PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu parterowego, wedlug wlasnego projektu.



bulka907
20-11-2016, 12:42
Witam Wszystkich na forum:)

Od dluzszego czasu czytam rozne tematy i posty od Was, i postanowilem rowniez zalozyc temat budowy mojego domku:)
Dzialka na ktorej bedzie usytuowany jest praktycznie prostokatna z lekkim nachyleniem terenu. Dom docelowo ma miec 100m2 uzytkowych+ garaz i kotlownie. A wiec w sumie jakies 140m2. Jestem wlasnie na etapie kupna dzialki. Chcialem to zrobic po wykonaniu badan geotechnicznych. Z wstepnych ustalen wynika ze gleba jest bardzo dobra i nosna- ale na ostateczne wyniki musze poczekac jakies 10dni.

Dom zaprojektowalem sobie sam, wzorujac sie na innym, jednak chcialem wprowadzic pewne zmiany. Architekt juz jest w fazie wykonywania owego projektu:)

A wiec tak. Dom ma byc posadowiony na plycie fundamentowej. Od spodu 10cm XPS, po obwodzie 10cm EPS. Ogolnie chcialbym wykonac go w technologii NF40.

Co myslicie o moim projekcie?

373768

agao_83
20-11-2016, 12:47
po co ten skos przy wyjściu z wiatrołapu?
od jakiej strony jest wjazd na działkę?

bulka907
20-11-2016, 13:02
Zaraz za tym skosem ma byc jeszcze kominek (ktorego nie ma w tym moim projekcie). Wjazd i dom bedzie usytuowany tak jak w zalaczniku. Strzalka pokazuje miejsce wjazdu do garazu.
373769

agao_83
20-11-2016, 15:13
rozplanowałeś sobie ustawienie mebli w salonie, żeby zobaczyć jak z miejscem będzie? bo lekko nieustawny się wydaje

bulka907
20-11-2016, 19:13
No wlasnie z tym mam maly problem. I wlasnie dlatego prosilbym o jakiekolwiek wskazowki jak najlepiej to ogarnac. Ewentualnie zmienic w projekcie. Bo jak wiadomo, architekt bedzie dopiero zaczynal. Myslalem o tym zeby przeniesc kominek na lewa sciane, i w tym przypadku drzwi na taras tez dac w lewo.

מרכבה
20-11-2016, 19:33
taki dom i NF40 .. to jak kupić sobie silnik V12 i zatkać mu 8 cylindrów.
Normalnie płyta 30XPS"a ściany 30-40 grafitu dach ile zmieści wełny .. ogrzewanie ?
ktoś pytał o ogrzewanie ?

bulka907
20-11-2016, 21:35
Chcialem dac 10 pod i przynajmniej 15 nad plyta. Na sciany prosze nie patrzec, to mi tylko w programie tak zrobilo. Architekt wie o tym ze chcialbym uzyskac nf40. Ale to nie jest az tak konieczne. Ogrzewanie podlogowe w calym domu + drabinka w lazience, ogrzewac chcialbym pompa ciepla woda powietrze, + dogrzewanie z kominka polaczone z rekuperacja.

Daniellos_
22-11-2016, 20:49
Mi rozkład pomieszczeń się podoba. Sam zrobiłem podobnie. Zaplanuj Izolację na ścianie garaż/dom. Jeśli zależy Ci na konkretnych liczbach (NF40), a nie na samej idei wybudowania dobrze zaizolowanego domu to bez OZC się nie obędzie.

Dość fajnie mozna sobie roplanować układ pomieszczeń/mebli w programie sweethome3d.

RysiekWLKP
23-11-2016, 10:55
Ja zwolennikiem parterówek nie jestem, aczkolwiek może dlatego, że kalkuluje jak księgowy, żaden developer nie buduje parterówek, bo licząc ekonomicznie są one drogie...

Konrad Podgórski
23-11-2016, 11:31
Po co ten EPS na płytę? Akumulacja to zaleta a nie wada. Jak robisz już płytę to szkoda nie skorzystać.

10cm XPS pod płytą wystarczy by mieć standard NF40 ale może dołóż 5-10cm

מרכבה
23-11-2016, 11:42
uzyskac nf40 ja bym się do tego zabierał ostrożnie .. bo to 1/3 faktycznie środków trafi do klienta.
Są przykłady na forum .. np komfort w domu pasywnym, że Koledzy tam mają problemy słodkiej natury ..
warto gacić .. taki wniosek płynie z lektury tych słodkich problemów.

