PDA

Zobacz pełną wersję : Grubość ciany?



wodzio
26-03-2005, 21:51
Witam
Mam pytanie otórz chciałbym zrobić sobie przybódówkę, jedna kondygnacja nad piwnicą. Planuję zrobić ścianki piwniczne mogolityczne.
Natomiast zastanawiam się nad grubością ścianki zewnętrznej nad piwnicą. Czy 12 cm z cegły ceramicznej pełniej jest z wytrzymałościowego pkt widzenia wystarczające?. Jest to tylko jeden poziom, od góry opiera się na tym dach (ale większość obciązenia od dachu przejmuje i będzie przejmowała obecna ściana z murłatą), ta dobudowana jest przesunięta o 1,5 m. (taka przybudówka -rupieciarnia)
Proszę o rady, bo nigdzie nie znalazłem aby ktoś budował zewnętrzne ściany 12 cm, jeżeli chodzi o izolację cieplną to planuję od zewnątrz dać grubą warstwę steropianu.

mdzalewscy
27-03-2005, 10:27
Proszę o rady, bo nigdzie nie znalazłem aby ktoś budował zewnętrzne ściany 12 cm, jeżeli chodzi o izolację cieplną to planuję od zewnątrz dać grubą warstwę steropianu.
bo chyba nikt w domku nie budował, może w jakimś samodzielnym garażu, czy innym budynku.

Taka grubość niesie problemy:

- wytrzymałość, najcieńsze ściany nośne robi się z silki, a nie ceramiki, i silka 15cm, a nie 12cm - i to chyba tylko robi się na broszurach reklamowych
- problem z instalacjami, kucie jest ryzykowne w tak cienkiej ścianie
- jeśli już chcesz cienko ściane to minimum 19cm z maxa i wyjdzie dosyć tanio.