PDA

Zobacz pełną wersję : Dom na południowym stoku



Strony : [1] 2

Soczek1212
25-11-2016, 13:57
Witam wszystkich.

Po przeczytaniu sporej ilości tematów postanowiłem w końcu założyć swój i poprosić bardziej doświadczonych forumowiczów o radę.

Więc po kolei. Od dawna marzymy z Żonka o własnym domu i powoli dążymy do realizacji tego marzenia.

Mamy działkę dość ustawną 31x52m, niestety z dojazdem od południa, Działka ma dość znaczne pochylenie w kierunku do drogi dojazdowej (droga w dole), różnica terenu około 4m. Dom planujemy postawić na górce. Jest własne ujęcie wody (studnia głębinowa). Kończę budować garaż (35m2) murowany na materiały, sprzęty itd. Oczywiście budowany własnymi rękoma z drobną pomocą taty i teścia. Foto: 374218

Moje założenia do projektu:
1. Dom tani, prosty w budowie i energooszczędny
2. Parterówka z dachem dwuspadowym
3. Więźba z wiązarów robionych na budowie.
4. Garaż w bryle, w przyszłości do zaadaptowania na dodatkowy pokój, najlepiej z osobnym wejściem.
5. W domu trzy pokoje, salon z aneksem, pom. gosp., dwie łazienki, i koniecznie garderoba i spiżarnia (wymóg Żony:D).
6. Wentylacja mechaniczna.
7. Pompa ciepła (dolne źródło samodzielnie)
8. 20 cm styro podłoga, 20 cm grafitu ściana i 40 cm regranulatu + 10cm wełny w stropie (alternatywnie celuloza 30cm) - do rozważenia i porównania cenowo
9. Kominek (jeśli będzie) czysto rekreacyjnie.
10. Ogrzewanie na całości podłogówka.

Większość prac samodzielnie. Zarys z czym to się będzie wiązało mam po budowie garażu więc jestem zdecydowany.

Poniżej wstępny zarys projektu. Taras jest od południowego zachodu.
374216

Myślimy jeszcze nad czym w stylu:
https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-1152-Kos,1189.html


To mój pierwszy temat więc proszę o wyrozumiałość. Projekt jeszcze nie był u architekta więc w zasadzie wszystko mogę zmienić. Wszelkie rady mile widziane.


Soczek1212
25-11-2016, 14:09
I może jeszcze dwa zdjęcia całej działki jeszcze przed budowa garażu:
374223374224

Daniellos_
06-12-2016, 09:16
Kawał działki do pielenia :)

Generalnie widzę sporo idei podobnych do mojej budowy. Ja kilka z nich już zweryfikowałem, kilka zmieniłem, a kilka jeszcze przed mną. Aktualnie na etapie wiązarów zbijanych na budowie. Dam znać czy warto samemu czy jednak lepiej zamówić prefabrykowane.

Duży salon zaprojektowałeś, a sypialnie relatywnie małe. Celowy zabieg?

Będę kibicował.

Soczek1212
06-12-2016, 16:26
Dziękuje, i nie ukrywam, że czytałem również Twój dziennik i gratuluje postępów.

My na poważnie ruszymy pewnie na wiosnę.

Co do salonu to żonie zależy na przestrzeni w salonie i że tak powiem nie śmiałem się kłócić :lol2:
Jest jeszcze wersja druga (zbliżona do Waszego projektu) ale odpadła w przedbiegach niestety...

Może kiedyś wrzucę zdjęcia od momentu zakupu działki (2015r.) Ogrodzenie, droga, garaż we własnym zakresie (o likwidacji chwastów do pasa nie wspominając.) Za nami również przyłącze i studnia na działce.

Z aktualnych to zaczynam walkę z PGE o G11. Na dzień dzisiejszy mam na działce budynek gospodarczy a do niego może być tylko C11. Natomiast do garażu wolno stojącego można już podpiąć G wiec idziemy w kierunku przebudowy budynku gospodarczego na garaż (na papierze). Zobaczymy co z tego wyjdzie.


Daniellos_
06-12-2016, 17:46
Ja mam na drugiej działce domek letniskowy wybudowany na zgłoszenie jak budynek gospodarczy i jakoś udało mi się zmienić taryfę na g12w czyli można jakoś te przepisy inaczej zinterpretować :)

Na tej drugiej działce też przerabiałem mega zakrzaczenie i wiem ile z tym jest pracy. Tyle, że działka sporo mniejsza jak Twoja.

A temacie metrażu pomieszczeń to my chcieliśmy dla dzieciaków pokoje większe i powiększaliśmy je kosztem łazienki, wiatrołapu, pomieszczenia gospodarczego i naszej sypialni. W programach tv, gdzie amerykanie szukają dla siebie lokum i widzą 'master bedroom' wielkości naszego salonu to narzekają, że za mała. My jednak wyszliśmy z założenia, że tam tylko śpimy, a większość czasu spędza się jednak w salonie.

Soczek1212
07-12-2016, 16:12
Wychodzimy z podobnego założenia. W sypialni mamy tylko spać:p, a większość czasu będziemy spędzać w salonie.


Co do taryfy to byłem dzisiaj w Starostwie i zgłosiłem już stojący budynek gospodarczy jako garaż:rolleyes:. Co do taryfy PGE twierdzi że do domku letniskowego, garażu czy nawet altanki dadzą G ale już do gospodarczego dają tylko C jak do pustej działki budowlanej.

Do tego na sobotę umówiłem się ze zaznajomionym elektrykiem i za całe 200 zł kwit mi wystawi o gotowej (nieistniejącej) instalacji. Zobaczymy co na to PGE.


Soczek1212
15-12-2016, 13:37
Był Pan elektryk i wydał oświadczenie o wykonaniu instalacji eN. Dodam że nie istniejącej instalacji :p. Oczywiście umówiłem się bliżej wiosny na podłączenie i wkopanie kabla od skrzynki.

Jenak nie był bym sobą gdybym nie zgłębił tematu i nie spróbował zrobić instalacji sam. Nie będzie jakaś strasznie skomplikowana (w końcu to tylko garaż) a na końcu dla bezpieczeństwa pokaże ją elektrykowi.

Dodam tylko, że Moje pojecie o elektryce do wczoraj ograniczało się do podłączenia gniazdka, ewentualnie zmiany żarówki. Jednak jestem Inżynierem i wgryzłem, się w temat małej rozdzielni na 3 fazy. Na dzień dzisiejszy mam małą listę zakupów oraz ogólny zarys jak to ma wyglądać. Będę potrzebował:
1. kabla 5x10mm ze skrzynki do rozdzielni + folia niebieska
2. rozdzielni na minimum 10 modułów
3. kable 3x2,5mm do gniazdek oraz 3x1,5mm do oświetlenia oraz 5x4mm do gniazda siłowego.
4. Planuje dać różnicówkę 30mA
5. zabezpieczenie nadpradowe 20C na trzy fazy,
6. zabezpieczenie nadpradowe 16C - sztuk 3 (1-gniazdka, 2-oświetlenie, 3-pompa wody)
7. Do tego gniazdo siłowe, dwa gniazdka hermetyczne 230, włączniki i oprawy oświetleniowe.

Na objazd po lokalnych sklepach pewnie sie wybiorę po nowym roku. Na ta chwile nie mam czasu niestety.
Jak ktoś ma namiar na tani sklep internetowy z kabelkami i osprzętem to proszę o link.


Daniellos_
15-12-2016, 14:18
Szybciej i łatywiej będzie chyba na alle... to graty kupić

aiki
15-12-2016, 15:02
. zabezpieczenie nadpradowe 16C - sztuk 3 (1-gniazdka, 2-oświetlenie, 3-pompa wody)

Kable 1,5 mm2 nie moga być zabezpieczane 16 tylko 10
Jedna róznicówka to beee. jak coś strzeli to masz po całym prądzie i świetle.
Światło i gniazda osobna różnicówka.

Soczek1212
15-12-2016, 16:58
Szybciej i łatywiej będzie chyba na alle... to graty kupić

Dzięki za zainteresowanie. Do do znanego portalu aukcyjnego to pewnie tak się skończy ale przed budową domu chcę się zorientować jak to wygląda lokalnie.


Soczek1212
15-12-2016, 17:05
Kable 1,5 mm2 nie moga być zabezpieczane 16 tylko 10
Jedna róznicówka to beee. jak coś strzeli to masz po całym prądzie i świetle.
Światło i gniazda osobna różnicówka.


Gdzieś o tym czytałem al mi wypadło jak pisałem posta. Do oświetlenia 10C.

Co do różnicówki to planowałem ją dać właśnie na początku przed zestawem nadpradowych w razie gdyby coś. Trochę nie chce mi się montować różnicówki na jeden obwód światła (przysłowiowe dwie żarówki) ale jak trzeba to trzeba. Tylko teraz nie wiem czy dać osobno na gniazdo 3 fazowe, osobno na gniazdka 230 i osobno na oświetlenie (czyli w sumie 3 szt.). A może jeszcze jedną na pompę?

Planowałem rozdzielić trzy fazy z siły dalej po jednej właśnie na gniazdka, oświetlenie i pompę. Ma to sens? czy obojętnie z której fazy dalsze moduły podepnę?

Dzięki za odp.

sebcioc55
15-12-2016, 18:48
Jak ktoś ma namiar na tani sklep internetowy z kabelkami i osprzętem to proszę o link.



Prosze bardzo http://www.elektrykasklep.pl/ Mają wszystko co potrzebujesz w dobrych cenach. Ja się tam zaopatruje przeważnie.

Soczek1212
15-12-2016, 20:31
Prosze bardzo http://www.elektrykasklep.pl/ Mają wszystko co potrzebujesz w dobrych cenach. Ja się tam zaopatruje przeważnie.

Dzięki Ci dobry człowieku. Ceny mają faktycznie niezłe :rolleyes:

sebcioc55
15-12-2016, 21:14
Dzięki Ci dobry człowieku. Ceny mają faktycznie niezłe :rolleyes:

swoją rozdzielnie kupiłem dobre kilka stówek mniej niż w lokalnej hurtowni z rabatami 50% :rolleyes: mają też swoją odnogę z hydrauliką, ceny również dobre i też tam kupuję :)

Soczek1212
16-12-2016, 07:29
swoją rozdzielnie kupiłem dobre kilka stówek mniej niż w lokalnej hurtowni z rabatami 50% :rolleyes: mają też swoją odnogę z hydrauliką, ceny również dobre i też tam kupuję :)

Jeszcze raz dzięki za link na pewno skorzystam. I do tego są blisko mnie... Może się kiedyś wybiorę:rolleyes:

Soczek1212
05-01-2017, 13:27
Dotarły kabelki:rolleyes: Niby tylko parę metrów kalaba (instalacja do garażu), a ciężkie to... Ciekawe jak ile tego będzie przy całej instalacji do domu.

Swoją droga to skompresowałem projekt. W zasadzie to go całkiem przerobiłem i udało się go znacznie zmniejszyć. Teraz ma 9,5x16m.
Poniżej nowy rzut. Wszelkie sugestie mile widziane.

377759

Daniellos_
05-01-2017, 13:45
Mocno specyficzny :) Screen słabej rozdzielczości.
WC z wejściem z salonu to nie najelpszy pomysł. Mało intymnie jak ktoś z urodzin idzie tam i robi trochę hałasu :)
Nie jestem tez zwolennikiem wiatrołapów bez wieszka na kurtki i miejsca na buty gości. Odwiedzam szwagierke, która ma tak rozwiązane i zawsze są dziwne akcje. Gościowi nie wypada ładować się ze swoimi rzeczami do cudzej szafy, a nigdzie indziej nie ma w wiatrołapie miejsca. Gospodarz wtedy musi od każdego odbierać kurtkę i zakładać na wieszak i wieszać w szafie...
Dobrze jak do kotłowni można wchodzić z wiatrołapu/garażu. To taki techniczne pomieszczenie, gdzie zazwyczaj trzymamy jakieś mało estetyczne graty. Wtedy pozostaje bieganie z nimi przez salon. Wyobraż sobie np przeniesienie czegoś z garażu do kotłowni. Będziesz tam trzymał paliwo stałe?
Generalnie teraz kazdy domownik idący do swojego pokoju lezie na przełaj przez salon. Korytarz powinien byc bardziej dostepny.
Wejście do pokoju po lewej - sam tak zrobiłem i teraz widzę złe strony takiego umiejscowienia drzwi. Trzeba tam wygospodarować odrobinę miejsca więcej. Tzn zostaw kilka cm po obu stronach otworu drzwiowego, żeby można było dobrze obsadzić ościeżnicę regulowaną.

Soczek1212
05-01-2017, 20:07
Mocno specyficzny :) Screen słabej rozdzielczości.
WC z wejściem z salonu to nie najelpszy pomysł. Mało intymnie jak ktoś z urodzin idzie tam i robi trochę hałasu :)
Nie jestem tez zwolennikiem wiatrołapów bez wieszka na kurtki i miejsca na buty gości. Odwiedzam szwagierke, która ma tak rozwiązane i zawsze są dziwne akcje. Gościowi nie wypada ładować się ze swoimi rzeczami do cudzej szafy, a nigdzie indziej nie ma w wiatrołapie miejsca. Gospodarz wtedy musi od każdego odbierać kurtkę i zakładać na wieszak i wieszać w szafie...
Dobrze jak do kotłowni można wchodzić z wiatrołapu/garażu. To taki techniczne pomieszczenie, gdzie zazwyczaj trzymamy jakieś mało estetyczne graty. Wtedy pozostaje bieganie z nimi przez salon. Wyobraż sobie np przeniesienie czegoś z garażu do kotłowni. Będziesz tam trzymał paliwo stałe?
Generalnie teraz kazdy domownik idący do swojego pokoju lezie na przełaj przez salon. Korytarz powinien byc bardziej dostepny.
Wejście do pokoju po lewej - sam tak zrobiłem i teraz widzę złe strony takiego umiejscowienia drzwi. Trzeba tam wygospodarować odrobinę miejsca więcej. Tzn zostaw kilka cm po obu stronach otworu drzwiowego, żeby można było dobrze obsadzić ościeżnicę regulowaną.

Dzięki że wpadłeś. Załącznik skorygowany.

Co do WC to faktycznie muszę to przemyśleć. Odnośnie wieszaka to jest tam cała ściana (jakieś 2m) na wieszaki. Na rzucie to wygląda jak szafa ale ma to być wieszak na ubrania i szafka na buty.

Co do kotłowni to ma być pompa ciepła więc o wnoszenie czegokolwiek sie nie martwię. Będzie to raczej pomieszczenie gospodarcze z pompą, rekuperatorem i zbiornikiem na CWU. Ponadto drzwi zawsze mogę zrobić, (do przemyślenia)

Co do przejścia przez salon to nie bardzo widze inne rozwiązanie. Nie chcę marnować zbyt dużo miejsca na korytarze ale dzięki za sugestie, napewno do przemyślenia.

Ścian z drzwiami do sypialni ma 105cm. Za mało na futrynę? Jak zrobie np 80 to powinno się chyba zmieścić. Chyba że są jakieś inne przeciwwskazania?

Jeszcze raz dzięki za uwagi zawsze lepiej jak kilka osób rzuci na projekt okiem. Czeka mnie jeszcze wycieczka do architekta zobaczmy co On powie.

sebcioc55
05-01-2017, 20:11
Nie no z tym kiblem to dałeś czadu :D weź to lepiej skasuj żeby nikt więcej nie zobaczył :rolleyes:

Soczek1212
06-01-2017, 09:46
Skorygowane. Faktycznie trochę mnie poniosło. Tylko teraz mam pusty róg w salonie... może kominek tam wsadzić?

aiki
06-01-2017, 10:49
Zawsze lepsze niż kibel.

sebcioc55
06-01-2017, 11:41
Dotarły kabelki:rolleyes: Niby tylko parę metrów kalaba (instalacja do garażu), a ciężkie to... Ciekawe jak ile tego będzie przy całej instalacji do domu.

Swoją droga to skompresowałem projekt. W zasadzie to go całkiem przerobiłem i udało się go znacznie zmniejszyć. Teraz ma 9,5x16m.
Poniżej nowy rzut. Wszelkie sugestie mile widziane.

377759

W ogóle jakiś dzwny ten Twój rzut :) mógłbyś jeszcze na nim zamieścić kierunki świata np na wjeździe do garażu. Ogólnie po co Ci trzecia łazienka/wc ? Te dwa duże spokojnie wystarczą, jak sobie później policzysz ile kosztuje wyposażenie i zrobienie łazienki nie idąc po taniości to się zdziwisz.
W sumie dziwnie to zrobiłeś, nie rozumiem, wejście i garaż koło tarasu, skoro wjazd od południa to musisz pójść na kompromis uważam też że ten pierwszy rzut który wrzuciłeś był dużo lepszy.

Soczek1212
07-01-2017, 08:35
Co do łazienki to mieliśmy tej w sypialni na razie nie wykańczać. Miałem ją zostawić na kiedyś ale z drugiej strony po co mi trzy łazienki. może faktycznie zrezygnuje z tej małej.

Co do kierunków świata to mam trochę nędzny program. Musze to jednak w CAD-zie rozrysować (kiedyś). Generalnie wejście jest od południowego zachodu.

Idea wejścia, wjazdu i tarasu z jednej strony ma wyglądać mniej więcej tak:

377848

aiki
07-01-2017, 20:36
To nie taras to Ganek.

Soczek1212
08-01-2017, 09:10
To nie taras to Ganek.

Hmm.. faktycznie co do terminologii Masz rację. Chcę duży ganek:rolleyes:

Daniellos_
09-01-2017, 12:20
Możesz zaprosić do swojego tematu forumowiczkę Elfir - nie jeden projekt pomogła już "poukładać" tak, żeby miał rędce i nogi :)

Soczek1212
09-01-2017, 17:27
Możesz zaprosić do swojego tematu forumowiczkę Elfir - nie jeden projekt pomogła już "poukładać" tak, żeby miał rędce i nogi :)

Dzięki za info. Już się do Niej odezwałem, może wpadnie.

Tymczasem w środę wybieram się do architekta. Zabieram pomysły i wymagania. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Ostatnia wersja
378106

i mini wizualizacja
378107

aiki
09-01-2017, 20:52
Ja bym kuchnie z salonem zamienił. Mniej biegania z zakupami z samochodu no i przez salon nie dygasz.
Poza tym w salonie miałbyś wiecej światła.

Soczek1212
10-01-2017, 07:54
Hmm... Tak miałem wcześniej i powstawał niepotrzebny korytarz. Chyba że ja na ścianie wewnętrznej nośnej ulokuje, bez okna?

Zobaczę co jutro mi architekt jeszcze zaproponuje.

Soczek1212
12-01-2017, 17:49
Niestety z architektem się nie spotkałem. Wczoraj byłem u niego w biurze i mimo umówionego spotkania nie zjawił się i do tego nawet nie raczył odebrać telefonu:mad:. Jak tak się to zaczyna to nie chcę wiedzieć co by było na dalszym etapie współpracy. Nie słownym projektantom dziękujemy.

Umówiłem się z kolejnym na poniedziałek. W trakcie rozmowy stworzył pozytywne wrażenie. Logicznie cena projektu indywidualnego zależy od jego złożoności ale i tak są dość atrakcyjne. Zobaczymy w poniedziałek.

Daniellos_
13-01-2017, 07:32
Ja jak się orientowałem w cenach mojego projektu indywidualnego to przedział cenowy był dość duży: 4-10 tyś za mój moim zdaniem prosty projekt.

Ale miałem podobną sytuację z projektantem adaptującym. Miał adaptować kupiony gotowy projekt i zmieniac konstrukcję dachu. Albo nie odbierał, albo przesuwał termin. Finalnie się rozstaliśmy. Straciłem przez niego conajmniej miesiąc czasu i budowa wystartowała we wrześniu zamiast w sierpniu :(

Soczek1212
21-01-2017, 07:56
No i jestem po spotkaniu z architektem. Kompetentny, młody i konkretny. Do tego nie boi się nowych rozwiązań i do tego słowny. Aż ciesze się że poprzedni mnie olał.

Na przyszły tydzień ma przedstawić wstępny projekt i dopiero po jego zaakceptowaniu podpisujemy umowę.

Sam zaproponował płytę, chociaż jej nie zakładałem zaczynam brać to pod uwagę.
Do tego utwierdził mnie tylko w moich założeniach. Policzy wiązary montowane na budowie, zaprojektuje pompę ciepła z kolektorem poziomym, policzy OZC, wentylację mechaniczną z rekuperacją i to wszystko za 4500.

