PDA

Zobacz pełną wersję : d1 modułowy



igor89
04-12-2016, 23:13
Cześć, przeglądałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie temat, więc postanowiłem założyć nowy wątek. Skrót "d1" nie jest tu bez przypadku. Jak m1 znaczy tyle co kawalerka, tak d1 - domek 1 pokojowy :D Więc bez owijania: chodzi mi by w niedalekiej, możliwie jak najbliższej przyszłości posiąść 4 ściany do zamieszkania w pojedynkę, gdzieś na własnym skrawku małopolskiej ziemi. Przeglądam od jakiegoś już czasu różne możliwości jakie oferuje rynek i konfrontuje je ze swoimi założeniami. Ostatnio wpadłem na pomysł mini-domku modułowego, coś a la domek letniskowy nie przytwierdzony na stałe do podłoża, lecz usadowiony na bloczkach betonowych. Czy na forum sa osoby które orientują się w temacie takich domków i mogłyby coś doradzić? Takie rozwiązania oferowała kiedyś firma Buma/Bumati, zresztą jeden projekt nadal mi się podoba, bardzo zresztą podobny (kopia?) do tego co obecnie znalazłem u jedynej firmy oferującej takie rozwiązania - smart mod. Co to za firma, jaką ma reputacje i czy jest juz sprawdzona nie mam pojęcia, a tu czy ktoś ma?? W kazdym bądz razie z ich ofert powierzchniowo najbardziej pasuje mi ten najmniejszy klocek 25m2. Co mnie najbardziej interesuje to czy w takim czyms da sie w praktyce faktycznie mieszkać cały rok, także w chłodnych i zimnych, mroźnych miesiącach jakie są teraz, gdy temperatura spada poniżej zera? Od razu mówię że nie mam na razie nic, ani pieniędzy, ani działki - tylko jakieś luźne pomysły w głowie i determinację by jak najszybciej (za kilka lat..) być na swojej 'posesji' z uwagi na sytuację życiową. Na pewno chciałbym też żeby działka była jakaś możliwie mała i gdzieś na terenie województwa małopolskiego, bardzo lubie i zalezy mi na bliskim kontakcie z naturą, więc teren jak najbliżej np. lasu. Tylko musi być to działka budowlana, co by prąd, woda, ścieki miały swój podłącz, itp. co nie? Na razie kontaktowałem się z firmą produkującą smart-mody, gdyż wizualnie bardzo przypadł mi do gustu ich projekt o nazwie "APARTAMENT 25" (powierzchnia 25m2, wymiary 9mx3mx3m, styl modern, duże przeszklenia mmm mój klimat, w porównaniu do domków typu holenderskiego) i otrzymałem m.in. cennik oraz kilka informacji. Oto treść maila:


Witam,

w załączniku przesyłam cennik modułu Apartament 25.

Zapraszam także do zapoznania się z naszymi katalogami w formie PDF. Są one do ściągnięcia z naszej strony internetowej lub pod adresami:

http://www.smart-mod.pl/katalogi/smartmod-katalog.pdf - katalog ogólnie opisujący moduły SmartMod
http://www.smart-mod.pl/katalogi/apartament-smartmod.pdf - katalog opisujący opcje do zamówienia w module Apartament
http://smart-mod.pl/katalogi/moduly/apartament25-smartmod.pdf - katalog opisujący opcje do zamówienia w module Apartament 25
Siedziba firmy wraz z produkcją mieści się w Gdyni.

Cena domków SmartMod zaczyna się już od 52,9 tys. zł netto (65,1 tyś zł brutto) i zawiera w sobie wyprodukowanie, transport i montaż (woj. pomorskie). Jest to cena za moduł Apartament 25 w stanie surowym zamkniętym ocieplonym z elewacją drewnianą. Zajmujemy się wszystkim. Jedynym dodatkowym kosztem jest doprowadzenie mediów do miejsca posadowienia SmartModu.

Domy modułowe SmartMod o powierzchni do 35m2 zgodnie z prawem budowlanym (art.29, pkt. 1) podlegają jedynie zgłoszeniu. Zgłasza się wtedy moduł jako budynek rekreacji indywidualnej, altanka ogrodowa lub domek gospodarczy. Moduły o większej powierzchni będą musiał już przechodzić proces pozwolenia na budowę. Przygotujemy dla Państwa rysunki techniczne (wydanie rys. do projektu budowlanego 2% wartości całej oferty).

