PDA

Zobacz pełną wersję : Optymalne spalanie SAS BIO SLIM 20 Kw na Pellet



ewelajnaa
07-11-2016, 23:22
Witam serdecznie!

Od 1,5 miesiąca jestem szczęśliwą posiadaczką pieca na pellet SAS BIO SLIM 23 Kw ze sterownikiem TECH ST z PID, z zaworem 4D, z dodatkowym regulatorem pokojowym firmy Salus.

Przez miesiąc czasu przeglądałam różne fora w poszukiwaniu optymalnych ustawień względem mojej powierzchni grzewczej.
Niestety modyfikacji jest tyle, że ciężko jest mi znaleźć jakąś konwersację względem moich potrzeb.

Może znajdzie się jakaś dobra dusza, która podzieli się swoją wiedzą, bądź okaże się, że ma piec z podobnymi parametrami i wspólnie znajdziemy złoty środek co do w miarę wydajnych ustawień spalania.

Coś na temat domu:
250 m2 z czego powierzchnia grzewcza to 160 m2 (trzy kondygnacyjny kwadrat z nieogrzewaną piwnicą), budynek z lat 80tych, nieocieplony. Instalacja w ścianach. Kaloryfery stare, aluminiowe żeberkowe, bez termostatów. Piec ogrzewa tylko CO. 14 grzejników średnio po 10 żeberek.
Wszystko jest na chwilę obecną, ponieważ z roku na rok nakłady na izolację oraz wymianę dalszej części instalacji będą ponoszone.

Obecne ustawienia pieca i regulatora:

Temperatura na dzień 21°C, noc 20°C, histereza 0,5° (+/-0,25°) – regulator przeskakuje co 0,2°C czyli piec załącza się (w dzień) przy 20,6°C i wyłącza przy 21,4°C.

1. Temperatura zadana: 65°C (przy mniejszej pomieszczenia się nagrzewały ale nie były w stanie się „przegrzać” na tyle by regulator wyłapał zmianę co skutkowało prawie cały czas ciągłą pracą pieca)
2. Współczynnik wentylacji: -10 (tak ustawił instalator twierdząc, że na 0 nie dopalało mi pelletu i wyrzucało małe kawałki)
3. Współczynnik podawania: -5
4. Temperatura załączenia pompy: 30°C
5. Zawór 4D ustawiony na 7 (na dom)

Tryb nadzoru z wygaszaniem:
- histereza: 10
- czas podawania: 5 sek.
- przerwa: 5 min
- czas pracy wentylatora: 8 sek.
- czas przerwy wentylatora: 5 min
- siła nadmuchu: 30 bieg

Nie szukam cudów co do spalania przy obecnych warunkach budynku, lecz zadowoliło by mnie spalanie rzędu do 35 kg na dobę. W chwili obecnej jest to jakieś 45 kg a nawet 50 kg, co bardzo mnie nie satysfakcjonuje.

Z góry dziękuję za sugestie i pomoc :)

Barliniak
08-11-2016, 09:43
Witam , bez nakładów na docieplenie się nie obejdzie niestety .Osobiście co bym zrobił to docieplenie na suficie w piwnicy np. pianką pur ,okna 3szybowe , docieplenie na zewnątrz styropianem czy wełną min.10cm oraz wymieniłbym grzejniki na płytowe. z termostatami ponieważ zapewne masz jeden regulator który steruje temp. w tym pomieszczeniu a w innych grzejniki chodzą niepotrzebnie na fula .W przyszłości warto pomyśleć nad rekuperatorem ściennym albo centralnym . Ciężko coś tu wnioskować na odległość za mało szczegółów jaka temp. w pozostałych pomieszczeniach .Nie podałaś jak długo piec dochodzi do temp. zadanej z 20 stopni na piecu .Jaka temperatura spalin? Wybrałaś też piec węglowy z doklejonym palnikiem a nie typowego peleciaka to też jest jakieś zwiększone zużycie peletu . Zastanawia mnie i niepokoi nastawa przerwa 5min. Nie znam tego palnika ale w moim palniku po takiej przerwie nastąpiło by wygaszenie paliwa . Chyba że w ciągu tych 5 sek.podaje jakieś duże ilości paliwa . Możesz pobawić się też histerezą i zwiększyć ją o 2,3,5 stopni i poobserwować jak często kociołek się załącza .Nie wiem jaki masz priorytet regulator czy histereza ? Chociaż budynek w tej chwili jest bardzo energożerny. Zadziwia mnie też czemu pompa startuje od 30 a nie wyższej ? Instalator/odpalacz od firmy sas czy uniwersalny ? Czy ma doświadczenie w regulacji palników na pelet?Podrawiam.

ewelajnaa
08-11-2016, 16:33
Na razie dom jest jaki jest. Ocieplenia nie zrobię z dnia na dzień, ponieważ są to nakłady finansowe, a w chwili obecnej zmuszona byłam wymienić piec.
Co do kaloryferów, każdy ma własne wizje i doświadczenia i płytowych nie będę instalować.

Temperatura w innych pomieszczeniach stała ponieważ nawet na korytarzu są kaloryfery.

Osiągnięcie temp. zadanej zajmuje mu jakąś godzinę.

Nie wiem skąd wniosek, że piec jest węglowy? To typowy pelleciak z przystosowanym do niego palnikiem.

Instalator z SASa.

Przerwa 5 min była i w nią nie ingerowałam.

Priorytetem jest regulator pokojowy.