PDA

Zobacz pełną wersję : Typowy kocioł na pellet



Bartez1982
23-11-2016, 16:41
Witam,

W związku z tym że paliwo jakim będzie ogrzewany mój dom zostało już wybrane, czas na zgłębienie tematu :)
Poszukuję pieca typowo pelletowego tzn takiego który od początku był zaprojektowany do spalania tego paliwa.
I tu nasuwa się kilka pytań:

1. Jak rozpoznać piec typowo pelletowy?
2. Jaką konstrukcję powinien mieć wymiennik?
3. Jaką konstrukcja palnika jest najlepsza?

Generalnie wstępnie już mam trzy kotły na oku ale o tym później :)

Domek do ogrzania ma 114m2 powierzchni użytkowej + garaż w bryle budynku.
Ściany z BK ocieplone 20cm styropianem.
Poddasze 30cm wełny.
Okna 3-szybowe.

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.

ironsmith
23-11-2016, 18:51
hej od razu odpuść sobie kotły gdy w opisie jest wielopaliwowe, jak jeszcze jakiś czas temu rozważałem pellet (teraz zbieram oferty na pc) i w razie czego pewnie wybrałbym "red" policz to sobie ja przy zapotrzebowaniu 5,4kW musiałbym zastosować bufor do kotła (1000L to 4-5tys) pomimo kominów chyba będzie pompa

Bartez1982
23-11-2016, 19:43
Ja już jestem zdecydowany pompa to zupełnie inne koszty..
Jak możesz zdradzić to jaki typ pompy i jakie ceny ci zaproponowali??

Kroitz
23-11-2016, 20:42
Prawdziwy kocioł na pellet powinien mieć:
1. Pionowy wymiennik rurowy
2. Palnik zrzutkowy
3. Co najmniej półautomatyczny system czyszczenia wymiennika ( czyszczenie za pomocą dźwigni) lub automatyczny
4 Dobry algorytm spalania

Bartez1982
23-11-2016, 21:07
Dzięki za informację.
Mam na wstępnie wybrane takie kotły:
1.Biawar Pellux Compact 12KW z zasobnikiem minimum 200l
2.RED Compact 14KW no i tu mimo że na drugim miejscu mocno musiałbym się zastanowić ze względu na skromny zasobnik...
3.Lazar Smartfire 11 tylko te nie które negatywne opinie mnie zraziły trochę do tego kotła.

Co o takim wyborze myślicie??
Może ktoś ma i użytkuje a może ktoś poleci jakiś inny dobry kocioł którym warto się zainteresować??

Kroitz Biawar i Lazar ma inna konstrukcję palnika i który według ciebie lepszy ??
Algorytm zależy pewnie od zastosowanego sterownika jaki mógłbyś polecić??

Barliniak
23-11-2016, 22:14
hej od razu odpuść sobie kotły gdy w opisie jest wielopaliwowe, jak jeszcze jakiś czas temu rozważałem pellet (teraz zbieram oferty na pc) i w razie czego pewnie wybrałbym "red" policz to sobie ja przy zapotrzebowaniu 5,4kW musiałbym zastosować bufor do kotła (1000L to 4-5tys) pomimo kominów chyba będzie pompa

A skąd ten bufor 1000litrów wyszedł? Skoro dla peleciaków liczy się 20l/1kW a dla śmieciuchów 50l/1kW.Pompa spoko tylko jaka temperatura Cię zadowala w domu?Przy 19-20 rachunki za prąd akceptowalne powyżej kaskada.

Barliniak
23-11-2016, 22:22
2.RED Compact 14KW no i tu mimo że na drugim miejscu mocno musiałbym się zastanowić ze względu na skromny zasobnik...


Więc dopłać parę złotych i weź 18 z możliwością jeszcze rozbudowy o dodatkowy zbiornik. Koszt montażu reda to około 17-18 tyś . Osobiście bym wybrał kocioł ten który ma lepszy serwis.

Bartez1982
24-11-2016, 08:51
Pytanie czy w ogóle bufor potrzebny?? Moze ktos kto nie ma się wypowie?
Barliniak a masz jakiegoś linka do tego dodatkowego zasobnika? No i czy 18kw to nie za dużo w szczególności jak nie będzie bufora??

Bartez1982
24-11-2016, 10:11
Arturo72 wszyscy piszą ze koszty podobne zbliżone etc. Czyli konkretnie ile oczywiscie +/- bo koszty kotla na pellet każdy podaje a jak tylko rozmowa o PC to zadnych konkretów

מרכבה
24-11-2016, 10:48
Ale Twój dom przy tej powierzchni będzie potrzebował około 6kW max ! i to jest bezpieczny bardzo szacunek.. ciut ponad 4 kW bliżej ..
to musiał byś szukać coś max 8kW na pelet. A nie 14 kW chyba że chcesz z sąsiadem spółkę grzanie peletem Kompania Wschodnio-Gdańska ;)
http://www.kostrzewa.com.pl/#!Produkty-Mini_Bio__do_20kW mini bio 10kW ... i tak spory

Bartez1982
24-11-2016, 12:20
Kostrzewa mini bio nie ma takiej konstrukcji wymiennika jakiej szukam choc cenowo naprawdę kusi...

Arturo koszt trzeba powiększyć o wykonanie podłogówki której nie było w planach.
No i pytanie co przy temperaturach rzędu -10 -15 stopni ??
Mam w domu ciepło lubnych wiec 18-19 stopni nie wchodzi w grę..

מרכבה
24-11-2016, 12:55
Dom masz dość ciepły, nie możesz wpakować buhaja, który będzie pracował i wygasał.. często- bo i zapalarka ma określoną żywotność.
Nie szalał bym z mocą, bo nie jest to dobra sprawa... może pelet zniesie naprawdę niskie dławienie, nie mniej wszystko co kotły na pelet stanowi .. jest min 2x za duże do potrzeb.. przy takiej pogodzie - potrzeba będzie Ci ile ? 1 kW max .. moc

Kroitz
24-11-2016, 14:18
Bartez 1982 wpadnij do mnie salonu do Sopotu zobaczyć peleciaki i różnice między nimi. :)

Z innych kotłów można zastanowić się jeszcze nad Ecovarm Ecofire, nie wspominając o Windhagerze Biowin :)

Barliniak
24-11-2016, 15:33
Pytanie czy w ogóle bufor potrzebny?? Moze ktos kto nie ma się wypowie?
Barliniak a masz jakiegoś linka do tego dodatkowego zasobnika? No i czy 18kw to nie za dużo w szczególności jak nie będzie bufora??
Na stronie producenta zalecają bufor więc nie będę z nimi polemizował chociaż Puławiak już trochę tego zamontował i twierdzi że to zbyteczne więc ciężko powiedzieć.U siebie nie mam ale kociołek robi za mały bufor natomiast w Redzie jest mały zład wodny .Nadstawkę masz tutaj :http://www.wentor.pl/Akcesoria/Akcesoria-RED
Czy za duży 18kw? No pewnie ale kociołek ma dobrą modulację i cenowo wychodzi korzystniej od 14 która ma trochę inną konstrukcję i mały zasobnik.Co do ceny reda bo tutaj Arturo lekko w szoku. Tak jest przy prawie każdym kociołku i nowej kotłowni do ceny kotła musisz dodać zawor/y 4d, pompki,jakiś regulator pokojowy,rury spalinowe,wodne,izolazje i montaż.Mój kociołek kosztował 8tyś, elementy w kotłowni 3tyś,montaż 1tyś. Suma summarum 12tyś na liczniku.Na pompkę może się zdecyduję jak technologia się dotrze cena spadnie i będzie więcej realnych opinii na temat zużycia kW bo na razie to jedna osoba w Polsce ma tak niskie zużycie :) Jakiś czas temu rozmawiałem ze szwagrem który ma gruntową pompę z wyższym COP od powietrznej i nie był jakoś szczęśliwy jeśli chodzi o zużycie kW i zwrot kosztów.Nasłuchał się jakie to super i takie tam a po kilku sezonach tak kolorowo nie jest jak w reklamie.Podjedź do Kroitza ma kilka kociołków wytłumaczy Ci a zapewne poleci osoby które już mają i użytkują takowe.Popytasz o zużycie obsługę i to samo zrób z pompką ciepła popytaj realnych a nie wirtualnych użytkowników.Za dużo kasy do wydania aby bawić się w eksperymenty.

Barliniak
24-11-2016, 16:43
Amerykę odkryłeś dobrze że mnie uświadomiłeś :D akurat podane sezony były ciepłe :D Same superlatywy nic tylko brać pompę w ciemno i instalować gdzie się da.

Bartez1982
24-11-2016, 18:42
Tak się składa że jeszcze kominów nie mam bo budowa rusza dopiero na wiosnę dlatego wcześniej rozpoznaję temat ogrzewania...ale mimo wszystko nie zrezygnuje z kominów bo zawsze jest alternatywa.
PC niby brzmi zachęcająco pod względem późniejszych kosztów eksploatacyjnych, ale jak szperam w internecie jest bardzo dużo nie zadowolonych użytkowników a nie mam nikogo znajomego póki co który by zaopiniował ten system grzewczy.
Zbyt dużo czynników z znakiem zapytania i w związku z tym spore ryzyko a inwestycja tania nie jest.
Może i są takie niskie koszty eksploatacji jak ktoś zainwestuje w inne dodatki jak super izolacje, okna rekuperacja etc. ale wtedy robi się taka inwestycja że długo się nie zwróci a pompa też nie będzie wieczna i pewnie nie dożyje do czasu kiedy taka inwestycja się "zwróci"

Kroitz Enecom?? Masz na miejscu któryś z tych kotłów o których pisałem??

Bartez1982
24-11-2016, 19:55
Zaoszczędzi wiecej ale mniej kasy wydasz w dobrze izolowanym...

Panteraz
24-11-2016, 21:08
Dzięki za informację.
Mam na wstępnie wybrane takie kotły:
1.Biawar Pellux Compact 12KW z zasobnikiem minimum 200l
2.RED Compact 14KW no i tu mimo że na drugim miejscu mocno musiałbym się zastanowić ze względu na skromny zasobnik...
3.Lazar Smartfire 11 tylko te nie które negatywne opinie mnie zraziły trochę do tego kotła.

Co o takim wyborze myślicie??
Może ktoś ma i użytkuje a może ktoś poleci jakiś inny dobry kocioł którym warto się zainteresować??

Kroitz Biawar i Lazar ma inna konstrukcję palnika i który według ciebie lepszy ??
Algorytm zależy pewnie od zastosowanego sterownika jaki mógłbyś polecić??

Miałem podobne dylematy, skusiłem się na Reda 18, nie żałuje, zasobnik na ok 55-60kg starcza na kilka dni.
Mała różnica między 14 a 18kW jeśli chodzi o minimalną moc, a zasobnik większy

מרכבה
24-11-2016, 21:25
Rozumiecie - że Kolega potrzebuje maksymalnej mocy przy złym wariancie 6 kW max maksów i to przy jakiś co najmniej -dwudziestu paru..
Rozumie pelet star, pelet stop .. ale buchaj na 18 kW będzie średnio 7 krotnie za duży ..

Panteraz
24-11-2016, 22:44
A ja potrzebuje maszyny do teleportacji i nie wymyślili jeszcze takiej :D
Nie ma kotłów o tak małej mocy. Nie przerażałbym się tym, ja myślałem że 18 kW u mnie będzie przewartościowane, a jest ok, kocioł ładnie moduluje.

Bartez1982
25-11-2016, 09:32
Biawar ma 12KW więc chyba najbardziej optymalnie.

Według projektu jest:
EP 88,93 kWh/m2 rok
Roczne zapotrzebowanie na energię CO 7811 kWh/rok
Roczne zapotrzebowanie na energię CWU 4026 kWh/rok

Kroitz
25-11-2016, 10:03
Bartez- mam teraz dużą rotacje na sklepie. Jak narazie można u mnie zobaczyć Pelluxa 100 20kW, za tydzien będę miał Compact Pellux 12.
W przyszłym tygodniu wyjeżdża ode mnie Red Compact , jest i BioWin 2.
Oprócz tego mogę dać Ci kontakty do klientów i możesz zobaczyć kotły u uzytkowników.

מרכבה
25-11-2016, 10:55
Biawar ma 12KW więc chyba najbardziej optymalnie.

Według projektu jest:
EP 88,93 kWh/m2 rok
Roczne zapotrzebowanie na energię CO 7811 kWh/rok
Roczne zapotrzebowanie na energię CWU 4026 kWh/rok

EP jest mniej interesujące - jak EK.. na C.O , najbardziej jest interesujące obciążenie cieplne z projektu ..powinieneś mieć to podane.
Ile mocy potrzebuje dom.
12 kW pi x drzwi jest 2x za duży .. 10kW to max czego bym szukał.

Bartez1982
25-11-2016, 18:30
Bartez- mam teraz dużą rotacje na sklepie. Jak narazie można u mnie zobaczyć Pelluxa 100 20kW, za tydzien będę miał Compact Pellux 12.
W przyszłym tygodniu wyjeżdża ode mnie Red Compact , jest i BioWin 2.
Oprócz tego mogę dać Ci kontakty do klientów i możesz zobaczyć kotły u uzytkowników.

To napewno cię odwiedzę postaram sie przed wyjazdem RED'a i po przyjeździe Biawara :D
Kiedy RED wyjeżdza?

Bartez1982
25-11-2016, 20:03
ep jest mniej interesujące - jak ek.. Na c.o , najbardziej jest interesujące obciążenie cieplne z projektu ..powinieneś mieć to podane.
Ile mocy potrzebuje dom.
12 kw pi x drzwi jest 2x za duży .. 10kw to max czego bym szukał.
ek 90,3

מרכבה
25-11-2016, 20:21
Niezły :) naprawdę ciekawa propozycja, 11kW ciut duży..http://www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-smartfire-11,6,97.html
ale jak by dać większy zasobnik CWU.. np.

