PDA

Zobacz pełną wersję : Wniosek o ustalenie warunków zabudowy - kilka pytań



29-11-2016, 14:30
Dzień dobry, zacznę od tego, że posiadam działkę rolną o powierzchni 1ha, Mam zamiar wydzielić z niej 1200 metrów kwadratowych i zbudować tam dom. Jestem w trakcie kompletowania dokumentów i właśnie mam zamiar złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Widzę, że w każdej gminie jest inny wniosek i nie wiem do końca jak wypełnić tej mój z mojej gminy. W związku z tym mam kilka pytań co mam wpisać do wniosku na pytania takie jak:

1) Pytanie: "inwestycja polegająca na" I co mam tam wpisac? Jeżeli chce budować dom to zabudowa mieszkaniowa? Czy Dom jednorodzinny?
2) Pytanie: "charakterystyka zagospodarowania działki"
3)Pytanie: "usytuowanie obiektu na działce" Chodzi im o określenie linii zabudowy oraz wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki, terenu. Więc jak mam ustalić ta linię zabudowy oraz jak określić tą wielkość powierzchni zabudowy? Jeżeli chce wybudować dom ok 100 m2 na działce 1200m to mam wpisać ok10%? Bo nie rozumiem...
4) Pytania o charakterystykę planowanej budowy, mam tam wpisać dane z projektu? Powiem szczerze, że jeszcze nie wybrałem danego projektu, bo na to jest czas. Chyba, że już muszę mieć gotowy projekt i na nim bazować. Tam mam wpisaćprzeznaczenie budynku, powierzchnie zabudowy, liczbe kondygnacji, szerokość elewacji frontowej, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, gzymsu lub attyki oraz geometrie dachu. Wpisać tam coś mniejwięcej czy muszę dokładnie określić co ma ile mieć?

z góry dziękuję za odpowiedzi,
pozdrawiam

Busters
29-11-2016, 14:51
Proponuje wybrac sie do gminy. Tam z pewnoscia pomoga i wytlumacza co i jak. Ja jak skladalem wniosek o WZ to bez problemu uzyskalem wszystkie odpowiedzi.
Skoro kazda gmina ma inny wniosek i inne wymagania, to dana gmina najlepiej bedzie wiedziala co i jak. Urzednicy nie gryza, od tego sa zeby pomoc!!

29-11-2016, 15:03
Gdyby to tak było fajnie jak Pan mówi to byłoby super :) Każda gmina ma innych urzędników.

LukasDoUrden
29-11-2016, 15:15
U mnie były podobne pytania, konsultowałem je z pracownikiem w gminie i z tego co pamiętam:

1) Pytanie: "inwestycja polegająca na" I co mam tam wpisać? Jeżeli chce budować dom to zabudowa mieszkaniowa? Czy Dom jednorodzinny?

polegająca na budowie domu mieszkalnego jednorodzinnego parterowego z garażem (tutaj według tego co budujesz)

2) Pytanie: "charakterystyka zagospodarowania działki"

tutaj miało być chyba że działka na potrzeby mieszkalne nie mająca wpływu na środowisko naturalne - ale nie jestem pewien czy tak to brzmiało.

3)Pytanie: "usytuowanie obiektu na działce" Chodzi im o określenie linii zabudowy oraz wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki, terenu. Więc jak mam ustalić ta linię zabudowy oraz jak określić tą wielkość powierzchni zabudowy? Jeżeli chce wybudować dom ok 100 m2 na działce 1200m to mam wpisać ok10%? Bo nie rozumiem...

piszesz że budynek ma mieć mniej więcej tyle na tyle m, ma być oddalony od drogi (granicy działki) o tyle metrów, no i w przybliżeniu zajmie tyle a tyle procent. U mnie to wystarczyło.

4) Pytania o charakterystykę planowanej budowy, mam tam wpisać dane z projektu? Powiem szczerze, że jeszcze nie wybrałem danego projektu, bo na to jest czas. Chyba, że już muszę mieć gotowy projekt i na nim bazować. Tam mam wpisać przeznaczenie budynku, powierzchnie zabudowy, liczbę kondygnacji, szerokość elewacji frontowej, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, gzymsu lub attyki oraz geometrie dachu. Wpisać tam coś mniej więcej czy muszę dokładnie określić co ma ile mieć?

Wpisz wartości na wyrost. Chodzi o to ze jak wpisze że ma mieć wysokość kalenicy tyle i tyle to jak dostaniesz warunki, nie możesz tego przekroczyć. Wiec nie mając projektu wpisz liczbę z pewnym marginesem żeby na pewno się zmieścić. Tak w moim przypadku było (a o warunki wniosek szedł też bez konkretnego wybranego projektu).

