PDA

Zobacz pełną wersję : Czym wysypać ścieżki w warzywniku



mlewan
19-11-2016, 09:42
Dzień dobry,

poniżej załączam projekt sukcesywnie rozbudowywanego przeze mnie warzywnika. Dziś mam jakieś 20% :)

Moje pytanie dotyczy materiału do wysypania ścieżek i powierzchni nieobsadzonych (na rysunku kolor brązowy). Wszelkie żwiry i kamienie odpadają, bo nie jestem do końca pewien, czy aranżacja jest ostateczna i nie chcę potem przesiewać ziemi, poza tym nie bardzo mi pasują do koncepcji :) Chciałbym żeby to był materiał organiczny, kora na przykład byłaby fajna, ale zakwasza glebę. Jedyne co mi przychodzi do głowy do zrębki drewna. Otwarty jestem na wszelkie pomysły, ale takie, które pozwalają na relatywnie łatwe zmiany aranżacji.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

373524

przemo1
19-11-2016, 12:27
Cokolwiek wysypiesz (zrębki są ok - tylko jak masz "wietrzną" okolicę, to mogą fruwać) to wysyp na włókninie - bez problemu przy ew. modyfikacjach. Ja bym tak szybko ze żwiru do wysypania ścieżek nie rezygnował, po korze czy zrębkach trudniej się poruszać, dobre są na pow nieobsadzone i nie komunikacyjne :).

mlewan
19-11-2016, 16:58
OK, dziękuję. Jaki żwir byłby najlepszy? Jak wysoka powinna być jego warstwa? Czy warto stosować struktury typu plaster miodu na włókninę, które przytrzymują żwir w miejscu?

przemo1
19-11-2016, 18:49
Z własnego ogródka wiem, że najlepiej do chodzenia nadaje się warstwa grubości ok 5-8 cm, żwir grubości 2-3cm (lepszy mieszany grubszy z drobniejszym) na agrotkaninie (najczęściej czarna "plastikowa" pleciona). "Plastry miodu" przydadzą się jeśli będziesz używał taczek, w szerszych alejkach nie musisz ich dawać na całej szerokości, wystarczy 30-40 cm dla taczki z jednym kółkiem (chyba, że masz wózek 2-kołowy).

Elfir
23-11-2016, 19:32
jak kora zakwasza, to po prostu wapnuj.