PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie stropu i dachu



rafalm81
12-12-2016, 11:27
Witam,
Wszędzie mogę przeczytać o ociepleniu stropu lub dachu, nigdzie jednak nie mogę znaleźć informacji na temat sensu ocieplenia jednego i drugiego.
Budynek nowy, czterorodzinny. Moje mieszkanie jest na piętrze z poddaszem nieużytkowym. Ocieplenie stropu betonowego to 25 cm wełny. Na poddasze prowadzą schody strychowe, a lato wykonałem ok. 20m2 podłogi na legarach żeby zrobić sobie 'graciarnie'. Obecnie jest tam oczywiście bardzo zimno. Nie potrzebuje tam temperatury pokojowej, ale zastanawiam się czy inwestycja w materiały na ocieplenie dachu, przypuszczam że zamknąłbym się w 5000 zł. ma sens z punktu widzenia oszczędności na ogrzewaniu? Czy zauważalna byłaby w takim przypadku różnica w stracie ciepła?

Tomek W
14-12-2016, 12:57
Zanim dojdzie się do kwestii ekonomicznej należy obliczyć ile zmaleją straty ciepła do pomieszczenia o nieregulowanej temperaturze czyli nieużytkowego poddasza. Oczywiście do wyliczenia strat ciepła przez przenikanie trzeba wcześniej wyliczyć jak wzrośnie temperatura na poddaszu dzięki ociepleniu połaci dachowych. To zagadnienie jest dobrze opisane (wraz z przykładem) w artykule do pobrania ze strony www.builddesk.pl/files/BuildDesk/PL%20Education/PL%20Academy/PL%20Documents/Obliczanie%20temperatury%20wewnetrznej%20w%20stref ie%20o%20nieregulowanej%20temperaturze.pdf (http://www.builddesk.pl/files/BuildDesk/PL%20Education/PL%20Academy/PL%20Documents/Obliczanie%20temperatury%20wewnetrznej%20w%20stref ie%20o%20nieregulowanej%20temperaturze.pdf)
Takie analizy wygodnie jest wykonywać przy pomocy programu BDEA, który dostępny jest na stronie www.builddesk.pl/oprogramowanie/program-do-audytow-energetycznych (http://www.builddesk.pl/oprogramowanie/program-do-audytow-energetycznych)

rafalm81
02-01-2017, 12:46
Dzięki, pomogłeś bardzo. Wziąłem się za to i przeliczyłem sobie dokładnie. Okazało się że nie ma najmniejszego sensu ocieplać dachu. Bezkonkurencyjnie lepszą opcją byłoby dorzucić wełny na strop, ale w moim przypadku to również mija się z celem. Budynek jest nowy i wygląda na to że przyzwoicie ocieplony, a zwrot kosztów przy najkorzystniejszej opcji dołożenia wełny nastąpiłby po ok 11 latach. Ale przydało się moje główkowanie bratu. W jego przypadku wymiana trocin na wełnę zwróci się po ok 3 latach przy niewielkich nakładach finansowych.
Jeszcze raz dzięki za wskazanie kierunku myślenia:)

mku7i
25-07-2018, 22:00
Podepnę się pod temat żeby nie zakładać nowego.
Mamy poddasze użytkowe. Planujemy dać 18cm pomiędzy krokwie + 12 cm nakrokwiowo. Na stropodach również 30 cm. Strych ma służyć jako graciarnia. Pytania:
1) czy na stropodach dajemy taką samą warstwę izolacji jak na dach, tj. w naszym przypadku 30 cm ?
2) czy dzięki położeniu wełny na strychu nieogrzewanym uda się zimą utrzymać dodatnią temperaturę ? Planowałem dać 18 cm między krokwie (krokwie mają 20 cm). Czy taki zabieg zda egzamin czy gra nie warta świeczki i ocieplać tylko do jętek odpuszczając ocieplenie do samej kalenicy ?
Dzięki.

Tomek W
27-07-2018, 15:52
Jeżeli skośną połać dachu masz tak samo ocieploną w miejscu gdzie jest ogrzewany pokój jak i na strychy to strop z wełną grubości 30 cm będzie jedynie przeponą. A temperatura dodatnia na strychy przy braku źródła ciepła będzie się brała od strat przez przenikania ciepła przez strop. Im więcej wełny na stropie tym mniejsze straty w ogrzewanym pokoju na dole i tym nisza temperatura na strychu.

mku7i
27-08-2018, 18:25
Kontynuując moje pytanie - skos do wysokości stropodachu ma ocieplenie 18+10. Od stropodachu po szczyt tylko 18. Ile dać w stropodach. 18 wystarczy czy dawać druga warstwę 10?

