PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na ekogroszek problem



jar87
01-12-2016, 16:13
Witam. To pierwszy mój post, podejrzewam że tego typu było i jest od groma ale ja znaleźć typowo mojego problemu nie mogę.

Otóż : posiadam piec 23 kw. Dom wykończony tylko na dole a więc sam dół jest póki co użytkowany i ogrzewany. (projekt domu Dom w Kalateach 3-> https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kalateach-3-ver-2-me041f925d087b). Na całym dole oprócz małego pokoiku ok 10m2 i garażu jest położona podłogówka, hydraulik powiedział że położył ok 750 metrów rury:D

Grzeję piecem cały czas na ustawieniach :
Temp zadana: 60 st
Czas podawania : 14s
Przerwa podawania: 64s
Siła nadmuchu: 75%
Praca podtrzymania: 18s
Przerwa podtrzymania:11s

Wentylator czas pracy : 30s
Wentylator czy przerwy: 4:30

Histereza kotła 2st

Problem jest taki że w ciągu doby spala ok. 30 kg ekogroszku (groszek z psb 27 MJ).

Strasznie długo mi podnosi temperaturę jak spadnie o te 2 st (czasem nawet 20 minut!!)

Czy to jest normalne?

Dodam jeszcze że podłogówka wcale nie jest ustawiona na full bo jest ok 31 st, zawór 3 drożny na 4,5 a przysłona wentylatora w ok. 40 % jest otwarta.

Trochę mnie to przeraża bo jak bardzo ładnie radzi sobie piec z temperaturą, tzn tak mi się wydaje (temperatura utrzymuje się podczas czasu podtrzymania ) to mimo tego że temp. Spada o 2 stopnie (Histereza) to jak się "nadmuchuje" to spada o 4 st i wraca do zadanej temperatury (60 st) :(

Proszę Was o pomoc. Co robie źle?

Dodam jeszcze że dom jest nieocieplony ale to chyba aż tak nie powinno wpływać na ten nadmuch itp...

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na porady ☺️

Mobe
01-12-2016, 21:38
Czy dobrze rozumiem, że ten dom bez garażu i strychu ma 140 m2?

jar87
01-12-2016, 21:42
Dom ma 180 m2 do tego trzeba doliczyć strych. Ogólnie z garażem wyjdzie jakies 220 m2 z tym że na strychu i garażu jak i na całej górze póki co nie grzeje a więc skupienie pieca jest na sam dół.

karoka65
02-12-2016, 16:19
Dodam jeszcze że dom jest nieocieplony ale to chyba aż tak nie powinno wpływać na ten nadmuch itp...

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na porady ☺️
Po części sobie sam odpowiadasz, oszczędności uzyskasz po ociepleniu, widocznie dom obecnie potrzebuje takiego spalania żeby go ogrzać.
Nic nie piszesz o kotle, 75% nadmuchu? trochę dużo ale możliwe, nie wiadomo jaki palnik, wentylator, kocioł.

jar87
02-12-2016, 17:55
Po części sobie sam odpowiadasz, oszczędności uzyskasz po ociepleniu, widocznie dom obecnie potrzebuje takiego spalania żeby go ogrzać.
Nic nie piszesz o kotle, 75% nadmuchu? trochę dużo ale możliwe, nie wiadomo jaki palnik, wentylator, kocioł.

A więc kocioł: Drew-met Eko Prim kompakt 23 kW (https://kotlydrewmet.pl/pl/produkt/kotly-automatyczne/eko-prim-compact/) , ze sterownikiem st-480n

Co do wentylatora, mogę zdjęcie dać, jeśli jest taka konieczność:)

jar87
14-12-2016, 21:23
Witam i dziękuję za odpowiedź.

Trochę czasu minęło od napisania tego postu a ja trochę się namęczyłem z ustawieniami i póki co te sprawują cię elegancko:

Temp zadana: 58 st
Czas podawania : 10s
Przerwa podawania: 51s (tu jeszcze zejdę, podejrzewam, do 53 s)
Siła nadmuchu: 37%
Praca podtrzymania: 19s
Przerwa podtrzymania: 11:30 minut

temperatura na podłogówce: 36 st


Piec na dobę spala mi ok. 35 kg groszku.