Do budowy SmartModów stosujemy materiały wysokiej jakości używane w nowoczesnych budynkach w Zachodniej Europie. Stolarka okienna jest aluminiowa (profil łamany termicznie), okna dwuszybowe. Na elewacji w wersji Modern używamy płyt włókno-cementowych. Jest to relatywnie nowy materiał na polskim rynku, szerzej opisany na naszym blogu: http://smartmod.wordpress.com/2013/02/23/nowoczesny-material-elewacyjny-plyty-wlokno-cementowe/

Domy modułowe SmartMod ocieplone są wełną mineralną grubości 20cm w podłodze i dachu oraz 15cm w ścianach, a także posiadają grzejniki elektryczne, stąd z modułu można korzystać cały rok.

oraz


nasz moduł pokazowy dla klientów mamy na plaży w Mechelinkach, trasa Gdynia - Rewa. Firma produkcyjna jest w Gdyni.

Załączniki są zbyt duże by wstawić na forum więc postaram się opisać co zawierają (bez wizualizacji). Co do cennika wygląda to tak: standard surowy zamknięty (ocieplony) - wersja wood 52 900zł + 23% vat (elewacja tradycyjne z deski elewacyjne konserwowany świerk skandynawski - wymagają co ileś tam lat konserwacji, wg info firmy re-malowanie co 2-3 lata, czyli bedzie uciążliwe), wersja modern 54 900zł + 23% vat (nowoczesna elewacja z płyt włókno-cementowych, wg opisu firmy to "nowoczesny materiał budowlany, wykorzystywany w wysokiej jakości nowoczesnych budynkach mieszkalnych i biurowych. Posiada powierzchnię odporną na ciężkie warunki atmosferyczne i działanie czynników chemicznych. Płyty włókno-cementowe nie wymagają konserwacji"); standard deweloperski - wersja wood 62 900zł +23% VAT, wersja modern 64 900zł + 23% vat. Opcje dodatkowo płatne: wnętrze basic 18 900zł +23% vat, wnętrze deluxe 24 900zł +23% vat, taras basic 4 900zł + 23% vat, taras smartclose 6900zł +23% vat, markiza nad tarasem 2 500zł +23% vat, alarm domowy 2 500zł + vat, transport do małopolski 5 000zł...termin wykonania w fabryce do 2 miesięcy, instalacja na działce do 3 dni.

Warunki Płatności: 45% zaliczki w dniu przyjęcia zlecenia (złożenia pisemnego zamówienia), 45% przedpłaty na 3 tygodnie przed planowanym montażem, 10% w dniu dostawy i montażu SmartModu na działkę,Do chwili zapłaty całego wynagrodzenia przedmiot montażu/dostawy pozostaje własnością przyjmującego zamówienie.* Termin montażu jest terminem umownym, który może wahać się w granicach tygodnia. Jest on także zależny od warunków atmosferycznych. Termin należy sprecyzować na tydzień przed montażem. Do działki musi być możliwość dojazdu tira z naczepą oraz dźwigu.

Działka musi miec dojazd dla tira z naczepą i dźwigu do rozładunku gotowego smartmoda, może być za ogrodzeniem posesji.

a teraz co jest co:


Moduł w stanie surowym zamkniętym ocieplonym jest z zewnątrz w całości wykończony i zawiera w sobie:

- Elewację z desek drewnianych świerku skandynawskiego lub płyt elewacyjnych włókno-cementowych

- Stolarkę okienną aluminiową z „ciepłego” profilu

- Drzwi zewnętrzne metalowe ocieplane polskiego producenta

- Ściany zewnętrzne, ocieplone wełną 15 cm, sufit i podłoga wełną 20cm

- Sufit i ściany wykończone surowymi płytami gipsowo kartonowymi

- Podłoga wykończona płytą OSB

Moduł w standardzie deweloperskim zawiera w sobie dodatkowo:

- Ściany wewnętrzne wykonane z profili drewnianych z izolacją akustyczną, obite płytami g/k.

