PDA

Zobacz pełną wersję : Złe wiadomości dla użytkowników kotłów gazowych i olejowych.



KP
30-03-2005, 19:14
Zacytuję wiadomość podaną przez PAP :
"MF proponuje zrównanie akcyzy na oleje opałowy i napędowy
(PAP, pb/30.03.2005, godz. 18:55)

- Ministerstwo Finansów planuje zrównanie stawek podatku akcyzowego od olejów opałowych i napędowych - dowiedziała się w środę PAP w resorcie.

Resort finansów proponuje także objęcie podatkiem akcyzowym w wysokości 695 zł za 1 tys. kg gaz płynny propan-butan, jego mieszaniny i inne gazy płynne używane do celów opałowych. Taka stawka akcyzy obowiązuje obecnie dla gazu używanego do napędu samochodów.

Projekt zakłada między innymi obniżenie akcyzy na olej napędowy o zawartości siarki powyżej 0,001 proc. do 0,005 proc., z 1099 zł za 1 tys. litrów do 1028 zł za 1 tys. litrów. Jednocześnie do poziomu 1028 zł za 1 tys. litrów wzrosłaby stawka akcyzy od oleju opałowego. Obecnie wynosi ona 233 zł za 1 tys. litrów. Podwyżka podatku do 1028 zł dotyczyłaby też olejów napędowych przeznaczonych na cele opałowe.

Resort szacuje, że do końca roku z tego tytułu dodatkowo wpłynie do budżetu 2.000,7 mln zł.

Wprowadzenie regulacji dotyczących oleju opałowego i gazu używanego do opału nie przewiduje zwrotów akcyzy. Zdaniem urzędników, mogłoby to bowiem zrodzić próby wyłudzania takich zwrotów.

Projekt rozporządzenia został przesłany do konsultacji międzyresortowych oraz konsultacji ze środowiskiem dystrybutorów oleju. W projekcie określono, że ma wejść w życie tuż po zakończeniu sezonu grzewczego, 18 kwietnia tego roku.

W uzasadnieniu czytamy, że rozporządzenie wiąże się ?z koniecznością przeciwdziałania patologicznym zjawiskom wykorzystywania oleju opałowego jako napędowego oraz stosowania do napędu samochodów, nie opodatkowanych akcyzą gazów płynnych - propanu, butanu, mieszanin propanu-butanu i innych gazów płynnych sprzedawanych luzem, jak i w butlach przeznaczonych na cele opałowe".

Zrównanie stawek akcyzy oznacza m.in. ponadczterokrotny wzrost akcyzy na olej opałowy, przeciw czemu protestuje Polska Izba Paliw Płynnych.

"Zdecydowanie protestujemy przeciw zrównaniu stawek od olejów napędowych i opałowych. Oznacza to, że wzrosną koszty ogrzewania olejem opałowym, które w dużym stopniu zainstalowały instytucje użyteczności publicznej, jak przedszkola, żłobki, szkoły. Z jednej strony fiskus zyska na podwyżce, z drugiej będzie przesyłał te pieniądze, by dofinansować swoje jednostki budżetowe" - powiedziała w środę PAP prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Aurelia Kuran-Puszkarska."

Niestety na prima aprilis chyba jeszcze za wcześnie.

Mały
30-03-2005, 20:10
Czyli standardowo-cholerna banda darmozjadów znów chce sie dorabiac naszym kosztem."Bo to Polska właśnie"!

Pucek
30-03-2005, 20:17
Państwo nie może poradzić sobie z oszustami więc, wprowadzi odpowiedzialność zbiorową i kara wszystkich konsumentów :o
Postuluję żeby zapobiegając patologicznym zjawiskom wyłudzania VATu zwiększyć stawkę do 44% na wszystkie towary i usługi to dopiero zwiększą się wpływy do budżetu i kieszeni wyłudzaczy

ania
30-03-2005, 20:35
Najwyraźniej wcale Wam to nie przeszkadza. Gdyby Wam było naprawdę źle już dawno wyszlibyście na ulicę. Ale jak widać do stanu niezadowolenia jeszcze daleko. W innym kraju już dawno byłaby rewolucja - nikt nie dałby się tak długo i bezkarnie okradać!

Pucek
30-03-2005, 20:45
Najwyraźniej wcale Wam to nie przeszkadza. Gdyby Wam było naprawdę źle już dawno wyszlibyście na ulicę. Ale jak widać do stanu niezadowolenia jeszcze daleko. W innym kraju już dawno byłaby rewolucja - nikt nie dałby się tak długo i bezkarnie okradać!
Myślę, że już mało brakuje do stanu niezadowolenia i jeśli znajdzie się charyzmatyczny przywódca ludzie wyjdą na ulicę.

Grzesiek13
30-03-2005, 20:51
W takim razie jutro wynajdę kocioł na "akcyzę" to potanieje 8)

ania
30-03-2005, 21:07
Myślę, że już mało brakuje do stanu niezadowolenia i jeśli znajdzie się charyzmatyczny przywódca ludzie wyjdą na ulicę.

Czekam na tę chwilę z utęsknieniem.

