PDA

Zobacz pełną wersję : Mój jest ten kawałek podłogi - czyli spełniamy marzenia



Strony : [1] 2 3 4

ufbufkruf
15-11-2016, 10:36
Witam wszystkich.
Długo zastanawiałem się czy już czas na założenie dziennika (choć na razie chyba to jeszcze złe określenie ;) ) ale dziś zajrzałem w swój profil.

Zarejestrowany 05-11-2012
...
Mój dom: kiedyś zbuduję

Ponad 6 lat temu zacząłem marzyć o własnym domu, 5 lat temu zarejestrowałem się na forum i zacząłem chłonąć wiedzę. Z racji takiej, że od zawsze ojciec uczył mnie, że po to mam dwie zdrowe ręce żeby nimi pracować, a nawet jak mnie już stać będzie na usługi innych to żeby mi kitu nikt nie wcisnął, w sposób szczególny przypadły mi do gustu dzienniki wszystkich samorobów.

I tak mijały lata, plany o domu się rozwijały, najpierw zrealizowany został ten o jego pierwszych mieszkańcach (ożeniłem się), następnie od teściów otrzymaliśmy działkę i tak do pierwszej rocznicy ślubu. Zaczęliśmy przekuwać marzenia w realizacje. Rozeznanie na temat zdolności kredytowych, podliczenie oszczędności - damy radę! Określenie czego potrzebujemy w domu i optymalizacja tego.

Projekt
W pierwszej kolejności szybkie wprowadzenie. Nasza działka jest dość wąska - 17,5m szerokości. Zgodnie z planem zabudowy musimy dokleić się do budynku sąsiedniego. Znaleźliśmy dwa projekty które nam się strasznie spodobały niestety nie do końca nadawały się do naszych warunków i wymagały kilku zmian i adaptacji. Po wizytach u kilku projektantów i podpowiedzi kilku osób zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny co okazało się nie tylko bardzo wygodne (mamy narysowane tak jak nam się podoba - no już prawie :) ) ale i ekonomicznie korzystniejsze.

373102

373103

Ostatnia zmiana jaką wykonamy to zmniejszenie łazienki na poddaszu (uważamy że to z duża powierzchnia (raz że koszty wykończenia będą wysokie dwa nie podobają nam się duże przestrzenie w łazienkach). Uzyskane miejsce przeznaczymy na garderobę z dostępem z jednej z sypialni(patrz zdjęcie niżej).

373104

373105

Przerywana linia po długości dachu z dopiskiem 2.20 to linia w której skos powinien mieć taki wymiar. Wydaję mi się, że wykorzystamy to miejsce lepiej dzięki temu.

Do sąsiada doklejamy się garażem, przestrzeń nad nim to coś ala strych z możliwością późniejszej adaptacji - możliwość wejścia ze spocznika schodów.

Technologie
- fundament - po badaniu gruntu (świder średnicy 200 i odwierty w kilku miejscach pod przyszłym domem) i z wiedzy sąsiada (skończył budowę rok temu) wynika, że mamy ok 20 cm gliny (nawieziona) i 80 cm czarnoziemu. Później zaczyna się podłoże piaskowo - gliniaste. Plan jest taki żeby wybrać to wszystko na ten minimum metr w dół, glinę zutylizować a czarnoziem wykorzystać do podniesienia działki( co i tak muszę zrobić). Na tym poziomie po wytyczeniu przez geodetę, wykonać wykopy pod ławy i wylać je w glebie. Do poziomu zero pociągnąć bloczkiem betonowym.

- poziom "0" - Podsypka oczywiście zagęszczona odpowiednio, chudziak, folia, styropian 15 cm (nie wiem czy nie dać więcej bo planuję podłogówkę na parterze), folia rury i posadzka. (no dobra pojechałem dalej niż stan zero ale chodziło o zobrazowanie mojego pomysłu).

- ściany - bk Solbet 24 cm, klasa 500 (bardzo mocno rozważam P+W ale jeszcze dokonuje przeliczeń jak z kosztami tego) na cienką spoinę

- strop - teriva (tu kalkuluję co cenniejsze czas czy kasa i ile to wyjdzie za kształtki wieńcowe).

- dach - to chciałbym zlecić kompleksowo firmie, głównie ze względu na czas. Dach dwu spadowy, lukarna, okno dachowe, pełne deskowanie, blacho-dachówka.

- komin - systemowy

- ogrzewanie - kocioł dwukomorowy (głównie ekogroszek ale czasem i drewno), na parterze ogrzewanie podłogowe po całości, na górze zastanawiamy się nad grzejnikami. Doradza nam to projektant (grzejniki pod oknem) i żona jest bardziej za tym rozwiązaniem.

- woda - własne ujęcie

- ocieplenie - 15 cm grafitu na ściany, 15 cm pod podłogę na gruncie, projektant uważa że na podłogę na poddaszu nie ma potrzeby?, 25 wełny w skosy

Temat ten zakładam jak na razie bardziej w celu posiadania swojego miejsca na zadawanie pytań na nurtujące mnie pytania niż zdawania relacji bo z budową ruszamy jak tylko sprzęt będzie mógł wjechać na działkę wiosną.

Jak myślicie ile potrzebuje kasy na stan deweloperski. Sam mam zamiar zrobić wszystko poza wylewką i dachem (myślałem też o tynkach ale jak czytam o kosztach pokrycia wszystkiego KG to zacząłem się skłaniać ku tej oszczędności). Czy realne jest SSO(ściany plus dach odeskowany z papą - no możne i blacha bez podbitki) przed zimą przyszłego roku zakładając rozpoczęcie robót najpóźniej w maju?

marcko
15-11-2016, 11:12
Cześć,
witam kolejnego samoroba - tym bardziej że blisko mnie :)

ja Ci podpowiem co do tego styro na podłogę poddasza - fakt ocieplenie chyba zbędne, ale coś od akustyki by się przydało.
Wyrobić się do końca roku - wszystko się da :) realne przede wszystkim dlatego, że i jesień zazwyczaj długa jest.
Z doświadczenia (krótkiego co prawda) wiem, że więcej satysfakcji i lżej nawet jest budować niż planować i liczyć wszystko 100 razy, te decyzje co będzie najlepsze (kasa, czas, siły) są naprawdę ciężkie czasami.

Powodzenia i wytrwałości

piotrek0m
16-11-2016, 07:58
Jak myślicie ile potrzebuje kasy na stan deweloperski. Sam mam zamiar zrobić wszystko poza wylewką i dachem (myślałem też o tynkach ale jak czytam o kosztach pokrycia wszystkiego KG to zacząłem się skłaniać ku tej oszczędności).

Sam wszystko ... hmmm ambitnie bardzo ... ten entuzjazm na początku drogi ... pracujesz ... masz rodzinę ... pytam z ciekawości ... bo robienie wszystkiego pochłania bardzo dużo czasu a jak nie ma się wiedzy i praktyki to jeszcze więcej czasu.

A stan deweloperski kosztuje 2500 - 3000 zł/m2, stan zamknięty ok 600 - 800 zł/m2 zależnie od technologii, wiadomo...

ufbufkruf
16-11-2016, 09:31
Sam wszystko ... hmmm ambitnie bardzo ... ten entuzjazm na początku drogi ... pracujesz ... masz rodzinę ... pytam z ciekawości ... bo robienie wszystkiego pochłania bardzo dużo czasu a jak nie ma się wiedzy i praktyki to jeszcze więcej czasu.

Mam stabilną prace raczej na jedną zmianę (tydzień w miesiącu wypada inaczej). Mam żonę, dzieci jeszcze brak. Nie będę sam, rodzina pomoże ;).
Elektrykę już robiłem ( w razie problemów żony dziadek i mój teść to elektrycy co prawda już nie czynni zawodowo), hydraulikę też choć na małą skalę. Mój tato kilka lat pracował jako zbrojarz. Będąc młodszym kilka sezonów wakacyjnych spędziłem na budowie - niby to żadne doświadczenie ale nie tylko pustaki się nosiło. Dorabiałem przy wykończeniówce kilka lat (czasem z kimś czasem sam robiąc) więc tego etapu się nie boje.

Wiem że pochłonie to masę mojego czasu ale nie boje się tego jak na razie. Urlop z tego roku został urlop z przyszłego będzie, weekendy i po pracy od 16 można robić. Mieszkam aktualnie 300m od terenu budowy ;)

RysiekWLKP
16-11-2016, 10:11
Z mojego doświadczenia samorobowego, musisz koncentrować się na małych celach i je realizować, nie ma sensu pytać o ocieplenia czy płyty czy dach, kiedy przed tobą fundament, małymi krokami do celu. Nie zakładaj, ze dachu nie zrobisz, czy wylewki, może tak się napędzisz, że nic i nikt cie nie powstrzyma. Nie możesz tego teraz wiedzieć. Chętnie poobserwuje Twój dziennik.

Pozdrowienia od Rycha :stirthepot: a zupa najlepiej smakuje późnym wieczorem po powrocie z budowy :yes:

aiki
16-11-2016, 10:19
Jak się nie obijasz na budowie to późnym wieczorem już się nawet jeść nie chce. :)

ufbufkruf
16-11-2016, 10:33
Pytam o styropian w podłodze parteru i poddasza bo jutro mam spotkanie z projektantem (już pewnie ostatnie zmiany i zaczyna rysować projekt). Chciałbym żeby od razy w projekcie uwzględnił grubość styropianu, żebym później nie zdziwił się że jak dodam styro to mi pomieszczenie 2,3 wychodzi.
Z wylewkami takie wnioski wyciągnąłem czytając dzienniki innych samorobów. Spora ich część żałowała że robiła ten etap samemu. Ale nie mogę się nie zgodzić życie może jeszcze wiele zmienić, jak zawsze :)

RysiekWLKP
16-11-2016, 13:38
Kolego wszystko wyjdzie w praktyce jak zaczniesz murować ściany, chudy możesz też wylać przed stropem, jak już pociągniesz mury, zauważ, ze na niektórych budowach tak robią, spokojnie pompa sięgnie, jak masz dojazd i płotu brak,
co do wylewek to fundament i strop grucha, ale mniejsze wylania typu taras czy schody :no:

małymi krokami do dużego:wave: efektu

PS. co do systemowych kominów rozważ dodanie dodatkowej komory do gazu, niewielki dodatek ceny, a daje pewną alternatywę do pieca, my to zrobiliśmy, chodź w projekcie mamy tylko ekogroszek, tylko jak będziesz fundament robił, zobacz wymiar pustaka kominowego systemowego, aby ci ewentualnie się zmieścił na wymiar (poszerzyć można o kilka łopat i bloczków), taka idea do rozważenia

Wszystko wyjdzie na etapie wykonania i własnego dłubania

Pozdrówko

ufbufkruf
16-11-2016, 14:31
Miałem taki zamiar bo w projekcie drogi, którą kiedyś tam mają robić jest gaz pociągnięty. Wiem, że jeszcze sporo ulegnie zmianie podczas budowy. Chce jednak jak najwięcej mieć już na etapie projektowania ułożone i ogarnięte.

Daniellos_
22-11-2016, 20:37
Nie bój się budować samemu. Nie musisz na nikogo czekać z rozpoczęciem budowy. Jak Ci będzie słabo szło to zawołać fachowca zawsze można.
Rozważ murowanie na pianę tytan. Ja jestem zadowolony.
Rozważ zmianę sposobu ogrzewania. Zaoszczędzisz na koszcie komina etc. Paliwa stałe są passe :) wiele razy poruszane na forum.
Rozważ odpuszczenie grzejnikow. Ja nie widzę ich zalet.
Rozważ większą ilość styro na podłodze przy podłogówce. To nie będzie duża różnica w koszcie.

Widzę, że też używałes sweethome3d :)

Pozdrawiam i trzymam kciuki za pogodę :bye:

ufbufkruf
09-01-2017, 20:44
Czas leci a nasze plany powoli się rozwijają. W roku ubiegłym udało nam się dokończyć projekt i złożyć wszystkie niezbędne dokumenty na wydziału budownictwa w naszym Urzędzie. Jak się później okazało jednak nie wszystkie. Na szczęście udało nam się uporać z brakami w odpowiednim czasie i nadal będą dotyczyć nasz warunki techniczne z 2016 roku .
Oto rzuty naszego przyszłego domku:


378118 378119 378120


Co można robić przez zimę? Można zrobić giętarkę do strzemion i zacząć je wyginać w wolnej chwili. Poniżej małe zdjęcie poglądowe takiej giętarki produkcji własnej ;)
378125
W ramach rozgrzewki 100 strzemion zrobione, idzie dość szybko.
A niedziele spędziliśmy z rodziną w lesie.
378127
Przyjemny spacerek przy -12. Jak tylko warunki i urzędy pozwolą to zaczynamy ścinać. Wstępne szacunki mówią o początku lutego.

A tymczasem staram się przemyśleć jakie przepusty pod fundamentem będą potrzebne.. Do tej pory pomyślałem o:
1. Kanalizacja (jest tak zaprojektowana, że tymczasem idzie do szamba ale tą samą rurą będę mógł podłączyć do miejskiej sieci jak się pojawi)
2. Przepust na wodę ze studni /
3. Przydało by się też od drugiej strony mieć coś ewentualnie na wodę miejską?
4. Przepust na zasilenie domu
5. Wyjście prądu na ogród (studnia, oświetlenie, zasilanie budynku gospodarczego i altany w przyszłości).
6. Wyjście prądu przed dom
7. ...
Zastanawiam się czy GWC przy wentylacji grawitacyjnej ma sens.

aiki
09-01-2017, 21:10
GWC - ja robię. Zawsze ogrzewasz powietrze od + 4 czy ile tam z gwc sie wyciągnie a nie od minus. No i latem jest klima.
Poza tym przy obecnych technologiach i szczelności budynku i tak należy zapewnić dolot powietrza. A energooszczędne lub pasywne okna jakoś nie chodza w parze z nawiewnikami.

ufbufkruf
10-01-2017, 08:07
Witaj. Dzięki za szybką odpowiedz. W jakim miejscu/miejscach będziesz prowadzał powietrze do domu?

Daniellos_
10-01-2017, 08:31
Ja u siebie wyprowadziłem z pomieszczenia gospodarczego kilka przepstów we wszystkie strony z rury AROT50. Dzięki nim mogę wprowadzić kabel z prądem, wyprowadzić PEXa z wodą czy kabel el do sterowania bramą/domofonem, oświetleniem do ogrodu, przyszłego garażu etc.
Jak planujesz kominek to też zaplanuj dolot z zewnątrz. Tak jak wspominasz warto też rozważyć dolot powietrza (rurowy GWC) do domu przy WG czy do reku przy WM.

ufbufkruf
10-01-2017, 10:33
Do kominka do jasne, ale czy gdzieś jeszcze? Może do kotłowni wprowadzić?

Daniellos_
10-01-2017, 12:16
Przede wszystkim to roważ jeszcze raz sens WG. Pomyśl ile zauszczedzisz na braku kominów lub odchudzeniu ich z kanałów wentylacyjnych. Czy te oszczędność plus to co zyskasz na mniejszym zapotrzebowaniu na ogrzewanie nie zwórci Ci kosztów zainwestowania w WM z rekuperacją. To nie musi byc drogie i możesz kupić reku, a kanały i resztę zrobić samemu, albo i reku zrobić sammeu jak lubisz majsterkować.

Poczytaj dzienniki innych budujących i znajdziesz odpowiedz na wiele nurtujących Cię na początku pytań. Zobacz jak robili inni i pytaj ich czemu dokonywali takich wyborów i czy patrząc z perspektywy czasu uważają, że dobrze zrobili.

ufbufkruf
24-01-2017, 20:01
W dniu dzisiejszym na naszym przyszłym placu boju pojawiała się pierwsza ekipa :cool: Kilka stron w internecie twierdziło, że ima to idealny moment na wiercenie studni. Zaprosiliśmy więc Panów, którzy specjalizują się w takiej pracy. Ekipa konkretna i słowna. Powiedzieli że zaczną o 8 i pojawili się o 7.30. Przygotowanie i jak powiedzieli tak zrobili

379587

Do 12 studnia była zrobiona i zaczeła dawać wodę:yes:
379588
Po 30 minutach płukania wyglądała już dużo lepiej.
379589
Teraz pozostał wybór pompy głębinowej. Ktoś ma doświadczenie w tej dziedzinie? Coś poleca?

ufbufkruf
30-01-2017, 20:07
23 stycznia dostaliśmy PNB:):) Nawet pierwszy tymczasowy budynek zacząłem z Ojcem po pracy wznosić ale o tym szerzej jutro bo dziś cały dzień w lesie zrobił swoje.

aiki
30-01-2017, 22:22
Witaj. Dzięki za szybką odpowiedz. W jakim miejscu/miejscach będziesz prowadzał powietrze do domu?

A o to Ci chodziło.
Więc tak - nawiewy mam w pokojach na poddaszu i salonie oraz garażu i kotłowni.

ufbufkruf
07-02-2017, 19:20
Trochę opowieści zimową porą.
Według informacji od ludzi lasu drzewo najlepiej ścinać w porze gdy nie ma soków - zimą. Dlatego też wybraliśmy się w ubiegłym tygodniu do lasu pozyskać drzewo na nasz przyszły dach, a co tam będę pisał skoro obraz mówi więcej...
381062
381063
381064
Przy okazji zwoziliśmy też troche materiału na stemple i słupki ogrodzenia tymczasowego.
381065

ufbufkruf
07-02-2017, 19:24
Po wycince przyszedł czas na przetarcie wszystkiego w tartaku...
381066
381067
Kilka takich paczuszek też się nazbierało. Będzie czym palić w zimę przy zabawie z instalacjami.
381068
Drewno przetarte trawiło już na naszą działkę.
381069
Teraz czas na okorowanie i ułożenie wszystkiego w odpowiedni sposób, tylko pogoda nie rozpieszcza - w lesie mniej wiało i temperatura tak nie przeszkadzała.

ufbufkruf
12-02-2017, 08:26
Tydzień minął pod znakiem korowania i układania stosu drewna. Dobrze mieć dzień wolny w tygodniu. W 4 osoby robota ruszyła do przody dość mocno. Pozostało jeszcze trochę desek i zamalować końce jak się zrobi cieplej. I byłbym zapomniał wstawiam zdjęcie pierwszego "budynku", który powstał na naszej działce :rotfl:
381341
381342
381343
381344

aiki
12-02-2017, 14:05
Być może źle widzę ale przekładki dajesz w pionie - gdzie pierwsza od dołu to nad nia zawsze kolejne na kolejnych warstwach.
Jesli masz inaczej to pokrzywi całą więźbę.

ufbufkruf
12-02-2017, 14:21
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli.
Na obrazku poniżej zobrazowałem w jaki sposób ułożyłem drewno (pominąłem podesty). Na samym dole leża najgrubsze elementy (16x16) w pionie są przełożone przekładkami 2,5cm grubości i spięte co 2-2,5m szeroka taśmą i spięte cyklopem. na tym leżą krokwie.jętki i inne elementy o wymiarze 18x7 cm. W jednym rzędzie jest 11 elementów, dwa takie rzędy spinałem taśmami tak jak warstwę poniżej. wszystkie warstwy spiąłem ze sobą do kupy (tak pomyślałem że tą górną warstwę lepiej dociśnie). Po prawej stronie widać oddzielną kupkę elementów 18x7, te są krótsze od pozostałych ale spinane na tej samej zasadzie. Przy deskach stosuję tylko przekładki poziome ponieważ mają one różne szerokości.

381395

Mógłbyś rozjaśnić co zrobiłem źle?

P.S.
Dzięki za rady :)

aiki
12-02-2017, 14:35
Nie mówiłem, że źle zrobiłeś tylko, że dokładnie tego nie widzę.
381398

Czerwone linie to sa moje obawy. Każda przekłada poprzeczna powinna mieć swój odpowiednik warstwę niżej. Nie wszędzie widać aby były.

ufbufkruf
12-02-2017, 14:44
Przy krokwiach leża jedna pod drugą (może gdzieś się nieznacznie przesunęła ale staraliśmy się na to zwracać uwagę). Deski na wierzchu zostały połozone jako oddzielną paczka spięta razem.

bcgarage
13-02-2017, 20:42
A powiedzcie proszę, czy i jak to zabezpieczyć przed deszczem (tzn pewnie jakaś plandeka, ale czy położona na drewno czy jakieś specjalne odległości od drewna mają być itp) Ogólnie to zaciekawił mnie temat kupna drewna na dach dużo prędzej (dopiero PnB dostałem) - szukam mentora i specjalisty który by coś doradził

ufbufkruf
13-02-2017, 20:48
Witaj ja też dopiero co pozwolenie dostałem ale ponoć drewno cięte zimą jest lepsze więc w zimę ciąłem.
Gdzieś w internecie znalazłem taką rade:


Suszyć na powietrzu ,pod zadaszeniem lub przykryciem, koniecznie osłonić przed ostrym działaniem słońca.Końce pomalować białą farbą w celu zabezpieczenia przed pękaniem.


Ja planuje zrobić coś podobnego:
381534
Tylko zamiast foli ciemnej dam plandeki.

ufbufkruf
08-03-2017, 19:13
Aiki miałeś rację z tym ułożeniem przekładek. W dwóch miejscach przesunęły mi się dosłownie o 2 cm (grubość przekładki) i już te deski są wykręcone. Ale mam nadzieję, że po moczeniu drewna w impregnacie uda mi się to naprostować.

Co się dzieje na placu budowy?

Zakończyliśmy układanie drewna, dowieźliśmy stempli, zwieźliśmy część opołów. Wszytko ułożone.
Zapadła też decyzją, że jeżeli coś się z pogodą nie stanie i nie zaleje nas w sobotę wjeżdża koparka ściąga humus, a po niej geodeta wyznacza w dole osie ław.
Skoro wszytko wskazuję na to, że będziemy zaczynać wzięliśmy się za przygotowanie zbrojenia.
383336

383337

ufbufkruf
08-03-2017, 19:26
Coraz poważniej myślę o wentylacji mechanicznej. Próbuje to wycenić Moglibyście podpowiedzieć czy o czymś nie zapomniałem w szacowaniu kosztów takiego rozwiązania:
383340
383341

Wyliczyłem że będę potrzebował:
2 x wentylator
2 x czerpnia/wyrzutnia (chyba, że zrobię GWC)
1 x filtr powietrza
rura ocieplona fi 160/150 (na struchu) 2 x 10 m
rura fi 160 (do puszek rozdzielczych) 10m
rura greenflex fi 75 mm
1x skrzynka rozdzelcza 125/3x75
1x skrzynka rozdzelcza 125/2x75
11x skrzynka rozdzelcza 125/1x75
4x skrzynka rozdzelcza 160/6x75
8x zaślepka fi75
13x anomostaty fi125
taśma uszczelniająca

Nie chodzi mi o ilości ale o elementy. Czy czegoś nie policzyłem?

Jak narazie nie myślę o reku, chyba, że zrobie sam? Daniellos_ gdzie kupowałeś wymiennik? Na alledrogo jest drogo.

aiki
09-03-2017, 06:54
Wentylacja garażu jakoś mi umkła. Co prawda jest obok komin ale nie ma zaznaczone podłączenia.
Garaż musi mieć wentylację grawitacyjną. I nie warto sobie tego odpuszczać.

ufbufkruf
09-03-2017, 07:03
Nad garażem i kotłownią jeszcze doczytuje jak to się robi. Z jednej strony nie powinno się mieszać rodzajów wentylacji, z drugiej w kotłowni (i jak piszesz w garażu) chyba powinna być grawitacja. W tym poście bardziej chodzi o to żeby bardziej doświadczeni koledzy/koleżanki podpowiedzieli czy nie zapomniałem policzyć jakiegoś elementu który jest niezbędny do działania WM.

Daniellos_
09-03-2017, 08:54
Coraz poważniej myślę o wentylacji mechanicznej. Próbuje to wycenić Moglibyście podpowiedzieć czy o czymś nie zapomniałem w szacowaniu kosztów takiego rozwiązania:
383340
383341

Wyliczyłem że będę potrzebował:
2 x wentylator
2 x czerpnia/wyrzutnia (chyba, że zrobię GWC)
1 x filtr powietrza
rura ocieplona fi 160/150 (na struchu) 2 x 10 m
rura fi 160 (do puszek rozdzielczych) 10m
rura greenflex fi 75 mm
1x skrzynka rozdzelcza 125/3x75
1x skrzynka rozdzelcza 125/2x75
11x skrzynka rozdzelcza 125/1x75
4x skrzynka rozdzelcza 160/6x75
8x zaślepka fi75
13x anomostaty fi125
taśma uszczelniająca

Nie chodzi mi o ilości ale o elementy. Czy czegoś nie policzyłem?

Jak narazie nie myślę o reku, chyba, że zrobie sam? Daniellos_ gdzie kupowałeś wymiennik? Na alledrogo jest drogo.

Ja nadal rozważam zrobienie 2 filtrów. Drugi miałby czyścić powietrze wyciągane przed wymiennikiem. To z powodu, że mój rekuperator ma byc nie rozbierany. Choć z drugiej strony to zalecane mycie/płukanie wymiennika mógłbym spokojnie wykonac nawet nie wyjmująć go z obudowy - w końcu jest z materiałó wodoodpowrnych i nie ma w śrdoku żadnej elektroniki.
Nawet jak zrobisz GWC to będzie potrzebował kominek. Jesli będzie kupny to pewnie nawet droższy niż czerpnia ścienna.
Wymiennik kupiłem w Klingenburg'u w Mielcu. Dla mojego niedużego domu kupiłem GS-K 25/300 za 550 + 15 wysyłka.

aniakicia
09-03-2017, 09:06
dom, projekt indywidualny, 240m2
płyta wylana ok 1. 10 2013
SSO z położoną dachówką: ok. 8.12.2013

więc od maja do zimy zdążysz jeśli wszystko zagra
powodzenia

ufbufkruf
12-03-2017, 09:09
Pojawiła się kolejna zagwozdka.
Według projektu mój garaż i garaż sąsiada muszą do siebie przylegać co można zobaczyć na rysunku poniżej:
383578
Ma wyglądać to tak:
ściana sąsiada | 5 cm styropianu | hydroizolacja | moja ściana fundamentowa
W jaki sposób wykonać tu hydroizolacje ?

Daniellos_
13-03-2017, 08:56
W jaki sposób wykonać tu hydroizolacje ? Folia 0.3?

ufbufkruf
13-03-2017, 20:05
Kurcze tak proste rozwiązanie a człowiekowi nie przyszło do głowy. Odkryłem dziś część fundamentu sąsiada, izolację pionową robił folią i powiem wam że jest w strasznym stanie...
Ale z drugiej strony ja bym dawał styro a nie zasypywał to ryzyko przerwania minimalne.

ufbufkruf
14-03-2017, 06:01
W sobotę zgodnie z planem na działce zawitała koparka.
383824
Niestety pomimo zapewnień szefa firmy, że te gabaryty będą wystarczające po ponad 5 godzinach odpuściliśmy i umówiliśmy się na poniedziałek ze sprzętem większego kalibru. Ale dzień nie był stracony bo podjechał geodeta i wytyczył dokładnie działkę dzięki czemu mogliśmy wziąć się za wyznaczanie ogrodzenia tymczasowego.
383825
W poniedziałek na działce zawitał ciężki sprzęt i robota ruszyła mocno do przodu
383826
Chłopaki zaczęli o 6.30, a o 9 dół był już gotowy, a że nie jest mały zrobiliśmy do niego schody
383827

ufbufkruf
14-03-2017, 06:07
W dniu wczorajszym jeszcze geodeta wytyczył budynek, a my wyznaczyliśmy ławy fundamentowe. Zdjęcia wrzucę później bo jakiś taki zapiernicz był i nie zrobiłem;)

Daniellos_
14-03-2017, 10:44
Odkryłem dziś część fundamentu sąsiada, izolację pionową robił folią i powiem wam że jest w strasznym stanie...
Tzn porwana?

Ja kupiłem na alle folię 0.3 z atestem (to ważne), nie jakieś typ300 i jest na prawdę gruba i sztywna. W rękach się jej nie rozerwie i nawet brutalne przysypywanie ziemią jej nie straszne.

ufbufkruf
16-03-2017, 21:17
Jutro postaram się strzelić foto tej foli, tak chodzi mi o to że strasznie się porwała, ale wygląda mi to na to, że był nią wyłożony wykop i napór betonu załatwił sprawę.
Geodeta swoje zrobił, kierownik budowy pojawił się skontrolował głębokość i przede wszystkim rodzaj podłoża pod fundament. Po akceptacji wyżej wymienionego zaczęliśmy deskować ławy.
384263
W miedzy czasie wzmocniliśmy podjazd do działki
384264

384265
Z wykopem, wysypanie i wyrównanie chudego(sypkiego) betonu i wstępnym wrzuceniem zbrojenia do wykopu zeszło się cały dzień (dwie osoby od rana i trzecia od 16). Imprezę urodzinową spędziliśmy w tak zacnym gronie. Dopiero o 12 w nocy daliśmy sobie spokój i wyłączyliśmy lampy:sleep:
Na szczęście udało się rano przełożyć beton o godzinkę i dzięki wsparciu rodziny (dodatkowo wujek mój i żony) udało nam się powiązać zbrojenie i ułożyć bednarkę. Operator wykazał się wyrozumiałością i poczekał 30 minut ;)
384266

384267
Inwestorka w ostatniej chwili przypomniała sobie o włożeniu pieniążków w narożniki budynku:D

ufbufkruf
16-03-2017, 21:18
Szybkie pytanie. Czy wrzucać więcej zdjęć, bardziej szczegółowe opisy?

aiki
16-03-2017, 21:32
Dechy będzie się ciężko wyciągać z szalunków.?
Ile cm tych gruzów masz na dojeździe?
W spodzie chyba glina jak masz cienko to sie utopisz po jakimś czasie - obym sie mylił.

ufbufkruf
16-03-2017, 21:45
Wszystkie deski są kręcone od zewnątrz więc mam nadzieję, że po wykręceniu wkrętów mocujących odskoczą bez większych problemów (jutro lub w sobotę będę wiedział). Szalunek do wąskie deski, których głównym zadaniem było pilnowanie poziomu ławy fundamentowej.
Tego gruzu nie jest dużo (30 ton, warstwa różnie od 5 do maks 10 cm, tak wiem, że najlepiej było by 20 ale koparkowy twierdził [a jeździ też w firmie gruchą], że dadzą radę). Nie chciałem się w koszta ładować bo ten dojazd jest tymczasowy tylko na czas budowy i w późniejszym czasie będę go wywoził :/ Pierwszy test przeszło pozytywnie (11m3 betonu z pompą wjechało) droga tylko w jednym miejscu pokazała, że jest słabo ale tam się poprawi jeszcze na dniach. W tym miejscu na szczęście nie ma gliny tylko czarnoziem.
Jak będzie dalej zobaczymy ale mete na gruz mam dość dużą przez co najmniej 2 miesiące najbliższe więc jak coś dowiozę w dobrej cenie.

aiki
16-03-2017, 22:05
Jak nie ma gliny to spoko. A dechy będziesz chyba musiał odkopywać i o to mi chodziło :)
No to możesz bloczki zamawiać i rozstawiać po budowie.

ufbufkruf
16-03-2017, 22:30
Deski są tylko na brzegach przysypane urobkiem z wykopu, żeby się nie wypaczyły więc mam nadzieję, że nie będzie dużo kopania. Ale to tylko założenia praktyka pokaże.

Dziś po pracy miałem trochę innych zajęć ale z pomocą żony podłączyliśmy i uruchomiliśmy pompę.

384278

384279

Myślę o podłączeniu kiedyś włącznika czasowego. Podłącze dwa spryskiwacze (duże do podlewania stadionów) i będzie polewać strop co 2 godziny przez 15 minut naprzykład;)

ufbufkruf
18-03-2017, 18:47
Dziś zaczęliśmy odrywać deski od ław fundamentowych. Z odsypaniem piasku nie było problemu, natomiast pojawił się od w momencie odkręcania wkrętów. Część z nich zakleiła się piachem do tego stopnia, że nie dało się ich wykręcić ale łom swoje zrobił:cool:

384462

Niestety deszcz, który się rozpadał nie pozwolił nam dokończyć roboty.

ufbufkruf
21-03-2017, 16:56
Co prawda jeszcze nie mam sciany fundamentowej ale chciałbym już zamówić towar na poszczególne jej etapy. W zaprzyjażnionym składzie mają styropian http://www.neotherm.pl/neoaqua-standard.html
W karcie technicznej napisali:

Płyty styropianowe Neoaqua nie są odporne na:
- działanie wysokiej temperatury (powyżej 80°C)
- działanie rozpuszczalników organicznych, smoły, oleju
Do hydroizolacji natomiast:
http://izolex.pl/wp-content/uploads/2016/12/Styrbit-2000-Karta-Techniczna-2016-1.pdf

Czy te dwa produkty nie będą się gryzły?

Jakie są wasze opinię co do pokrywania styro później siatką i klejem? Co myślicie o foli kubełkowej? Może tylko folia?

aiki
21-03-2017, 17:53
Jeśli ta masa to klej do styropianu to sie nie pogryzą.
Ten styropian wystarczy jak obłożysz folia kubełkową, nie ma potrzeby zaciągania klejem i siatką.

ufbufkruf
21-03-2017, 18:10
Sam styropian zamierzam kleić na piankę. Trochę się boje że będzie przy tej masie mnóstwo pracy. Zastanawiam się czy dawać ją z obydwu stron fundamentu. Chyba trzeba. Też mi się wydaje, że folia kubełkowa wystarczy ale co wtedy z wykończeniem cokoła (tej jego małej części widocznej od dołu - o ile taka będzie)

Przemek Kardyś
21-03-2017, 18:49
Klej na najtańszy klej z wora, płyta pionowo tylko na dwa pionowe pasy i na to folia kubełkowa. Żadnych siatek i klejów nie potrzeba.