- Płyty gipsowo kartonowe zaszpachlowane i pokryte pierwszą warstwą farby.

- Drzwi wewnętrzne (łazienkowe i sypialniane).

- Kompletna instalacja hydrauliczna, na którą składają się wszystkie przyłącza i odpływy wody do prysznica, ustępu i umywalki w łazience, oraz zlewu w kuchni. - Bojler elektryczny i przyłącze zewnętrzne wody do modułu

- Kompletna instalacja elektryczna z przyłączem do modułu i skrzynką bezpieczników

- Włączniki światła

- Kontakty

- Lampy punktowe wpuszczane w sufit z żarówkami LED oraz lampy zewnętrzne nad tarasem.

- Grzejniki elektryczne

Standard Basic:

W naszej ofercie poza stanem surowym i wykończeniem deweloperskim, posiadamy jeszcze dwa standardy kompletnego wykończenia wnętrza: Basic i Deluxe. Standard Basic oprócz wszystkich rozwiązań standardu deweloperskiego, posiada:

- Ściany i sufit dodatkowo pomalowane dwiema warstwami białej farby

- Podłogę wykończoną panelami podłogowymi z listwami maskującymi.


- Aneks kuchenny wykonany na wymiar, posiadający szafki podłogowe i ścienne, okrągły zlew z baterią, płytę elektryczną grzewczą, miejsce na lodówkę pod blatem, oraz na mikrofalówkę.

- Szafę w korytarzu obudowującą bojler i skrzynkę z bezpiecznikami (posiadająca także dodatkowe miejsce na ubrania)

- Podłoga w łazience wykończona płytkami ceramicznymi

- Kompletny biały montaż w łazience, czyli miska ustępowa, umywalka z baterią, brodzik ze szklanymi drzwiami prysznicowymi.

- Podłużne lustro w łazience.

- Ściany w łazience wykończone specjalnymi płytami wodoodpornymi umożliwiającymi łatwe czyszczenie.

Standard Deluxe

Standard Deluxe posiada dodatkowe rozwiązania funkcjonalne. W stosunku do standardu Basic, posiada dodatkowo:

- Aneks kuchenny dodatkowo wyposażony jest w światła pod szafkami, zabudowaną lodówkę podblatową, kuchenkę mikrofalową, oraz baterię o wyższym standardzie. Szafki wyposażone są w spowalniacze.

- Ściany w korytarzu i za aneksem kuchennym wykończone są z płyt stolarskich obitych okleiną pasującą do górnych szafek kuchennych.

- Bojler ułożony poziomo znajduje się w dolnej części szafy korytarzowej, znacząco powiększając przestrzeń użytkową.

- Sypialnia posiada wkomponowaną w ścianę, dużą szafę garderobianą.

- Bateria z termostatem w prysznicu, oraz bateria umywalkowa o wyższym standardzie.


Taras Basic wykonany jest z materiałów kompozytowych. Nośne legary opierają się na systemie słupków.


Taras Smart-Close jest nowatorskim rozwiązaniem. Poprzez posadowienie tarasu na specjalnie przygotowanej ramie stalowej połączonej z ramą modułu za pomocą zawiasów, taras pełni funkcję dodatkowego zabezpieczenia okien elewacji. Taras podnosi się i opuszcza elektrycznie. Do operowania tarasem wystarczy jedna osoba.

Markiza nad tarasem. Zintegrowana markiza nad tarasem wysuwana za pomocą korby*, jest idealnym rozwiązaniem w upalne dni. Markiza po złożeniu chowa się pod elewacją i złożona jest zupełnie niewidoczna z zewnątrz. *istnieje możliwość dopłaty za sterowanie za pomocą silnika elektrycznego.


Alarm domowy z funkcją powiadomienia na komórkę. Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć dom przed złodziejami, proponujemy instalację systemu alarmowego z funkcją powiadamiania na komórkę. System alarmowy instalowany w modułach składa się z trzech czujek ruchu ulokowanych w salonie i sypialni, klawiatury umieszczonej przy drzwiach wejściowych oraz schowanej w szafie centralki z baterią. Aby uprościć użytkowanie alarmu, do zestawu dodajemy jeszcze pilota umożliwiającego zdalne załączanie i wyłączanie alarmu.

Transport i Montaż/ Domek SmartMod zostaje przywieziony na działkę jako gotowy produkt na naczepie tira. Następnie montowany jest na specjalnych prefabrykowanych bloczkach fundamentowych przez ekipę naszych montażystów, którzy poziomują moduł i podłączają prąd, wodę i odpływ ścieków do istniejącej kanalizacji. W cenie modułu zawarty jest transport i montaż na terenie województwa pomorskiego.

Proces budowlany
Formalności: Producent domków SmartMod: - przygotowanie rysunków, - wrysowanie domku na mapę sytuacyjną - wypisanie dokumentów potrzebnych do zgłoszenia - pomoc w ewentualnych rozmowach z urzędem

Inwestor: - wizyta w urzędzie, otrzymanie planu zagospodarowania i otrzymanie informacji jakie są możliwości postawienia domku gospodarczego lub altanki na działce - zakupienie mapki do celów informacyjnych w wydziale Geodezji - uprawomocnienie się zgłoszenia
Kwestie budowlane: Producent domków SmartMod: - wyprodukowanie domku modułowego SmartMod - dostawa gotowego domku na działkę (patrz tabela stref) - wynajem dźwigu i montaż (wliczone w cenę) - przygotowanie terenu i posadowienie modułu na prefabrykowanych bloczkach fundamentowych - podłączenie prądu, wody i kanalizacji

Inwestor: - upewnienie się o możliwości dojazdu tirem na działkę - doprowadzenie prądu i wody do miejsca posadowienia SmartModu (ewentualnie możliwość zrobienia tego przez ekipę SmartMod w dniu montażu za dodatkową opłatą) - przygotowanie systemu odprowadzenia ścieków (szambo lub przydomowa oczyszczalnia)

Od razu po montażu na działce, domek modułowy SmartMod jest w pełni gotowy do użytkowania.
Istnieje możliwość dowozu i montażu w każdym miejscu polski (patrz tabela stref). Pomagamy na każdym etapie realizacji inwestycji. Jedynym dodatkowym kosztem związanym z postawieniem modułu na działce jest doprowadzenie kanalizacji sanitarnej i prądu (pozostałe koszty zawarte są już w cenie SmartModu).

Wymagane formalności Zgodnie z Art. 29 ust. 2 Prawa budowlanego
„Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki” Domki modułowe SmartMod mają powierzchnię zabudowy dokładnie 35m2 i zostały specjalnie zaprojektowane, aby spełniać wymogi w/w artykułu i aby można było je postawić bez pozwolenia na budowę (jedynie na zgłoszenie). Należy jednak pamiętać, że każda działka posiada indywidualny charakter i możliwości zagospodarowania. Zanim przystąpimy więc do zgłoszenia, należy udać się do właściwego organu architektoniczno-budowlanego w Urzędzie Miasta, Starostwie Powiatowym ... i uzyskać warunki zabudowy dla naszej działki lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania (często dostępny w Internecie na stronie internetowej danej gminy). Po uzyskaniu wyżej wymienionego dokumentu należy zgłosić budowę. Zgłoszenie jest bardzo uproszczoną procedurą i uprawomocnienie jej można otrzymać już po 30 dniach. Dokumenty wymagane do zgłoszenia budowy: 1. Wypełniony formularz zgłoszeniowy (druk do pobrania w urzędzie). 2. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (wzór udostępniamy). 3. Szkice lub rysunki obrazujące zamierzenie budowlane, czyli mapka terenu z zaznaczonym usytuowaniem obiektu, rzut i elewacje. Aktualną mapkę należy zakupić w wydziale geodezji (wystarczy mapka do celów informacyjnych w skali 1:1000 lub 1:500). Wysyłamy komplet rysunków wraz z naniesionym umiejscowieniem domku na zeskanowaną mapę). 4. Dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, wypis lub kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem (w przypadku, gdy zgłoszenie załatwia osoba inna niż właściciel działki). 5. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Po zaznajomieniu się z tym wszystkim pomysł smart mod bardzo mi przypadł do gustu. Jednak czy to nie fanaberia taka "buda" z wyposażeniem za ponad 100tyś.? :D Podsumowując wybrane opcje generują dość spore koszty jak na domek kempingowo-letniskowy całoroczny i nie wiem czy np. samemu wybierając i kupując wyposażenie kuchni i łazienki nie wyszłoby znacznie taniej. Jestem ciekaw opinii.