Patos
31-03-2005, 05:16
:o :roll: Utopić drani w oleju czy zagazować gazem ? :P :wink:

MaBi
31-03-2005, 07:59
W takim razie jutro wynajdę kocioł na "akcyzę" to potanieje 8)
No to juz masz pierwszego klienta :lol:

31-03-2005, 09:16
Zgadzam sie z Puckiem, poziom spolecznej biedy i niezadowolenia oraz swiadomosc bycia okradanym przez panstwo jest tak wysoka ze lada moment dojdzie do wyjscia ludzi na ulice, oby nie było samosądów...

andrzej100
31-03-2005, 09:17
Nie wiem jak to nazwac, ale wyselekcjonowana grupa konsumentow ma byc dyskryminowana tylko dlatego, ze panstwo nie moze poradzic sobie z oszustwem.
Mnie ta informacja porazila, uzasadnienie rowniez.

mdzalewscy
31-03-2005, 09:24
nóż się w kieszeni otwiera

31-03-2005, 09:25
no nie przesadzajcie ze tym neizadowoleniem....

ja tam jestem zadowolony
ktos nas przeciez musi okradac
inaczej kasy bysmy mieli po prostu za duzo ;)

mnie boli tylko to ze okradaja nas takie patalachy, co to na kadym zlodziejstwie daja sie przylapac
ostatni wysyp afer to po prostu zenada
zrobmy jakis konkurs na inteligentnego zlodzieja
i bierzmy do rzadzenia tylko najlepszych fachowcow
a nie doliniarzy ;(

zibi2
31-03-2005, 11:26
E tam, czarnowidzicie. Polak nie zrobi rewolucji tylko kupi piec na śmieci.
Gratuluję pomysłodawcom podwyżki i życzę dalszych sukcesów w walce z wyłudzaczami i spekulantami.

pozdr

PS: do tego z badylarzami i kułakami

Carrrlos
31-03-2005, 16:40
taaaa kolejny piękny pomysł... tylko ten mądrala, który ten projekt wydumał zapomniał o polskiej specjalności:

akcyza w górę -----> biedne społeczeństwo ograniczy zakup gazu/oleju -----> spadną wpływy do budżetu z owej akcyzy ----> biedne społeczeństwo zacznie palić czymkolwiek (opony, PET, pestki) ----> większe zainteresowanie i wzrost cen drewna opałowego -----> dziki wyręb lasów, tu już sobie pofantaziowałem, ale te pierwsze 4 "zależności" zadziałają automatycznie :D

Jezier
31-03-2005, 17:10
Dochody do budżetu jednak wzrosną. Mniej oleju opałowego będzie sprzedanych na stacjach benzynowych oraz mniej butli 20-litrowych z propanem-butanem zostanie nocą przepompowana do zbiorników na stacjach z autogazem.

andrzejek
31-03-2005, 18:56
[y
(PAP, pb/30Resort szacuje, że do końca roku z tego tytułu dodatkowo wpłynie do budżetu 2.000,7 mln zł.



Urzednicy chcą podwyżki dla budzetu(?) , siebie, i stad cheć zarobienia dodatkowych wlasnie 2,7 m ld zl.A ich uzasadnienie, że walka z szarą streffą itp. to propagandowy bełkot, ktory ku mojemu zdziwieniu trafia do wiekszosci?????Przecież, żeby wyciagnąć pare zł na flachę alkoholik znajdzie zawsze świetny pretekst. Niestety, jesli jest sie obywatelem jakiekogokolwiek panstwa trzeba placić podatki.Jeśli ludzie zaczna palić weglem lub drewnem, wzrośnie na to haracz zwany czy to akcyzą czy też np. podatkiem ekologicznym, rzekomo hamujacym wycinki lasow czy zatruwanie co2 powietrza, kolejny pretekst dla naiwnych.Gdzie pojawiaja sie pieniadze i interes, tam pojawiaja sie urzednicy i podatki.Przecież kiedyś bandyci nie czekali na klientow na bezludnych traktach, tylko na tych, gdzie pojawialy sie bogate karawany..dziesiejsi bandyci nie są przecież głupsi.)))

sotap
31-03-2005, 19:13
:o :roll: Utopić drani w oleju czy zagazować gazem ? :P :wink:
A czy można zagazować cieczą?!?!?! :D :D

tadzel
31-03-2005, 19:23
No to trzeba policzyć od nowa. Może wyjdzie że taniej bedzie ogrzewać elektryka i dogrzewać kominkiem niz bulic za gaz płynny lub mazut.

Jayer
31-03-2005, 20:31
Jesli to faktycznie przejdzie i zostanie wcielone w zycie, tzn. moj dostawca zazyczy sobie 2,8 za litr oleju zamiast 1,8, to sprzedam olejaka i przejde na plan pierwotny i postawie piec na pelety. A wode bede podgrzewal prondem.
Ile to roboty, jak instalacja juz jest.