Osobiście mocno mnie też nie przekonuje szalowanie ław.

ufbufkruf
21-03-2017, 18:53
Mógłbyś rozwinąć co masz na myśli pisząc o ławach? Chodzi Ci o moje ławy czy ogólnie?

Przemek Kardyś
21-03-2017, 19:04
O te szalowane. Nie mówię że to złe, ale nie widzę potrzeby po prostu.

aiki
21-03-2017, 19:08
Musisz już teraz określić sobie do jakiej wysokości chcesz przysypać/przykryć fundament. do tej wysokości dajesz folię kubełkową - ona z jednej strony ma płaski koniec i tym do góry. Na allegro znajdziesz listwy wykończeniowe do foli kubełkowej. To co będzie powyżej tych listew dajesz siatke i klej i na to wykończenie. To tak wg. mnie.

ufbufkruf
25-03-2017, 17:47
Kolejna zagwozdka. Dolot powietrza z GWC.
Najrozsądniej wydaje mi się puścić rurę w okolicy komina (i tak idzie pionowo w górę do samego strychu). Czy Waszym zdaniem takie rozwiązanie będzie poprawne?
385056
- zielona kropka rura od gwc
- czerwona kropka rewizja komina
Czy robienie rewizji komina systemowego przez ścianę nośną będzie błędem? Chciałbym puścić tą rurę przy kominie (ewentualnie odizolować ją wełną od samego komina). zabudowa tego będzie prosta a i przepust przez strop w jednym miejscu a nie w kilku.

ufbufkruf
26-03-2017, 08:49
Na placu budowy też coś się dzieje. Niestety nie tak szybko jakbym chciał ale dostawa towaru utknęła na kawałku drogi dojazdowej który nie jest mój (mam tylko pisemną zgodę na przejazd). Kolejna próba w poniedziałek. W między czasie zająłem się tymczasowym ogrodzeniem działki.
385098
powstała też konstrukcja pod zadaszenie drewna.
385099

ufbufkruf
28-03-2017, 20:14
Wczorajszy dzień upłynął zdecydowanie pod znakiem gruzu. Kawałek drogi dojazdowej (wcześniej nie utwardzany) niestety nie wytrzymał pierwszej próby transportu (w ubiegły wtorek). Do tego czasu ojciec z wujkiem żony wozili gruz w celu utwardzenia powstałych kolein. Na wczoraj pierwszy transport - bloczki betonowe - umówiony był na 12 wiec od rana staraliśmy się poprawić ten fragment podjazdu. Transport przyjechał godzinę wcześniej i nasze kilkadziesiąt taczek gruzu (w tym płyty po 6-10 cm) zniknęły. Ale towar stanął w wykopie.
385351
Wyścig z taczką rozpoczął się na nowo bo przed nami jeszcze dwa transporty. Z taczką dosłownie bieg, zdążyliśmy zasypać koleiny (i okolice) gruzem i przyjechał piach. Tym razem również nasz wysiłek zniknął pod błotem. Kolejna edycja wyścigu taczek. Paleta cementu wjechała bez większego problemu, pozostała kosmetyka kawałka drogi.
Nadeszła pora na dokończenie tymczasowego ogrodzenia.
385352
385353
Dla zobrazowanie ile gruzu poszło
385354

ufbufkruf
28-03-2017, 20:31
Dzisiejszy dzień niestety roboty drobne wymagające dokończenia pochłonęły całe przedpołudnie. Jednak dzień uważam za udany. Papa termozgrzewalna rozłożona, i udało nam się trochę dziś pomurować.
385355
385356
385357

ufbufkruf
29-03-2017, 20:43
Dziś spora część dnia zeszła na murowanie, w między czasie wypad na miasto i postawienie oświetlenia. Na koniec pracy (przerwany deszczem o 16) mieliśmy dwie warstwy wokół domu i jedną warstwę ściany bliźniaczej z garażem sąsiada.

385459

385460

ufbufkruf
30-03-2017, 21:32
Dziś kolejny dzień murowania. Musze przyznać, że człowiek dość łatwo nabiera wprawy.
Zdjęcie robiona jak schodziliśmy na obiad.

385542

Robotę kończyliśmy po zmroku.

385543

385544

bcgarage
31-03-2017, 09:45
Fajnie świeci ten halogen (led?) Można prosić namiar/dane jego?

ufbufkruf
31-03-2017, 21:48
Jutro strzele fotkę opakowania. Na szybko jest to lampa led 100 W.
Dziś kolejny dzień murowania. Rano dojechała dostawa bloczków, z wyliczeń wynika, że czeka nas jeszcze jedna. Dwie ściany na gotowe (7 warstw), trzy rogi wyprowadzone, wahania na przeciwległych rogach <5mm. Dziś nawet małżonka połozyła symboliczny bloczek.

385622

385623

385624

385625

ufbufkruf
01-04-2017, 21:52
385662

ufbufkruf
05-04-2017, 06:32
Nie ma co pisać, codziennie murujemy. Trzeba gonić bo urlop już niebawem się kończy. Nasz niezawodny pomocnik szykuje ściany na gotowo pod malowanie czarnym - ostukuje co większe strupu i wypełnia ubytki. Ociepliłem też ścianę przylegającą do domu sąsiada.

385844

385845

385846

ufbufkruf
05-04-2017, 20:13
Półtorej tygodnia pod hasłem "Niech się mury pną do góry" zostało dziś zakończone. Poszło 1283 bloczki. Niestety nie było aż tak kolorowo i gdy zostało już tylko kilka docinek popsuła się szlifierka do cięcia. Po oględzinach okazało się że uszkodził się włącznik. Trzeba było na szybko wymyślać rozwiązani ale się udało.
Udało się też pomalować podkładem ściany zewnętrzne.

385878

385879

385880

Błyska w oddali, miejmy nadzieje, że nie zmyje czarnego...

aiki
05-04-2017, 20:23
Od środka też trzeba smarować.

ufbufkruf
06-04-2017, 06:28
Tak tak, dwie ściany już zrobione i w środku, reszta jak tylko ściany wyschnął po nocnych opadach ( dziś też ma padać :( )

ufbufkruf
08-04-2017, 07:55
Ponieważ ściany fundamentowe miałem wilgotne wstrzymałem się z dalszym malowaniem. Dzień jednak nie był stracony. Wraz z teściem wykonaliśmy przepusty pod kanalizację, dolot do kominka i pod osłonę kabli.

386042

386043

Ułożyliśmy też rury do GWC i rurę do wody. Niebieską rurę dałem w dwie strony, jedna awaryjnie gdybym musiał się kiedyś do wodociągów podłączać.

386044

386045

Przejścia pod ławą zasypałem, suchym betonem a same rury płukanym piaskiem. Wszystko zostało dość obwicie zlane wodą, żeby piasek uzupełnił przestrzeń pod rurami. Gdy piasek przestał wypływać w przestrzeń miedzy rurami dosypaliśmy piasku i uzupełniliśmy urobkiem z wykopów.

ufbufkruf
08-04-2017, 20:58
Dzień wczorajszy i dzisiejszy osuszył ściany (według mnie) na tyle że można było malować. Od rana wznowiliśmy więc akcje z czarnym mazidłem.
Wynikiem dzisiejszego dnia są ściany zewnętrzne pomalowane na gotowo (warstwa gruntująca i dwie warstwy gęstego) i ściany wewnątrz pomalowane podkładem i gęstym.

386079

386080

386081

386082

386083

Po wyschnięciu pojawiają się białe wykwity na wierzchu ale to chyba dość popularne zjawisko?

ufbufkruf
08-04-2017, 20:59
Wymalowałem też wszystkie przepusty.

386084

386085

386086

Chce jeszcze po przełożeniu rur na gotowo pomalować piankę tym mazidłem.

e_gregor
10-04-2017, 07:22
Białe wykwity to chyba norma przy dysperbicie. Też u siebie je miałem

ufbufkruf
10-04-2017, 21:36
Wszystkie białe plamy zostały pomalowane jeszcze raz dla świętego spokoju. Środek fundamentu dostał też drugą warstwę. Z ciekawszych rzeczy to fundament ma już ciepło. Jutro zostało tylko dokleić dwie płyty. Czekam na specjalną redukcje kontową z kanału fi 150 na kanał prostokątny, który będzie dolot powietrza wyprowadzał do góry.
386359

ufbufkruf
12-04-2017, 20:48
Przez ostatnie dwa dni trochę się na budowie wydarzyło.
Styropian został utulony folią kubełkową, oraz obsypany. Pomogliśmy teściom pozbyć się reszty hałdy gruzu i obsypaliśmy nim fundament z zewnątrz tworząc pewną opaskę na dnie wykopu. Na to poszedł piasek obficie zlany wodą i czarnoziem jako ostatnia warstwa.

386491

386492

386493

ufbufkruf
12-04-2017, 20:56
Ponieważ robota ta poszła szybciej niż myślałem zdecydowałem że sypiemy piach do środka. Weszły trzy warstwy po około 25-26 cm. Każda warstwa była zagęszczona co najmniej 3 razy skoczkiem.

386495

Dodatkowo zabezpieczyliśmy resztkami styropianu przepusty. Na zdjęciu poniżej widać rurę od redukcji, o której pisałem wcześniej.

386496

Tak oto efekt około miesiąca pracy zniknął pod ziemią

386497

W fundamencie zrobiłem przeloty:
1. Woda
- ze studni
- w stronę przyszłej drogi i wodociągów miejskich (awaryjnie)
2. Kanalizacja
3. Prąd
- dwa przepusty fi 50 w stronę przyszłej drogi
- jeden fi 50 w stronę ogrodu.
4. Dolot powietrza do kominka
5. GWC

Wczoraj dzwonił do mnie kolega, że w ulicy prostopadłej do mojej w odległości 100 m ma światłowód pociągnięty i żebym sobie przepust przygotował, więc pewnie rzucę jeszcze kawałek Pexa jakiegoś z łagodnym łukiem pod przewidywane miejsce serwerowni w domu.

ufbufkruf
15-04-2017, 10:18
Powiecie mi czy papa pozioma na fundamencie ma zachodzić na styropian czy tylko do środka żeby zakładkę z izolacją chudziaka zrobić?

aiki
15-04-2017, 16:59
Wystarczy do środka.

ufbufkruf
18-04-2017, 21:06
Dziś tylko chwilę przed pracą popracowałem, pogoda do bani - padał śnieg <sic>. Testowo jeden przepust zrobiony, elektryczny na ewentualne przewody na ogród.

386893

Kamil_
18-04-2017, 21:24
Witam!
Bacznie się przyglądam, też chcę z teściem budować samemu.
Mam kilka pytań :)

1. Dlaczego przepustów nie zostawiałeś od razu tylko dokładałeś sobie pracy z nawiercaniem i przebijaniem się?
2. Bloczki malowałeś tylko dysperbitem? Bo czytałem, że on tylko jest podłożem gruntującym i na to daje się jakieś jeszcze inne mazidło.
3. Jaki styropian zastosowałeś?
4. Kleiłeś na niego siatkę z klejem czy od razu dałeś folie kubełkową? Dużo osób daje styropian na to siatka i klej oraz jeszcze raz maluje to dysperbitem.... Nie wiem która opcja jest poprawna :)

ufbufkruf
18-04-2017, 21:53
Witaj. Cieszę się, że kogoś to co piszę interesuję. Co do budowy samemu nie ma w tym nic strasznego. Jak byś z czymś miał problem to wal tutaj, ktoś zawsze pomoże.
1. Dlaczego przepustów nie zostawiałeś od razu tylko dokładałeś sobie pracy z nawiercaniem i przebijaniem się?
Nie wszystkie kułem bo kilka z nich było. Murowałem razem z ojcem i raz ja raz on gdzieś o jakimś przepuście zapomniałem. Doszedł też jeden nowy, który będę robił jutro - na światłowód bo znajomy mi powiedział że ma w ulicy obok już gotową infrastrukturę to może i mi do domu pociągnąć jak będzie trzeba.
2. Bloczki malowałeś tylko dysperbitem? Bo czytałem, że on tylko jest podłożem gruntującym i na to daje się jakieś jeszcze inne mazidło.
Malowałem czymś takim: Dysprobit (http://www.tytan.pl/pl/produkty/disprobit-dyspersyjna-masa-asfaltowo-kauczukowa/) Miała być masa specjalna ale doszedłem do wniosku, że skoro wczesną wiosną gdzie wszędzie w okolicy stoi woda, a u mnie ponad metr poniżej nawet kałuży nie ma to nie potrzebuje ciężkiej izolacji przeciwwilgociowej. Malowałem wszytko 3 razy a wcześniej jeszcze raz jako warstwa gruntująca rozcieńczonym preparatem (60:40 z wodą). Dodatkowo wszystkie miejsca gdzie pojawiły się białe wykwity po kilku dniach malowałem raz jeszcze, a gdzie było trzeba jeszcze.
3. Jaki styropian zastosowałeś?
Styropian: NeoAqua 12cm (http://www.neotherm.pl/karty-techniczne/neoaqua-standard-karta-techniczna.pdf) Tylko ja frezowany miałem.
4. Kleiłeś na niego siatkę z klejem czy od razu dałeś folie kubełkową? Dużo osób daje styropian na to siatka i klej oraz jeszcze raz maluje to dysperbitem.... Nie wiem która opcja jest poprawna
Też się mocno nad siatką i klejem zastanawiałem. Ale doszedłem do wniosku, że skoro jest to styro o podwyższonej odporności na wodę nie będę go dodatkowo smarował czarnym. Cokół nie będzie u mnie wystawał z gruntu jakoś specjalnie wysoko więc i pod żaden tynk przygotowywać nie muszę. Suma summarum dałem samą folię kubełkową.

aiki
19-04-2017, 07:26
siatka i klej jeśli na fundament daje sie styropian fasadowy. jak sie daje fundamentowy to nie jest to konieczne.
A dziennik sie czyta a, że nie ma sie czego czepiac bo wszytko jest ok to i sie nie pisze.

Kamil_
19-04-2017, 07:29
Dziękuję za odpowiedź :)


Brałeś pod uwagę wrzucenie jeszcze styropianu do środka? Niektórzy też tak robią :(
Chudziaka zbroisz?
Dajesz folię pod niego?
Robisz dylatację?



Styropian: NeoAqua 12cm Tylko ja frezowany miałem.
Frezowany z wyboru czy taki tylko był?

aiki
19-04-2017, 09:43
Chudego sie nie zbroi, dylatacja też nie potrzebna a folia jak kto woli. Ja nie mam.

ufbufkruf
19-04-2017, 21:05
Brałeś pod uwagę wrzucenie jeszcze styropianu do środka? Niektórzy też tak robią
Zgadza sie niektórzy tak robią. Ja uznałem to za zbędne. Rozważałem danie wąskiego paska tylko na górze ale finalnie i z tego zrezygnowałem
Chudziaka zbroisz?
Zapewne chodzi Ci o zbrojenie przeciwskurczowe. Takiego nie mam. Mam za to wzmocnienie pod posadowieniem schodów. Według mojego kierownika budowy i projektanta domu w jednym ma to być kratka z pręta 12. Znajdować ona będzie się pod stopą schodów.
Dajesz folię pod niego?
Pod niego nie. Dam na chudziaku i połączę z izolacją poziomą na ścianie fundamentowej.
Robisz dylatację?
Tylko wokół rur od kanalizy
Styropian: NeoAqua 12cm Tylko ja frezowany miałem.
Frezowany z wyboru czy taki tylko był?
Taki mieli ale i takiego chciałem. Uważam takie połączenie za lepsze.

ufbufkruf
19-04-2017, 21:29
Wymysliłem sobie, że w piątek zaleje chudziak. Trzeba było wziąć dziś wolne i rozłożyć kanalizację. Robota szła dość opornie i nie jest to tak szybkie zajęcie jak sądziłem. Muszę przyznać, że piach mam dość dobrze zagęszczony bo kopanie w nim nie było wcale tak łatwe i przyjemne jak sądziłem.

386986

Wszędzie mam spadki od 2 do 5 %. Test wodny wszędzie wyszedł ok.
Mała radą na przyszłość: rury najlepiej ciąć kątówką z cienką tarczą do metalu i najważniejsze zawsze fazować cięte zakończenie. Dużo łatwiej się wtedy łączy te rury. Jeśli chodzi zaś o same łączenie to pomimo specjalnego mazidła poślizgowego wcale to nie składa się łatwo. Ale za to jak już się połączy to wyjęcie jednego z drugiego to kosmos. Dwa kolanka 160 rozłączaliśmy w dwie osoby ponad 20 minut.
W miedzy czasie wpadł znajomy ze specjalną przelotką którą stosują do światłowodów - jutro przed pracą zamontuje sobie na przyszłość.

386993

Z grubsza efekt końcowy:

386994

386995

Tak wiem małe pobojowisko ale dopiero wczoraj zauważyłem jeden swój błąd. Schowek pod schodami ma być przecież dostępny z garażu, to i podłoga w nim powinna być na tym samym poziomie. Trzeba było wyciąć kawałek ściany fundamentowej. Nie chciało mi się już tego sprzątać (bo i co ja z tym gruzem zrobię jak ledwo co pozbyłem się dość dużej hałdy), a przecież to też beton. Stwierdziłem, że zaleje to chudym.

