PDA

Zobacz pełną wersję : Zamieszkanie w domu letniskowym - jak to zrobić? Przekształcenie na mieszkalny.



fiett.pawel
08-12-2016, 13:20
Hej. Jestem tu nowy więc wybaczcie jeśli robię coś nie tak i nakierujcie mnie proszę na właściwe "tory" :)

Mam następującą kwestię:
Posiadam dom letniskowy nad jeziorem na mazurach i chcemy w nim z żoną zamieszkać.
Dom ma konstrukcję drewnianą z parterem, piętrem, nieużytkowym poddaszem i murowaną półpiwnicą (na skarpie nad jeziorem), został zbudowany w 1984 roku.

Do domu podłączony jest prąd, woda oraz kanalizacja. Działka przy asfaltowej drodze. Dla działki nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Dom nie ma obecnie nadanego numeru "pocztowego", tylko numer działki, ale podobno to można dość łatwo załatwić w gminie i teraz

Dom nadaje się obecnie do zamieszkiwania w sezonie ciepłym ponieważ nie jest ocieplony dach (ściany pionowe i piwnica były ocieplone przez mojego dziadka wełną paręnaście lat temu, nie pytajcie dla czego dach pozostał zimny), dodatkowo okna są w wieku domu a bardzo porządny i ładny ale otwarty kominek zupełnie nie daje ciepła - wręcz przeciwnie wysysa ciepło po wygaśnięciu i żre tony drewna.

Poprosiliśmy budowlańca i hydraulika o ocenę i według nich po dodaniu ocieplenia dachu/poddasza (od wewnątrz), wymianie części instalacji i oczywiście zrobieniu kwestii takich jak wygodna kuchnia, łazienki (obecnie ok ale raczej prosto - wakacyjnie), wsadzeniu wydajnego, zamkniętego kominka jako głównego źródła ciepła (kominek jest umiejscowiony centralnie, blisko klatki schodowej) i poprawieniu wentylacji, dom będzie się spokojnie nadawał do całorocznego mieszkania.

I teraz pytanie: jak przekształcić oficjalnie taki dom z letniskowego na mieszkalny i czy warto się w to bawić.
Słyszałem, że trzeba to zgłaszać prawie jak budowę nowego domu, robić projekt, geodezję itd. Pytanie czy z są jakieś określone kryteria, jakie ten dom musi spełniać aby został przyjęty jako mieszkalny (ocieplenie, ogrzewanie itd.). Jak to wygląda?

Wiem, że jako mieszkalny byłby obciążony 11 krotnie niższym podatkiem niż obecnie. Słyszałem jednak, że jeśli zamelduję się w domu letniskowym i będzie to moje jedyne/główne miejsce zamieszkiwania (a w naszym przypadku tak by było), to można zgłosić*się do opodatkowania jako mieszkalny (taka była decyzja NSA).

Wiem, że są w pobliżu inne domy przekształcone na całoroczne, gdzie ludzie są zameldowani i tam mieszkają, mają lokalne rejestracje (a wiem, że to warszawiacy), faktem jest jednak, że nie pytałem ich o to jak to zrobili i czy mają zmieniony oficjalnie sposób użytkowania (będę to musiał zrobić).

Co Wy byście mi sugerowali?

Z góry dziękuję wszystkim za porady :)

Pozdrawiam
Paweł