PDA

Zobacz pełną wersję : Umowa na budowę a brak faktur za usługę



rafal9
29-03-2005, 21:40
Jak praktykuje się spisywanie umów z wykonawcą, gdy za wykonane prace nie będzie wystawiany rachunek/umowa (z oczywistych względów ominięcia VATu).

Proszę o pomoc, bo czeka mnie na dniach podpisanie umowy z wykonawcą stanu surowego.

Pozdro
Rafał

Sp5es
29-03-2005, 21:56
To zależy kto się na kogo szykuje.
Umowa zobowiązuje jednego do zrobienia i drugiego zapłacenia. Kwit to następny temat i ew. wykroczenie skarbowe.

Najgorsze ze w umowie nie możesz usankcjonować wykroczenia skarbowego. Trochę sprzeczności w założeniu. Ty się możesz zabezpieczyć, że wynagrodzenie obejmuje wszelkie należności (w tekscie, podtekście VAT). Tak nie przepłacisz dodatkowo VAT. To może wierzgać wykonawca, że po fakcie możesz zarządać faktury, a wtedy o VAT on będzie w plecy.

Umowę spisz, nie musisz wyciągać potem. Jak zapłacisz, weź pokwitowanie. To załatwia temat, że jak będziesz miał umowę, a nie weźmiesz pokwitowania, to może przyjść drugi raz po kasę. Chyba, że świadkowie itd.

echo
30-03-2005, 07:31
Ja zrobiłem tak.
Umówiłem się z wykonawcą na ostateczną kwotę (po wielkich negocjacjach :D ) i taką kwotę wpisałem w umowie z dopiskiem "kwota brutto" i tyle.
Po robocie ja zapłaciłem (oczywiście płaciłem sukcesywnie za każdy etap roboty, a wykonawca kwitował otrzymanie zaliczek) a na końcu wykonawca wystawił fakturę.
W moim przypadku nic nie wspominał, że myślał o netto, itd, gdyż "brutto" było wpisane w umowie.

Cypek
30-03-2005, 07:40
Umowa to jedno, faktura to drugie.
Bez umowy nie zaczynaj roboty.
Papier cieńki dupe chroni :)

Wowka
30-03-2005, 08:06
Istnieje coś takiego jak druk KP - "Kasa Przyjmie". Jest to wewnętrzny druk firmy na którym potwierdza się dokonanie wpłaty gotówkowej.

Inną formą zabezpieczenia może być dokonanie przelewu z konta własnego na konto wykonawcy z dokładnym opisem płatności.

W umowie można wyszczególnić kwotę netto za wykonaną usługę + jedynie wysokość stawki Vat.
Przykładowo - 25 000 zł netto (+7% VAT)

Niemniej pamiętaj, że Ty co prawda nie masz obowiązku pobrania faktury od wykonawcy, niemniej wykonawca ma obowiązek taką fakture wystawić oraz zewidencjonować wpływ środków za wykonaną pracę w dokumentacji księgowej swojej firmy. Jeśli tego nie uczyni to naraża się na odpowiedzialność karną.
Wykonawca który potwierdza odbiór zapłaty za wykonaną usługę i nie ewidencjonuje tych środków w dokumentacji - jest conajmniej niepoważny by nie użyć bardziej ostrego określenia.