Bejaro
29-11-2016, 20:32
Chcesz złożyć wniosek o WZ do działki przed podziałem? Nic Ci to nie da bo jak podzielisz to zmieni się nr działki i jej powierzchnia itp...

A działek rolnych nie da się zgodnie z nową ustawą dzielić na mniejsze niż 3000m

30-11-2016, 13:03
To w jaki sposób mam sobie przerobić z 1 ha 1200 metrów kwadratowych na działkę budowlaną? Jakie są teraz procedury i jakie dokumenty powinienem złożyć?

Bejaro
30-11-2016, 20:38
To w jaki sposób mam sobie przerobić z 1 ha 1200 metrów kwadratowych na działkę budowlaną? Jakie są teraz procedury i jakie dokumenty powinienem złożyć?

Nie ma takiej procedury na tym polega ochrona gruntów rolnych ustawa obowiązuje od maja tego roku.

Jeśli masz działkę to WZ i pozwolenie na całość a potem podzielisz.

30-11-2016, 20:56
To jeżeli otrzymam pozytywną decyzję z gminy to mogę podzielić całe pole na działki budowlane czy tylko tyle ile chce czyli wydzielić z tego pola jedną działkę budowlaną, a resztę zostawić jako grunt rolny?

Marcin34_Śl
30-11-2016, 21:14
A jaką masz klasę ziemi? ŁIII, RIV????

Bejaro
30-11-2016, 21:49
Samo WZ nic nie zmieni bo ewidencji gruntów dalej działka będzie rolna.

szymek008
30-11-2016, 21:58
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że WZ są wystarczającym dokumentem do podziału działki rolnej na mniej niż 30 arów. Wszystko zależy od tego co Ci powiedzą w gminie, a dokładniej w starostwie gdzie będziesz tą działkę dzielić. Znajdź dobrego geodetę i nie powinno być problemów.

W moim przypadku była to klasa 4, nie wiem jak to by wyglądało w przypadku lepszej.

Co do uzupełnienia wniosku to idź do gminy, bo każda będzie miała inne zasady. U mnie np. nie wolno mi było wpisywać informacji że inwestycja polega na budowie domu jedn. z garażem - kazano mi napisać tylko i wyłącznie "budowie domu jednorodzinnego". Nigdzie nie pojawiło się slowo "garaż" pomimo że budujemy go i nie jest połączony z bryłą budynku (a w zasadzie jest, ale tylko drobnym zadaszeniem nad przejściem pomiędzy domem a garażem).

kaszpir007
30-11-2016, 22:01
Jeśli jest to działka rolna to podzielisz ją na minimum działki 3000m2 , tak mówią nowe przepisy z maja ...
I teraz uwaga ....

Ty możesz się na tej działce budować , nawet tej 1ha bo prawo nie działa wstecz , ale jeśli nawet podzielisz działkę na działki po 3000m2 to ... nie sprzedasz tych działek nikomu , no chyba że rolnikowi , skarbowi Państwa , Lasom Państowych lub ... kościołowi ...

Żadna kancelaria prawna nie wystawi aktu notarialnego na działkę która ma 3000m2 i więcej która ma wydana WZ później niż koniec kwietnia 2016.

Ale jest jeszcze jeden mały "problem".
Wybudujesz sobie dom na tej działce 1ha bez problemu ale .. jakbyć chciał kiedyś sprzedać dom to możesz tylko ... rolnikowi

szymek008
30-11-2016, 22:15
Kaszpir007 - Mialem WZ wydane po 30 maja. Działka 100% rolna 4 klasa. Wydzieliłem 28 arów z 50.

kaszpir007
01-12-2016, 06:13
Kaszpir007 - Mialem WZ wydane po 30 maja. Działka 100% rolna 4 klasa. Wydzieliłem 28 arów z 50.

To widać przepisy (nowe) jedno a rzeczywostość to drugie ...

01-12-2016, 15:04
No nic, wypiszę ten wniosek, zaniosę do gminy i zobaczymy co się bedzie działo. Pole jest klasy V i VI, mam nadzieję, że nie będą robić problemów i że będę mógł wydzielić mniej niż 3000 metrów, bo to jednak trochę dużo. Aż tyle mi nie potrzeba.
A takie jeszcze pytanie. Jeżeli by zmienili mi pole w MPZP na działki budowlane to mógłbym sprzedać te działki innym osobom niż rolnikom?

