PDA

Zobacz pełną wersję : Vitopend 100W - włącza się na 10 sek i wyłącza



rafalm81
05-12-2016, 15:01
Witam,
Mam problem z działaniem pieca. O ile jest to w ogóle problem, może normalne działanie.
Może zacznę od opisu. Piec nowy, pierwszy sezon grzewczy, połączony ze sterownikiem pokojowym. Na chwilę obecną ustawiony na 1 poziom grzania, zdaje się że temperatura 50/40. 7 grzejników, dwie niewielkie podłogówki, jakieś 4 i 7 m2. Termostaty grzejnikowe ustawione na 21 stopni, podłogówki 35-40 stopni. Dwa termostaty w salonie (najchłodniejsze pomieszczenie) otwarte na maxa, tutaj też znajduje się sterownik pokojowy.
A teraz mój problem. Piec po osiągnięciu założonej temperatury (50 st.) wyłącza palniki, pompka działa. Przy 38st załącza palniki i w ciągu 10 sek. osiąga założoną temperaturę 50 st. po czym je wyłącza i 'czeka' aż do 36 st. i powtarza czynność, znowu z 'niepowodzeniem'. Dopiero kiedy osiągnie 35 st. dochodzi podczas startu do 49 st. i pracuje normalnie na 1 palniku aż do osiągnięcia założonych 50 st. i tak w kółko.
Moje pytanie brzmi - czy jest to normalne zachowanie automatyki czy da się to ustawić? Czy piec nie powinien załączać się dopiero przy spadku temp. wody do 35 st. aby uniknąć wcześniejszych prób odpalania?

CityMatic
05-12-2016, 15:54
A jak z temperaturą w domu?/mieszkaniu czy podłogówka i grzejnik są ciepłe? Bo jeśli nie to zawory na rozdzielaczu są pozakręcane i piec ogrzewa tylko wodę do niego.

rafalm81
05-12-2016, 23:04
Wszystko ciepłe, oczywiscie prócz tych, ktore zostały odcięte przez termostaty pokojowe po osiagnieciu tam zadanych 21 stopni. Zazwyczaj, najwczesniej odcinają sie 3-4 grzejniki z 7-miu, podlogowka wiadomo, otrzyma cieplą wode jak otworzy sie zawor RTL po osiagnieciu temperatury. Drażni mnie to odpalanie, tym bardziej że z tego co poczytalem nie działa to korzystnie na trwałość kotła

CityMatic
05-12-2016, 23:45
Wszystko ciepłe, oczywiscie prócz tych, ktore zostały odcięte przez termostaty pokojowe po osiagnieciu tam zadanych 21 stopni. Zazwyczaj, najwczesniej odcinają sie 3-4 grzejniki z 7-miu, podlogowka wiadomo, otrzyma cieplą wode jak otworzy sie zawor RTL po osiagnieciu temperatury. Drażni mnie to odpalanie, tym bardziej że z tego co poczytalem nie działa to korzystnie na trwałość kotła

Być może, trudno jest to określić bo cały czas podajesz zbyt mało danych może piec jest przewymiarowany , bo tak właśnie zachowują się piece o dużej mocy które w bardzo szybkim czasie nagrzewają to co mają nagrzać i pracując w cyklu załącz wyłącz z niewielką histerezą temperatury. Chociaż jak piszesz siedem grzejników i podłogówka to coś już to znaczy ale.....nowoczesne grzejniki mają małą pojemność wody,domy są dobrze ocieplone, a piec może mieć i 20 kW i więcej ?Tym bardziej że najmniejszy z tych piecy ma 6,5kW - 19kW

rafalm81
06-12-2016, 10:26
Dzięki za zainteresowanie. Piec ma przedział 10,4-24,7kw, czyli sporo jak na 85m2 nowego budownictwa. Sama moc może i nie jest problemem, tylko ta dolna wartość. Tym bardziej że kocioł odpala od razu na maksymalna ilość palników i schodzi w dół. Gdyby startował od mniejszej mocy, przypuszczam że ten efekt by nie występował.
Sprawdziłem Twoja teorię co do przewymiarowania i wygląda na słuszną. Odkręciłem wszystkie termostaty na maxa (bo jak już wcześniej pisałem, w niektórych pomieszczeniach szybko dochodzi do założonej temperatury i same zamykają obieg) i okazało się, że już pierwsza próba odpalenia zakończyła się powodzeniem, czyli włączeniem kotła na dłuższy czas. Przy całym obiegu otwartym nie ma efektu chwilowego włączania i wyłączania.
No i moje kolejne pytanie. Czy da się zmienić ustawienia w ten sposób, żeby piec startował z mniejszą mocą nic maksymalna? Histerezy wolałbym nie ruszać, choć jeśli poprzedniej możliwości nie ma, obniżyłbym ją o jeden stopień. Możliwe jest któreś z tych ustawień?

CityMatic
06-12-2016, 11:13
Czy da się zmienić ustawienia w ten sposób, żeby piec startował z mniejszą mocą nic maksymalna? Histerezy wolałbym nie ruszać, choć jeśli poprzedniej możliwości nie ma, obniżyłbym ją o jeden stopień. Możliwe jest któreś z tych ustawień?

Wszystko się da tylko w Twoim przypadku to zapewne zapotrzebowanie poniżej wartości 3-4 kW a aż tak modulacja pieca nie obniży mocy.
Zainteresuj się tym wątkiem:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223562-Viessmann-Vitodens-200W-problem-z-taktowaniem-%28ci%C4%85g%C5%82e-w%C5%82%C4%85czanie-wy%C5%82%C4%85czanie%29
Ponadto skontaktuj się z serwisem to on powinien najlepiej udzielić odpowiedzi, niekiedy da się ustalić na tyle priorytet grzanie CWU , że bardzo zbija CO i jest to akceptowalne, ale w tak znacznie przewymiarowanym urządzeniu raczej trudno będzie.

rafalm81
06-12-2016, 12:49
Wielkie dzięki, będę kombinował. Sporo wyjaśniłeś i zdaje się że trafnie.

CityMatic
06-12-2016, 14:47
Wielkie dzięki, będę kombinował. Sporo wyjaśniłeś i zdaje się że trafnie.

Tak dla wyobrażenia - ja mam piec dwu-funkcyjny z zakresu mocy 2,9-14,2kW na 168m2 domu i nie pracuje od 23 do 6 rano, a priorytet ma na cwu czyli jego maksymalna moc jest osiągana wtedy gdy wody w zasobniku ubywa do wanny, prysznica i zlewozmywaka i zapotrzebowanie ciągle wzrasta......jeszcze nie zdarzyło się, aby jej brakło.
Fakt, że zasobnik jest warstwowy ale ma pojemność niecałe 100 l

Konsultant Viessmann
06-12-2016, 17:51
Witam !

W podobnych przypadkach do Twojego padały również propozycje montowania sprzęgła hydraulicznego, najprawdopodobniej obieg grzewczy jest za mały do tego kotła. Gdyby problem wciąż się pojawiał zachęcam do skorzystania z naszego serwisu24h (http://www.viessmann.pl/pl/serwis-24h.html). Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pozdrawiam !

rafalm81
07-12-2016, 09:23
Ja kupiłem w stanie deweloperskim i nie miałem wpływu na instalacje czy wybór jej elementów. Gdybym robił to sam, na pewno zgłębiłbym temat i dobrał odpowiednio. Tak więc muszę 'żyć' z tym co jest (chyba że będzie bardzo źle, w co wątpię, wtedy zdecyduje się na jakieś kroki, czyt. zmianę kotła).
Korzystając z sytuacji i widząc że masz pojęcie na temat, chciałbym jeszcze o coś spytać, rzecz zdaje się banalną, ale której nie mogę nigdzie znaleźć. Chodzi mi o sam piec. Jest to Viessmann Vitopend 100 W WH1D jak się nie mylę. Moc 10,7-24,8 kw. I właśnie ta jego moc chodzi mi po głowie. Nigdzie nie mogę znaleźć co tak naprawdę oznacza ten przedział. W papierach instalacyjnych fachowiec wpisał w rubryce maksymalna moc C.O. 11kw. W takim razie 24,8 kw czego dotyczy? Mocy dla CWU? Dziwne, nie bardzo rozumiem. Przecież na tych samych palnikach grzeje CO i CWU

CityMatic
07-12-2016, 10:13
Ja kupiłem w stanie deweloperskim i nie miałem wpływu na instalacje czy wybór jej elementów. Gdybym robił to sam, na pewno zgłębiłbym temat i dobrał odpowiednio. Tak więc muszę 'żyć' z tym co jest (chyba że będzie bardzo źle, w co wątpię, wtedy zdecyduje się na jakieś kroki, czyt. zmianę kotła).
Korzystając z sytuacji i widząc że masz pojęcie na temat, chciałbym jeszcze o coś spytać, rzecz zdaje się banalną, ale której nie mogę nigdzie znaleźć. Chodzi mi o sam piec. Jest to Viessmann Vitopend 100 W WH1D jak się nie mylę. Moc 10,7-24,8 kw. I właśnie ta jego moc chodzi mi po głowie. Nigdzie nie mogę znaleźć co tak naprawdę oznacza ten przedział. W papierach instalacyjnych fachowiec wpisał w rubryce maksymalna moc C.O. 11kw. W takim razie 24,8 kw czego dotyczy? Mocy dla CWU? Dziwne, nie bardzo rozumiem. Przecież na tych samych palnikach grzeje CO i CWU

Tak to jest coś w tym stylu, tylko wszystko dzieje się w piecu i z reguły są w nim dwa wymienniki ciepła jeden na CO i jeden na CWU różnią się mocą czyli tak w sumie powierzchnia wymiany pomiędzy wodą zimną a wodą grzewczą.
Dla łatwiejszego zobrazowania wymiennik CO jest mniejszy, natomiast palnik główny grzeje czynnik w zależności od powierzchni ogrzewanej i od różnicy temperatury jaką chcemy osiągnąć aby było ciepło do tej temperatury jaką odczytuje termometr w termoregulatorze pokojowym.
Jednym słowem piec grzeje albo słabo z mocą 10,7 kW czyli podtrzymuje ciepło albo grzeje mocno z mocą max 24,8 kW tzw modulacja i w tym przedziale albo zwiększa albo zmniejsza pracę palnika, dodatkowo może zwiększyć albo zmniejszyć częstotliwość jego zapalania - wszystko zależy od producenta kotła i zastosowanego sterownika.
W przypadku wody na potrzeby CWU piec w zależności od zapotrzebowania na nią grzeje z mocą również zmienną, ale dane do grzania pobiera z temperatury wody w zbiorniku i porównuje ją do tej co jest nastawione na regulatorze. Ze względu na to, że automatyka pieca jest tak skonstruowana aby woda ciepła nie zmieniała swoich parametrów na wyjściu przy intensywnym poborze wody musi ją ogrzać bardzo szybko dlatego też pracuje z mocą max w tym przypadku mocą 24,8kW działając na zasadzie podgrzewacza przepływowego, gdy zapotrzebowanie spada nagrzewa zbiornik do pełna i powoli zmniejsza moc by się wyłączyć i czekać :) - dzieje się to również gdy pracuje cyrkulacja - piec utrzymuje -podtrzymuje stałą temperaturę w zbiorniku,
Podejrzewam, że u Ciebie moc pieca jest na wyrost bo najprościej licząc przy Twoim metrażu na CO 3,5-5kW co do wody się nie wypowiem, ale na 99%(przy zasobniku 100l) połowa mocy Twojego by wystarczyła.

rafalm81
07-12-2016, 10:44
O proszę, jakie to proste:)
To pytam dalej, żeby się upewnić że dobrze myślę. Na chwile obecna nie mam dostępu do skrzynki gazowej (licznika) i tak sobie gdybam. Przy obecnych temperaturach zewnętrznych oscylujących w okolicach 0 st., temperaturę w domu mam ustawioną na komfort - 21, ekonomiczna - 20. Biorąc pod uwagę cykle palenia w ciągu dnia wychodzi ok 5 godz. ciągłego palenia na 1 palniku. Wartość może nie idealnie odwzorowana, ale bardzo zbliżona do rzeczywistości. Jak policzyć dzienne zużycie gazu w m3? Wg moich, nie wiem czy dobrych szacunków, wyszło mi 6,2 m3/dobę. W papierach od kotła była tabelka, w której maksymalny przepływ gazu przy mocy 10,7kw to 1,24m3 gazu.
I czy jeśli te obliczenia są właściwe, to czy jest to wartość do zaakceptowania jeśli chodzi o normy obecnego budownictwa? Budynek czterorodzinny, mieszkanie na piętrze, porotherm 25, styropian 10, poddasze nieużytkowe, wełna 25cm na stropie.

CityMatic
07-12-2016, 13:04
O proszę, jakie to proste:) Jak policzyć dzienne zużycie gazu w m3? Wg moich, nie wiem czy dobrych szacunków, wyszło mi 6,2 m3/dobę.

I tu "Cię mamy" fajnie by było gdyby tak się dało policzyć ale się nie da.........tylko licznik wskaże rzeczywiste zużycie. Ty policzyłeś szacunkowe i bardzo uogólnione. Już samo określenie temperatury która ma decydujący wpływ, a dodatkowo czas pracy kotła naprawdę jest tak wiele czynników, że obliczenia były by czystym wróżeniem.
Jeśli chcesz coś liczyć to tylko czas pracy od - do i ile zużył m3 porównać do pracy wg DTR-ki .

rafalm81
07-12-2016, 13:41
Nie wiem co to ta DTR-ka:), ale jak tylko otworze i sprawdzę dzienne zużycie wg licznika, dam Ci znać ile tego schodzi i czy szacunki na tej podstawie są odległe od rzeczywistości. A jak to wygląda u Ciebie przy kondensacie i powierzchni prawie 170m2? Patrzyłeś?
Na chwilę obecną wielkie dzięki za wszystko, jestem trochę mądrzejszy:)

CityMatic
07-12-2016, 14:34
Nie wiem co to ta DTR-ka:), ale jak tylko otworze i sprawdzę dzienne zużycie wg licznika, dam Ci znać ile tego schodzi i czy szacunki na tej podstawie są odległe od rzeczywistości. A jak to wygląda u Ciebie przy kondensacie i powierzchni prawie 170m2? Patrzyłeś?
Na chwilę obecną wielkie dzięki za wszystko, jestem trochę mądrzejszy:)

DTR
Dokumentacja Techniczno Ruchowa

Konsultant Viessmann
09-12-2016, 17:01
Witam !

Gdybyście szukali dokumentacji technicznej do tego kotła polecam tą stronę (http://www.viessmann.com/http-svc/web/poland/pdf-90.nsf/public?OpenPage&profile=arc), możecie tam odnaleźć w razie czego instrukcję obsługi, czy instrukcję montażu i serwisu. W tej ostatniej są również zawarte ogólne informacje na temat zużycia paliwa przy pełnym obciążeniu dla konkretnej modulacji mocy.

Pozdrawiam !

rafalm81
02-01-2017, 12:59
Witam ponownie,
'Problem' z piecem nie został jeszcze rozwiązany i wygląda na to że poczeka do wiosny, ale sprawdziłem zużycie gazu i chyba nie mam co się obawiać o jakieś podwyższone zużycie. Przez 4 miesiące - od 1 września do 1 stycznia - piec pobrał ok 630 m3, czyli średnio w tym czasie niecałe 5,5 m3/dobę. Wydaje mi się, że to przyzwoite zużycie jak na 85m2 i temperaturę 21 stopni.

Konsultant Viessmann
03-01-2017, 19:43
Witam ponownie,
'Problem' z piecem nie został jeszcze rozwiązany i wygląda na to że poczeka do wiosny, ale sprawdziłem zużycie gazu i chyba nie mam co się obawiać o jakieś podwyższone zużycie. Przez 4 miesiące - od 1 września do 1 stycznia - piec pobrał ok 630 m3, czyli średnio w tym czasie niecałe 5,5 m3/dobę. Wydaje mi się, że to przyzwoite zużycie jak na 85m2 i temperaturę 21 stopni.

Witam,

Co do ilości pobranego gazu jest to wartość średnia i Twoje zużycie mieści się w normie. Natomiast jeśli chciałbyś spróbować z obniżaniem temperatury w okresie nocy (podobno wpływa na lepszy sen),np. do 19-20stopni to wydaje mi się, że zużycie mogłoby jeszcze trochę zmaleć.

Pozdrawiam !

matiix
24-10-2017, 20:39
Witam ponownie,'Problem' z piecem nie został jeszcze rozwiązany i wygląda na to że poczeka do wiosny, ale sprawdziłem zużycie gazu i chyba nie mam co się obawiać o jakieś podwyższone zużycie. Przez 4 miesiące - od 1 września do 1 stycznia - piec pobrał ok 630 m3, czyli średnio w tym cza.]sie niecałe 5,5 m3/dobę. Wydaje mi się, że to przyzwoite zużycie jak na 85m2 i temperaturę 21 stopni.

Tymczasem moim skromnym zdaniem taki piec stanowczo za duży do tak małego pomieszczenia. Musimy pamiętać iż ten piec jest z otwartą komorą spalania i dlatego ma tak dużą moc minimalną. Ja bym zainwestował w wkład do komina i zainstalował piec kondensacyjny o mocy maksymalnej 10-12Kw.

Konsultant Viessmann
26-10-2017, 08:47
Tymczasem moim skromnym zdaniem taki piec stanowczo za duży do tak małego pomieszczenia. Musimy pamiętać iż ten piec jest z otwartą komorą spalania i dlatego ma tak dużą moc minimalną. Ja bym zainwestował w wkład do komina i zainstalował piec kondensacyjny o mocy maksymalnej 10-12Kw.

Tylko że jeśli jest to deweloperka to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo (bo nie znalazłem tego w opisie) że jest to kocioł 2u fukcyjny wiec zamiana go na kocioł mocy 10-12 kW (moc maksymalna) pociągnie za sobą konieczność dołożenia zasobnika c.w.u.
Niestety produkcja c.w.u. wymaga bardzo dużych mocy i aby instalacja c.o. pracowała idealnie trzeba by stosować albo kotły stojące o dużym zładzie wodnym albo zamontować na instalacji bufor.