PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na pellet



gruby82
16-11-2016, 19:51
Witam,czytam to forum od ponad tygodnia i powiem szczerze ze zgłupiałem.Stoję przed wyborem pieca na pellet.Czy mógłby mi ktoś coś doradzić?:D Potrzebuje ogrzać 150m2 z tym że 80m2 ma grzejniki żeliwne a reszta grzejniki aluminiowe,do tego dochodzi jeszcze podłogówka.Piec powinien posiadać sterowanie na dwa obwody plus podłogówka i cwu.Proszę pomóżcie...Pozdrawiam

Barliniak
16-11-2016, 23:13
Czym głębiej w las tym ciemniej nie wiedziałeś :)? zanim wybierzesz ekoszał czy pel będziesz musiał sam sobie odpowiedzieć na kilkanaście/kilkadziesiat pytań wtedy coś Ci się wyklaruje w którą stronę skręcisz .Każde paliwo ma swoje + i - zależy co jest u Ciebie priorytetem. Czy lubisz chodzić w rękawku ,sweterku ,jaką gotówkę zamierzasz przeznaczyć(peleciaki są droższe)?Wolisz mniej syfu w kotłowni czy bez znaczenia ?Nie chce mi się tutaj wymieniać wszystkiego Nakreśl coś więcej o domku czy ocieplony itp.Na dzień dzisiejszy praktycznie każdy piec ma sterowanie 2obwodami.

asterixx
28-12-2016, 14:39
Witam,czytam to forum od ponad tygodnia i powiem szczerze ze zgłupiałem.Stoję przed wyborem pieca na pellet.Czy mógłby mi ktoś coś doradzić?:D Potrzebuje ogrzać 150m2 z tym że 80m2 ma grzejniki żeliwne a reszta grzejniki aluminiowe,do tego dochodzi jeszcze podłogówka.Piec powinien posiadać sterowanie na dwa obwody plus podłogówka i cwu.Proszę pomóżcie...Pozdrawiam

Kocioł, to jedno. Sterowanie obwodami, to drugie. Niektóre sterowniki kotłów potrafią sterować pompami i mieszaczami, inne nie.
Ja od kilku dni mam u siebie kociołek z palnikiem PELLAS i ich sterownikiem.
Wybrałem tak palniki, bo chciałem mieć kocioł , który sam się wygasza i sam się rozpala - w zależności od potrzeb.
I ten sterownik z jakimś tam modułem potrafi sterować chyba trzema czy czterema zaworami mieszającymi i pompami.

Dobór rozwiązania sterowania kotłownia zależy od tego jakie chcesz miec to sterowanie. Inaczej będzie jak będziesz miał w każdym pokoju regulatory temperatury a inaczej w przypadku jednego centralnego regulatora. Czy podłogówka będzie miała elektrozawory na pętlach czy nie ? Od tego zależy także dobór pomp. W przypadku instalacji z elektozaworami powinna być pompa ze sterowaniem elektronicznym.

Generalnie cała regulację temperatury w poszczególnych obwodach można zrobić za pomocą termostatycznych zaworów 3-drogowych. Jest kilku producentów na rynku. wówczas nie potrzebujesz kupować sterowników, siłowników i całej tej elektroniki. Zawór taki działa bez sterowania i bez zasilania.

Jeżeli już chcesz mieć sterowanie elektroniczne, to najprościej można to zrobić tak, że sterownik kotła - jeśli potrafi - reguluje temperaturą poszczególnych obwodów a termostat pokojowy steruje praca pompy obiegowej.
Przy termostatach w poszczególnych pomieszczeniach instalacja nieco się komplikuje i bardziej uderza po kieszeni.

Wracając do kotła. Mi zależało jeszcze na tym, aby kocioł potrafił regulować moc w zależności od potrzeb. I tu się niestety bardzo zawiodłem.
Kupując kocioł z palnikiem modulowanym liczyłem na to, że sterownik nazywany przez producenta regulatorem zadba o to aby tak regulować mocą kotła, aby on stale utrzymywał zadana temperaturę. A w rzeczywistości jest tak, że odpalam kociołek, od się uruchamia, rozgrzewa do zadanej temperatury i przechodzi w stan spoczynku i czeka az temperatura spadnie o 5 stopni. jak spadnie o te 5 stopni, to kociołek zaczyna procedure zwiększania mocy do 100% i znowu ogrzewa wode. Ale zanim palnik ruszy to tempearatura na kotle spada o kolejne 15 stopni. I tak w kółko. W wyniku tego na kotle mam temperaturę od 55 do 89 stopni i tak w kółko. Raz 55 a raz 89 za pół godziny znowu 55. Efektywne to raczej nie jest.
To żadna zaawansowana regulacja :( takie regulowanie można zrobić termostatem za 15 pln :( Nie wiem, gdzie ta cudowna technologia FuzzyLogic usprawniająca prace kotła. Ja jej nie zauważyłem, moim zdaniem to ściema.
Jak działają inne sterowniki kotłów - nie wiem.

Jeśli chodzi o kocioł to określ moc i ew. typ palnika i kup najtańszy albo taki który ci się najbardziej podoba :) odnoszę wrażenie, że kotły niewiele się różnią a jakości wykonania zwłaszcza spawów i tak nie ocenisz. Palniki i sterowniki robi kilka firm i producenci kotłów kupują u nich. Ja kupiłem kocioł u lokalnego producenta.

jacekkolcon
31-12-2016, 17:23
Pellet to moim zdaniem kapryśne paliwo. Jak kupisz byłe jaki piec z byle jakim palnikiem i do tego kupisz byle jaki pellet to będziesz miał same problemy. Kup coś naprawdę dobrego. Nie zapłacisz aż tak wiele więcej moim zdaniem a ilość problemów znacząco spadnie. Nie chcesz chyba spędzić po zakupie pieca znowu pół roku na forum dopytując jak ustawić parametry. Tu opisałem moje 1,5 roczne poszukiwania i efekt ostatecznej decyzj :spam: Zawarłem tam też przebiegi termiczne pieca i parę uwag właśnie do palników Pellas. Asterixx - zawsze z uwagami możesz zadzwonić do serwisu. Pomagają i objaśniają. Przyznaję, że mam mocno poprzestawiane parametry grzewcze względem domyślnych. Jak ktoś zechce poznać jakie to mogę wrzucić na bloga.

Konsultant marki Buderus
17-02-2017, 08:01
Witam,

Jeżeli poszukuje Pan kotła na pellet, zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Buderus. Posiadamy kocioł stałopalny Logano S181 pracujący w zakresie mocy 15-25kW, który wyposażony jest w automatyczny podajnik paliwa pozwalający na spalanie pelletu, ekogroszku i węgla brunatnego. W standardzie sterownik kotła umożliwia kontrolowanie jednego obiegu grzewczego (bez zaworu mieszającego), przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz obsługę pompy cyrkulacyjnej. Wspominał Pan o konieczności podłączenia dodatkowych obiegów grzewczych. Automatyka kotła posiada możliwość rozszerzenia o dodatkowe moduły sterujące obiegi grzewcze.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus