PDA

Zobacz pełną wersję : czy folia nad czy pod chudziaka?



pawelurb
30-03-2005, 09:04
bede wylewał ławę bezpośrednio do gruntu i bedę dawał folie , czy folie daje sie na czy pod chudy beton bezpośrednio do wykopu ?

30-03-2005, 09:14
Paweł

folie daje sie "nad"
lecz
ja na Twoim miejscu zapytałbym - " do czego potrzebny mi jest chudy beton ? " ...

pzdr

bajzi
30-03-2005, 09:38
"chudziak"(b7,5) to jest najbardziej podspodnia warstwa posadzki na gruncie. pod ławę zazwyczaj daje się podsypkę piaskową, a ławy leje z betonu min. b10, dodam, że zbrojone.
folią należy wyłożyć wykop, ja mówię zawsze, niektórzy mówią, że tylko wtedy, gdy grunt jest niespoisty.

remx
30-03-2005, 10:06
Jeżeli chcesz dawać folię to lepiej pod chudziaka.
Poza wszystkim innym jest temat podkładek pod zbrojenie.
Mówi się że zbrojenie powinno być oblane na min 5 cm. Mnie nie udało się znaleźć takich podkładek. Miałem 2 albo 2,5 cm. W tej sytuacji chudziak zwiąże z normalnym betonem i będziesz maił oblane na kilkanaście cm od dołu. Folia nad chudziakiem nie pomoże w połączeniu obu warstw.

Są to raczej drobne niuanse, niekrytyczne. Ale dlaczego robić gorzej jak można lepiej.

pawelurb
30-03-2005, 11:02
Chudy beton - bo tak jest w projekcie , dopiero na chudym betonie jest układane zbrojenie i zalewana ława.... ale wydaje mi sie ze chyba zrobię tak , nie wiem tylko czy dobrze najpierw wykop do niego folia potem chudziak i zbrojenie, zawsze chyba będzie lepiej poprawnie ułozyć zbrojenie i zapewnić otulenie na czymś twardym


Paweł

folie daje sie "nad"
lecz
ja na Twoim miejscu zapytałbym - " do czego potrzebny mi jest chudy beton ? " ...

pzdr

31-03-2005, 03:52
Chudy beton - bo tak jest w projekcie ...

Paweł ... a w tym Twoim projekcie nie ma takiej formułki ...
"ławy i ściany fundamentowe należy zaadoptowac do lokalnych waruków gruntowych " ?
i swoja droga zastanawiam sie tez ... skąd wzieło się u Ciebie pytanie o folie ? nie masz jej w projekcie ... wrysowanej ... i improwizujesz z tą folią ?

pzdr

inż. Mamoń
31-03-2005, 07:43
Folia bezpośrednio do wykopu to rozwiązanie zamiast chudziaka i deskowania ław. Jeżeli grunt nie za bardzo się osypuje to dobra metoda i sporo tańsza oraz szybsza.

BK
31-03-2005, 07:48
[quote="pawelurb"]Chudy beton - bo tak jest w projekcie , dopiero na chudym betonie jest układane zbrojenie i zalewana ława.... ale wydaje mi sie ze chyba zrobię tak , nie wiem tylko czy dobrze najpierw wykop do niego folia potem chudziak i zbrojenie, zawsze chyba będzie lepiej poprawnie ułozyć zbrojenie i zapewnić otulenie na czymś twardym

quote]

Dobrze kombinujesz. My też chcieliśmy zrezygnować z chudziaka, bo wykonawcy tak było wygodniej, ale kazaliśmy jednak robić chudziaka, to naprawdę nie msi być specjalny beton, ale powinien być, szczególnie na gruntach w naszych okolicach, które najlepsze nie są

Tylko zrób odwrotnie - daj najpierw chudy, potem folia, dystansówki (KONIECZNIE), zbrojenie, po wylaniu ławy odczekaj i daj ilozację poziomą między ławą i ściana fundamentową, a dalej lej ścianę(jak rozumiem, chcesz zrobić ścniaę laną z betonu a nie z bloczków?

remx
31-03-2005, 08:00
Też dałem izolacją pomiędzy ławą a ścianą fundamentową.
Ale jak teraz nad tym myślę to nie jestem pewny czy to było konieczne.
Szczególnie, że nie dokopałem się do gliny.
To raczej tak dla spokojnego snu.