Na razie same pozytywne odczucia. Oby tak dalej.

sebcioc55
21-01-2017, 12:56
...... to wszystko za 4500.

zrobi cały projekt za tyle? W tym bedzie adaptacja do lokalnych warunków z zagospodarowaniem terenu i przygotowaniem do pozwolenia na budowe?

Daniellos_
22-01-2017, 08:16
U nie za tyle to najtasza oferta na indywidualny i tylko część architektoniczna i konstrykcyjna, żadnych instalacji.

Soczek1212
23-01-2017, 18:39
zrobi cały projekt za tyle? W tym bedzie adaptacja do lokalnych warunków z zagospodarowaniem terenu i przygotowaniem do pozwolenia na budowe?

Całość. Wszystkie branże (En, Kanalizacja, woda), zagospodarowanie, dojazdy, konstrukcja (wiązary), WM, PC, podłogówka na całości.

Widać są jakieś plusy mieszkania na wschodnim końcu Polski. Przynajmniej ceny projektu mamy atrakcyjne

Soczek1212
23-01-2017, 18:52
U nie za tyle to najtasza oferta na indywidualny i tylko część architektoniczna i konstrykcyjna, żadnych instalacji.

Hmm... Mam już nawet wzór umowy i wszystko sie zgadza. Kompletny projekt z branżami i PZT. W środę podpisujemy:)

sebcioc55
23-01-2017, 20:35
Hmm... Mam już nawet wzór umowy i wszystko sie zgadza. Kompletny projekt z branżami i PZT. W środę podpisujemy:)

jak gościu ogarnięty to się nawet nie zastanawiaj. Sam mógłbym zdalnie współpracować gdyby okazał się solidny i za taką kasę ?!!

aiki
23-01-2017, 22:01
Seba ty się za budowlankę bierzesz?
PC gdzieś po kątach chce robić teraz projekty, później wybuduje komuś jeszcze chałupę no.

Soczek1212
24-01-2017, 07:02
jak gościu ogarnięty to się nawet nie zastanawiaj. Sam mógłbym zdalnie współpracować gdyby okazał się solidny i za taką kasę ?!!

Wydaje się solidny. Ma już pierwsza koncepcję ( w weekend zrobił). Mogę dać kontakt na priw ale polecał jeszcze nie będę. Poczekam do PnB.

Soczek1212
26-01-2017, 18:29
No i mamy pierwszą koncepcję od architekta. Rozwiązał problem wejścia prosto w salon więc jest dobrze. Chcemy jeszcze żeby jednak powiększył salon kosztem korytarza i rozważamy opcje układu garderobo/łazienki. zostawić przejściową garderobę jak jest w projekcie od architekta czy może jednak dwa wejścia i osobno łazienka i garderoba.

379779

sebcioc55
26-01-2017, 19:31
W koncu to jakoś wygląda :) wg mnie bardzo zajebście. Przejście do łazienki przez garderobę jest fajne, widziałem takie realizacje na zdjeciach i fajnie to wyglada. Co do korytarza to ja bym zostawił jak jest, miejsca w szafach nigdy za dużo, a tutaj mozna się pokusić na w ogóle brak ściany murowanej ! Ścianą pomiedzy korytarzem a salonem mogła by być szafa na zamówienie z plecami z czegokolwiek co byście chcieli. Tak jest taniej i szybciej, no i ładniej :) sam żałuje że tak nie zrobiłem.
BTW: mozesz jeszcze wrzucić jakieś wymiary i pow. pomieszczeń?

Soczek1212
26-01-2017, 20:21
Dorzucam tabelkę z powierzchniami. Coś tam z wymiarów widać na poprzednim skanie (nie mam narazie niczego innego). Na przyszły tydzień ma zrobić kompletną koncepcję z elewacjami itp.

Pomysł ze ścianą naprawdę ciekawy. Musze to przemyśleć i może wdrożyć. Dzięki za podpowiedz.
Martwię się trochę o powierzchnię pokoju dziennego. Nie za mały?

A i wielkie dzięki za odzew..:D

379802

Soczek1212
26-01-2017, 20:33
sebcioc55 masz może jakiś namiar na zdjęcie przejściowej garderoby? Coś nie mogę znaleźć niczego konkretnego na googu, a żona koniecznie chce to zobaczyć. I może jakąś inspirke tyłu szaf bez ściany. Masz na myśli typowa płytę meblową?

Z osobnymi wejściami to miało wyglądać jakoś tak:
379803

sebcioc55
26-01-2017, 22:43
sebcioc55 masz może jakiś namiar na zdjęcie przejściowej garderoby? Coś nie mogę znaleźć niczego konkretnego na googu, a żona koniecznie chce to zobaczyć. I może jakąś inspirke tyłu szaf bez ściany. Masz na myśli typowa płytę meblową?

Z osobnymi wejściami to miało wyglądać jakoś tak:
379803

Tak płytę meblową, wejdz na strone eggera i masz ogromny wybór. Zawsze na tył szafy można dać płyty GK i pomalować na biało :) Ściany bym nie robił, zabierze Ci te pare cm salonu.
Co do inspiracji to proszę bardzo, nie znalazłem akurat tego samego co mi się podobało ale te też są spoko.

https://gdrarchitects.com/wp-content/uploads/2016/08/Closet-construction-ideas-closet-contemporary-with-closet-storage-closet-storage-built-in-storage-3.jpg

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/64/55/7c/64557c8a4a878509e44d294903e4812d.jpg

http://loftsboston.com/gallery/Devonshire_289_5/Devonshire_289_5-18.jpg

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/4f/e7/73/4fe773728927206cba256f837c9bec02.jpg

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/67/79/52/677952a7bc0e89778b855ad6ce51560d.jpg

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/dd/7e/c4/dd7ec4196211c28b39a7126d245e1936.jpg

w googlę jak nie ma po polsku to trzeba szukać po angielsku, zawsze coś się znajdzie :cool:

DrKubus
27-01-2017, 20:00
Prosze bardzo http://www.elektrykasklep.pl/ Mają wszystko co potrzebujesz w dobrych cenach. Ja się tam zaopatruje przeważnie.

sebcioc55, nie wiem kiedy kupowałeś, ale - ceny rzeczywiście rewelacyjne, opinie nienaganne, zachęciły mnie do zakupu - niestety ostatnio gość zaczął kombinować (oceny kupujących to potwierdzają).

Zamówiłem u gościa sprzęt, potwierdzałem dostępność bo zależało mi na czasie, skończyło się tym, że gościu 4 razy(!) przesuwał termin dostawy (w tym 2 razy zapewniał mnie że towar już wyszedł), po czym po 2 tyg. napisał że dostawca nie dostarczył mu towaru - mimo że na stronie miał i zapewniał - że towar jest na stanie. Przez kolejny tydzień nie odbierał telefonu i nie odpisywał na maila. Dopiero ładny mail z informacją o złożeniu doniesienia na Policji poskutkował zwrotem wpłaty na konto. Po wszystkim sprawdziłem znów komentarze i niestety kilkadziesiąt osób w tym samym czasie spotkało się z identyczną sytuacją.

PS. Soczek1212 przepraszam za mały OT i trzymam kciuki.

Soczek1212
28-01-2017, 08:55
DrKubus dobrze że piszesz. Ja miałem na razie małe zamówienie i wszystko było w porządku ale nie chciał bym czekać miesiąc z instalacją przy budowie domu tylko dlatego że ktoś sprzedaje materiały których nie ma na stanie.

No i oczywiście też trzymam kciuki, chociaz Ty już jedną noga w domu:)

Soczek1212
28-01-2017, 09:07
sebcioc55
Dzięki za fotki. Faktycznie ciekawie to wygląda. Hmm... kolejny temat do przemyśleń :D

Z płytami KG też niezły pomysł tylko nie wiem czy jakiś stelaż nie był by potrzebny. Same szafy mogą nie być dostatecznie sztywne żeby zapobiec pękaniu.

Zastanawiam się jeszcze czy upychać w tej ścianie kominek. Nie mam parcia na kominek ale lubię dźwięk palącego się drzewka i jak by się dało go zmieścić w ściance z szafami (cofnięty do lica ściany) to mógłbym się zdecydować. Oczywiście tylko i wyłączne zamknięta komora spalania tylko tu znowu drożej i chyba jednak za ciasno.

Soczek1212
05-03-2017, 18:39
Ech.. dawno mnie nie było ale nie wiele się działo. Zimowy sen mnie chyba dopadł.

Niewiele nie znaczy, ze nic. Mamy wstępnie dograną koncepcję z architektem, mapę w starostwie i wykonane odwierty.
Powoli szykuje się do skończenia instalacji w garażu i drogi dojazdowej. Musze to dopiąć przed rozpoczęciem budowy. Jutro wrzucę aktualną koncepcje.

Soczek1212
05-03-2017, 19:04
To teraz w ramach małego uporządkowania archiwów wrzucę zaległe zdjęcia do dnia dzisiejszego. Dodaje to w zasadzie dla siebie (chcę uporządkować zdjęcia i zebrać w jakąś logiczną całość)

Tak wyglądała działka po zakupie:
382971382972
A tak po uporządkowaniu i postawieniu roboczej szopki:
382973382974
A i tymczasowe ogrodzenie
382975

Dodam tylko ze na dzień dzisiejszy na działce była tylko koparka na całe 40 minut:D

Soczek1212
05-03-2017, 19:09
Jedziemy dalej.
Piękna brama za całe 30zł:
382976
Studnia
382977
Przyłącze. Swoją drogą nieźle mi dojazd rozkopali. (na drugim zdjęciu w tle widać skrzynkę)
382978382979
No i żółty piaseczek pod żółtą plandeką :yes:
382980

Soczek1212
05-03-2017, 19:11
Małe tyczenie garażu:
382981
Wykopy (tu była wspomniana koparka)
382982
Wznosimy ściany
382983382984
I więźba
382985

Soczek1212
05-03-2017, 19:17
Facjat
382986
Blacha już na dachu
382987
Druga strona
382988
I brama tymczasowa.
382989

Dodam tylko ze cały garaż był postawiony z pustaków rozbiórkowych i kosztował mnie na dzień dzisiejszy całe 4000zł. Myślę że całkiem niezły wynik jak na 35m2

Soczek1212
06-03-2017, 07:18
No i aktualny rzut. Jest jeszcze parę drobiazgów ale z grubsza tak to będzie wyglądać
383041

Elewacja południowo- zachodnia
383334
Poł-wsch
383335

Daniellos_
07-03-2017, 08:41
Teraz to nabrało kształtów :)

Jedyny minus jaki widzę to duży rozrzut punktów poboru wody. Wiąże się to z wyższą ceną samej instalaski wodno-kanalizacyjnej. Dodatkowo trzeb będzie zrobić cyrkulację ciepłej wody jeśli nie chcesz długo czekać na ciepłą wodę w kranie.

aiki
07-03-2017, 11:28
1/08 zrób sobie drzwi przesuwne.

Soczek1212
08-03-2017, 07:24
Teraz to nabrało kształtów :)

Jedyny minus jaki widzę to duży rozrzut punktów poboru wody. Wiąże się to z wyższą ceną samej instalaski wodno-kanalizacyjnej. Dodatkowo trzeb będzie zrobić cyrkulację ciepłej wody jeśli nie chcesz długo czekać na ciepłą wodę w kranie.

Dzięki za opinię. Niestety Masz rację. Chciałem maksymalnie zbliżyć wszystkie punkty ale wejście od południa i parę innych przesłanek trochę wymusiły ten układ.

Co do cyrkulacji to czytałem o tym coś na forum. Musze to przemyśleć żeby się nie wpakować w dodatkowe koszty (instalacji i użytkowania).

Odnośnie rzutu to zastanawiam się czy w 1/11 (mała łazienka) nie zamienić miejscami prysznica i ustępu. Mogło by to ciekawie wyglądać.

A i oczywiście kibicuje i czekam na informację jak będzie sprawował się Twój reku DIY. Coś czuje, że zaczerpnę od Ciebie pomysł :yes:

Soczek1212
08-03-2017, 07:26
1/08 zrób sobie drzwi przesuwne.

Dzięki za podpowiedz. Faktycznie otwieranie tych drzwi w tej formie będzie problematyczne. Myślę że je porostu odwrócę znaczy będą otwierane do łazienki.

sebcioc55
08-03-2017, 07:35
Cyrkulację zrób, jeżeli będziesz robił sam np na PP to koszt minimalny. Ważniejsza jest pompka i jej sterowanie. Kup najtańszą jaką znajdziesz, do tego uruchamiaj ją jakimś sterownikiem czasowym co pare godzin na pare min, te pare min musisz sam zbadać (po jakim czasie masz ciepłą wode w najdalszym punkcie). Jeżeli będziesz miał centralę alarmową to najlepiej by było za jej pośrednictwem sterować taką pompką, banalne a można wykorzystać jeszcze to że się nie uruchamia jak alarm jest uzbrojony.
Jeżeli chodzi o 1/11 to taki ubikator we wnęce chyba będzie średnio wyglądał, taki prysznic we wnęce jest spoko, kupujesz tylko drzwi szklane (albo i nie) i koniec. A na ściance za ustępem robisz coś dekoracyjnego i jakieś podświetlenie i to bedzie fajnie wyglądać :)

the_anonim
08-03-2017, 09:08
A ja mam jeszcze inne spostrzeżenie co do WC i garderoby. Wróć do wersji z prostą ścianą pomiędzy WC a garderobą. Taka kombinowana ściana to najgorsze co możesz sobie zrobić bo po pierwsze masz przekombinowaną łazienkę z ustawieniem ale co gorsza taka garderoba będzie po prostu mniej funkcjonalna. Idź w prostotę znaczy się w PROSTOKĄTY:D Garderoba plus WC. Taki układ pomieszczeń jest po prostu łatwiejszy w budowie, funkcjonowaniu, meblowaniu, rozplanowaniu, kafelkowaniu itp.
I wtedy masz prostą sprawę z łazienką. Układ najwygodniejszy jest według częstotliwości używanych "obiektów" w łazience. Zlew , wc, prysznic. Dwie pierwsze pod ścianą w ciągu a prysznic na końcu za szklaną szybą daje głębię łazienki i nie skraca jej.

Fotki dla jasności:


https://chandelierlux.files.wordpress.com/2012/09/banho-61.jpg

https://freshideen.com/wp-content/uploads/2015/05/badezimmer-renovieren-ideen-betonoptik-minimalistisch.jpg

https://archzine.fr/wp-content/uploads/2016/01/0-jolie-salle-de-bain-aménagement-salle-de-bain-carrelage-gris-murs-blancs-plafond-blanc.jpg

http://images.adsttc.com/media/images/564d/06c4/e58e/ce8c/4200/0242/slideshow/Website_1.jpg?1447888557

Oczywiście u ciebie jest węziej ale to w niczym nie przeszkadza. I pozornie nie piszę ci o poprawieniu łazienki a o poprawieniu GARDEROBY łazienka to dodatek;)

Pozdrawiam

Soczek1212
08-03-2017, 10:39
Cyrkulację zrób, jeżeli będziesz robił sam np na PP to koszt minimalny. Ważniejsza jest pompka i jej sterowanie. Kup najtańszą jaką znajdziesz, do tego uruchamiaj ją jakimś sterownikiem czasowym co pare godzin na pare min, te pare min musisz sam zbadać (po jakim czasie masz ciepłą wode w najdalszym punkcie). Jeżeli będziesz miał centralę alarmową to najlepiej by było za jej pośrednictwem sterować taką pompką, banalne a można wykorzystać jeszcze to że się nie uruchamia jak alarm jest uzbrojony.
Jeżeli chodzi o 1/11 to taki ubikator we wnęce chyba będzie średnio wyglądał, taki prysznic we wnęce jest spoko, kupujesz tylko drzwi szklane (albo i nie) i koniec. A na ściance za ustępem robisz coś dekoracyjnego i jakieś podświetlenie i to bedzie fajnie wyglądać :)

Rozumiem, że muszę do cyrkulacji jakiś obwód zrobić, znaczy powrót dla zimnej wody. Wgryzę się w temat na etapie instalacji. Wodę jak najbardziej planuje robić sam i z pp tylko muszę się jeszcze w dokształcić (zgrzewarkę nawet już mam). Jeszcze nie myślałem nad alarmem, pożyjemy zobaczymy. Zawsze mogę dać jakiś prosty programator czasowy + przycisk wybudzający pompkę na np. 3 minuty w razie potrzeby.

Co do łazienki to ma ona 1,1 m szerokości i prysznic będzie na 100% w formie wpustu liniowego z drzwiami szklanymi (lub bez). Przy tej szerokości mogę wstawić prysznic zarówno we wnęce jak i na końcu łazienki. Po zamianie mógłbym np wydłużyć z sam prysznic i zrobić 1,1x1,4m (powiedzmy dwuosobowy :D) a tron zmieści się i we wnęce.

Soczek1212
08-03-2017, 10:43
A ja mam jeszcze inne spostrzeżenie co do WC i garderoby. Wróć do wersji z prostą ścianą pomiędzy WC a garderobą. Taka kombinowana ściana to najgorsze co możesz sobie zrobić bo po pierwsze masz przekombinowaną łazienkę z ustawieniem ale co gorsza taka garderoba będzie po prostu mniej funkcjonalna. Idź w prostotę znaczy się w PROSTOKĄTY:D Garderoba plus WC. Taki układ pomieszczeń jest po prostu łatwiejszy w budowie, funkcjonowaniu, meblowaniu, rozplanowaniu, kafelkowaniu itp.
I wtedy masz prostą sprawę z łazienką. Układ najwygodniejszy jest według częstotliwości używanych "obiektów" w łazience. Zlew , wc, prysznic. Dwie pierwsze pod ścianą w ciągu a prysznic na końcu za szklaną szybą daje głębię łazienki i nie skraca jej.

Fotki dla jasności:


https://chandelierlux.files.wordpress.com/2012/09/banho-61.jpg

https://freshideen.com/wp-content/uploads/2015/05/badezimmer-renovieren-ideen-betonoptik-minimalistisch.jpg

https://archzine.fr/wp-content/uploads/2016/01/0-jolie-salle-de-bain-aménagement-salle-de-bain-carrelage-gris-murs-blancs-plafond-blanc.jpg

http://images.adsttc.com/media/images/564d/06c4/e58e/ce8c/4200/0242/slideshow/Website_1.jpg?1447888557

Oczywiście u ciebie jest węziej ale to w niczym nie przeszkadza. I pozornie nie piszę ci o poprawieniu łazienki a o poprawieniu GARDEROBY łazienka to dodatek;)

Pozdrawiam

Hmmm.... muszę powiedzieć, że pomysł nie głupi. Musze to rozrysować i zobaczyć jak to będzie wyglądać w planie.

Dzięki za podpowiedź.

Soczek1212
17-03-2017, 19:23
Trzeba coś napisać bo spadłem na drugą stronę:D

To tak, mamy geologie i jutro mamy spotkanie z architektem. Dogadamy ostatnie drobiazgi i można robić projekty sieci itd.

Mam trochę wątpliwości co do salonu. Czy aby na pewno nie będzie za mały. Zrobiłem małą wizualizacje (meble i kolory jeszcze do edycji

384359
384358

Trochę klaustrofobiczne się wydaje....

Przemek Kardyś
17-03-2017, 20:17
Klaustrofobiczne byłoby z sufitem, a tak jest spoko.

Soczek1212
17-03-2017, 20:28
Klaustrofobiczne byłoby z sufitem, a tak jest spoko.

Hmm.... sufit pewnie kiedyś będzie :D Ale dzięki za opinię. Niby wymiary nie są złe 6x4,5m mogę zrobić 6x5m. Może to tylko moje przewrażliwienie...

Przemek Kardyś
17-03-2017, 20:41
Mam salon 5,6x4,8=prawie dwadzieścia siedem metrów kwadratowych i mi się mały wydaje, a moja żona z trójką rodzeństwa i kompletem rodziców wychowała się w mieszkaniu 38mkw. Dzisiaj gospodarka daje radę, więc i wybudować i wyposażyć i ogrzać można się nie rujnując, to buduj jak taka wola twoja i ciesz się Waćpan.

Aha. Fajne te wizuale łazienek. Najfajniejszy ten z oknem, ale ja okna nie mam, więc wybieram opcję pierwszą od góry, lub drugą od dołu - ktoś tu ewidentnie od kogoś zgapiał.

Soczek1212
22-03-2017, 11:03
Byłem w sobotę na spotkaniu z architektem i salon zostaje taki jaki jest. Najwyżej ścianę przesunę i szafy wywalę jak mi się strasznie nie będzie podobało.
Ale dzięki Przemek za odp. Skoro już u mnie zawitałeś to mam pytanko. Czy po swoich przejściach z rekuperatorem znowu byś się na to porywał? Mam jeszcze trochę czasu ale kiedyś też myślałem o samodzielnej budowie. Po twoich przejściach mam wątpliwości.

Mamy większe problemy, a mianowicie czas. No więc cały "czas" zakładałem, że zacznę robić fundamenty w czerwcu i się może nawet przykryje przed zimą. Tylko żebym się zamkną we wspominanym terminie to dom misi być na zgłoszenie (21 dni) a nie na pozwolenie (60 dni). I w zasadnie jest to całkiem realne tylko na działce mam studnie (5m od granicy) i chciałem dzięki niej nie budować przyłącza wody, a w zasadzie wodociągu (jakieś 130m). Teraz wg. architekta jak potraktuje wybudowaną studnie jako zasilenie do domu to obszar oddziaływa obiektu będzie poza działką czy musi automatycznie być PnB. Jak potraktuję ją jak wodę gospodarczą i nie będzie jej ruszał (wybuduje wodociąg) to teoretycznie zamknę się z obszarem oddziaływania na moich działkach i może być zgłoszenie. Tyle tylko ze ja wodociągu budować nie chcę i zostaje pytanie, czy mogę zaprojektować wodociąg, uzyskać zgłoszenie, a później go nie wybudować, i czy jak go nie wybuduje dostane odbiór budynku do użytkowania.

A właśnie co muszę mieć żeby uzyskać odbiór budynku? Ktoś może wie? Gdzieś czytałem, że potrzebny jest dziennik budowy i odbiór kominiarski (nie mam kominów no ale). Coś jeszcze?

Soczek1212
22-03-2017, 13:10
I mamy dobre wiadomości.
Dobrze nie skończyłem pisać posta powyżej i zadzwonił architekt. Mam jasność w sprawie studni. Wg Inspektora ze starostwa, nikt nie będzie weryfikował na etapie odbioru czy wykonałem zaprojektowany wodociąg. Czyli projektujemy przyłącze ale podpinamy się do studni. W projekcie piszemy że studnia jest do celów gospodarczy i nikt nie powinien czepić się oddziaływania.
W efekcie robimy zgłoszenie i jak architekt wywiąże się z terminów to w połowie czerwca można wbijać łopatę pod fundament:D.
Zostało tylko czekać...
No prawie bo przed budową muszę skończyć drogę i załatwić prąd ale to wszystko pikuś:D.

Przemek Kardyś
22-03-2017, 14:59
Dzisiaj bym reku zrobił lepiej, więc na pewno bym nie kupował. Problemem zawsze jest reku w nieizolowanym pomieszczeniu, więc dopóki nie miałem podpiętego GWC to wymiennik zamarzał, a dopóki nie miałem zaizolowanych rur, to zwyczajnie się lało. Mam chęć to przerobić, ale to kiedyś - teraz chodzi super.

Soczek1212
23-03-2017, 09:02
Hmm... muszę to w takim razie przemyśleć. Niby mam miejsce w pom. gosp. i pewnie bym w nim reku zmieścił ale też planował wynieś go na poddasze nie użytkowe.
Sama budowa reku wydaje się w miarę prosta ale po przeczytaniu Twojego wątku naszły mnie wątpliwości. Pożyjemy zobaczymy.

A tak z innej beczki ktoś może przerabiał pomysł nie tynkowania ścian z silikatu? Mam wszystkie działówki zamiar wykonać właśnie z silikatu i z uwagi na to że materiał dość równy, zamiast je tynkować czy nawet kleić płyty pomyślałem, że mógłbym je po prostu pociągnąć gładzią i zatrzeć. Są jakieś przeciwwskazania? Będzie to pękać?
Wszystkie uwagi mile widziane.

Daniellos_
23-03-2017, 09:25
Ja mam działówki z silikatów i jako amator murowania ściany nie udało mi sie zrobić idealnie równej, tzn bez ząbkowania. Próbowałem już to podrównać taką tarczą:
http://domtechniczny24.pl/content/images/Dedra/220/Tarcza-Podwojny-Segment-115-mm-H1208.jpg
, ale zostają ślady po szlifowaniu. Chciałbym jedną ścianę zostawić taką gołą, dlatego nie poddaję się jeszzcze i spróbuję szlifowania papierem ściernym. A może zwykłe pomalowanie dałoby ciekawy efekt. To się jeszcze okaże na późniejszym etapie :)

Soczek1212
23-03-2017, 12:19
Dzięki za odp.

Czyli się da. Ja bym to zaciągną po prostu gładzią na całości i na to farba. Chociaż sama farba na bloczkach faktycznie może być interesująca.
Gratuluje postępów i na pewno będę zaglądał do Ciebie, tylko daj jakieś foto gotowej ściany jak się już zdecydujesz, pomoże w decyzji.:rolleyes:

Soczek1212
30-03-2017, 09:00
Musze się pochwalić i potwierdzić, że kombinacje związane z prądem na działce sie opłaciły. W dniu dzisiejszym Panowie elektrycy założyli nam licznik w skrzynce, a wczoraj podpisaliśmy umowę na dostarczenie prądu do garażu w taryfie G11:lol2:

Soczek1212
05-04-2017, 12:13
Zadzwonił dzisiaj do mnie architekt i przekazał mi bardzo złą wiadomość. Pani zajmująca się OZC wyliczyła dla mojego domku kolektor poziomy o powierzchni 826m2. Pompa wyszła jej coś około 8,3 kW wiec przyjęła po prostu najmniej korzystny wariant dla gruntu (10W/m). A miało być tak pięknie a tu połowa działki wychodzi pod kolektor.

Jeśli ktoś, ktokolwiek wie jakie parametry gruntu powinno się przyjąć dla zwietrzeliny gliniastej to proszę o jakieś tabele, dane, cokolwiek.. PROSZE!!!

Soczek1212
05-04-2017, 14:25
Może ktoś ewentualnie wie na który parametr gruntu należy zwracać uwagę pod kontem energetycznym i wykorzystania go pod dolne źródło. Z tego co wyczytałem to gęstość zwietrzelina ma porównywalną z gliną, jest bardziej spójna i do tego ma większa procentowo wilgotność naturalną (na poziomie 25%). Im dłużej się w ten temat wgłębiam tym bardziej skłaniam się ku stwierdzeniu, że zwietrzelina ma lepsze parametry od gliny (przynajmniej jeśli chodzi o dolne źródło). Nawet zakładając porównanie do suchej gliny to mamy coś około 20W z m2 czyli kolektor na poziomie 400m. Zakładałem na poczatku 500-600m wiec było by ok. Pytanie tylko czemu osoba opracowująca OZC założyła 10W? Profilaktycznie? A może nie chciało się szukać i porównywać.

Przemek Kardyś
05-04-2017, 19:56
Ile masz kWh/m2*rok?

Soczek1212
06-04-2017, 07:29
Ile masz kWh/m2*rok?

Dzięki Przemek, że zajrzałeś. Nie mam jeszcze kompletnego OZC do wglądu niestety. Dostałem tylko szczątkowe dane, że przyjęto pompę ciepła o mocy 8,26kW i wyszło około 830m2 kolektora. Generalnie z uwagi na wstępne wyniki, architekt chciał żebym się zdeklarował czy zostajemy przy kolektorze czy idziemy w pompę powietrze-woda.

Musze coś więcej wyciągnąć bo i pompa coś spora się wydaje. Szczególnie, że mam około 130m ogrzewanych podłogówką, 20 styro na ścianach, 18 w podłodze i jakieś 35 w stropie.

sebcioc55
06-04-2017, 09:05
Dzięki Przemek, że zajrzałeś. Nie mam jeszcze kompletnego OZC do wglądu niestety. Dostałem tylko szczątkowe dane, że przyjęto pompę ciepła o mocy 8,26kW i wyszło około 830m2 kolektora. Generalnie z uwagi na wstępne wyniki, architekt chciał żebym się zdeklarował czy zostajemy przy kolektorze czy idziemy w pompę powietrze-woda.

Musze coś więcej wyciągnąć bo i pompa coś spora się wydaje. Szczególnie, że mam około 130m ogrzewanych podłogówką, 20 styro na ścianach, 18 w podłodze i jakieś 35 w stropie.

te 8,3kW to raczej na 2x większy dom niż Twój, już gdzieś kiedyś to zamieszczałem, [źródło (http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/grunt-to-dobry-grunt-czyli-jak-dobrac-dolne-zrodlo/)] Tabela kaloryczności dla kolektora poziomego

http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2011/01/W%C5%82asno%C5%9Bci-termiczne-grunt%C3%B3w.jpg

Przeczytaj sobie tekst źródłowy, ja myśle ze spokojnie można przyjąć te 25 W/m^2. Jezeli ta Pani tak wszystko liczy to pewnie i OZC będzie można o kant dupy rozbić ;)

Ja mam 109m^2 i projektowe źródło ciepła niecałe 3,5kW....

Soczek1212
06-04-2017, 09:53
te 8,3kW to raczej na 2x większy dom niż Twój, już gdzieś kiedyś to zamieszczałem, [źródło (http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/grunt-to-dobry-grunt-czyli-jak-dobrac-dolne-zrodlo/)] Tabela kaloryczności dla kolektora poziomego

http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2011/01/W%C5%82asno%C5%9Bci-termiczne-grunt%C3%B3w.jpg

Przeczytaj sobie tekst źródłowy, ja myśle ze spokojnie można przyjąć te 25 W/m^2. Jezeli ta Pani tak wszystko liczy to pewnie i OZC będzie można o kant dupy rozbić ;)

Ja mam 109m^2 i projektowe źródło ciepła niecałe 3,5kW....

Dzieki za link. Tą tabele widziałem tylko ciężko mi się odnieść bo grunt jakiś nadzwyczaj mokry nie jest. Badani były robione na wiosnę to miał 25% a co będzie w np lecie to też nie wiem. Chyba ze mam tą zwietrzelinę traktować jako spoistą z wilgotnością końcową. Planowałem kolektor w granicach 600m i zakładałem, że będzie przewymiarowany dlatego byłem mocno zdziwiony.

Co do Pani to niestety branżystka architekta więc pewnie dupochron sobie zrobiła nie OZC. Zakładałem że spokojnie pompa około 6kW wystarczy, a tu ponad 8kW. Podejrzewam że wyszła z założenia, że lepiej przyjąć większa niż później słuchać, że nie daje rady. Tylko co z tym zrobić. Zlecić komus innemu? tylko za co ja płace w takim wypadku.. Najpierw muszę wyciągnąć te obliczenia od archi.

Poniżej parametry gruntu z geologi:
385912

Soczek1212
25-04-2017, 11:09
Właśnie dostałem cześć konstrukcyjna mojego projektu i delikatnie mówiąc jest daleki od moich oczekiwań. Mam wpakowane 10 słupów, w tym dwa w ścianie która przenosi tylko swój ciężar. Do tego belki nad tarasem i oknami dozbrojone po 8xfi16 i 2xfi 12, nie zależnie od tego czy belka ma długość 4mb czy 1,8m. Generalnie bezpiecznie.....
A najlepsze kwiatki sa przy projekcie wiązara. Wszystkie elementy mają ten sam przekrój tj 12x20cm. To jest kur... wiązar to jakiś bunkier pancerny. To wszystko pod blachę i oczywiście nie ma znaczenia czy element ma 10m długości czy 2. Ja się może nie znam ale powinno to wyglądać ciut inaczej...
Coś czuje że będzie to musiał chyba sam policzyć i mu wyniki wysłać to może coś zmieni.
Dodam że wiązar ma tylko jedno skartowanie, też nie wiem dlaczego. Generalnie wspomniałem że dobrze by było zostawić jakieś możliwości przejścia po stryszku ale to nie był podstawowy wymóg, a dostałem przestrzeń jak pod poddasze użytkowe i pancerne przekroje.
387495

sebcioc55
25-04-2017, 12:58
Właśnie dostałem cześć konstrukcyjna mojego projektu i delikatnie mówiąc jest daleki od moich oczekiwań. Mam wpakowane 10 słupów, w tym dwa w ścianie która przenosi tylko swój ciężar. Do tego belki nad tarasem i oknami dozbrojone po 8xfi16 i 2xfi 12, nie zależnie od tego czy belka ma długość 4mb czy 1,8m. Generalnie bezpiecznie.....
A najlepsze kwiatki sa przy projekcie wiązara. Wszystkie elementy mają ten sam przekrój tj 12x20cm. To jest kur... wiązar to jakiś bunkier pancerny. To wszystko pod blachę i oczywiście nie ma znaczenia czy element ma 10m długości czy 2. Ja się może nie znam ale powinno to wyglądać ciut inaczej...
Coś czuje że będzie to musiał chyba sam policzyć i mu wyniki wysłać to może coś zmieni.
Dodam że wiązar ma tylko jedno skartowanie, też nie wiem dlaczego. Generalnie wspomniałem że dobrze by było zostawić jakieś możliwości przejścia po stryszku ale to nie był podstawowy wymóg, a dostałem przestrzeń jak pod poddasze użytkowe i pancerne przekroje.
387490

załącznik nie działa. Wiązary chcesz robić sam? Jeżeli nie to kazdy producent zrobi Ci taki projekt przed wyprodukowaniem. Te 12x20 to jakaś masakra... u mnie jest 6x20 i poddasze użytkowe z dop. obc. 220kg/m^2 i na dachu dachówka ceramiczna.

Soczek1212
25-04-2017, 13:06
załącznik nie działa. Wiązary chcesz robić sam? Jeżeli nie to kazdy producent zrobi Ci taki projekt przed wyprodukowaniem. Te 12x20 to jakaś masakra... u mnie jest 6x20 i poddasze użytkowe z dop. obc. 220kg/m^2 i na dachu dachówka ceramiczna.

Załącznik skorygowany. Właśnie problem polega na tym że chciałem je robić na budowie. Mam nawet już drewno na pas dolny 6x22 i zakładałem że spokojnie wystarczy, a tu jakieś kosmiczne przekroje...

sebcioc55
25-04-2017, 21:23
Załącznik skorygowany. Właśnie problem polega na tym że chciałem je robić na budowie. Mam nawet już drewno na pas dolny 6x22 i zakładałem że spokojnie wystarczy, a tu jakieś kosmiczne przekroje...

może to trochę chamskie ale pojdz do firmy co robi wiązary i udaj że chcesz u nich kupic wiązary i niech coś zaprojektują i Ci przedstawią (oni to robią za darmo w ramach wyceny). Wtedy będziesz wiedział jak powinno być. Ewentualnie kupisz od nich projekt wykonawczy żeby nie być do końca chamskim ;) A ten co teraz masz to wyrzucisz i niech Ci projektant odda kase albo się dorzuci do grubszych krokwi skoro taki przezorny :cool:

Soczek1212
26-04-2017, 07:23
Dzieki sebcioc55 za podpowiedz, można powiedzieć, że wpadliśmy na to równolegle bo wczoraj wysłałem zapytanie do kilku firm. Niestety nikt się narazie nie odzywa, może trzeba tam się udać osobiście? Dzisiaj podzwonię.

W zasadzie jakby dali dobra cenę to może jeszcze zmienię zdanie i zamówię. Zorientować się nie zaszkodzi, a będę miał jakiś pogląd jak to powinno wyglądać.

mother_nature
26-04-2017, 08:15
Cześć.

Pokażę Ci moje wiązary, są jeszcze cieńsze niż Sebcia i też leży na nich dachówka.
387551

Zrobił mi się gigantyczny strych, bo kąt dachu musiałam mieć 35 stopni. W sumie dobrze się złożyło, mąż sobie planuje zrobić tam męską kanciapę ;)
387552

Soczek1212
26-04-2017, 09:35
Dzięki mother_nature za podesłany projekt. Ja mam trochę większy rozstaw podpór ale i tak to tylko potwierdza moje przekonanie, że można to znacznie odchudzić.
Projekt macie od firmy wykonującej wiązary czy od architekta? Nie mogę doczytać na rysunku.

aiki
26-04-2017, 09:38
Fajny ten strych.

mother_nature
26-04-2017, 09:54
Soczek, projekt z firmy, która nam wiązary wykonała i zamontowała.
Ale każda firma od wiązarów robi swój projekt, masz możliwość wprowadzenia swoich preferencji typu właśnie ilość wiązarów czy grubość belki. Standardowo jest to 45 lub 60 mm.
Na forum jest Kamil budujący z7, wiązary robił sam z ojcem, zerknij sobie do jego dziennika: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243326-Kolejny-Z7-tylko-tym-razem-w-wersji-GL-(

Aiki dzięki :)

Soczek1212
26-04-2017, 11:11
mother_nature jeszcze raz dzięki że zajrzałaś do mnie. Dziennik Kamila widziałem wczesnej, zresztą dzięki niemu i kilku innym planowałem wykonać wiązary na budowie. Tylko żeby to zrealizować potrzebuje porządnego projektu, a to co dostałem to jakaś masakra.
Suszy mi sie już nawet cześć drewna (pas dolny) właśnie o wymiarach 22x6cm.
Zresztą, po przeczytaniu kilku dzienników i przejrzeniu kilkunastu projektów wiązarów ze strony mitek tak bardzo mnie zaskoczył przedstawiony przez konstruktora przekrój 12x20. Zakładam że nie liczył tego jako całość tylko belkę stropu drewnianego i osobno krokwie, jak dla zwykłej więźby. Ma dzisiaj do mnie bezpośrednio dzwonić to zobaczę jak mi to wyjaśni. Ostatecznie jak sie nie dogadam to na pozwolenie pójdzie w tej formie, a ja wiązar wykonam wg. projektu od którejś z firm sprzedających te cuda.

A stryszek to faktycznie Wam fajny wyszedł.:yes:

sebcioc55
26-04-2017, 18:59
Cześć.

Pokażę Ci moje wiązary, są jeszcze cieńsze niż Sebcia i też leży na nich dachówka.
387551

Zrobił mi się gigantyczny strych, bo kąt dachu musiałam mieć 35 stopni. W sumie dobrze się złożyło, mąż sobie planuje zrobić tam męską kanciapę ;)
387552

U mnie wygląda identycznie tyle że u Ciebie jest fajniej bo biała membrana :) wygląda to duuuużo lepiej i jasniej niż moja niebieska ;/
Masz cieńsze bo rozstaw mniejszy i ja nie mam tego pogrubienia na środku ( też obciążenia obliczeniowe chyba inne), które teraz z perspektywy czasu bym jednak dał i nie musiał bym murować jednej warstwy BK która też swoje kosztowała.
@Soczek1212 te firmy odrazu Ci odpowiedzi nie dadzą bo pewnie jesteś któryś w kolejce. Zrobienie projektu na szybko to dla wprawnego projektanta 15 min, jeden nawet to przy mnie robił jak przyszedłem w odwiedziny ;) ich programy prawie same to robią.

e_gregor
27-04-2017, 06:56
Sebcio, a jaką masz rozpiętość tych wiązarów, a w zasadzie ścian (i murłat)?

sebcioc55
27-04-2017, 07:19
Sebcio, a jaką masz rozpiętość tych wiązarów, a w zasadzie ścian (i murłat)?

9,40m. Wrzucam też rzut i obciążenia. Sorry Soczek1212 za bałagan ale może coś Ci się przyda ;)

http://files.tinypic.pl/i/00895/hgb1zvuqkarx.jpg

http://files.tinypic.pl/i/00895/7tyephn9jgur.jpg

Soczek1212
27-04-2017, 07:36
Dzęki sebcioc55 za odpowiedz. Wiem, że w w programie do MES-u takie rzeczy jak wiazar zajmują kilka minut tylko trzeba mieć taki program. A mam wrażenie, po rozmowie z moim konstruktorem, że on to liczy ręcznie i jak dla zwykłej więźby tj. zbiera obciążenia z m2 dachu i liczy nośność przekroju krokwi o długości około 7m, a wiązar rozkłada to zupełnie inaczej.
Dodam, że Pan Konstruktor w trakcie rozmowy ze mną schodził z przekroi prętów w nadprożach, co wg mnie świadczy o tym, że nie liczył tego wcale tylko przyjął "na oko". To samo tyczy się trzpieni, założył, że ściana na dł. 16m nie ma żadnego podparcia (sa tylko działówki) i może się przewrócić. Niestety nie udało mi się go przekonać, ze działówki tez w jakimś stopniu usztywniają konstrukcje.
Macie u siebie jakieś trzpienie? sebcioc55 u Ciebie coś widziałem ale nie pamiętam dokładnie. Podpowiesz w których miejscach masz trzpienie? jakieś szczególnie narażone na obciążenia czy też artystyczna wizja projektanta?