Gargi12
20-04-2017, 19:33
Wymysliłem sobie, że w piątek zaleje chudziak. Trzeba było wziąć dziś wolne i rozłożyć kanalizację. Robota szła dość opornie i nie jest to tak szybkie zajęcie jak sądziłem. Muszę przyznać, że piach mam dość dobrze zagęszczony bo kopanie w nim nie było wcale tak łatwe i przyjemne jak sądziłem.

386986

Wszędzie mam spadki od 2 do 5 %. Test wodny wszędzie wyszedł ok.
Mała radą na przyszłość: rury najlepiej ciąć kątówką z cienką tarczą do metalu i najważniejsze zawsze fazować cięte zakończenie. Dużo łatwiej się wtedy łączy te rury. Jeśli chodzi zaś o same łączenie to pomimo specjalnego mazidła poślizgowego wcale to nie składa się łatwo. Ale za to jak już się połączy to wyjęcie jednego z drugiego to kosmos. Dwa kolanka 160 rozłączaliśmy w dwie osoby ponad 20 minut.
W miedzy czasie wpadł znajomy ze specjalną przelotką którą stosują do światłowodów - jutro przed pracą zamontuje sobie na przyszłość.

386993

Z grubsza efekt końcowy:

386994

386995

Tak wiem małe pobojowisko ale dopiero wczoraj zauważyłem jeden swój błąd. Schowek pod schodami ma być przecież dostępny z garażu, to i podłoga w nim powinna być na tym samym poziomie. Trzeba było wyciąć kawałek ściany fundamentowej. Nie chciało mi się już tego sprzątać (bo i co ja z tym gruzem zrobię jak ledwo co pozbyłem się dość dużej hałdy), a przecież to też beton. Stwierdziłem, że zaleje to chudym.

Witam podejrzewam że w maju też kanaliza mnie czeka widzę że już ociepliłeś podmurowkę ja jednak postanowilem zrobić to na samym końcu zawsze coś tam spadnie i sie uszkodzi podczas murowania więc postanowiłem z tym poczekać.Pozdrawiam

ufbufkruf
20-04-2017, 19:56
Wlaśnie myślę o zabezpieczeniu tego. Być może wykorzystam pomysł podpatrzony u "Łukasza budowlańca" z deskami.

Gargi12
20-04-2017, 20:13
Wlaśnie myślę o zabezpieczeniu tego. Być może wykorzystam pomysł podpatrzony u "Łukasza budowlańca" z deskami.

W pierwszej fazie też myślałem o ociepleniu i zabezpieczeniu tego deskami ale stwierdziłem że poczekam z tym będę lał wodę na piasek to myślę że szybciej woda odparuje i bloczki wyschną.

ufbufkruf
20-04-2017, 20:18
Fakt jak wycinałem kawałek ściany fundamentowej to w środku były mokre. Niezbyt mnie to ucieszyło ale nic z tym nie zrobię teraz.

Gargi12
20-04-2017, 20:24
Fakt jak wycinałem kawałek ściany fundamentowej to w środku były mokre. Niezbyt mnie to ucieszyło ale nic z tym nie zrobię teraz.

Ja mam zamiar zrobić ocieplenie może w przyszłym roku mam nadzieję że mróz mi chudego nie wywali ,naoglądam się na necie tego wszystkiego a jeszcze dobrze z budową nie ruszyłem a już spać nie mogę

Kamil_
21-04-2017, 22:10
Kolejne pytania :)
Mam nadzieję, że nie męczą?


1. Ile Cię kosztowała studnia głębinowa na gotowo?

2. Jak głęboko była kopana? A raczej wwiercana :)

3. Pozyskałeś drzewo hmmm jak to kosztuje? Jakieś pozwolenia na wycinkę czy coś pewnie musiało być?

4. Wentylacja mechaniczna – dużo się o tym pisze na forum... Większość ma tylko szyby wentylacyjne w kominach, które pewnie dużo nie dają... Mógłbyś przybliżyć temat? Koszty?

5. Deskowanie ław – i tutaj też jedni deskują, inni wykopują i od razu wylewają wiąże się to tylko z walorami estetycznymi czy są jakieś jeszcze inne? (mniej betonu czy jak).

6. Jaką papę termozgrzewalną zastosowałeś do odizolowania ławy od bloczków?
7. Jakie bloczki kupowałeś? Jaki producent i jaką cenę miałeś na nie? Mi w betardzie powiedzieli 3.30 zł za sztukę :(

8. Studnia wykopana została do zasilania budynku w wodę tak? Nie tylko na czas budowy? Powiedz mi jak to wygląda później z rozliczaniem kanalizacji? Normalnie liczone jest to na podstawie licznika z wodociągów, tutaj też musisz założyć licznik do „swojej” wody?

ufbufkruf
22-04-2017, 06:18
Pytaj śmiałojeśli tylko będę w stanie odpowiem. Sam miałem wiele wątpliwości jak zaczynałem.

1. Ile Cię kosztowała studnia głębinowa na gotowo?
Na gotowo jeszcze nie jest. Teraz wygląda tak:

387222

Żeby było na gotowo trzeba skrócić niebieską rurę i obsadzić kręgi. Górna granica studni musi być jakiś 1 m pod ziemią (zależne od granicy przemarzania wody). Ja mam zrobione to jeszcze bez zawory zwrotnego. Włączam pompe włącznikiem prądowym i jak wyłączam to woda wraca do studni (żeby nie zamarzało zimą). Na ten moment wydałem: 3721,20 zł. W tej cenie jest odwiert, pompa, rura fi pe 40, kolanka, przewód do podłączenia pompy itd. Sam odwiert to 80zł/m. W sezonie tyle się płaci za rure 110, ja wierciłem przed sezonem wieć w tej cenie zrobili mi 125.

2. Jak głęboko była kopana? A raczej wwiercana
U mnie woda znajduję się na 29m ;)

3. Pozyskałeś drzewo hmmm jak to kosztuje? Jakieś pozwolenia na wycinkę czy coś pewnie musiało być?
Za pozwolenie się nie płaci ale żeby je uzyskać musisz mieć wypis z rejestru gruntów potwierdzający, że las jest Twój, a tu jest opłata urzędowa. Co do kosztów to ciężko to policzyć bo las należy do rodziny, a u mnie rodzina sobie pomaga bezinteresownie więc ani złotówki nie wzięli nawet za paliwo do pił czy dużego ciągnika. Zapłaciłem tylko za wyżywienie "drwali" i napitki po robocie oraz przetarcie z transportem w tartaku. Ach jeszcze leśniczy... Teoretycznie znakuję on drzewo bo jest to jego obowiązek służbowy ale nasze społeczeństwo tak tych dziadów nauczyło, że dopóki mu w łapę nie dasz to nie zacznie oznaczać drzew wiec zgodnie z życzeniem 50 zł trzeba dać mu w kieszeń. Dobrze że ostatnim czasem u nas w regionie kilku za to już poleciało. Jeśli chodzi o gotówkę to tartak z transportem to 2200 zł

4. Wentylacja mechaniczna – dużo się o tym pisze na forum... Większość ma tylko szyby wentylacyjne w kominach, które pewnie dużo nie dają... Mógłbyś przybliżyć temat? Koszty?
Też miałem mieć tylko "szyby wentylacyjne" ale zrezygnowaliśmy z żoną z tego. Co do decyzji co jest lepsze to musisz sam zdecydować. Będę robił wentylację mechaniczną na razie bez rekuperatora (choć pewnie się zawezmę i sam zrobię) ale za o z GWC rurowym. Wyliczyłem, że WM będzie mnie kosztować 2500 (rury, wentylatory, puszki rozdzielcze itp) oraz ok 1000 zł GWC.

5. Deskowanie ław – i tutaj też jedni deskują, inni wykopują i od razu wylewają wiąże się to tylko z walorami estetycznymi czy są jakieś jeszcze inne? (mniej betonu czy jak).
Mi nie tyle o walory estetyczne chodziło co o bezproblemowe wypoziomowanie górnej krawędzi ławy. Ja robiłem tak że ta deska ma mniej niż 10 cm a reszta była po prostu kopana w gruncie.

6. Jaką papę termozgrzewalną zastosowałeś do odizolowania ławy od bloczków?
Papa V60 S30 podkładowa 10 m2. Opis i obrazek chyba pasuje: http://sklep-dekarski.pl/pl/p/Papa-Izobud-V-Bit-V60-S30-podkladowa/8061

7. Jakie bloczki kupowałeś? Jaki producent i jaką cenę miałeś na nie? Mi w betardzie powiedzieli 3.30 zł za sztukę
Bloczki kupowałem u lokalnego dostawcy wyrobów betonowych. Mam z tego miejsca beton i wszystkie wyroby z tego materiału oraz koparki i piach więc ceny też zrobił mi bardzo dobre. Bloczki miały pewne mankamenty ale nic co sprawiło by że nie dało się nimi robić.

8. Studnia wykopana została do zasilania budynku w wodę tak? Nie tylko na czas budowy? Powiedz mi jak to wygląda później z rozliczaniem kanalizacji? Normalnie liczone jest to na podstawie licznika z wodociągów, tutaj też musisz założyć licznik do „swojej” wody?
Po budowie będę chciał zasilić dom z tej studni, wtedy też oddam wodę do badania i będę mugł określić jakie filtry będą mi potrzebne. U mnie na początku będzie szambo. W momencie podłączenia do kanalizacji jest dokładnie tak jak mówisz i podłączają wodomierz na podstawie którego rozliczają ścieki.

ufbufkruf
22-04-2017, 18:39
Brak wpisów z budowy więc pora nadrobić. Dokończyliśmy kanalizację i przepusty - tak naprawdę jeden cienki na światłowód.

387269

W dniu wczorajszym wylewaliśmy chudziak. Na początek przygotowaliśmy sobie prowadzenie w garażu ponieważ tam chudy będzie poniżej bloczka.

387270

Telefon z betoniarni - obsuwa 2 godziny. Robota przygotowana więc trzeba było odpocząć w altanie robotniczej ;)

387271

No i lejemy:) w pozostałych "pomieszczeniach" rozstaw był odpowiedni do użycia długiej prostej dechy.

387272

Niestety zabrakło jakieś 2 metry. :(

387273

ufbufkruf
22-04-2017, 18:40
Dziś rano dowieźli. Zostało im z innej budowy b20 i taki mi wylali. Niestety zaraz później miałem którki opad deszczu i pojawiło się kruszywo.

387274

Jak widać wszystkie próby gładzenia tego zaraz po deszczu spełzły na niczym. Macie jakiś pomysł co z tym zrobić? Boję się, że będzie kaleczyć izolację przeciwwilgociową.

Kamil_
22-04-2017, 21:14
Te deski później zostawiłeś? Zostały zalane?

ufbufkruf
23-04-2017, 07:20
Po jakiejś godzinie wyjąłem je, a ubytek wypełniłem betonem.

aiki
23-04-2017, 20:53
Na to b 20 pod izolacje daj piankę pod panele

ufbufkruf
28-04-2017, 22:12
Nie wiem jak u Was ale u nas od środy ciągle pada. Coś się jednak działo na budowie. Poniedziałek i wtorek po pracy z bratem i ojcem zwieźliśmy resztę opołów, które zalegały u wujka na działce po wycince drzew. Okazało się to strzałem w dziesiątkę bo jak zaczęło padać to o wjeździe na działkę można tylko pomarzyć.

387731

Mam nadzieję, że na zimę i dogrzewanie się przy pracach nad instalacjami wystarczy.
Na czwartek miałem zamówiony towar (beton komórkowy). Mały problem od dwóch dni pada. Kierowca przyjechał w miarę punktualnie. Obejrzał podjazd i stwierdził że da radę wjechać składem tyłem. Podczas jazdy zrobił rzecz niezrozumiałą dla mnie i zatrzymał auto na zakręcie, w najgorszym błocie, "żeby pogadać". Stało się to co dla nas było oczywiste – ugrzązł. Po dość długiej nerwówce i próbach wyjechania zapadła decyzja że towar zdejmuję w tym miejscu i na pusto stara się wyjechać. Udało się. Pozostawił przyczepkę ze składu na drodze i już solówką dojechał do utwardzonego terenu. Z niego załadował pierwszą część towaru i dowiózł na plac budowy.

387732

Następnie wrócił się po drugą część i ją również rozstawił. Niestety nie wszystko udało się dostawić na chudziak – samochód miał problem z podjechaniem blisko z powodu rozmokniętego gruntu. Suma summarum wygląda to tak:

387733

Myślę, że i tak łatwiej będzie z tego miejsca rozłożyć pustaki na chudziaku. Po wszystkim złapaliśmy za grabki i wyrównaliśmy podjazd po przejeździe składu.
Długi weekend wolny miałem nadzieję, że zacznę murować ale pogoda nie napawa optymizmem. Ale jak tylko przestanie padać to biorę się za robotę. Schło będzie w miedzy czasie.

ufbufkruf
28-04-2017, 22:59
I ważna rzecz na ten moment wydałem 49 011,94 PLN W tej cenie mam wliczony materiał na ściany nośne domu (bloczki i zaprawa klejowa) oraz koszt pozyskanie drewna na dach. W zestawieniu nie mam uwzględnionej tylko benzyny i ewentualnego zimnego złocistego, które okazjonalnie pojawia się na zakończenie ciężkiego dnia przy pracy.
Jeśli będzie potrzeba wrzucę swoje szczegółowe zestawienie ( włącznie z paczką kredy białej za 1,30 :lol2: ).

ufbufkruf
29-04-2017, 22:38
Pogoda nie była dziś zła więc udało się coś tam zrobić. Powstała hydroizolacja pod ścianami. 2 x papa termozgrzewalna 3 mm z zakładami minimum 30 cm (zgrzane).

387805

Ponieważ trochę nie ufam tej foli to przy ścianie sąsiada wywinąłem dodatkowo papę.

387806

Wyznaczyliśmy też poziom narożników budynku i udało się dwie i pół ściany pokryć pierwszą warstwą.

387807

ufbufkruf
04-05-2017, 22:04
Na budowie działo tyle, że nie było czasu pisać. Szybkie streszczenie ostatnich dni.
[01.05.2017]
Wytyczyliśmy dziś wszystkie ściany i ułożyliśmy ich pierwszą warstwę. Zapadła też decyzja, że do puki się da będziemy murować ściany zewnętrzne. Ma to na celu ułatwienie komunikacji wewnątrz budynku.

Proces murowania przebiegał dość sprawnie.

388210

388211

Udało nam się na kilku ścianach dojechać do 4 warstwy, a co za tym idzie zrobić też zbrojenie strefy podokiennej.

388212

ufbufkruf
04-05-2017, 22:07
[02.05.2017]
Podniesieniu na duchu wczorajszym rozwoje budowy od rana ruszyliśmy do pracy pełni energii. Jeszcze przed południem było już widać część otworów okiennych.

388213

Wyskoczyłem też do najbliższego składu zakupić styropian na ścianę garażu. Pozwoliło to pociągnąć ją do góry.

388214

Dla potomności szybka fota zbrojenia stref podokiennych.

388215

Wraz ze wzrostem ścian pojawiła się potrzeba stawania coraz wyżej. Brat zmajstrował nam takiego oto pomocnika.

388216

ufbufkruf
04-05-2017, 22:07
W tak zwanym miedzy czasie została ulepszona nasza altanka. Zrobiłem więc zdjęcie na pamiątkę.

388217

ufbufkruf
04-05-2017, 22:13
[03.05.2017]
Witaj maj, 3 maj! Dziś kolejny dzień majówki – rocznica uchwalenia Konstytucji. Z tego powodu miałem małą przerwę w budowie – udałem się na uroczystości miejskie. Po powrocie okazało się, że do ekipy budowlanej dołączył mój drużba.

388218

Muszę przyznać, że takiej ilości pomocników się nie spodziewałem. Tym sposobem murowały dwie osoby - żeby było ciekawiej jedną kielenką do cienkiej spoiny też dało radę. Jedna osoba zajmowała się tylko i wyłącznie docinaniem, jedna noszeniem, a ostatnia uzupełniała większe ubytki (w sumie to wszystkie) klejem wymieszanym z pyłem z bloczków.

388219

Wieczorem przeprowadziliśmy kontrolę poziomu ścian.

388220

Grubość kreski lasera ma 3 mm i nigdzie nie ma odchylenia które sprawiło by że kreska była nieczytelna. Chyba jest dobrze.

ufbufkruf
04-05-2017, 22:17
[04.05.2017]
Dziś musiałem wrócić do pracy. W nocy i przez ranek padało. Gdy byłem w pracy tato pojawił się na budowie i rozpoczął murowanie. Dołączyłem do niego po pracy. Roboty wykonanej dziś może nie jest dużo jeśli chodzi o metry ale było tu dość dużo dociąć.

388221

Pojawił się też otwór na belkę spocznika.

Zamówiłem dziś nadproża solbetowskie na wszystkie otwory zewnętrzne. Mam nadzieję, że nie będzie ciągle padać i towar wjedzie na budowę.

