PDA

Zobacz pełną wersję : weranda - czy przydatna?



Jacek69
31-03-2005, 07:39
Mamy mieć dom ustawiony w osi Północ-Południe z salonem, w którym okna wychodzą na południe i zachód.
Wiem, że dach będzie wystawał na 80 cm od ściany domu ale moim zdaniem przydałoby się dodatkowe zadaszenie - np. w formie werandy nad częścią choćby południowej ściany? Pamiętam z domu rodzinnego, że brak takich stref ochronnych od słońca był nie do zniesienia
Moja żona twierdzi, że nie trzeba. Ja, że tak.
Co Wy na to? Poradźcie!

Ślimak Maciek
31-03-2005, 13:18
Według mnie zadaszenie części tarasu/weranda jest konieczna absolutnie - szczególnie przy takiej orientacji (słońce popołudniowe bywa bardzo męczące). Dla nas było to jedno z głównych wymagań wobec projektu. Trzeba myśleć o małych dzieciach, o rodzicach za parę lat - latem będą chcieli być na tarasie, ale nie powinni siedzieć bezpośrednio na słońcu. Poza tym zadaszenie tarasu pozwala korzystać z niego nie tylko w palącym słońcu ale także podczas deszczu - mmm, siedzenie latem na werandzie, gdy leje ciepły deszcz... bardzo przyjemne, bardzo, IMHO, oczywiście :D
Krótko mówiąc - wg. nas nie tylko warto, ale wręcz należy!

Pozdrawiam,

Maciek

Jacek69
31-03-2005, 13:24
Według mnie zadaszenie części tarasu/weranda jest konieczna absolutnie - szczególnie przy takiej orientacji (słońce popołudniowe bywa bardzo męczące). Dla nas było to jedno z głównych wymagań wobec projektu. Trzeba myśleć o małych dzieciach, o rodzicach za parę lat - latem będą chcieli być na tarasie, ale nie powinni siedzieć bezpośrednio na słońcu. Poza tym zadaszenie tarasu pozwala korzystać z niego nie tylko w palącym słońcu ale także podczas deszczu - mmm, siedzenie latem na werandzie, gdy leje ciepły deszcz... bardzo przyjemne, bardzo, IMHO, oczywiście :D
Krótko mówiąc - wg. nas nie tylko warto, ale wręcz należy!

Pozdrawiam,

Maciek

Dzięki Maciek - 1:0 dla mnie w walce z żoną :lol:

A inni???

agniesia
31-03-2005, 14:00
Jacek, podaj adres projektu, mam za mala wyobraznie, popatrez i moze tez na cos sie zdecyduje - 2 sypialnie od poludnia, czesc salonu tez od pd.

Jacek69
31-03-2005, 15:10
Jacek, podaj adres projektu, mam za mala wyobraznie, popatrez i moze tez na cos sie zdecyduje - 2 sypialnie od poludnia, czesc salonu tez od pd.

Agniesia,

Niestety projekt jest indywidualny, więc nie mogę podać linku ....

31-03-2005, 15:44
Moja żona twierdzi, że nie trzeba. Ja, że tak.
Co Wy na to? Poradźcie!
A ja na to, że racja jest po Twojej stronie. :D

Wszystko jedno, czy to bedzie weranda, markiza, czy zadaszenie,
częściowa osłona przed słoncem jest niezbedna.
Wiem cos na ten temat, miałam taras bez zadaszenia i w okresie letnim w słoneczne dni
w godz od 11 do 16, 17 taras był przez siły natury wyłączony z uzytku,
to samo, gdy padał ciepły, pachnacy letni deszczyk.
To po prostu marnotawstwo!

Pozdrawiam.

:D

Jacek69
31-03-2005, 15:46
Moja żona twierdzi, że nie trzeba. Ja, że tak.
Co Wy na to? Poradźcie!
A ja na to, że racja jest po Twojej stronie. :D

Wszystko jedno, czy to bedzie weranda, markiza, czy zadaszenie,
częściowa osłona przed słoncem jest niezbedna.
Wiem cos na ten temat, miałam taras bez zadaszenia i w okresie letnim w słoneczne dni
w godz od 11 do 16, 17 taras był przez siły natury wyłączony z uzytku,
to samo, gdy padał ciepły, pachnacy letni deszczyk.
To po prostu marnotawstwo!

Pozdrawiam.

:D

Mateczko Droga - lejesz balsam w moje .... oczy :wink:

31-03-2005, 15:51
2:0

Gramy dalej?
:D


P.S.
Brzydkie też moze byc... piekne...
:wink: :wink:

Jacek69
31-03-2005, 16:00
2:0

Gramy dalej?
:D


P.S.
Brzydkie też moze byc... piekne...
:wink: :wink:

No masz! Pewnie! ja się tam nigdy nie poddaję....
Jeszcze jeden, jeszcze jeden, jeszcze jeden ....... :lol:

MaciekW
31-03-2005, 16:03
Nasz przyszły taras w kształcie litery L obejmującej południowy narożnik domu będzie miał ok. 38,5m2. 9m2 (kwadrat 3x3 będący stopką litery L) będzie zadaszone. Musi być zadaszone! Dlaczego musi? To już zgrabnie napisał mój imiennik. W pełni zgadzam się z Maćkiem.