Płytę - dał bym całość nad izolacją ..- akumulacja jest bardzo dobra..

bulka907
24-11-2016, 17:57
Witam. Czyli ze co, pod plyta wogole nie dawac styropianu?
Miedzy garazem i domem rowniez chce zrobic izolacje, ale prawdopodobnie garaz bedzie takze ogrzewany. Widzialem ze ktos z forum robi te kalkulacje OZC. Czy mozecie mi podpowiedziec kto to taki?

aiki
25-11-2016, 06:51
Asolt.
Pod płytę dać więcej a na płytę nie dawać.

bulka907
25-11-2016, 18:57
To ile proponujesz pod plyte? A w takim wypadku, pod podlogowke dac ile styropianu?

aiki
26-11-2016, 16:14
Podlogowka w plycie. A ile to już asolt policzy

Przemek Kardyś
26-11-2016, 20:08
Strasznie dużo północnych okien. Przecież w garderobie może wcale nie być okna, w tym pokoju w prawym dolnym rogu projektu może być na zachodniej ścianie.

Pod płytę daj 15-20cm EPS 200, albo XPS jak masz kasę, albo daj XPS tylko pod ściany nośne, a w pozostałych miejscach EPS. Tak też można, uwierz mi, tylko pogadaj o tym z projektantem płyty. Na wierzch już niczego nie dawaj, tylko niech Ci to wyleje jakaś ekipa od posadzek, żebyś już miał na gotowo. Porób wszystkie instalacjie, przepusty, itp. Tak robił Konrad (R&K) w dziale o domach energooszczędnych, więc sobie popatrz. Dobre to.

Ściany bym okleił 20-30cm styropianu, okna jakieś przyzwoite, z montażem na kotwach (resztę można tanio zrobić samemu), ocieplenie sufitu podwieszanego regranulatem styropianu jak Sebastian, albo jak chcesz strop betonowy, to na wierzch zwykły biały styropian 2x20cm. I ciągłość izolacji, czyli trzeba porzeźbić między krokwiami i połączyć izolację stropu/sufitu z tą od ścian.

bulka907
27-11-2016, 15:18
Kolego Przemek Kardyś, myslalem na poczatku zeby podlogowke wlasnie zrobic w plycie, jednak pozniej uznalem ze moze lepiej bedzie zrobic cala instalacje na plycie. Wtedy bede mial tez latwiej z peszlami do wszystkich punktow elektrycznych. No ale wiadomo- dochodzi koszt wykonania posadzek, ale nie jest to az tak duzy koszt. Jesli chodzi o styropian pod plyta. Na pewno dam XPS, jednak zastanawiam sie co do grubosci tego. W sumie, zalezy to od tego jak zrobie ta podlogowke. Czy kolega Asolt, jesli bede mial projekt, bedzie w stanie policzyc mi to wszystko jesli chodzi o OZC?

Planuje wykonac wiazary dachowe, i na to wiadomo- dachowka ceramiczna. I jesli chodzi o przestrzen nad sufitami, to widzialem ze jeden z forumowiczow robil to pianka- i tez wlasnie nad tym myslalem. Najpierw wykonac cala wentylacje, elektryke, a pozniej wszystko to wypelnic pianka. Co myslicie o tym?

Sciagnalem sobie ten program ktory podpowiedzial kolega Daniellos, i jestem w trakcie wykonania sobie tego projektu. Jak bede juz go mial, to wrzuce i wtedy bylbym wdzieczny za wszystkie uwagi:)

sebcioc55
27-11-2016, 18:06
Witam. Ja bym wszystko co się tylko da upchnął w płycie. Wodę pod płyta w izolacji pomiędzy płytami styrpianu/styroduru - jednolite rury bez łączeń, odkurzacz, podłogówkę no i elektrykę wszystkie gniazdka, wypuszczasz kabel z płyty na pół metra w licu ściany i potem robisz sobie z nim co chcesz. Potem płyta zatarta na gotowo, ściany i dach i już praktycznie można mieszkać :) Ja gdyby mi ktoś bardziej podpowiedział i bym miał więcej odwagi na początku to tak bym zrobił. Najtaniej najprościej i najszybciej. Jak się cokolwiek by stało (co raczej jest tak prawdopodobne jak wygrana w lotto) to zawsze można wszystko przenieść w ściany. Przemyśl to jeszcze, po wykonaniu takiej płyty spinasz tylko wszystko w całość i instalacje gotowe :)

_arek_
27-11-2016, 18:48
Pomysł ze wszystkim w płycie dobry. Jednak wtedy wszystko już trzeba mieć rozplanowane praktycznie w 100%

Ja też rozważam ogrzewanie w płycie, jednak nie wiem własne co zrobić z resztą.