Panteraz
25-11-2016, 21:24
5kW to może być kominek na pellet..
Mój Red uruchamia się około 2 razy na dobę i nie wyrzuca pieniędzy w komin, bynajmniej nie dużo, bo też jeszcze nie do końca jest tak jakbym tego chciał.

Panteraz
25-11-2016, 21:51
Bez sensu jeśli piec uruchamia się kilkanaście razy na dobę. Ogrzewam ok 165m2, straty nieduże ale jeszcze jakieś tam mam.

Panteraz
25-11-2016, 22:09
Jak co chwila? Termostat pokojowy i uruchamia się tylko jeśli spada temperatura.

Kroitz
25-11-2016, 22:14
Karamba- przyjmujesz że kocioł pracuje z pełną mocą- błąd. Kotły modulują mocy od 20 do 100% . Dobry kocioł będzie modulował odpowiednio do zapotrzebowania na moc.
I tu jest właśnie pies pogrzebany w algorytmie palenia.

Barliniak
26-11-2016, 00:46
Karamba najpierw przeczytaj całe wątki ze zrozumieniem zamiast wyrywać teksty i przypasowywać pod swoje poglądy a jeśli Ci się nie chce czytać to napiszę że piec działa bez regulatora pokojowego i dlatego się odpala tyle razy oraz u innego użytkownika którego zacytowałeś. Tak samo jak ten bufor 1000litrów.Do czego i jakiego pieca 50kW?Jeśli budynek potrzebuje przy -10 stopni 2,4kW to po jakiego grzyba pchać się w pompy kupić konwektor i wystarczy. Tak jak już chwalisz pompki to napisz przy okazji jaki COP będzie przy -10 dla temp 35/45/60 napisałem kilka temp. bo nie wiem jaki system wybierze właściciel.

kobra64
26-11-2016, 08:34
....
Nie widzę postów Arturo....:lol2: No jak to? Własnych postów nie widzisz? :lol2:

Barliniak
26-11-2016, 08:44
Poniżej pierwszy post tego wątku:

Czyli dom,który przy -20st.C potrzebuje 5kW mocy grzewczej.
I chyba to wszytko powinno wyjaśniać ?
I chyba jakiś szaleniec lub tylko sprzedawca poleciłby do takiego domu kocioł na pellet większy niż 5kw ?

Nie widzę postów Arturo ale ogrzewanie prądem w tym domu byloby bardziej zasadne ekonomicznie niż pellet...
Konwektor ma to do siebie,że nie wykorzysta taniego prądu więc odpada,musi być wylewka albo bufor.
Wylewka ze wszech miar logiczna a bufor z grzejnikami dla ociemiałych musi być duży.

Nie odpowiedziałeś jaki COP przy takiej temperaturze i ściemniasz dalej odpowiadając ogólnikowo jak sprzedawca z reklamy pomp ja wiem jaki jest cop ale napisz dla innych.W reklamach zawsze afiszują najwyższym tylko że to jest dla temp. dodatnich .Dowiedzieliśmy się że nie możemy korzystać z normalnego prądu tylko tego taniego taaaaak a za chwilę się dowiemy że trzeba jeszcze siłę zamówić w energetyce albo kupić pompkę na 230v i wtedy musimy się zaopatrzyć w kuchenkę na gaz albo gotować o określonej godzinie mając elektryczną .Nie wiem czy wiesz ale ten ciemny lud jeszcze może zastosować grzejniki niskotemperaturowe . Skoro pompa może jeść tylko tani prąd aby zaimponować tanim zużyciem to można też zastosować konwektory na taniej taryfie .Nie będzie może takiego kumulacyjnego efektu jak dla podłogi ale do taryfy po obiadku wytrzyma przecież bardzo ciepły dom więc po co te zakupy za kilkanaście tysięcy.

kobra64
26-11-2016, 09:12
Dobrze gadasz Barliniak. Gdzieś tam Wielonickowy karamba Arturo pisał że w dobrze ocieplonym domu temperatura po dobie bez grzania spada o 1 stopień. No więc chyba jasno z tego spadku wynika że grzanie w nocy i w okienku południowym starczy zupełnie do utrzymania temperatury między 22 a 23 stopnie przez całą dobę, nie? Przecież akumulują ściany, stropy i podłoga też. Pewnie starczyłoby grzać ze 2 godziny przed pobudką, w południowym okienku i ze dwie godziny wieczorem po starcie taniej taryfy. Co nie zmienia faktu, że w domu o takim rozmiarze i ociepleniu jaki się tutaj rozpatruje pellet to porażka. Zapłaci za grzanie tyle samo co za gaz, inwestycyjnie minimum 2 razy więcej niż za gaz i popracować jednak trzeba. Bufor z grzałkami wyniesie w inwestycji też połowę taniej niż pellet, a w eksploatacji będzie może ze 20 - 25% droższy ( po całości w taniej taryfie ).

piotrmak
26-11-2016, 09:18
:lol2: No jak to? Własnych postów nie widzisz? :lol2:

Takiego tępaka to powinni tępić dożywotnio. Głównie przez niego i kilku innych praktycznie już tu nie zaglądam i nic nie piszę. Rozpierducha w każdym wątku o ogrzewaniu

Bartez1982
26-11-2016, 14:42
Panowie pod tym linkiem można sobie za symulować koszty ogrzewania dla tego projektu:
http://aplikacje.archon.pl/archon/optymalizacja/?plik=dom_w_jablonkach_5
Zarówno dla gazu jak i paliwa stałego można też pozmieniać inne parametry..
I co wy na to??

Bartez1982
27-11-2016, 19:04
Skąd bierzecie zapotrzebowanie 5KW ??

imrahil
27-11-2016, 21:12
Skąd bierzecie zapotrzebowanie 5KW ??

a ile uważasz?

Bartez1982
28-11-2016, 07:46
Pytanie czy to szacunek czy wyliczenie ??

Bartez1982
01-12-2016, 14:26
Ale Twój dom przy tej powierzchni będzie potrzebował około 6kW max ! i to jest bezpieczny bardzo szacunek.. ciut ponad 4 kW bliżej ..
to musiał byś szukać coś max 8kW na pelet. A nie 14 kW chyba że chcesz z sąsiadem spółkę grzanie peletem Kompania Wschodnio-Gdańska ;)
http://www.kostrzewa.com.pl/#!Produkty-Mini_Bio__do_20kW mini bio 10kW ... i tak spory

Na jakiej podstawie uważasz że 6KW ??
Pytam żeby się upewnić czy dobrze myślę.

Arturo72
04-12-2016, 19:58
Na jakiej podstawie uważasz że 6KW ??Pytam żeby się upewnić czy dobrze myślę.Nikt nie odpowiedział ?Z reguły na podstawie wyliczeń fizyczno-matematycznych ;) Z wyliczeń wyszło,że mój dom czyli 118m2 przy temperaturze -20st.C,żeby utrzymać temperaturę +21st.C potrzebuje urządzenia grzewczego o mocy 3,5kW,dom jaki posiada imrahil czyli 122m2 też na podstawie wyliczeń potrezbuje urządzenia grzewczego o mocy 3,2kW.I można przyjąć,że Twój dom 114m2 podobnie izolowany do mojego ale z WG będzie potrzebował większej mocy grzewczej na ogrzewanie czyli 4-5kW a do tego ok.2kW na cwu czyli łącznie 6-7kW []rzy -20st.C a nie 18kW czy nawet 14kW !!!!

Puławiak
05-12-2016, 06:25
Dlaczego nie bierzecie pod uwagę całości tylko wyrwane elementy obliczeń. Sam napisałeś dla "Utrzymania" a co będzie jeśli z jakieś przyczyny budynek się wychłodzi nadmniernie powiedzmy do 5 st - ile tymi 3 kw będzie podnosił temperaturę do 21 przy -20 ? Czy wszystkie urządzenia powinny pracować cały czas z mocą nominalną ?

מרכבה
05-12-2016, 07:07
Radzę wszystkim którzy próbują podważać wyliczenia, szukać dziury w całym, aby uważali na swoje paplanie.
Teraz awaria C.O obnażyła słabość budynku, przez noc potrzebował 15 kW mocy na utrzymanie temperatury!
A tyle co dom Artura- dom Rodziców potrzebuje przy około +13 st!!! a to już jeszcze 2st i nie potrzeba grzać,
jak na zewnątrz jest już +15 kończy się ogrzewanie... a dom ogólnie potrzebuje ~23 kW mocy przy -20!
Dobrze izolowany dom - nigdy nie grzany trzymał 10,2 st .. do końca listopada ! a wy mi tu biadolicie o jakiś durszlakach termicznych ..
że to niby dobre... nie jest i nie próbujcie bronić .. bo spędzicie nockę na syberii .. w pokoju gdzie jest teraz +5st.. i to wspomagane
okresowo nagrzewnicą 9kW bo już by było poniżej 0! .. już mieszkałem w takim shicie .. takie czasy..
w strasznym dworze .. gdzie to niby super ceglane 60cm ma stanowić barierę, tak woda w wiadrze zamarzała .. bo mimo grzania nie szło tego ogrzać piecami kaflowymi, tak się mieszkało ! a wy mi chcecie powiedzieć .. że liczenie nie ma sensu, bo ludzie mają ..
to jest najbardziej zjebiaszcze hasło - bo ludzie mają ! a gdzie ci ludzie teraz ? przynoszą na plecach energię? a pierwsi darli się .. a płoco ła naco ocieplać, a po co tak grubo... go gie .. zdechnie ten wstrętny system C.O i trzeba strzelać zębami!

Arturo72
05-12-2016, 12:48
Dlaczego nie bierzecie pod uwagę całości tylko wyrwane elementy obliczeń. Sam napisałeś dla "Utrzymania" a co będzie jeśli z jakieś przyczyny budynek się wychłodzi nadmniernie powiedzmy do 5 st - ile tymi 3 kw będzie podnosił temperaturę do 21 przy -20 ? Czy wszystkie urządzenia powinny pracować cały czas z mocą nominalną ?
Nie ma takiej opcji. NOWY dom wychladza się BEZ OGRZEWANIA ok.1st.C na dobę.

Puławiak
05-12-2016, 14:56
Nie ma takiej opcji. NOWY dom wychladza się BEZ OGRZEWANIA ok.1st.C na dobę.

sa takie opcje różne sytuacje się trafiają - nigdy nie mów nigdy

Arturo72
05-12-2016, 15:00
sa takie opcje różne sytuacje się trafiają - nigdy nie mów nigdy
Rozmawiamy o domu,nowym domu,który ma już okna wstawione ?
Czy SSO ?

Mobe
05-12-2016, 15:45
Wiatr może dach zdmuchnąć, okna ktoś może ukraść, także wiesz :)

Puławiak
05-12-2016, 17:57
Wystarczy że jakaś sprytna pani otworzy okno żeby przewietrzyć i zapomni go zamknąć i pojedzie do pracy :) znam takie przypadki.

wayne2mike
05-12-2016, 18:50
Nie ma takiej opcji. NOWY dom wychladza się BEZ OGRZEWANIA ok.1st.C na dobę.

A przy -17 również wychłodzi się o 1oC ?

imrahil
05-12-2016, 20:09
A przy -17 również wychłodzi się o 1oC ?

uważasz, że to niemożliwe? to zależy od energożerności domu, aktualnych warunków (zyski bytowe, słońce), jego pojemności cieplnej.

do podgrzania domu wystarczy niewielki nadmiar mocy, rzędu 1-2 kW. dodatkowo jak się grzeje podłogówką to i tak jesteśmy ograniczeni maksymalną temperaturą podłogi a nie mocą kotła. przy grzaniu kaloryferami - ile wynosi moc wszystkich grzejników w przeciętnym nowym domu?

Arturo72
05-12-2016, 20:59
A przy -17 również wychłodzi się o 1oC ?
Oczywiście,że tak. Czemu takie zdziwienie ?
Masz kilkaset t betonu,mebli ogólnie domu nagrzanego do temp.pokojowej.
Spróbuj to wychodzić przy -17st.C o więcej niż 1st.C przy domu z oknami i przy tej temp.raczej z zamknietymi oknami.
To se ne da.
Ja wiem,że Wy zyjecie jedynie zyciem wynioslym z domów durszlakow gdzie ciepło uciekalo każda możliwa szpara czy przez brak izolacji i gdzie kocioł na wungiel miał 25-30kW ale jeszcze raz. Piszemy o nowych domach budowanych zgodnie z dzisiejszymi normami dot.przenikalności cieplej.

Arturo72
05-12-2016, 21:08
Proponuję wykonać doświadczenie dla tych z nowych domów z WG.Wygasic kocioł(bo to głównie z paliwami stałymi mają WG).
Przy -20st.C otworzyć okno w sypialni żeby temp.w niej spadła z np.22st.C do 18st.C a następnie zamknąć okna i obserwować "cud" :D
Z wyłączonym kotłem czyli bez grzania temp.w sypialni zacznie rosnąć i urośnie po paru minutach do 22st.C...Tak,to będzie ta "magia" ale nie wzywajcie księdza żeby odprawil egzorcyzmy bo to jest normalne zjawisko :D

Puławiak
05-12-2016, 21:35
No wstań rano nie otwieraj okna tylko - uchyl wyłącz pompę i jedź do pracy na 8-10 godzin. Jak wrócisz to zamknij okno i czekaj aż temperatura zacznie rosnąć gdyby nie rosła włącz pompę i życzę udanego wypoczynku w miłym ciepełku może do rana dogrzejesz acha pompę ustaw na pracę z mocą minimalną w końcu nie potrzeba Ci 9 kW tylko 2 góra 3 kW.

wayne2mike
05-12-2016, 21:41
uważasz, że to niemożliwe? to zależy od energożerności domu, aktualnych warunków (zyski bytowe, słońce), jego pojemności cieplnej.

do podgrzania domu wystarczy niewielki nadmiar mocy, rzędu 1-2 kW. dodatkowo jak się grzeje podłogówką to i tak jesteśmy ograniczeni maksymalną temperaturą podłogi a nie mocą kotła. przy grzaniu kaloryferami - ile wynosi moc wszystkich grzejników w przeciętnym nowym domu?

Nie uwazam za niemozliwe tylko z ciekawosci zapytalem. Wierze ze wszystko dla naszego lepszego bytu jest o krok od nas. Sami wiecie jak to jest, dopoki sie nie doswiadczy to czlowiek tkwi w prostocie i w tym co jest dla niego aktualnie odpowiadajace.

Arturo72
05-12-2016, 22:18
No wstań rano nie otwieraj okna tylko - uchyl wyłącz pompę i jedź do pracy na 8-10 godzin. Jak wrócisz to zamknij okno i czekaj aż temperatura zacznie rosnąć gdyby nie rosła włącz pompę i życzę udanego wypoczynku w miłym ciepełku może do rana dogrzejesz acha pompę ustaw na pracę z mocą minimalną w końcu nie potrzeba Ci 9 kW tylko 2 góra 3 kW.
U mnie taka to jest bestia że sama sobie dozuje moc grzania zależnie od potrzeb jak i temp.zasilania zależnie od potrzeb :)
Nie raz żona zostawiala mikrouchyl i co ? Po powrocie po godzinie temp.wracala do pokojowej.
To jest kilkaset t betonu którego nie wychlodzisz powietrzem.

Arturo72
05-12-2016, 22:29
Nie uwazam za niemozliwe tylko z ciekawosci zapytalem. Wierze ze wszystko dla naszego lepszego bytu jest o krok od nas. Sami wiecie jak to jest, dopoki sie nie doswiadczy to czlowiek tkwi w prostocie i w tym co jest dla niego aktualnie odpowiadajace.
A no właśnie. A gdyby zechcialo się zamiast wysluchiwac wywodow sprzedawców oferujących parowozy 14-18kW do domów które potrzebują 5-6kW poczytać i zobaczyć jak to jest u normalnych inwestorów,grzejacych prądem nawet to takiej ciemnoty by nie było :D
Wszak ze szkoły wiadomo,że mniej mocy na zagotowanie wody w tej samej jednostce czasu potrzebuje naczynie 1l niż 5l a dom jest takim naczyniem.
Wszak wiadomo,że termos 1l utrzyma dłużej temperaturę herbaty niż gdyby ta herbata była w szklance ?
Do szkoły co poniektórzy nie chodzili ?
A to zwykła matematyka i fizyka...

Puławiak
06-12-2016, 06:02
U mnie taka to jest bestia że sama sobie dozuje moc grzania zależnie od potrzeb jak i temp.zasilania zależnie od potrzeb :)
Nie raz żona zostawiala mikrouchyl i co ? Po powrocie po godzinie temp.wracala do pokojowej.
To jest kilkaset t betonu którego nie wychlodzisz powietrzem.

Widzisz twoja pompa sama dozuje w zależności od potrzeb - a kocioł nie może ? może i też dozuje w zależnosci od potrzeb. Nie rozmawiamy o nie mówimy o rozszczelnieniu okna tylko o uchyleniu okna i nie na godzinę tylko na 8 godzin.

Konsultant marki Buderus
06-12-2016, 09:58
Witam,

Dla osób które zastanawiają się nad wyborem kotła na pellet, polecam kocioł Logano G221 marki Buderus. który cechuje się wysoką sprawnością oraz wysoką jakością wykonania. Dodatkowo marka Buderus posiada sprawdzony i rozbudowany serwis oraz oferuje gwarancję do 5 lat na swoje produkty. Urządzenie przystosowane jest do spalania paliw stałych jak węgiel kamienny, drewno oraz pellet. Sterownik kotła w standardzie umożliwia kontrolowanie dwóch obiegów grzewczych oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej i obsługę pompy cyrkulacyjnej. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-na-paliwa-stale/z-podajnikiem-automatycznym/loganog221automatic.html
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus

Bartez1982
06-12-2016, 10:41
Mam kilka rzetelnych odczytów z podlicznika PC ale najpierw podam koszt prądu z licznika głównego z zeszłej zimy kiedy jeszcze nie było podlicznika.

Koszt prądu za okres 10.2015 do 01.2016 czyli 4mc wyniósł 6000zł nawet gdyby odjąć od tego koszt prądu na pozostale odbiorniki to i tak cena wysoka.

Natomiast odczyt z podlicznika PC za okres letni od 01.02.2016 do 01.11.2016 to 4119Kwh
Za 11.2016 gdzie nie było tak zimno 900kwh.

Jak oceniacie takie zużycie ?

Arturo72
06-12-2016, 10:57
Mam kilka rzetelnych odczytów z podlicznika PC ale najpierw podam koszt prądu z licznika głównego z zeszłej zimy kiedy jeszcze nie było podlicznika.Koszt prądu za okres 10.2015 do 01.2016 czyli 4mc wyniósł 6000zł nawet gdyby odjąć od tego koszt prądu na pozostale odbiorniki to i tak cena wysoka.To jest nie możliwe i absolutne kłamstwo,żeby za 4 miesiące nawet w taryfie G11 żuzyć na prąd bytowy i ogrzewanie 10000kWh,na bytowy niech będzie za 4 miechy 1500kWh czyli na ogrzewanie wychodzi 8500kWh a to z COP3 powietrznej daje 25500kWh a gruntowej z COP4 34000kWh na ogrzewanie i to za 4 miesiące !!!!!! To jest dom bez okien i dachu nawet :D
Natomiast odczyt z podlicznika PC za okres letni od 01.02.2016 do 01.11.2016 to 4119Kwh Za 11.2016 gdzie nie było tak zimno 900kwh.Jak oceniacie takie zużycie ?No tak jak mówię,dom bez okien i dachu i grzanie w taryfie G11 albo jedna wielka sciema.U mnie w najzimniejszy miesiąc zużycie energii na c.o+cwu to 600kWh czyli 180zł.A Ty dowiedziałeś się w końcu ile Twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie ???Poniżej dziesiątki użytkowników przedstawiają swoje zużycia energii,z reguły co miesiąc:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du/page257

Bartez1982
06-12-2016, 11:38
Niby czemu miałbym kłamać?? Są rzeczywiste odczyty z domu rodziców kolegi. Dlaczego miałby podawać nie prawdziwe odczyty ?? Jest to całkiem neutralna osoba która nie onteresuje rodzajami ogrzewania i prędzej wierzę w takie dane niż te wpisywane na forum przez zażartych zwolenników PC.
Dodam że to pompa powietrzna.

Arturo72
06-12-2016, 11:44
Niby czemu miałbym kłamać?? No już wyjaśniałem:
To jest nie możliwe i absolutne kłamstwo,żeby za 4 miesiące nawet w taryfie G11 żuzyć na prąd bytowy i ogrzewanie 10000kWh,na bytowy niech będzie za 4 miechy 1500kWh czyli na ogrzewanie wychodzi 8500kWh a to z COP3 powietrznej daje 25500kWh a gruntowej z COP4 34000kWh na ogrzewanie i to za 4 miesiące !!!!!! To jest dom bez okien i dachu nawet :DWiesz kolego co to znaczy i ile znaczy zużycie energii w ilości 25000kWh w ciągu 4 miesięcy ????Może byś się zastanowił lekko zamiast pisać takie bzdury ?25000kWh/120dni=208kWh NA DOBĘ a na 1h=8kWh...Dom bez dachu i bez okien :D

Bartez1982
06-12-2016, 13:13
koszt kosztem zobacz odczyty z podlicznika za ostatni miesiąc

Arturo72
06-12-2016, 13:17
Chyba 11500kwh .... a koszt kosztem zobacz odczyty z podlicznika za ostatni miesiąc11500kWh gdyby grzał grzałką a nie pompą ciepła z COP.Jarzysz teraz ? Te 6000zł o jakich pisałeś to w taryfie G11 to zużycie ok.10000kWh czyli totalna sciema,tyle mogło by być przy grzaniu prądem i to z bytowym ale też w domu bez okien.Potrzeby mojego domu na energię do ogrzewania to 5500kWh za cały sezon grzewczy(1500zł) i tyle bym zużył energii grzejąc prądem. Jarzysz ?Po raz któryś się pytam ile Twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie ?900kWh z cwu to musi być duży dom i duze zużycie energii na cwu ale to i tak powinno być 270zł na miesiąc.ja aktualnie zużywam ok.300kWh z cwu na miesiąc gdzie w tym jest ok.120kWh na cwu.jeszcze jedna kwestia.Oczywiście mówimy o pompie podpietej pod podłogówkę bo tylko idiota mógłby podpiąć ją pod grzejniki ścienne a kolejny wogóle grzejniki ścienne :DA do twojego domu:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243022-Bocianki-2016-WITAMY-)&p=7356445&viewfull=1#post7356445

Bartez1982
06-12-2016, 14:57
W domu jest podłogówka z tego co wiem.
Nie w tym rzecz żeby się kłócić napisałem tylko odczyty jakie mi podano. Nie ważne czy to wynika ze słabej pompy, złej instalacji czy też słabego ocieplenia.
Fakt że instalacja PC niesie za sobą dużo ryzyk przez które potem można tyle płacić. I dlatego wiele osób się na PC nie decyduje bo nikt nie chce sprawdzić na własnej skórze....

Arturo72
06-12-2016, 15:12
W domu jest podłogówka z tego co wiem.
Nie w tym rzecz żeby się kłócić napisałem tylko odczyty jakie mi podano. Nie ważne czy to wynika ze słabej pompy, złej instalacji czy też słabego ocieplenia.
Fakt że instalacja PC niesie za sobą dużo ryzyk przez które potem można tyle płacić. I dlatego wiele osób się na PC nie decyduje bo nikt nie chce sprawdzić na własnej skórze....
Żadnego ryzyka. Większe ryzyko popelnisz kupując kocioł na pellet znacznie powyżej Twojego obciążenia cieplnego bo do tego zmierzasz. Ty czyli twój dom przy -20st.C potrzebujesz aż 6-7kW,rozumiesz o co chodzi ? Przy obecnych temp.dom potrzebuje ok.1-2kW wiesz co to znaczy dla Ciebie i dla kotła 14 czy 18kW ? Chcesz pellet kup max.8kW bo inaczej będziesz miał zonk.
A twój znajomy gdyby grzal pelletem zamiast 900kWh i 270zl zaplacilby 540zl bo 1kWh z pelletu jest 100% droższa od 1kWh z pompy.
Dlatego jeszcze raz pytam jakie Twój dom ma potrzeby na energię ?

Arturo72
06-12-2016, 15:31
Zgadnij czym poniższe jest spowodowane :D

Pellet mam markowy ponieważ używam Lavy zatem z jakością raczej nie ma problemu.
Jak to jest u Was przy piecach rozwiązane? W tej chwili rozpala się, pochodzi z 0,5h i wygaśnie bo nie ma potrzeby dogrzewania - ale pellet zużywa na każde rozpalenie bez potrzeby.
Pozdrawiam

klaudiusz_x
06-12-2016, 15:40
No już wyjaśniałem:Wiesz kolego co to znaczy i ile znaczy zużycie energii w ilości 25000kWh w ciągu 4 miesięcy ????Może byś się zastanowił lekko zamiast pisać takie bzdury ?25000kWh/120dni=208kWh NA DOBĘ a na 1h=8kWh...Dom bez dachu i bez okien :D

Dom w którym pracuje kocioł z podpisu zużywa w największe mrozy około 230kwh na dobę. W chwili obecnej grubo ponad 100 na dobę oczywiście z CWU.
Dom ma 40 lat, 5cm styro i dużo dziur w izolacji.

Bartez1982
06-12-2016, 15:59
Żadnego ryzyka. Większe ryzyko popelnisz kupując kocioł na pellet znacznie powyżej Twojego obciążenia cieplnego bo do tego zmierzasz. Ty czyli twój dom przy -20st.C potrzebujesz aż 6-7kW,rozumiesz o co chodzi ? Przy obecnych temp.dom potrzebuje ok.1-2kW wiesz co to znaczy dla Ciebie i dla kotła 14 czy 18kW ? Chcesz pellet kup max.8kW bo inaczej będziesz miał zonk.
A twój znajomy gdyby grzal pelletem zamiast 900kWh i 270zl zaplacilby 540zl bo 1kWh z pelletu jest 100% droższa od 1kWh z pompy.
Dlatego jeszcze raz pytam jakie Twój dom ma potrzeby na energię ?

Ale kto pisał że ja chcę kocioł 18KW??
Ja celuję w Biawar 12KW zresztą poniżej 10KW cięzko coś znaleźć a pozatym kotły te maja modulację...

Arturo72
07-12-2016, 09:35
Ale kto pisał że ja chcę kocioł 18KW??Ja celuję w Biawar 12KW zresztą poniżej 10KW cięzko coś znaleźć a pozatym kotły te maja modulację...To i tak dużo za dużo do Twojego domu a gdyby była odpowiednia modulacja nie byłoby tego:
Witam ,u mnie piec rozpala się 9-12razy na dobę .Dobrze dobrany kocioł w nowym domu powinien się gasić i rozpalac max.3 razy na dobę. U Ciebie będzie to 2 razy częściej u Barliniaka bo 12kW to istny parowóz do Twojego domu.Ale jak nie zależy Ci na kasie i nerwach to Twój wybór :D
W tej chwili rozpala się, pochodzi z 0,5h i wygaśnie bo nie ma potrzeby dogrzewania - ale pellet zużywa na każde rozpalenie bez potrzeby.10 nie potrzebnych rozpaleń = 5 godzin nie potrzebnego spalania pelletu i grzania powietrza wokół domu zamiast domu :D Ale co kto lubi i jak myśli i liczy ;)

Puławiak
07-12-2016, 11:30
Tych użytkowników których zaccytowałeś każdy z nich ma inny kocioł ? A każdy kocioł pracuje inaczej modulacja we wszstkich tak samo zależy od temp wody w kotle ale już rygaszanie i rozpalanie może zależeć od różnych czynników np zadanej temperatury pokojowej ( termostat) a może też zależeć od zadanej temperatury wody w kotle. Każde urządzenie pracuje inaczej inaczej też pracują różne instalacje inaczej bedzie przy podłogówce inaczej przy grzejnikach płytowych a jeszcze inaczej przy regulusach bogusława. Nie można tego wszystkiego mierzyć jedną miarą.

Arturo72
07-12-2016, 11:45
Tych użytkowników których zaccytowałeś każdy z nich ma inny kocioł ? A każdy kocioł pracuje inaczej modulacja we wszstkich tak samo zależy od temp wody w kotle ale już rygaszanie i rozpalanie może zależeć od różnych czynników np zadanej temperatury pokojowej ( termostat) a może też zależeć od zadanej temperatury wody w kotle. Każde urządzenie pracuje inaczej inaczej też pracują różne instalacje inaczej bedzie przy podłogówce inaczej przy grzejnikach płytowych a jeszcze inaczej przy regulusach bogusława. Nie można tego wszystkiego mierzyć jedną miarą.
A wszystko sprowadza się to jednego mianownika czyli "potrzeb domu na energię do ogrzewania". Ktoś z tego tematu wie ile jego dom potrzebuje energii=pelletu na potrzeby grzewcze żeby się zastanowić logicznie zamiast słuchać bredni sprzedawców ?
Ilość rozpalen zależy od potrzeb domu na moc grzewczą w danej chwili i tylko i wyłącznie. Za duża moc zawsze będzie skutkowala tym,że ilość rozpalen będzie duża a to znaczy,że wyprodukowana energia=spalony pellet zostaje wyrzucony na zewnątrz.
Wiadomo teraz dlaczego w tym domu bufor ciepła jest koniecznością ?

Puławiak
07-12-2016, 13:17
Nie jest koniecznością przy dobrze dobranym kotle, z dobrą modulacją w szerokim zakresie i wygaszającym się dopiero po dogrzaniu budynku do odpowiedniej temperatury będzie pracowało dobrze bez bufora.

Arturo72
07-12-2016, 14:55
Nie jest koniecznością przy dobrze dobranym kotle, z dobrą modulacją w szerokim zakresie i wygaszającym się dopiero po dogrzaniu budynku do odpowiedniej temperatury będzie pracowało dobrze bez bufora.Ale tutaj nie będzie dobrze dobranego kotła ponieważ nawet przy -20st.C będzie pracował z 50% mocą nominalną a co dopiero przy wyższych temperaturach gdzie potrzeba 1-2kW.Wahania temperatury w nowym domu to ok.0,5st.C na parę godzin i dlatego nie ma konieczności "dogrzewania" domu i stąd częste wygaszanie i zapalanie i nie dorabiajcie teorii do tego,że "trzeba" otwierać okna przy mrozie na parę godzin i nie ogłupiajcie inwestorów przez swoją niewiedzę.W tym domu bufor ciepła jest koniecznością(6kW przy -20st.C) bo nadwyżka mocy będzie zawsze w każdych warunkach i częste załaczanie i wyłączanie(do 20 razy na dobę) to będzie norma i codzienność:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?332924-Typowy-kocio%C5%82-na-pellet&p=7357108&viewfull=1#post7357108
hej od razu odpuść sobie kotły gdy w opisie jest wielopaliwowe, jak jeszcze jakiś czas temu rozważałem pellet (teraz zbieram oferty na pc) i w razie czego pewnie wybrałbym "red" policz to sobie ja przy zapotrzebowaniu 5,4kW musiałbym zastosować bufor do kotła (1000L to 4-5tys) pomimo kominów chyba będzie pompa
przemkow mam podobne rozterki i komin myślałem na początku o kotle na pellet red 15kW zapotrzebowanie moje to 5,4KW ten kocioł modulacje ma od 3,7kW więc musiał by stać bufor, jeśli 1000 l to już koszt 4,5-6 tys. a sam kocioł 13tys, coraz bardziej zastanawiam się nad pc + w sypialniach klimakonwektory żeby chłodzić latemA jaki dom ma ironsmith ? Prawie dwa razy większy niż Bartez i chyba bez komentarza...
potrzebuję pomocy liczyłem zapotrzebowanie na ciepło dla całego domu wyszło mi (liczyłem sam) c.o. (bez wentylacji i cwu) 4,3kW ok.160m2 użytkowej po podłodze ok.200m2, ściany pustak ceramiczny 20cm styro 0,036, podłoga na gruncie 18cm 0,038 okna z szybami 0,5

Puławiak
07-12-2016, 16:06
A co to za problem praca z 50% mocy nominalnej ? Teoretycznie. Kocioł się rozpala ( a jest sterowany temperaturą otoczenia - termostat pokojowy histereza termostatu 1 stC) Grzeje sobie grzeje aż osiągnie zadaną temperaturę na termostacie powiedzmy 21 stC, większość czasu pracy z mocą minimalną ( czy to coś złego ? ) i się wygasza.Jeśli temperatura w takim domu spada w ciągu doby o 1 st C to ile razy na dobę kocioł się załączy ?

Arturo72
07-12-2016, 16:57
A co to za problem praca z 50% mocy nominalnej ? Może i żaden problem ale taka sytuacja wystąpi u Barteza przy temp.-20st.C.I tu jest problem :DPrzy wyższych temp.wystarczy 10% mocy nominalnej jeśli do ciebie to nie dociera o co kaman.

Puławiak
07-12-2016, 17:05
Ale nie odpowiedziałeś na moje wcześniejsze pytanie to do Ciebie nie dociera o co kaman ? przecież ty też masz potwora króry nie pracuje z mocą nominalną i też cały czas nie pracuje tylko się uruchamia kiedy jest taka potrzeba i też stratuje z jakąś tam mocą stopniowo ją zwieksza a dochodząc do zadanej stopniowo redukuje moc i też pewnie pracuje z 50% - 40%-30% i tak aż dogrzeje.

Arturo72
07-12-2016, 17:09
Ale nie odpowiedziałeś na moje wcześniejsze pytanie to do Ciebie nie dociera o co kaman ? przecież ty też masz potwora króry nie pracuje z mocą nominalną i też cały czas nie pracuje tylko się uruchamia kiedy jest taka potrzeba i też stratuje z jakąś tam mocą stopniowo ją zwieksza a dochodząc do zadanej stopniowo redukuje moc i też pewnie pracuje z 50% - 40%-30% i tak aż dogrzeje.Ale u mnie za "bufor" robi 55m3 betonu czyli wylewka 8-9cm na 25cm płycie fundamentowej i jedynie ładuje ten "bufor" energią to jedna kwestia a druga kwestia,że pracuje na timerze w określonych porach dnia czyli z wykorzystaniem okresów taniej taryfy a nie jest puszczona samopas.Jeśli kocioł wygasi się i uruchomi 2-3 razy na dobę to jest ok i tak powinno być ale częściej to strata niepotrzebna kasy.Podobnie jest z kotłami gazowymi i tak właśnie się załączają w nowych domach,wg timera też 2-3 razy na dobę.

Puławiak
07-12-2016, 17:17
A skad wiesz że u innych nie ma betonu który zakumuluje energie. A dlaczego kocioł ma pracować samopas kotłem też można sterować nawet niektóre timer maja tak jak twoja pompa.

Bartez1982
07-12-2016, 18:57
W takim razie pytanie dlaczego producenci nie robią kotłów o takich małych mocach.... Zresztą jak pisze Puławiak PC też bierzesz z nadwyżką mocy...
Czyli jaka propozycja na zestaw do kotłowni?? Tylko konkretne modele które sprawdzą się w takim domku.

Puławiak
07-12-2016, 19:50
[QUOTE=Arturo72;7357682]Bo nie ma takiej fizycznej możliwości z palinkami z tego co wiem a poza tym paliwo stałe w nowych domach ??? To raczej już relikt przeszłości jak PZPR/PIS dlatego nie produkują kotłów do nowych domów :D
Są takie możliwości - powietrze piecyki na pellet produkuję się już od mocy 2-6 kW. Tylko wodnych się nie produkuje bo to jest bezsensowne. Nie ma potrzeby robić urządzeń tak naprawdę pod jeden czy dwa grzejniki modulacja kotów jest naprawdę duża np 3-17 kw. Wiec po co robić mniejsze urządzenia skoro urządzenie 3-17 będzie dopowiednie do wiekszości budynków w których instaluje się urządzenia wodne na pellet. Wodne urządzenia o najmniejszej mocy to najczęściej 2,5 -10, 3-10 KW mniejszych nie ma żadnego sensu robić bo i po co ? Urządznia te modulują i to w bardzo szerokim zakresie np 15 stopniowa wygaszą się kiedy trzeba rozpalą się kiedy trzeba wiec po co brnąc w urządzenia o jeszcze mniejszej mocy.

Arturo72
07-12-2016, 20:12
Urządznia te modulują i to w bardzo szerokim zakresie np 15 stopniowa wygaszą się kiedy trzeba rozpalą się kiedy trzeba wiec po co brnąc w urządzenia o jeszcze mniejszej mocy.No i tu jest cały problem w tym,że sie rozpalają i wygaszają jak durne bez potrzeby bo w nowych domach nie ma potrzeby "dogrzewać" jak to było w starych,dziurawych domach gdzie temperatura spadała po nocy o kilka stopni,to musisz przyjąć do wiadomości Ty jak i nie świadomi tego inwestorzy,że nawet w największe mrozy temp.w domu spadnie o 1st.C bez ogrzewania przez 24h i dlatego tak te kotły głupieją zapalając i gasząc się po kilkanascie razy na dobę...Dlatego paliwa stałe,które nie będą pracowały ciągle z naprawdę niską mocą lub te bez timera nie mają racji bytu w nowych domach i nie nadają się jednym słowem.

Puławiak
07-12-2016, 20:31
te urządzenia które Ci podałem są wyposażone w timer - współpracują z termostatem pokojowym - pracują na temperaturę otoczenia ( temperatura wody w płaszczu jest tylko wyznacznikiem do modulacji ) I to termostat decyduje kiedy takie urządzenie ma się rozpalić i kiedy wygasić. I właśnie dlatego proponuję takie parowozy 3,7-18 kW bo mają dobrze zrobione sterowanie pracą kotła ( trmperatura płaszcza wodnego decyduje o modulacji i ew chroni przed przegrzaniem) a o jego pracy decyduje termostat pokojowy termostat każe się rozpalić i grzać to grzeje modulując mocą w zależności od potrzeba każe się wygasić to się wygasza. I ma nawet wbudowany timer. Wiec w takim budynku o jakim piszemy z utratą 1 stopnia na dobę rozpali się tylko raz dziennie. A do tego mała pojemność wodna płaszcza powoduje że kocioł szybko się rozgrzewa i nie magazynuje niepotrzebnie energii w sobie.

klaudiusz_x
08-12-2016, 18:09
A do tego mała pojemność wodna płaszcza powoduje że kocioł szybko się rozgrzewa i nie magazynuje niepotrzebnie energii w sobie.


Ile?
Skąd bierze powietrze do spalania, z kotłowni?

Puławiak
08-12-2016, 18:33
Tak ale już były montowane na podwójnym kominie i podobno fajnie to działa.

klaudiusz_x
08-12-2016, 18:39
Czyli można podłączyć powietrze bezpośrednio rurą z zewnątrz?
A ile ma wody w sobie?
Bo nie odpowiedziałeś.

Puławiak
08-12-2016, 18:54
18-25 litrów. Tak bezpośrednio to raczej nie ale na kominie powietrzno spalinowym już chyba 2 są w Polsce podłączone i podobno bardzo fajnie działają ( znajomy montował właśnie na kominach powietrzno spalinowych)

klaudiusz_x
08-12-2016, 19:16
3x mniej aniżeli w kotle z podpisu 12kw.

Napisz, jak w tym pali się taki wynalazek jak pellet z węgla.
Podobno jest coś takiego.
Znajomy mówił że pali tym w zwykłym kotle.

Puławiak
08-12-2016, 19:21
to jest kocioł na pellet drzewny - nie na węglowy na węglowy to są kotły na ekogroszek.

klaudiusz_x
08-12-2016, 19:28
Tylko tam jest pellet w nazwie.
Nie ekogroszek, czy groszek.

Dobrze, że napisałeś o tym.
Poproszę go by cyknął fotkę.
Zobaczę jak to wygląda.
Mówił, że to ma około 28MJ na papierze.

Bartez1982
08-12-2016, 20:12
Puławiak to który z tych kotłów byś polecił??
A tak w ogóle to może by sie jakieś osoby wypowiedziały które nie są zadowolone z pompy ciepła i takie które nie są zadowolone z kotła na pellet...
Bo póki co każdy swoje chwali....

klaudiusz_x
08-12-2016, 22:12
Z prądem przy złożeniu papierów o PnB w tym roku, da się.
Od przyszłego roku, ustawodawca wprowadza takie wymogi, że lepiej truć w zwykłym śnieciuchu.
Dlaczego?
Bo NFZ nie da na leczenie, a ZUS zaoszczędzi ma rentach (orzecznicy) i emeryturach.

Kasa na plus dla darmozjadów z wiejskiej...

klaudiusz_x
08-12-2016, 22:26
Co do pelletu.
Podajcie realne MJ pelletu i sprawność z uwzględnieniem wszystkich czynników obniżających sprawność...
Wtedy można dyskutować o cenie za CO i CWU.
Dodatkowo można porównać to do innych nośników.
Bez konkretów, to można gdybać.

Puławiak
09-12-2016, 06:19
Mało masz w necie tabelek porównujących różne koszty ogrzewania wybierz sobie tą która Ci najbardziej pasuje do koncepcji i luzik.

Miało być o kotle typowo na pellet a już 3 strony jest typowa dyskusja z Forum muratora.

Bartez1982
09-12-2016, 20:11
Otóż jak pisałem w pierwszym poście paliwo już wybrane.... bez sensu przekonywanie na siłę do PC zresztą na tą chwilę żaden argument nie był na tyle silny aby mnie przekonać do PC.
Sama koncepcja na budowę domu nie jest po drodze do PC dlatego że:
1.Będą zwykłe grzejniki z kilku powodów
- mimo iż temperatura bardziej równomierna w pomieszczeniu to będąc często w domu z podłogówką czuję dyskomfort cieplny jeżeli chodzi o stopy
- nie chce mieć wszędzie kafli... wiem wiem można kłaść panele etc. ale co by nie mówić oddawanie ciepła jest utrudnione i nie ma już tej sprawności a chyba nie o to chodzi
- cena choć nie którzy twierdzą że jest taka sama...
- duża bezwładność
2.Z kominów nie zrezygnuję bo różnie w przyszłości może być a i tak będzie kominek
3.W domu będzie WG
3.Koszt PC jednak wyższy a jak się jeszcze okaże że coś źle zrobione to i koszty eksploatacyjne wyższe

drakan83
12-12-2016, 12:11
Witam serdecznie...
Chciałbym się podczepić do głównego wątku...a więc do wyboru typowego kotła na pellet...ale najpierw opiszę swoją sytuację, tak w skrócie

Mam dom wybudowany około 1990 roku przez rodziców:
piwnica na wierzchu z garażem w bryle - ogrzewana, ale mniej niż część mieszkalna (nieocieplona ściana z cegły o gr 38cm, po zimie mam zamiar ocieplić 5cm styro)
pierwsze i drugie piętro ściana zewnętrzna gr. 40 cm (pustak suporex,6cmwełny szklanej i cegła dziurawka)
strop nad 2 piętrem drewniany i ocieplony trocinami...Razem z piwnicą do ogrzania mam 230 m2, grzejniki panelowe instalacja miedziowa.
W tym lub w przyszłym roku musimy wymienić kocioł...z wyliczeń ze strony ciepłoWłaścwe.pl wyszło mi, że mam dom średnioenergochłonny 100kWh/rok,
Szukam kotła o mocy 25kW...i tu zaczyna się odwieczny dylemat...wcześniej paliłem ekogroszkiem i wiem jak to wygląda, teraz pale zwykłym starym śmieciakiem...razem z żoną stwierdziliśmy, że wolelibyśmy piec na pellet...no i się zaczęło czytanie i szukanie..
Wcześniej w innym domu w którym mieszkałem miałem piec na ekogroszek EKO-GT KWPD M 22kw...byłem zadowolony z niego, ale wiadomo, ekogroszek to też syf w kotłowni i takie tam...a ja mam już dosyć wdychania i "smarkania" czarnym pyłem z węgla :)

Co sadzicie o kotłach na pellet takich jak te - czy można powiedzieć że są to kotły typowo pelletowe i będą efektywnie spalały pellet, wyglądają troche jak śmieciaki do których dołożono palnik.:
http://galmet.com.pl/pl/produkt/eko-gt-kpp
http://www.defro.pl/p,84,sigma-ekopell.html
http://www.defro.pl/p,149,sigma-uni.html
http://www.pereko.pl/seria-ksp-pelet.php

Korci mnie jeszcze takie rozwiązanie jak kocioł "na wszystko" z możliwością palenia pelletem lub ekogroszkiem, np http://www.defro.pl/p,148,komfort-eko-duo-uni-r.html

Nie wykluczamy też jednak zakupu kotła typowo na ekogroszek, ze względu na cene kotła...i tak będzie lepszy niż obecny smieciuch

przy obecnej pogodzie, ekogroszek by się kisił na podajniku w podtrzymaniu...kusi nas to, że przy pellecie z czujnikiem pogodowym jak nie ma potrzeby żeby w dzień nie grzało bo ściany są nagrzane i utrzymuje się temperatura, to sie nie pali bez potrzeby...

Z drugiej strony, kocioł z palnikiem rynnowym to troche taki bezpieczniejszy wybór...dzisiaj powiedzmy, że pellet kosztuje 800 zł/tona...kupie piec na pellet a za 4-5 lat pellet skoczy z jakiś powodów np do 1200zł/tona, a wegiel dalej się utrzyma tak jak jest teraz...to wtedy mam opcje

No i pytanie do użytkowników pieców na pellet...czy rzeczywiście przy paleniu pelletem jak gdzieś czytałem piec sie nie brudzi? nie ma smoły, sadzy itp.?

Dodam tylko, że gdyby teraz podciągnęli mam gaz ziemny, to razem z żoną zdecydowalibyśmy się na podłączenie i zamontowanie kotła na gaz... kocioł na pellet wydaje mi się rozsądnym kompromisem między węglem a gazem jeśli chodzi o cene i obsługę.

imrahil
12-12-2016, 19:51
nieocieplona ściana z cegły o gr 38cm, po zimie mam zamiar ocieplić 5cm styro

szkoda pieniędzy na takie ocieplanie. więcej zapłacisz za kleje, siatki, tynki czy robociznę niż za samą izolację. jak już ocieplasz, to zrób to dobrze. absolutne minimum to 15 cm grafitowego styro, a najlepiej 20 cm.

żeby dom ocieplić, to musisz mieć zapewne jakiś projekt czy pozwolenie na budowę (zmiana kubatury budynku). a przepisy określają maksymalny dopuszczalny współczynnik U ściany w 2017 r. prawdopodobnie 5 cm styropianu nie będzie zgodne z przepisami.

ProStaś
12-12-2016, 20:06
No i pytanie do użytkowników pieców na pellet...czy rzeczywiście przy paleniu pelletem jak gdzieś czytałem piec sie nie brudzi? nie ma smoły, sadzy itp.?



Poniżej przykład chwalonego kotła na pellet i pokaz z czym musisz się zmierzyć w zakresie czyszczenia.

https://www.youtube.com/watch?v=7bhhn_dNuTE

Albo typowy kocioł na pelet albo coś innego do ogrzewania. Kocioł na wszystko (eko groszek, pelet. owies etc) nie będzie dobrze spalał peletu.

Puławiak
12-12-2016, 22:11
Takie czyszczenie to czyszczenie kompleksowe - raz w roku i to w zasadzie powinien zrobić serwis lub kumaty użytkownik.

kobra64
13-12-2016, 09:14
...

Korci mnie jeszcze takie rozwiązanie jak kocioł "na wszystko" z możliwością palenia pelletem lub ekogroszkiem, np http://www.defro.pl/p,148,komfort-eko-duo-uni-r.html

....Komfort eko duo uni. Znaczy rynna z rusztem wodnym. Jedynym opałem dającym się w miarę czysto i bezpiecznie spalić w rynnie jest miał. Z pewnością nie pellet. Zresztą rynna + pellet = zagrożenie pożarem kosza. No a ten ruszt wodny eliminuje możliwość czystego spalania czegokolwiek. Mam pod opieką kilka rynien, w tym i własną. Takie z powietrzem wtórnym z podwyższenia na burtach palnika, takie z powietrzem wtórnym z baranich rogów i takie bez powietrza wtórnego też. Z moich obserwacji tych palników wynika jeden wniosek. To są palniki do miału. Nie do ekogroszku, nie do pelletu tylko do miału.

drakan83
13-12-2016, 12:22
szkoda pieniędzy na takie ocieplanie. więcej zapłacisz za kleje, siatki, tynki czy robociznę niż za samą izolację. jak już ocieplasz, to zrób to dobrze. absolutne minimum to 15 cm grafitowego styro, a najlepiej 20 cm.

żeby dom ocieplić, to musisz mieć zapewne jakiś projekt czy pozwolenie na budowę (zmiana kubatury budynku). a przepisy określają maksymalny dopuszczalny współczynnik U ściany w 2017 r. prawdopodobnie 5 cm styropianu nie będzie zgodne z przepisami.

Tylko że to jest sciana tylko piwnicy, która jest mniej ogrzewana niż wyższe kondygnacje, a części mieszkalnej nie planuje docieplać, przynajmniej do kolejnej wymiany kotła. Z tego co zauważyłem to chłodek najbardziej z piwnicy leci do domu, bo jest zimna. Ogólnie liczyłem z grubsza koszty docieplenia całego domu i wyszło mi prawie 30 tys. zł. Strasznie dużo, wydaje mi się że przy takim dużym domu czas zwrotu na opale byłby bardzo długi...poza tym nie stać mnie niestety w tej chwili na jednoczesne ocieplenie oraz na wymianę kotła.

Co do przepisów, to to o czym czytałeś dotyczy nowych budynków przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane ocieplenie budynków o wysokości do 12 m nie wymaga niczego, ani pozwolenia ani zgłoszenia...a od 12-25 metrów tylko zgłoszenia.

drakan83
13-12-2016, 12:26
Albo typowy kocioł na pelet albo coś innego do ogrzewania. Kocioł na wszystko (eko groszek, pelet. owies etc) nie będzie dobrze spalał peletu.

Kto wie czy nie zdecyduje się na kocioł na ekogroszek z dobrym palnikiem i ew. rusztem żeliwnym awaryjnym. Mam duże obawy, że kocioł na pellet będzie mi pochłaniał większość budżetu.

wayne2mike
13-12-2016, 14:52
Jeśli masz obawy o budżet to na pewno nie bierz peleciaka, chyba że chcesz miec czysta kotłownię i nie babrac się w pyle węglowym. Sciany budynku masz słabe, pewnie do tego okna też szału nie robią no i jeszcze mostki termiczne

imrahil
13-12-2016, 18:51
wyszło mi prawie 30 tys. zł. Strasznie dużo, wydaje mi się że przy takim dużym domu czas zwrotu na opale byłby bardzo długi...poza tym nie stać mnie niestety w tej chwili na jednoczesne ocieplenie oraz na wymianę kotła.

jeśli chodzi o izolację, to wg mnie lepiej robić małymi kroczkami (np. po jednej ścianie), ale dobrze. jeśli nie ma funduszy, to lepiej się za to nie zabierać, tylko poczekać. niektóre gminy oferują też jakieś dotacje na termomodernizację.

mario244
13-12-2016, 19:23
Nie wiem który piec jest lepszy na pellet czy groszek. Pewne jest jedno wiecej osób przechodzi z groszku na pellet niż odwrotnie, wiec o czym to świadczy. Piec na pellet jest troche drozszy i troche wiecej ok. 1 t /na sezon wychodzi pelletu niż groszku. Zdecydowany plus dla pieca na pellet to czystość, brak praktycznie popiołu ( w porównaniu z groszkiem) i to ze np. latem kiedy podgrzewamy tylko wode uzytkową piec na pellet rozpala sie , a później gasnie jak trzeba , a nie pali sie nim stop jak ten na groszek.Sam stane przed wyborem rodzaju pieca na wiosne i jak na razie skłaniam sie ku pelleciakowi

Puławiak
14-12-2016, 07:09
Bardzo typowy typowo sknocony. Popatrz na knstrukcję tych kotłów. I zobacz czy one się różnią.
http://www.froeling.com/pl/produkty/pelety/p4-pellet.html
http://www.windhager.com/int_en/products/pellets/biowin2-touch/
http://www.pelletsheizung.de/de/pellematic_smart/#tab3
https://www.hdg-bavaria.com/fileadmin/chef/Downloads/Prospekte/Prospekt_Pelletheizung.pdf
http://www.sht.at/deutsch/produkte/thermocomfort-pna.html
http://www.wood-pellet-stoves.com/wood-pellet-furnace.html
To są typowe pelleciaki - to teraz znajdz różnice czym się różnia od tych które podałeś. Zacznij szukać od konstrukcji wymiennika ciepła wszystkie które wymieniłem mają podobną konstrukcje. Później samo palenisko i przepływ powietrza przez kocioł.
A tu masz link do grafik z różnymi kotłami na pellet zwróć uwagę na konstrukcję praktycznie wszystkie bardzo zbliżone do siebie:
https://www.google.pl/search?q=pellets+boiler&espv=2&biw=1366&bih=638&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj835vglfPQAhUHkCwKHX-qCDYQsAQIHA

Bartez1982
14-12-2016, 08:41
Puławiak a biawar ??Typowy czy nie ??
Słyszałeś o kotłach Fuwi ??

Puławiak
14-12-2016, 08:54
No to już bardziej zbliżone do pelletu. Biawar ok w miarę niezły gdyby tylko miał lepsze sterowanie. Ale sama konstrukcja wymiennika jak najbardziej ok. Co do FUWi to kiedyś były w miarę konstrukcje ale jeśli nie poprawili palnika to już bym sobie darował. Chyba że jest w nim jakiś nowy fajny palnik, ale wydaje m się że dalej jest tam patelnia.

Puławiak
14-12-2016, 09:04
Puławiak a biawar ??Typowy czy nie ??
Słyszałeś o kotłach Fuwi ??

