PDA

Zobacz pełną wersję : Przewody elektr. a tynk /wewnątrz/



darekola
30-03-2005, 07:56
Hey - pewnie już był taki temat, ale nie mogę znależć
konkretnej odpowiedzi.
Chodzi mi o to jak położę płaske przewody elektryczne
na BK /bez robienia żadnych bruzd/ to czy nie będzie
to stanowiło potem problemu dla tynkarza ???

P.S. I jeszcze głupie pytanie: Co ile cm należy przytwierdzić przewód do ściany prowadząć go od puszki do puszki?
Aby nie odstawał od ściany.


D.

am00
30-03-2005, 08:36
Nie powino być problemów. Trzeba to zrobić na tyle gęsto, żeby nie odstawały (czyli co około 1m lub gęściej). Przy betonie komórkowym należy użyć dłuższych gwoździ (np. 7cm), bo krótsze wypadają. Polecam jednak robienie bruzd ręczną bruzdownicą. Czasowo wychodzi prawie na to samo. W bruzdach też należy "przygwożdzić" przewód, ale jest to łatwiejsze.

Cypek
30-03-2005, 08:57
Przewód płaski ma około 4 mm grubości a tynk około 8-10 mm wiec przykryje spokojnie. Mocuj co 1 m lub gęściej przy pomocy tasmy.

pawelko
30-03-2005, 11:46
Jakiej taśmy??? O coś nowego... poproszę o szczegóły.

Ja zastosowałem uchwyty plastikowe, takie w kształcie literki U. Wiercę dziurkę fi 6mm, wkładam uchwyt z wprowadzonym przewodem, poklepuję młoteczkiem i dalej. Stosuję je gęsto - co 30 cm.
Są też uchwyty na parę przewodów - te z kolei są w kształcie litery T.

Cypek
30-03-2005, 11:49
Ot zwykła taśma chyba stalowa bardzo cieńka, elektryk ciął ja sobie na paski 4 cm i przy jej pomocy mocował przewody do ściany. Tania i skuteczna metoda.

pawelko
30-03-2005, 12:29
A to znam: to jest taśma aluminiowa. Sprzedawana w krążkach po 50 m chyba.

mdzalewscy
30-03-2005, 16:41
a ta taśma to chyba tylko przy BK ?

Ja mam ceramikę zwykłą (U-220,MAX,K3), jak tutaj mocujemy tak samo ?, trzeba otwory wiercić ?

inż. Mamoń
31-03-2005, 07:36
W ceramice raczej żaden elektryk nie da się namówić na bruzdy. Pozostaje więc kłaść przewody na płasko. Tynk ma wg mnie ok 15 mm czyli na pewno nie ma problemu. Mój elektryk ma zamiar kleić przewody klejem z pistoletu, a potem dodatkowo umocować plackami gipsu dosyć gęsto.

rafallogi
31-03-2005, 08:43
Plastiki "U", taśmy aluminiowe, kleje błyskawiczne również te silikonowo- termiczne z pistoletu, wszystko jest dobre jeśli nie wychodzi za drogo i nie odpada od ściany. U mnie przy BK nie robiono żadnych bruzd, kable elektryk mocował gwoździkami o odpowiedniej długości z nawinietym na nie odcinkami grubszego drutu miedzianego w emalii, by nie wychodziła żadna rdza. Drut elektryk wykorzystał z jakiejś cewki, pociął sobie sam zwykłym boschem. Pewnie, solidnie i szybko się robi.
Tynki zrobione bez żadnych utyskiwań ze strony tynkarzy.