Pozdrowienia. Maciek.

aleksik
31-03-2005, 16:14
Mam zaprojektowaną werandę na całej szerokości domu o wymiarach 11 m na 2,5 m - oczywiście cała zadaszona na którą z chodnika "wspinam się " po dwóch stopniach. cała z drewn - lekko w "amerykańsko - westernowskim" stylu

Agasta
31-03-2005, 20:00
Jetsem za werandą, jak najbardziej,
i na słońce, i na deszcz...
ja u siebie zrobię napewno.

aleksik
31-03-2005, 21:29
Jednego żałuję, że nie pomyślałem o szerszej werandzie, gdyż nie mam miejsca na ławko - huśtawkę ogrodową. Ale na pewno amieszczę hamak. :D

Przekorek
01-04-2005, 13:02
Ja mam taras 24 mkw calkowicie zadaszony, ale niestety kosztem zeszpecenia bryły budynku. Ale zdecydowaliśmy z żoną, że wolimy jak jest funkcjonalnie, niz gdyby mialoby być tylko pieknie a niepraktycznie. I podwyższyliśmy scianki kolankowe na poddaszu i tak kazaliśmy architektowi manewrować kątem nachylenia dachu, aż przykrył nim caly taras. I jest super - można grillować nawet w deszczu. :lol: . A to, że się nasz dom nie podoba calemu osiedlu standartowych modnych bungalowców, to mi dynda. 8)

MarcinM
01-04-2005, 13:11
Hej,
weranda!!!
mamy taką 3 x 9 metrów i już czekam na cieplejsze dni.
Pozdrowienia
M

Willie
01-04-2005, 13:31
Hej Jacek,

nie dość że po sąsiedzku to też będę miał salon południe-zachód. Weranda była jednym z warunków wstepnych przy projektowaniu domu - dorzuć kolejny punkt do wyniku - chyba jest już lepiej niż Polska-Azerbejdżan? :wink:
pozdr

Eluś
01-04-2005, 13:55
Nie chciałam zabierać głosu na temat przydatności werandy bo jedynym jej mankamentem w moim przypadku jest to że tak naprawdę szpeci bryłę domu. Zauważyła to nasza córeczka która powiedziała że gdyby nie ta weranda to mielibyśmy całkiem ładny domek . Moja weranda cała z drewna była dobudowana do już istniejącego domu więc sami rozumiecie że z dachem niewiele dało się zrobić. Ale na etapie projektu warto jakoś pomyśleć, żeby ją mądrze włączyć w dach i tym sposobem zniwelować niekorzystny wizerunek domu.
Pozytywy to że można powiesić kwiaty, obstawić kwiatami w doniczkach i skrzynkach w połączeniu z wiklinowym stołem i fotelami prezentuje się całkiem, całkiem. Wszystkim się podoba.

Jacek69
01-04-2005, 15:23
Ole, ole, ole, ole .... podoba mi się, podoba mi się ....Ole, ole, ole, ole ....

no to mamy Azerbejdżan - 8:0 :lol:

Aga będzie miała ciężki orzech do zgryzienia.

Co do wyglądu domu - zawsze stałem i stoję na stanowisku, że dom ma się podobać głównie jego mieszkańcom a nie otoczeniu ....

mario_pa
11-04-2005, 23:49
Witam,

Podeślę na priva kilka wariacji na temat werand. Zdjęcia domów już użytkowanych w pobliżu mojej działki. Większość posiada werandy, są to nowe budynki, góra 4 lata, o słusznej powierzchni (min. 200m2) na sporych działkach pow. 1200 m2, naprawdę to :o

BTW: dzięki za odpowiedź bardzo mi pomogła. Po przeczytaniu twojego wątku znalazłem nawet projekt podobny do mojego (MDZalewscy).

Ja swoim projekcie (rzeczone 260 m2) mam werandę ok. 9m2 plus okap razem około 11 m2, róg budynku płd-zach. działka 850 m2 - prawie kwadrat. Rzucę coś.

Pozdrawiam
Mariusz

Charlie
12-04-2005, 10:50
Przed werandą ok. 5 - 8 m mam dorodne drzewa liściaste, które regulują mi dopływ słońca. Ale gdybym ich nie miał to miał bym problem ze słońcem !!!

kolumbik
12-04-2005, 14:49
wlasnie zaczynam budowe i weranda byla jednym z warunkow wyboru projektu. Wybralismy z zona projekt domu z dachem dwuspadowym i kazalismy o 3 m wydluzyc caly dach na piekna duza werande. projekt ze stajni kbprojekt - dm-5518

terine
16-04-2005, 20:01
Stan surowy zamkniety zakonczylam w ubieglym roku,a teraz zrobilam aneks do projektu i dobudowuje werande.Na calej szerokosci domu dostawiam werande pokryta dachowka i zamknieta dookola oknami z wyjsciem na ogrod.Poniewaz dzialka jest duza nie wyobrazam sobie domu bez takiej werandy.Mam widok na gory, talze moge z niej korzystac w zimie i w lecie.Pozdrawiam Teri

miła
16-04-2005, 20:39
Może nie od razu zamknięta weranda ale chyba dobrze zrobić coś na kształt werandy - nawet otwartej - niż smażyć się na słońcu albo siedzieć w upalne dni w domu albo uciekać , bo pada czy wieje :D . A jak nie daj Boże jakaś choroba to jak na słońcu się prażyć? A tak fotel bujany i świeże powietrze :lol:

aleksik
17-04-2005, 06:34
właśnie wczoraj skończyłem konstrukcję werandy - już mi się podoba i chce na nie siedzieć i pić małe co nieco...

miła
17-04-2005, 11:52
:D