Kamil_
05-05-2017, 06:49
Z jakiego lasera korzystasz?
Planuję też coś zakupić....

ufbufkruf
05-05-2017, 11:48
https://profimarket.pl/autocross-laser-3c-rx-laserliner-p-1326.html

ufbufkruf
05-05-2017, 21:11
Tylko ja już go mam od kilku lat.
Tak z innej strony. Myślicie, że mogę użyć żwiru płukanego (takiego do murowania) do zalania belki nadproża? Mam go jeszcze dość dużo i jakoś nie widzi mi się zamawiać specjalnie żwir inny, raz ze mała ilość dwa już dwie sterty różnych frakcji mam.

ufbufkruf
09-05-2017, 05:59
Ostatnio mam mniej czasu na budowę ale coś tam się dzieje. W sobotę zaszalowaliśmy pierwszą belkę. Będzie to jedna z belek spocznika schodów. Po rozmowie z kierbudem wypuściliśmy z niej odrazy pręty pod zbrojenie w/w elementu schodów.

388665

388666

W dniu wczorajszym trzeba było przygotować plac na dzisiejszą dostawię więc ręcznie przenieśliśmy 6 palet bloczków do "wnętrza" domu.

388667

Rozszalowaliśmy też boki belki.

388668

Dziś w planie murowanie kolejnej warstwy.

RysiekWLKP
09-05-2017, 06:26
A możesz pokazać jak w projekcie wyglądają schody, rozumiem 2-biegowe ze spocznikiem?. Ja mam takie i kompletnie nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

U mnie to tak wygląda

388670

388671

Umieściłem też w moim dzienniku, aby ci nie zaśmiecać wątku.

ufbufkruf
10-05-2017, 20:59
Na budowie się dzieje. Nareszcie dojechały nadproża.

388871

Na pierwszych nakładałem klej pacą systemową do cienkiej spoiny. Dużo lepszy efekt dało jednak nakładanie kleju kielnią, nadmiar i tak wypłynie ale nadproże dużo lepiej się ustawia.

388872

Cały czas też przybywa bloczków.
Garaż mam już gotowy do szalowania pod monolit. Chciałbym wyrobić się z tym w weekend ale ciężko mi powiedzieć ile take prace zajmują czasu.

Kamil_
10-05-2017, 21:03
Widzę idziesz do przodu!
Pogratulować!

Mnie schody trochę przerażają, ale na razie o tym nie myślę :)

ufbufkruf
11-05-2017, 20:38
Ja o schodach a właściwie ich zbrojeniu też nie myślę. Mój tato był zbrojarzem przez kilka ładnych lat, spojrzał na projekt i powiedział, że jest spoko więc pozostawiam to jemu. Ja tylko fizycznie pomogę. :)

Na dziś plan minimum zrealizowany.

388963

Biorąc pod uwagę, że ostatnio robimy tylko przed pracą idzie dość dobrze. Do osiągnięcia poziomu w którym pozostanie ogarnięcie stropu pozostała ostatnia warstwa( no poza frontową ścianą tam są dwie warstwy.

Jednak przed położeniem tych warstw musimy wylać strop w garażu bo na nim będzie ostatnia warstwa ściany domu ( ta z nim sąsiadująca).

aiki
11-05-2017, 22:29
Nie wiem ile będziesz miał ocieplenia w podłodze ale te bloczki pod tarasowym jakoś mi nie pasują. Normalnie tarasowe osadza się z poszerzeniami.

ufbufkruf
12-05-2017, 06:01
Od chudego będę miał jeszcze tak: 20 cm styropianu, folia, 6,5 posadzka, 1,5 terakota = 28cm. Bloczek ma 24 więc zostaje jeszcze 4 cm do poziomu "0". O poszerzeniach wiem tylko nie wiem ile miejsca na nie potrzeba zostawić. Jeśli te 4 cm okaże się za mało to wytnę kawałek bloczka.

the_anonim
12-05-2017, 09:17
Z tego co pamiętam chłopaki od okien mówili że poszerzenia są 5cm 10cm a potem można je łączyć modułowo np. 15,20 itd.

ufbufkruf
14-05-2017, 09:10
Robota na budowie posuwa się do przodu. W piątek niestety tylko 3 godziny ale coś tam udało się zrobić. Na kawałku ściany mam już ostateczną warstwę parteru. Jest tu dużo docinek więc idzie to powoli.

389103

Miałem wolną sobotę a i ludzi do pomocy zjawiło się dużo więc można było ruszyć do przodu :)

Ja z ojcem murowaliśmy te nieszczęsne docinki a ekipa rodziny żony zajęła się szalowaniem garażu pod płytę.

389104

Efekt całego dnia pracy, może ilościowo nie dużo ale poszło do przodu. Jest szansa że w piątek wylejemy strop nad garażem

389105

389106

ufbufkruf
14-05-2017, 09:12
No i niestety pojawiła się pierwsza poważna wpadka. Wyliczając wysokość ściany w garażu nie uwzględniłem wielkości wieńca. W rezultacie tego trzeba było wyciąć 11 cm bloczka po całym obwodzie. 2 godziny pracy, której można było uniknąć.

389107

Warto mieć wszystkie rzuty dotyczące danego pomieszczenia na placu budowy.

aiki
15-05-2017, 07:49
Jesli masz suche deski do szalowania to nie układaj ich zbyt ciasno - jak przyjdzie deszcz i nasiąkną to zrobia Ci sie fale.
Przed zalewaniem jakby były szczeliny to polewaj wodą.

ufbufkruf
17-05-2017, 21:38
15-16.05.2017
Ciąg dalszy walki ze stropem garażu. Teść zajmuje się szalowaniem i podpieraniem stropu.

389367

389368

Ja i tato w tym czasie wyginamy zbrojenie główne. Niestety początkowe próby zakończyły się brakiem powtarzalności. Na szczęście po kilku próbach i pomysłach taty udało nam się znaleźć na to sposób.

389369

Pierwsze gięcie zaznaczone na desce za giętarką. Następnie ułożone na tej desce tak aby długość pręta pomiędzy zagięciami wynosiła zawsze tyle samo. Patent zapewnił nam powtarzalność mieszczącą się w granicy błędu, co zaowocowało następującym efektem:

389370

Jak widać co większe szczeliny w deskach uzupełniłem papą. (jakaś stara zalegająca x lat "na przyda się ")

Relacja z dziś będzie jutro bo padł mi telefon. Tak pokrótce mamy już ogarnięte zbrojenie. zostało powiązać szczelniej siatkę.

ufbufkruf
20-05-2017, 22:59
Kilka obiecanych zdjęć z 17 maja

389628

389629

389630

Jak widać otwór wokół schodów został dodatkowo wzmocniony belką z prętów 12.

ufbufkruf
20-05-2017, 23:06
[18.05.2017]
Dziś po pracy poza tatą pomagał mi kolega Piotrek. Dociepliliśmy strop 3 centymetrami styropianu

389631

Uzupełniliśmy też stemple w garażu.

389632

ufbufkruf
20-05-2017, 23:21
[19.05.2017]
Dziś po 16 zalewanie stropu. Dzięki temu, że od rana do pomocy miałem dwie osoby – Piotrek i Bartek udało nam się zrealizować nadprogram.

389633

Bartek zajął się równaniem otworów drzwiowych i okiennych. Ja i Piotrek zajęliśmy się murowaniem ścian nośnych wewnętrznych.

389634

W miedzy czasie chłopaki musieli zawijać się do domu ale nie zostałem sam. Po pracy na budowę przyjechał tato i wujek Zbyszek.

389635

Wujek zarządził postawienie dodatkowych podpór na najdłuższej ścianie, jak się później okazało bardzo słusznie. Dosłownie moment później na plac wjechał beton.
Podczas lania wypchnęło nam jeden szalunek. Dzięki pomysłowości wujka udało nam się zminimalizować „bułę” do niecałych 3 cm co pozwoli nam przycierając styropian wyrównać ścianę.

ufbufkruf
20-05-2017, 23:32
Wylany strop.
389636

surgi22
21-05-2017, 17:08
[19.05.2017]
Dziś po 16 zalewanie stropu. Dzięki temu, że od rana do pomocy miałem dwie osoby – Piotrek i Bartek udało nam się zrealizować nadprogram.

389633

Bartek zajął się równaniem otworów drzwiowych i okiennych. Ja i Piotrek zajęliśmy się murowaniem ścian nośnych wewnętrznych.

389634

W miedzy czasie chłopaki musieli zawijać się do domu ale nie zostałem sam. Po pracy na budowę przyjechał tato i wujek Zbyszek.

389635

Wujek zarządził postawienie dodatkowych podpór na najdłuższej ścianie, jak się później okazało bardzo słusznie. Dosłownie moment później na plac wjechał beton.
Podczas lania wypchnęło nam jeden szalunek. Dzięki pomysłowości wujka udało nam się zminimalizować „bułę” do niecałych 3 cm co pozwoli nam przycierając styropian wyrównać ścianę.

Już pan Zagłoba mówił ,, wuja słuchać bedziesz '' Powodzenia :D

RysiekWLKP
23-05-2017, 14:40
Cześć. Fajnie, ze wrzucasz dużo fotek, daj zbrojenie schodów jak możesz więcej fotek. Zaczynam popadać w kompleksy jak to widzę. Praca, aż wam się pali w rękach.

Zdrówko i pozdrówko
Rychu

ufbufkruf
23-05-2017, 15:23
Na tym etapie miałem tylko trzystopniowe schodki do pokoiku nad garażem. Te były zbrojone dość prosto: pręt fi12 co ok 10 cm (przy czym co drugi był wyciągnięty aż do do wieńca)

389802

Mam tera małą przerwę na budowie ale jak już będę robił zbrojenie schodów to zrobię fotkę z każdej strony.
Tempo prac w dużej mierze zawdzięczam temu, że nie jestem na budowie sam.

Na 99% mamy już ekipę do dachy. Producent i rodzaj pokrycia też już wybrany. Czekamy na ostateczną wycenę robocizny ( wiedziałem ile takie usługi kosztują ale jakoś tak szkoda tych pieniędzy.)

RysiekWLKP
23-05-2017, 15:45
Będę więc śledził....

ufbufkruf
24-05-2017, 20:28
Strop powoli wysycha. Inwestorka z małą pomocą dba żeby proces ten nie przebiegał za szybko.

389856

Na początku tygodnia gdy byłem w pracy na budowie wpadł ojciec ogarnąć trochę.

389857

389858

389859

ufbufkruf
25-05-2017, 21:13
Muszę się przyznać, że wykryłem małą wtopę. Na jednym z krótkich odcinków ściany nie zawsze rozciągany był sznurek. Murowanie "na rękę" czyli wyczuwanie palpacyjnie czy nie ma przesunięcia na bloczku. To tak ku przestrodze kolegi w foliowych rękawiczkach (sorry nie pamiętam w czyim to dzienniku było). No i przy murowaniu warstwy na gotowo pod nadproże odkryłem to:

389917

Po jakiejś godzinie robienia innych rzeczy nadal nie dało mi to spokoju.

389918

No cóż, stwierdziłem, że lepiej naprawić ten błąd teraz niż później denerwować się przy każdym kolejnym etapie budowy. Wyciąłem poszczególne bloczki dużą kątówką.
Dziś od rana przyszło mi naprawiać tą demolkę. Wygląda trochę jak potwór ale wykorzystałem ponownie wszystkie bloczki. Do klejenia użyłem grzebienia do glazury tak żeby wyrównać nierówności po cięciu, w kilku przypadkach musiał spoiny pionowe również wypełnić klejem.

389919

389920

389921

Uzupełniłem klejem też wszystkie ubytki i uszczerbki. Doszedłem do wniosku, że na ścianie wewnętrznej mogę pozwolić sobie na mostki cieplne z powodu szerszej fugi.

W tym temacie pokazuje zarówno rzeczy z których jestem zadowolony jak i błędy które popełniam, może dzięki temu ktoś kiedyś uniknie podobnych u siebie.

e_gregor
26-05-2017, 07:27
Gratuluję cierpliwości. Ładnie odzyskałeś materiał. Powiedz mi, czy murując bez sznurka nie sprawdzałeś poziomicą czy ściana ma pion czy tylko licowałeś palcem bloczki do siebie? Sam mam podobną ścianę na przeciwko której jest okno tarasowe wiec nie mam gdzie przyczepić sznurka a nie chciało mi sie przykręcać w poprzek okna belki więc tylko pierwsza warstwa poszła od sznurka a kolejne od poziomicy. Ciekawe jak to u mnie wyszło w rzeczywistości?

Daniellos_
26-05-2017, 23:09
Gratuluję cierpliwości. Ładnie odzyskałeś materiał. Powiedz mi, czy murując bez sznurka nie sprawdzałeś poziomicą czy ściana ma pion czy tylko licowałeś palcem bloczki do siebie? Sam mam podobną ścianę na przeciwko której jest okno tarasowe wiec nie mam gdzie przyczepić sznurka a nie chciało mi sie przykręcać w poprzek okna belki więc tylko pierwsza warstwa poszła od sznurka a kolejne od poziomicy. Ciekawe jak to u mnie wyszło w rzeczywistości?

Ja w takim przypadku rozciągałem sznurek do postawionego pustaka i murowałem pierwszą warstwę. Kolejne już łapałem pion poziomnicą.

A palcem na wyczucie to Karster murował.
Taki rzeczy się na budowie zdarzają. Dobrze, że pokazujesz i przestrzegasz. Forum ma na celu pomagać i wskazywać możliwe błędy.

ufbufkruf
30-05-2017, 21:32
Pierwsza warstwa była zrobiona do sznurka. Zaczęło uciekać dopiero na 3 warstwie. Ciężko powiedzieć jak było robione bo to ściana z typu "zostało mi trochę kleju to na tym pizdryku domuruje ze dwa pustaki".

ufbufkruf
30-05-2017, 21:35
[26.05.2017]
Na budowie byłem dopiero od 16. Plan minimum na ten weekend to zalać nadproża. Wyskoczyłem do sklepu po cement a tato w tym czasie szykował blaty. Na szczęście do zrobienia tylko 3 otwory. Około 21 robota była skończona.

390273

390274

Wybaczcie te skoki myślowe ale chce na szybko uzupełnić wpisy, a czasami nie ma się o czym rozpisywać.

ufbufkruf
30-05-2017, 21:46
[29.05.2017]
ziś po pracy podmurowaliśmy z ojcem dwie ściany z docinanego bloczka.

390275

Idzie to dość wolno bo strasznie dużo cięcia a i podłoże nierówne wiec klej smaruję na grzebień do glazury.

ufbufkruf
30-05-2017, 22:11
Dzień bieżący.
Dokończyliśmy murowanie przycinanego bloczka. Zamiast ciąć go na 11-11,5 cięliśmy go na pół. jutro gdy klej złapie zeszlifuję się go wymaganego poziomu. Dzięki takiemu rozwiązaniu i nakładaniu kleju pacą ząbkowaną do glazury mogę tą warstwę kłaść na klej a nie na zaprawę cementową. Na położonej wczoraj warstwie (dziś została dotarta) wymurowaliśmy pierwszą warstwę z pełnego bloczka.

390282

390283

390284

Na ścianach w części mieszkalnej mam już wymagane 12 warstw.

390290

390291

ufbufkruf
30-05-2017, 22:14
Jakiś czas temu zacząłem wyrabiać bloczki, które do tej pory robiły za wszelkiego rodzaju podparcia czy inne podsty i były przekładane z miejsca na miejsce co poskutkowało obiciem ich rogów. Ponieważ dość mocno razi mnie to po oczach to staram się wypełniać takie ubytki zaprawą klejową stąd tyle szarego na moich murach. W wolnej chwili ojciec ulepszył nasze rusztowanie na kółkach.

390292

390293

Łatwiej będzie przeszlifować ostatnią warstwę przed klejeniem kształtek wieńca traconego.

RysiekWLKP
31-05-2017, 15:26
tak przeglądam twój dziennik i widzę startery schodów na jednym zdjęciu, pamiętaj o fotach. Robota idzie, aż miło, ja mój dziennik zaniedbałem, muszę porobić aktualizacje też.
Pozdrówko

ufbufkruf
01-06-2017, 20:23
[31.05.2017]
Dzisiejszy dzień to głównie szlifowanie. Wyrównaliśmy (w sumie większość roboty zrobił tato) warstwę bloczka położoną wczoraj.

390379

Było przy tym dość dużo roboty i mnóstwo pyłu. Wiatr wiejący z każdej strony nie pomagał.

390380

Wymurowaliśmy na całym garażu warstwę z pełnego bloczka. Tu szybka kontrola projektu, i to już koniec ścian na garażu :D

390381

Następnym krokiem było przygotowanie ścian pod kształtki wieńcowe.

390382

ufbufkruf
06-06-2017, 10:14
Próbował ktoś z Was ukryć przewody wentylacyjne w pustakach teriva?

Kamil_
06-06-2017, 11:49
Też o tym myślałem, dużo firm tak robi, więc chyba jest to ok:

https://www.youtube.com/watch?v=YQb00OIm3OU

sebcioc55
06-06-2017, 13:44
Próbował ktoś z Was ukryć przewody wentylacyjne w pustakach teriva?

