PDA

Zobacz pełną wersję : zmiana grubości ścian zewnętrznych



adaman
26-03-2005, 21:01
Witam wszystkich
Myślę, że znajdzie się ktoś "wiedzący", który odpowie na pytanie: czy warto zmienić w projekcie grubość ścian zewnętrznych. W projekcie jest ściana zewnętrzna z pustaka U-220 o grubości 25cm i z izolacją styropianem 12cm, chciałbym to zmienić na pustaka max 220, grubość ściany 19cm i ocieplenie po roku od zamieszkania. Zastanawiam się czy warto. Zmieniając ułożenie pustaka oszczędzam na materiale 1600zł, stosując zamiast U-220, a max-a 220 mam kolejne 600zł. Jak się to będzie miało do wydatków za ogrzewanie, zmiany w projekcie(węższy wieniec) i czy w ogóle coś takiego jest możliwe?
pozdrawiam

mdzalewscy
26-03-2005, 22:07
tak taka zamiana jest możliwa, oczywiście to architekt powinien Ci przeliczyć, ale od strony wytrzymałościowej, przy domkach jednorodzinnych będzie O.K.

Wada: pustak położony wzdłużnie na 19cm - będzie bardzo zimno bez docieplenia, przy takim położeniu pustaka znacznie pogarsza się współczynnik "U", dużo wydasz na ogrzewanie, czy jest sens ?, przy 29cm też będzie zimno bez docieplenia, bo to ceramika tradycyjna. Przy pustaku położonym na 19cm trzeba minimum o 1cm wiecej styropianu dać w stosunku do 29cm

Zaleta: przy położeniu pustaka na 19cm zyskujesz aż 10cm i trochę pieniędzy.

Wiec przy maxie, nie ważne czy na 19, czy 29cm musisz raczej od razu docieplić.

Ja uważam iż zamiana na 19cm, ma tylko sens gdy:
- każdy najmniejszy grosz się liczy za wszelką cenę
- zależy nam na cieńkiej ścianie
- zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na dodatkowe centymetry docieplenia, np. zamiast 29+12cm styropianu dajesz 19cm+18cm styropianu.

Docieplenie za rok ma sens tylko jeśli budujemy ścianę nośną z BK lub PH, o grubości minimum 25cm

adaman
27-03-2005, 12:11
znalazłem w muratorze "extra"- ściany i stropy, współczynnik przenikania ciepła ściany o gruości 19cm dla maxa 220 + styropian 14cm U=0,25 i dlatego zastanawiałem się nad tym czy warto pogrubiać ścianę skoro i tak będzie bardzo ciepła(chyba tak się ten współczynnik nazywa, nie mam w tej chwili tego numeru)

zezo
31-03-2005, 15:21
Ale ten swiat budowlany jest pokręcony,
adaman chce ścianę odchudzić
a ja...............................
już od roku biję się z myslami aby scianę pogrubić, ja mam MAX 19 i tak myślę,
jejku jaka cienka scianka, co ona utrzyma,

sam nie wiem co czynić, pogrubić czy nie pogrubić oto jest pytanie ??????

adaman
31-03-2005, 16:20
zezo a już postawiłeś ścianę o tej grubości, czy masz taką w projekcie?

aleksik
31-03-2005, 16:30
Nie "opłaca" się kombinować z grubością ścian n a chudsze - tak jak ktoś po wyżej pisał - ma ona małe co nieco utrzymać - pare groszy zaoszcędzisz a potem będziesz pakował we wzmocnienia gdy zacznie ci pekać np "tylko" strop.

zezo
31-03-2005, 16:51
adaman
w projekcie mam ściane MAX o grubości 19 cm + styropian 10cm w sumie grubość ściany 30 cm, ale przeraza mnie że ta ścianka jest taka chuda, jeśli się zdecuduje na nia to wiem że styropianu dam 15 cm, ale nie daje mi spokoju ta chudość ścinki,
muszę pogadać z projektantem co o tym mysli, a może ktoś forumowiców doradzi ????[/b]

Sp5es
31-03-2005, 16:54
tak taka zamiana jest możliwa, oczywiście to architekt powinien Ci przeliczyć, ale od strony wytrzymałościowej, przy domkach jednorodzinnych będzie O.K.

Wada: pustak położony wzdłużnie na 19cm - będzie bardzo zimno bez docieplenia, przy takim położeniu pustaka znacznie pogarsza się współczynnik "U", dużo wydasz na ogrzewanie, czy jest sens ?, przy 29cm też będzie zimno bez docieplenia, bo to ceramika tradycyjna. Przy pustaku położonym na 19cm trzeba minimum o 1cm wiecej styropianu dać w stosunku do 29cm

Zaleta: przy położeniu pustaka na 19cm zyskujesz aż 10cm i trochę pieniędzy.

Wiec przy maxie, nie ważne czy na 19, czy 29cm musisz raczej od razu docieplić.

Ja uważam iż zamiana na 19cm, ma tylko sens gdy:
- każdy najmniejszy grosz się liczy za wszelką cenę
- zależy nam na cieńkiej ścianie
- zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na dodatkowe centymetry docieplenia, np. zamiast 29+12cm styropianu dajesz 19cm+18cm styropianu.

Docieplenie za rok ma sens tylko jeśli budujemy ścianę nośną z BK lub PH, o grubości minimum 25cm


Żywa prawda. Te ostatnie 18 cm to może trochę przesadzone, ale całą koncepcja jest ok!
Ścianę można za frajer przeliczyć na stronie internetowej Atlasa.
podaje się układ ścian lub parę i prześlą wyniki.

Cezarr
01-04-2005, 07:26
zezo
Moim zdaniem nie masz sie czego obawiać. Postawiłem bliźniak z maxem w 19, użytkowe poddasze, na dachu dachówka cementowa....i stoi (obecnie surowy). Projekt indywidualny robiony przez projektanta i konstruktora. Nic nie pęka. Myslę, że wytrzymałość maxa 19=wytrzymałości bk24,daj dobre wieńce, wzmocnij ściany kolankowe i śpij spokojnie.Oczywiście zapytaj co sądzi o tym Twój projektant.

zezo
01-04-2005, 16:40
cezarr

Dzięki za cenną uwagę, może moje obawy są mało zasadne, ale widzisz my jako polacy to lubimy wszystko takie wielgachne, takie solidne co to ma nas i wiele pokoleń przetrzymać.
Wszyscy mnie przekonują że jeśli KTOŚ kto ma o budownictwie więcej wiedzy niż ja, zaprojektował taką budowlę to ma wystarczyć, ale cały czas mi się wydaje że to taka scianeczka, a nie kawał ściany, że taka marniutka.

Ale prawdopodobnie jednak zostanie taka chuda ściana, w końcu w scianach 3 warstwowych, warstwę nośną też w przeważajacej większości stanowi MAX 19 cm, bo scianka osłonowa nie przenosi obciążeń.