Pozdro
Jay

ania
01-04-2005, 15:09
Jesli to faktycznie przejdzie [...] to sprzedam olejaka

Tylko kto go wtedy od Ciebie kupi - chyba frajer jaki! :wink:

Jezier
01-04-2005, 15:14
Może kupi go ten co ma butlę z gazem :roll:

Peterek
01-04-2005, 15:25
Czyli co? Cena oleju napędowego będzie taka sama jak opałowego? Dlaczego Jayer pisze 2,8 a nie 3,40 co bardziej bliskie jest ze stacji paliw. Podobno lekki olej opałowy różni się tylko kolorem od napedowego (sprawdzona informacja :lol:, dopiero odbarwianie mu szkodzi ) czyli jeśli będzie tańszy od napędowego (np. 2.8) to i tak będzie można kantować.

Jezier
01-04-2005, 15:38
Akcyza wzrośnie o 80 gr. Ale może spadnie obrót więc wzrosną marże. Myślę, że ceny za opałowy i napędowy będą podobne.

Jayer
01-04-2005, 15:49
Aniu, moze sie taki znajdzie. :-) Tak jak pisze Jezier, moze to bedzie ten co ma butle ale na gaz...

Peterek Podaje przykladowa cene. Czytajac ten watek i publikacje w mediach, licze ze skoro dzis place 1,8 za litr oleju to potem wyjdzie jakies 2,8.

Jeszcze istnieje szansa, ze jest to zart primaaprilisowy.

KP
01-04-2005, 15:58
Akcyza wzrośnie ok. 80gr od litra oleju. Do tej kwoty trzeba doliczyć VAT 22%, czyli już mamy wzrost ceny około złotówki, a jeszcze nie ruszyliśmy tematu marż, które pewnie wzrosną kwotowo wraz ze wzrostem ceny. No oczywiście od tych marż odpowiednio wzrośnie również VAT.

jareko
01-04-2005, 16:26
na pewno moja wypowiedz bedzie niepopularna i zaraz zakrzyczony zostane ale ..... niestety moi drodzy - sami sobie taki rzad zgotowalismy. I na nic zda sie teraz lament ze nas chca wydoic do cna. Niebawem wybory i co sie szykuje? LPR po spolu z Samoobrona (maja sznase na bezwzgledna wiekszosc w paramencie) ster rzadow wezma w swoje rece - dopiero bedzie wesolo.
Niestety narod mamy taki jaki mamy :( i wystarczy by byle oszolom co obiecywac gruszki na wierzbie sie pojawi juz zdobywa elektorat. Chocby Stan Tyminski - czlowiek z nikad a co czwarty Polak na niego gosowal. Ponoc znow ma kandydowac na Prezydenta - zgroza !!!!
Nic sie nie zmieni jesli nie ulegnie zmianie ordynacja wyborcza a na to niestety sie nie zanosi. Przyjda kolejni z nikad i znow jakies buble w ustawodawstwie uchwala by tylko wybrani mogli kase z Panstwa wyciagnac.
Sadzicie ze wyjscie na ulice cokowiek odmieni? Znow dojda do glosu populisci i na slowach bez pokrycia wjada na stolki a tam prywata i tylko prywata kwitnie. Toz to jakby nasza cecha narodowa od stuleci. No bo jak nie przyciagac mamony pod siebie skoro do tej pory mialo sie tylko jedna pare podartych gaci?
Czarno widze nadchodzace lata i nie dlatego ze kolejny rzad bedzie nam pasa zaciskal tylko datego ze narod - sorki za ostre slowa - ciagle glupi

jacekm22
01-04-2005, 17:38
na pewno moja wypowiedz bedzie niepopularna i zaraz zakrzyczony zostane ale ..... niestety moi drodzy - sami sobie taki rzad zgotowalismy. I na nic zda sie teraz lament ze nas chca wydoic do cna. Niebawem wybory i co sie szykuje? LPR po spolu z Samoobrona (maja sznase na bezwzgledna wiekszosc w paramencie) ster rzadow wezma w swoje rece - dopiero bedzie wesolo.
Niestety narod mamy taki jaki mamy :( i wystarczy by byle oszolom co obiecywac gruszki na wierzbie sie pojawi juz zdobywa elektorat. Chocby Stan Tyminski - czlowiek z nikad a co czwarty Polak na niego gosowal. Ponoc znow ma kandydowac na Prezydenta - zgroza !!!!
Nic sie nie zmieni jesli nie ulegnie zmianie ordynacja wyborcza a na to niestety sie nie zanosi. Przyjda kolejni z nikad i znow jakies buble w ustawodawstwie uchwala by tylko wybrani mogli kase z Panstwa wyciagnac.
Sadzicie ze wyjscie na ulice cokowiek odmieni? Znow dojda do glosu populisci i na slowach bez pokrycia wjada na stolki a tam prywata i tylko prywata kwitnie. Toz to jakby nasza cecha narodowa od stuleci. No bo jak nie przyciagac mamony pod siebie skoro do tej pory mialo sie tylko jedna pare podartych gaci?
Czarno widze nadchodzace lata i nie dlatego ze kolejny rzad bedzie nam pasa zaciskal tylko datego ze narod - sorki za ostre slowa - ciagle glupi
Niestety musze sie zgodzic z Twym wywodem !!!
Prawda jest bardzo smutna - Polacy w swej masie nie grzesza madroscia i rozeznaniem sa bardzo naiwni ( by nie powiedziec glupi )
Byle jaki bucenty i krzykacz obieca gruszki na wierzbie - i ma od razu parenascie procent glosow ( patrz Lepper )
Nie wiem kiedy tzw ogol w Polsce zrozumie ze by komus dac trzeba komus zabrac!! Nikt z obecnej polskiej tzw klasy politycznej nie odwazyl sie powiedziec ,ze Polska jako panstwo zyje ponad stan - zadluzamy sie non - stop , w o wiele wiekszym stopniu niz za tow. Gierka , nikt tez nie odwazy sie powiedziec , ze tzw publiczna tzn bezplatna sluzba zdrowia to mrzonka i trzeba bedzie za nia placic !!! Nie rozumiem jak mozna sie nabierac na ta sama bajke - Tow Miller tez obiecywal wiele i co z tego wyszlo ????? Lepper i spolka to jacys cudotworcy ??
Nie wiem kiedy polacy pojmia te podstawowe zasady ekonomiczne i przestana liczyc na socjalistyczny cud .. Kiedy wymrze pokolenie skazone realnym socjalizmem????

jareko
01-04-2005, 18:39
Hmmmm...... milo slyszec iz nie jest sie odosobnionym w ocenie sytuacji w naszym kraju
Obawiam sie tylko ze sporo jeszcze wody w rzekach uplynie zanim pozostalosci socrealu znikna ze swiadomosci ogolu. Wszak przez tyle lat wpajano nam ze wszyscy mamy rowne zoladki - ile lat uplynie zanim to z pamieci wymazane zostanie? Pokolenie? Dwa? Trzy?

kret66
01-04-2005, 20:53
Naszczęście 100 m za moim domem rośnie piękny las, drzewka w nim starczy na kilka pokoleń, musimy się przyzwyczaić do złodziejstwa, jutro jadę do Castoramy po piłę spalinową :lol:

M@riusz_Radom
01-04-2005, 20:56
Na tym wszystkim tylko silniki Diesla chyba skorzystają

romka
01-04-2005, 20:58
politycy to wstrętne pasibrzuchy,bym powiedziała wiecej, ale niestety nie wypada.

jareko
01-04-2005, 21:09
Naszczęście 100 m za moim domem rośnie piękny las, drzewka w nim starczy na kilka pokoleń, musimy się przyzwyczaić do złodziejstwa, jutro jadę do Castoramy po ......
i tu myslalem ze po sznur w duzej ilosci na planowane globalne wieszanie tych co ze stolkow teraz zrzucimy (o ile zrzucimy :( ) :lol
A do zlodziejstwa to chyba sie nie przyzwyczaje
Pasibrzucha znam tylko jednego (JurasXR tu uklon w Twoja strone :) ) i prosze go nie obrazac bo czlek z niego ze wszech miar uczciwy i prawy, i pod tym wzgledem jakby z innej planety ;) - romka - inni to vxvxvxvxvxvxvxvxvx co przemilczalas bo nie wypada a trzeba wrecz po imieniu sprawy nazywac - jesli nie pomoze to chociaz nam ulzy ;)

romka
01-04-2005, 21:22
ale ,aż się cisną do ust takie słowa że eech!!!
cóż z tego że piszecie kontrargumenty,kiedy do nich nic nie dochodzi.
mają klapki na oczach .widzą tylko własny czubek nosa.patrząc na te komisje to mam ochotę kupić kałasznikowa i wszystkich powyszczelać.
oto polska właśnie??!!
niekiedy włącznie co z niektórymi z tych komisji/powyszczelać/
powinien tu być uśmieszek ,ale jeszcze nie doszłam jak to się wstawia.
to się wyżaliłam,no no,mam nadzieję że nie będę miała wizyty że nakłaniam do "zbrodniczych czynów" ha,ha ,ha

romka
01-04-2005, 21:25
chyba coś jest na rzeczy bo zaraz po wysłaniu wybiło mnie z serwera???

jacekm22
01-04-2005, 21:38
politycy to wstrętne pasibrzuchy,bym powiedziała wiecej, ale niestety nie wypada.
PSL i PIS przeciwko podniesieniu akcyzy na gaz i olej opalowy!
Moze ta debilna propozycja ustawy nie przejdzie ?!

Jezier
01-04-2005, 21:40
To nie jest propozycja ustawy tylko rozporządzenie ministra. Z tego co wiem to ministrem nie jest nikt z PiS ani PSL.

jacekm22
01-04-2005, 22:02
To nie jest propozycja ustawy tylko rozporządzenie ministra.
Wniosek prosty - pan minister jest kompletnym debilem!!

Jezier
01-04-2005, 22:03
Ja nic takiego nie napisałem.

Jayer
01-04-2005, 22:19
Jezier, Ty sie nie wykrecaj. :)
Mimo wszystko, czy jest debilem, czy nie jest, nie nam to osadzac. Wiadomo, ze zachowal sie nieprzyzwoicie. I miejmy nadzieje, ze nas niedlugo za swoje zachowanie przeprosi.

Patos
01-04-2005, 22:42
Naszczęście 100 m za moim domem rośnie piękny las, drzewka w nim starczy na kilka pokoleń, musimy się przyzwyczaić do złodziejstwa, jutro jadę do Castoramy po piłę spalinową :lol:
Tych drzew to szkoda, nie lepiej paru wstrętnych pasibrzuchów wyciąć tą piłą, bo jak ta plaga się porozmnaża i porozłazi to klęska murowana.

Jezier
01-04-2005, 22:49
:evil: I co palić nimi w piecu. Pachnie mi to kolejnym Auschwiz. :evil:

jacekm22
01-04-2005, 23:30
:evil: I co palić nimi w piecu. Pachnie mi to kolejnym Auschwiz. :evil:
A moze by tak w koncu zastanowic sie na kogo glosujemy ?!! I jakie beda tego konsekwencje ??!! Podwyzki akcyzy domaga sie LEWICOWY minister - ten od sprawiedliwosci spolecznej. :evil:

Jezier
01-04-2005, 23:42
Na ministrów się nie głosuje.

Jayer
01-04-2005, 23:59
Ministrowie to tez poslowie. Wiec wiadomo kto wybiera...

aga.sz
02-04-2005, 00:07
Takiej niespójności w działaniu i irracjonalności próżno szukać w innych krajach. Nasze ministerstwo sprawia wrażenie "chwytajacego sie brzytwy", nie ma skąd - to z tego co najłatwiej, nie myśląc o konsekwencjach pozafinansowych . Że też nikt nie może mieć na to wpływu?!!! Jak wygląda ta droga legislacyjna?

matth
02-04-2005, 01:33
Niebawem wybory i co sie szykuje? LPR po spolu z Samoobrona (maja sznase na bezwzgledna wiekszosc w paramencie) ster rzadow wezma w swoje rece - dopiero bedzie wesolo.

O ile mi wiadomo to w PRL nadal rzadzi nikt inny tylko PZPR,wiec nie rozumiem dlaczego straszysz ludzi LPR i Samoobrona.Przeciez to nie czlonkowie tych partii zamieszani sa w te wszystkie afery i to nie oni wymyslaja te wszystkie "cuda na kiju". Nie bardzo wiem jak mam traktowac Twoja wypowiedz,czyzbys cos sugerowal???Dla jasnosci ,nie jestem zwolennikiem zadnej z tych partii ale nie lubie jak ktos mnie straszy.

PS...."Z doswiadczenia.-Niejeden nie wie ,jak jest bogaty,az przekona sie, co za bogaci ludzie go okradaja..." F.Nietzsche.

Ja zas bede grzal pradem miedzy innymi dzieki Jezierowi, ktory to mnie przekonal do tego rozwiazania. I na koniec Nie dajmy sie zwariowac!!! Pozdrawiam

jareko
02-04-2005, 10:06
Tak - strasze. Strasze ludzmi ktorzy na komisjach sejmowych na liderow wyniesieni zostali, poklask zyskali i partie swe w gore rankingow wszelakich winduja.
Dlaczego strasze?
Taki Giertych - wizualnie nic do niego nie mam hehehe ale do jego pogladow? Owszem. Nie podoba mi sie wiele i dluga by to byla wyliczanka. Populistyczny program, nacjonalizm, ksenofobia itd... sporo tego
Taki Lepper - jak wzieli sie za niego spece od wizerunku pieknie wyglada - zawsze opalony, ladny garniaczek - taki ideal do reklamy pasty do butow lub papieru do d..... Co mozna sadzic o kandydacie na Prezydenta ktory prawo ma gdzies, sady ma gdzies itd.
Ulubienica mediow co ma kurwiki w oczach - Pani Renatka. Kupione glosy. kilka spraw w sadach
Powiedz mi matth - to sa twoim zdaniem kandydaci na pelnienie odpowiedzialnych funkcji w Panstwie?

Tlumaczenie ze oni nie sa zamieszani w afery dzisiejsze nie jest zadnym argumentem by na nich glosowac. To co do tej pory soba reprezentuja sugeruje wrecz jakie beda afery jak oni do zloba dojda.

Moim zdaniem do momentu gdy nie zmieni sie ordynacja wyborcza nic sie w tym kraju nie zmieni.
Taki Rydzyk powie w radiu MaRyja ze glosowac na Juzka czy Zdzicha - Juzek lub Zdzichu wygra kazde wybory.

