PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ocieplanie dachu jest konieczne ?



Staszek41
09-12-2016, 08:36
Mój dom o powierzchni ok. 200 metrów kwadratowych będzie jednokondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym. Nie jestem przekonany do skomplikowanej budowy wykonywanych dachów. Pełne odeskowanie, papa i dachówka to według mnie dwa dachy. Warstwa składająca się z papy czy folii, wełny mineralnej i jeszcze jednej folii w przypadku przecieków ssie wodę, przestaje być izolacją termiczną a powstający grzyb niszczy wszystko i nie jest zdrowy dla ludzi. W momencie w którym to zauważamy wełna mineralna jest już nasiąknięta wodą jak gąbka. Nie wyobrażam sobie naprawy takiego dachu a szczególnie w przypadku kiedy grzyb już mocno się rozmnożył. A problemów tych nie było by, gdybym miał na więźbie tylko dachówki /tak jak to było w moim domu rodzinnym/ a na stropie ułożył izolację termiczną o dowolnej grubości. Koszt takiego rozwiązania był by mniejszy o ok. 15000 zł /deski, papa robocizna/ Proszę fachowców oraz osoby mające już doświadczenie z takimi wielowarstwowymi dachami o ocenę mojego myślenia.

Konto usunięte_1*
09-12-2016, 08:41
ale skoro nie planujesz pokoi na strychu to nawet lepiej że nie docieplasz dachu , ale strop musisz docieplić czyli podłoga strychu jakieś legary i sporo wełny będzie taniej i duuużo cieplej

Staszek41
09-12-2016, 11:13
dziękuję Ci - podbudowałeś mnie, ciekaw jestem jakie będą następne opinie.

sheen
09-12-2016, 11:48
Ja również nie widzę sensu ocieplenia skosów jeżeli nie planujesz tam mieszkać. Sam ma parterówkę, na stropie są rury reku i na to 35 grafitu i osb a dach to tylko dachówka i membrana.

Kaizen
09-12-2016, 12:25
Oczywiście, że jak nie potrzebujesz ogrzewanego strychu, to ocieplasz strop. Można nawet zwyczajnie rozwinąć wełnę z rolki i tylko folią przykryć (wg projektu ja mam tylko deskowanie 2m szerokości tam, gdzie jest najwyżej).
Mniejsza powierzchnia = taniej i mniejsze straty. Do tego łatwo ułożyć czyli tanio (nie trzeba dużo ciąć i mocować).

kachetka
14-12-2016, 14:07
A ja się zapytam jeszcze czy masz dom ocieplony?

Konrad Podgórski
14-12-2016, 14:51
U mnie na strop idzie 40cm celulozy ale według obliczeń wyszło że na dachu będzie punkt rosy i mimo to muszę dołożyć 5cm wełny na skosy.

Poddasze nieużytkowe, jeszcze to sprawdzę w praktyce

Staszek41
14-12-2016, 16:33
Dom oczywiście będzie ocieplony. Mury będą dwuwarstwowe tzn. pustak o grubości 30 cm i 15 cm styropian.

Staszek41
14-12-2016, 16:47
Ten punkt rosy na dachu to już zakrawa na aptekarstwo. Punkt rosy zależy od zawartości wilgoci w powietrzu i temperatury. Być może, że dla jakichś założonych warunków można go obliczyć, ale wg mnie to była by sztuka dla sztuki. Aby nie dopuścić do wykraplania się rosy przy zmianie temperatury to trzeba by rozpatrywany układ ogrzewać.

Andrzej Wilhelmi
14-12-2016, 19:48
Ewentualny przeciek z dachu będzie tak samo skutkował bez względu na to gdzie będzie wykonana izolacja cieplna. Bez względu na to gdzie będzie wykonana izolacja cieplna konieczne jest wykonanie krycia wstępnego aby zabezpieczyć się przed przeciekiem. Nie ma żadnego uzasadnienia aby izolować cieplnie połać dachu na nieużytkowym poddaszu. Co zmieni dołożenie 5 cm wełny na skosach? Nic! Tak zwany "Punkt Rosy" znajdzie się w tej warstwie czyli nadal na Twoim poddaszu. Pozdrawiam.

jacentyy
14-12-2016, 21:06
......Nie ma żadnego uzasadnienia aby izolować cieplnie połać dachu na nieużytkowym poddaszu. Co zmieni dołożenie 5 cm wełny na skosach? Nic! Tak zwany "Punkt Rosy" znajdzie się w tej warstwie czyli nadal na Twoim poddaszu. Pozdrawiam.

Nie pitol, że nie ma uzasadnienia, bo jak ktoś w lato chce mieć chłodniej na strychu to sobie może ocieplić połać dachową i wchodząc na strych będzie miał niższa temperaturę, to samo zimą będzie miał wyższą temperaturę aniżeli na zewnątrz, tak więc jak Ty nie widzisz w tym sensu nie znaczy, że inni mogą widzieć w tym sens!!!

Andrzej Wilhelmi
14-12-2016, 21:26
Nie pitol
No właśnie nie pitol bez sensu. Pozdrawiam.