Ale na tych zdjęciach bardzo mi się podoba :-D https://www.homify.co.uk/projects/164491/apartament-25

JarekKRK45
05-12-2016, 10:09
A nie myślał pan o tym , że za 100 tyś. to można postawić " normalny " domek o trochę większych gabarytach i solidniejszej konstrukcji ...

igor89
05-12-2016, 11:16
Czy w tej cenie są tak małe domki (<25m2) i dałoby się żeby mi taki ktoś postawił ("pod klucz")?

Dostałem dziś odpowiedź także z firmy GEISSER dotyczącą oferty domu dla singla - Singelhaus, oto treść maila:


DOM DLA SINGLA
Cena domu bez wyposażenia(z instalacją wodno-kanalizacyjną + elektryczną): 61400,00zł + VAT
Cena domu z przez nas proponowanym wyposażeniem (z instalacją wodno-kanalizacyjną + elektryczną): 76917,00zł + VAT
Cena domu z przez nas proponowanym wyposażeniem (z instalacją wodno-kanalizacyjną + elektryczną) i montażem na przygotowany teren: 80317,00zł + 8%VAT = 86742,36zł brutto
Cena transportu na miejsce budowy do uzgodnienia!
Cena montażu domu na przygotowany teren(prace ziemne za dodatkową opłatę): 3400,00zł + VAT
Cena orientacyjna montażu wyposażenia – przez nas proponowanego: 2500,00zł + VAT
Cena orientacyjna wyposażenia = przez nas proponowanego: 13017,00zł + VA

W związku z interpretacją przepisów o Podatku VAT art.41 ust.2 Ustawy o VAT (podatku od
towarów i usług ) w Dz.ustaw z 2011 r. nr.177 poz.1054 z póżn.zmianą w Dz.ustaw z 2015 r.
poz.211 - stawka podatku VAT dla DOMU DLA SINGLA Z WYPOSAŻENIEM I JEGO
MONTAŻEM wynosi 8%.

WYPOSAŻENIE STANDARDOWE DOMU DLA SINGLA
1.Parket + dodatki podłogowe –
2.Szafki –
3.Płytka cer. Ścienna –
4.Płytka cer. Podł. –
5.Szafka z lustrem w łaż. –
6.WC kompakt –
7.Brodzik łaż. –
8.Kabina prysznicowa –
9.Szafka z umywalką w łaż. –
10.Boiler el. 30litr.
11.Mini Kuchnia –lodówka/zlewozmywak/pł. gazowa 2 pal.
12.Bateria umywalkowa
13.Lampa główna – plafoniera –
14.Lampa łaż. – plafoniera –
15.Kinket zew. –
16.Żar.led –
17.Kominek wolnostojący –
Możliwa zmiana, według możliwości zakupu wyposażenia. (zmiana asortymentu producenta……….)

też za taką budę życzą sobie 86tyś. ale czy to na pewno nie za "dużo"?

kurbas
05-12-2016, 19:44
Powiem szczerze, patrząc na ceny tych domków, że chyba lepiej dołożyć 20 tysi i mieć niewielki, ale znacznie większy dom z bali lub kanadyjczyka.

igor89
06-12-2016, 00:21
czy taki większy/droższy domek będzie tańszy w eksploatacji od przedstawionych powyżej..? na moją logikę to raczej nie jest prawda, a nie rozumiem skąd rady, żeby jeszcze dołożyć i wybrać jednak większy..gdy sam zastanawiam się czy cena za 1-osobowy domek nie jest już za wysoka :rolleyes:

Kaizen
06-12-2016, 08:21
czy taki większy/droższy domek będzie tańszy w eksploatacji od przedstawionych powyżej..? na moją logikę to raczej nie jest prawda, a nie rozumiem skąd rady, żeby jeszcze dołożyć i wybrać jednak większy..gdy sam zastanawiam się czy cena za 1-osobowy domek nie jest już za wysoka :rolleyes:

To coś nie spełnia warunków na budynek mieszkalny. Nie wiem, jakim cudem na to chcą wystawić fakturę z 8% VAT.

Więc pewnie (chociaż różne cuda się zdarzają) nie dostaniesz taryfy energetycznej z grupy G tylko C (dużo droższa).
Jak to ma być ogrzewane? Prądem?
Podatek od nieruchomości (skoro to nie jest dom mieszkalny) - z 10x wyższy od budynku mieszkalnego.
W sumie to ocieplenie mizerne - jakie to ma parametry energetyczne (najlepiej EUco+W)?
3200zł/m2 netto to żadna rewelacja. Do tego przyłącza, projekty - ładnych kilka albo i kilkanaście tysięcy trzeba doliczyć kosztów niezależnych od wielkości domu.

igor89
06-12-2016, 09:52
@Kaizen

dzięki Ci za rzeczową odpowiedź. Jakie więc inne, bardziej sensowne rozwiązanie tego przypadku byś zaproponował?

Konrad Podgórski
06-12-2016, 10:03
W przyszłym roku równolegle z budową swojego domu stawiam 34m2 dom dla gości, chcę go zrobić samodzielnie na małej płycie fundamentowej zazbrojonej siatką z włożonymi kablami do ogrzewania.

Metraż mały dlatego chce jak najwięcej upchnąć w podłogę.

Sciany z kanapki OSB + styro + OSB, wykonczone karton gipsem
2 pokoje z własnymi aneksami kuchennymi, mały wiatrołap + łazienka z tego wiatrołapu

Chciałbym to zrobić w 40tys wraz z podstawowym wykończeniem. Ale będę juz miał wodę, oczyszczalnie od głównego domu więc dużo kosztów mi odchodzi

Kaizen
06-12-2016, 10:15
dzięki Ci za rzeczową odpowiedź. Jakie więc inne, bardziej sensowne rozwiązanie tego przypadku byś zaproponował?

Ja długo się zastanawiałem nad ofertą m3system. Ale w końcu zrezygnowałem (głównie ze względów specjalnych wymogów akustycznych w moim MPZP).

igor89
06-12-2016, 11:26
Mam mętlik, ale coś muszę wymyślić odnośnie własnego mikro-domku, byle najtaniej, bo mnie 1 osobie nie jest potrzebny dom dla rodziny, ani w cenie za snobistyczny "kurnik". Jakby nie było - on jest celem. A bardzo mi zalezy by mieć własną działeczkę z domkiem tylko dla siebie w rozsadnej cenie jak na/dla singla. Budzet niech bedzie jak najnizej granicy oplacalnosci. Chyba nie drozej jak kawalerka, m1 czy jak tam single mieszkają po miastach..

dzabij
06-12-2016, 12:42
A masz jakieś zdolności manualne i czas czy potrzebujesz gotowca ? Osobiście postawił bym sobie taką chatkę z dwóch kontenerów morskich. Ocieplenie natryskiem pianki PUR, posadowienie na słupach betonowych, dach płaski obsadzony roślinnością itp. W jednym z odcinków Grand Designs była pokazana taka inwestycja, możesz tam poszukać inspiracji.

celował bym np. w taki design : http://blog.gessato.com/2016/10/18/ark-shelter/

Kaizen
06-12-2016, 13:09
Mam mętlik, ale coś muszę wymyślić odnośnie własnego mikro-domku, byle najtaniej

Podstawowa kwestia IMO, to czy chcesz dom formalnie mieszkalny, w którym można się zameldować i musi spełniać wszystkie wymogi dla budynków mieszkalnych. Jeżeli tak, to trochę podnosi poprzeczkę.
Jak może być altana/domek letniskowy, to znaczenie poszerza możliwości - od tzw. domku holenderskiego, po domy (niemal) pełnoprawne. Do tego można to mieć na RODOS - a takie działki kupić (no, powiedzmy - bo formalnie nie jesteś właścicielem) w dobrym miejscu można stosunkowo tanio.

igor89
06-12-2016, 20:32
@dzabaj wątek rozpocząłem od gotowych produktów które można kupić, a także dodałem potem że tradycyjnie budowany musiałby ktoś zrobić dla mnie. Bardzo ładny ten domem, myślę że odnalazłbym się w nim. Tylko czy on jest 'gotowcem' z fabryki takich domków, na sprzedaż??
@Kaizen raczej tak, aczkolwiek wciąż żywię nadzieję że do tego czasu rząd pójdzie po rozum do głowy i zniesie obowiązek meldunkowy jak to miało być, więc do tego czasu byłbym formalnie 'bezdomnym'..co w zasadzie nie przeszkadzało by mi. Jednak działka w swoim kraju.