Kurde jesteś z Gdańska to jedz do Krzyżyka zobacz sobie np simpela, winghagera, reda i coś co tam jeszcze ma porównaj konstrukcje tych kociołków będziesz widzał czy są do siebie podobne czym się różnią. Akurat red jest trochę odmienny ale to ma być taki mały kocioł do małych kotłowni. Wtedy możesz sobie to spokojnie porównać z naszymi rodzimymi konstrukcjami

Bartez1982
14-12-2016, 11:57
Tak też zrobię ... dzięki za info. Winghager nie na moją kieszeń a Simpell już rozważałem ale nie wiem jak z serwisem u nas..
Red za mały zasobnik jak dla mnie.

Robert75ka
14-12-2016, 17:48
Witam wszystkich, jestem nowy i jeżeli piszę w złym wątku to przepraszam, ale mam pytanie odnośnie wyboru źródła ciepła w moim domu. Mam dom z lat 60-tych, średnio docieplony, pow. ok 100m2, instalacja z grzejnikami, kocioł śmieciuch 30-letni. Zapotrzebowanie na moc wg strony cieplowlasciwe.pl -10kW na c.o. i 4 kW na c.w.u. Chciałbym wkroczyć w XXI wiek i po lekturze wątków forum wybrałem kocioł pelletowy red compact 18. I tu pojawia się dylemat. Cena kotła + montaż + wkład kominowy to ok 20k PLN. Natomiast w naszej gminie rusza 70% dofinansowanie OZE i wkład własny na PC gruntową + kolektor fotowoltaiczny 5kW to 21k PLN. Do tego koszt modernizacji hydrauliki i instalacji elektrycznej ok 5k PLN, czyli ok 26k PLN za bezobsługowe grzanie. Nie wiem tylko czy PC i grzejniki to dobry pomysł. I tu prośba o radę do szanownych forumowiczów. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.

Puławiak
14-12-2016, 18:10
No nie musisz grzejniki wymienić na klimakonwektory.

Robert75ka
14-12-2016, 18:18
Dlaczego?

Symeonvii
14-12-2016, 20:02
Bo Pompa ciepła to ogrzewanie niskotemperaturowe a grzejniki wymagają wysokiej temp zasilania.

Robert75ka
15-12-2016, 04:57
Bo Pompa ciepła to ogrzewanie niskotemperaturowe a grzejniki wymagają wysokiej temp zasilania.
Jaka temp wg Ciebie jest wysoka?, u mnie przy 50 deg zasilania w przeciętny zimowy dzień (-10deg ) przy prawie ciągłym paleniu mam w domu 20-22deg, kiedy jest cieplej, to palę ok 8-10 godz.

Symeonvii
15-12-2016, 06:17
Nie jestem specjalistą sam obecnie buduje dom i interesuje się i ogrzewaniem i z tego co wiem aby ekonomicznie używać pompy ciepła to to ten zasilania powinna być ok 35 st bądź mniej (dlatego zalecają np. Ogrzewanie podłogowe) Jak chcesz to zainstaluj pompę i gorzej nią na 50 st zobaczymy rachunki :-)

Robert75ka
15-12-2016, 07:57
Nie jestem specjalistą sam obecnie buduje dom i interesuje się i ogrzewaniem i z tego co wiem aby ekonomicznie używać pompy ciepła to to ten zasilania powinna być ok 35 st bądź mniej (dlatego zalecają np. Ogrzewanie podłogowe) Jak chcesz to zainstaluj pompę i gorzej nią na 50 st zobaczymy rachunki :-)
Nie wiem czy dobrze rozumiem,ale to znaczy, że przy niższej temperaturze zasilania trzeba dłużej grzać aby uzyskać tą samą temp. PC chodzi chyba cały czas więc w czym problem?

Puławiak
15-12-2016, 10:05
To trochę nie o to chodzi. Kocioł jest niestabilny grzeje jak chce czasami masz 50 st czasami 70 i wiecej tak się ludzie robili z kotłami gazowymi na weglaku 50 wystarczało na gazówce 50 to było za mało bo gazówka była stabilna ładnie modulowała i kocioł grzał cały czas i żarło duże ilości gazu. Z PC jest trochę inaczej im niższa temperatura czynnika tym lepsza sprawność i to ma też bardzo duży wpływ na pracę PC w nistalacjach z grzejnikami spadek cop to około 40% - prościej przy podłgówce i zasilaniu 35 st cop wyniesie powiedzmy 5 czyli tak w skrócie z 1 kW energi elektrycznej dostajesz 5 kW grzewczej i jest zajebiście ciepło w domu i tanio ale już przy zasilaniu 50 st będzie to powiedzmy 3 1 kW prądu to 3 kw ciepła. już troche gorzej a im wyżej tym gorzej i teraz lecimy dalej masz dolne zródło które ma 5 st cop powiedzmy też ma 5 ale to dolne żródło też sie wychładza im wiecej ciepła pobierasz tym szybciej sie wychładza na początku masz 5 póżniej 0 poźniej -5 czy i też cop spada i zarazam spada ogolna sprawnośc całego układu. I może się być taka sytuacja że w połowie sezonu będziesz grzał cały czas z cop 1,5 czyli jeśli zapotrzebowanie twojego domu to 10 kW to bedziesz potrzebował żeby utrzymać temperaturę w domu grzania cały prądem z mocą 7 kW. Klimakonwektory pozwolą na zwiekszenie sprawności urządzenia i grzania z lepszym współczynnikiem i też mniejszego obciązania dolnego źródła no i szybciej Ci nadmuchają ciepło w domu

Robert75ka
15-12-2016, 11:23
To trochę nie o to chodzi. Kocioł jest niestbilny grzeje jak chce czasami masz 50 st czasami 70 i wiecej tak się ludzie robili z kotłami gazowymi na weglaku 50 wystarczało na gazówce 50 to było za mało bo gazówka była stabilna ładnie modulowała i kocioł grzał cały czas i żarło duże ilości gazu. Z PC jest trochę inaczej im niższa temperatura czynnika tym lepsza sprawność i to ma też bardzo duży wpływ na pracę PC w nistalacjach z grzejnikami spadek cop to około 40% - prościej przy podłgówce i zasilaniu 35 st cop wyniesie powiedzmy 5 czyli tak w skrócie z 1 kW energi elektrycznej dostajesz 5 kW grzewczej i jest zajebiście ciepło w domu i tanio ale już przy zasilaniu 50 st będzie to powiedzmy 3 1 kW prądu to 3 kw ciepła. już troche gorzej a im wyżej tym gorzej i teraz lecimy dalej masz dolne zródło które ma 5 st cop powiedzmy też ma 5 ale to dolne żródło też sie wychładza im wiecej ciepła pobierasz tym szybciej sie wychładza na początku masz 5 póżniej 0 poźniej -5 czy i też cop spada i zarazam spada ogolna sprawnośc całego układu. I może się być taka sytuacja że w połowie sezonu będziesz grzał cały czas z cop 1,5 czyli jeśli zapotrzebowanie twojego domu to 10 kW to bedziesz potrzebował żeby utrzymać temperaturę w domu grzania cały prądem z mocą 7 kW. Klimakonwektory pozwolą na zwiekszenie sprawności urządzenia i grzania z lepszym współczynnikiem i też mniejszego obciązania dolnego źródła no i szybciej Ci nadmuchają ciepło w domu
Dziękuję za wyjaśnienie. Wychodzi na to, że przy cenie klimakonwektora powiedzmy 2k PLN chcąc wymienić moje 6 grzejników musiałbym wydać 12k PLN. Oznacza to, że różnica w kosztach inwestycji między PC a
Pelletem to i mnie 18k PLN. Przy założeniu ,że eksploatacja pelleciaka będzie droższa od PC o powiedzmy 1,5k PLN w roku daje to 12 lat zwrotu czyli bez sensu Pytanie tylko ile prądu wytworzył by mi kolektor, bo im mniej prądu zużytego przez PC, tymszybciej zwróciła by się inwestycja.

Symeonvii
15-12-2016, 11:34
A ja mam pytanie do Pana Puławiaka co Pan sądzi o kołach Lazar Smartfire? To chyba też konstrukcja bardziej pelletowa?

Bartez1982
15-12-2016, 17:23
Też miałem zadać to pytanie... :) Generalnie martwią mnie problemy opisywane na forum... no chyba że od tego czasu Lazar coś poprawił.
Ktoś coś wie??

Bartez1982
18-12-2016, 20:02
Producent wiadomo co odpowie... ������

Konsultant marki Buderus
18-12-2016, 20:36
W domu jest podłogówka z tego co wiem.
Nie w tym rzecz żeby się kłócić napisałem tylko odczyty jakie mi podano. Nie ważne czy to wynika ze słabej pompy, złej instalacji czy też słabego ocieplenia.
Fakt że instalacja PC niesie za sobą dużo ryzyk przez które potem można tyle płacić. I dlatego wiele osób się na PC nie decyduje bo nikt nie chce sprawdzić na własnej skórze....

Witam,

Jakie ryzyko przy okazji instalacji pompy ciepła ma Pan na myśli?

Zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania budynku jest sprawdzonym rozwiązaniem dla panującego w Polsce klimatu. Tego typu instalacje stosowane są od wielu lat zwłaszcza w Skandynawii. Przy planowaniu instalacji, należy mieć jedynie na uwadze, iże pompy ciepła uzyskują najwyższą efektywność pracując w układach grzewczych niskotemperaturowych, zaprojektowanych w ten sposób, aby różnica temperatur na zasilaniu i powrocie wynosiła 7K. Taki układ grzewczy może być zarówno ogrzewaniem podłogowym, jak również grzejnikowym (w przypadku grzejników dobranych na niskich parametrach pracy). Jeżeli pompa ciepła zasila istniejącą już instalację w modernizowanym budynku, możliwe jest zasilanie starego typu grzejników, lecz zmniejszy to efektywność energetyczną urządzenia.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Bartez1982
19-12-2016, 15:02
A kto mi da gwarancje że rachunki będą niskie jak tu co niektórzy piszą albo chociaż niższe niż przy pelecie na tyle żeby opłacało sie więcej zainwestować w PC?

Arturo72
19-12-2016, 17:13
A kto mi da gwarancje że rachunki będą niskie jak tu co niektórzy piszą albo chociaż niższe niż przy pelecie na tyle żeby opłacało sie więcej zainwestować w PC?Tylko i wyłącznie Twój dom o tym decyduje i to on da Ci tą gwarancję.Znasz już potrzeby swojego domu na energię do ogrzewania ?kWh to kWh a kW to kW,dwie różne właściwości.Znasz koszt kWh z prądu,gazu,pelletu,węgla to jaki widzisz problem w policzeniu jakie będziesz miał rachunki za ogrzewanie przy każdym z tych źródeł ciepła jak znasz potrzeby swojego domu w kWh ?A tak przy okazji w pellet więcej zainwestujesz niż w prąd czy nawet w pompę ciepła.

autorus
19-12-2016, 17:30
Nikt ci takiej gwarancji nie da.


A kto mi da gwarancje że rachunki będą niskie jak tu co niektórzy piszą albo chociaż niższe niż przy pelecie na tyle żeby opłacało sie więcej zainwestować w PC?

Arturo72
19-12-2016, 17:38
Nikt ci takiej gwarancji nie da.Oczywiście,że da.Dobrze zbudowany dom da gwarancję na niskie rachunki za ogrzewanie bo może potrzebować na ten cel 20000kWh ale równie dobrze ten sam dom 3000kWh i to od samego inwestora zależy czy obchodzą go rachunki za ogrzewanie czy się nimi nie interesuje i buduje bez pomyślunku o tym.A co do pompy,jest coś takiego jak COP,proponuje dowiedzieć się co to takiego...

Arturo72
19-12-2016, 18:03
I dla rozjasnienia koszt 1kWh z każdego źródła ciepła:-z pelletu koszt 0,20zl-z gazu ziemnego 0,22-0,25zl-z ekogroszka 0,15zl-z prądu w taryfie G12 0,30zl. -z pompy p-w w taryfie G12 0,10zl-z pompy g-w w taryfie G12 0,08zl.I dlatego to dom gwarantuje swoim niskim zapotrzebowaniem na energię(kWh) niskie rachunki za ogrzewanie.

Bartez1982
19-12-2016, 18:37
Otóż to nikt mi nie da gwarancji. Arturo wiem co to COP i co to znaczy dobrze zbudowany dom według ciebie ??

ProStaś
19-12-2016, 18:58
I dla rozjasnienia koszt 1kWh z każdego źródła ciepła:
-z pelletu koszt 0,20zl
-z gazu ziemnego 0,22-0,25zl
-z ekogroszka 0,15zl
-z prądu w taryfie G12 0,30zl.
-z pompy p-w w taryfie G12 0,10zl
-z pompy g-w w taryfie G12 0,8zl.


Ta PC gruntowa to chyba 0,08 zł.;)

Arturo72
19-12-2016, 19:37
i co to znaczy dobrze zbudowany dom według ciebie ??Taki,którego rachunki za ogrzewanie czyli jego zużycie energii na ten poczet będziesz akceptowal.Jak to jest w Twoim przypadku z tym ? Bo np.w moim przypadku nie zamierzałem być palaczem we własnym nowiuskim domu i nie chciałam by w tym domu był syf i kurz od drewna czy węgla czy pelletu to zmniejszyłem jego zapotrzebowanie na energię z projektowych 86kWh/m2/rok do do 40kWh/m2/rok i dzięki temu nie potrzebował na ogrzewanie 10700kWh a jedynie 5500kWh co przy ogrzewaniu prądem bez syfu w domu dałoby ok.1700zl za ogrzewanie za sezon grzewczy.A że dzięki COP zamiast 1700zł daje 500zł(1700kWh) to już sprawka pompy ;)I w taki sposób to dom gwarantował niskie rachunki za ogrzewanie.Jarzysz ? Nie sądzę,że zajarzysz :D

Arturo72
19-12-2016, 19:38
Ta PC gruntowa to chyba 0,08 zł.;)
No oczywiście ;)

jasiek71
19-12-2016, 19:49
Nikt ci takiej gwarancji nie da.

A niby dlaczego ...?
Policz sobie ile energii masz z 1kg pelletu a ile z 1kWh z COP 4 w przypadku pompy ciepła ...
Ten sam budynek będzie zawsze ekonomiczniejszy z PC niż pelletem ...

DawidosL
19-12-2016, 19:50
A czy ktoś z was spotkał się z kotłem klimosz duopelet ng? Szukałem opinii na jego temat ale jakoś głucho wszędzie. Z góry dzięki za odpowiedź

ProStaś
19-12-2016, 20:09
A kto mi da gwarancje że rachunki będą niskie jak tu co niektórzy piszą albo chociaż niższe niż przy pelecie na tyle żeby opłacało sie więcej zainwestować w PC?


A kto Ci da gwarancję, że kotłownia na pellet nie będzie generowała wysokich kosztów?
Można schrzanić dom, można schrzanić instalację na pellet, można schrzanić instalację PC.

Jak nie masz mocno schrzanionego domu to zje Ci 15.000 kWh na ogrzewanie i ciepłą wodę na 3-4 osoby. Zakładając dość czarny scenariusz - o który w Gdańsku dość ciężko.
Jak dobrze zrobisz instalację grzewczą i przygotowania ciepłej wody użytkowej to mniej więcej takie, jak Ci podał Arturo72, będą koszty jednej kWh.
Dla PC są to wartości dla niskotemperaturowego zasilania (ogrzewanie podłogowe, ścienne).
Dla ostrożności możesz przyjąć, że koszt przy PC Powietrze Woda 1 kWh wyjdzie Ci 0,15 zł. (jak się uprzesz i zostaniesz przy grzejnikach) to da Ci roczny koszt 2250 zł. Jak się zdecydujesz na grubą wylewkę (akumulacja) i wszędzie ogrzewanie podłogowe, to w Gdańsku, nad samym morzem, gdzie nie ma arktycznych mrozów, PC PW pozwoli wytworzyć 1 kWh za 0,1 zł. w taniej taryfie.

Pellet to 3000 zł. Orientowałeś się po ile jest pellet w Twojej okolicy? I jakiej jakości?
Jak sobie kupisz Stelmet lub Barlinek, to trzeba te 850-900 zł/t wyłożyć. Wtedy będzie drożej.

Różnica wyjdzie Ci od 750 zł. do 1500 zł. na rok.

PC PW to koszt instalacyjny ok. 25-27 kPLN (patrząc po wycenach prezentowanych na forum), koszt instalacyjny w kocioł na pellet to ok. 15-17 kPLN..

Wybieraj, Twój ruch.:bye:

Bartez1982
19-12-2016, 21:13
Taki,którego rachunki za ogrzewanie czyli jego zużycie energii na ten poczet będziesz akceptowal.Jak to jest w Twoim przypadku z tym ? Bo np.w moim przypadku nie zamierzałem być palaczem we własnym nowiuskim domu i nie chciałam by w tym domu był syf i kurz od drewna czy węgla czy pelletu to zmniejszyłem jego zapotrzebowanie na energię z projektowych 86kWh/m2/rok do do 40kWh/m2/rok i dzięki temu nie potrzebował na ogrzewanie 10700kWh a jedynie 5500kWh co przy ogrzewaniu prądem bez syfu w domu dałoby ok.1700zl za ogrzewanie za sezon grzewczy.A że dzięki COP zamiast 1700zł daje 500zł(1700kWh) to już sprawka pompy ;)I w taki sposób to dom gwarantował niskie rachunki za ogrzewanie.Jarzysz ? Nie sądzę,że zajarzysz :D

Jarzyć jarzę a te docinki są zupełnie nie potrzebne...
Specjalnie zadałem tak pytanie i jak się spodziewałem odpowiedź jest bardzo ogólna. A głębszy sens tego pytania był taki ile dodatkowo należy zainwestować poza tymi 27000PLN (na instalacje z PC) aby ten dom "był dobrze zbudowany"
Bo pod tym hasłem i obniżaniem zapotrzebowania na energię kryje się inwestowanie w coraz lepsze materiały o małych współczynnikach.
Dopiero po podsumowaniu tych wszystkich kosztów można mówić o całkowitym koszcie inwestycji w PC aby dawała takie rezultaty o których piszesz.

Bartez1982
19-12-2016, 21:24
A kto Ci da gwarancję, że kotłownia na pellet nie będzie generowała wysokich kosztów?
Można schrzanić dom, można schrzanić instalację na pellet, można schrzanić instalację PC.

Jak nie masz mocno schrzanionego domu to zje Ci 15.000 kWh na ogrzewanie i ciepłą wodę na 3-4 osoby. Zakładając dość czarny scenariusz - o który w Gdańsku dość ciężko.
Jak dobrze zrobisz instalację grzewczą i przygotowania ciepłej wody użytkowej to mniej więcej takie, jak Ci podał Arturo72, będą koszty jednej kWh.
Dla PC są to wartości dla niskotemperaturowego zasilania (ogrzewanie podłogowe, ścienne).
Dla ostrożności możesz przyjąć, że koszt przy PC Powietrze Woda 1 kWh wyjdzie Ci 0,15 zł. (jak się uprzesz i zostaniesz przy grzejnikach) to da Ci roczny koszt 2250 zł. Jak się zdecydujesz na grubą wylewkę (akumulacja) i wszędzie ogrzewanie podłogowe, to w Gdańsku, nad samym morzem, gdzie nie ma arktycznych mrozów, PC PW pozwoli wytworzyć 1 kWh za 0,1 zł. w taniej taryfie.

Pellet to 3000 zł. Orientowałeś się po ile jest pellet w Twojej okolicy? I jakiej jakości?
Jak sobie kupisz Stelmet lub Barlinek, to trzeba te 850-900 zł/t wyłożyć. Wtedy będzie drożej.

Różnica wyjdzie Ci od 750 zł. do 1500 zł. na rok.

PC PW to koszt instalacyjny ok. 25-27 kPLN (patrząc po wycenach prezentowanych na forum), koszt instalacyjny w kocioł na pellet to ok. 15-17 kPLN..

Wybieraj, Twój ruch.:bye:

Nie ma potrzeby palić pelletem z najwyższej półki w tej cenie, ale nawet przyjmując do oceny te wyższe koszty i załóżmy dla równego rachunku 1000zł oszczędności rocznie na korzyść PC to sama różnica w cenie kosztów instalacyjnych będzie "zwracała" się 10 lat. Jak do tego dodasz te koszty które musisz ponieść na materiały o niskich współczynnikach to ta różnica w kosztach inwestycji będzie jeszcze większa a czas zwrotu dłuższy.
Pamiętać trzeba że PC też jest tylko urządzeniem jak każde inne, które może się zepsuć a 10 czy więcej lat do długi okres w którym np. może trzeba będzie zrobić gruby remont bądź wymienić PC na nową.
W takim przypadku można nie dotrwać do czasu kiedy PC zacznie nam przynosić wymierne oszczędności.

Arturo72
19-12-2016, 21:40
Jarzyć jarzę a te docinki są zupełnie nie potrzebne...Specjalnie zadałem tak pytanie i jak się spodziewałem odpowiedź jest bardzo ogólna. A głębszy sens tego pytania był taki ile dodatkowo należy zainwestować poza tymi 27000PLN (na instalacje z PC) aby ten dom "był dobrze zbudowany"Bo pod tym hasłem i obniżaniem zapotrzebowania na energię kryje się inwestowanie w coraz lepsze materiały o małych współczynnikach.Dopiero po podsumowaniu tych wszystkich kosztów można mówić o całkowitym koszcie inwestycji w PC aby dawała takie rezultaty o których piszesz.Skoro jarzysz to stwierdzam,że coś tam coś tam :)Ale niech Ci będzie,że brniesz to ja dalej z własnej i nie przymuszonej woli wyjaśnię dla dobra innych ;)Zejście z projektowego zapotrzebowania 86kWh/m2/rok do obecnego 40kWh/m2/rok nie kosztowało mnie ani złotówki więcej.Szok ? Nie,po prostu trzeba myśleć i nie słuchać idiotyzmow typu pellet jest tani ;)Nie raz już tlumaczylem i pokazywalem na cyferkach że myślenie to podstawa ;)Chcesz wyjaśnień jak czy poszukasz ?Ale jeden przykłąd Ci dam na opamiętanie i wyprostowanie z typowego mitu:Ściana w projekcie BK24+12styro i U=0,21 i cena za m2 takiej ściany 76zł/m2 a po przemyśleniach i przeliczeniach jest sciana z silki 18cm+20cm styro i U=0,13 w cenie 76zł/m2.I zapamiętaj na na zawsze,pompa ciepła nie ma tu nic do rzeczy !!! To dom potrzebuje określoną ilość energii na ogrzewanie czyli to dom okresla Twoje rachunki za ogrzewanie i to Ty o tych rachunkach decydujesz,myśląc,licząc i budując.Czym tą energię dostarczysz zalezy od budżetu ale pellet jest jednym z najdrozszych dostarczycieli tej energii.

ProStaś
19-12-2016, 21:45
N. Jak do tego dodasz te koszty które musisz ponieść na materiały o niskich współczynnikach to ta różnica w kosztach inwestycji będzie jeszcze większa a czas zwrotu dłuższy.
.

Ja Ci już policzyłem z grubego palca, bez tych "materiałów o niskich współczynnikach", cokolwiek to znaczy.

Ostatni argument, nie lękasz się mieć lodówki w domu?
Fajnie działa, nie? Taka duża o wysokości 185 cm potrafi cały rok pracować za 170 kWh prądu z gniazdka. Jak policzysz sobie blokowy prąd po ok. 0,6 zł. za 1 kWh to rocznie kosztuje Cię ona 100 zł., trochę ponad 8 zł. na miesiąc. A zobacz ile wykonuje "pracy".!!

Jak się zdecydujesz na kocioł na pellet wybierz taki, by mieć do niego serwis.

autorus
19-12-2016, 21:50
Otóż to nikt mi nie da gwarancji. Arturo wiem co to COP i co to znaczy dobrze zbudowany dom według ciebie ??

Oczywiście, że nikt Ci nie da gwarancji. Ale do mądrzenia to znajdziesz całe tabuny.
Ostateczna decyzje musisz sam podjąć, i za nią zapłacisz.
Koszt 1kWh to za mało. Trzeba jeszcze wiedzieć jaki koszt będzie instalacji.
Potem musisz sam sobie odpowiedzieć na czym ci tak naprawdę najbardziej zależy.

Arturo72
19-12-2016, 21:53
Koszt 1kWh to za mało. Trzeba jeszcze wiedzieć jaki koszt będzie instalacji.Koszt 1kWh to podstawa,następnie trzeba wiedzieć ile tych kWh potrzebuje dom a na końcu jest i powinno być porównanie kosztów instalacji poszczególnych źródeł ciepła w stosunku do kosztów eksploatacji(ilosci potrzebnych kWh) i taka powinna być kolejnośc.Taki stary a nie zna podstaw ????autorus,koszt instalacji Kospela+bojlera to 5tys.zł,najtaniej jak może byc bo bez komina,bez dodatkowego przyłacza i bez kotłowni.No i co teraz ???Jarzysz teraz o co kaman ???

Arturo72
19-12-2016, 22:16
Neutralny przykład z gazem ziemnym gdzie 1kWh to koszt 0,23zł.Dom 114m2 tych kWh potrzebuje powiedzmy 6000 czyli koszt eksploatacji wyniesie 6000kWh*0,23zł=1380zł i wtedy patrzymy na koszt inwestycji w źródło ciepła w tym przypadku w gaz ziemny.Wyliczylismy powiedzmy 13000zł i liczymy w podobny sposób inne źródło ciepła cały czas opierając się na priorytecie kosztu 1kWh:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?332924-Typowy-kocio%C5%82-na-pellet&p=7366944&viewfull=1#post7366944

Arturo72
19-12-2016, 23:09
Jarzymy czy nie za bardzo ? Może Pulawiak i kroitz wyjaśnia o co chodzi z potrzebami domu na energię do ogrzewania czy "moderator" ich wspomoże w wyjaśnieniu zagadnienia ?

Puławiak
20-12-2016, 06:54
No a co tu wyjaśniać ? Ty robisz to doskonale we wszystkich tematach - mniejsze zapotrzebowanie - mniej salonego pelletu - niższe koszty ogrzewania.

Kroitz
20-12-2016, 07:46
Dokładnie tak jak mówisz Arturo. Ile dom weźmie tylke kocioł na pellet spali. I nie ma cudów. Prawda jest taka, że każdy żągluje danymi żeby jego źródło ciepła wychodziło jak najkorzystniej. Ja mam dane realne od klientów i średnio na domek 100m2 nowe budownictwo, zużycie kształtuje się na poziomie 2-,2,5 tony na rok.

Z moich wyliczeń koszt ogrzewania PC powietrzną jest podobny do kotła na pellet. Z tą różnicą że PC nie wybacza błędów w instalacji, obliczeniu zapotrzebowania, mocy urządzenia. A później jest żal, że rachunki wysokie, że 19 stopni w domu, że gorąca kąpiel, owszem ale dla 1 osoby :)

Kroitz
20-12-2016, 07:51
Neutralny przykład z gazem ziemnym gdzie 1kWh to koszt 0,23zł.Dom 114m2 tych kWh potrzebuje powiedzmy 6000 czyli koszt eksploatacji wyniesie 6000kWh*0,23zł=1380zł i wtedy patrzymy na koszt inwestycji w źródło ciepła w tym przypadku w gaz ziemny.Wyliczylismy powiedzmy 13000zł i liczymy w podobny sposób inne źródło ciepła cały czas opierając się na priorytecie kosztu 1kWh:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?332924-Typowy-kocio%C5%82-na-pellet&p=7366944&viewfull=1#post7366944


Koszt 1kWh z pelletu waha się bardziej pomiędzy 0,16 gr a 0,20 gr gwoli ścisłości. Odrzucam tu najtańszy pellet i najdroższy

Bartez1982
20-12-2016, 09:31
Ja Ci już policzyłem z grubego palca, bez tych "materiałów o niskich współczynnikach", cokolwiek to znaczy.