31-03-2005, 08:58
BK ... pytam ... tak z ciekawości ...


My też chcieliśmy zrezygnować z chudziaka, bo wykonawcy tak było wygodniej, ale kazaliśmy jednak robić chudziaka, to naprawdę nie musi być specjalny beton, ale powinien być, szczególnie na gruntach w naszych okolicach, które najlepsze nie są

uwazasz, ze chudy beton ma zadanie konstrukcyjne ?
to czemu wg Ciebie nie moze pod ławą być zastosowany zwykły beton - ten sam co ława ... czyli silniejszy ...
tylko musi byc chudy beton ... słabszy ... :-?


:wink:
pzdr

BK
31-03-2005, 09:03
brzoza - bo więcej kosztuje ...
a chudy pod ławą ma tylko stabilizować podłoże

co do folii - to fachowcy (tfu na psa urok) całą folię porwali przy odkopywaniu fundamentów
więc folia tylko tak naprawdę u nas izoluje ławę

31-03-2005, 09:20
brzoza - bo więcej kosztuje ...
a chudy pod ławą ma tylko stabilizować podłoże

BK
masz racje
chudy beton ma wyłacznie stabilizowac podłoze ... (o ile podłoże jest niestabilne ... a tego zaden projetant typowego projektu nie wie ... bo projekt jest dla "Kowalskiego" z Wrocławia ... i "Kowalskiego" znad morza ...) :D
lecz
czy to jest tańsze rozwiązanie ... to sprawa dyskusyjna
za mniej cementu ...
dodatkowy koszt transportu osobnej mieszanki ... :-?
strata czasu ekipy na układanie tego chudziaka i czas jego wiązania... :-?
ja na swoim domu nie eksperymentowałbym tak z ta pozorna oszczednościa tej drobnej ilości cementu ... a mając grunt niepewny ... ani tyle nie eksperymentowałbym ... :-?



co do folii - to fachowcy (tfu na psa urok) całą folię porwali przy odkopywaniu fundamentów
więc folia tylko tak naprawdę u nas izoluje ławę

najwazniejsza BK jest izolacja scian ... nie ławy ...
tym sie nie przejmuj
poza tym ... sporo budujacych ma ta folia przerwana ... elektryk z uziemieniem ... hydraulik przerwie ... nornice
ale ... dla świetego spokoju ...
dać można ...

pzdr

pawelurb
31-03-2005, 09:28
[quote=pawelurb]Chudy beton - bo tak jest w projekcie , dopiero na chudym betonie jest układane zbrojenie i zalewana ława.... ale wydaje mi sie ze chyba zrobię tak , nie wiem tylko czy dobrze najpierw wykop do niego folia potem chudziak i zbrojenie, zawsze chyba będzie lepiej poprawnie ułozyć zbrojenie i zapewnić otulenie na czymś twardym

quote]

Dobrze kombinujesz. My też chcieliśmy zrezygnować z chudziaka, bo wykonawcy tak było wygodniej, ale kazaliśmy jednak robić chudziaka, to naprawdę nie msi być specjalny beton, ale powinien być, szczególnie na gruntach w naszych okolicach, które najlepsze nie są

Tylko zrób odwrotnie - daj najpierw chudy, potem folia, dystansówki (KONIECZNIE), zbrojenie, po wylaniu ławy odczekaj i daj ilozację poziomą między ławą i ściana fundamentową, a dalej lej ścianę(jak rozumiem, chcesz zrobić ścniaę laną z betonu a nie z bloczków?

Zamierzam budować ściane z bloczków, a czy ma to jakieś znaczenie ?

bajzi
31-03-2005, 13:28
to chyba masz grunt z lotnych piasków? jeżeli już tak chcecie kombinować, to można to zrobić tak, że zmieszać cement z piaskiem, bez wody. i to wysypać na dno wykopu. pod wpływem wilgoci w gruncie to zwiąże.

aleksik
31-03-2005, 16:43
Dokładni mam tak jak bajzi i jest ok. :D