Tomek W
28-08-2018, 15:39
Zdecydowanie zwiększ grubość ocieplenia nad pomieszczeniem ogrzewanym. Można dać od dołu albo od góry dodatkową warstwę bo głównie ta przegroda decyduje jakie będą straty ciepła z pomieszczenia.

wwwkaczmarek
22-01-2019, 20:18
Dzień Dobry,

Wiem że temat był wałkowany wielokrotnie, ale przeczytałem bardzo wiele opinii i mam lekki mętlik.
Na poddaszu mam ułożone 25 cm wełny między belkami stropowymi, pod wełną ułożona jest paroizolacja. Poddasze póki co, będzie nieogrzewane i zagospodarowane jako magazyn. Jako że chciałbym aby temperatura na poddaszu nie spadała poniżej 0, czy należy/ można wykonać między i na krokwiowe ocieplenie dachu a następnie zakryć paroizolacją ? Czy doprowadzi to do odkładania się wilgoci w wełnie? Czy lepszym sposobem jest poczekać z ociepleniem dachu do momentu aż poddasze będzie ogrzewane i użytkowane?

Pozdrawiam,
wwwkaczmarek

Tomek W
23-01-2019, 10:19
Ocieplenie nad przestrzenią nieogrzewaną zatrzyma ciepło, które już "przejdzie" przez poniższy strop. Warstwa 25 cm wełny oraz paroizolacja w stropie nigdy nie zatrzyma w 100 % przenikania. Nie widzę problemy aby ocieplić połacie do samej kalenicy nad pomieszczeniem nieogrzewanym. Zjawisko skraplania się pary wodnej najlepiej wyjaśnić na przykładzie. Wyjmując szklaną butelkę z lodówki do ciepłego pomieszczenia za moment para wodna znajdująca się w powietrzu, w zetknięciu z zimną powierzchnią słoika, skrapla się na niej.
Oczywiście, można zrobić analizę kondensacji międzywarstowej takie przegrody z warunkami wewnątrz +4st.C i na zewnątrz -10st.C.

riderd
14-05-2019, 19:59
Witam,
mam do ocieplenia strop żelbetowy o poiwerzchni 180 m2. Jest to poddasze nieużytkowe, dach wykonany jest z dachówki ceramicznej. Na stropie chcę położyć izolację z wełny minaralnej 35cm. Chciałbym od czasu do czasu przejść po tej izolacji, nie będe tam robił graciarni, ale np. żeby wyjść na dach trzeba przejść po tej izolacji. Proszę o informację czy po wełnie unirock mozna chodzic, czy koniecznie jest ulożenie ostatniej warstwy z płyt hardrock/stepmax?

Tomek W
15-05-2019, 08:52
Witam,
mam do ocieplenia strop żelbetowy o poiwerzchni 180 m2. Jest to poddasze nieużytkowe, dach wykonany jest z dachówki ceramicznej. Na stropie chcę położyć izolację z wełny minaralnej 35cm. Chciałbym od czasu do czasu przejść po tej izolacji, nie będe tam robił graciarni, ale np. żeby wyjść na dach trzeba przejść po tej izolacji. Proszę o informację czy po wełnie unirock mozna chodzic, czy koniecznie jest ulożenie ostatniej warstwy z płyt hardrock/stepmax?

Unirock to miękki produkt poddaszowy i nie nadaje się do tego żeby po nim chodzić. Proponowałbym Ci w tm wypadku ułożyć unirock między drewnianymi legarami a na legary dac płytę osb . Stworzyć taką ścieżkę techniczną

Kaizen
15-05-2019, 09:18
Proponowałbym Ci w tm wypadku ułożyć unirock między drewnianymi legarami a na legary dac płytę osb.

Legary o wysokości co najmniej 35cm (bo tyle wełny ma być)?

Tomek W
15-05-2019, 10:14
Legary o wysokości co najmniej 35cm (bo tyle wełny ma być)?

To ułóż kilka pustaków i na nie płyte OSB. Inaczej naruszysz strukturę wełny, włókna się połamią .

Załamana666
01-05-2021, 22:14
Dzień dobry, podpinam się pod temat, przepraszam nie bardzo wiem jak i czy mogę założyć nowy wątek. Błagam o pomoc.... dach po pierwszym sezonie cieknie, podjęta decyzja o ściągnięciu blachy i poprawkach. Pod spodem koszmar, membrana podziurawiona, łaty kontrłaty w gwoździach i popękane. Kolejna kosztowna decyzja deskowanie i papa. Poddasze całe wykończona i w regipsach, a wata tak upchana że wypycha membranę dachową i styka się z płytą (totalny balon) Brak dylatacji przy zakładaniu płyt osb i papy. Dekarz twierdzi że jakaś tam wentylacja jest, niestety dręczy mnie to bo uważam że po pierwsze wata nie może być upchana bo traci właściwości izolacyjne, po drugie dotykać membrany która została zostawiona a po trzecie tym bardziej nie powinna się stykać z płytą osb pokrytą papą. Błagam doradźcie co teraz od dołu nie chce rujnować poddasza, póki dach w trakcie czy można naciąć membranę i powyciągać nadmiar waty, czy to ma sens, jak to robić, czy wata może być porwana i nadal mieć jakieś właściwości. Jestem załamana.....pomocy..........

