PDA

Zobacz pełną wersję : Gładzie na tynk gipsowy - czy konieczne narożniki?



samotnik
19-11-2016, 12:19
Mam tynki gipsowe (Knauf Diamant) w jakości wymagającej położenia jakiejś takiej "zerowej" warstwy gładzi wypełniającej nierówności, chropowatości, rysy itd. Chcę to zrobić samodzielnie. Tynk ma osadzone grube narożniki Protektor. Zastanawiam się, czy przy niedużej ilości gładzi powinienem jeszcze osadzać narożniki aluminiowe? To automatycznie determinuje jakąś tam grubość warstwy gładzi, prawdopodobnie większą niż niezbędna.

morfosek
19-11-2016, 17:08
Koniecznie potrzebujesz gładzi? Pomyśl nad tapetą do malowania. Fizelina albo papier. Kładzie się szybko, łatwo i czyściej niż gładź. Po latach i kilku warstwach farby, zdejmujesz starą tapetę, kładziesz nową i możesz malować od zera.
Jeśli zostajesz przy gładzi to narożniki nie są konieczne jak nie zależy ci na ostrych krawędziach. Grubość narożnika jest wyprowadzana na szerokości 30cm. w tym pasie przechodzisz z płaszczyzny ściany na wyostrzenie narożnika. Nic więcej dodawać grubości nie musisz.

JarekKRK45
21-11-2016, 09:46
Nie musisz już dawać dodatkowych narożników .

samotnik
22-11-2016, 20:04
Dzięki, zrobię próbę i zobaczę jak to wychodzi.

Czy gruntować ten tynk gipsowy przed nakładaniem gładzi? Dotychczas robiłem tylko gładź na tynku cementowo wapiennym i tam się świetnie trzyma bez gruntowania.

Lars
24-11-2016, 12:55
Gdy powierzchnia nie pyli, nie osypuje itp. to można pominąć gruntowanie.
Przy gładzi zerowej narożniki są zbędne a szczególnie w tym przypadku.
Ostrość narożników można wypracować szpachelką narożnikową i docieraniem.

E-Rzecznik Śnieżka
23-12-2016, 11:10
Szanowny Panie,

osadzenie narożników aluminiowych nie jest konieczne. Jeśli chodzi natomiast o gruntowanie podłoża przed aplikacją gładzi, to jest ono zalecane. Powierzchnię należy odpylić i zagruntować dobrej jakości preparatem, np. ACRYL-PUTZ® GU 40 Grunt polimerowy uniwersalny. Do wygładzenia ścian polecam zastosowanie wykończeniowej gładzi szpachlowej ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka