PDA

Zobacz pełną wersję : przesuniecie wc na drugą sciane



chojny
09-11-2016, 19:37
Witam Wszystkich,
to moj pierwszy post :-).

Planuję w mieszkaniu przesunąć miskę na inną ścianę, oddalić prysznic oraz umywalkę.

Zastanawiam się czy odpływ z miski ustępowej mogę poprowadzić dookoła pionu za pomocą trzech kolanek (dokladnie dwa kolanka + trojnik)?
A do tego podłączyć jeszcze z każdej strony zwężki na 5cm, aby poprowadzić od strony miski odpływ prysznica, a od strony pionu odpływ umywalki i wanny?

Niestety nie mogę obrócić trojnika w pionie, bo idą 3 rury od wentylacji.

Oczywiście zachowam spadek 2%, odplyw z miski 10cm srednicy, reszta 5cm.
Po modyfikacji miska będzie w sumie nieco dalej niż zalecany 1m, ale niewiele.

Czy jest ryzyko, że coś będzie się zapychać lub wysysać wodę z syfonów?

Załączam poglądowy rysunek oryginalnego ustawienia i tak jak to chce przerobic:
Oryginalne:
372619
Przerobione:
372620

Dziękuję za wszelkie sugestie!

Mareks77
10-11-2016, 11:07
O ile z prysznicem, umywalką i wanną nie będzie to problemem to kanalizacja w takim wykonaniu od stelaża WC będzie sprawiała problemy.
Jedno kolanko 90* nie było by problemem ale trzy lub nawet 4 to pewne zapychanie nawet z zachowaniem spadków.
Może uda się rurę umieścić pomiędzy lub za tymi niebieskimi wentylacyjnymi.

chojny
10-11-2016, 13:40
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie tej liczby kolanek się obawiam :-/

Patrzyłem czy się uda poprowadzić środkiem pionu, nawet wykułem otwór z drugiej strony, wyczyściłem z gruzu. Jest mocno ciasno, ale rury są opatulone watą szklaną, więc może udałoby się zrobić miejsce, tylko nie chciałem za mocno tam grzebać.
Mieszkanie jest na parterze. Wentylacja zrobiona jest z miękkich rur karbowanych. Przy stropie, w narozniku nowo wykutego otworu idą lekko pod kątem, bo na gorze zaczyna się rura od mojej wentylacji, więc muszą ją minąć. Muszę jeszcze raz tam zerknąć.

Zastanawiałem się nawet nad rozebraniem pionu (12cm, cegła dziurawka) i zabudowaniem go trochę szerzej z płyt gk\dziurawki, aby zmieścić kanalizację pomiędzy rurami.

Z tego co czytałem to pion jest częścią wspólną i nie można go modyfikować, ale zabudowanie pionu mogę modyfikować, tak? Czy to zależy od wspólnoty?
W dokumentacji odbiorowej jest informacja, ze wlasciciel moze modyfikować sciany działowe, a zmiana w konstrukcji wymaga konsultacji z konstruktorem.

Drugi pomysł, skoro to parter to można by było odejść od pionu niżej z drugim trójnikiem, ale tutaj to już ingerencja w pion, pewnie wspólnota się nie zgodzi, i zawsze ryzyko, ze w przypadku awarii niezwiązanej z moją modyfikacją i tak jak będę winny :-/

Mareks77
10-11-2016, 19:38
Zmiana ścian działowych to sprawa dopuszczalna natomiast zmiana i rozebranie pionu to sprawa poważna.
Pion w którym są umieszczone rury jest jak komin i idzie od fundamentów aż po dach i może nie być związany ani nie stać na stropach poszczególnych pieter więc ingerencja w jego konstrukcję na parterze lub innym pietrze poniżej dachu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń .
Tak więc o ile wykucie otworu w którym będzie przebiegać rura kanalizacyjna jest dopuszczalna o tyle wyburzanie nawet jednej ze ścian tak aby poszerzyć jego konstrukcję może być rozwiązaniem które przyczyni się do poważniejszych szkód,