PDA

Zobacz pełną wersję : Okna dachowe czy w szczytach? Prosba o porade.



BubkiDwa
06-11-2016, 14:49
Witam,
Mam prosbe odnosnie okien na poddaszu. Bedzie antresola i troche poddasza uzytkowego. Zastanawiam sie co lepiej....Chce po lewej stronie (poludnie) wstawic okno w szczycie i tak samo po stronie (niestety polnocnej) czy moze lepiej okna polaciowe? Obawiam sie troche tych mostkow termicznych przy oknach polaciowych. Czy okna w szczycie dadza wystarczajaca ilosc swiatla? Jakie rozmiary, jesli okna szczytowe, bede odpowiednie?

Bardzo prosze o podpowiedz, musze sie na cos zdecydowac, a nie wiem jak to ugryzc :(
Dziekuje

372257

firewall
06-11-2016, 15:27
Połaciowe to weź jak lubisz wakacje w Tunezji, Egipcie lub Izraelu. Jeżeli preferujesz niższe temperatury to daj okna w szczycie.
Min. powierzchni okna to 1/8 powierzchni podłogi. Lubisz jasno - daj większe
( § 57.

1. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12. )

BubkiDwa
06-11-2016, 16:34
A czy fix od polnocy moze byc? Wiem, ze lepiej ograniczac okna od polnocy, ale to jakas alternatywa dla tych polaciowych.

przemo1
06-11-2016, 17:24
Oczywiście, że może - tylko przemyśl temat mycia.

BubkiDwa
06-11-2016, 17:50
Myslalam juz nad tym. Mieszkam w UK i tu wiekszosc okna nieotwierane lub jedna czesc tylko otwierana i trzeba kombinowac z myciem. Juz jestem wprawiona :) Dwa razy do roku wejde na drabine :P Dziekuje.

przemo1
06-11-2016, 18:10
Myslalam juz nad tym. Mieszkam w UK i tu wiekszosc okna nieotwierane lub jedna czesc tylko otwierana i trzeba kombinowac z myciem. Juz jestem wprawiona :) Dwa razy do roku wejde na drabine :P Dziekuje.

Tak - też miałem okazję poznać te wspaniałe okna odsuwane do góry :)

BubkiDwa
06-11-2016, 18:31
Ja akurat mam jedna czesc otwierana, a druga nie. Maz szklarz to na poczatku wyjmowal szybe, zeby umyc :P

ironsmith
06-11-2016, 18:39
hej miałem takie same rozterki zdecydowałem się na okna w szczytach okna balkonowe bez balkonu na zewnątrz o szerokości 140cm, mój tata dotej pory jak wchodzi na budowę denerwuje mnie mówiąc że tu by się przydało połaciowe moim zdaniem światła jest dosyć, od południa będą żaluzje fasadowe żeby ograniczyć nagrzewanie

BubkiDwa
06-11-2016, 19:01
A masz antresole? Jaka masz powierzchnie?