Mozna, tylko takie coś musi zobaczyć i prawdopodobnie ponownie przeliczyć konstruktor stropu. Bo jak by nie patrzeć te rury i skrzynki sporo zajmują miejsca tym samym osłabiając strop.

ufbufkruf
06-06-2017, 13:55
Jestem umówiony z kier-budem na spotkanie już. Wydaje mi się to z praktycznego punktu widzenia korzystne, da mi możliwość wyboru czy podwieszać sufit czy nie. Jeśli poprowadzę je po wierzchu to już nie będzie wyboru.

ufbufkruf
08-06-2017, 09:01
Jestem po rozmowie z kierownikiem budowy (który jak już wspominałem jest też twórcą mojego projektu). Pokazałem mu przedstawiony wyżej filmik (i kilka z powiązanych). Nie miał nic przeciwko takiemu rozwiązaniu. :) Jak będę rozkładał przewody to podjedzie, popatrzy gdzie co jest, policzy czy trzeba coś dozbrajać Mówi, że przy moich rozpiętościach belek będzie dobrze (najdłuższe mają 4m). Wspomniał że przy dłuższych (6m) już bałby się osłabiać strop.
Na budowie nie dzieje się zbyt dużo, czekam na strop.
Jak zwykle opóźnienie z dostawą materiału, Jeszcze nic nie przywieźli mi na przewidywany czas (a zamawiam zawsze z tygodniowym wyprzedzeniem, bo rozumiem, że nie jestem jedynym klientem. Potrzebując towaru na środę zamawiam go na poniedziałek i jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby dotarł na środę, może piątek jeśli będę się codziennie przypominał -dni tygodnia dla zobrazowania upływu czasu.). Zamawiany tydzień temu, miał być we wtorek a dziś dostałem telefon czy bardzo mi nie na rękę jeśli przyjedzie jutro. Tydzień stracony gdzie miałem po pracy pół dnia na robotę. W przyszłym tygodniu czas tylko przed pracą (jakieś 4 godziny), a jutro dentysta i nie powojuje.

ufbufkruf
08-06-2017, 22:36
Muszę sie pochwalić, że u mnie też pojawiły się pierwsze drzewka :)
No i doczekałem się dostawy towaru.

390794

390795

390796

390797

Ma trochę nadlewów i innych niedoskonałości. Cały czas bije się czy kleić to na klej do cienkiej spoiny czy jednak na beton.

dez
09-06-2017, 05:45
Tylko na zaprawę cementową. Szkoda pieniędzy na klej.

aiki
09-06-2017, 21:20
Zbyt nierówne na klej. Klej to do 3-5 mm a tam niekiedy pewnie więcej.

ufbufkruf
23-06-2017, 09:50
Mało pisze ale robie dużo. Mam już ułożony strop wyciągnięte kominy i rozłożone przewody do wentylacji. Foty i opis później.

ufbufkruf
26-06-2017, 21:54
Zacznijmy od ułożenia kształtek wieńca traconego.
Postanowiłem pod szlifować jeszcze trochę ściany i kleić to na klej grzebieniem do glazury. Co do jakości wykonania samych kształtek - niestety pozostawiały one sporo do życzenia. były nierówne i poskręcane.

391941

Nie dostałem też narożnych więc je zrobiłem
391942 391943

i tak oto robota poszła do przodu.

391944

Kształtki spowodowały niestety konieczność zmiany rozmiaru belek zbrojących - uzgodnione z Kierbudem. Przy zbrojeniu i montowaniu belek pojawił się też problem. Ni można było wsunąć zbrojenia/belki bo z dwóch stron ograniczała to kształtka. Dobrze że miałem kilku pomocników przy tym bo inaczej było by to coś strasznego, a i tak się namęczyliśmy.

ufbufkruf
26-06-2017, 21:57
Układanie zbrojenie i pierwszych belek.
Po zrobieniu nowych belek zabraliśmy się za rozłożenie stropu nad pierwszą komorą.

391945

Jak widać trzeba było pokombinować żeby belka od terivy weszła z obydwu stron w wieniec.

391946

Warto na bierząco rozkładać gary, bo później trzeba przesuwać całe belki a to nie potrzebna robota.

391947

ufbufkruf
26-06-2017, 22:01
W wolnej chwili tato rozmontował szalunek stropu pod garażem.

391948

Co do stropu to rozłożyliśmy do tego czasu wszystkie pustaki stropowe.

ufbufkruf
26-06-2017, 22:06
Kominy
Nadeszła pora, w której trzeba było wyciągnąć kominy ponad dach.
Podmurowałem podstawę z bloczków betonowych.

391949

Ważne jest aby zwrócić tu uwagę na wypoziomowanie nie tylko obudowy komina ale i samego wkładu ceramicznego!

391950

Docinki najlepiej przymierzać sobie na sucho.

391951

I coś z czym miałem dość dużo zabawy

391952

Otwór rewizyjny i wentylacyjny od strony garażu.
Kominy finalnie wyszły ponad strop.

ufbufkruf
26-06-2017, 22:09
Wentylacja mechaniczna.
Całe popołudnie zajęło nam rozłożenie przewodów od wentylacji mechanicznej.

391953

391954

Co prawda wszytko jeszcze na sucho złożone ale to kosmetyka już.

ufbufkruf
26-06-2017, 22:13
Belki ściany kolankowej
W tak zwanym Wolnym czasie Tato wraz z moim kolegą wykonali belki ściany kolankowej.

391956

Powstał też pierwszy szalunek spocznika schodów.

391955

ufbufkruf
26-06-2017, 22:14
Wybaczcie za ubogość wpisów ale ciężko nadrobić, a ten okres miałem dość intensywny i na budowie i zawodowo.

Kamil_
27-06-2017, 08:09
Projekt rekuperacji wykonywałeś sam czy ktoś Ci pomagał?
Tam w miejscu gdzie zbiegają się wszystkie rury to będziesz jakoś to zbroił czy tylko beton?
Kierownik nic nie marudził, że rury osłabią strop?
Te rury to są te niby antybakteryjne?

ufbufkruf
27-06-2017, 08:39
Niby antybakteryjne. Przy przekładaniu przez pustaki stropowe zatykałem końce zatyczką żeby nie nabrudzić w środku. Pomagał mi jeden z użytkowników tego forum. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje - OszczędnyGrześ mega pomocny i rzeczowy człowiek. Pokazałem kierownikowi filmiki (linki gdzieś wyżej w temacie) nie miał nic przeciwko, powiedział, że dozbroimy tylko gdzie będzie trzeba. Także od razu jest odpowiedź co do miejsca gdzie schodzą się rury - tak będzie to dozbrajane.

ufbufkruf
28-06-2017, 21:59
Robota idzie do przodu. Wszystkie słupy ściany kolankowej zrobione. Zacząłem walkę ze schodami :wiggle:

392096

392097

392098

Jak widać powyżej blaty już są i widać jakiś zarys. Jak dobrze pójdzie to jutro zbrojenie zaczniemy.

B_i_U
29-06-2017, 17:09
No, idzie ci, idzie ta robota. Fajnie, że wstawiasz dużo zdjęć. Dziennik bardzo rzeczowy i konkretny. Ciekawe zagięcia prętów stropowych.

Pozdrawiam
Bartek

ufbufkruf
02-07-2017, 21:25
Witajcie.
Zacznę od krótkie fotorelacji ze zbrojenia schodów (co prawda jeszcze nie dokończone ale to co jest już kier-bud przyklepał).

392285

Belka spocznika oraz belka podtrzymująca schody od strony stropu

392286

Zbrojenie biegów (w zasadzie tylko górnego ale na dolnym ma być to samo)

392289

Zezbroiliśmy też kratownice przy schodach (nie zmieściła się tam belka od terivy)

392290

ufbufkruf
02-07-2017, 21:37
Wykonałem też większość blatów pod puszki rozprężne WM.

392297

Zacząłem też podłączać puszki na gotowo pod zalanie. Jak widać na poniższym zdjęciu pod puszkę dałem kratkę z drutu fi 6. Na górę pójdzie jeszcze jedna taka.

392293

jest też już kratownica wokół komina.

392294

Miejsce na dylatację pozostawione. Będzie git:)

Zrobiliśmy też szalunki dla wieńca na garażu.

392295

Użyłem takich szpilek ( jak sporo na budowie wersja samorobna;) )

392296

ufbufkruf
02-07-2017, 21:45
No, idzie ci, idzie ta robota. Fajnie, że wstawiasz dużo zdjęć. Dziennik bardzo rzeczowy i konkretny. Ciekawe zagięcia prętów stropowych.

Pozdrawiam
Bartek

Co do zagięć takie były w projekcie i takie też zrobiliśmy. Cieszę się, ze się podobają bo chwilę musieliśmy przy tym pomyśleć.

ufbufkruf
05-07-2017, 21:52
Kilka fotek (w trakcie pracy nad dolnym biegiem schodów).

392475

392476

392477

Jak widać na powyższym zdjęciu mam już zaszalowany dolny bieg schodów.

ufbufkruf
05-07-2017, 21:54
Zrobione też żebra rozdzielcze.

392478

Jedno żebro nietypowe, bo trójkątne. Kierownik podjął taką decyzje bo przerwa między pustakami stropowymi wynosi około 22 cm.

392479

ufbufkruf
05-07-2017, 22:00
Do zaszalowania została jeszcze przestrzeń wokół komina w kotłowni i górny bieg schodów. Do tego wzmocnić narożniki z kształtek traconych (jakoś im nie ufam do końca), dozbroić belki stropowe (nakaz kierownika - każda belka przewiązana elką do wieńca), docieplenie wieńca garażu i ułożenie szpilek do murłaty, a na piątek rano (7:00) zamówiony beton.

ufbufkruf
08-07-2017, 08:26
Czwartek zleciał dość szybko. Dużo roboty ale przygotowaliśmy wszytko do zalania.
Wzmocnienie narożników:

392594

Górny bieg schodów:

392595

Wzmocnienie belek nośnych:

392596

Szalunek wokół komina:

392597

Małe dozbrojenie:
Jak widać wykożystanie starych strzemion
392598

i wiele wiele innych pomniejszych prac takich jak wzmocnienie stempli, osadzenie kotew pod murłatę, owinięcie rur taśmą dylatacyjną, oj dużo tego było ale chyba o niczym nie zapomniałem.

ufbufkruf
08-07-2017, 08:33
Piątek - 07.07.2017
Beton przyjechał 20 minut przed czasem:) Imprezę zaczęliśmy od schodów:

392713

Strop - najpierw zalewaliśmy wszystkie wgłębienia, a dopiero następnie szlichtę "na równo".

392712

Zalane:)

392710

Oczywiście wszytko było wibrowane, miejsca gdzie są skrzynki i rury dość intensywnie. Mam nadzieje że beton otulił to tak jak powinien.
O 12 po stropie już można było chodzić i odbyło się pierwsze polewanie. Po moim pójściu do pracy odpowiedzialność za nawilżanie stropu przejeła szwagierka :D

ufbufkruf
09-07-2017, 18:14
Coś mi się zdjęcia popsuły. Mam właśnie dylemat jakie okna wybrać. Na pewno będą 3 szyby ale ile komór? Okna 5 komorowe mają Uw=1.1 a 7 komorowe 0.8. Według tego kalkulatora: http://www.uvalue.ms.pl (http://www.uvalue.ms.pl/) po 20 latach zaoszczędzę (na dopłaceniu do okien prawie 2 tysięcy) 1454.55 zł. Chyba niezbyt to opłacalne, albo kalkulator do bani.

aiki
09-07-2017, 20:19
Pakiet 3 szyby to i rama dobrze jak sztywniejsza. A chyba 7 komór daje większą sztywność i mniej kłopotów w przyszłości.

ufbufkruf
09-07-2017, 21:00
Aiki o jakich kłopotach piszesz?

aiki
09-07-2017, 21:38
wygiecia i nieszczelności z tym zwiazane. szczegolnie poludniowa strona i ciemne ramy sa narażone.

ufbufkruf
11-07-2017, 22:03
Kierownik pozwolił, więc zaczęliśmy dziś murować. Przed południem rozszalałem co się da. Sprawdziłem też pod jedną ze skrzynek jak za wibrował się beton.

392983

Z pomocą brata i żony wymurowaliśmy pierwszą warstwę narożników i prawie jedną ścianę. Doszedłem do wniosku, że na górze będę od razu przewiązywał ściany działowe. Jutro rano ma dojechać dostawa.

392984

Z obliczeń wychodzi, że mają tu być cztery warstwy bloczka i wieniec 30 cm ( nie chce mi się robić docinki bloczka na wysokość 6 cm) .

sebcioc55
11-07-2017, 22:36
Solbet sprzedaje bloczki 6cm, a ytong 5cm, więc jakiś tam ratunek jest ;)

ufbufkruf
11-07-2017, 22:38
O proszę, dzięki za informację. Rozejrzę się czy w moim regionie jest to dostępne.

ufbufkruf
11-07-2017, 22:40
Z uwag dnia dzisiejszego. Wszelkiego rodzaju śruby spinające blaty należy wykręcać jak najszybciej to możliwe.

ufbufkruf
12-07-2017, 21:54
Akcja murowanie trwa.

393045

ufbufkruf
14-07-2017, 20:44
Dziś zakończyłem murowanie ścian nośnych :)

393138

Zacząłem też skręcać zbrojenie wieńca. Najdłuższa belka zrobiona, reszta jutro rano. Niestety nie udało mi się kupić w okolicy bloczka 6 cm i szkoda mi czasu na zamawianie. Mam nadzieje, że te 6 cm betonu nie będzie stanowić wielkiego mostka (tym bardziej, że docieplam wieniec 3 cm styropianu)

Przemek Kardyś
14-07-2017, 21:27
Beton to duży mostek, traci 10x tyle ciepła, co BK, ale jeśli ocieplenie sensowne (20cm+), to może być.
Przypomniało mi się murowanie mojej góry - przez cały dzień po drabinie wnosiłem samemu pustaki, ale potem jakoś już poszło. Jeszcze tylko beton w wiaderkach po drabinie na słupki (to już z żoną) i było po robocie. Bułka z masłem... A dzisiaj 20m2 murku wokół tarasu mnie przeraża.

Powodzenia.

ufbufkruf
15-07-2017, 21:58
Jak to zwykle bywa życie weryfikuje i okazało się, że jeszcze dziś przeprosiłem się z kielnią do cienkiej spoiny. Żona wymyśliła, że zamiast dolewać te 6 cm betonem podniesiemy poddasze o 6 cm co pozwoli nam podmurować bloczkiem 12. Konsultacja z Kierbudem i zielone światło i do dzieła. Trzeb było rozkręcić belki zrobione wczoraj i wygiąć nowe strzemiona. Na szczęście miałem dziś kilku pomocników wiec gdy ja murowałem wujek żony zajął się zbrojeniem do rozbiórki. W robieniu nowych strzemion i belek pomagał z początku brat, a później i tato. Najdłuższe zbrojenie wciągnęliśmy na górę taśmami

393186

Wniosek z dnia dzisiejszego:
Nie wolno murować z i na wilgotnych bloczkach.

Widok całości.

393188

Udało się też ogarnąć większość blatów na szalunek.

ufbufkruf
15-07-2017, 22:29
:welcome: Zgadnijcie kogo dziś moje oczy zobaczyły na miniaturze na stronie głównej forum :lol2:

393190

ufbufkruf
18-07-2017, 22:12
Robota powoli idzie do przodu. Zaczęliśmy szalować wieniec.

393353

Tym razem w celu uniknięcia problemu z wyjęciem szpilek nawiercam szalunek poprzez pustak. Dość czasochłonne jest docinanie styropianu na docieplenie wieńca.

393354

Udało nam się dziś obić blatami jedną, zewnętrzną stronę domu. Na jutro wzięty urlop, chciałbym w piątek zalać betonem wszytko.

marcko
19-07-2017, 14:10
Robota powoli idzie do przodu. Zaczęliśmy szalować wieniec.

393353

Tym razem w celu uniknięcia problemu z wyjęciem szpilek nawiercam szalunek poprzez pustak. Dość czasochłonne jest docinanie styropianu na docieplenie wieńca.

393354

Udało nam się dziś obić blatami jedną, zewnętrzną stronę domu. Na jutro wzięty urlop, chciałbym w piątek zalać betonem wszytko.
ten styro jakoś mocujesz? chodzi mi później jak zdejmiesz szalunki żeby się to betonu dobrze trzymało np jakieś kołki plastikowe czy coś takiego, i teraz żeby np nie wypływał przy betonowaniu. Bo mam też teraz taki dylemat z tym.

ufbufkruf
19-07-2017, 14:43
Witaj w moim dzienniku. Nie mocuje tego styropianu w żaden sposób. Robiłem tak na wieńcu garażu i musiałbym mocno chcieć żeby go oderwać. Strzele dziś kilka fotek z bliska temu.

ufbufkruf
19-07-2017, 21:47
Co do styropianu to na obecnie szalowanym wieńcu wygląda to tak:

393416

Tu wkładałem styro delikatnie na ścisk, tak żeby mi go wiatr nie porwał przed przykręceniem blatów. Beton zrobi swoje i dopchnie go do szalunku.