Przemek Kardyś
27-11-2016, 19:50
Najlepiej jest wiedzieć co się robi, czyli najpierw dokładny projekt, a potem wykonanie. Trudne to, ale daje mnóstwo korzyści i warto.

bulka907
28-11-2016, 08:46
To była moja pierwsza mysl- zrobić wszystkie instalacje w płycie i tak jak mówicie- pospinac wszystko i instalacje gotowe. A jak to wygląda z podłogowa pod elementami takimi jak wanna? Czy trzeba to ominąć robić ja w płycie? Czy można zrobić poprostu każdy pokój osobno i bez żadnych ominięc? No i czy trzeba izolować odcinek od rozdzielacza, do wejścia pokoju?

sebcioc55
28-11-2016, 09:35
Nie omijaj nic, po prostu rób pętle na pomieszczenia, to będzie tyle betonu ze i tak temperatura będzie się w nim wyrównywać. Moim zdaniem nie trzeba nic izolować, z reszta nie widziałem jeszcze żeby ktoś izolował rurki w płycie. Pomyśl, że jak ciepła woda bedzie szła np korytarzem do pokoju to oczywiście najpierw ogrzeje ten korytarz, ale jak już temp płyty w korytarzu sie podniesie to ciepło bedzie szło dalej już do pokoju, to tak bardzo upraszczając. Ja teraz mogę powiedzieć że niepotrzebnie nie robiłem rurek w kuchni pod szafkami, a zwłaszcza tam gdzie jest okno, bo jak sie tam rano wchodzi prosto z wyra to po prostu czuć że chłodniej, dotyczy to akurat szafek ze zlewem wiec rano jak wlewam wodę do czajnika to mam takie odczucia, no ale teraz to już dupa - tragedii nie ma, no ale nauczka jest ;)
Zrób wszystko w płycie, dobrze sie zastanów i przemyśl wszystko, pytaj na forum a na pewno wszystko sie uda i bedziesz zadowolony.
BTW ciągnięcie wszystkiego w płycie to też niższe koszty i mniej czasu bo np kabel do gniazdka od rozdzielni ciągniesz po lini prostej, żadnych bruzd, wiercenia, wszystko pod nogami :) Jedyne co to możesz elektrykę w peszlach puszczać, chociaż nie koniecznie. Jak zmienisz zdanie co do gniazdek to zawsze mozna w ścianie przeciągnąć kabel, włączniki i światło od góry już jak będzie strop/dach, odkurzacz centralny też musisz wiedziec co gdzie i wypuścić go pod ścianą!, woda też potem do ogarnięcia - tak samo w ścianie można przenieść.
Podsumowując tak jak pisze el Wariato - trzeba mieć projekt i wszystko przemyślane, a najlepiej jeszcze projekt wnętrz. Ja z doświadczenia wiem, że teraz trzeba wszystko zaprojektować przed startem budowy, wszystko mieć już ustawione w domu i nie żydzć i nie bać się i komuś za to zapłacić! Nie dosyć że potem idzie jak z płatka to jeszcze mniej nerwów i wątpliwosci. Zobaczysz dom i wnętrza na wizualizacji zanim wbijesz pierwszy szpadel. Wystarczy że kupisz płytki do łazienki za 2k i po położeniu żona stwierdzi że to nie to i skuwamy i inne bo jeszcze mozna. Te 2 tys które się straciło już wystarczy na projekt aranżacji całego domu. To wszystko jest takie proste..... tylko trzeba było o tym wiedzieć na początku :rolleyes:

Daniellos_
28-11-2016, 12:02
Sebcio dobrze prawi. Masz teraz całą zimę na zaplnowanie płyty i wszystkich instalacji, które można do niej/pod nią wsadzić. Dobrze zrobione raz na początku sporo później ułatwi. Ja teraz żałuję, że nie wpuściłem w płytę elektryki. Wszystko u mnie wystartowało z opóźnieniem i tak się śpieszyłem, żeby jak najwięcej zrobić w tym roku, że nie dograłem wszystkiego na 100%. Wtedy miałem wrażenie, że tyle czasu trwa. Chciałem poprostu zalać beton, mieć to za sobą i stawiać już ściany :)Teraz więcej czasu bym na to poświęcił i przygotował się jeszcze lepiej.

kubek86
28-11-2016, 12:11
Dokładnie zrób wizualizacje wszystkich pomieszczeń i jeszcze zdecyduje się czym będziesz grzał CWU i CO. Ja też teraz bym robił wizualizacje i projekty wszystkich pomieszczeń. Straciłem np. dużo czasu i nerwów, bo się okazało, że nie otworzą mi się do końca drzwi od prysznica w łazience , bo będą uderzać o wannę i jest bardzo mało miejsca koło prysznica. Na całe szczęście było to jeszcze przed podłogówką, ale już po tym jak ułożyłem kanalizacje i wylałem chudziaka. Kurcze i wtedy poszliśmy do projektantki, żeby zrobiła ma projekt i wizualizacje. Wybraliśmy płytki, a ona zrobiła nam projekt wraz z cała armaturą. Niestety trzeba było zmienić ustawienie wszystkiego oprócz umywalki. Ile się musiałem męczyć, żeby zrobić jakoś te odpływy. A ile się musiałem nakombinować żeby podciąć potem styro do tych rurek. Ale mam nadzieje, że jest dobrze, ale to okaże się na wiosnę jak będę dalej działał. Za projekt zapłaciliśmy 400 zł, ale uważam że było warto. Gdybym miał go od samego początku to oszczędziłby masę czasu i nerwów. Także rób tak jak ci radzą i nie oszczędzaj na takich rzeczach.

bulka907
28-11-2016, 14:52
Tak zrobię jak podpowiadacie. I w sumie mam trochę czasu na to żeby ogarnąć wszystko, ale mniej więcej już wiem co i jak. Ale jednak pójdę do kogoś żeby zrobił ten projekt wnętrza i wtedy będzie pewniej:) a jeśli chodzi o wodę użytkową. To czy każda rurę ciagnac np. Do kotłowni, czy moge w płycie puścić np rurkę pex fi 20 i robić trójnik żeby podzielić to? Jeśli chodzi o grzanie, chciałbym pompe ciepła woda- powietrze, ale zastanawiam się też czy nie lepiej będzie zrobić GWC, bo na działce zostanie dużo miejsca. Jak uważacie?

Jeśli chodzi o samą płytę, to na 90% będzie robić to firma- ja im mogę tylko pomóc. A wiadomo, oni to wykonają dokładniej niż ja, i beton będzie lepiej zatarty. Miałem już wstępna wycenę, i niecałe 40 tys jeśli byłoby to 155m2 płyty przy uzyskaniu nf40.

sebcioc55
28-11-2016, 17:12
Nie pamiętam ile płyta ma w NF40 ale sprawdź to dokładnie bo 40k za taką płytę to nie tanio, chociaż też nie dużo. Przyznam się, że teraz jestem u sąsiada na budowie "inspektorem nadzoru" - chociaż to za duzo powiedziane :) po prostu nadzoruje pewne prace i zdaje mu raporty - on jest za granicą. Własnie robią mu płytę fundamentową, firma jak firma ale robią mnóstwo błędów, zaczynając od zaprojektowaniu płyty pod tarasem i wnęce przy wejściu, potem złe wymiary na projekcie i tym samym złe ławice i źle zrobiony szalunek z XPS, dobrze że jestem ja ;) Zapomnieli też dopływu powietrza do kominka, oczywiście ja nie zapomniałem ale oni w między czasie przekonali inwestora że lepiej dać pod posadzką na płycie. Wszystko super tylko po co pchać sobie do domu pod posadzką zimą temperature jak na zewnatrz? zwłaszcza przy 10cm izolacji na płycie. Więc lepiej zamiast im pomagać to ich dobrze pilnuj, ciemnogród wśród wykonawców nadal stoi mocno.
Do GWC możesz zrobić przepusty/rury a potem nie wykorzystać, ja tak zrobiłem. Wodę pod żadnym pozorem nie łacz w betonie! zrób po całości, tutaj też lecisz prosto z kotłowni do punktu więc rury mniej i wydaje mi się że taniej bo żadnych kolanek, trójników itp a co najwazniejsze możesz to zrobić samodzielnie !! to jak rozwijanie węża ogrodowego do podlewania na ogródku :) Kolejny plus to potem jak potrzebujesz coś wymienić uszczelnić to zakręcasz poszczególny obwód a dom dalej funkcjonuje jak gdyby nigdy nic. Jedyny koszt tutaj to rozdzielacz, ale można zrobić samemu z kształtek.
Projekt łazienki robią w lepszych hurtowniach z płytkami - np płacisz 200 zł za projekt, ale potem oni Ci te 200zł wrzucają jako rabat jak zamawiasz płytki. Ale lepiej zlecić komuś projekt całościowy - taka osoba też zazwyczaj ma jakieś zniżki w hurtowniach, więc jak dla Ciebie klienta z ulicy bez rabatów to się może jeszcze opłacić.

bulka907
28-11-2016, 17:31
A wiec tak jak mowilem, jak zrobie na nowo projekt to go wrzuce.
374527

Co wg Was mam zmienic, ewentualnie dodac? Sciany zewnetrzne sa tu grubosci 24cm, z dzialowe 12cm.

bulka907
28-11-2016, 17:36
A wg Ciebie, ile powinna kosztowac taka plyta? Wiadomo, to byla tylko byle jaka wycena. podalem tylko wymiary domu i co ma w nim byc. Jedni wycenili to samo na prawie 60k. A jeszcze inna firma, za sama robocizne krzykneli 15k.

Beskidziak
28-11-2016, 18:03
Z tym prądem w płycie to bym się zastanowił, zwłaszcza grzejnej. Tam już jakieś zalecenia są żeby kable odpowiednią grubością tynku przykryć coby ułatwić oddawanie ciepła......Sadysta w pewnej odległości od płyty bruzdował poziomo.....

bulka907
28-11-2016, 19:45
Ja i tak bede dawal wszedzie peszle. I raczej w dolnym zbrojeniu to bedzie.

sebcioc55
28-11-2016, 21:38
A wg Ciebie, ile powinna kosztowac taka plyta? Wiadomo, to byla tylko byle jaka wycena. podalem tylko wymiary domu i co ma w nim byc. Jedni wycenili to samo na prawie 60k. A jeszcze inna firma, za sama robocizne krzykneli 15k.

musałbyś podać wiecej szczegółow, jaki zakres prac i parametry płyty, izolacja beton zbrojenie. W wątku o płytach fundamentowych jest bardzo dużo wycen. Moim zdaniem cena max za robocizne 8k przy siatce góra i dół to ok, więcej to już drogo.


Z tym prądem w płycie to bym się zastanowił, zwłaszcza grzejnej. Tam już jakieś zalecenia są żeby kable odpowiednią grubością tynku przykryć coby ułatwić oddawanie ciepła......Sadysta w pewnej odległości od płyty bruzdował poziomo.....

zalecenia są takie aby kable mogły oddawać ewentualne ciepło. W dobrze zaprojektowanej instalacji kable nie bedą się grzały. W betonie będa miały baaardzo dużą możliwość oddawania ciepła na plus dla użytkownika ;) ale tak na prawde ile tam będzie stopni? 30* to maks i to na zasilaniu a sama płyta pewnie max 28*C więc o żadnym przegrzaniu nie ma mowy, w domu ściany wewnętrze mają temp powietrza więc przyjmijmy 20* - zatem te 8*C różnicy to nic. A bruzdy poziome w odpowiedniej odległości to normy i dobre praktyki.

aiki
29-11-2016, 06:58
Z tym grubszym tynkiem to chodzi o to aby po kilku latach nie było widać całej instalacji na ścianach.

bulka907
29-11-2016, 08:12
A czy ktoś może się wypowiedzieć na temat bezwładności płyty grzewczej? Tzn czy da się uzyskać to, aby w każdym pokoju była inna temperatura? I przede wszystkim jak długo trzeba czekać na zmianę temperatury jeśli przestawimy ja na termostacie?

Beskidziak
29-11-2016, 08:41
No tośmy się zastanowili.........i pewnie masz racje:rolleyes:
To tylko taki mały argument..... mnożenie dużej ilości przepustów przez płytę jest upierdliwe przy ściąganiu betonu i wibrowaniu listwą.....ale oczywiście do zrobienia.



zalecenia są takie aby kable mogły oddawać ewentualne ciepło. W dobrze zaprojektowanej instalacji kable nie bedą się grzały. W betonie będa miały baaardzo dużą możliwość oddawania ciepła na plus dla użytkownika ;) ale tak na prawde ile tam będzie stopni? 30* to maks i to na zasilaniu a sama płyta pewnie max 28*C więc o żadnym przegrzaniu nie ma mowy, w domu ściany wewnętrze mają temp powietrza więc przyjmijmy 20* - zatem te 8*C różnicy to nic. A bruzdy poziome w odpowiedniej odległości to normy i dobre praktyki.

sebcioc55
29-11-2016, 09:23
A czy ktoś może się wypowiedzieć na temat bezwładności płyty grzewczej? Tzn czy da się uzyskać to, aby w każdym pokoju była inna temperatura? I przede wszystkim jak długo trzeba czekać na zmianę temperatury jeśli przestawimy ja na termostacie?

poczytaj watek o płycie fundamentowej, kilka ostatnich stron a znajdziesz tam odpoweidzi na większośc Twoich pytań. W skrócie powiem że czy to płyta czy podłogówka to będziesz miał podobne zachowania odpowiednio przy płycie wolniejsze ze względu na większą objętość.


