PDA

Zobacz pełną wersję : Seko Bawaria 24kW - możliwość spalania miału węglowego - praktyka



harnasx
29-11-2016, 13:46
Witam!

Chciałem zapytać czy ktoś z Was pali w takim kotle wyłącznie miałem i jakie są Wasze opinie w tym temacie :)

Mój stary kocioł miałowy kończy żywot ( przecieki) i muszę coś w zamian zainstalować.

(domek 180m2 ocieplony 15cm steropian, poddasze 25cm wełna - stary zasypowiec miałowy pozwalał opalić sezon 3 tonami miału i 1m3 drewna + plus jakieś "patyki" na ogrzewanie ciepłej wody poza sezonem)

pozdrawiam

Mario1969/1
29-11-2016, 19:21
Kocioł o takiej mocy i twoim ociepleniu jest znacznie przewymiarowanym. nie mniej niż 30% a być może i połowę za duży.

harnasx
29-11-2016, 21:25
Kocioł o takiej mocy i twoim ociepleniu jest znacznie przewymiarowanym. nie mniej niż 30% a być może i połowę za duży.

sugeruję się tym co mam teraz - zasypowy ze sterownikiem i dmuchawą 25kW (3m2 powierzchni) dodatkowo z tego co się zorientowałem palniki w tych kotłach z podajnikiem (np o mocy 15kW 20kW czy 24kW są dokładnie te same kotły natomiast mają trochę większą powierzchnie wymiany i większą pojemność wody - są po prostu nieco większe wraz z mocą)

Mario1969/1
29-11-2016, 21:48
To się nie sugeruj bo zasypowy z dmuchawą palony tradycyjnie czyli na żar sypany węgiel to ma max 30-35% wydajności . Co powiesz o 400m2 nieocieplonego domu ogrzewanych kotłem 23kW. Cały temat http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20059-kocio%C5%82-ogniwo-eko-plus-m-26-opinie-u%C5%BCytkowanie-za-i-przeciw/ ostatecznie ogniwo nie dało rady jednak "mniejszy mocowo" RBR 23 kW spokojnie daje radę. Policz sobie http://cieplowlasciwie.pl/start i koniecznie wrzuć link z wynikiem. Nie sugeruj się tym co "fachowcy" sprzedawcy i hydraulicy będą Tobie bajać no chyba, że ktoś wspomni o 15kW. Dodam na koniec że im więcej kocioł w postoju tym mniejsza jego sprawność. Czy w zasypowym czy też w retorcie cały czas powinien się palić żywym ogniem bez kiszenia. Obecnie poniżej 0 stC twoja chałupa powinna pożerać węgla 0,8-1,3/h ok 20-30 doba przy pow 22stC w pomieszczeniach.
Aha jeszcze do miału tak jak u Ciebie liczy się kocioł zasypowy o ok 30% większy, nie wiem jak jest z miałem w podajnikowym.