Jayer
02-04-2005, 11:03
No to z watku raczej ekonomicznego, zrobila nam sie polityczna dyskusja :-), czyli w zasadzie bazar, a jak bazar to spytam czy ktos moze kupi mojego olejaka?

jacekm22
02-04-2005, 12:35
No to z watku raczej ekonomicznego, zrobila nam sie polityczna dyskusja :-), czyli w zasadzie bazar, a jak bazar to spytam czy ktos moze kupi mojego olejaka?
No bo niestety w Polsce gospodarka uzalezniona jest od polityki i politykow :cry: Powstrzymaj sie ze sprzedaza Twego pieca !
Nie sadze by ta debilna podwyzka przeszla!

jareko
02-04-2005, 12:43
fakt - sorki - zagalopowalem sie w zmianie watku - wybaczcie prosze
Moze kiedys dozyjemy czasow kiedy gospodarka bedzie zyla wlasnym torem a politrucy zajma sie wszystkim tylko nie rzucaniem jej klod pod nogi

Jayer
02-04-2005, 14:04
Jacek A to co sie jeszcze musi z tym debilnym pomyslem stac, zeby weszlo w zycie?
Nie dosc, ze paliwa same poszly do gory (PB95 po 3,9 pln) to jeszcze akcyza. Dzis moja dostawca krzyczy 2,35 pln za litr oleju.

jacekm22
02-04-2005, 15:22
Jacek A to co sie jeszcze musi z tym debilnym pomyslem stac, zeby weszlo w zycie?
Nie dosc, ze paliwa same poszly do gory (PB95 po 3,9 pln) to jeszcze akcyza. Dzis moja dostawca krzyczy 2,35 pln za litr oleju.
Nic specjalnego nie musi sie stac!! Panstwo polskie jest na nieustajacym finansowym ssaniu !!
Szuka sie pieniedzy gdzie sa ! Opodatkowanie nosnikow energii to najprostsza sprawa i pewna by zlupic wiecej kasy.Tylko pomysl dodatkowego opodatkowania oleju opalowego ( pomimo i tak bardzo wysokiej jego ceny !!) uwazam ze jest bardzo delikatnie okreslajac poroniony . Co moze tez swiadczyc o desperacji MF w poszukiwaniu co by tu jeszcze opodatkowac.....

Bogdan Chmielecki
02-04-2005, 16:57
W zasadzie z takich p..... pomysłów rządu mogę się tylko cieszyć !

POMPA CIEPŁA coś nie potrzebuje takich paliw

Ale "do rzeczy" : silnik benzynowy nie musi wcale palić benzyny (nie powiem co może, bo mi już na izopropanol co go oficjalnie do dolnych źródeł używam akcyzę nałożyli), także silnik diesla nie musi palić oleju napędowego, ani nawet opałowego (różnice są tu "po przecinku"). To że tzw. biopaliwa szkodzą silnikom to brednie !
Tak więc sobie pompą ciepła grzeję, a jak i na prad mi akcyzę zrobią, to przejdę na własne zasilanie (kogenerator - już zbieram podzespoły !!), a jak i na olej rzepakowy też zrobią akcyzę, to sobie chyba wiatrak i baterię jachtową założę, a jak jeszcze zrobią akcyzę na wiatr to chyba się wk... i wyjadę na Kubę (akcyz nie ma no i cieplej jakoś).
Zresztą mam i kominek, a jak dziś sobie po ogrodzie z sekatorem pochodziłem to i na jakie 3 tygodnie w zimie starczy (tylko ręka boli)

pzdr. dla "gazowników" i "olejarzy"

Leszko
03-04-2005, 11:50
Nie ma to jak EKOLOGIA -teraz będziemy palić węglem .

Bogdan Chmielecki
03-04-2005, 12:25
Na węgiel będzie podatek ekologiczny (to chyba oczywiste !)

Ko***y
03-04-2005, 21:50
romka-ULŻYJ SOBIE !

jacekm22
03-04-2005, 22:11
romka-ULŻYJ SOBIE !
???? :-?

Ko***y
03-04-2005, 22:58
politycy to wstrętne pasibrzuchy,bym powiedziała wiecej, ale niestety nie wypada.
:lol:

sakus
07-04-2005, 11:30
A tu małe porównanie
http://bi.gazeta.pl/im/5/2641/m2641805.jpg

I co na to nasi popier... ministrowie :evil:

zibi2
07-04-2005, 11:42
Na węgiel będzie podatek ekologiczny (to chyba oczywiste !)

Wtedy przyjdzie czas na stare opony i kubki po jogurtach.

Będąc w puszczy białowieskiej slyszałem taką przypowieść od przewodnika:
Car wprowadził koncesje na barcie, za użytkowanie nielegalnej barci groził stryczek. Koncesji wydano 500, kontrola wykazała 5 tysięcy działających barci w tej okolicy.

Nasi politycy są niestety równie bezmyślni jak ci sprzed 300 lat.

pozdr

Jezier
07-04-2005, 18:16
7.4.Warszawa - CIR informuje:

Rzecznik Rządu informuje, że Premier Marek Belka odbył
rozmowę z Ministrem Finansów Mirosławem Gronickim na temat
dotychczasowego przebiegu prac w podległym mu resorcie nad
rozporządzeniem MF, które miałoby zrównywać stawkę podatku
akcyzowego na olej napędowy i lekki olej opałowy oraz objąć tym
podatkiem gaz płynny propan-butan używany do ogrzewania.

Prezes Rady Ministrów polecił wstrzymać prace resortu
finansów nad tą regulacją. Stwierdził, że nie może być ona
wprowadzona dopóki nie zostanie opracowany kompleksowy i
skuteczny program osłonowy, który zapewniłby zrekompensowanie
wyższych kosztów ogrzewania przez odbiorców zbiorowych
i indywidualnych, jakie byłyby skutkiem wzrostu cen na te nośniki
energii.

