PDA

Zobacz pełną wersję : Wiata samochodowa jednospadowa.



MichalCz
11-12-2016, 12:30
Witam, chciałbym do garażu dostawić wiatę na szer. około 3,5 m i 6 m dł. , pokrytą blachodachówka. Teraz pytanie czy przy scianie garażu muszę robić również słupy jak na zdjęciu poniżej czy wystarczy że przykręcę na garażu u góry belkę i od niej zrobię spad krokwami ? Garaż jest ocieplany styropianem 10 cm i zrobiona elewacja i nie wiem jak by się zachowała ta belka przy dokrecaniu jej do garażu.

http://fotozrzut.pl/zdjecia/wiata-garazowa0.jpg

Mareks77
11-12-2016, 12:49
Jeśli to ma być na stałe to belka przykręcana do elewacji nie przeszkadza, jedynym minusem są mostki cieplne w miejscach wiercenia.
Na takiej dużej powierzchni na jakiej rozejdzie się jedno mocowanie nie powinno wpływać do na deformacje elewacji ale poprzez naprężenia możliwe są po jakimś czasie mikropęknięcia
Będziesz musiał wiercić dziury przez styropian aż do ścian właściwych i umieszczać tam albo kołki chemiczne ze szpilkami do których przykręcisz belkę albo długie kołki przechodzące przez styropian.
Na grubości styropianu w takim przypadku daje się specjalne tuleje które spowodują że belka nie będzie dociskana siłą do styropianu tylko do tulejek.

MichalCz
11-12-2016, 14:33
Ogólnie myślałem alby otwory zrobić na przelot do garażu, długie szpilki i od wewnątrz garażu ściągać belkę do ściany. Możesz mi powiedzieć jakiej grubośći belkę zastosować do tego ?

wiesiek6308
11-12-2016, 16:07
Nawet otwory na przelot jak piszesz nie odciążą działania belki na elewację a i w przyszłości całego dachu.Szkoda ją niszczyć. Zrób tak jak jest na tym foto dostawiona ale niezależna konstrukcja. Pionowe słupy 10/10 cm lub 12/12 cm , poziome belki podtrzymujące krokwie 14/10 lub 14/12 ( w zależności od przekroju słupów pionowych aby je zlicować chociaż niekoniecznie) krokwie 18/6 ( 18 to wysokość zapobiegnie to uginaniu krokwi). Na krokwie łaty i blacha i stawiaj pierwszą i ostatnią krokiew na końcach belek pionowych a nie tak jak tutaj na tym rysunku . Ktoś chyba nie miał doświadczenia w sprawach tych lub wizualizacja niezgodna ze sztuką budowlaną.Ale po zacięciu krokwi, ich położeniu i napakowaniu łączników KP, umieszczeniu belki na froncie obiektu wnioskuję, że to typowe działania dla ,, Jaśka,, spod sklepu. Typowe łączenie doczołowe a nie jak powinno być gniazdo - palec. Ciężko patrzeć na to wykonanie, ale cóż każdy sobie radzi jak może.

Mareks77
12-12-2016, 09:04
Ogólnie myślałem alby otwory zrobić na przelot do garażu, długie szpilki i od wewnątrz garażu ściągać belkę do ściany. Możesz mi powiedzieć jakiej grubośći belkę zastosować do tego ?

Technika mocowania na przelot czy też kołki hemiczne jest tu obojętna i ważna jest elewacja zewnętrzna.
Jeśli tak bardzo nie chcesz tych dwóch pionowych belek koło ściany to musisz dać tuleje na całości grubości styropianu tak aby belka dociskała się do ściany nosnej poprzez tuleję nie powodując naprężeń w elewacji.
Grubość belki to w zależności od pokrycia tej wiaty, jeśli to będzie zwykła blachodachówka to tak jak podaje Kol @ wiesiek6308

MichalCz
12-12-2016, 15:37
Dziękuje wszystkim za pomoc, w styczniu zacznę działać i przynajmniej wiem jak sie do tego zabrać ;)

jacek.zoo
12-12-2016, 16:57
Albo wytnij styropian pod belke i belke zrob o grubośc styropianu glebsza, i wttedy juz na pewno nic sie nie wcisnie

wiesiek6308
12-12-2016, 17:18
Tak tylko jak kiedyś postanowi rozebrać wiatę to będzie musiał naprawiać elewację a co za tym idzie ja jestem ciągle za niezależną konstrukcją, którą kiedys w razie ,,W,, można szybko rozebrać nie powodując żadnych uszczerbków na tej elewacji. Nigdy nic nie wiadomo co się w życiu zdarzy a może ktoś wpadnie na pomysł opodatkować wiaty podatkiem np. 3 krotnie wyższym niż powierzchnie mieszkalne? . Tak czy owak życzę powodzenia, wytrwałości , spokoju przy budowie.Nie śpiesz się lepiej przemyśl i przemierz dwa razy zanim utniesz drewno ( bo tego nie pospawasz). Pośpiech to zły doradca a w ciesielce w pośpiechu często można strzelić gafę o 1 cm lub o 10cm. Pamiętaj. POWODZENIA. Nie stosuj gwoździ tylko używaj wkrętów np. ciesielskich, lżejsza robota a i w razie ,,W,, można łątwo i szybko zdemontować bez uszczerbku na elementach konstrukcyjnych.

kaja4444
17-04-2018, 20:46
wiesiek6308 - kurcze nie zrozumiałem. Patrze na zdjęcie ale nie widzę tego: " i stawiaj pierwszą i ostatnią krokiew na końcach belek pionowych a nie tak jak tutaj na tym rysunku . Ktoś chyba nie miał doświadczenia w sprawach tych lub wizualizacja niezgodna ze sztuką budowlaną.Ale po zacięciu krokwi, ich położeniu i napakowaniu łączników KP, umieszczeniu belki na froncie obiektu wnioskuję, że to typowe działania dla ,, Jaśka,, spod sklepu. Typowe łączenie doczołowe a nie jak powinno być gniazdo - palec. Ciężko patrzeć na to wykonanie, ale cóż każdy sobie radzi jak może" - patrząc na zdjęcie nie widzę żeby żeby krokiew nie była na końcu belek pionowych - mniemam, że chodzi o kantowiznę. Będę wdzięczny za cierpliwość i odpowiedź:)


Nawet otwory na przelot jak piszesz nie odciążą działania belki na elewację a i w przyszłości całego dachu.Szkoda ją niszczyć. Zrób tak jak jest na tym foto dostawiona ale niezależna konstrukcja. Pionowe słupy 10/10 cm lub 12/12 cm , poziome belki podtrzymujące krokwie 14/10 lub 14/12 ( w zależności od przekroju słupów pionowych aby je zlicować chociaż niekoniecznie) krokwie 18/6 ( 18 to wysokość zapobiegnie to uginaniu krokwi). Na krokwie łaty i blacha i stawiaj pierwszą i ostatnią krokiew na końcach belek pionowych a nie tak jak tutaj na tym rysunku . Ktoś chyba nie miał doświadczenia w sprawach tych lub wizualizacja niezgodna ze sztuką budowlaną.Ale po zacięciu krokwi, ich położeniu i napakowaniu łączników KP, umieszczeniu belki na froncie obiektu wnioskuję, że to typowe działania dla ,, Jaśka,, spod sklepu. Typowe łączenie doczołowe a nie jak powinno być gniazdo - palec. Ciężko patrzeć na to wykonanie, ale cóż każdy sobie radzi jak może.