No tośmy się zastanowili.........i pewnie masz racje:rolleyes:
To tylko taki mały argument..... mnożenie dużej ilości przepustów przez płytę jest upierdliwe przy ściąganiu betonu i wibrowaniu listwą.....ale oczywiście do zrobienia.

To prawda, ale autor wątku już wspominał że firma mu będzie robić płytę, więc to będzie ich zmartwienie ;)

bulka907
29-11-2016, 11:19
Jak wrócę do domu to poczytam w tym wątku o tym.

bulka907
30-11-2016, 06:23
Poczytałem trochę o tej płycie grzane. Z jednej strony jest duża bezwładnośc i brak możliwości sterowania w krótkim czasie, a z drugiej strony mniejsze koszty wykonania jak i mniejsze koszty grzania ze względu na akumulacyjność. Rozmawiałem z panem od płyt, i powiedział ze nie jest to dobre rozwiązanie, bo np w garażu trzeba wysunąć podjazd i tam będzie duża strata ciepła. Czy jest to prawda?

I czy może też ktoś powiedzieć jak dobrze odizolować garaż od domu? Czytałem że jeden z użytkowników miał grzania płytę tez w garażu, i po wyłączenie obwodu uzyskiwać tam około 13 stopni, bo grały sąsiednie pokoje. Czy ktoś może się wypowiedzieć w tym temacie?

Daniellos_
30-11-2016, 07:53
Jak myślisz o dobrej izolacyjności domu to powinieneś mieć dom odizolowany od garażu. Czyli oddzielna płyta dla garażu i sćiany garażu nie stykające się bezpośrednio ze ścianami domu. Dom ma mieć ciągłość izolacji.
W takiej sytuacji jaką opsujesz, że ktoś miał w garażu 13st to płyta działała jak mostek termiczny i garaż wyciąga przez nią ciepło z domu.

Będziesz grzał PC? Możbna wykorzystać dużą bezwładność i pozwala wtedy oszczędzać np w drugiej taryfie.

sebcioc55
30-11-2016, 08:57
Moim zdaniem jeżeli garaż w bryle albo dolepiony do domu to tak czy siak powinien być odcięty od płyty po domem. Tym samym powinien być płytą na gruncie bez izolacji pod spodem, jedynie po bokach żeby mróz nie wszedł pod spód. Ostatnio ktoś pisał tu na FM że tak ma i nigdy w garażu nie miał mniej niż 8*C. No chyba że garaż bedzie miał inne przeznaczenie niż przechowywanie samochodu, ale wtedy i tak oddzieliłbym garaż i dał coś dmuchającego żeby szybko podnieść temp, bo ogrzewanie na stałe w garażu to moim zdaniem za duży insteres, raz otworzysz brame garażową i całe ciepło jebut na zewnątrz i potem to grzej znowu..

bulka907
30-11-2016, 10:22
To jak najlepiej oddzielic garaż? Zrobić tak jakby dwie PF oddzielone między sobą styropianem?
Chce grzać pompa ciepla

bulka907
30-11-2016, 11:12
A co powiecie na to. PF pod domem, dokoła niej wiadomo-styropian, a zaraz obok styropianu zrobić zwykły fundament tak jak wielki jest garaż. Wtedy będzie dom oddzielony od garażu, a zarazem mniejsze koszty bo płyty nie będzie pod garażem. Co myślicie o tym?

aiki
30-11-2016, 15:58
Zajrzyj do Doktorka i Toma

bulka907
30-11-2016, 17:15
Zajrzyj do Doktorka i Toma

Jak mam znalezc Doktorka i Toma?

sebcioc55
30-11-2016, 19:20
Jak mam znalezc Doktorka i Toma?

polecam spędzić więcej czasu przegladając dzienniki samorobów :) DrKubus robił płytę pod garaż obok, czy ja wiem czy większy koszt płyty niż przy zwykłym fundamencie?? Przelicz sobie dokładnie. Moim zdaniem taniej i szybciej.

aiki
30-11-2016, 21:18
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?163756-Dom-na-bagnach
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217611-Dom-na-twardym-wzgórzu

Regius
01-12-2016, 19:03
U mnie jest zastosowane takie rozwiązanie - garaż na fundamencie tradycyjnym, oddyletowany od domu na płycie.
Rozwiązanie takie jest bardziej czasochłonne ze względu na kolejność wykonywania prac budowlanych (najpierw fundamenty garażu, potem płyta). Kosztowo też prawdopodobnie wychodzi drożej (np. izolacja przeciwwilgociowa, 3xdostawa betonu).
Plusy są takie, że nie ma problemu z różnicą poziomów pomiędzy domem i garażem, nie trzeba prowadzić przepustów wody, prądu itp. w płycie (zrobiłem w garażu) no i komfort psychiczny, że płyta nie zjedzie z górki (działka z lekkim spadkiem, płyta po niższej stronie "oparta jest" o wieniec fundamentowy garażu).
Myślę, że w Twoim przypadku szkoda kasy i czasu.
http://images84.fotosik.pl/206/a4e5026284cd4a97med.png

http://images81.fotosik.pl/206/41a4829a6e32f02bgen.png

bulka907
02-12-2016, 17:13
Poczytalem troche na temat tego odzielonego garazu.

Czyli u mnie mogloby to wygladac podobnie jak u doktorka. Dostalem wycen na plyte wielkosci 148m2 na 35tys netto bez koparki i piachu. Jednak po calosci izolowana. Wiec mysle ze odejdzie troszke jesli garaz nie bedzie izolowany dolem.

Jednak czy zrobic podwojna sciane i styropian miedzy tym? Czy wystarczy zrobic sciane od strony domu i na to styropian?

bulka907
02-12-2016, 17:15
Od dzis jestem prawowitym wlascicielem dzialki:) 9,5ara w prostokacie, teren rowny:) teraz w sumie czekam na projekt i bede skladal papiery na PnB :) ciekawe czy w tym roku zdaze je zlozyc:)

Daniellos_
03-12-2016, 19:37
Porozmawiaj z projektantem. Jak nie trzeba to ja bym nie stawiał ściany garażu od strony domu.

bulka907
05-12-2016, 18:10
A wiec podjalem juz pewne decyzje. Chce zrobic dwie oddzielne plyt0 jedna dla domu a jedna dla garazu. Jesli chodzi o dom, chcialbym dac 10cm XPS, a jesli chodzi o cokol 20cm EPS200. Czy taka grubosc styropianu mi wystarczy? Czy moze jest za duzo? W garazu chcialbym postawic scianke 12cm, pozniej styropian, i juz od strony domu scianke 24. Co sadzicie o tym?

Jesli chodzi o ogrzewanie podlogowe. Nie bede robil tego w plycie. Ewentualnie pokusilbym sie zeby zrobic jakies 10cm wylewki na rurki z ogrzewania. W plycie zrobie sobie wode, i glowne przepusty elektryczne jak i kanalizacje.

Fasade chce ocieplic 30cm grafitem.

Daniellos_
06-12-2016, 08:03
Czy taka grubosc styropianu mi wystarczy?

Masz na myśli 10 pod płytą czy 20 na cokole?
Zacznę od przypomnienia, że jestem orendownikiem unikania wylewki jako niepotrzebnego kosztu i robocizny :)
10cm XPS - zależy ile dołożysz na płycie
20cm EPS200 - na cokół wystarczy i EPS100 więc daj min 25cm EPS100 jeśli na elewacji planujesz 30cm styro.

Dodatkowo przy 30cm styro na elewacji to już raczej tylko montaż okien w warstwie ocieplenia, żeby bunkier z otworami strzelniczymi nie wyszedł.


W garazu chcialbym postawic scianke 12cm
Ja chcesz coś na tej ścianie np wieszać, albo masz jakiś inne szczególne powody to zrób tą ściankę.

Jako samorób prędzej czy później nabierzesz nawyku wybierania rozwiązań, które ograniczą ilość nakładów pracy. U Ciebie to będzie chyba trochę później ;)

aiki
06-12-2016, 09:16
Ścianka 12 cm to chyba za mało na nośną - rozumiem. że ściany zew. garażu nie będą w żaden sposób połączone ze ścianami budynku.
Jeśli będą to te 12 cm tylko do wieszania szafek.

bulka907
06-12-2016, 13:50
Miałem na myśli 10cm pod płyta i dookoła niej 20. Ale nie wiedziałem czy będzie to dobrze zgrane z elewacja. Czyli jednak zrobić 25cm dookoła?

Na płytę pójdzie jakieś 15cm styropianu. Jeśli chodzi o ścianki. Nosna będzie od strony domu, a od strony garażu tylko po to, by móc zrobić sobie jakieś półki czy cos:)

Dom bedzie calkowicie oddzielony od garazu. Jednak zastanawia mnie fakt. Jak w tym wypadku dojsc do kotlowni z woda, i cala reszta instalacji? Tam docelowo chcialbym tez miec rozdzielnie. Czy zrobic to wszystko pod plyta fundamentowa? Czy przechodzic przez cokol?

bulka907
08-12-2016, 11:15
Dzis bylem o wycene okien. Koledzy, powiedzcie czy dobre U jest.

A wiec tak. Okna maja miec 150x150, polowa FIXa a druga polowa otwierana. Przy zastosowaniu cieplych ramek Uw=0,82
Okna 60x60, Uw=1, drzwi HST 240x235 Uw=0,82. Za cieply parapet cenia sobie jakies 70zl za mb okna (z montazem juz). Jesli chodzi o te cieple ramki(miedzy szybami) to wycenili mi na 27 za m2 okna. Okna sa trzyszybowe, 7-komorowe.

Daniellos_
12-12-2016, 22:48
Uw jakie podajesz to przyzwoity wynik. Samemu też celuję w takie parametry i myślę, że to dobry stosunek ceny do energooszczędności.
Można też na tym przykładzie zauważyć, że najmniej energooszczędnym elementem okien są ramy. Im większy stosunek obwodu ramy do powierzchni okien tym gorsze Uw wychodzi.

bulka907
28-02-2017, 17:00
Witam. wszystkich ponownie po dluzszej przerwie.
Zalatwialem rozne papierkowe sprawy, geodety, jak rowniez odrolnienie:)

Na dniach bede mial projekt wnetrza domu. Takze wrzuce go. Tylko powiedzcie mi, jak najlepiej wrzucac zdjecia?

Co do projektu. Zmienilem grubosc scian na 48cm energo+, bez styro na zew. Architekt tez juz ponoc konczy moj projekt, wiec mysle ze w marcu zloze juz wniosek o PnB. Tylko ze architekt chce zrobic cos takiego miedzy plytami jak na zdjeciu. Czy ma to wogole jakikolwiek sens? Przy rownym terenie i plycie grubosci 25cm?

382567

sebcioc55
28-02-2017, 18:14
Taki fundament nie ma sensu. To architekt czy konstruktor?
Powiedz skoro plyta fundamentowa aby odciac sie od gruntu to znaczy ze jakis tam poglad energooszczedny na swiat masz. Wiec dlaczego sciana jednowarstwowa? To w ogole spelnia obecne warunki techniczne? Moim zdaniem to duzy blad i chyba niezbyt oplacalny. Niedosyc ze zmniejszasz sobie pow. uzytkowa to i pizga przez takie sciany. Mieszkalem pare lat w takim domu "oddychajacym" wiec wiem co mowie.

the_anonim
28-02-2017, 18:23
Witam się u ciebie.
Nie odpowiem ci na pytanie co do płyty ale czytam twoje wypowiedzi z grudnia i teraz i mam wrażenie że masz trochę chaotyczne podejście do budowy domu. W grudniu 30cm grafitu na ścianę a teraz BK energo 48??? Nie zrozum mnie źle ale zacznij o pewnych podstawowych pytań co do wymagań odnośnie swojego domu a potem szczegóły same się rozwiążą.
Pozdrawiam i gratuluję przejścia papierologii.;)

bulka907
01-03-2017, 05:43
Witam. Dziękuję za odpowiedzi:) szczerze powiem ze większość budowlańców z którymi rozmawiałem to mówili że lepsze i wogole, choć sam chciałem tak jak pisałem 24+ styropian 30. I będę jeszcze rozmawiać z architektem żeby to zmienic- skoro wszyscy mówią ze to błąd. Co do płyty. Architekt ma tam jakiegoś konstruktora który ma ja policzyć, ale to był jego pomysł żeby takie coś zrobić. I nawet nie wiem jak mi to przegadac ze to nie ma sensu.

e_gregor
01-03-2017, 07:26
Przy ścianie dwuwarstwowej łatwiej też chyba pozbyć się mostków termicznych.