Premier przyjął do wiadomości informacje Ministra Finansów
wskazujące na to, że celem dotychczasowych prac nad
rozporządzeniem MF nie był cel fiskalny (gdyż wpływy w skali
całego budżetu byłyby niewielkie), lecz zamiar wyeliminowania
szarej strefy i strat wynikających z nieuczciwych praktyk
wykorzystywania oleju opałowego o niższej akcyzie do celów, jakim
powinien służyć olej napędowy. Premier wskazał, że konieczne
wyeliminowanie patologii w obrocie tymi nośnikami energii nie może
się jednak odbyć bez równoczesnego zabezpieczenia licznych grup
społecznych przed wzrostem kosztów utrzymania.

jurg
07-04-2005, 19:56
No tak, tylko że w punktach sprzedaży olej opałowy doszedł już do 2,34 zł za litr. Na moje pytanie skąd taka cena (dwa tygodnie temu było 2,07) otrzymałem odpowiedź - BO WCHODZI AKCYZA. Na moje stwierdzenie, że owszem , ale dopiero po 18 kwietnia, otrzymałem głupi uśmiech (wręcz szyderczy) z komentarzem - teraz już cena rośnie i tyle.
Ciekawe czy teraz po zapowiedzi rzecznika rządu, że wprowadzenie akcyzy zostaje odłożone - uśmiech będzie ten sam a cena ....?????

Jezier
07-04-2005, 20:01
Sprzedawcy chcieli na tym szybko zarobić. Wiadomo, że sporo osób zatankowałaby zbiorniki do pełna przed wejściem akcyzy. Skoro akcyza nie wejdzie cena spadnie bo kto teraz będzie tankował :roll:

andrzej100
08-04-2005, 09:59
Jak pewnie juz wiecie rzad przestraszyl sie szumu przy tej akcyzie i wstrzymal ja. Mam nadzieje, ze juz nie wroca do tematu. :)

Ko***y
08-04-2005, 10:25
Optymista!Przyjdzie nowa ekipa,jeszcze nie urządzona.Wrócą do tematu,może w mniejszym stopniu,ale będa potrzebowali DUŻO kasy!

jacekm22
30-05-2006, 19:01
Optymista!Przyjdzie nowa ekipa,jeszcze nie urządzona.Wrócą do tematu,może w mniejszym stopniu,ale będa potrzebowali DUŻO kasy!
No wlasnie !
Jest nowa ekipa , ktora od jesieni zapowiada zrownanie akcyz napedowego z opalowym .Slyszalem , ze roznica w akcyzie ma byc zwracana wlasicielom piecy olejowych . Czy ktos moze zna jakies konkrety w tej sprawie ??

Szarbia
31-05-2006, 07:06
Dom Pasywny nas wyzwoli :lol: :lol:

zibi2
31-05-2006, 11:50
Dom Pasywny nas wyzwoli :lol: :lol:

Na to już wymyœlono radę - podatek katastralny :lol:

jacekm22
31-05-2006, 15:40
Dom Pasywny nas wyzwoli :lol: :lol:

Na to już wymyœlono radę - podatek katastralny :lol:
Jak widze same konkretne odpowiedzi na moje pytanie .... :roll:

jacekm22
31-05-2006, 17:07
Znalazlem !! :) I wlascielom piecy olejowych do przeczytania podaje :
Projekt MF o zwrocie części wydatków za olej opałowy
(PAP, tm/24.05.2006, godz. 18:15)

Zwrot części wydatków na olej opałowy w związku z planowaną podwyżką akcyzy - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy, zamieszczony na stronach internetowych resortu.

MF chce od 1 września br. zrównać stawki akcyzy na oleje opałowy i napędowy, co oznacza podwyżkę akcyzy oleju opałowego z obecnych 232 zł za 1 tys. litrów - do 1.048 zł za 1 tys. litrów.

Jak uzasadnia resort, pomoże to zapobiegać patologii na rynku paliw płynnych (używanie oleju opałowego do celów napędowych), a jednocześnie dzięki zwrotowi nie wzrosną koszty ogrzewania.

Ustawa o zwrocie części wydatków ma wejść w życie 1 września 2006 r. i obowiązywać przez 6 lat - do 31 sierpnia 2012 r.

Zgodnie z projektem, uprawnione osoby otrzymają zwrot 1 zł za 1 litr zakupionego oleju. Będzie to dotyczyć wydatków na ogrzewanie budynków mieszkalnych, szkół, szpitali i zakładów opieki zdrowotnej, z wyłączeniem budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie resort zastrzega, że kwota zwrotu nie może w okresie grzewczym przekraczać 17 zł za m.kw. domu.

Zwrotu będą dokonywać gminy na pisemny wniosek uprawnionego, z załączonym oryginałem faktury za zakup oleju. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego konieczne będzie zarejestrowanie uprawnionego podmiotu w gminie. Ma to umożliwić kontrolowanie, czy olej jest rzeczywiście używany do ogrzewania. Wnioski o zwrot będą składane po zakończeniu okresu grzewczego - od 1 do 31 kwietnia.