Jak patrzę teraz na ceny kawalerek w okolicy to mnie głowa boli. Faktycznie domek by mogl wybudowac za to. W sumie wyszlo by na jedno, kupno działki + smartmoda, co 2 pokojowego mieszkania 50m2 za min. 165 000zl i to z rynku wtornego (!), bo mniejszych tu nie ma, do tego 400zł/mies samego czynszu..podbudowalem sie w zamierzeniu nowego smartmoda na nowej dzialeczce, ktora dodatkowa atrakcja dla mnie jest bez ktorej ciezko zyc (wychowalem sie w domu z ogrodem i nie wyobrazam inaczej miec na swoim). Ale dalej mam wrazenie, jak zreszta przedmocy, ze cena przesadzona za taką 'budke'. Szukam alternatywy.

igor89
14-01-2017, 14:27
Analizując koszty kupna domu modułowego, znalazłem ostatnio taki projekt na stronie muratora http://projekty.muratordom.pl/projekt_ze-swietlikami,3151,0%2C0.htm?c=31&od=&o=usable_area_sum#rzuty możliwe że cenowo zmieściłby się w tej samej kwocie, a może byłby nawet tańszy. Bo chyb a nie ma sensu ekonomicznego przekraczać jakiejś konkretnej kwoty dla singla? Wiadomo, że i w tej kwestii bierze się zamożność inwestora, jednego może być stać na nowoczesną kawalerkę 28m2 w nowoczesnym bloku na Żabińcu w Krakowie za 210tyś..., do tego płacić co miesiąc czynsz (nawet jak nie mieszkamy przez ileś tygodni-miesięcy), czy innemu wystarczy coś z przedziału do 50 lub do 100tyś, tylko czy tak się w praktyce da coś mieć na własność (4 ściany)? W każdym razie nie należę do ludzi zamożnych, raczej klasa średnia-robotnicza (tak to się chyba nazywa w tych podziałach społecznych). W każdym razie opis samego projektu "DL400 ze świetlikami" idealnie opisuje mnie: "Dzięki niewielkiej powierzchni (zaledwie 29,4 mkw.) nadaje się znakomicie dla singla lub seniora, który chciałby mieć swój kawałek przestrzeni w jakiejś ładnej okolicy." :D Pytanie tylko, ile faktycznie wyniesie koszt po klucz, te koszta podane tam są obliczane na podstawie jakiejś średniej, czy określonego miejsca w Polsce? Jakby się miała sytuacja np. dla małopolski - powiaty nowosądecki, tarnowski, brzeski? Jaką najmniejszą działkę można zakupić na terenie miasta, miasteczka, poza miastem, a jaką na terenie wsi gminnej? I czy istnieją takie firmy które wybudowałyby tak malutki domek przyszłemu właścicielowi pod klucz? Pracuję i mieszkam sam za granicą, czy jest szansa żeby dom "budował się sam" w Polsce, kontrolując tylko zdalnie (telefon, internet), czy trzeba jednak na miejscu być i wszystko kontrolować?

gwilkolek
14-01-2017, 15:44
Zobacz to http://www.jakzmniejszycrachunki.pl/
https://patronite.pl/zbudujsamdom
https://www.facebook.com/zbudujsamdom/
Ma dużo filmów na yt:
https://www.youtube.com/shared?ci=Fy-dqLAcKr4

igor89
14-01-2017, 17:23
Dzięki, ale jak już pisałem wyżej wykonanie jakiejkolwiek pracy budowlano-ziemno- a nawet -wykończeniowych, bo tu jest typowo męska praca fizyczna - przeze Mnie w zupełności odpada ;-) nie mam do tego ani wiedzy, ani zdolności teoretycznych-praktycznych (nie moja branża), ani możliwości fizycznych (zdrowie). Przyjmijmy i idźmy tym założeniem, które ustanowiłem na początku tego tematu.

ACCel
14-01-2017, 20:45
igor89, rzuć okiem na projekt z mojej stopki, w porównaniu do Twoich planów to wręcz apartament ;)

Myślę że w polskich realiach pakowanie się w domy modułowe oznacza frycowe za samą koncepcję rzędu 100%.

Zapytaj producentów domków letniskowych całorocznych np tych z allegro, myślę że na Twoje potrzeby to spokojnie 50 tys zł wystarczy (łącznie z postawieniem tego domku i sensownym ociepleniem), przykład:
http://allegro.pl/domek-letniskowy-dzialkowy-antresola-caloroczny-i6679044076.html

igor89
17-01-2017, 18:32
@ACCel ten z linka do którego podałeś wygląda jak altana na działkę rekreacyjną, a ni mini-domek do całorocznego zamieszkania w naszym klimacie. Wykonanie samo drewno (?), brak łazienki (?), mam pytanie co z zimą (czym/jak ogrzać?) i konserwacja pewnie też w trakcie eksploatacji będzie częstsza (kosztowniejsza?).

Tymczasem zastanawiam się czy jeszcze nie okroić powierzchni, też ze względu na ekonomię i znalazłem taki projekt http://pracownia-projekty.dom.pl/pt_amadora_dom_letniskowy_ce.htm pytanie ile może kosztować tradycyjna budowa takiego i czym ogrzać w zimie jeśli nie chcę do tego wykorzystać kominka/pieca na węgiel, gaz? Chodzi też o ekonomię. Maksymalne ograniczenie przyłączy mediów które generowałyby nie uzasadnione w tym przypadku chyba koszty?? Bo ile kosztują teraz przyłączenia. Przy cenie budowy takiego domku pewnie 30-40tyś.zł płacenie za przyłącz np.gazu 10-15% tej wartości nie ma już sensu.

Elfir
17-01-2017, 23:27
grzać - tylko prądem, po dobrym dociepleniu.
żadnych kominków, pieców.

ACCel
18-01-2017, 22:16
igor89, podałem tylko kierunek szukania, jestem pewien że tego typu firmy zrobią dla ciebie domek z pocałowaniem w rękę w sensownych kosztach.
Wybierasz jakiś ok 35m2, dodajesz ocieplenie min 15cm styro i już. Nie patrz na zdjęcia tylko czytaj opisy i pytaj producenta o to co potrzebujesz.

Grzejesz prądem (np grzejnikiem konwektorowym), ewentualnie pompą ciepła powietrze-powietrze (czyli klimatyzatorem z funkcją grzania).

Chyba że lubisz palić to postaw sobie kozę z kominem stalowym :)

igor89
19-01-2017, 14:15
Czy na tak małej powierzchni ogrzewanie prądem wyjdzie drogo jeśli bym wykorzystał do tego klimatyzator typu split z funkcją grzania pompą ciepła?? Czy jak temp. w zimie spadnie poniżej 0st. C, tak jak jest teraz, to taki klimatyzator nie "zje" tyle prądu co zwykła farelka?? Do jakich temperatur na zewnątrz jest opłacalne ogrzewanie klmatyzatorem split typu powietrze/powietrze? Koza/kominek = codzienna obsługa, sadza, brud, spaliny, czad, konieczność składowania węgla/drzewa, itd. Więc jeśli jest inna nie wiele droższa a przy tym czystsza (!) i bezpieczniejsza (!) opcja, to wybiorę ją. Czy ogrzewając wnętrze w takim domku <20-30m2 grzejnikiem konwektorowym nie zużyje kilka razy więcej prądu jak klimą?? czy są jakieś bardziej opłacalne metody grzania prądem dla takich powierzchni (domków letniskowych całorocznych)?? Licznik dwutaryfowy będzie konieczny? dzięki!!

ACCel
20-01-2017, 13:49
Wszystko jest opisane tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kanałówkę

Przy 0 st. jeszcze klima jest opłacalna, przy -10 już może zużywać tyle samo prądu co farelka (mówi o tym parametr COP).

Kosz ogrzewania zależy mocno od grubości ocieplenia i ilości ścian.