393417

Tak wygląda na ścianach już zrobionych:

393418

U mnie na to będzie szło jeszcze 15 grafitu przy ocieplaniu całości. W tym momencie nic nie wskazuje na to żebym musiał się martwić że ten styro nie dotrwa do ocieplanie właściwego.

ufbufkruf
19-07-2017, 21:51
Dziś zakończyliśmy przykręcanie szalunków zewnętrznych i jedną stronę również wewnątrz.

393419

Blaty na resztę już gotowe. Zostało je dopasować (drobne przycinki na miejscu z natury) i przyszpilić.

Daniellos_
20-07-2017, 08:52
Szalunek wygląda naprawdę solidnie.
Przyznam, że ciekawy pomysł z tym styro na wieńcach. Na pewno zminiejszy mostek termiczny jak powtaje w takich miejscach.

sebcioc55
20-07-2017, 20:11
Szalunek wygląda naprawdę solidnie.
Przyznam, że ciekawy pomysł z tym styro na wieńcach. Na pewno zminiejszy mostek termiczny jak powtaje w takich miejscach.

też to pochwalam, w sumie nie wiem czemu wszyscy tak nie robią. Gdybym nie miał tylu podciągów to pewnie też bym dał chociaż te 2cm styro w wieńcu.

ufbufkruf
20-07-2017, 22:14
Bardzo dziękuje za pochwałę, miło ją usłyszeć zwłaszcza od tak znamienitych użytkowników tej części forum:)
Zakończyliśmy dziś szalowanie wieńca, został on wzmocniony rozpórkami od góry tak aby wieniec miał równo 24cm

393503

Dodatkowo domurowałem startery dla ścian działowych, które będą w bezpośrednim sąsiedztwie belek ściany kolankowej.

393504

W pustakach wydrążyłem bruzdy i obsadziłem w nich (betonem) kotwy stalowe, które jak widać wchodzą w belkę.

ufbufkruf
21-07-2017, 22:20
Dziś dostałem pierwszy spam do domu (no może przyszłego domu)

393592

Moje szpilki w wersji samorobowej

393593

Wieniec zalany. W jednym miejscu nieco popuścił szalunek (około 5mm), była tam za słaba szponka spinające deski.

393591

sebcioc55
22-07-2017, 07:45
Wieniec zalany. W jednym miejscu nieco popuścił szalunek (około 5mm), była tam za słaba szponka spinające deski.

jak od wewnątrz domu to bym w ogóle się tym nie przejmował, a jak od zewnątrz to albo możesz bawić się w szlifowanie albo po prostu zetrzesz w tym miejscu troche styropian przed przyklejeniem ;)
BTW 5mm to żadna odchyłka :p

aiki
22-07-2017, 18:30
zdejmij te deseczki spinające szalunek górą jak najszybciej i wyrównaj pod nimi beton póki miękki.

ufbufkruf
22-07-2017, 21:11
Tato z bratem dziś rozszalowali wieniec.

393634

Od zewnątrz jest bajka.

393635

Niestety w środku tak jak mówiłem w jednym miejscu szalunek puścił

393636

a w kilku wyszły nierówności desek

393637

Z rzeczy w których popełniłem babola to zapomniałem przy rozmierzaniu kotew pod murłatę uwzględnić lukarny i będę musiał wyciąć dwie kotwy i wstawić je w innym miejscu.

Daniellos_
24-07-2017, 08:38
Szpilki profeska :)

Zostało jeszcze wymurowanie szytów?
Wrzucałeś gdzieś fotki projektu z zewnątrz? Znalazłem tylko rzuty.

ufbufkruf
25-07-2017, 22:16
Zeskanuje z projektu jutro ale mam tam tylko mocno ogólny zarys elewacji.
Ponieważ już za tydzień wchodzi dekarz musimy zabrać się za impregnacje drewna. Tylko ta pogoda, ciągle pada. Trzeba improwizować.

393769

Przedłużyliśmy garaż tak żeby zmieścił się w nim najdłuższy element i nadal był osłonięty od deszczu.

393770

ufbufkruf
26-07-2017, 21:29
Orientacyjny wygląd budynku.

393797

393798

ufbufkruf
26-07-2017, 22:01
Dziś akcja impregnacja.
Podczas mojego pobytu w pracy to żona organizowała prace na budowie. Ponieważ pogoda była niepewna zorganizowali miejsce do malowania w garażu.

393801

Po moim powrocie z pracy pogoda poprawiła się na tyle, że warto było pomyśleć o przeniesieniu się na zewnątrz aby drewno szybciej schło.

393802

Watro dodać, że wszystkie elementy są heblowane.

393803

393804 393805

Zmniejszyło to w sposób znaczący zużycie impregnatu. Każdy element jest malowany dwa razy nie żałując materiału tak aby nasiąknął jak najmocniej.

Proces impregnacji przebiegał niczym w fabryce.
Stanowisko pierwsze – heblowanie
Stanowisko drugie – malowanie pierwszej warstwy
Stanowisko trzecie – malowanie po raz drugi
Stanowisko czwarte – dosychanie
Stanowisko piąte (garaż) – składowanie pod zadaszeniem
Udało się dziś pomalować połowę drewna konstrukcyjnego. Dojechała też dostawa nadproży i kilku pomniejszych elementów ze składu.

Daniellos_
27-07-2017, 10:14
chciałoby się rzec "ludu pracujący...." :) moc pomocników :cool:

ufbufkruf
27-07-2017, 22:05
Kolejny dzień impregnacji.
Dziś mam wolne w pracy, wstałem w miarę wcześnie i zająłem się pracami które nie generują zbyt dużo hałasu. Docięciem bloczków na lukarnę. Wykorzystałem bloczki odpadowe. Zamontowałem też kotwy do murłaty z wykorzystaniem kotwy chemicznej.Pierwszy raz działałem z tym rodzajem materiału, zaskoczył mnie pozytywnie. Trzyma bardzo mocno.

393839

Heblowanie i impregnacja przebiegała jak w dniu wczorajszym. Ciekawie zaczęło się robić gdy doszliśmy to murłat.

393840

Doszliśmy do wniosku że nie będziemy tego wyciągać i heblujemy i malujemy na miejscu. Całość zajęła trzy godziny.

393841

Materiał dla cieśli z grubsza przygotowany. Pozostało trochę grubszych desek i dwie krokwie które zapodziały się we wcześniejszym rozrachunku na placu budowy i dostrzegliśmy je dopiero na koniec dnia.

ufbufkruf
29-07-2017, 22:21
Ponieważ na budowie mały przestój (czekamy na cieśle a materiał ma już z grubsza przygotowany) Pomagamy w ocieplaniu małego domku u cioci :)

393936

Niestety grubość styropianu jest mocno ograniczona dlatego zapadła decyzja o zastosowaniu styro o lepszej izolacyjności.

Weekend mam pracujący ale żona z pomocą rodziny i naszej druhenki pomalowała resztę drewna dla cieśli.

393937

Brat w tak zwanym miedzy czasie pomiędzy klejeniem styropianu podmurował kawałek lukarny, a po moim przyjeździe z pracy z dodatkową pomocą teścia i taty położyliśmy nadproże.

393938

ufbufkruf
31-07-2017, 11:36
Tak w wolnej chwili:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?336361-P%C5%82yty-GK-zamiast-tynk%C3%B3w-trwa%C5%82o%C5%9B%C4%87&p=7505962#post7505962

ufbufkruf
07-08-2017, 21:44
Dawno mnie nie było na budowie coś się działo chodź po raz pierwszy nie moim udziałem. Swoją robotę zaczęła ekipa od dachu. Właściwie to zajęło im to dwa dni.

394480

Pierwsza murłata na górze. Przed rozpoczęciem robót umówiłem się z szefem firmy, że będą malować impregnatem wszystkie zacięcia. Przypomniałem o tym kilkanaście razy w dniu rozpoczęciu prac i poszedłem do pracy zostawiając im całe wiadro impregnatu. Niestety podczas mojej nieobecności chłopaki nie wywiązują się z ustaleń.

394481

Prawie wszystkie krokwie nad domem zostały umieszczone. Okazało się również, że wieniec na garażu jest za wysoki i będzie trzeba kombinować z murłatą. Wysokość tą określał szef firmy która wykonuje dach... Po konsultacji z kierownikiem budowy wymyślili rozwiązanie - murłata zostanie cofnięta co pozwoli na wyprowadzenie odpowiednie konta zgrywającego mój dach i sąsiada.

W dniu dzisiejszym po południu dostałem informację, że konstrukcja dachu jest gotowa.

394482

Na razie podparta roboczo kantówkami ale stoi całkiem stabilnie.

394483

Widok przyszłego strychu, wydaje mi się, że wcale nie będzie taki mały.

394484

A my kończymy ocieplanie domku cioci. Dziś wymieniliśmy okno w szczycie jutro podgonimy z ociepleniem i zatopimy siatkę.

ufbufkruf
07-08-2017, 21:45
Zapomniałbym powiedzieć. Udało mi się pożyczyć od znajomego rusztowania

394485

ufbufkruf
12-08-2017, 08:22
We wtorek żona z nasza druhenką posprzątały po cieślach.

394704

W piątek, po 35 dniach, Tato z bratem i wujkiem żony (podczas mojego pobytu w pracy) rozszalowali strop.

394705

394706

Od razu jakoś przestronniej się zrobiło.

ufbufkruf
12-08-2017, 08:25
Szybki rzut okiem na elementy o których zawibrowanie bałem się najbardziej.

394707

394708

394709

I widok nadproża w salonie

394710

ufbufkruf
17-08-2017, 22:59
Dziś dzień wolny i w końcu wracam na budowę. Jak to na wolnym start o 6. Zacząłem od przycięcia pustaków 12 cm tworzących warstwę wyrównującą do pełnego przewiązania ze ścianami działowymi. Zaimpregnowałem zacięcia w garażu – do tych miałem w miarę łatwy dostęp. Bliżej 8, gdy uznałem, że można już trochę pohałasować, przeszlifowałem wszystkie nierówności na wieńcu przy pomocy kątówki z tarczą do betonu. Pierwszą warstwę kleiłem na grzebień 10mm.

395010

Następnie wyrównałem już pełnymi bloczkami ścianę do poziomu ponad wieńcem. I zacząłem przycinać skosy. Domurowałem też część ścian działowych, dzięki czemu mogłem robić ich przewiązania ze ścianami nośnymi. Mam nadzieje, że wzmocni to szczyt na tyle żebym nie musiał się o niego obawiać.
Po południu dołączył do mnie tato. Wyrobiliśmy klej do końca i zabraliśmy się za wykonanie nadproża nad przejściem do pokoju nad garażem. Ponieważ zostało nam betonu a w celu dalszego murowania zaszła konieczność przedłużenia ścian działowych zabraliśmy się za to. Tym sposobem zeszło nam się do prawie 22.

395011

395012

395013

395014

Wybaczcie marną jakość zdjęć ale dziś nie było czasu ich robić.

ufbufkruf
20-08-2017, 20:55
Murowanie idzie dalej i zaczęło mnie nurtować jedno pytanie. Do jakiej wysokości murować ściany działowe przy skosach? Do dolnego poziomu krokwi? Ale co wtedy z drugą warstwą izolacji wełną i paroizolacje? dać te dziesięć centymetrów niżej? Tylko jak wtedy mocować stelaż od KG i co z akustyką pomieszczeń?

ufbufkruf
20-08-2017, 21:16
Musze też wyciągnąć jeden z pionów wentylacyjnych i tu też mam zagwozdkę. Dać flexa z ociepleniem (2.5cm) czy sztywną i kupić wełnę w rolce 5 cm i owinąć samemu.

B_i_U
21-08-2017, 09:06
Murowanie idzie dalej i zaczęło mnie nurtować jedno pytanie. Do jakiej wysokości murować ściany działowe przy skosach? Do dolnego poziomu krokwi? Ale co wtedy z drugą warstwą izolacji wełną i paroizolacje? dać te dziesięć centymetrów niżej? Tylko jak wtedy mocować stelaż od KG i co z akustyką pomieszczeń?

Specem w tej dziedzinie nie jestem, ale kiedyś też miałem ten problem. Brakowało mi wysokości, a dyble wypadały 3cm od krawędzi muru i często odłupywało pustaka. Dobrze by było wyrównać uskoki pustaków wieńcem żelbetowym z dwoma drutami fi6.


Musze też wyciągnąć jeden z pionów wentylacyjnych i tu też mam zagwozdkę. Dać flexa z ociepleniem (2.5cm) czy sztywną i kupić wełnę w rolce 5 cm i owinąć samemu.

Te fleksy z folii aluminiowej to straszne gówno. Ich zaletą jest uproszczenie prac i korzystniejsza akustyka (lepiej tłumią przenoszenie dźwięków). Jeśli nie obawiasz się hałasu i nie trzeba "tysiąca" kolanek to tylko spiro i 5cm wełny.

Pozdrawiam
Bartek

ufbufkruf
21-08-2017, 10:40
Specem w tej dziedzinie nie jestem, ale kiedyś też miałem ten problem. Brakowało mi wysokości, a dyble wypadały 3cm od krawędzi muru i często odłupywało pustaka.
Właśnie tego się obawiam.



Jeśli nie obawiasz się hałasu i nie trzeba "tysiąca" kolanek to tylko spiro i 5cm wełny.

Kupiłem spiro wełna 5 skądś mi została tylko tak rano sprawdziłem na budowie i mam szczelinę pomiędzy rurą a ścianą działową ok 2-3cm. Ugniatać wełnę czy szukać cieńszej po składach. Tylko szkoda mi dla dwóch rur 3 metrowych całą paczkę kupować.

Daniellos_
21-08-2017, 21:23
Owinięcie samemu zawsze taniej w porównaniu do gotowej. I nie ma sensu szukać i kupować cieńczej - grubsza się ugniecie i będzie ok.

ufbufkruf
23-08-2017, 22:21
Murowanie idzie powoli do przodu. Niestety pogoda lubi psuć plany.

395415

Co do rury niestety nie udało mi się wcisnąć już waty. szczelinę uzupełniłem pianką. Rura idzie pomiędzy łazianką a pralnią więc mam nadzieje że ewentualne szmery nie b będą mi przeszkadzać.

395416

Na chwilę obecną mam zamontowane nadproża nad oknami.

395417

Jeśli kogoś dziwi dlaczego robota tak szybko posuwa się do przodu, to dzięki niezwykłym pomocnikom ;)

395418

ufbufkruf
23-08-2017, 22:21
Murowanie idzie powoli do przodu. Niestety pogoda lubi psuć plany.

395415

Co do rury niestety nie udało mi się wcisnąć już waty. szczelinę uzupełniłem pianką. Rura idzie pomiędzy łazianką a pralnią więc mam nadzieje że ewentualne szmery nie będą mi przeszkadzać.

395416

Na chwilę obecną mam zamontowane nadproża nad oknami.

395417

Jeśli kogoś dziwi dlaczego robota tak szybko posuwa się do przodu, to dzięki niezwykłym pomocnikom ;)

395418

ufbufkruf
24-08-2017, 22:46
Kolejny dzień murowania. Wzmocnienie strefy pod płatwiami. pręt 6mm i beton.

395483

Mamy pierwszy szczyt:)

395484

Z Drugiej strony też doszły 3 warstwy.

395485

ufbufkruf
28-08-2017, 05:46
Powoli do przodu. Codziennie przybywa ścian. Stanowiska murarskie są przygotowane na każdej ścianie. W jednym miejscu jest to rusztowanie w innym zwykła deska na pustakach. Przygotowanie tego wcześniej mocno usprawnia robotę.

395626 395627

Rozszalowałem też podpory pod płatwiami. Wydaje mi się, że jest dość dobrze zawibrowane.

395628

Musiałem podmurować jedną ze ścian działowych które są połączone ze ścianą kolankową. Postanowiłem że ostatni pustak, którym sciany będą się łączyć musi być solidnie połączony.

395629

Pomocnicy nadal pomagają. Niestety po dojściu do schodów mój pomocnik dostał wezwanie do ratowania miasta :)

395630

ufbufkruf
28-08-2017, 05:53
W kolejnym dniu zalaliśmy nadproża na ścianach działowych. Postanowiłem zrobić to solidnie żeby połączyć ściany jak należy.

395743

395742

Jest jeszcze wejście do garderoby, której ścianę postanowiłem podmurować i zalać normalną beleczkę. Niestety tu nie zrobiłem zdjęcia.

ufbufkruf
29-08-2017, 22:10
Dokończyliśmy murować ściany działowe na poddaszu.

395744

Kierownik nakazał zrobić dodatkowe wsparcie dla płatwi.

395745

395746

ufbufkruf
29-08-2017, 22:15
Dokończyliśmy drugą ścianę działową.

395747

Generalnie dobrą praktyką jest sprawdzenie poziomu wszystkich płaszczyzn bloczka podczas murowania.

Po głównym szczycie przyszedł czas na trójkącik nad lukarną.

395748

Prawie zakończyliśmy ostatni ze szczytów - ten na ścianie nad garażem.

