PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplanie styropianem - dawać ekstrudowany na nadproża?



MarcinM
30-03-2005, 08:19
Witajcie,
niebawem przede mną ocieplanie styropianem ścian zewnętrznych.
Mam dom z betonu komórkowego, na to daję 14 cm styropianu.
Ponieważ mam spore nadproża i sporo betonu np w ściance kolankowej -obawiam się mostków termicznych. Widziałem kiedyś w Muratorze fotkę domu, którego narożniki i nadproża ocieplone były dodatkowo poliestrem ekstrudowanym.
Myślałem o dwuwarstwowym rozwiązaniu w newralgicznych miejscach - kilka cm ekstrudowanego + reszta zwykłym.
Czy ktoś z Was tak robił?
Będę wdzięczny za praktyczne komentarze.
pozdrawiam
M

Wojtek62
30-03-2005, 09:59
a po co takie kombinacje - obłóż estrudowanym min. 5cm i będziesz ok

MarcinM
30-03-2005, 10:21
Ponieważ do domu przylega garaż i robiłem już dach z obróbkami, musiałem jedną ścianę ocieplić styropianem 14 cm.Dlatego teraz zmniejszenie grubości ocieplenia nie wchodzi w rachubę - źle by to wyglądało.
Ale dzięki za odpowiedź.
M

Sp5es
30-03-2005, 22:18
Nie radzę.
Obydwa materiały ewidentnie różnią się sztywnością, a stąd różnie reagują na zmiany temperatury. To droga do pękania. Ponadto oba styropiany trzeba by do siebie kleić (koniecznie!). Wywalona kasa ten klej.

Kładź tylko jedną klasę izolacji.
Temat poważniejszy niz się zdaje.

Jeśli dałbyś styropian XPS (ekstrudowany), to połączenie na fasadzie ze zwykłym radzę dodatkowo przesiatkować pasem siatki 30 cm , po 15 cm od linii łączenia, drugi raz "z metra" po całości.

Przypadkiem nie wpadnij na pomysł robienia całości w XPS. Ma szzanse popękać. Tylko małe płaszzcyzny i fundamenty pod ziemia, cokół do 30 cm nad grunt.

grubość dobierz tak, aby się wszystko licowało na zero (jedna płaszczyzna)

chemik
31-03-2005, 13:51
Witam!

MarcinM nie przesadzaj z tymi mostkami termicznymi. Zapoznaj się z http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=537510&highlight=#537510 i zobacz, że nie ma co przejmować się takimi drobiazgami.

woprz
31-03-2005, 15:29
14 styropianu wow


termosik budujesz?

invx
31-03-2005, 15:37
a nie lepiej by bylo na nadprozach, wiencach, i tego typu rzeczach dac do. 2 cm (tzn cofnac je w stos. do lica sciany o te dwa) i w tedy jak na celje by bylo 10 to na tych by bylo po 12 :wink: zreszta tak sie robi :)