kotłami do nowego budownictwa a nieświadomi tego inwestorzy łykają jak kaczki.

coulignon
29-12-2016, 10:53
Dlatego napisałem,że to "przewrotna" odpowiedź

O przewrotności napisałeś póżniej i w kontekście swojego domu. Najpierw piszesz że OZC jest konieczne bo bez to wróżenie a kilka postów dalej jesteś juz pewny i przekonany na 100% że kocioł 22 kw jest dwa razy za duży.

To teraz wytłumacz wszystkim jak policzyłeś że dom potrzebuje kocioł 11 kw albo (cytując Ciebie) nie rób inwestorowi wody z mózgu.

Arturo72
29-12-2016, 10:55
To teraz wytłumacz wszystkim jak policzyłeś że dom potrzebuje kocioł 11 kw albo (cytując Ciebie) nie rób inwestorowi wody z mózgu.Poprzez swego czasu zabawy i symulacje w OZC biorąc pod uwagę typowo projektowy nowy dom :)Po drugie mam w stopce swój dom,opisane jaka izolacja i wszystko a on potrzebuje max.3,5kW przy -20st.C czyli można też na tym bazować i pomyślec.

coulignon
29-12-2016, 11:21
styropian 20cm i poddasze ocieplone wata 20cm , okna 3szybowe.

Miałeś dane jak wyżej
Widzisz, ja też się bawiłem w OZC. To teraz powiedz mi skąd wziąłeś rodzaj wentylacji, usytuowanie na strony świata, wielkość okien, grubość izolacji posadzki. Bo to dość istotny wpływ na wynik.

Puławiak
29-12-2016, 11:28
Arturo walczy z przewymiarowanymi kotłami dobiera bez znajomości budynku a sam u siebie przy zapotrzebowaniu 3,5 kW przy -20 wsadził 9 kW parowóz .

Arturo72
29-12-2016, 11:31
Arturo walczy z przewymiarowanymi kotłami dobiera bez znajomości budynku a sam u siebie przy zapotrzebowaniu 3,5 kW przy -20 wsadził 9 kW parowóz .Z "buforem" 56m3 betonu w postaci płyty fundamentowej i ten "parowóz" załącza się tylko w określonych przedziałach czasowych 2x na dobę nie zużywając przy tym dodatkowego paliwa na rozruch :D
Miałeś dane jak wyżej Widzisz, ja też się bawiłem w OZC. To teraz powiedz mi skąd wziąłeś rodzaj wentylacji, usytuowanie na strony świata, wielkość okien, grubość izolacji posadzki. Bo to dość istotny wpływ na wynik.Aż takiego istotnego wpływu na obciążenie cieplne nie mają te czynniki,bardziej na zapotrzebowanie domu na ciepło ale o mocach rozmawiamy a nie o zuzyciu ;)

coulignon
29-12-2016, 12:38
zazdroszczę wielkiej wiary we własną nieomylność. pozdrawiam serdecznie.

kaszpir007
29-12-2016, 12:58
Widzę że standardowo rozpoczeła się wojna ekogorszek-pelet-pompa a ... "pytający" sobie zapewne jaja robi ...

Jakby był zainteresowany to włączył by sie do wątku a nie zadał pytanie i zniknął ...

Czasami mam wrażenie że sami niektórzy zakładają "lewe konta" aby móc sami ze sobą podyskutować ...

Arturo72
29-12-2016, 13:06
Czasami mam wrażenie że sami niektórzy zakładają "lewe konta" aby móc sami ze sobą podyskutować ...Ja od dawna mam takie wrażenie,żeby "zaakcentować" jakiś temat lub podnieść go w dyskusji i to jest niejako reklama i już o tym dawno mówiłem ale napotykają na mur konkretów :) Dlatego brak Moderatora wychodzi

jacekkolcon
29-12-2016, 16:26
Nie chcę tu wyjść na kompletnego ignoranta ale mnie cos się obiło o uszy, że dużo gorsze jest złe dobranie mocy palnika do mocy pieca. Tu prędzej widziałbym pewne problemy. Natomiast za mały piec będzie pracował stale a zbyt duży będzie "kosztował" przy rozpalaniu. Poprawnie powinien bowiem "schłodzić" się oddając ciepło do CW/CO. Mogę jednakże się mylić. Sądzę, że telefon do producenta palnika lub kotła to raczej obowiązkowa pozycja. Sam z czegoś takiego skorzystałem.

Dwd89
28-01-2017, 15:47
Pkt 1. Dom 250m2 to nie jest duży dom. Duży dom jest liczony w tysiącach m2 pow. użytkowej.

Pkt 2. Kotły na węgiel starczą na krótko ? Mój kocioł z podajnikiem szufladowym (tłok) 25kW jest z 2003 roku i ma dopiero 14 lat i ani grama rdzy, nigdy się też nie zepsuł zasilanie na dom to ~52C powrót ~40C.

Na firmie Moderator 75kW jest z 2007 i też jest wszystko w porządku a często trafi się mokre drewno i nikt sobie z tego nic nie robi. Na kotle 60-70 stopni a powrót to 30 i tak już 10 lat i jest wszystko w porządku - moderator pracuje na ciągu naturalnym.

Pkt 3. Co ma metraż do mocy kotła ... Moja rodzina grzeje obecnie ponad 400m2 kotłem 25kW spalając na sezon ~3 tony groszku + kilka mp suchego drewna dębowego, instalacja to praktycznie amatorska prowizorka, absolutnie żadnych zaworów mieszających czy czegokolwiek. Jest tylko prosty termostat pokojowy w domu wpięty w zasilanie pompki na kostce elektrycznej za złotówkę i tyle. Dopóki nie ma dużych mrozów w domu jest ~21 st. C, grzejemy też tym CWU ale przy jednoczesnym CO i CWU ciepłej wody użytkowej jest bardzo mało - zbiornik 140l, przy dużych mrozach jak np. tej zimy widać iż kocioł ma za małą moc i nie wyrabia. Kotła nie gasimy przez cały rok, w lecie zasyp 150kg starcza na 1-2 miesiące - grzeje wtedy tylko CWU więc sobie tym głowy nie zawracamy.

Bufor 1000L + drugi kociołek tym razem atmos 25kW na zgazowanie drewna czekają na podłączenie, pewnie poczekają jeszcze kilka miesięcy.

W kotłowni w firmie spalamy trocinę, około 12m3 + 4mp suchego drewna tygodniowo, jak nie ma mrozów to tyle schodzi na 2 tyg, kupiłem tą zabawkę do sprawdzania temperatur, niestety jest tylko do 1050C wiec mierzy tylko przy rozpalaniu potem już zakres za mały, palnik z szamotu przetopił profil stalowy (dolot powietrza wtórnego) w czekoladę , stal rozgrzewa się do koloru białego ~1600-1700C jak w hucie - tak palą się same trociny z dużą dawką powietrza.

Ciągle zastanawiam się po co ludzie kombinują z przerabianiem trociny na pellet, jest w tym jakaś zaleta prócz samych kosztów ?