Według resortu, trudno jest oszacować skutki budżetowe projektu, ponieważ wymaga to oszacowania wielkości szarej strefy w zużyciu oleju opałowego do celów napędowych. "Można jedynie zakładać, że wprowadzenie takiego rozwiązania może przynieść wzrost dochodów budżetowych nawet do 2 mld zł w ciągu roku" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Resort chce też od 1 września podnieść akcyzę na gaz płynny do napędu samochodów z obecnych 695 zł na 1 tys. kg do 1000 zł na 1 tys. kg. Dodatkowe wpływy do budżetu z tego tytułu szacowane są na 500 mln zł rocznie.

Planom podniesieniu akcyzy na olej opałowy przeciwna jest Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP). Jak powiedział niedawno PAP Mirosław Kulak z Izby, zwroty podatku nie zmniejszą szarej strefy, ale będą wykorzystywane do nieuczciwego wyciągania pieniędzy budżetowych.

"W Polsce powinniśmy zastosować rozwiązania niemieckie, polegające na tym, by sprzedaż oleju opałowego, gazu w butlach, gazu grzewczego, była możliwa tylko na imienne faktury. Nikt nie pokusi się, by kupować na fakturę imienną np. 100 butli z gazem propan-butan do kuchenki gazowej" - powiedział Kulak.

Szarbia
01-06-2006, 06:44
No tak, kolejne farmazony socjalistyczne.
A moze by tak po prostu obnizyc cene oleju napedowego do poziomu opalowego, co?

Jacekm22 - no ofence :)

opell
01-06-2006, 08:26
Witam Fajne porównanie ile można kupic tego oleju, a może by tak przestać kupować gaz i olej niech te bubki stracą troche kasy to może sie opamiętaja (benzyne też można było by nie kupować tak przez tydzień) to byłby ubaw. A tak trza się meczyc w tym cholernym kraju :) !!!

duszabar
08-06-2006, 07:47
Czy 17 zł za m2 nie jest troche za mało????

m.dworek
08-06-2006, 10:59
Najwyraźniej wcale Wam to nie przeszkadza. Gdyby Wam było naprawdę źle już dawno wyszlibyście na ulicę. Ale jak widać do stanu niezadowolenia jeszcze daleko. W innym kraju już dawno byłaby rewolucja - nikt nie dałby się tak długo i bezkarnie okradać!
Myślę, że już mało brakuje do stanu niezadowolenia i jeśli znajdzie się charyzmatyczny przywódca ludzie wyjdą na ulicę.



malo z krzesla nie spadlem ;) ;) ;)
po prostu swietny tekst ;)

malo brakuje ;)
czlowieku - piszesz o polsce?
czy o jakim innym kraju?

bo w polsce ludzie juz od dawna nie sa niezadowoleni- oni sa udupieni
i trzymaja mordy .... jak to sie mowi
to normalne niewolnictwo

oczywiscie mowie o wiekszosci a nie o wszystkich

jacekm22
10-06-2006, 16:16
No tak, kolejne farmazony socjalistyczne.
A moze by tak po prostu obnizyc cene oleju napedowego do poziomu opalowego, co?

Jacekm22 - no ofence :)
Fakt pelny socjalizm :cry:
Zastanawiamy sie na zmiane pieca - na ekogroszek - mieszkamy w zach Malopolsce , takze jestesmy skazani na wegiel . Tylko zeby w tzw miedzyczasie za pare lat tego ekogroszku nie oakcyzowali i nie oblozyli podatkiem ekologivcznym..... :wink:

Ankot
26-07-2006, 20:24
No to pozostaje tylko jeszcze kogeneracja - czyli produkcja prądu i ciepła w skojażeniu . Nalezy zbudować kogenerator zasilany bigazem ( a raczej gazem generatorowym) z zgazowania odpadów drewna. Ciepło z niego do ogrzewania chałupy a nadmiar prądu do sieci elektroenergetycznej. Zakłady Energetyczne mają obowiazek odkupu takiej energii. Troche sobie policzyłem i podumałem i mię wyszło ,że za ogrzewanie domu nam jeszcze zapłacą :lol: :lol: :lol:
Powaznie : to nie zart.
Jedyne ograniczenie jest takie ,ze na to moze sobie pozwolic własciciel duzego domu wolnostojacego z pomieszczeniem piwnicznym które mozna by zadaptować na agregatownię. Trzeba tez pomysleć o składowaniu paliwa.
Drugim problemem jest to ,ze nikt w Polsce czegoś takiego nie produkuje............... Osobiscie wziałem się za ten temat od podstaw i planuje uruchomienie czegos takiego juz w biezzacym sezonie grzewczym. 8)

SNCF
26-07-2006, 20:45
Zacytuję wiadomość podaną przez PAP :
"MF proponuje zrównanie akcyzy na oleje opałowy i napędowy
(PAP, pb/30.03.2005, godz. 18:55)


a jak napisalem wątek:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73261&highlight=

to 0 zainteresowania

a Wy tu mówicie ze ludzie wyjdą na ulicę !!
kto , pytam kto - polacy, byleby jemu bylo dobrze a innemu to juz moze....