395749

Pomimo dobrego oświetlenia nie da się już robić tak długo jak jeszcze dwa tygodnie temu.

ufbufkruf
03-09-2017, 17:13
Ściany szczytowe wymurowane. Powoli walczę z kominami, trochę sprzątam i roznoszę towar na kolejne etapy (kształtki kominowe na poddasze, pustaki do środka domu żeby nie mokły itp)

396034

396035

396036

396037

396038

ufbufkruf
05-09-2017, 13:44
Co myślicie o ociepleniu komina ponad dachem?

dez
05-09-2017, 14:48
Lepiej zrobić. Minimalnie ale zawsze temp spalin będzie większa. No i od zmian temp tynk czy płytki nie będą tak pracowały.

ufbufkruf
05-09-2017, 15:18
Komin będzie wykończony w całości blachą więc o tynk się nie martwię.

ufbufkruf
07-09-2017, 20:54
Pada wiec walczymy w środku.

396319

Wytyczyliśmy wszystkie ściany działowe na parterze. w dni gdy deszcz trochę ustał podmurowaliśmy kominy do poziomu wyjścia ponad dach.

ufbufkruf
07-09-2017, 20:58
W przyszłym tygodniu ma przyjść dekarz odeskować i opapować poddasze nad domem, te nad garażem będziemy mogli zrobić dopiero po ociepleniu zachodniej ściany. Niestety u mnie ciągle pada od półtorej tygodnia. Trzeba było pomyśleć jak przygotować materiał do tego procesu i tak powstało usprawnienie naszej wiatki.

396320

ufbufkruf
11-09-2017, 21:03
Impregnacja trwa. Wiatka ma już dwie ściany bo deszcz nie ustępuje a drewna przybywa.
Nie wspomniałem wcześniej ale mam już kominy ponad kolanicą.

396535

396536

Jak już mówiłem każda chwila bez deszczu (i te z deszczem też ale z utrudnieniami) wykorzystujemy na impregnację.

396537

ufbufkruf
11-09-2017, 21:30
Dziś wykonaliśmy czapy na kominach.

396539

396540

396542

396543

Opaska miała zostać już w tym miejscu dlatego została wykonana z impregnowanego drewna. Jak widać czapa została ze zbrojona i wylana z betonu z uszczelniaczem. Zatarłem wszytko po jakimś czasie. Jutro jeszcze raz poprawie i powinno być ok.
Jak sobie pomóc w trudno dostępnych miejscach:cool:
396548

Daniellos_
12-09-2017, 21:25
Czape robisz na spalinowym, a później widać spalinowy z przylegającym wentylacyjnym i na obu szalunek na czapę... Hmm:)

ufbufkruf
12-09-2017, 22:31
Mam dwa kominy spalinowe jak już zauważyłeś.

396598

Czapa jest na obydwu kominach na tym który ma przyklejony również wentylacyjny nad tą częścią jest zaślepiony, a nad dymowym jest szalunek tracony ze styropianu.

ufbufkruf
14-09-2017, 21:26
Od dwóch dni walczę z dociepleniem skosów. Wynik walk: dwa pistolety do piany i dwie puszki i prawie skończone ocieplenie.

396751

Wieje tak mocno, że wyrywa styropian z rąk. Niestety pistolet z puszką piany też nie jest wcale aż tak ciężki jak myślałem.

396752

Tu tylko jedna warstwa jeszcze ale finalnie jest jeszcze jedna cieńsza ze styropiany białego. Generalnie klejenie tego na normalny klej, a nie na piankę było duzo lepszym pomysłem. To tak jakby się ktoś kiedyś zastanawiał.

Dziś dojechały łaty kontr łaty i brakujące deski na dach. Inwestorka z naszą druhenka zajęły się impregnacją.

396753

O dziwo robota z pędzlem idzie dość żwawo.

ufbufkruf
15-09-2017, 21:43
Cytując małżonkę: Walka o własny dach nad głową trwa" czyli impregnujemy dalej.

396853

396854

Mamy to! drewno potrzebne dekarzom do zrobienia dachu zaimpregnowane :wiggle:
Dokończyłem też wklejanie styropianu w szczyty ale tu niestety nie strzeliłem żadnej foty.

ufbufkruf
15-09-2017, 21:51
Wczoraj pojawił się pomysł przerobienia trochę kotłowni. Temat do szybkiego przemyślenia.

396856

396857

396858

Czerwone to stare wymiary, na żółto zaznaczyłem tą wariacje.

396859

Dzięki takiemu rozwiązaniu chcemy uzyskać:
• odseparowanie kotłowni od ciągu komunikacyjnego garaż-dom,
• dodatkowe miejsce na szafkę na buty we wnęce po prawej,
• doświetlenie korytarza oknem frontowym.

Pytanie czy nie będzie za mało miejsca? Musi tam stanąć, tylko tak na szybko licząc, bojler, hydrofor, kocioł z podajnikiem, stacja uzdatniania wody to z takich większych rzeczy.

ufbufkruf
20-09-2017, 20:41
Praca powoli posuwa się do przodu.
Chociaż jeden krok milowy został wykonany.

397213

Ekipie zajęło to dwa dni. Podczas prac okazało się, ze zabraknie desek i musiałem znaleźć tartak, który w tak krótkim czasie dowiezie już impregnowane deski. Na szczęście udało się ale trochę kasy poszło. Musze przyznać, że chłopaki robili dobrą robotę i przebierali materiał tak żeby odpad był jak najmniejszy.
Podczas ich pracy wraz z bratem podmurowaliśmy trochę ścianki działowe.

397218

Aby dokończyć dach muszę mieć ocieploną i otynkowaną jedną ze ścian szczytowych. Wymyśliliśmy jak to zrobić pomimo ciągłych opadów deszczu.

397219

Już dziś testowaliśmy tą lepiankę i jak na razie sprawdza się.

397220

397221

ufbufkruf
23-09-2017, 21:04
Powoli ale do przodu posuwają się pracę przy wykonaniu zachodniej części elewacji. Co tu dużo pisać kleje styropian.

397403

397404

Z jednej strony styropian był klejony od ziemi z drugiej dopiero od poziomu garażu i schodzą się ku sobie tak żeby być poniżej poziomu krokwi garażowych. Klejenie styropianu w taki sposób wymaga podpierania go co jakiś czas bo potrafi się osuwać delikatnie dopóki klej nie złapie.

397405

397406

Znalazłem też stary statyw od halogenu i powiesiłem na nim nową lampę (taką samą mam na latarni) i można pracować i po zmroku.

397407

Jeśli szczęście dopisze w poniedziałek po pracy zakończymy klejenie.

ufbufkruf
27-09-2017, 18:23
Zakończyłem ocieplanie zachodniej ściany i boków lukarny.

397636

Okazało się że krążki styropianowe nie są wcale takie drogie (1000 szt -130zł + końcówka do wkrętarki "gratis"). Dlatego postanowiłem je wykorzystać. Roboty więcej tyle co nic a mam nadzieje, że nie doświadczę efektu biedronki.

397637

Styropian kleje sposobem mieszanym. Otok z pianki a na środek 5 placków z kleju. Idzie dość szybko i wygodnie.

397638

ufbufkruf
27-09-2017, 18:26
Dziś przed pracą obsadziłem narożniki i przeszlifowałem powierzchnie styropianu.

397708

397709

397710

Nie było zbyt dużo tarcia i jutro ruszamy z wtapianiem siatki.

ufbufkruf
28-09-2017, 20:58
Dzisiejszy dzień był dość pracowity. Wszystkie elementy elewacji które muszę dokończyć mam już zaciągnięte klejem z siatką. Największa ściana ma już drugą warstwę kleju.

Na lukarnie spora część ściany to deski więc usprawniłem jakieś stare kołki które walały mi się po warsztacie i powstał taki oto twór

397712

Tu lukarna jeszcze bez siatki ale na koniec dnia i ona była. Muszę przyznać że dość upierdliwe miejsce i trochę czasu pochłonęło.

397713


Podczas klejenia styropianu doszedłem do wniosku że zużycie pianki jest dość duże i można je trochę ograniczyć.

397714

Obwód na taflach robiłem w co drugiej warstwie i na wszystkich brzegowych styropianach. To powinno skutecznie nie dopuścić do ruchów powietrza w przestrzeni między styropianem a ścianą. Przynajmniej tak mi podpowiada chłopski rozum.

kachattt
29-09-2017, 09:42
Taki własny dziennik to coś fajnego sama prowadzę :) Przynajmniej jakaś pamiatka z budowy będzie na pewno to na długo zapamiętam. Nawet biorę udział w takim konkursie gdzie trzeba zbudować własny dziennik o tutaj: [moderowano] wystarczy go tu tylko założyć i dodać minimum 10 wpisów z postępów prac na budowie w 2017 roku, zbierać punkty, komentować innych wpisy itd. super sprawa a jest o co walczyć :) musisz też spróbować... jak już jesteś w tym temacie obeznana a to obojętnie czy jesteś na początku budowy czy w połowie ważne że budujesz.

Daniellos_
29-09-2017, 14:46
Fajna autoreklama, ale jedno mogę potwierdzić, że teraz już jak wpiszę w google np 'z258 DIY' to od razu jest mój wątek :)

ufbufkruf
02-10-2017, 21:24
Na budowie trochę ruszyło się do przodu. Na szybko i po kolei.
Elewacja została zaciągnięta klejem dwa razy (z wtopieniem siatki) i zagruntowana podkładem. Podkład i tynk silikonowy firmy knauf.

397910

Kolejny punk z naszej tablicy zadań został wykreślony.

397911

ufbufkruf
02-10-2017, 21:36
Dziś dość mocno podgoniliśmy. Ponieważ poranek był dość zimny wstrzymaliśmy się z tynkowaniem. Zajęliśmy się wzmacnianiem murłaty na garażu. Zgodnie z zaleceniem dekarza trzy pręty fi12 przekręcone na wylot przez strop. Nie pamiętam już czy wspominałem dlaczego jest tak a nie inaczej w tym dzienniku.

397912

O 11 zrobiło się na tyle ciepło, że mogliśmy zacząć tynkowanie. Robota szła nad wyraz sprawnie. Ja i tato nakładaliśmy tynk, a brat zacierał. Tu mała uwaga na dwóch nakładających jedna osoba do zacierania to mało. Brat musiał dość mocno się napocić żeby zdążyć zanim tynk nie obeschnie za mocno, a nie było zbyt ciepło dziś. Za to dwie osoby do nakładania przy całej ścinie to już w miarę komfortowo.

397913

397914

W trakcie pracy okazało się, że trochę wprawy nam brakuje i zużycie materiału mamy trochę większe niż powinno i trzeba dokupić wiadro tynku. Tato wydłużał czas kładzenia mokre na mokre a ja wsiadłem w samochód i do składu.
Chyba udało się dowieść towar przed wyschnięciem ostatniej warstwy. Przynajmniej dziś nic nie widać na ścianie. Dziś tynk wygląda całkiem dobrze ale prawdziwą ocenę będzie można wystawić jak porządnie wyschnie.


397915 397916

Po konsultacji z dekarzem rozebraliśmy rusztowanie. Ma mieć swoje i z niego zrobić podbitkę. Tu mam małe obawy bo do rusztowania przymocowane byly plandeki chroniące ścianę przed deszcze. Niestety jutro pogoda ma się popsuć i w moim rejonie straszą przelotnymi opadami. Mam nadzieje, że nie zaszkodzi to dzisiejszej pracy. Jednak przed całkowitym złożeniem rusztowania wykorzystaliśmy je i przekręciliśmy latarnie w stronę podwórka. Pozostało trochę robót drobnych. Dokleiłem styropian na skosach garażu, rozkręciłem podest na jętkach garażowych. Tato z bratem zabili deskami dwa okna w salonie, ponieważ przeciągi już zaczynają dawać się we znaki.

ufbufkruf
04-10-2017, 22:29
Na budowie cały czas coś się dzieje. Korzystając pogody postanowiliśmy zadeskować kilka kolejnych otworów na parterze. Muszę przyznać, ze odczucie ciepła jest duzo lepsze gdy przeciągi nie wieja po karku.

398038

Ponieważ była jeszcze chwila czasu doszło kilka warstw w najbardziej pokręconym kawałku ścian działowych na parterze (sporo docinek).

398039

Powoli wyłania się zarys małej łazienki na dole. Podczas pracy dostałem też niespodziewany telefon. Na jutro zapowiedział się cieśla.

B_i_U
05-10-2017, 09:02
Chciałbym żeby u mnie szło wszystko tak szybko. Nie obawiasz się, że przy plackach na styropianie, pianka wcale nie zdoła połączyć ze względu na pewien odstęp od ściany?

Pozdrawiam
Bartek

ufbufkruf
05-10-2017, 10:09
Witaj. Miło, że ktoś tu zagląda. Styropian był dość mocno dociskany i szczelina nie przekracza centymetra (tylko w kilku miejscach). W tych miejscach w których przerywałem prace i następnego dnia zaczynałem od nowa widać było rozprężoną piane.

ufbufkruf
07-10-2017, 11:39
Szef ekipy zadzwonił, rano że nie przyjadą bo pogoda jest za słaba. Nawet to zrozumiałem. Miła niespodzianka gdy byłem w pracy. Telefon od cieśli, że za godzinę będą bo pogoda się poprawiła. Jak wróciłem do domu to garaż już miał wstępne pokrycie.

398177

Następnego dnia śpię sobie w najlepsze bo do pracy na 12, a na budowie już trochę mniejsze ciśnienie. Nagle budzi mnie żona z informacją, że pod bramą naszej budowy stoją dekarze. No tych to się nie spodziewałem tak szybko bo ponoć opóźnienia na innych budowach są przez ciągłe deszcze. Ale miło:cool:
Dogadanie co i jak i musiałem wyskoczyć do dentysty. Tuż przed 12 już prawie cały dach był ołacony.

398178

398179

Dojechał też towar na dach. Wydaje się dziwnie mało.
398180

Chłopaki co bardziej wrażliwe elementy schowali do garażu.

398181

ufbufkruf
07-10-2017, 11:42
Po powrocie z pracy było już ciemno dlatego dopiero dziś mogłem ocienić postępy.

398182

398183

398184

398185

398186

Muszę przyznać że zaczyna mi się to podobać. Nareszcie chociaż jeden element będzie miał swoją finalną formę.

ufbufkruf
07-10-2017, 11:43
Tu małe szczegóły. Strzele jeszcze kilka fotek jak wskoczę z drabiną na dach.

398187

398188

398189

398190

ufbufkruf
10-10-2017, 20:50
Dekarze pracują dalej. W poniedziałek przed pracą (chwilę po 6:00) wystawiłem wkłady kominowe ponad komin.

398414

Tak wygląda z przymierzoną nasadą kominową.

398415

Tego dnia dekarze nie próżnowali i robota poszła do przodu. Mały detal sposobu zaginania blachy na obróbce komina.

398416

398417

398418

ufbufkruf
10-10-2017, 20:56
Dziś korzystając z dobrego dostępu do komina i gotowej jego obróbki (na prawie na jednym jeszcze wykończenie zostało ale najważniejsze jest) postanowiłem zamocować zwieńczenia kominowe z systemu Plewa.
Tak prezentuję się wywinięcie blachy na wkład ceramiczny.
398419

398420

Jak widać z jedną nasadą pomógł mi dekarz ponieważ akurat kleił w tym miejscu taśmę kolanicową. Swój chłop.

398421

Zbliżenie podbitki na ścianie zachodniej.

398422.

Mamy już większośc rynien ale jeszcze wrzucę kilka zdjęć bardziej szczegółowych bo podoba i się ich system montażu.

398423

ufbufkruf
10-10-2017, 20:59
I mała relacja z montażu okna.

398424

Chłopaki okalaja okno membraną a jej górną część wsuwają pod papę.

398425

Zdecydowaliśmy się zainwestować dodatkowo w ciepłą ramkę do okien.

398426

Widok od środka oraz na wyłaz dachowy.

398427

ufbufkruf
10-10-2017, 21:07
Tak wygląda dach na koniec dzisiejszego dnia.

398428

398429

ufbufkruf
13-10-2017, 08:41
Mamy to!

398596

398597

398598

398599

ufbufkruf
15-10-2017, 12:34
Wolna sobota, dekarze zrobili swoje więc można wrócić na budowę. Gdy ja walczyłem ze ścianami działowymi żona wzięła się za sprzątanie, a że meble ogrodowa pora już schować to powstała pierwsza strefa relaksu w naszym domu :D

398736

Mam już prawie cały zarys mini łazienki i spiżarki.

398737

Jako nadproża postanowiłem wykorzystać belki stropowe, których zwrot już nie był możliwy. Zastanawiam się czy dawać tu jeszcze jakieś druty. Belka powinna wytrzymać, będzie nad nią tylko jedna warstwa pustaków. Jednak pozostało mi sporo druta fi 12 dociętego akurat na nadproża.

Zdecydowaliśmy się przerobić kotłownie zgodnie z zamysłem który już tu opisywałem. Ponieważ na szalowanie i zalewanie nadproży było już za późno, a kleju troche pozostało wyrobiłem go na kolejną warstwę właśnie ścian kotłowni.

398738

Sory za jakość zdjęć ale na parterze już prawie wszystkie otwory mam zabite dechami, a przy sztucznym świetle mój telefon robi trochę słabe foty.