Konrad Podgórski
01-12-2016, 15:10
Ja również dzielę swoją działkę 3000m2 z WZ wydanym po 30 kwietnia na 2.

Mam już procedurę podziału na ukończeniu ale wstrzymuję się ze złożeniem do gminy, rozpocznę budowę, wytycze budynek, zniweluję teren i dopiero wtedy sfinalizuję podział. W przeciwnym wypadku miałbym nieważne WZ i znowu czekać trzeba by było 8 miesięcy

Bejaro
01-12-2016, 15:15
Ja również dzielę swoją działkę 3000m2 z WZ wydanym po 30 kwietnia na 2.

Mam już procedurę podziału na ukończeniu ale wstrzymuję się ze złożeniem do gminy, rozpocznę budowę, wytycze budynek, zniweluję teren i dopiero wtedy sfinalizuję podział. W przeciwnym wypadku miałbym nieważne WZ i znowu czekać trzeba by było 8 miesięcy

A działka równo 3000 ???

Może w tym haczyk nie jest większa tylko równa?

Bejaro
01-12-2016, 15:17
Kaszpir007 - Mialem WZ wydane po 30 maja. Działka 100% rolna 4 klasa. Wydzieliłem 28 arów z 50.

Masz już prawomocną decyzję podziałową ?

Jeśli tak to interpretacja przepisów u nas jednak czasem działa na plus obywatela.

Edit
doczytałam że budujecie rozumiem że na wydzielonej działce z PNB dla niej wydanym ?

Konrad Podgórski
01-12-2016, 15:22
A działka równo 3000 ???

Może w tym haczyk nie jest większa tylko równa?

Ustawa wyklucza działki mniejsze niż 3000m2, u mnie jest 3000 więc się łapie.

Kluczem były WZ na budynek jednorodzinny mieszkaniowy

Podział nieruchomości jest możliwy w oparciu o WZ, czytałem o tym zapis w ustawie, niestety tak z głowy nie pamiętam gdzie to było

Bejaro
01-12-2016, 15:40
Ustawa wyklucza działki mniejsze niż 3000m2, u mnie jest 3000 więc się łapie.

Kluczem były WZ na budynek jednorodzinny mieszkaniowy

Podział nieruchomości jest możliwy w oparciu o WZ, czytałem o tym zapis w ustawie, niestety tak z głowy nie pamiętam gdzie to było

A masz pozwolenie na budowę zgłosiłeś rozpoczęcie prac?

kaszpir007
01-12-2016, 16:19
Ustawa mówi o działkach 3000m2 i większych.... I tu jest problem... U mnie było sporo nerwów i kombinowania bo abym mógł kupić działkę 3000m2 ważna była pieczątką z datą na wz

Konrad Podgórski
01-12-2016, 16:55
A masz pozwolenie na budowę zgłosiłeś rozpoczęcie prac?

Jeszcze czekam, procesuje się. Podział dokończę po rozpoczęciu prac i zdobyciu jakiś wpisów do dziennika budowy

szymek008
01-12-2016, 19:59
Polecam artykuł w tym temacie:
http://blog.roczniak-tokarczyk.pl/jak-sprzedac-nieruchomosc-rolna-bez-ograniczen/

04-12-2016, 19:15
Mam jeszcze 2 pytania:
1) W pytaniu usytuowanie obiektu na działce mam wpisać ile procent ma zająć mniej więcej dom na całej działce (w moim przypadku 1ha) czy na powierzchni działki jaką chciałbym wydzielić z tego gruntu rolnego?
2) Wodociągi napisały, że nie podłączą mi wody, ani nie będę mógł podłączyć się do kanalizy, bo tamtą drogą nie idzie, ale mogą wywozić tzw. szambo. Chciałbym w związku z tym wybudować studnie oraz przydomową oczyszczalnie ścieków. I na wniosku mam takie coś jak powierzchnie zabudowy zbiorników etc. I tam mam wpisać pojemność tej oczyszczalni oraz studni? Jeżeli tak to jakie wartości tam wpisać?

15-12-2016, 14:39
Wniosek został złożony, jednak po tygodniu Pani z gminy dzwoni, że nie można tam nic budować, bo nie ma dobrego sąsiedztwa i jeżeli ktoś się tam kiedyś wybuduje to ja też będę mógł. Czy taki argument jest wystarczający? Poprosiłem oczywiście, żeby na piśmie mi napisali ów odmowę. Jaka jest dalsza procedura? Można się gdzieś odwołać?

I jeszcze jedno pytanie. Jeżeli faktycznie nic nie będę mógł zrobić na dzień dzisiejszy, to czy jest jakiś wniosek, aby uwzględnili mnie przy kolejnej korekcie MPZP? Bo na razie dla mojej działki rolnej nie ma MPZP.
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-12-2016, 08:40
może ten artykuł będzie pomocny :
http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/miejscowy-plan-zagospodarowania-przestrzennego,132_11317.html

16-12-2016, 19:27
Tylko, że u mnie jest taka sytuacja, że nie ma dla mojej działki rolnej żadnego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego składałem wniosek o ustalenie warunków zabudowy.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-12-2016, 12:39
Wniosek zawsze możesz składać, natomiast Warunki Zabudowy ( w przypadku braku PM ) mogą zostać wydane na podstawie Ustawy o Planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20030800717

w tym po spełnieniu Art. 61. 1.
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi. "

- a do Planu ( jeśli jest uchwalany ) zawsze możesz się odnieść

17-12-2016, 13:57
Najbardziej mnie nurtuje punkt pierwszy o tym, że co najmniej jedna działka musi być zabudowana z tej samej drogi publicznej. Formalnie tak właśnie jest, ponieważ wjeżdżając w ów drogę są domy, później są same pola (w tym ta moja działka) i po ok 2 km znowu są zabudowania. Tak więc moja działka jest mniej więcej po środku tej drogi, gdzie z jednej i z drugiej strony są zabudowania, a między drogą są pola gdzie jest też moja działka rolna. Zaś patrząc w bok, czyli za moją działką też są zabudowania jakieś 500 metrów dalej, jednak tam już droga nie prowadzi. Nie wiem jak interpretować ten punkt. Bo jeżeli chodzi o najbliższe sąsiedztwo, to jest pole z jednej i z drugiej strony.

Jeżeli chodzi o MPZP to widnieje w gminie na biało, czyli nie ma MPZP.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-12-2016, 14:41
aby ustalić WZ dla danej działki, Urząd musi dokonać ANALIZY istniejącej zabudowy ( na podstawie obowiązujących Ustaw, Rozporządzeń ). W pierwszej kolejności ustala obszar wokół terenu objętego wnioskiem.
" Granice obszaru analizowanego wyznacza się na kopii mapy, o której mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1 ustawy, w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 metrów "
- no i to jw są odległości minimalne, natomiast nie wiem, czy analiza może odnieść się do zabudowy, która jest 1/2 km dalej, jako "działki sąsiednie " zabudowane.

22-12-2016, 17:45
Witam serdecznie.
Trochę się moja sprawa wyjaśniła. A mianowicie nie dostanę zgody na budowę przez gminę ponieważ nie ma żadnych zabudowań w nie mniejszej odległości niż 3-krotność szerokości frontu mojej działki. Tak więc nie spełniam warunku "dobrego sąsiedztwa".
Ale pojawiła się alternatywa, czyli poprzez wydzielenie i zdobycie warunków zabudowy poprzez planistkę z biura urbanistycznego. Dzwoniłem do planistki i mówiła, że trzeba zrobić studium i wydzielić działki oraz drogę na działce rolnej. Według niej jeżeli to zrobi, to tylko składam wniosek do starostwa o pozwolenie na budowę i mogę się budować. A reszte działek sprzedać.

Wygląda to zbyt wspaniale... dlatego się zastanawiam czy nie mam w tym jakiegoś haczyka. Proszę o odpowiedź jak to faktycznie wygląda. Czy jest to możliwe do realizacji, czy też to jakaś bujda.
Pozdrawiam

Konrad Podgórski
22-12-2016, 18:46
Witam serdecznie.
Trochę się moja sprawa wyjaśniła. A mianowicie nie dostanę zgody na budowę przez gminę ponieważ nie ma żadnych zabudowań w nie mniejszej odległości niż 3-krotność szerokości frontu mojej działki. Tak więc nie spełniam warunku "dobrego sąsiedztwa".
Ale pojawiła się alternatywa, czyli poprzez wydzielenie i zdobycie warunków zabudowy poprzez planistkę z biura urbanistycznego. Dzwoniłem do planistki i mówiła, że trzeba zrobić studium i wydzielić działki oraz drogę na działce rolnej. Według niej jeżeli to zrobi, to tylko składam wniosek do starostwa o pozwolenie na budowę i mogę się budować. A reszte działek sprzedać.

Wygląda to zbyt wspaniale... dlatego się zastanawiam czy nie mam w tym jakiegoś haczyka. Proszę o odpowiedź jak to faktycznie wygląda. Czy jest to możliwe do realizacji, czy też to jakaś bujda.
Pozdrawiam

Coś naciągają, Studium gminy nie zmienia się ot tak dla jednego inwestora nawet z wieloma hekrarami ziemi, u mnie w gminie obecne studium jest z 2013 roku a poprzednie było w roku 2000

Najpierw jest studium które określa plany gminy w wieli aspektach, nie tylko mieszkalnych, później miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego lub w miejscach gdzie ich nie ma WZ.

Nie sądze by zmienili studium w sensowym dla ciebie czasie no chyba że akurat pracują nad jego zmianą...

22-12-2016, 18:54
Planistka powiedziała, że cała procedura trwa około roku. Najpierw zmieni studium (koszt 6 tys), a potem przerobi te pole na działki budowlane (7,5 tys). Co ciekawe dwie działki rolne dalej ktoś już sobie je tak "przerobił". Więc już sam nie wiem co mam na ten temat myśleć...

Konrad Podgórski
22-12-2016, 19:27
Planistka powiedziała, że cała procedura trwa około roku. Najpierw zmieni studium (koszt 6 tys), a potem przerobi te pole na działki budowlane (7,5 tys). Co ciekawe dwie działki rolne dalej ktoś już sobie je tak "przerobił". Więc już sam nie wiem co mam na ten temat myśleć...

Chyba chodziło o zrobienie MPZP.

Zmiana studium teoretycznie możliwa a w praktyce u mnie w gminie nie było nigdy takiego wniosku (jest poddawany do publicznej oceny)

Patrząc po dokumentach w BIP gminy to nad studium pracowali przynajmniej 3 lata...

Więc tej planistce na pewno chodziło o MPZP

23-12-2016, 11:40
To może jej o to chodziło, jednak pytała mnie czy jest studium, a w gminie mi powiedzieli, że nie ma, więc i tak jej też powiedziałem, dlatego też cena jaką podała to 13,5 tys. Czyli formalnie jest to możliwe przekształcić pole na działki budowlane, tak?
Tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Dlaczego przez gminę (praktycznie za darmo) się tego nie da rady zrobić (brak zgody, złe sąsiedztwo), a za pieniądze się da...

Konrad Podgórski
23-12-2016, 15:18
To może jej o to chodziło, jednak pytała mnie czy jest studium, a w gminie mi powiedzieli, że nie ma, więc i tak jej też powiedziałem, dlatego też cena jaką podała to 13,5 tys. Czyli formalnie jest to możliwe przekształcić pole na działki budowlane, tak?
Tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Dlaczego przez gminę (praktycznie za darmo) się tego nie da rady zrobić (brak zgody, złe sąsiedztwo), a za pieniądze się da...

Jakiś wałek normalnie

to ona nie wie czy gmina dla której pracuje ma studium?

23-12-2016, 15:49
W gminie powiedzieli, że dla mojej działki nie ma, a nie wiem jak z resztą gminy. Dziwna sprawa...
Planistka daje 100% pewności, że będę mógł się tam budować jak wszystko zrobi. Nie chce, aby się okazało, że wyłożę kilkanaście tysięcy i pójdzie to na marne.
Przerabiał ktoś już swoją działkę poprzez planistkę?
http://mojbiznesnieruchomosci.pl/co-oznacza-przeznaczenie-dzialki-w-studium/

Według tego artykułu i kilku innych jest to możliwe do zrealizowania.

Konrad Podgórski
23-12-2016, 16:17
Według tego artykułu i kilku innych jest to możliwe do zrealizowania.

Przeczytałem... faktycznie możliwe ale też potwierdzają że gmina może to robić nawet raz na 10 lat (u mnie w gminie raz na 13 lat)

Tak że... rób ale raczej dla dzieci a nie dla siebie

28-12-2016, 17:05
Witam serdecznie.
Mam jeszcze kilka pytań, a mianowicie:
1) Mój ojciec ma działkę rolną niecały 1ha, chce mi zrobić darowiznę. Kiedy najlepiej to zrobić? Przed całą procedurą i podziałem działek na budowlane czy już po tych wszystkich procedurach?
2) Jaki jest koszt zrobienia takowej darowizny?
3) Jaki jest podatek za przekształcone działki budowlane na rok?
4) Będzie robiona droga na tej działce rolnej, aby podzielić na działki budowlane. Kto jest właścicielem tej drogi? Ja czy gmina?