PDA

Zobacz pełną wersję : przekompostowany obornik koński, jak stosować ?



BobTrebor
31-03-2005, 07:44
jak go używać by nie spalić roślin ?słyszałem, że jest dobry ale 'mocny', niedaleko mam stadniny w których są hałdy tego skarbu, myślę by nawiązać kontakt :D

Kasia385
31-03-2005, 18:57
Zaloz pieczarkarnie :wink:

ziaba
31-03-2005, 19:20
" Obornik składa się z odchodów zwierzęcych, tj. kału i moczu, oraz ze ściółki. W oborniku znajduje się przeciętnie 25 proc. suchej masy, a zawartość składników pokarmowych w świeżej masie wynosi 0,5 azotu (N), 0,25 proc. fosforu (PO5) i 0,6 potasu (K2 O). Jednakże skład chemiczny obornika może ulegać dużym zmianom, w zależności od gatunku zwierząt, ich wieku oraz od sposobu żywienia i jakości skarmianej paszy, a także od stanu zwierzęcia (zła czy dobra kondycja) i od ilości stosowanej ściółki.
Obornik należy przyorać na odpowiednią głębokość. Zbyt głębokie przyoranie obornika utrudnia jego rozkład, natomiast zbyt płytkie - przyspiesza. Na glebach ciężkich obornik przyoruje się na głębokość 12-16 cm, a na lekkich - na 18-20 cm.
Obornik, najlepiej dobrze przefermentowany, stosuje się w dawce 15-20 t/ha. Na pastwiskach należy unikać obornika bydlęcego. Najlepiej stosować obornik koński, który szybko przenika do gleby. Dawki nawozów mineralnych na użytkach zielonych nawożonych obornikiem należy w pierwszym roku zmniejszyć o trzecią część lub o połowę."

i :

"Obornik koński szybko się zagrzewa i dlatego lepiej nadaje się na podkład do inspektu. Należy stosować co dwa lub trzy lata w ilości 35 kg na 10m"

"Obornik koński np. należy do nawozów gorących-wydziela podczas rozkładu ciepło i nadaje się na ciężkie gleby."


"Naturalny nawóz organiczny do nawożenia pod wszystkie warzywa i kwiaty. Po zastosowaniu nawozu odczekać 5-7 dni, po tym okresie można siać lub sadzić rośliny. Można stosować również jako roztwór wodny."

o dawkach ogródkowych ni du-du...:-?

pozdrawiam