A tak przy okazji jak takie trzpienie odizolować? przecież to mostek cieplny po sam fundament.

sebcioc55 przychylam się też do prośby e_gregor . Widziałem go co prawda u Ciebie w dzienniku, że masz cały wiązar o szerokości około 11,5m ale nie pamiętam czy były tam podany jakiś przekrój elementów.

Soczek1212
27-04-2017, 07:37
sebcioc55 nie ma za co... Na pewno się przyda :D Dzięki

A ile czekałeś na oferty?

Miałeś może jakieś konstrukcyjne ściany w środku?

Sory za grad pytań ale masz podobny rozmiarowo dom i podobne założenia więc pytam

mother_nature
27-04-2017, 08:14
Ja mam słupy w ścianach od ław fundamentowych aż po wieniec stropowy. Najdłuższa ściana ma 12m. Starsze wersje projektu mojego domu słupów nie miały, ludzie się pobudowali i ściany się nie walą.

Soczek1212
27-04-2017, 11:43
mother_nature czyli projektant wpadł na genialny pomysł by się zabezpieczyć? To samo u mnie, tylko ja mam 10 słupów, a u Ciebie widziałem chyba 4. Napisałem Panu Konstruktorowi że chyba wole sobie powiązać działówki do nośnych, niech mi to przeliczy. Może w końcu pokaże jakieś obliczenia bo mam coraz większa pewność, że wymiary, zbrojenie i cała reszta jest robiona na oko. W najgorszym wypadku będę je musiał wykonać, albo dogadam sie z kierownikiem.

Tak swoją droga mój Tato budował domy w latach 70-80, jak mu powiem ze mam mieć 10 slupów żelbetowych w parterówce to mnie pewnie wyśmieje :D.

aiki
27-04-2017, 11:51
Jak masz mieć strop drewniany jako dolny pas wiązarów to może te slupy takie głupie nie sa.
Tak abys potem nie spinal ścian linami.

Soczek1212
27-04-2017, 12:09
Jak masz mieć strop drewniany jako dolny pas wiązarów to może te slupy takie głupie nie sa.
Tak abys potem nie spinal ścian linami.

Hmm. skoro zdania są podzielone to pewnie przeboleje i zrobię te nieszczęsne słupy, bynajmniej na ścianach które przenoszą obciążenia od dachu. A czy przypadkiem wiązar jako taki, nie ma niwelować rozpychania ścian? Z tego co wiem to powinien on działać jedynie siła pionową na ściany czyli teoretycznie dużo lepiej niż przy tradycyjnej więźbie.

mother_nature
27-04-2017, 12:14
Tak, u mnie są 4 słupy.
Ale porażka z tym konstruktorem, Ty masz się znać, żeby sobie bubla nie dać wcisnąć?
Chyba bym rozwiązała umowę z taką niekompetentną osobą...

Soczek1212
27-04-2017, 12:33
Tak, u mnie są 4 słupy.
Ale porażka z tym konstruktorem, Ty masz się znać, żeby sobie bubla nie dać wcisnąć?
Chyba bym rozwiązała umowę z taką niekompetentną osobą...

Dzięki za wsparcie ale problem polega na tym, ze to branżysta architekta. A sam architekt jest w porządku i nie mam się do czego przyczepić. Korci mnie żeby znaleźć innego konstruktora który bi mi ta konstrukcję przeliczył jeszcze raz. Trochę mi szkoda kasy ale na budowie mogło by się to zwrócić.

mother_nature
27-04-2017, 13:15
Rób tak, żebyś Ty był zadowolony. Jak przyjdzie do budowy, to żaden architekt czy konstruktor Ci nie pomogą, zostaniesz sam na placu boju z dobrze lub źle wykonanym projektem.
Ja się cackałam ze swoją architekt i miałam cały rok w plecy, na koniec palcem jej pokazywałam co ma poprawiać i gdzie się podpisywać, datownikiem wbijałam daty, żeby szybciej było.
Płacisz, to wymagaj.

Daniellos_
27-04-2017, 13:28
Ja w projekcie najdłuższy podciąg 4,5m mam zbrojony 4x16 dołem i 2x12 górą.
Wiązary w projekcie miałem grubości 4,5cm. Najwyższe krokwie mają 17cm. Mając na uwadze margines błędów wykonawczych przy samodzielnym ich wykonaniu i niepewność czy finalnie będzie dach blaszany czy cięższy, dałem 6cm grubości.

Niestety przed podpisaniem umowy z projektantem nie wiadomo co wrzuci do naszego projektu. Taki minus indywidualnego :/
Nie mniej jednak apeluj do rozsądku projektanta. Łatwo szaleć z materiałem gdy to inwestor płaci. :sick:

Soczek1212
27-04-2017, 13:54
mother_nature jeszcze raz dzięki,właśnie po to mecze konstruktora o przeprojektowanie. Mogę zrobić swoista samowole budowlaną ale nie po to kogoś wynajmuje do projektowania żebym to sobie sam przerabiał, do tego nie mając pewności nie zrobię sobie problemu jak pisał aiki . Napisałem do konstruktora listę uwag, zobaczymy co odpisze.

Soczek1212
27-04-2017, 14:08
Daniellos to Twoje zbrojenie to pewnie ktoś przynajmniej policzył. Tak jak pisałem ja mam spore wątpliwości czy konstruktor w ogóle sprawdza nośność tych nadproży. Mam w końcu 8x16 +2x12 na mniejszej rozpiętości niż u Ciebie.

Z szerokością elementów wiązarów to miałem podobne założenia do Twoich i chciałem zwiększyć tylko grubość do 6 tak w razie coś. Co do projektanta to bezpieczeństwo przede wszystkim, nawet przed rozsądkiem. Pewnie wyszedł z założenia, że jak przewymiaruje ze 3x to na pewno się nie zawali....

Soczek1212
04-05-2017, 20:22
No i dostałem kilka wycen na wiązary dachowe. Zamykają się w przedziale 28-30tyś. Niestety nie ma nadzwyczaj szczegółowych rysunków i wymiarów ale jaest jakiś ogólny zarys i jest pewność żę da się to wykonać z desek o szerokości 4,5cm. Nie wiem czy będzie coś widać ale to jeden z bardziej sensownych rysunków 388198

Soczek1212
04-05-2017, 20:25
Mam też coś na kształt OZC. Nie jest źle ale jak zawsze mogło być lepiej

388199
388200

mother_nature
08-05-2017, 08:44
O, Aldach :)
Mam od nich wiązary, bardzo polecam! Nie dość, że ich wycena była najatrakcyjniejsza, to jeszcze chłopaki w 1 dzień się uwinęli. Miło było patrzeć na ich pracę, bo działali jak dobrze zaprojektowana maszyna :) Oprócz naszego zadowolenia, po sobie zostawili także porządek na budowie. Wiązary równiutko zamontowane, tak że dalsze prace z dachem to była bajka.

Soczek1212
11-05-2017, 07:41
mother_nature dzięki za polecenie. Na pewno wezmę to pod uwagę ale jednak skłaniam się do wiązarów robionych na budowie. Najtańsza wycena (chyba nawet z Aldach) to 28 tyś. Po przeliczeniu wszystkich łączników i drewna materiał na wiązary to około 12tyś. Oczywiście przy odpowiednim pogrubieniu przekrojów z uwagi na niedoskonałość wykonania. Nawet biorąc cieśle do złożenia wiązarów i tak wyjdzie mi około 10tyś taniej. Zdaje sobie sprawę, że pewnie będę musiał równać połać później na łatach, jednak wole to zrobić i mieć taniej.

Tak swoją droga to 30 tyś za prosty, powtarzalny, dwuspadowy wiązar to trochę jednak dużo. Spodziewałem się wycen na poziomie 22-26.

mother_nature
11-05-2017, 12:59
Fakt, kupa kasy. U mnie za wiązary wyszło niecałe 16 tys. no ale mniejszy dach.

Daniellos_
12-05-2017, 07:42
Ciężka sprawa z tymi wiązarami zbijanym na budowie. Dużo pracy. Jak siedziałem tyle czasu na dachu kombinując, żeby połać i pas podrynnowy były równe, to wielokrotnie wyobrażałem sobie jak byłoby pięknie mieć równiutki dach z wiązarów prefabrykowany. Jednak grube tysiące zostają w kieszeni.
Na pewno jest łatwiej jeśli planuje się pokrycie dachu nie wymagające idealnej płaszczyzny czyli nie płaskie blachy i dachówki.

Soczek1212
12-05-2017, 12:16
Daniellos_ ja planuje blachę trapezową więc powinno być łatwiej uzyskać zadowalająca powierzchnie. Zdaje sobie sprawę, że będzie mnie to kosztowało sporo pracy ale wg mnie to jedna z prac która warto jednak wykonać, dużo pln zostaje w kieszeni. Tak jak pisałem nawet zlecenie samych wiązarów dekarzowi wyjdzie taniej.

A chyba się nie chwaliłem ale mam już kompletny PB. Do tego został złożony wniosek o zgłoszenie robót niewymagających pozwolenia na budowę. Teraz tylko poczekać 21 dni i można w końcu wbijać łopatę w grunt:D.

pawloslaw
12-05-2017, 13:08
Roboty niewymagajace PNB obejmuja domek? Wiem ze to kuszące, ale w przypadku istotnych zmian w projekcie jest pozniej problem z 'pozwoleniem zamiennym', a wcale nie jest duzo krocej niz przez PNB. Pozwolenie na budowę daje wg mnie dużo większe pole manewru.

Soczek1212
12-05-2017, 14:01
pawloslaw dzięki, że zajrzałeś. Zdaje sobie sprawę, ze nie będę mógł później wprowadzić zmian ale na dzień dzisiejszy kolejne 5 tygodni oczekiwania przesuwa złożenie wniosku o kredyt na lipiec. Dodając czas na uzyskanie kredo mamy sierpień i SSO robi się mocno wątpliwy w tym roku.
Osobne PnB będę miał na sieci, WM itd. Na ta chwile jest to dla nie najlepsza opcja.

Tak swoją droga to co jest traktowane jako zmiana istotna? Oczywiście poza zmianą kubatury czy usytuowania budynku. Nawet zmiana konstrukcji to zmiana nieistotna...

pawloslaw
13-05-2017, 05:05
Z ta konstrukcja to sie nie zgodze - zmiany konstrukcyjne sa bardzo istotne z punktu widzenia prawa. W praktyce jesli czegos nie widac golym okiem to istotne nie jest ;) teroretycznie zmiana geometrii dachu i jego ksztaltu jest nieistotna, natomiast wazne zeby nie zmieniło to kubatury. Taki troche pat.

O tym czy zmiana jest istotna decyduje projektant. Istotna zmiana moze byc np przerobienie okna w elewacji na drzwi. Ja wsadzilem w swoj projekt oswiadczenie w ktory proj zaznaczyl co mozna a czego nie mozna. Jak bede przy projekcie to wrzuce tu dokladna tresc.

Istotna zmiana jest np. kazda zmiana w PZT, ale Ciebie to chyba nie dotyczy ;)

Soczek1212
15-05-2017, 12:25
pawloslaw zgadam się z Tobą, że konstrukcja jest doś istotna jednak zgodnie z prawem budowlanym nie ma ona znaczenia . Jak dobrze pamiętam Art. 36a Prawa Budowlanego wyszczególnia zmiany istotne i jest tam zagospodarowanie działki, charakterystyczne parametry obiektu (właśnie wymiary i kubatura, liczba kondygnacji), zmiana sposobu użytkowania i zmiany w mpzt.
No i faktycznie projektant kwalifikuje zmianę jako istotną ale musi się podeprzeć prawem więc zmiana wymiaru okna to była by lekka przesada. Mysle, że nie będzie tak źle ale wszystko wyjdzie w praniu.

Soczek1212
11-07-2017, 14:32
Ech... dawno mnie tu niebyła a działo się na budowie całkiem sporo. Poniżej mała relacja zdjęciowa z małym komentarzem.

Zdjęcie humusu:
392913
392917

Tir z bloczkami na działce (do dzisiaj nie wiem jakim cudem się zmieścił)
392914

Wykop pod fundament
392915

Soczek1212
11-07-2017, 14:36
Zbrojenie
392918
392919
Jak to u samoroba gruchy nie było czasu fotografować ale jest zalany fundament:
392920
392921

Soczek1212
11-07-2017, 14:50
Oczywiście wszytko "tymi rękami" z nieocenioną pomocą taty przy zalewaniu
I przyszedł czas na bloczki którymi wszyscy tak straszą:
Dzień pierwszy
392923
392924
i po trzech dniach:
392925
392926

Całość również samemu jednodniową pomocą dwóch tatów (za co oczywiście jestem wdzięczny.

Na działce stoją już pustaki z sobetu i zastanawiam sie czy nie zacząć murować a chudziaka i kanalizę zostawić sobie na później. Wiem że to trochę nie pokolei ale później mógłbym sobie swobodnie pracować pod dachem a na dzień dzisiejszy pogoda nie rozpieszcza.

Soczek1212
11-07-2017, 14:57
A tu mała relacja z poczynań mojego przyszłego sąsiada. Nie wiem co on sobie myśli ale pomijając podnoszenie terenu o dobre 1,5m wysypał sobie na moją działkę dojazdową parę wywrotek ziemi. Dodam że od drogi (zresztą tez wykonanej własnoręcznie włącznie z płytami) mam jeszcze dobre 3m działki.

392927

392928

Soczek1212
03-08-2017, 08:15
Znowu dawno nic nie pisałem ale jak to u samoroba na nic nie ma czasu. Mam zrobioną izolację dyserbitem, ocieplenie, klej i folie kubełkowa na fundamencie. Jak macie taką możliwość rozkopcie szerzej wykop pod ścianki. Ja zrobiłem na styk i każdy deszcz czy nie ostrożny krok obsuwał ziemie do wąskiej przestrzeni przy styropianie. Nie wspominając już o męczarni przy zaciąganiu siatki klejem w tak wąskiej przestrzeni. No ale udało się. Obecnie walczę ze ścianami zewnętrznymi. Mam skończoną ściane frontowa, jeden bok i do polowy tył i drugi bok (fotki dam trochę później). Całość zajęła mi jakieś 7 popołudni i jedną sobote.

Parę spostrzeżeń z pracy z pianoklejem tytana (pewnie ktoś o tym pisał) ale strasznie wnerwia wiejący wiatr. W sobotę była straszna zawierucha i nie dało się normalnie pracować. Połowa pianki została na ziemi zamiast na pustakach. Po za tą jedną dość dużą wada generalnie nie żałuje wyboru. Dla samoroba nie ma nic lepszego. Wpadam na budowe koło 17 i od razu moge murować. Wychodzi chmura burzowa i juz mnie nie ma. nie muszę się martwić że klej mi zostanie czy trzeba cos pomyć po sobie.
A jest jeszcze jedna mniej znacząca wada. Jak się nim upapram to się tego nie da w żaden sposób zmyć. Chyba muszę zainwestować w czyścik, może to pomoże.

marcko
03-08-2017, 08:19
Znowu dawno nic nie pisałem ale jak to u samoroba na nic nie ma czasu. Mam zrobioną izolację dyserbitem, ocieplenie, klej i folie kubełkowa na fundamencie. Jak macie taką możliwość rozkopcie szerzej wykop pod ścianki. Ja zrobiłem na styk i każdy deszcz czy nie ostrożny krok obsuwał ziemie do wąskiej przestrzeni przy styropianie. Nie wspominając już o męczarni przy zaciąganiu siatki klejem w tak wąskiej przestrzeni. No ale udało się. Obecnie walczę ze ścianami zewnętrznymi. Mam skończoną ściane frontowa, jeden bok i do polowy tył i drugi bok (fotki dam trochę później). Całość zajęła mi jakieś 7 popołudni i jedną sobote.

Parę spostrzeżeń z pracy z pianoklejem tytana (pewnie ktoś o tym pisał) ale strasznie wnerwia wiejący wiatr. W sobotę była straszna zawierucha i nie dało się normalnie pracować. Połowa pianki została na ziemi zamiast na pustakach. Po za tą jedną dość dużą wada generalnie nie żałuje wyboru. Dla samoroba nie ma nic lepszego. Wpadam na budowe koło 17 i od razu moge murować. Wychodzi chmura burzowa i juz mnie nie ma. nie muszę się martwić że klej mi zostanie czy trzeba cos pomyć po sobie.
A jest jeszcze jedna mniej znacząca wada. Jak się nim upapram to się tego nie da w żaden sposób zmyć. Chyba muszę zainwestować w czyścik, może to pomoże.

tak trochę jakby musztarda po obiedzie ale:
chłopaki z wiatrem radzili sobie tak że nanosili na bloczek dokładany, ustawiali go bokiem i od zawietrznej strony pianka na niego.
Co do czyścika to sporo kasy a efekty na ubraniach itp mizerne. (chyba że ręce ale i tak nie jest to do 0 umycie)

Soczek1212
03-08-2017, 08:39
W najbliższym czasie przymierzam sie do ciecia drewna na wiązary. Materiał oczywiście lezy sobie od ponad roku w klocu i schnie. Mam dylemat jaki impregnat wybrać. Po przeczytaniu masy opinii byłem prawie zdecydowany na KUPRAFUNG P ale gdzieś wyczytałem że może powodować korozję blachy. Jak korozja blachy to i łączniki z płytek perforowanych mogą korodować więc odpada. W lokalnym składzie znalazłem borochron w sensownej cenie i mam jeszcze na tapecie boron. Wszystko wychodzi podobnie cenowo. Boron jest na solach miedzi więc tez nie wiadomo jak z korozją. Z drugiej strony niby piszą na opakowaniu że nie powoduje korozji stali. Sam juz nie wiem co kupić. pewnie za bardzo kombinuje jak zwykle. Macie jakiś polecany dobry impregnat.

Dodam ze pewnie będę impregnował przez zanurzenie.

Soczek1212
03-08-2017, 08:41
tak trochę jakby musztarda po obiedzie ale:
chłopaki z wiatrem radzili sobie tak że nanosili na bloczek dokładany, ustawiali go bokiem i od zawietrznej strony pianka na niego.
Co do czyścika to sporo kasy a efekty na ubraniach itp mizerne. (chyba że ręce ale i tak nie jest to do 0 umycie)


Dzieki za podpowiedz. Tak jeszcze nie próbowałem. Jeszcze parę bloczków zostało może się przyda.

Soczek1212
03-08-2017, 11:59
Mam jeszcze rozterkę odnoście odgromówki, robić czy nie robić? Jak bym sie nie rozglądał to nikt w okolicy mojego przyszłego domku nie ma takiej instalacji na dachu. Niby wyprowadziłem sobie bednarki przyspawane do zbrojenia ale mogę je wykorzystać do uziemienia rozdzielni.

Troche na ten temat poczytałem i zdania sa podzielone. Jedni piszą, ze koniecznie robić inni, że zbędne, a nawet może "przyciągać pioruny". Ktoś coś podpowie? Kto robił, kto nie robił i dlaczego?

marcko
03-08-2017, 14:57
Mam jeszcze rozterkę odnoście odgromówki, robić czy nie robić? Jak bym sie nie rozglądał to nikt w okolicy mojego przyszłego domku nie ma takiej instalacji na dachu. Niby wyprowadziłem sobie bednarki przyspawane do zbrojenia ale mogę je wykorzystać do uziemienia rozdzielni.

