PDA

Zobacz pełną wersję : Wilgoć pod folią na strychu nieogrzewanym - problem



tgrzebien
21-11-2016, 17:00
Witam,
mój problem wygląda tak:w nowo wybudowanym domu mam pełne piętro. Poddasze nieogrzewane. Strop betonowy jest w większości ocieplony styropianem 10x5x5cm, jednak ze względu na to, że na strychu znajduje się rekuperator, w miejscach gdzie skupiają się rury od reku i przechodzą przez strop niżej do garderoby nie było możliwości dokładnego docięcia styropianu. Wymyśliłem, że na te rury rozwinę wełnę z zakładem na styropian i będzie ona ładnie przylegała do rur, na nią rozwinąłem zwykłą żółtą folię budowlaną, żeby nie pyliło na całym poddaszu. I tutaj powstaje problem. Wczoraj wszedłem na poddasze, żeby zobaczyć jak to tam wygląda i moim oczom ukazuje się wilgoć pod folią od strony wełny. Gdy odwinąłem folię, wełna jest cała mokra z kropelkami wody na niej.
373888373889


Podobny problem występuje w obudowie rekuperatora. Całość wygląda tak:
1. stelaż z płyt OSB w około reku
2. od strony wewnętrznej(tam gdzie stoi reku) rozwinięta wełna na ściankach i od góry na sznurkach położona najpierw folia, później wełna i później znowu folia.
W środku obudowy nie zauważyłem żadnej wilgoci. Jednak tam gdzie folia która znajdowała się od góry i były jakieś nieszczelności (na zdjęciu np widać rury od czerpni i wyrzutni, które wychodzą do góry i w tym miejscu wełna jest przemoknięta)powstał podobny efekt jak przy stropie. Pod folią znajduje się wilgoć.

373890373891

Co zrobiłem źle i jak to naprawić?

noname2
21-11-2016, 17:16
Użyleś folii paroszczelnej. Wywal-zdejmij ta folie. Jeśli już koniecznie, to użyj "wiatroszmaty" czyli nawet kiepskiej membrany dachowej.

tgrzebien
21-11-2016, 17:20
Czyli od spodu ani od góry wełny nie dawać żadnej folii? Czy tylko od góry, tam gdzie skrapla się woda? W sumie wełna nie pyli aż tak mocno. Jest to wełna knaufa taka brązowa.

noname2
21-11-2016, 17:39
Ani od spodu ani od góry i problem się skończy.

JarekKRK45
21-11-2016, 18:43
A w jakim celu dawałeś tą folię ?

zyhu
22-11-2016, 06:36
i to jest właśnie powód, dlaczego nie dam na poddasze foli. robi się termos. poddasze ma oddychać

tgrzebien
15-02-2017, 23:12
Witam, niestety problem się tylko powiększył. W tym momencie na wełnie stoi w niektórych miejscach woda w małych kałużach i gdzieniegdzie wełna jest przemoczona na wylot. W internecie wyczytałem, że problemem jest uciekanie z pomieszczeń ogrzewanych z dołu powietrza przez nieszczelny strop czyli w moim przypadku przejście rur rekuperatora przez strop + niedokońca szczelna klapa od wyjścia na strych (mam już kupione uszczelki okienne i będę to naprawiał) i skraplanie się wody na wełnie. Nie wiem co mógłbym zrobić, żeby zatamować uciekanie powietrza przez dziurę w stropie gdzie przechodzą rury rekuperatora na strych. Czy szczelne wypełnienie pianką montażową pomoże? Bo nie widzę innego wyjścia. położenie folii paroizolacyjnej na te rury na strychu nic nie da bo i tak nie będzie to zrobione szczelnie. Czy ktoś ma pomysł jak to wyeliminować? Proszę pomóżcie ;(

A tak to wygląda teraz: https://drive.google.com/drive/folders/0B-3Lnlol8lkaX3JSSnJCamZuY00?usp=sharing

Dodam jeszcze, że rury rekuperatora wyglądają tak: http://www.alnor.com.pl/assets/images/PR/Grafika/Baza%20wiedzy/2013-03-22-FLX/Elastyczne-przewody-do-wentylacji-i-rekuperacji-FLX.jpg

zyhu
16-02-2017, 06:44
ja ci nie doradzę wiele, ale moim zdaniem to jest wszystko do wymiany, zalęgnie się grzyb albo już zalągł i przewalone

nie zrobiłeś termosa ? zawsze na forum mnie zachwycają dyskusje ile to dać ocieplenia, wyliczenia jaka przenikliwość cieplna itp. a potem robi się termos i tak jest :( moim zdaniem, nie ma dobrej wentylacji

gorbag
16-02-2017, 09:42
A może tak "wysycha" betonowy strop? Większość jest przykryta styropianem, od dołu jest ciepło, wszystko idzie w wełnę na górze.
Czy na strychu jest jakaś wentylacja, tzn. czy wilgoć ze strychu może się wydostać na zewnątrz budynku?

zyhu
16-02-2017, 11:05
na strychu strop betonowy ?

darianus
16-02-2017, 11:22
nie można kłaść folii na wełnę, punkt rosy w wełnie wykrapla się na folii

noname2
16-02-2017, 11:26
Powtorze to co k Gorbag napisał. Masz tam jakąś wentylacje? Dziury w szczytach przynajmniej fi 150?masz jakaś dziurę w mebranie w kalenicy czy dwa razy na siebie zachodząca membrane?
Zwentyluj to, przyjdzie wiosna wszystko wyschnie, zmiejszysz wloty do fi 100 i zapomnisz o temacie.
U siebie kondensacje na membranie zdejmowalem odkurzaczem piorącym tyle tego było. Wiosna,lato przeschło. Teraz mam tam wiór.
Na poddasze mam zrobiony podwojny wylaz.
Tez kanaly od reku wchodzą u mnie na poddasze. Zaizolowane piana(przepusty)

tgrzebien
16-02-2017, 11:34
@zyhu z co to znaczy czy nie zrobiłem termosa? I co da wymiana na nowe, przecież na nowym zrobi się to samo. Mi chodzi bardziej jak wyeliminować przyczynę. Chociaż samą wilgoć też by się przydało jakoś z tego poddasza usunąć, ale chyba przy takich temperaturach jest to raczej nie możliwe
@gorbag strop już raczej nie wysycha bo został wylany na w okolicach marca 2016 r., więc już sobie wysechł.

Co do wentylacji to się do końca nie znam. Co mogę powiedzieć na pewno, to dach jest pokryty folią wysokoparoprzepuszczalną tyvek pro (widać ją na zdjęciach), w podbitce są dziurki wentylacyjne, styropian z ocieplenia elewacji dochodzi do tej folii i styka się z nią i wystaje trochę ponad murłatę (też widać to na zdjęciach)(tutaj dodam że murłata czeka na docieplenie a chcę to zrobić poprzez położenie na niej wełny, żeby było szczelniej niż jakbym miał to obłożyć styropianem). Nic więcej o wentylacji nie wiem, ale może nie wiem gdzie mam patrzeć. Może coś podpowiecie? Jest jeszcze wyłaz dachowy, który otwierałem żeby tam trochę przeschło, ale wydawało mi się ,że wtedy wilgoć wychodzi jeszcze bardziej. Jakby to zimowe powietrze mocno wychładzało poddasze i ciepłe wilgotne powietrze jeszcze bardziej się wykraplało na wełnie.

noname2
16-02-2017, 11:39
W podbitce sa dziury wentylacyjne...
Błagam. Ty masz tam wichure zrobić zeby to wygonić a nie półśrodkami.
Poźniej możesz to zredukować do tych dziur wentylacyjnych.

kroles
16-02-2017, 14:29
Może coś podpowiecie? Jest jeszcze wyłaz dachowy, który otwierałem żeby tam trochę przeschło, ale wydawało mi się ,że wtedy wilgoć wychodzi jeszcze bardziej. Jakby to zimowe powietrze mocno wychładzało poddasze i ciepłe wilgotne powietrze jeszcze bardziej się wykraplało na wełnie.

Myślę, że dobrze kombinujesz - wykrapla się wilgoć z ciepłego powietrza z domu, które przedostaje się na zimny strych. Jak otworzysz wyłaz to będzie gorzej. Uszczelnienie przejścia rur pomoże, trzeba uszczelnić wszystkie takie miejsca. Pianka zamkniętokomórkowa może się sprawdzić, zwykła raczej przepuszcza parę.
O folii paroizolacynej zapomnij, chyba że dasz ją jakoś od spodu, od strony ogrzewanej. No i suszenie, tak jak koledzy podpowiadają - jak jest zimno to schnie dobrze, grunt żeby przewiew był.

tgrzebien
17-02-2017, 10:39
W podbitce sa dziury wentylacyjne...
Błagam. Ty masz tam wichure zrobić zeby to wygonić a nie półśrodkami.
Poźniej możesz to zredukować do tych dziur wentylacyjnych.

No dobrze, tylko jak tam teraz zrobić wichurę, żeby to wszystko wysuszyć?


Myślę, że dobrze kombinujesz - wykrapla się wilgoć z ciepłego powietrza z domu, które przedostaje się na zimny strych. Jak otworzysz wyłaz to będzie gorzej. Uszczelnienie przejścia rur pomoże, trzeba uszczelnić wszystkie takie miejsca. Pianka zamkniętokomórkowa może się sprawdzić, zwykła raczej przepuszcza parę.
O folii paroizolacynej zapomnij, chyba że dasz ją jakoś od spodu, od strony ogrzewanej. No i suszenie, tak jak koledzy podpowiadają - jak jest zimno to schnie dobrze, grunt żeby przewiew był.

No tylko czy ktoś mi przyjedzie zrobić natrysk taką pianką zamkniętokomórkową na takiej małej powierzchni za rozsądną cenę? Jak patrzyłem w necie to natrysk będzie kosztował koło 500zł, a jest to spory wydatek w tym momencie. Ktoś może ma jakiś pomysł jak to skutecznie uszczelnić nie płacąc przy tym za dużo.

zyhu
17-02-2017, 10:50
ja uważam, że tu nie ma co uszczelniać, tylko rozszczelnić. masz tam zrobione iglo, termos.

po co ?

kaszpir007
17-02-2017, 12:25
Witam,
Co zrobiłem źle i jak to naprawić?

Robić poprawnie wentylację poddasza nieużytkowego ...

Czyli sprawnie działająca wentylacja w kontrukcji dachu a jeśli to ciagle za mało dodatkowe kratki wentylacyjne ...

Na poddaszu MUSI być bardzo wydajna wentylacja ...

Jak nie ma wentylacji to właśnie są takie problemy jak u Ciebie ...

Jak tak dalej będzie to tą welnę wywalisz , bo straci swoje właściwości a dodatkow wejdzie ci pleśń i grzyb i wtedy zaczniejsz zrywać płyty KG ...

zyhu
17-02-2017, 12:27
ja się tam nie znam, ale celowo NIGDZIE nie dałem foli paroizolacyjnej i nie żałuje tego, baa, zrobiłbym drugi raz tak samo.

dach ocieplany pianą otwartokomórkową.

tgrzebien
17-02-2017, 12:47
O co chodzi z tym termosem? Jak go zlikwidować? Bo nie bardzo rozumiem. Według mnie termos by był gdyby jeszcze poddasze było ocieplone i wtedy na poddaszu jest termos.


Robić poprawnie wentylację poddasza nieużytkowego ...

Czyli sprawnie działająca wentylacja w kontrukcji dachu a jeśli to ciagle za mało dodatkowe kratki wentylacyjne ...

Na poddaszu MUSI być bardzo wydajna wentylacja ...

Jak nie ma wentylacji to właśnie są takie problemy jak u Ciebie ...

Jak tak dalej będzie to tą welnę wywalisz , bo straci swoje właściwości a dodatkow wejdzie ci pleśń i grzyb i wtedy zaczniejsz zrywać płyty KG ...

Płyt KG nie mam bo to poddasz nieużytkowe, wełna nie jest niczym osłonięta. Co zrobić, żeby ta wentylacja była sprawnie działająca? Gdzie te kratki wentylacyjne miały by być? Nie jestem przecież dekarzem, żeby wiedzieć cokolwiek o wentylacji dachu. Dam radę zrobić to sam?

noname2
17-02-2017, 13:28
Czy masz tam sciany szczytowe? Jesli tak to z jednej i z drugiej strony dziura z kratka fi 150. Z jednej niżej z drugiej na wysokosci kalenicy. Sprawdz czy w kalenicy masz rozciętą membrane. Jeśli nie to rozcioł bym.
Tak zrobilem z miesiac temu w domu gdzie na poddaszu sie doslownie lało. Oczywiście gdybys od początku miał przeciwlegle wloty wentylacyjne (patrz stare budownictwo i w przestrzeni buforowej jaką bylo poddasze okienka w szczytach) to one mogłyby być mniejsze.Teraz to trzeba radykalnych rozwiazań. Dwa ze wełnę przykryłeś folią paroizolacyjną!! (pierwsze posty)
3-walczysz z tym problemem juz dlugo a powinienes juz go rozwiazac bo niedługo bedziesz miał to do wyrzucenia.
Gdybym ja mial taki problem to rzucilbym tam armie osuszaczy, wentyle, porobił wloty itd-bo to WEŁNA.

tgrzebien
17-02-2017, 14:19
Niestety nie ma ścian szczytowych, dach czterospadowy więc nie mam jak zrobić wlotów i wylotów powietrza. Nie mam jak tam zrobić "wichury"...

noname2
17-02-2017, 17:12
Wspominales ze masz tam reku? Zaciągaj powietrze z poddasza., włóż tam dmuchawe, stwórz w najwyzszym punkcie miejsce gdzie to powietrze bedzie sie wydostawać. LUB Masz tam jakis wylaz dachowy,? JESLI to na rozszczelnienie go.
Od gory idac. Do czasu rozwiązania problemu, powietrze ktore migruje Ci z domu na poddasze musi byc stamtad w jakiś sposób usuwane.. Musisz tam też wywołać ruch powietrza i dopoki nie rozwiazesz problemu sztucznie to wentylowac. Jesli welna tam nie padła to po lecie zapomniałbyś o temacie ale z tego co piszesz, nie ma co czekać

tgrzebien
17-02-2017, 22:53
Dzisiaj wszedłem na poddasze i niestety ale pleśń jest praktycznie wszędzie gdzie występowało jakieś zawilgocenie. Nawet gdzieniegdzie na krokwiach jest delikatny biały meszek. Na wylazie na dach a właściwie wokół niego też jest pleśń. Jutro jadę po piankę do obi i będę ogrzewal przejście przez strop najlepiej jak sie da. Nie wiem jak pozbędę się pleśni, może kupię jakiś preparat i będę pryskal tam gdzie ona występuje. Myślałem też nad przecieciem foli wysoko paroprzepuszczalnej . wyczytałem że przy takiej wilgoci można ją przeciąć przy kalenicy niestety u mnie dach schodzi się w czubek i nie mam pojecia gdzie mógłbym zrobić nacięcie.

kaszpir007
17-02-2017, 23:24
Chłopie a ty dalej chcesz uszczelniać i ocieplać ?

Na strychu nieużytkowym potrzebna jest bardzo dobra wentylacja.

Normlanie robiło się kiedyś dziurę w ścianach po obu stronach muru i sobie wiatr hulał po poddaszu.
Dodatkowo normlanie w dobrze wykonanym dachu jest też wentylacja pod pokryciem dachowym , dzięki czemu jest wentylowaa cała więźba dachowa i zarazem poddasze , ale wentylacja musi być wykonane.
Jak dekarz źle zrobił dach to nie masz żadnej wentylacji ...

A bez sprawnej wentylacji dachu i poddasza nieużytkowego uwierz że obecne problemy to NIC ...
Jak wejdzie Ci wilgoć w drewno to skończy się że kiedyś bedziesz cały dach od poczatk robił bo trzeba będzie całą więźbę wymienić ...

Więc zamiast "uszczelniać" - rozszczelniał , tak aby było czuć przepływ powietrza na poddaszu ...

W zimę powietrze ma bardzo niską wilgotność i rewelacyjnie osusza ...

Sprawdź czy masz szczeliny wentylacyjne pod dachówką , czy powietrze spod okapu dachu może spokojnie cyrkulować ...

Napraw wentylacje

noname2
18-02-2017, 07:46
.
Na wylazie na dach
Jutro jadę po piankę .
jesteś jak narkoman. Mówimy Ci żebyś wentylował (odłóż dragi ) a Ty ze jedziesz po piankę (wezmę tylko działkę )
I jeszcze piszesz o wyłazie dachowym ,czyli jest czym wentylować ....ech
Mimo wszystko powodzenia

מרכבה
18-02-2017, 09:59
Przecież dragi hoduje, najlepsze - halucynki :D widać jak ważna jest pustka powietrza i możliwość usuwania tego co wypadło z domu.
Ale nie posłuchanie osób które już ten problem przerobiły, może być podyktowany chęcią rozwijania flory dachowej :D
Co innego uszczelnianie strefy ogrzewanej, a co innego umożliwienie odejścia precz parze wodnej ..

tgrzebien
18-02-2017, 13:45
Dzisiaj trochę porobiłem porządki na poddaszu. Zdjąłem wełnę z otworu w stropie, żeby powietrze sobie przepływało swobodnie. Odciągnąłem też wełnę od więźby, bo tam też była wilgoć. Otworzyłem też wyłaz dachowy, trochę powietrzyłem. Jutro robię to samo. Może z czasem będzie lepiej

Andrzej Wilhelmi
18-02-2017, 15:37
Zostało popełnionych parę błędów, o których już wcześniej pisali szanowni przedmówcy. Tych błędów nie można dalej popełniać. Po pierwsze należy bezwzględnie odciąć dopływ ciepłego powietrza z pomieszczeń na poddasze czyli uszczelnić pianką przejście rur od rekuperacji przez strop oraz uszczelnić ich przejście przez warstwę styropianu. Styropian jest materiałem, który stawia dość spory opór parze wodnej skoro zatem tej pary jest na strychu dość dużo to być może ten styropian na stropie został niestarannie ułożony. Powinien być ułożony na mijankę i wszystkie połączenia powinny być uszczelnione pianką PU. Po drugie wyłaz dachowy należy otwierać jak jest mróz a nie jak jest odwilż! Po trzecie masz dach kopertowy z kawałkiem kalenicy czy namiotowy (ostrosłup). Jak jest kalenica to rozciąć folię w kalenicy jak nie ma kalenicy to należy wstawić w dachu dwa kominki wentylacyjne na przeciwległych połaciach w trzecim rzędzie od czubka. Po czwarte pomieszczenie rekuperatora powinno być izolowane na zewnątrz a nie wewnątrz.
Po piąte jak przebywasz na strychu otwór schodów strychowych zasłaniaj np. płytą styropianu. Po szóste wypożycz osuszacz i wstaw na poddasze, powinien radykalnie załatwić sprawę. Po siódme jak wszystko się ustabilizuje najlepiej latem usuń z krokwi zeschniętą pleśń (szmatą lub szczotką) i pomaluj krokwie impregnatem do drewna opartym na związkach miedzi np. Kuprinolem. A tak na marginesie to czym masz pokryty dach? Pozdrawiam.

tgrzebien
26-02-2017, 19:18
Wstawiłem osuszacz na poddasze, działa od kilku dni. Jak na razie wyniosłem 3 wiadra wody. Wiem, że większość pochodzi z wilgoci na zewnątrz, w końcu powietrze może tam dotrzeć bez problemu, ale mam nadzieję, że i wyciągnęło trochę wilgoci z wełny i krokwi. wełna wydaje się już sucha. pooperowałem trochę pianką, ale jest ciężko bo przy suficie nie ma za bardzo jak nałożyć tej pianki, żeby nie spadła. Mam zamiar jeszcze zrobić taką ala obudowę z kartonów i do tego wpuścić piankę. Większe dziury wspomogę styropianem, żeby mi tyle pianki nie poszło.

Dach mam pokryty dachówką ceramiczną i pod tym folia wysokoparoprzepuszczalna tyvek

Andrzej Wilhelmi
26-02-2017, 20:51
Skoro masz krycie wstępne wykonane folią wysokoparoprzepuszczalną to nadmiar pary wodnej teoretycznie ma możliwość ujścia. Skoro tak nie jest to należy sprawdzić jak funkcjonuje wentylacja połaci dachowej pod dachówką. Jaką masz długą połać? Jakiej grubości są kontrłaty? Jaki masz kształt dachówki? Czy w okapie została zamontowana kratka wentylacyjna okapu? Czy zostały zamontowane dachówki wentylacyjne? Jaka jest odległość pomiędzy gąsiorami a dachówkami w kalenicy? Pozdrawiam.

tgrzebien
27-02-2017, 14:50
Co do wentylacji połaci między dachówką a folią to mogę powiedzieć, że jak byłem tam wczoraj trochę dłużej, to cały czas było słychać podmuchy wiatru i "trzepotanie" folii, więc powietrze tam wpada na pewno.
Długość połaci to 11m z każdej strony https://drive.google.com/open?id=0B-3Lnlol8lkabVNpT0dlTFlzLWc tutaj widok więźby.
Dachówka Creaton Titania http://www.creaton.pl/produkty/dachowka-ceramiczna/dachowka-holenderka-plaska/titania/
Kontrłaty zmierzę jak wrócę do domu.
Jeżeli chodzi o kratkę wentylacyjną okapu to wiem że jest zamontowane coś takiego http://www.dachyonline.pl/p121,wroblowka-grzebien-do-dachu.html, czy to o taką kratkę wentylacyjną chodzi?
Dachówek wentylacyjnych niestety nie ma. W początkowej wycenie dachu była, ale dekarz montujący u nas dach stwierdził, że nie są potrzebne i że to strata pieniędzy. Z tego co widzę to jednak by się przydały, ale już po ptakach.
Mam na zbyciu dwa kominki wentylacyjne fi100 (takie grzybki) (miały być wykorzystane do wentylacji łazienek, ale zdecydowaliśmy się na reku, więc teraz są tylko ułożone do dachu ale nie podłączone do niczego). I będę je chciał przełożyć tak jak Pan to opisał w poprzednim poście. Mam nadzieję że sam dam radę. Pytanie tylko czy te rury spiro białe dołączone do nich mają być podłączone czy ucięte równo z folią paroprzepuszczalną?
Odległość między gąsiorami a dachówkami też zmierzę jak wrócę do domu. Może nie spadnę.

Andrzej Wilhelmi
27-02-2017, 19:54
Masz dach kopertowy i praktycznie nie masz wentylacji połaci. To poważny błąd. Masz zamontowany grzebień okapu a powinna być kratka wentylacyjna okapu z grzebieniem. Długość połaci wynosi około 6,5 m powinny być zatem zamontowane dachówki wentylacyjne. Ich montaż nie nastręcza żadnego kłopotu i można je wstawić w dowolnym czasie. Radzę jak najszybciej. Kominki wentylacyjne jak najbardziej można wykorzystać, będą wentylować przestrzeń pod folią. Dla tej długości połaci wystarczy kontrłata o grubości 25 mm i pewnie taka jest. Gąsior opiera się na falach dachówek więć wylot powietrza jest odpowiedni. Natomiast po Twoim dekarzu mogę spodziewać się złego wykonania okapu. Prawdopodobnie jest tam zastoina. A nawet jak jej nie ma okap wymaga przerobienia. Będzie się to wiązać z demontażem dwóch rzędów dachówek, grzebienia i pasa nadrynnowego a być może rynien oraz haków i pasa podrynnowego. Część obróbek blacharskich nie będzie nadawała się do ponownego wykorzystania. Te koszty powinien pokryć dekarz. Pozdrawiam.