Tomek W
31-05-2021, 12:07
Dzień dobry, podpinam się pod temat, przepraszam nie bardzo wiem jak i czy mogę założyć nowy wątek. Błagam o pomoc.... dach po pierwszym sezonie cieknie, podjęta decyzja o ściągnięciu blachy i poprawkach. Pod spodem koszmar, membrana podziurawiona, łaty kontrłaty w gwoździach i popękane. Kolejna kosztowna decyzja deskowanie i papa. Poddasze całe wykończona i w regipsach, a wata tak upchana że wypycha membranę dachową i styka się z płytą (totalny balon) Brak dylatacji przy zakładaniu płyt osb i papy. Dekarz twierdzi że jakaś tam wentylacja jest, niestety dręczy mnie to bo uważam że po pierwsze wata nie może być upchana bo traci właściwości izolacyjne, po drugie dotykać membrany która została zostawiona a po trzecie tym bardziej nie powinna się stykać z płytą osb pokrytą papą. Błagam doradźcie co teraz od dołu nie chce rujnować poddasza, póki dach w trakcie czy można naciąć membranę i powyciągać nadmiar waty, czy to ma sens, jak to robić, czy wata może być porwana i nadal mieć jakieś właściwości. Jestem załamana.....pomocy..........

Czy na krokwiach jest membrana dachowa wysokoparoprzepuszczalan czy deskowanie z papą ? jak to wygląda u Pani prosze o opisanie dokładnie warstw od strony pomieszczenia do dachu

12-01-2022, 14:45
Mam pytanie odnośnie zasadności ocieplenia stropu.
Obecnie mam poddasze nieużytkowe (kończę ocieplać dach, czyli 15cm między krokwie i 20 jako druga warstwa). Dlaczego zdecydowałem się ocieplic dach a nie strop? Ponieważ za 2-3 lata planuje zrobic tam poddasze użytkowe, a drugi powód taki, że nad jętkami mam rekuperator. Obecnie jest tam temperatura 8-10st przy mrozie -5.

Co się stanie jak ocieple strop 20cm warstwą wełny? Czy to ma sens ? Donyslam się, że strat będzie mniej jeżeli chodzi o ogrzewanie dołu, tylko wtedy temperatura na poddaszu spadnie, tak?
A może zostawić tak jak jest i nie ocieplać stropu ?

Robinson74
13-01-2022, 10:24
Nie ocieplać stropu.

Tomek W
16-02-2022, 14:15
jak zaizolujesz strop to temperatura na strychu spadnie na pewno. Wóczas straty ciepła przez strop będą niższe i ograniczysz przepływ ciepła do strychu. Z punktu widzenia ekonomicznego jest ok bo nie bedziesz niepotrzebnie dogrzewał nieużytkowej części domu. Inna kwestia jest taka czy wóczas sam rekuperator nie będzie wymagał zaizolowania gdyż w pomieszczeniu zimą już może być zbyt niska temp do jego poprawnej pracy

isiah
27-03-2022, 14:08
Chciałbym odświeżyć temat, ale z nieco innej strony. Mam ocieplony strop, natomiast samo poddasze jest nieużytkowe, które chciałbym wykorzystać jako magazyn, również sprzętu elektronicznego. Bardziej niż chłodu obawiam się bardzo wysokiej temperatury w lato, sama dachówka ceramiczna jest ciemna, pod nią mamy tylko łaty i kontrałaty, natomiast całe ocieplenie jest w stropie. Czy warto ocieplić dach? Poddasze nie ma żadnej dodatkowej wentylacji, to chyba tylko wełna zapewni właściwą wentylację (sznurki i wełna położna międzykrokwiowo?), prawda? Jak prawidłowo wykonać ocieplenie, czy od razu pod łatami położyć wełnę, później folia paroprzepuszczalna czy paroizolacyjna, czy jeszcze jakoś inaczej? Jaki rodzaj wełny wybrać?

Poniżej zdjęcia poglądowe:
458881
458882
458883

grb10
11-09-2023, 20:02
Mam ocieplony strop, natomiast samo poddasze jest nieużytkowe, które chciałbym wykorzystać jako magazyn, również sprzętu elektronicznego. Bardziej niż chłodu obawiam się bardzo wysokiej temperatury w lato,

Kolego @isiah mam podobny dylemat. Ocieplony strop, i zimny strych zimą a gorący latem. Rozważam docieplenie dachu wełną lub pianą. Co Ty ostatecznie zrobiłeś w temacie i z jakim skutkiem?

Tomek W
29-11-2023, 13:04
Jeżeli na dachu membrana wysokoparoprzepuszczalna to między kokwie dac węłnę równą wysokosci krokwi. Pod krokwie dołozyć izolację i następnie dać np. jeszcze raz membrane po to by nie pobrudzić się podczas wchodzenia na strych. Folii paroizolacyjnej tam kłaść nie musisz bo w zasadzie masz ją pewnie w poziomie stropu wiec już nie trzeba