Troche na ten temat poczytałem i zdania sa podzielone. Jedni piszą, ze koniecznie robić inni, że zbędne, a nawet może "przyciągać pioruny". Ktoś coś podpowie? Kto robił, kto nie robił i dlaczego?

zrobienie to oczywiście jakiś koszt - choć jak sam ogarniesz to dość nieduży w porównaniu z cenami rynkowymi.
U mnie np jest standardem podpinanie rynien do bednarki i w ten sposób jakiś tam częściowy piorunochron jest (jak nie plastikowe oczywiście :D

aiki
03-08-2017, 21:03
aceton taniej wychodzi

Soczek1212
04-08-2017, 07:52
marcko szczerze mówiąc to pierwszy raz słyszę o takim rozwiązaniu. Ciekawe na ile to skuteczne jest? Musze o tym poczytać. Ogarniał pewnie będe sam więc koszt raczej nie zabija tylko szpeci to strasznie. Od początku miałem w założeniu zrobić ta odgromówkę i wszystko pod to szykowałem tylko jak się rozejrzałem po sąsiadach to mnie wątpliwości naszły. Nikt, ale to absolutnie nikt nie ma takiej instalacji. Ciekaw jestem czemu.

aiki Dzięki za rade skorzystam. Nawet o tym myślałem tylko jakoś nie było kiedy z piwnicy z zestawu małego malarza przynieść.

marcko
04-08-2017, 15:45
marcko szczerze mówiąc to pierwszy raz słyszę o takim rozwiązaniu. Ciekawe na ile to skuteczne jest? Musze o tym poczytać. Ogarniał pewnie będe sam więc koszt raczej nie zabija tylko szpeci to strasznie. Od początku miałem w założeniu zrobić ta odgromówkę i wszystko pod to szykowałem tylko jak się rozejrzałem po sąsiadach to mnie wątpliwości naszły. Nikt, ale to absolutnie nikt nie ma takiej instalacji. Ciekaw jestem czemu.

aiki Dzięki za rade skorzystam. Nawet o tym myślałem tylko jakoś nie było kiedy z piwnicy z zestawu małego malarza przynieść.

to nawet nie teoria "fachowców" a już kilka razy widziałem od różnych architektów jak takie zalecenia w projekcie ujmują. Nie wiem na ile to jest prawidłowo (bo nie do końca mi to odpowiada), ale zawsze to jakaś ochrona dodatkowa.

sebcioc55
04-08-2017, 20:25
to nawet nie teoria "fachowców" a już kilka razy widziałem od różnych architektów jak takie zalecenia w projekcie ujmują. Nie wiem na ile to jest prawidłowo (bo nie do końca mi to odpowiada), ale zawsze to jakaś ochrona dodatkowa.

rynna/rura jest zdecydowanie z zbyt cienkiej blachy, nie powinna być w ogóle brana pod uwagę jako zwód w dół. Co innego że można orynnowanie podpiąć do instalacji odgromowej aby było też chronione jako część dachu.

kocbeat
04-08-2017, 21:18
Jeżeli dach będzie kryty blacha min 0.5 mm to można ją uznać jako zwód poziomy naturalny zgodnie z PN-EN 62305 . Co do rynny to czy ma to sens skoro wyższy punkt i tak będzie w kalenicy? Należało by i tak puścić po wiatrowce zwody do kalenicy i jeszcze iglice na kominach itp.
Odnośnie sensu robienia instalacji odgromowej to sam też wypuściłem bednarke ze zbrojenia w każdym rogu chociaż jak wiadomo od niedawna klatka Faradya nie działa.

Soczek1212
08-08-2017, 08:20
Ściany skończone :wave: Teraz tylko zbrojenie trzpieni, wieńca i szalunki. Planuje zrobić z płyt mfp 12mm. Wiem, że za cienki trochę ale takie mam kiedyś kupione w promocji to się powzmacnia i będą.

sebcioc55 chyba ma racie co do rynien. Jednak trochę za cienka blacha ale pomysł kocbeat coraz bardziej do mnie przemawia (dzieki za podsunięcie tematu). Nie ma drutów na dachu, a w jakim stopniu dom jest chroniony. Do tego nawet normy to dopuszczają. Chociaż czytałem gdzieś, że wazie coś to taka blacha po uderzeniu pioruna nadaje się już tylko do wyrzucenia. Musze się zagłębić w temat.

kocbeat
08-08-2017, 14:18
Zobacz prezentację " ochrona odgromowa na dachach z metalowym pokryciem" Krzysztofa Wincencika.
Jest nawet w sieci jego książka odnośnie ochrony odgromowej. Generalnie temat rzeka.

Soczek1212
10-08-2017, 07:01
Zobacz prezentację " ochrona odgromowa na dachach z metalowym pokryciem" Krzysztofa Wincencika.
Jest nawet w sieci jego książka odnośnie ochrony odgromowej. Generalnie temat rzeka.

Dzięki za podpowiedz. poczytałem i mam wątpliwości co do łatwopalnych materiałów pod pokryciem. Drewno niby się nie zalicza ale co z membraną? Miałem okazje likwidować resztki w mało ekologiczny sposób i raczej nie ma za dużych problemów z jej zapaleniem.

Soczek1212
14-08-2017, 11:14
W między czasie rozpoczęło się zbrojenie i szalunki trzpieni i wieńca. Samo zbrojenie to przyjemna i w miarę szybka robota ale nie spodziewałem się że szalunki są tak czasochłonne. W sobotę, razem z tatą przez cały dzień zrobiliśmy korytka na 6 trzpieni i prawie je przymocowaliśmy (znaczy zostało jedno do skręcenia śrubami). Może to dużo, może mało ale w porównaniu do efektów jednego dnia przy stawianiu murów to szalu nie ma. Może to efekt morderczej temperatury. Nie dało się po prostu za długo wytrzymać na słońcu. Korytka skręcaliśmy na ziemi w miarę możliwości w cieniu i później na mur. Oczywiście nie mam zdjęć bo nie było kiedy robić.
Dzisiaj popołudniu planuje zalać słupki i zaczynać walkę z wińcem. Jako ze mam wieniec połączony z nadprożami jaka jedną belkę to trochę prętów tam będzie. Zastanawiam sie jak wsadzić na górę 12m belkę. Chyba będę musiał jakieś posiłki zorganizować na chwilę.

ufbufkruf
14-08-2017, 11:40
U mnie były takie na wieńcu. 3 osoby i linki. Wzdłuż ściany do góry poszło bez problemu.

Soczek1212
14-08-2017, 12:24
Ja mam w zasadzie rusztowanie wokół domu. Jak skończę skręcać belki to zorganizuje kilki chłopa na półgodziny i się wrzuci. Chociaż pomysł z linkami nie jest zły. Można zawsze stanąć na murze i po prostej linii wciągnąć.

ufbufkruf
14-08-2017, 13:11
W moim przypadku poszło bardzo gładko i mniej podrzucania belek (na rusztowanie trzeba jednak podnieść to ponad barki). O ile nie masz jeszcze blatów na wieńcu to wciągasz stojąc wygodnie na stropie. Haki wygiąłem z druta 6 i do przodu.

Soczek1212
16-08-2017, 13:46
W moim przypadku poszło bardzo gładko i mniej podrzucania belek (na rusztowanie trzeba jednak podnieść to ponad barki). O ile nie masz jeszcze blatów na wieńcu to wciągasz stojąc wygodnie na stropie. Haki wygiąłem z druta 6 i do przodu.

Blatów nie mam ale i stropu nie mam bo będą wiązary. Da sie stanąć na murze tylko nie wiem czy to do końca bezpieczne. Chyba jednak Wrzucę to na rusztowanie . Jakoś dam radę.

W miedzy czasie zalałem trzpienie. Całkiem sprawnie poszło. od 16 do 19. Zamówiłem pół suchy beton C20/25 i trochę go rozrabiałem w betoniarce. Wiem że nie powonieniem i lepszy by był z gruchy i w ogóle ale nikt mi nie przywiezie 1m3 betonu w gruszce i do tego z pompą. Myślę ze i tak jest dużo lepszy niż beton robiony na budowie.

Soczek1212
18-08-2017, 09:01
Zbliżam się powoli do dachu i mam kilka rozterek:
1. Dawać murłatę czy nie dawać? Zawsze to mniej materiału, a wiązry można przymocować na kotwy chemiczne. Z drugiej strony to zawsze łatwiej mocować do murłaty na wkręty. Tylko po co mam ułatwiać robotę dekarzowi?
2. Jaką blachę wybrać. Podoba mi się na rąbek ale problemy z ułożeniem jej poprawnie zniechęcają poza tym żonine się nie podoba. Będzie pewnie blachodachówka tylko teraz jaka? modułowa czy jednak cały panel. Jakiej firmy? Pruszyński, Rukki, Budmat? Ostatnio wpadł mi w oko profil modułowy MURANO z Budmat. Wygląda na zdjęciu ciekawie tylko nigdzie w okolicy nie widziałem czegoś podobnego nie wiem jak będzie wyglądać w realu. No jak budmat to jaka powłoka? warto inwestować jakieś 3000zł w lepsza powłokę (przy moim dachu taka będzie różnica).

Ech.. dylematy.

Soczek1212
18-08-2017, 09:20
Dobra czas na parę obiecanych zdjęć.
Narożniki
395019
395020
I ścianki
395021
395022
395023

Soczek1212
18-08-2017, 09:23
Elewacja frontowa:
395024
Będzie kawał okna do salonu.

I skończone mury:
395025
395026
A tu już szalunki na trzpienie
395027
Troche sie martwiłem o ich wytrzymałość (płyta 12mm) ale dały rade. Trzeba tylko pamiętać o sporej liczbie wzmocnień.

Daniellos_
19-08-2017, 09:39
Zbliżam się powoli do dachu i mam kilka rozterek:
1. Dawać murłatę czy nie dawać? Zawsze to mniej materiału, a wiązry można przymocować na kotwy chemiczne. Z drugiej strony to zawsze łatwiej mocować do murłaty na wkręty. Tylko po co mam ułatwiać robotę dekarzowi?
2. Jaką blachę wybrać. Podoba mi się na rąbek ale problemy z ułożeniem jej poprawnie zniechęcają poza tym żonine się nie podoba. Będzie pewnie blachodachówka tylko teraz jaka? modułowa czy jednak cały panel. Jakiej firmy? Pruszyński, Rukki, Budmat? Ostatnio wpadł mi w oko profil modułowy MURANO z Budmat. Wygląda na zdjęciu ciekawie tylko nigdzie w okolicy nie widziałem czegoś podobnego nie wiem jak będzie wyglądać w realu. No jak budmat to jaka powłoka? warto inwestować jakieś 3000zł w lepsza powłokę (przy moim dachu taka będzie różnica).

Ech.. dylematy.

Ja miałem nie robić murlaty a w końcu zrobiłem. Głównie ze względu mało miejsca na zaizolowanie wieńca przy dachu bez okapów. Kotwy do montowania wiązarów bezpośrednio we wieńcu okazały się dość drogie.
U mnie panele na rąbek. Podobały się obojgu inwestorów. Samodzielne wykonanie to nie było ryzyka fuszerki przy wyrownywaniu powierzchni połaci.
Blachodachówke to wszędzie widzę modułową. Są w sprzedaży jeszcze takie cało arkuszowe? Kiedyś takie widywalem, ale to widać było końce arkuszy. No chyba, że teraz jakieś inne rozwiązanie jest.
Ja nie zdecydowałem się dopłacić do grubszej powłoki. Wybrałem mat gruboziarnisty. Droższa powłoka ma niby dluższą gwarancję, ale poczytaj jakie są warunki jej egzekwowania. Kładłem pokrycie samemu i wyszedłem z założenia, że ewentualna konieczność wymiany pokrycia za x lat to będzie tylko koszt materiału i jak będzie trzeba to się wymieni.
Z ciekawostek to mieszkając 500m od fabryki Budmatu kupiłem blachę od Pruszyńskiego :) Nie żebym miał coś do zarzucenia Samemu producentowi. Akurat przy blasze na rąbek Pruszyski ma panel z tzw mikrofalą ograniczającą falowanie blachy. No i w Budmacie trafilem na słabego handlowca. Nie przekonał mnie do siebie, firmy i produktu.

Daniellos_
19-08-2017, 09:47
Obejrzalem fotki. Prace idą na przód:)
Ładna okolica. Jakiej szerokości okno w salonie? Planujesz okno suwankę? Konkretny koszt. Ja mam 4m i zrobiłem połowe z dwoma skrzydłami i ruchomym słupkiem i drugą połowę fix. Do tak duzego fixa już musiałem dopłacać do grubszej szyby. Opcj było zrobienie slupka w fix-sie, ale nie chciałem i dopłacilem.

Soczek1212
20-08-2017, 16:14
Dzięki Daniellos_ za odp.
Co do murłaty to nie mam argumentów za. Mam spory okap i do tego wiązary z taką niby ścianką kolankową więc izolacja ściany i stropu mi się będzie idealnie stykała. U Ciebie była trochę inna sytuacja.
Tak na marginesie to zaglądam do Twojego dziennika regularnie i z oknem planuje zrobić podobnie. Mam 3,9m i będzie dzielone. Jakoś mnie nie przekonuje cena suwanki...
Dach zlecam ale głownie dlatego żę chce przykryć dom przed zimą i trochę szkoda mi czasu. W sumie jak by coś się działo z blachą to sobie spokojnie wymienię sam. Jest to jakiś argument:yes:

Co do blachy to dzisiaj widziałem na żywo dach dwuspadowy z blachą płaską (jak u Ciebie) i blacho-dachówkę Murano. Oba dachy ładnie się prezentują ale mi się dalej bardzie podoba płaska... Niestety chyba nie przekonam Żony więc zostanie blacho-dachówka.
A co do modułowej i całych paneli to u nas (na wschodzie) cały czas królują całe panele:D Taki trochę zacofany ten nasz rejon. Żebyś widział miny ludzi jak mówię, żę będę kolektor i pompę ciepła sam montował....

ufbufkruf
20-08-2017, 17:01
Dzięki Daniellos_
to u nas (na wschodzie) cały czas królują całe panele:D Taki trochę zacofany ten nasz rejon.
Nawet nie wiesz jak często to odczuwam. Panie a kto tak robi? Bloczki pióro-wpust a na co to komu. Mostki termiczne? a co to? Generalnie mam wrażenie, że w tej części Polski czas zatrzymał się jakieś 10 - 15 lat temu.

Soczek1212
20-08-2017, 17:44
ufbufkruf najlepszy jest styropian. Jeszcze w żadnym składzie nie widziałem grubszego niż 15 cm, a jak mówię że chce 20 cm to od razu stwierdzenie, że przecież powyżej 12cm już nic nie daje.... :lol2: i po co w ogóle pchać się w koszty.

marcko
21-08-2017, 10:39
ufbufkruf najlepszy jest styropian. Jeszcze w żadnym składzie nie widziałem grubszego niż 15 cm, a jak mówię że chce 20 cm to od razu stwierdzenie, że przecież powyżej 12cm już nic nie daje.... :lol2: i po co w ogóle pchać się w koszty.

:D:D:D
cholera a ja myślałem, że tylko u mnie taki zaścianek
dobrze wiedzieć że inni też mają pionierskie przeboje z tymi fachowcami.

Co do blachy, kilku sprawdzonych majstrów akurat mi odradzało modułową bo to tylko wygoda dla kryjącego (chyba że robisz sam to co innego wtedy) ale jest więcej odpadów i kasa jak liczyłem też większa mimo pozorów wychodzi (u mnie czterospadowy). I najważniejsze masz więcej połączeń blachy, a wiadomo jest wtedy więcej miejsca do spierniczenia roboty.

Też chciałem bardzo na rąbek (i żona tyż), ale jak wczoraj zobaczyłem kilkanaście okolicznych dachów przez różnych fachowców zrobionych to masakra jak ona wymiętolona jest. Sądzę że płaska super rzecz - ale samemu robić dokładnie z instrukcją i zaleceniami tak jak Danielos, zacofanej ekipie bałbym się dać to do rąk.

mother_nature
21-08-2017, 11:18
Nie ma co się wdawać w dyskusje z fachowcami ;) U nas styro jest 15 i 18 cm, to dopiero wydziwianie ;)

Soczek1212
02-09-2017, 08:53
Ech jak zwykle nie ma kiedy pisać i wstawiać fotek. Po pracowitym tygodniu mamy wińce razem z nadprożami zalane i częściowo rozszalowane (fotki będą później). Udało się też rozrzucić troche piachu.

marcko z tego co widzę to jesteśmy z tego samego regionu więc jednak wschód polski zawsze trochę do tyłu...

Co do blachy to po wielu próbach znalazłem zbliżony do naszego dom pokryty blachą płaską i nawet mojej żonie się spodobał:jawdrop: Jest szansa na blachę płaską.....:D

Tylko teraz pojawiło się kilka dylematów. Jakiej firmy? z przetłoczeniem wzdłuż czy mikrofalami?
Daniellos_ jak mógłbyś się wypowiedzieć na temat mikrofali (chyba u Ciebie takie widziałem). Jak ze sztywnością takiego panela i czy ci nie faluje? Z tego co pamiętam u Ciebie jest chyba ruukki, godna polecenia firma?
W lokalnym składzie polecają mi Pruszyńskiego. Najtaniej z kolei wychodzi blachotrapez tylko ciekawe ile ta blacha warta.

Soczek1212
02-09-2017, 09:09
A i jeszcze sprawa deskowania. Mój dekarz twierdzi że pod blachę na rąbek najlepiej zrobić pełne lub prawie pełne deskowanie (małe przerwy między deskami). Raczej nie polecał zwykłych łat. Szczególnie przy dużej rozpiętości dachu (najdłuższy panel będzie miał około 9m). Dodam tylko że dekarz z polecenia i dobrze sprawdzony.

Znowu pytanie do Daniellos_ . U Ciebie widziałem zwykłe łaty, nie dzieje się nic złego z dachem? nie boisz się falowania? Chyba że ktoś z dłuższym stażem użytkowania dachu z blachą płaską się wypowie. Każda rada mile widziana.

Daniellos_
04-09-2017, 08:58
A i jeszcze sprawa deskowania. Mój dekarz twierdzi że pod blachę na rąbek najlepiej zrobić pełne lub prawie pełne deskowanie (małe przerwy między deskami). Raczej nie polecał zwykłych łat. Szczególnie przy dużej rozpiętości dachu (najdłuższy panel będzie miał około 9m). Dodam tylko że dekarz z polecenia i dobrze sprawdzony.

Znowu pytanie do Daniellos_ . U Ciebie widziałem zwykłe łaty, nie dzieje się nic złego z dachem? nie boisz się falowania? Chyba że ktoś z dłuższym stażem użytkowania dachu z blachą płaską się wypowie. Każda rada mile widziana.

Ja mam Pruszyńskiego. Wybrałem go m.in. z powodu tej mikrofali. Wydaje mi się odporniejsza na falowanie od podwójnego przetłoczenia. Długość moich paneli to 5,5m. Falowania póki co nie stwierdziłem. Jeśli już to szybciej można się dopatrzeć śladów łat pod panelem, ale to trzeba spojrzeć pod odpowiednim kątem i dobrze się wpatrywać. Łaty 5x4 mam chyba co 25cm. Drugi raz brał bym 8x2 i dał gęściej. Może co 15cm.

the_anonim
04-09-2017, 09:56
Hej. Ja u siebie pod rąbek dałem po prostu deski calówki (2,5cm) szerokie na 12 lub 15cm. Jak trochę pogrzebiesz to na pewno znajdziesz takie w dobrej cenie i w porównaniu do zwykłych łat pewnie będą suche;). Warto dać szerokie łaty bo blacha ma większą powierzchnię styku i lepiej po prostu leży. A co do samej blachy to masz Pruszyńskiego z mikro falą jak u Daniellosa lub tak jak u mnie Ruukki z embasowaniem (mikro przetłoczenia). Pamiętaj pytając o cenę u Pruszyńskiego aby podali ci od razu z felcem startowym bo tam jest jakaś dopłata (chyba 2zł do arkusza) w Ruukki masz to w standardzie.

Pozdro

Soczek1212
04-09-2017, 14:11
Dzięki za podpowiedzi. Czyli lepiej pójść za rada dekarza i zrobić deskowanie ażurowe z calówek. Co do paneli to jeszcze się zastanawiam nad tym blachotrapezem. Nie jest to jakaś firma krzak, a zawsze sporo taniej. Musze to przemyśleć i koniecznie znaleźć jakąś opinie o tej firmie.
Same mikro tłoczenia to faktycznie fajna sprawa. Miałem okazję trzymać dwa kawałki blachy z nimi i bez i czuć różnice.

Dostałem jeszcze ofertę promocyjna na czyjeś pokrycie. Ktoś zamówił 300m blachy na rabek z pruszyńskiego i nie odebrał. Leży to sobie na składzie i przeszkadza. Chcą się tego pozbyć i oddadzą za 24zl/m. I wszystko było by pięknie bo nawet kolor mi pasuje tylko długości nie te, a jakoś nie widzę ciecia wszystkich paneli po kolei i składania połaci z kawałków. Ech wracam do jeżdżenia po składach i zbierania cen. Blachę i tak zamówię już na gotowa więźbę. Nie ma co się za wcześnie wychylać jeszcze za krótkie się okaże....

Soczek1212
06-09-2017, 07:38
To teraz czas na małą relacje zdjęciową.
Szalunek od strony wewnętrznej:
396224
Zbrojenie:
396225
396226
Dodam że belki sa 12 metrowe i nie chciałem ich ciąć na kawałki. musiałem zatrudnić do pomocy ekipę budująca po sąsiedzku i jakoś sie udało to wnieść na mur.
Nad samym oknem tarasowym mam 8x16 + 4x12 wiec było co dźwigać.

Soczek1212
06-09-2017, 07:43
Skończone szalunki:
396227
396229
Na zdjęciach widać listwy. Jeśli ktoś z forumowiczów będzie porywał się na szalowanie z płyty 12 to sa niestety niezbędne na całej długości. W kilku miejscach była mała przerwa miedzy listwami )około 0,5m) i mam tam wybrzuszenia. Gdybym tylko poskręcał samą płyta to wieniec wyglądał by jak jedna wielka fala.

A tu mały tuning garażu. Zostało trochę kleju z ocieplenia fundamentu wiec wykorzystaliśmy chwile oczekiwania na beton
396230

Soczek1212
06-09-2017, 07:45
To już zalane słupy pod zadaszenie tarasu i wieniec
396231
396232

I po rozszalowaniu
396233
396234

Soczek1212
06-09-2017, 07:52
Później zająłem się rozrzuceniem zalegających dwóch wywrotek piasku. Zajęło mi to w zasadzie pół dnia ale do dzisiaj mnie wszystko boli.
396235
396236

Oczywiście pisaku zabrakło i trzeba to uzupełnić. Nawet miałem w zamiarze zrobić to ręcznie i zbudowałem sobie w tym celu rampę
396237
Jednak po przewiezieniu kilkunastu taczek pod górę stwierdzam że to jednak głupi pomysł. Jak odbije stemple z największego okna to zatrudnię na godzinkę koparkę. Może nawet poczekam na transport drewna na dach to przy okazji wsypie mi ile sie da do środka.

Daniellos_
07-09-2017, 08:19
Piaskownica w domu :)

Brak nośnych ścian w środku jak u mnie. Fajnie to wygląda szczególnie wracając do tych fotek w późniejszym czasie, gdy je domurujesz i przyzwyczaisz się do ich obecności.

Działaj, działaj, zeby jak najwięcej przed zimą zrobić. Ja nie zdążyłem z dachem, ale w zimę nie próżnowałem. Śnieg nie powstrzymał mnie przed zbijaniem wiązarów, które wrzucałem w sylwestra, a później przy -15* montowałem stelaże sufitów podwieszanych.

Soczek1212
08-09-2017, 10:05
Piaskownica w domu :)

Brak nośnych ścian w środku jak u mnie. Fajnie to wygląda szczególnie wracając do tych fotek w późniejszym czasie, gdy je domurujesz i przyzwyczaisz się do ich obecności.

Działaj, działaj, zeby jak najwięcej przed zimą zrobić. Ja nie zdążyłem z dachem, ale w zimę nie próżnowałem. Śnieg nie powstrzymał mnie przed zbijaniem wiązarów, które wrzucałem w sylwestra, a później przy -15* montowałem stelaże sufitów podwieszanych.

Widziałem u Ciebie w dzienniku i podziwiałem zaparcie:rolleyes: Ja dach na 100% zrobię przed zima i resztę będę już pod przykryciem grzebał. Do chudziaka została mi tylko kanaliza i wyjście do GWC.

Apropo dachu to w końcu rozpoczęło się cięcie drewna na wiązary. Po wielu przesuwanych terminach przez Pana od obwoźnego tartaku w środę zapakowaliśmy klocki na naczepę od tira i zawieźliśmy całość do tartaku stacjonarnego. Tako bywa przy umawianiu się z ludźmi na konkretne terminy....
Dodam że jeden z klocków znacznie przekraczał udźwig tur (1700kg) trzeba było go popychać żeby udało się go wsadzić na naczepę. Juz myślałem ze będę szukał dużej ładowarki.
W miedzy czasie muszę zabrać się za impregnowanie tego co już pocięte. Jak zawsze wszystko na raz.

Soczek1212
08-09-2017, 10:15
W miedzy czasie wysyłam zapytania w sprawie okien. Na ta chwile mam tylko wycenę oknoplastu dla kompletu okien WINERGETIC PREMIUM. Przy moich założeniach (duże okno ze słupkiem przesuwnym pozostałe fix z połówką uchylną) cena w granicach 14 tys. Trochę dużo liczyłem na 11-12. W końcu mam tylko 7 okien. Przy HS jeszcze drożej około 20 tyś.

Z tego co czytałem to raczej polecany typ okna i chciałbym je zamontować. Tylko problemem jest cena na kotwach JBD. Pani w salonie wyceniła sobie dodatkowe 8 tyś. za montaż poza murem. Normalnie cena jak z MOWO. I teraz mam dylemat montować standardowo i okleić samemu taśmami (za ciepły montaż dodatkowy 1tyś). Może na ciepłym parapecie (cena 80zł mb), to jeszcze bym przełkną a zawsze cieplej. Ostatecznie Pani zaproponowała dodatkowy ciepły profil pod okno. Nie wiem jak się to sprawuje i czy mogę to np. zakryć izolacja (cena 20zł mb). Jesli mogę to przykryć to mam coś ala ciepły parapet ale sporo taniej. Wiem, że dolnej ramy okna przykryć za bardzo nie mogę ale dodatkową wstawkę powinno się dać.

Soczek1212
08-09-2017, 11:18
Chyba nic nie pisałem o kosztach ale oczywiście (jak każdy samorób) prowadzę coś ala zestawienie kosztów. Z uwagi na to, że am bylem kosztami przed budowa mocno zainteresowany to postanowiłem się podzielić swoimi doświadczeniami:

PRACE PRZYGOTOWAWCZE - 20 360
- PAPIERY - 5 400
- PRZYŁĄCZE EN - 1010
- DROGA DOJAZDOWA - 4300
- OGRODZENIE TYMCZASOWE 950
- GARAŻ MUROWANY Z INSTALACJĄ - 5300
- SPRZETY OGRODNICZE (KOSA, SZPADLE, PIŁA ITP) - 2200
- PAPIERY DO KREDYTU - 1200
STAN ZERO BEZ CHUDZIAKA - 14 600
- KOPARKA - 800
- STRZEMIONA GOTOWE - 450
- BETON + POMPA 22 M3 - 4300
- BLOCZKI FUNDAMENTOWE + STAL NA CAŁY DOM - 5100
- GEODETA 500
- PIACH NA WYPEŁNIENIE FUNDAMENTU - 3X400 - 1200
- MAZIDŁO - 250
- STYROPIAN, SIATKA, KLEJ NA FUND - 1850
- FOLIA KUBEŁKOWA - 150
- RURY NA PRZEPUSTY, PODKŁADKI ITP - 200
ŚCIANY NOŚNE DO WIEŃCA - 11 970
- BLOCZKI SOLBET - 6540
- KOPARKA ROZŁADUNEK - 200
- CEMENT NA PIERWSZA WARSTWĘ - 100
- KLEJ TYTAN - 870 (JESZCZE KILKA PUSZEK ZOSTAŁO)
- STRZEMIONA - 320
- BETON B30 - 2100
WIĘŹBA - STAN NA DZIEŃ DZISIEJSZY - 9 200
- ŁĄCZNIKI I WKRĘTY DO WIĄZARÓW - 3100
- DREWNO Z LASU W FORMIE KLOCA - 3150
- CIĘCIE DREWNA W TARTAKU - 2000
- IMPREGNAT - 450
- TRANSPORT + ROZŁADUNEK 500

Bede na bieżąco podawał aktualizację.

Soczek1212
11-09-2017, 09:06
Dalej wałkuje temat blachy na dach oraz okien.

Dostałem ofertę na blachę firmy bartex - drogo ale może lepiej? Dostałem ofrtę z 30 letnia gwarancją i semifalą (jakaś nowość) ktoś miał doświadczenia z ta firmą?
Blachotrapez jednak mnie nie przekonuje jakościowo i raczej go nie wybiorę
Czekam na ofertę z blachą Pruszyńskiego

Co do okien to czekan na wyceny z Drutexu, Oknoplusu, Pawłowskich i paru innych. Pojeździłem po salonach i czekam co mi powysyłają. Na pewno podzielę się wnioskami. Generalnie duże okno chyba jednak zrobię w PSK. Wiem że do nie HS ale zawsze taniej. Generalnie planuje jakieś 2,6m fix + 1,3m skrzydło przesuwne. Zastanawiam się czy pozostałe okna jednak nie dać w całości fix. W końcu ma być WM, po co mi otwierane okna?

_arek_
11-09-2017, 11:44
Też zastanawiamy się właśnie nad wyższością fixa nad uchylnymi i ciężko w podjęciu wyboru.... W wycenie jakaś wielka różnica nie powstaje a jednak fajnie nieraz otworzyć sobie okienko w sypialni w słoneczny poranek... No chyba, że ktoś ma ruchliwa ulice za oknem :lol2: W każdym bądź razie u nas sprawa jeszcze nie rozstrzygnięta.

Soczek1212
12-09-2017, 08:10
W moim przypadku różnica między fix-em na całości a na połowie z częścią otwieraną to jakieś 100 zł na oknie. Więc w zasadzie żadna różnica. Tyle, że cały fix może być jednak szczelniejszy i zawsze wpuszcza więcej światła. W okolicy to raczej bażanty i sarny niż ruchliwa ulica wiec argument otwartego okna nad ranem jak najbardziej do mnie przemawia. I znowu dylematy... Mamy jeszcze trochę czasu może się namyślimy.

Daniellos_
12-09-2017, 10:01
W moim przypadku różnica między fix-em na całości a na połowie z częścią otwieraną to jakieś 100 zł na oknie. Więc w zasadzie żadna różnica. Tyle, że cały fix może być jednak szczelniejszy i zawsze wpuszcza więcej światła. W okolicy to raczej bażanty i sarny niż ruchliwa ulica wiec argument otwartego okna nad ranem jak najbardziej do mnie przemawia. I znowu dylematy... Mamy jeszcze trochę czasu może się namyślimy.

Ja chciałem wszędzie fixy, ale poszedłem na małżeński kompromis i zrobiłem połowę z nich RU. Duży plus gdy u mnie okna są do podłogi to mogę teraz nimi wchodzić i wychodzić :) teraz myślę, że jeszcze jedno wziąłbym RU.

A tą blachę Bartex to chyba Grend montował. Musisz się upewnić w jego dzienniku nazwanym chyba "Co, jak i z ile"

Soczek1212
12-09-2017, 12:40
Daniellos_ a uchylasz/otwierasz je czasem w innym celu niż wyjście z domu? Chodzi mi o to czy w przypadku okien na wysokości 90cm od podłogi są jakieś argumenty za RU. U mnie żona nie ma na ta chwile obiekcji więc mam wolną rękę. Jedynie w kuchni zażyczyła sobie otwierane.

Grend chyba wywalił dziennik. Szukałem go przed chwila i pojawia sie w kilku tematach ale dziennika nie zlokalizowałem niestety. Chyba że nie umiem szukać....

aiki
12-09-2017, 21:32
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229386-dom-jak-jak-d%C5%82ugo-za-ile-jakie-b%C5%82%C4%99dy

Link do Grend'a

Soczek1212
13-09-2017, 05:55
Czyli jednak nie umiem szukać.....
Dzieki aiki

Daniellos_
13-09-2017, 12:52
Daniellos_ a uchylasz/otwierasz je czasem w innym celu niż wyjście z domu? Chodzi mi o to czy w przypadku okien na wysokości 90cm od podłogi są jakieś argumenty za RU. U mnie żona nie ma na ta chwile obiekcji więc mam wolną rękę. Jedynie w kuchni zażyczyła sobie otwierane.

Grend chyba wywalił dziennik. Szukałem go przed chwila i pojawia sie w kilku tematach ale dziennika nie zlokalizowałem niestety. Chyba że nie umiem szukać....
Otwieram, bo wentylacja jeszcze nie pracuje. Ja dopiero zrobiłem suche tynki i teraz maluje. Nie wiem czy w tym roku dam radę się wprowadzić.

Soczek1212
15-09-2017, 08:42
Otwieram, bo wentylacja jeszcze nie pracuje. Ja dopiero zrobiłem suche tynki i teraz maluje. Nie wiem czy w tym roku dam radę się wprowadzić.

Hmm.. czyli jednak do czegoś się przydaje funkcja otwierania. Nawet jeśli tylko na etapie budowy.
Poczytałem dziennik Grend'a i niestety skończył się przed montażem blachy... Czyli dalej nie mam opinii na jej temat. Trudno będę musiał sam podjąć decyzje i chyba postawie na coś sprawdzonego Pruszyński lub Ruukki.

Temat okien wraca. Generalnie montaż chyba jednak przełożę na wiosnę. Wszędzie trzeba czekać około miesiąca czyli montaż między październikiem a listopadem. Niby pogoda powinna być jeszcze ok ale podobno w zimie są jakieś obniżki. No zobaczymy..

Na ta chwile mam kilka wycen i o ile przy oknoplasie ceny fix-a i okna otwieranego były do siebie zbliżone to już w drutexie i u Peteckiego jest to 300zł na sztuce. Można zaoszczędzić jakieś 1500 zł. Juz jest nad czym myśleć.

Może doradzicie które okna wybrać:
Drutex Iglo energy - najtańsze, a wg. producenta Uw w graniczach 0,8
PETECKI EXCELLENT Class - trochę drożej ale może lepiej?
ONOPLAST WINERGETIC PREMIUM - najdrożej, do tego montaż w ociepleniu 8000 więc kosmos. Musiał bym sam montować albo zostać przy ciepłym parapecie
OKNOPLUS SwissForm Activ - cenowy środek stawki, porównywalnie do Peteckiego tylko znowu montaż droższy ( jakies 3500)

Soczek1212
25-09-2017, 08:48
Z oknami czekam do cen zimowych. Może coś potanieją.....
Jak ktoś ma sugestie co do wyboru firmy to zapraszam do komentowania a tymczasem na budowie robią się wiązary:
397464
397465
397466

Jak już pisałem ten etap zostawiam cieślom i chłopaki tak szybko zabrali sie do roboty, że nie zdążyłem zaimpregnować materiału. Zastanawiam się teraz czy impregnat na bazie soli miedzi nie zaszkodzi ocynkowanym płytkom. Będe to rozpracowywał później.
Tymczasem szef ekipy podchodził trochę z niedowierzaniem do rozpiętości moich wiązarów, nawet sugerował podlinkowanie później całości ścianką działowa gdzieś w połowie(ekipa porządna ale pierwszy raz robią wiązary na budowie). Jednak po postawieni w pion jednego wiązara chyba zmienił zdanie bo stwierdził że jako całość faktycznie jest sztywne - to chyba dobrze.

Przy okazji zamówiłem blachę. Będzie Pruszyński z mikro tłoczeniami. Zamówiłem tez membranę ale to już przez znany portal aukcyjny (taniej o dobre 500zl za ten sam materiał) będzie polski producent Marma.

Daniellos_
25-09-2017, 10:50
No ładnie idzie. Drewno masz suche. Wszystko wygląda podejrzanie prosto - żadnych bananów czy skrętów. U mnie nie było tak różowo.

Jaką gramaturę membrany wybrałeś? Też rozważałem Marmę. Ogólnie wyszedłem z założenia, że wolę grubszą, a mniej "firmową" w tej samej cenie. Kupiłem membranę Budmatu 180. Oczywiście dla nich produkuje ktoś inny - MDM/Ventia jeśli dobrze pamiętam.

Jaką blachę w końcu wybrałeś? Kolor, powłoka... Co z obróbkami? Pewnie dekarze na budowie zrobią?

Soczek1212
25-09-2017, 14:09
Dzieki Daniellos_ . Drewno leżało sobie i schło półtora roku w klocu przed pocięciem. Może nie jest idealnie suche ale na pewno jest lepiej niż prosto z tartaku.

Membranę mam 185. Myślałem nad 215 ale uznałem to jednak za przesadę. W składzie proponowali 180 Aqua-control po 5,90 m2 wiec Marma to i tak spora oszczędność (wyniosła mnie 4zł/m2) i przy okazji chyba nie stracę na jakości.

Blacha będzie od Pruszyńskiego Panel PD 510F - S, poliester matowy, z 10 letnią gwarancją, kolor czarny 9005. Nie widzę sensu w dopłacaniu dobrych kilku tysięcy do lepszej powłoki. Tak jak wcześniej Pisaliście gwarancji 30 czy nawet 50 letniej po tych paru latach i tak prawdopodobnie nie uzna. Po za tym wychodzę z założenia że jak ma się coś dziać to zaraz po położeniu lub po pierwszej zimie.

Obróbki na budowie, zawsze taniej, a dekarze mają giętarkę wiec nie ma z tym problemu. Tylko muszę kupić listwę kalenicową. podobno niezbędna do obróbek robionych na budowie.

Soczek1212
29-09-2017, 07:45
WIĄZARY NA GÓRZE !!!

397721
397722
397723
397724
397725

Oczywiście nie obyło się bez komplikacji. Miały być montowane w środe ale niestety ładowarka teleskopowa okazała sie za krótka. Na Czwartek na 7:00 zamówiłem dźwig. Ekipa stawiła się rano natomiast Pan od dźwigu już nie. Okazało się że Panu cos wypadło i nieszczęśliwie numeru nie zapisał więc nie zadzwonił. Czterech ludzi czekało od rana a Panu coś wypadło..... Na szczęście po kilku, może kilkunastu telefonach udało się zorganizować inny dźwig ale juz na 9:00 (dwie godziny obsuwy) i co najlepsze nowy pan od dzwigu wpadł na genialny pomysł by zawracać na działce zamiast wycofywać z drogi i się zakopał. Kolejne dwie godziny dekarze go wykopywali (już pod moja nie obecność - niestety obowiązki służbowe). Ostatecznie montaż zają jakież 3h ale musiałem Panu zapłacić za ponad 5 (bo sie zakopał). Co najlepsze z uwagi na tempo załatwienia dzwigu nie dogadałem sie co do ceny i oczywiści Pan dźwigowy to wykorzystał, policzył sobie 1200zł w zasadzie za 3h pracy....
Ale najważniejsze że udało sie popchnąć prace do przodu.

Daniellos_
30-09-2017, 18:35
Masz na myśli zakup listew podgąsiorowych? To właśnie jedyne obrobki prefebrykowane, które wziąłem do pruszyńskiego. Fajnie, że wybrałeś czarne panele. Sam finalnie isę nie zdecydowalem, choć długo się wahałem. Jaki kolor stolarki okiennej planujesz?

Co to za listwy położone na dolnym pasie wiązarów w użytkowej części przyszlego strychu? Takie niskie to chyba nie wpływają jakoś na zwiększenie nośności?

Jak mocowaleś wiązary do wieńca? Nie widzę murłaty. Nie przypominam też sobie żebyś zatapial kotwy we wieńcu.

Soczek1212
02-10-2017, 11:28
Masz na myśli zakup listew podgąsiorowych? To właśnie jedyne obrobki prefebrykowane, które wziąłem do pruszyńskiego. Fajnie, że wybrałeś czarne panele. Sam finalnie isę nie zdecydowalem, choć długo się wahałem. Jaki kolor stolarki okiennej planujesz?

Co to za listwy położone na dolnym pasie wiązarów w użytkowej części przyszlego strychu? Takie niskie to chyba nie wpływają jakoś na zwiększenie nośności?

Jak mocowaleś wiązary do wieńca? Nie widzę murłaty. Nie przypominam też sobie żebyś zatapial kotwy we wieńcu.

Dokładnie o te listwy mi chodzi. Co do koloru to trochę obawiam się o nagrzewanie ale myślę że nie będzie dużo gorzej niż przy antracycie. Okna będą właśnie w jednostronnym antracycie i do tego jasna elewacja i drewniany taras. Takie jest założenie.

Sama listwa nie wzmacniania jakoś szczególnie konstrukcji ale pełni funkcję rozpórki miedzy słupkami pionowymi. Jak kiedyś najdzie mnie żeby zrobić tam podłogę to mogę je usunąć.

Murłaty nie ma bo mi w zasadzie nie potrzebna. Miała byc kiedyś wąska deska ale zrezygnowałem z niej. Wiązary mocowane sa bezpośrednio do wieńca na kotwy stalowe. Nie zatapiałem śrub bo nie znałem dokładnego położenia wiązarów. Mam tez kupione kotwy chemiczne to w między czasie powzmacniam i pododaje żeby mi kiedyś przy jakimś huraganie dach nie chciał odfrunąć.

Soczek1212
13-10-2017, 14:23
Mała aktualizacja zdjęć. Generalnie powoli do przodu. Choć spodziewałem sie większego tępa. Minęły dwa tygodnie od postawienia wiązarów a Panowie dopiero zaczynają kłaść membranę i łacić dach. Na szczęście nie jestem umówiony na dniówki wiec priorytetem jest poprawność wykonania. Porcja zdjęć:
398624
398625
398626
398627
398628

Soczek1212
16-10-2017, 07:55
Może ktoś się orientuje czy popełnił bym duży błąd dając najpierw podbitkę a później do niej styro?

Generalnie mam na budowie dekarzy i podbita to element dachu więc zakładam że mają ją zrobić tylko jak juz skończą dach a Ja ocieplenie zrobię za parę miesięcy to ciężko będzie ich ściągnąć na samą podbitkę. Pomyślałem więc że może by teraz zrobili podbitkę a ja później dociągnę do niej styro. Ciągłość izolacji będzie zachowana bo podbitka wychodzi mi sporo ponad stropem i generalnie nie widzę negatywów, no może po za tym że podbitka będzie musiała być dłuższa.

Ktoś podpowie. Jakieś przeciwwskazania?

Soczek1212
16-10-2017, 08:48
I druga sprawa. Jak to jest z ta palnością styro? Gdzieś wyczytałem że nie zaleca się styro do ocieplenia stropów z uwagi na jego palność (wełna jest niby niepalna). Żeby sobie ułatwić, planowałem zasypać 10 cm między wiązarami a stelażem od sufitu granulatem, a wyżej dac wełnę. Generalnie chodziło o uzupełnienie przestrzeni miedzy kablami, rurami od wentylacji itd. I teraz nie wiem czy sobie problemu nie stworze i czasem nie będę musiał dawać na całości płyt ognioodpornych w takim układzie. Gdzieś na forum widziałem stropy w całości zasypane granulatem i nie pamiętam żeby sie ktoś przejmował tematem palności styropianu. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tym tematem?

Daniellos_
16-10-2017, 11:55
Cała więźba jest drewniana czyli palna. Ja planuję styro na izolacje.
Jest cała gama działań i środków, które mają ograniczyć ryzyko zapłonu i na tym trzeba się skupić. Oczywiście nie bawić się otwartym ogniem na poddaszu :)
Nie oszczędzać na przekrojach przewodów, kłaść je w niepalnych peszlach itd.

Z czego będzie podbitka? Styro po obu stronach podbitki? Jak planujesz uszczelniać?

Daniellos_
16-10-2017, 11:56
AAA I na żadnym foto nie widzę przekroju dachu. Może tam wydzieloną przestrzeń strychową? Jaka jej wysokość?

Soczek1212
16-10-2017, 12:27
Daniellos_ Czyli generalnie nie sugerować się aż tak palnością styro? Juz się zastanawiałem nad granulatem wełny....

podbitka chyba będzie z blachy (jeszcze nie zdecydowałem) I styro miał by dojść do podbitki od dołu z jednej strony. I tak byłby już wyżej niż wełna na stropie. Co do uszczelnienia to jeszcze nie rozeznałem tematu. Nie mogę porostu dojechać styro do podbitki? Ewentualnie dac tam klej do styro?

I tak mam coś ala strych o wymiarach 3x2,05 na całej długości domu. Przekroju nie wrzucałem ale na zajęciach z 29.09 coś tam widać.

Daniellos_
18-10-2017, 05:33
Ja się nie przejmuję i na forum nie raz widywałem izolację stropu/dachu granulatem czy pełnymi płytami.

Jak nad podbitką nic nie dasz to nie masz ciągłości izolacji i ten fragment muru jest mostkiem termicznym. Tym bardziej jeśli to odsłonięty wieniec. Tak masz w projekcie? W moim projecie miałem murowane szczyty i były izolowane styro z zewnątrz i również od strony poddasza. Właśnie po te żeby nie były mostkiem. W końcu ich nie murowałem m. In z tego powodu. Tylko koszty generowały w takiej formie. Zrobiłem drewniane.

No chyba, że jakoś źle zrozumiałem.

Soczek1212
18-10-2017, 07:09
Nie mam ścianek kolankowych ani facyjatów. Wszystko jest z płyt OSB. Poniżej mały schemat (sory za jakość ale na szybko rysowany)

398899

Izolacja dochodzi do płyty OSB miedzy belkami pasa dolnego i styka się ze styro jeszcze poniżej podbitki. Myśle ze mostów to raczej w tym przypadku nie będę miał. Na zdjęciach da sie zauważyć wrysowane kawałki OSB. Są już przykręcone.

Soczek1212
18-10-2017, 09:50
Miał ktoś do czynienia z tym rekuperatorem:
http://allegro.pl/centrala-wentylacyjna-rekuperator-400m3-h-jonizato-i6914098842.html#thumb/3

Tańsze to niz luna a wygląda całkiem sensownie (przynajmniej na zdjęciach). Ciekawe jak to sie sprawuje w realu. Miałem sam budować reku ale za taką cene nie wiem czy się opłaca.

the_anonim
18-10-2017, 10:55
Podrzuć temat Bartkowi BiU on jest z branży. Sam jestem bardzo ciekaw.
Pozdrawiam

Daniellos_
19-10-2017, 15:37
Jak masz tam tylko OSB to będzie dobrze. Zapomniałem że Twoje wiązary są takie "podniesione".

Soczek1212
31-10-2017, 08:09
Czas na małą aktualizację:
deskowanie
399826
blacha na działce (trzeba przyznać że nieźle zabezpieczona).
399827

399828

399829

Soczek1212
31-10-2017, 08:11
Orynnowanie
399831
399832

I pokryty dach
399833
399834
399835

the_anonim
31-10-2017, 09:28
Sporawe te okapy ale myślę że jak przyjdzie ocieplenie to ta proporcja zmaleje i dach nie będzie tak dusił domu.:lol2: Taki żarcik;). Bardzo ładnie wygląda.
Gratuluję osiągnięcia SSO jak już się nie leje na głowę to jest już dobrze i można pracować.

Pozdrawiam

Soczek1212
02-11-2017, 11:41
Dzięki the_anonim , taki trochę niepełny SSO bo nawet chudziaka nie mam:D
Co do proporcji to będzie 20 cm styro więc się trochę zmieni.

We wtorek był Pan kaparkowy i wrzucił mi w końcu resztę piachu do domu. Niestety zostawił tez po sobie małe pobojowisko na działce ale taka mamy niestety ostatnio pogodę że nie spodziewałem sie niczego innego. A tak przy okazji to trochę żałuje ze filmiku nie nagrałem, Panu kaparkowemu tak sprawnie szło wchodzenie na ręcznym w łuki po moim błocku ze aż miło było popatrzeć. :lol2:

Soczek1212
02-11-2017, 11:44
Może ktoś sie orientuje czy membrana ma tak wystawać w rynnie jak umie (zdjęcia wyżej) czy należy ją obciąć równo z deską. Na razie dekarze zostawili to tak i nie zapowiada się żeby mieli zamiar to obcinać.

aiki
02-11-2017, 14:55
Tam powinien chyba yć pas nadrynnowy i do niego przyklejona membrana jeszcze na połaci - pod dachówką.

marcko
02-11-2017, 15:11
Może ktoś sie orientuje czy membrana ma tak wystawać w rynnie jak umie (zdjęcia wyżej) czy należy ją obciąć równo z deską. Na razie dekarze zostawili to tak i nie zapowiada się żeby mieli zamiar to obcinać.

u mnie było podobnie, ale jak przyszedł pas nadrynnowy to wtedy membranę skrócili.

Soczek1212
03-11-2017, 07:26
Hmm to muszę wejść zobaczyć jak to teraz wygląda. Pas nadrynnowy już mam i nawet pokrycie jest tylko membrana wydaje mi się że dalej została dłuższa.

Soczek1212
14-11-2017, 11:29
Mała aktualizacja:
400868
400869
Tak wyglada moja działka po akcji koparka kilka dni temu. Musiałem dostarczyć resztę piasku do środka żeby zacząć przygotowania do chudziaka i taki jeks efekt.

400870
Domek z drogi gminnej juz po dopracowaniu dachu.

400871
I mój sprzęt audio. Niby nic ale samemu na budowie można zwariować jak nic nie gra w tle...

Soczek1212
14-11-2017, 11:36
I mała porcja pytań. Co najpierw robić sufit czy ścianki działowe?
Bez działówek sufit będzie prościej i szybciej ale jak zachowa cię płyta w czasie ewentualnego tynkowania (jeszcze nie wiem czy będę tynkował)? Może przygotować wieszaki i tak zostawić, a może dac płytę osb na pierwsza warstwę zamiast płyty kg (tylko to znowu $$).

Druga sprawa jakiej grubości robić działówki? W projekcie mam 8cm ale mam wątpliwości czy nie za cienkie? Kolejna sprawa z czego? miały być silikaty ale podobno obróbka trochę uciążliwa? Każda rada mile widziana.

aiki
14-11-2017, 13:33
Działówki. Zobacz u mnie albo u Sebcia jak się sufity robi. Połączenia ślizgowe i takie tam.

Ignatius
14-11-2017, 14:40
A może warto w tym obszarze tematycznym popytać znajomych? Moim zdaniem jest to naprawdę bardzo dobre źródło wiedzy oraz informacji :)

Soczek1212
15-11-2017, 07:15
Ignatius Niestety nie mam zbyt wielu znajomych budujących sie lub wybudowanych. Można powiedzieć że jestem jednym z pierwszych dlatego radze się na forum:D

aiki Widziałem połączenia ślizgowe u Ciebie wcześniej ale jakoś nie analizowałem jeszcze szczegółowo jak to ma wyglądać. Z kolejnością to pomyślałem ze na całej powierzchni po chudziaku było by łatwiej wykonać sufit a później do niego dojechać ścianami. Jak na ściany położę płyty to chyba nie powinno być problemu z połączeniem. Chociaż może za bardzo próbuje sobie ułatwić.
Może poradził byś coś z grubością ścian, u Ciebie jest chyba beton komórkowy 12. Można powiedzieć standard.Jakieś niedogodności z nim związane? Martwi mnie czy jak dam 8cm to zmieszcze jakiekolwiek instalacje w tej ścianie. Niby solbet ma dziury którymi mozna kable prowadzić ale czy uda ie tak trafić?

olo911
15-11-2017, 08:39
aiki Widziałem połączenia ślizgowe u Ciebie wcześniej ale jakoś nie analizowałem jeszcze szczegółowo jak to ma wyglądać. Z kolejnością to pomyślałem ze na całej powierzchni po chudziaku było by łatwiej wykonać sufit a później do niego dojechać ścianami. Jak na ściany położę płyty to chyba nie powinno być problemu z połączeniem. Chociaż może za bardzo próbuje sobie ułatwić.

Hej,
pozwolę sobie się wtrącić z moimi przemyśleniami, bo też nad tym się zastanawiałem.
Wydaje mi się, że jak zrobisz najpierw sufit i do niego dojedziesz ścianami, to będziesz miał gorsze parametry akustyczne takiej ściany niż na odwrót (najpierw ściany, potem sufit).

Soczek1212
15-11-2017, 08:56
olo911 W sumie to tez jakiś argument. Po to chciałem silikaty żeby jednak te dźwięki ograniczyć....

Z drogiej strony miedzy profilami i tak dasz jakąś izolację, np wełnę która też wygłusza

aiki
15-11-2017, 09:44
Najpierw ściany potem do ścian profil CU z pianką akustyczną podklejoną. Pomieszczenia wówczas są od siebie odseparowane.
łatwiej podzielić sufit niż idealnie dojechać ścianą do sufitu i wykończyć tak aby nie było pęknięć.

Soczek1212
15-11-2017, 10:45
aiki Moze i masz racje ale cały czas miałem w głowie zamysł postawiania lasera na środku domu i ustawinai całego sufitu na jednym poziomie z rusztowania na kółkach.
Chyba zabiorę się w takim razie za ściany, tylko nadal mam dylemat z czego budować i jakiej grubości.

aiki
15-11-2017, 14:49
taka opcja może przy ściankach z KG na ruszcie choć głowy nie dam.

dez
15-11-2017, 16:48
aiki Moze i masz racje ale cały czas miałem w głowie zamysł postawiania lasera na środku domu i ustawinai całego sufitu na jednym poziomie z rusztowania na kółkach.
Chyba zabiorę się w takim razie za ściany, tylko nadal mam dylemat z czego budować i jakiej grubości.

Ale co to za problem. Jedziesz ze ścianami do przedostatniej warstwy, laserem wyznaczasz poziom sufitu i kręcisz do ścian nośnych profile. Później kończysz działówki i oddzielnie w każdym pomieszczeniu robisz resztę sufitu.
Jak trochę pokombinujesz to się uda, choć nawet kilka cm różnicy nie będzie zauważalna.

Daniellos_
15-11-2017, 18:14
Ja robiłem najpierw działówki, bo mówili że tak lepiej :)
Jakoś to poszło. Ogólnie stelaże to dość szybki i prosty temat.

Wybrałem silikaty z myślą o kumulacji i akustyce. Jeszcze nie mieszkam to ciężko się odnieść do celności tej decyzji. Obróbka nie jest taka straszna. Zakładasz na szlifierkę tarcze diamentową 230mm i jedziesz. Najbardziej uciążliwe jest pylenie przy cięciu. Wskazana maska. No i gogle. Lepsze od okularów, które zapylają się od wewnątrz.
Ja wybrałem 12cm, ale myślę że 8 byłoby wystarczające. Stawiana ściana jest ciężka i nie miałem odczucia jej bujania czy niestabilności. Teraz już nie pamiętam czemu nie wziąłem 8cm. W przypadku Silki powierzchnia styku warstw jest podobna, bo 8cm nie mają tej podłużnej dziury w środku.
Nie wziąłem polskich silikatów bo otwory mają jednostronnie zaślepione i trzebaby przebijać w miejscach prowadzenia kabli, a tak chciałem je wykorzystać.

Soczek1212
16-11-2017, 13:30
dez Nie zalezy mi na jednym poziomie sufitów w całym domu tylko chciałem sobie ułatwić robotę. Robiąc cały sufit przed ściankami dajesz tylko profile u po ścianach zewnętrznych i reszta idzie praktycznie bez docinek. To samo z płytami, lecisz po kolei całe płyty na całej powierzchni a przy pojedynczych pokojach jednak zdecydowanie więcej docinek i odpadów. No ale jak wszyscy na razie piszą że lepiej najpierw ścianki to się przychylam do tego zdania i pewnie zrobię ścianki. Ale i tak dzięki za odp.

Daniellos_ Jak wczoraj wspominałem w składzie o silikatach znowu na mnie patrzyli jak bym sie z kosmosu urwał. "Bo przecież wszyscy z suporka robią".
Co do stabilności to cenna informacja. Trochę się o to obawiałem przy tak cienkich ścianach. Zostaje tylko kwestia instalacji. Jak np wkuć rurę od kanalizy gr. 50mm w ścianę 80mm? Może zrobię grubsze ścianki w łazience i kotłowni a resztę z 8? A może z uwagi na łatwą dostępność materiału zrobię jednak ścianki z betonu komórkowego. Musze to przemyśleć.

Soczek1212
16-11-2017, 13:48
Parę zdjęć z kanalizacji:
401110
401111
401112
401113
I już przygotowane do zalania:
401114

Ogólne spostrzeżenie jest takie że ciężko się robi kanalizację kompletnie samemu. Najgorzej jest złożyć rury 160 w wykopie, szczególnie jeśli akurat ta rura była cięta. Ale generalnie da się nie jest to jakaś wielka filozofia da się to ogarnąć. I najważniejsze nie posmarujesz, nie pojedziesz:D

Daniellos_
16-11-2017, 20:06
To że patrzą na mnie w hurtowniach jak na idiotę to już się przyzwyczaiłem :)
Rura 50 w ścianie 8cm faktycznie jest prblematyczna. Wg producenta nawet w 12cm nie powinno się robić tak głębokoch bruzd. No w pionie są dopuszczalne. Dlatego ja swoje bruzdy wypełniałem gipsem a nie np pianą. Zawsze to jakieś wzmocnienie. No i jak będziesz chciał kupić część 8 a cześć 12cm to dobrze wylicz potrzebną ilość. Zamów też paletę "połówek". Zaoszczędzisz duuużo cięcia.

Soczek1212
20-11-2017, 07:13
No i temat ścianek rozwiązał się w zasadzie sam. Na składzie w którym się zaopatruje nie sa wstanie zorganizować silikatów. Mają na stanie beton komórkowy 12 i z tego będą ścianki. Mógłbym zamawiać z neta albo z innego miasta (juz tak robiłem) ale przy obecnym stanie działki będzie problem z rozładunkiem. W składzie maja ładowarkę teleskopowa więc palety postawią mi odrazu w domu na chudziaku. Przy zamówieniu z neta musiał bym zamówić koparko-ładowarkę (koszty) a i tak pustaki musiał bym wnosić do domu bo koparka nie będzie w stanie wstawić 10 palet do środka.....

Tymczasem Panowie wylewają chudziaka (później wrzucę jakieś zdjęcia). W sobotę chcieli wcześniej skończyć więc dzisiaj kontynuują zalewanie. Musze przyznać, że idzie im to całkiem sprawnie i jak będzie wszystko ok z poziomami to pewnie wezmę ich na posadzki właściwe. Robią tez tynki, cena z materiałem 27 bez 16 za m2. Ciężko mi sie odnieść czy to drogo czy tanio ale mam jakieś 600m2 tynku wiec to sporo kasy. Temat tynków będe analizował jak ścianki postawie. Na razie się tym nie przejmuje.

sebcioc55
20-11-2017, 19:26
jakie to tynki dokładnie? to cena brutto? jeżeli z 8%vat to w miare ok jeżeli netto to drogo.

Soczek1212
21-11-2017, 07:28
sebcioc55 cena brutto za tynk cw lub gips. Cena ta sama. Nie pytalem tylko o utwardzany gips np diamant ale jeszcze zdążę. Może ostatecznie sam zrobię tynki. Wszystko jest jeszcze w sferze przemyśleń.

Pewnie już o tym pisałem ale trzeba przyznać że wykonawca solidny i słowny. Wizą dokładnie tyle ile powiedział na początku bez jakiś dziwnych dodatkowych opłat (spotkałem się z tym dość często) i robota wykonana szybko i solidnie. Jak powiedział ze Panowie będą w sobotę to byli przed bramą w sobotę o 6:50 i działali. Jak ktoś z moich okolic by potrzebował posadzkarzy to namiary mogę podesłać na priw.

marcko
21-11-2017, 13:53
No i temat ścianek rozwiązał się w zasadzie sam. Na składzie w którym się zaopatruje nie sa wstanie zorganizować silikatów. Mają na stanie beton komórkowy 12 i z tego będą ścianki. Mógłbym zamawiać z neta albo z innego miasta (juz tak robiłem) ale przy obecnym stanie działki będzie problem z rozładunkiem. W składzie maja ładowarkę teleskopowa więc palety postawią mi odrazu w domu na chudziaku. Przy zamówieniu z neta musiał bym zamówić koparko-ładowarkę (koszty) a i tak pustaki musiał bym wnosić do domu bo koparka nie będzie w stanie wstawić 10 palet do środka.....

Tymczasem Panowie wylewają chudziaka (później wrzucę jakieś zdjęcia). W sobotę chcieli wcześniej skończyć więc dzisiaj kontynuują zalewanie. Musze przyznać, że idzie im to całkiem sprawnie i jak będzie wszystko ok z poziomami to pewnie wezmę ich na posadzki właściwe. Robią tez tynki, cena z materiałem 27 bez 16 za m2. Ciężko mi sie odnieść czy to drogo czy tanio ale mam jakieś 600m2 tynku wiec to sporo kasy. Temat tynków będe analizował jak ścianki postawie. Na razie się tym nie przejmuje.

miałem 11 palet silki 12 cm na zewnątrz. Powiem ci że chwila roboty (oczywiście chociaż we dwóch bo samemu to psychicznie ciężko)
paleta to jakieś 10 minut - tylko trzeba to robić na raty bo palce bolą od łapania (xeli akurat te otwory idealnie pasują na ręce) :)
Też kombinowałem jakby tu wrzucić do środka paleciakiem, wózkiem, wwozić... 4 dni po 25 minut i po robocie
Jak jednak bk (fakt nie ma tak "uchwytów, ale lżejszy) to sądzę że też da radę

Soczek1212
21-11-2017, 14:27
marcko dzięki za info. Ja generalnie wiem że się da. Tak na dobra sprawę wszystko sie da zrobić ręcznie tylko czasu szkoda. U mnie jest troche inny problem, a mianowicie hds da rade dojechać co najwyżej na dół działki (dom na górce) czyli musiał bym ręcznie, po błocie i pod góre jakieś 40m z każdym bloczkiem wchodzić. Gdyby mi przy samym budynku postawił to pewnie bym nie robił z tego problemu. Pustaki na murowanie miałem ustawione na paletach w rzędzie tak jakby przed budynkiem, zeby nie przeszkadzały w rozstawieniu rusztowań i jakoś dało rade ale jak można sobie ułatwić to trzeba korzystać.

marcko
22-11-2017, 08:56
marcko dzięki za info. Ja generalnie wiem że się da. Tak na dobra sprawę wszystko sie da zrobić ręcznie tylko czasu szkoda. U mnie jest troche inny problem, a mianowicie hds da rade dojechać co najwyżej na dół działki (dom na górce) czyli musiał bym ręcznie, po błocie i pod góre jakieś 40m z każdym bloczkiem wchodzić. Gdyby mi przy samym budynku postawił to pewnie bym nie robił z tego problemu. Pustaki na murowanie miałem ustawione na paletach w rzędzie tak jakby przed budynkiem, zeby nie przeszkadzały w rozstawieniu rusztowań i jakoś dało rade ale jak można sobie ułatwić to trzeba korzystać.

a tutaj to nie ma dyskusji :)
sił jeszcze będzie trzeba na inne rzeczy

Soczek1212
23-11-2017, 19:23
Wraca temat okien, bramy i drzwi. Mam bardzo dobra wycenę na okna Abakus i chyba się zdecyduje. Tak szczerze mówiąc to miałem stycznośc chyba z pierwszym sensownym przedstawiciel handlowym i przekonał mnie do tych okien. Mam nadzieje ze nie będę żałował.

No ale na tapecie jest pilniejsza sprawa, a mianowicie brama. Jutro jest black friday w firmie novoferm i mam ofertę na bramę z napędem i profilach 45mm w cenie 4 000zł. Muszę się zdeklarować jutro że jestem zainteresowany a jeszcze nie rozeznałem w ogóle sprawy bramy. Po za tym dostane bramę tymczasową (na czas budowy) w cenie. Dodam że mam bramę 2,5x2,25m. Powiedzcie czy to dobra cena? Warto brać? może ktoś coś wie więcej o tych bramach.

aiki
24-11-2017, 14:45
Za Wiśniowskiego z montażem o tych wymiarach płaciłem mniej bez blackfriday.

sebcioc55
25-11-2017, 07:45
Wraca temat okien, bramy i drzwi. Mam bardzo dobra wycenę na okna Abakus i chyba się zdecyduje. Tak szczerze mówiąc to miałem stycznośc chyba z pierwszym sensownym przedstawiciel handlowym i przekonał mnie do tych okien. Mam nadzieje ze nie będę żałował.

No ale na tapecie jest pilniejsza sprawa, a mianowicie brama. Jutro jest black Faraday w firmie novoferm i mam ofertę na bramę z napędem i profilach 45mm w cenie 4 000zł. Muszę się zdeklarować jutro że jestem zainteresowany a jeszcze nie rozeznałem w ogóle sprawy bramy. Po za tym dostane bramę tymczasową (na czas budowy) w cenie. Dodam że mam bramę 2,5x2,25m. Powiedzcie czy to dobra cena? Warto brać? może ktoś coś wie więcej o tych bramach.

katalogowa cena bramy 2x większej (5000x2250), novoferm iso 45 bez przetłoczeń antracytowej to 8800zł z napędem z opcją przeciw przeciążeniową i fotokomórkami oczywiście z montażem i vat 8%. Więc ta cena 4000 zł to nie jest jakaś okazja ;) a co do wiśniowskeigo i hormana to te novoferm są duużo lepiej wykonane, zwłaszcza mechanizmy i stelaże po której brama jeździ.

Soczek1212
27-11-2017, 07:19
Dzięki za wyjaśnienia. Generalnie nie analizowałem jeszcze tematu bramy i wyszedł trochę na szybko jednak z tego co piszecie to szału nie ma ale i tragedii cenowej też nie. Mi to wystarczy.

Przy okazji może ktoś poradzi jak zamontować bramę. Chciałem na początku dać równo z murem i na ramę położyć styro ale muszę poszerzyć pod takie rozwiązanie otwór lub zmniejszyć bramę. Podobno standardowo montuje się tak jak by za otworem tylko że ja mam słup przy bramie i będe miał piękny mostek cieplny. Można to niby docieplić xps ale ile go można dać 3cm może 5cm. Czy to wystarczy? Czy lepiej zlicować ze ścianą?

jkmp
27-11-2017, 12:15
Mam taki sam dylemat ale teraz jestem na 90% przekonany do montażu w licu. U mnie dodatkowy argument to płyta fundamentowa - nie chcę żeby mi 20cm betonu wystawało poza bramę, to jest dopiero mostek termiczny. Garaż nie będzie ogrzewany. Trzeba tylko znaleźć montażystę z otwartym umysłem. Podpowiem że prawie u każdego producenta istnieje coś takiego jak "brama renowacyjna" wstawiana w otwór, więc jak by ktoś mówił że się nie da, to warto zapytać czemu renowacyjną się da, a zwykłej nie :) Tylko wymiary trzeba przewidzieć na etapie budowy - ja mam już z płyty wypuszczone startery na otwór 5m i mam teraz dylemat czy to jakoś poszerzyć o 20cm czy wziąć bramę 4,75m. No i nadproże trzeba odpowiednio podnieść ale to już zależnie od wybranego modelu bramy, rodzaju sprężyn. Najlepiej bramę wybrać przed budową, ja się ciut za późno obejrzałem.

Soczek1212
27-11-2017, 13:30
jkmp Ja na szczecie mam montażystę który nie robil zbyt dużego problemu ale podobno potrzebne sa jeszcze jakieś kotwy (200zł). Tylko mam problem właśnie z wielkością otworu. jam mam 2,5m. Jutro rano umówiłem sie z montażysta na pomiary toi się dogadam dokładnie jak mogło by to wyglądać. Tylko cały czas się zastanawiam czy warto? Czy straty przez ten słup słabiej ocieplony będą aż tak znaczne?

Soczek1212
28-11-2017, 10:01
Mam dylemat ze ściankami działowymi.

W zasadzie instalator okien mi zasugerował że będzie problem z akustycznością przy obecnym usytuowaniu drzwi do "kotłowni". A mianowicie obecnie jest tak:
401971

I drzwi do kotłowni sa niebezpiecznie blisko do drzwi sypialni.

Można zrobić tak:
401972
Ale robi się dość dużo drzwi w wiatrołapie i mało miejsca do wykorzystania na ewentualne szafy.
I trzecia opcja:
401973
Tyle że znowu mamy dużo drzwi wiatrołapie i do tego powiększamy wiatrołap. No i mamy węższe przejście do salonu.. Jakieś sugestie?

nass
28-11-2017, 11:20
Mam dylemat ze ściankami działowymi.

W zasadzie instalator okien mi zasugerował że będzie problem z akustycznością przy obecnym usytuowaniu drzwi do "kotłowni".

Będziesz miał coś hałasującego w tej kotłowni, a w zasadzie pompowni oprócz pompy? Pompa ciepła pracuje jak starsza lodówka, u mnie wentylatory z Kinetica250 pracujące powyżej 50% generują większy hałas.:wiggle:

Soczek1212
28-11-2017, 11:27
nass Tak jak zauważyłaś będzie PC i miał być rekuperator. Zawsze to jakiś hałas. Pewnie w dzień niezauważalny ale w nocy..... Po za tym przy WM powinny być otwory lub podcięcia w drzwiach wewnętrznych a to też nie sprzyja zatrzymywaniu hałasu.

Może jednak zrobić wejście od garażu?
401975

nass
28-11-2017, 13:29
U siebie nie dmucham do pomieszczenia z pompą, rury mam puszczone ale zaślepione i jak na razie nie widzę potrzeby żeby coś się działo.
Z opcji, które wymyśliłeś wybrałbym:p wejście z garażu. Jestem pewien, że nie będziesz tam często zaglądał:)

Soczek1212
28-11-2017, 13:56
ness niezręczna pomyłka, sory za to zauważyłaś, nie wiem czemu ale Twój nik mi się jakoś tak skojarzył.

Rozumiem że porostu nie masz w ogóle uruchomionej wentylacji w kotłowni. I nie ma z tym żadnych problemów? np wilgoć?

nass
28-11-2017, 14:07
Na razie nie zauważyłem np zwiększonej wilgotności czy obcego zapachu, Grzeje dopiero od miesiąca, ale z drugiej strony tam nie ma co wytwarzać wilgoci:)

Soczek1212
29-11-2017, 08:35
Wejście zrobię jednak od garażu. Będzie z tym chyba najmniej problemów.

Mała aktualizacja zdjęć:
402013
402014
CHUDZIAK

402015
402016
402017
ŚCIANKI

Soczek1212
29-11-2017, 08:36
Ścianki cd.
402018
402019
402020

Soczek1212
08-12-2017, 09:37
Mała aktualizacja. Ścianki, ścianki, ścianki....
402663
402664
402665
402666

ufbufkruf
08-12-2017, 12:35
Czy na ostatnim zdjęciu nie brakuje przewiązania?

Soczek1212
08-12-2017, 12:44
ufbufkruf jeśli masz na myśli ta środkową ściankę to chce tu zrobić drzwi przesuwne chowane w siane wiec muszę cześć ściany wykonać z KG. Dam nad całością później nadproże i pod nim zrobię miejsce na wsunięcie sie drzwi.
Taki mam na razie plan ale do tego jeszcze daleko. Dzięki za spostrzegawczość.

e_gregor
08-12-2017, 14:36
Gratuluję zapału i efektow

ufbufkruf
08-12-2017, 14:42
Świetny pomysł. Dlatego warto czasami myśleć wprzód na budowie :)

Soczek1212
10-01-2018, 09:48
Ech czas wrócić z odmętów 2 strony. Generalnie nie działo się zbyt wiele bo moja stara dobra viki odmówiła posłuszeństwa i stoi w warsztacie od dwóch tygodni. Niestety pompa wiec zaboli po kieszeni. Ale zanim autko padło prawie udało się skończyć ścianki działowe. Zabrakło 30 pustaków ale już nie miałem czym ich przywieść...
Parę zdjęć:
404697
404698
404699
404700

Soczek1212
10-01-2018, 09:49
W międzyczasie udało się też trochę obsypać fundamenty przed większymi mrozami:
404701

Soczek1212
10-01-2018, 09:54
No i w związku z tym że mam trochę więcej czasu rozważam różne opcje ustawień w łazience. Poniżej kilka opcji. Może koś coś doradzi.
1 404702
2 404703
3 404704

Dodam że trójka to mój faworyt ale (tak jak 2) wymaga przesunięcia odpływu. Generalnie do zrobienia. Ściankę bym zrobił na poziomie geberitu, zawszę to jakieś oddzielenie.
Nie wiem jeszcze jak z otwartą kabiną, wstawiona jest 1,4m wiec dość szeroka, mam nadzieje że nie będzie za mocno chlapać przy tym wymiarze. Wszelkie opinie mile widziane.

Kamil_
10-01-2018, 22:05
Pierwsza opcja odpada moim skromnym zdaniem.
Kibelek na środku jakoś tak kiepsko :)

sebcioc55
11-01-2018, 08:06
Jak dla mnie to żadna opcja nie jest najlepsza ;) ta 3 jest w miarę, ale ta pralka zasłaniająca ubikator to lipa. Wstaw pralke obok umywalki i koniecznie zrób zabudowe! a najlepiej jeszcze z drzwiczkami, możesz też zrobić szafkę nad pralką w słupku. Przykładowe zabudowanie pralki poniżej, albo poszukaj tutaj (https://www.google.pl/search?q=zabudowa+pralki&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiit-6Puc_YAhVOJ1AKHdcxB-sQ_AUICigB&biw=1536&bih=711#imgrc=_)

http://mieszkajmilo.pl/wp-content/uploads/9-B-Medium.jpg

EDIT: aha i jeszce tą drabinkę zrob na miejscu pralki, na wyjściu z pod prysznica żeby tam ręczniki trzymać/wieszać.

Soczek1212
12-01-2018, 08:50
Dzięki za wypowiedzi.
sebcioc55 dobrze, że wspomniałeś o zabudowie. Kiedyś o tym myślałem a jak przyszło co do czego to mi wypadło z głowy. Po krótkiej dyskusji z żona pójdziemy w tym kierunku tylko za geberitem będzie przerwa i przyrznic zamiast wanny:
404810
Pralka w rogu zabudowa i obok geberit. Powinno byc ok. Co do drabinki to zostaje zgodnie z wariantem 3 ale na ścianie obok prysznica dam jakiś wieszak. Generalnie chce zrobić graną ścianę w obrębie prysznica ale to jeszcze nic pewnego muszę zgłębić ten temat.

chilli banana
12-01-2018, 11:26
ja bym była za opcją nr 2, ale z małymi zmianami - szafkę obok pralki na tej podłużnej ścianie (zabudowane, równej wysokości), a tam gdzie teraz szafka to kaloryfer

Soczek1212
16-01-2018, 10:54
Dzieki za podpowiedzi. Pewnie ostateczną decyzję podejmiemy jak będę musiał już kanalizację i wodę rozbić, jak zwykle na szybko :rolleyes: ale skłaniam się ku zabudowie pralki w wysokiej szafce. Zobaczymy.

Tymczasem kombinuje jak by tu zaoszczędzić na styropianie. Mam jakieś 60m3 do kupienia,a podobno ma drożeć wiec chce go kupić teraz i złożyć w garażu (może się zmieści na styk).
Tylko teraz nie wiem jakiej firmy. W sklepie internetowym widziałem Austrotherm po jakieś 190 za m3, w lokalnym składzie mam styro o podobnych parametrach w cenie 189 m3 wiec żadna różnica a zawsze to bliżej i nie trzeba tego tirem wozić. Tylko w składzie mają izobau o którym nie widziałem za wielu opinii. Ktoś coś słyszał o tym styro?

marcko
16-01-2018, 15:38
Dzieki za podpowiedzi. Pewnie ostateczną decyzję podejmiemy jak będę musiał już kanalizację i wodę rozbić, jak zwykle na szybko :rolleyes: ale skłaniam się ku zabudowie pralki w wysokiej szafce. Zobaczymy.

Tymczasem kombinuje jak by tu zaoszczędzić na styropianie. Mam jakieś 60m3 do kupienia,a podobno ma drożeć wiec chce go kupić teraz i złożyć w garażu (może się zmieści na styk).
Tylko teraz nie wiem jakiej firmy. W sklepie internetowym widziałem Austrotherm po jakieś 190 za m3, w lokalnym składzie mam styro o podobnych parametrach w cenie 189 m3 wiec żadna różnica a zawsze to bliżej i nie trzeba tego tirem wozić. Tylko w składzie mają izobau o którym nie widziałem za wielu opinii. Ktoś coś słyszał o tym styro?

jakie parametry tego styro Cię interesują? i na co - elewacja, podłoga od razu?

Daniellos_
17-01-2018, 04:50
Poszukaj w necie badań styropianów wykonywanych przez instytuty badawcze. Można się sporo dowiedzieć o praktykach różnych producentów. Astro uważany za jednego z najlepszych producentów styro. Kupisz, przywiozą i już. Z cenami jest różnie. Rok po tym jak kupiłem swój to po wahaniach cenowych był w tej samej cenie.

Soczek1212
17-01-2018, 07:30
marcko Potrzebuje około 30m3 grafitowego na ściany 0,033 (mysle ze nie warto dopłacać do 0,031) i jakieś 26m3 na podłogę. Podłoga w dwóch warstwach 10+8cm (mam do ocieplenia 145m2) tu też bym chciał grafit o podobnych parametrach tylko wiadomo wytrzymałość koło 100. Chyba że podzielę na podłogę w garażu i resztę może wystarczyła by 80?

Soczek1212
17-01-2018, 07:36
Poszukaj w necie badań styropianów wykonywanych przez instytuty badawcze. Można się sporo dowiedzieć o praktykach różnych producentów. Astro uważany za jednego z najlepszych producentów styro. Kupisz, przywiozą i już. Z cenami jest różnie. Rok po tym jak kupiłem swój to po wahaniach cenowych był w tej samej cenie.

Dzięki za podpowiedz ,poczytam na pewno. Też dużo dobrego o Astro słyszałem dlatego mam rozterkę. W składzie obok zawsze mogę nadmiar oddać ewentualnie paczkę dokupić.

the_anonim
17-01-2018, 08:15
Tylko teraz nie wiem jakiej firmy. W sklepie internetowym widziałem Austrotherm po jakieś 190 za m3, w lokalnym składzie mam styro o podobnych parametrach w cenie 189 m3 wiec żadna różnica a zawsze to bliżej i nie trzeba tego tirem wozić. Tylko w składzie mają izobau o którym nie widziałem za wielu opinii. Ktoś coś słyszał o tym styro?

Hej
Wyrażę tylko moją opinię (podkreślam MOJĄ). Austro vs Izobau to jak porównywać auta z segmentu premium o tych najtańszych na rynku (oba jeźdzą pytanie tylko jak). Jest coś takiego jak "gwarantowany styropian" który mówi że jak kupujesz styro 031 to masz 031. Z tego co wiem ten znaczek mają*dwie firmy Austro i Knauf (ten drugi będzie zawsze kosztował parę oczek mniej), wszystkie inne firmy nie kwapią się by go zdobyć, nawet te duże i bogate jak Termoorganika (ciekawe dla czego:wiggle:). Dlatego wszystkie poza tymi dwoma firmami u mnie są wrzucone do jednego worka i na swoich deklaracjach mogą pisać co chcą bo klient to co najwyżej może sobie paczkę styro zważyć:P i być happy.

Pozdro i mam nadzieję że namieszałem w głowie:D

Soczek1212
17-01-2018, 08:40
Dzięki za podpowiedz the_anonim. Właściwie to rozjaśniłeś mi sprawę a nie namieszałeś :D

Myśle ze pójdę w coś sprawdzonego, u Ciebie widziałem knaufa i to jak pamiętam w dobrej cenie od któregoś z kolegów z forum tylko nie pamiętam niku. Podesłał byś może kontakt? Ciekawe jakie ma obecnie ceny.

marcko
17-01-2018, 08:51
Dzięki za podpowiedz the_anonim. Właściwie to rozjaśniłeś mi sprawę a nie namieszałeś :D

Myśle ze pójdę w coś sprawdzonego, u Ciebie widziałem knaufa i to jak pamiętam w dobrej cenie od któregoś z kolegów z forum tylko nie pamiętam niku. Podesłał byś może kontakt? Ciekawe jakie ma obecnie ceny.

fighter1983 - człowiek od styro knauf m.in

ja też skusiłem się na knaufa - po prostu wolę mieć konkretną jakość jak robię sam. Swiss jak pisał Danielos różnie widać może być, termoorganika miałem kilka razy i prostych wiele nie uświadczysz.
Co do lambdy ja jednak skusiłem się na 031, fakt raczej może się to szybko nie zwrócić, ale patrzyłem też na to że nigdy tego nie poprawię (a na pewno nie opłacalne).
austro i kanuf tylko rozważałem z tych powodów m.in co anonim.

co do fightera: (knauf jeszcze nie wiem jak w praktyce będzie,ale oglądałem sobie kilka szt i naprawdę wygląda nieźle - wziąłem etixx więc niby inna liga
w niecały tydzień od zamówienia miałem styro na budowie, bez problemów, ponaglania, wkurzania, więc lokalne hurtownie niech sobie....

izobau - daj sobie spokój - nic dobrego nie wyczytałem, choć jak kto lubi

the_anonim
17-01-2018, 10:14
Hej.
Skrobnąłem coś więcej u siebie w dzienniku.
Jeśli mogę reklamować ci kogoś to tu masz ceny fightera
http://med-bud.pl/styropian-fasada,c32,pl.html

Ja też jak marco uważam że robić to raz(bo nie poprawisz) i z dobrych materiałów. Ale sam zdecydowałem się na 032 jakoś szkoda mi było dać 15zł/m3 żeby mieć 031 ale prawda jest taka że to dalej promil w budżecie. Obecnie ja patrze na ceny to zrobił bym tak samo czyli 032 za 200zł niż 031 za 216zł. Jak ja zamawiałem to 031 było w cenie 198zł;). Od roku trudno przewidzieć czy ceny będą rosły czy spadały. Pogadaj z fighterem ja dzięki niemu się załapałem na starą dobrą cenę bo powiedział mi że jutro już będzie drożej i tak było.