Ostatni argument, nie lękasz się mieć lodówki w domu?
Fajnie działa, nie? Taka duża o wysokości 185 cm potrafi cały rok pracować za 170 kWh prądu z gniazdka. Jak policzysz sobie blokowy prąd po ok. 0,6 zł. za 1 kWh to rocznie kosztuje Cię ona 100 zł., trochę ponad 8 zł. na miesiąc. A zobacz ile wykonuje "pracy".!!

Jak się zdecydujesz na kocioł na pellet wybierz taki, by mieć do niego serwis.

Tak lodówka to świetne porównanie szczególnie w dzisiejszych czasach jak po 4 latach jest do wymiany... Tyle że lodówka kosztuje 2-3 tyś a PC...

Bartez1982
20-12-2016, 09:35
Arturo tak jak piszesz nie zależy od źródła ciepła zapotrzebowanie budynku na energie ale tylko potwierdza że różnice w kosztach inwestycji będą na tym samym poziomie.
A argument z budowaniem kotłowni jest raczej słaby bo czy bedzie kocioł czy PC to i tak takie pomieszczenie każdy ma...

Bartez1982
20-12-2016, 09:39
Dokładnie tak jak mówisz Arturo. Ile dom weźmie tylke kocioł na pellet spali. I nie ma cudów. Prawda jest taka, że każdy żągluje danymi żeby jego źródło ciepła wychodziło jak najkorzystniej. Ja mam dane realne od klientów i średnio na domek 100m2 nowe budownictwo, zużycie kształtuje się na poziomie 2-,2,5 tony na rok.

Z moich wyliczeń koszt ogrzewania PC powietrzną jest podobny do kotła na pellet. Z tą różnicą że PC nie wybacza błędów w instalacji, obliczeniu zapotrzebowania, mocy urządzenia. A później jest żal, że rachunki wysokie, że 19 stopni w domu, że gorąca kąpiel, owszem ale dla 1 osoby :)

Tak jak pisze kroitz na końcu swojego posta to jest meritum tego dlaczego instalacja PC niesie ryzyko.

Arturo72
20-12-2016, 10:51
Tak jak pisze kroitz na końcu swojego posta to jest meritum tego dlaczego instalacja PC niesie ryzyko.
Absolutnie nie ma takiego ryzyka jeśli inwestor jest świadomy co buduje,jak buduje i dlaczego buduje.
Ja zawsze jestem pozytywnie nastawiony do życia i wierzę,że ktoś wydający kilkaset tys.zl na budowę domu robi to z pełną świadomością wiedząc co robi a nie zamyka oczy i niech się dzieje wola nieba :D
Ty narazie pokazujesz ten drugi typ nie wiedząc nic o swoim domu ;)
Dlatego moje posty o poleceniu wykonania OZC zostały usunięte bo sprzedawcy paliw stałych jak ognia boją sie się tego że będą mieli przed soba swiadomego inwestora i nie wcisną mu już kotła 18kW jak ktoś potrzebuje max.5kW :D

Arturo72
20-12-2016, 10:55
Tyle że lodówka kosztuje 2-3 tyś a PC...Przewrotnie tym razem.
Zatem czemu nie grzać tym w cenie lodówki i mieć 20tys.zł z pelletu czy z PC w kieszeni ?
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html)
Są tacy "samobójcy" :D

Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
Całość będzie grzana prądem w II taryfie.
Jak widać ani PC ani paliwo stałe ani gaz ziemny nie było potrzebne ;)

מרכבה
20-12-2016, 12:04
Dlatego moje posty o poleceniu wykonania OZC zostały usunięte bo sprzedawcy paliw stałych jak ognia boją sie się tego że będą mieli przed soba swiadomego inwestora i nie wcisną mu już kotła 18kW jak ktoś potrzebuje max.5kW Tyle że pellet się rozwija, pellet możesz zdiełać sam :)
Ale koniec końców .. izolacja, skuteczna i masna - rozwiązuje te problemy.. tak samo jak problem grzania czystym prądem - rozwiązują "przepisy"
już niedługo .. 95 kWh/m2 czystym prądem ? 31,5 kWh EK .. z C.W.U łącznie - powodzenia .. w "normowym" domu ..
Koniec końców skłaniam się ku PC ale dalej nie powiem how know .. bo było by to samo z pompiarzami .. a mnie posądzą że lobbuje za EPS'em :D
Arturo .. pompy czeka ten sam "krach" mocowy jak kotły.. teraz też są buchaje wpychane.. dla wszelkiego W. Z oknami podobnie .
A wszystko upraszcza izolacja...

Redakcja
22-12-2016, 09:51
Bartez 1982 wpadnij do mnie salonu do Sopotu zobaczyć peleciaki i różnice między nimi. :)

Z innych kotłów można zastanowić się jeszcze nad Ecovarm Ecofire, nie wspominając o Windhagerze Biowin :)

Zatem i Kroitza poprosimy o wykupienie Płatnego Profilu.

Konsultant marki Buderus
30-12-2016, 11:39
A kto mi da gwarancje że rachunki będą niskie jak tu co niektórzy piszą albo chociaż niższe niż przy pelecie na tyle żeby opłacało sie więcej zainwestować w PC?

Drogi Bartez1982,

Zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania budynku nie jest nowością na rynku. Sama technologia jest wykorzystywana od wielu lat głównie w krajach skandynawskich oraz w zachodniej Europie, więc dlaczego takie rozwiązanie miałoby się nie sprawdzać w naszym klimacie?
Oczywiście poza sprawnością samego urządzenia, na które ma Pan gwarancję producenta, pozostaje kwestia prawidłowo wykonanego projektu oraz wykonania instalacji w Pana domu.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Konsultant marki Buderus
06-01-2017, 10:12
A kto mi da gwarancje że rachunki będą niskie jak tu co niektórzy piszą albo chociaż niższe niż przy pelecie na tyle żeby opłacało sie więcej zainwestować w PC?

Drogi Bartez1982,

może Pan liczyć na gwarancję producenta pomp ciepła odnośnie osiąganych parametrów. Każde urządzenie grzewcze marki Buderus zostało przebadane laboratoryjnie, więc ewentualne problemy mogą zaistnieć jedynie po stornie wykonania dolnego źródła ciepła oraz instalacji w budynku. Ważne jest również, aby przed doborem pompy ciepła zlecić wykonanie obliczenia zapotrzebowania na ciepło budynku projektantowi.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

drakan83
02-02-2017, 10:22
http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-na-paliwa-stale/z-podajnikiem-automatycznym/logano-s111-2.html

A co możecie powiedzieć o tym kociołku...czy można powiedzieć że w nim pellet będzie spalany w efektywny sposób?

Puławiak
02-02-2017, 13:47
Kolejny śmieciuch z domontowanym palnikiem.

Ngs
02-02-2017, 19:08
Kolejny śmieciuch z domontowanym palnikiem.
A ty puławiak jaki kocioł posiadasz u siebie ?

Puławiak
02-02-2017, 19:42
Gazowy wiszący DD MCR3 i taki piecyk wodny:
https://www.youtube.com/watch?v=AXYaNqWEEZs

Ngs
02-02-2017, 20:16
Niestety ja nie posiadam dostępu do gazu,a u mnie kocioł biawar pellux compact 12 na estymie

drakan83
06-02-2017, 20:12
No to w takim razie czy osoby znające się na rzeczy...mogłyby doradzić w miare sensowny kocioł na pellet w przedziale cenowym 8-11 tysięcy zł o mocy w przedziale 20-25kw?

ProStaś
07-02-2017, 12:22
No to w takim razie czy osoby znające się na rzeczy...mogłyby doradzić

Otóż problem w tym, że nie mogą...

Jest grupka stałych bywalców, którym diabelnie przeszkadza, funkcjonowanie ukrytych sprzedawców na forum. Szczególnie rzeczy innej niż oni sami mają - czyli najlepszej.

Tak się w tej swojej walca zacietrzewili, że osoby, które naprawdę mają sporą wiedzę (no mają ją, bo są fachowcami = z tego żyją) zaczynają chować się po kątach. Nie wychylać. Jak się wychylą zostaną zgłoszeni do moderacji i np. pojawi się Redakcja i poprosi o wykupienie płatnego profilu.
W bardzo prosty sposób można temu zaradzić (dopisek branża pod nickiem) i dać możliwość korzystania z jednego bezpłatnego ogłoszenia w dziale do tego stworzonym. Ale z przyczyn bliżej mi nieznanych pomysł spalił na panewce.

Toteż, jak nie dostaniesz przez priv podpowiedzi, to nie oczekuj, że dostaniesz ją tutaj. Niestety.

I należy administracji oraz Redakcji FM pogratulować. Z płaszczyzny swobodnej wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń, będziemy za chwilę mieli, grę w chowanego.

drakan83
07-02-2017, 12:51
No to zapytam troche konkretniej o ten kociołek...

Na moje niedoświadczone oko, wygląda na typowo pelletowy kocioł...warty uwagi? ktoś może miał z nim jakieś doświadczenia w użytkowaniu?

http://www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-smartfire-152241,6,46.html

Puławiak
07-02-2017, 14:51
Tytałeś o kotły 20 kW w przedziale 8-11 tyś a to jest droższy kocioł. W tej cenie można już wyszukać kilka innych fajniejszych kotłów.

drakan83
07-02-2017, 16:18
Tytałeś o kotły 20 kW w przedziale 8-11 tyś a to jest droższy kocioł. W tej cenie można już wyszukać kilka innych fajniejszych kotłów.

Ale ani na tamto pytanie nikt nie pomógł, a na to pytanie Twoja odpowiedź powoduje, że zastanawiam się nad tym, które to kotły :)

I jak tu zyć...przecież tu chodzi nie tylko o sam kocioł...bo np. jeśli kocioł X będzie troche "gorszym" peleciakiem od kotła Y...ale będzie miał serwis dobry i inne atuty...to to moze zaważyć nad wyborem....

Chyba najlepiej będzie wziąść "śmieciaka" z wstawionym palnikiem...może nie będzie idealnie ale będzie dużo taniej niż typowy peleciak...

Ogólnie chyba nie ma co jużna forum muratora pisać, tak jak pisał ProStaś...zamiast forum dyskusyjnego jakąś komercje administracja uprawia i kase tylko chce ściągać...tak to dla mnie wygląda

Puławiak
07-02-2017, 16:27
To taki temat który był wałkowany setki razy. Poszukasz na forum to znajdziesz kilka propozycji kotłów poszukaj a napewno znajdziesz.

Zeralda
08-02-2017, 10:46
To taki temat który był wałkowany setki razy. Poszukasz na forum to znajdziesz kilka propozycji kotłów poszukaj a napewno znajdziesz.

Tylko jedna rada od użytkownika kotła na pellet. Takie coś powinno być w miarę proste w konstrukcji. Porady w stylu kup jeden z wypasionych modeli w Polsce, gdzie doproszenie się serwisanta o przyjazd trwa 2 tygodnie a stan części na magazynie jest mizerny to marny pomysł.
Ja osobiście bałbym się kupna jednego poniższych (w naszym kraju). Tam jest mnóstwo dodatkowych elementów, które pewnie tanie nie są... (za 5 lat nie ma bata wszystko zacznie się powoli psuć). Mnie wystarczy, że musiałem kiedyś czekać tydzień na przyjazd serwismena. W końcu dzieki temu, że mam prosty kocioł sam zacząłem go serwisowac i jestem niezależny (jak ktoś jest lamą technicznym to Pan Czesiu - Złota Rączka też łatwiej ogarnie np wymianę wentylatora, kondensatora czy innej części).

"http://www.froeling.com/pl/produkty/...p4-pellet.html
http://www.windhager.com/int_en/prod...biowin2-touch/
http://www.pelletsheizung.de/de/pellematic_smart/#tab3
https://www.hdg-bavaria.com/fileadmi...letheizung.pdf
http://www.sht.at/deutsch/produkte/t...mfort-pna.html
http://www.wood-pellet-stoves.com/wo...t-furnace.html"

pzdr,

Z

Barliniak
08-02-2017, 12:54
Godzina z kwadransem od Drakan:http://kotly-pellet.pl/20-domowe-kotly-pelletowe?orderby=price&orderway=asc&id_category=20&n=24

Konsultant marki Buderus
17-02-2017, 08:07
No to w takim razie czy osoby znające się na rzeczy...mogłyby doradzić w miare sensowny kocioł na pellet w przedziale cenowym 8-11 tysięcy zł o mocy w przedziale 20-25kw?

Witam,

Jeżeli zdecydowałby się Pan jednak na wybór droższego rozwiązania, marka Buderus posiada w swojej ofercie kocioł stałopalny Logano S181 pracujący w zakresie mocy 15-25kW. Urządzenie cechuje się wysoką jakością wykonania, co przekłada się na wysoką sprawność pracy oraz długą żywotność. Kocioł wyposażony jest w automatyczny podajnik paliwa pozwalający na spalanie pelletu, ekogroszku, jak i węgla brunatnego. Sterownik kotła w standardzie umożliwia kontrolowanie jednego obiegu grzewczego (bez zaworu mieszającego) oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej i obsługę pompy cyrkulacyjnej. Bardziej szczegółowe informacje o produkcie dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-na-paliwa-stale/z-podajnikiem-automatycznym/logano-s181.html.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus