PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obliczyć moc na jakiej pracuje kocioł?



jojoro
12-12-2016, 12:34
Jaki jest wzór na obliczenie (przybliżonej) mocy pracy kotła?

Mam dane np.:
Węgiel 24Mj
Teoretyczna moc kotła/palnika 25 kW

Wiem, że przy tych parametrach spalanie to około 30kg/dziennie

Znalazłem coś takiego:
25 KW * 3600= 90MJ

Sprawność teoretyczna kotła to 85%, ale czytałem na jakimś blogu, że przy starszych kotłach pracujacych na małej mocy to można między bajki włożyć, więc dam optymistycznie 65%.

Więc 90MJ/(24Mj/kg * 0.65) = 5.7 kg na godzinę a wiec jakieś 138kg węgla na dzień przy założeniu że kocioł pracuje z mocą pełną 25KW.

A ja spalam 30kg.
Korzystajac z proporcjonalności prostej
25kw - 138kg
x - 30kg

x=5,43

Czyli kocioł pracuje na mocy 5.4 kW? Na 20% mocy?

Jarecki79
12-12-2016, 13:06
Musiałbyś zamontować do poprawnie wykonanej instalacji ciepłomierz, bo tak to zgadywanie czy sprawność 60% (i okolice 5kW) czy 70% (i okolice 6kW) czy bliżej 80% (i okolice pod 7kW)....

jojoro
12-12-2016, 13:42
A jak ta moc kotła ma się generalnie do ilości opału puszczonego w komin? Bo 30kg/dobę to sporo, a tutaj niektórzy się szczycą spalaniem 10kg/dobę. To na jakich mocach pracują ich kotły - 2kW?

Ale wracajac do mojego przypadku. Mój palnik ekoenergia 15-25kW niezależnie od tego czy faktycznie kocioł pracuje na mocy 5 czy 8kw to i tak pracuje przez większość sezonu <50% mocy minimalnej.
Czy może to skutkować jakąś koszmarna sprawnością np. 30% i spalaniem węgla bez sensu?
Bo szczerze mówiąc nie zauważyłem różnicy w spalaniu - gdy na zewnątrz jest +15C to kocioł pali 30kg i gdy jest 0C to też pali 30kg a są dni, że mniej.

Jarecki79
12-12-2016, 13:48
Tu jest pytanie jaki masz rzeczywiście palnik
czy na bank ekoenergia 15-25 czy jednak 15-35kW
tu są takie starsze zdjęcia, które dawno temu wklejałem
375657375658

Ten większy będzie pracował z niższą sprawnością przy takim spalaniu
Dalej Twoje spalanie może jeszcze zależec od błędów w wykonaniu instalacji grzewczej, braku izolacji rur itp.

bobasxx
12-12-2016, 13:48
30 kg x 24.000 kJ/kg = 720.000 kJ * 65% = 468.000 kJ / 3.600 s = 130 kWh
30 kg / 24 h / 3.600 s * 24.000 kJ = 8,33 kW * 65% = 5,42 kW

Kociołek wyprodukował w ciągu doby 130 kWh energii, pracując ze średnią mocą 5,42 kW.

Popatrz tutaj: http://1st.bloog.pl/id,6429144,title,Kalorycznosc-wegla-opalu-tabela,index.html?smoybbtticaid=6183ff

kulibob
12-12-2016, 14:48
żeczywiście bez ciepłomierza to wróżenie zkapelusza. Może jedynie policzyć ile kWh spaliłeś a ile poszło w dom a ile w komin i niedopały to już inna bajka. Moja średnia na październik to 7,33kg na listopad 10,43kg na grudzień puki co 11,57kg. Mama palnik jak to ktoś nazwał z wielką japą burner-S. Wydaje mi się że palnik pali tyle samo(bo podawanie jest stałe) tylko to kwestia czasu palenia przy podłogówce powiedzmy stoi kilka godzin i pali kilka godzin im zimniej tym pali dłużej.

Kemotxb
12-12-2016, 15:09
Pasowałoby mieć chociaż temperaturę spalin wylotowych do komina, wtedy można jakoś przybliżoną sprawność wyliczyć. Resztę można założyć po wsadzie paliwowym. Do poprawnych obliczeń trzeba by mieć ilość powietrza (albo ilość spalin), temperaturę powietrza, temperaturę spalin, wartość opałową paliwa, no i podgrzew czyli temperaturę czynnika na wlocie i wylocie, no i może zawartość tlenu w spalinach z sondy lambda.

Jarecki79
12-12-2016, 16:49
U mnie w domu zmiana ekoenergii dużej na małej w okresie jesienno-wiosennym oznaczała spadek dobowego spalania o jakieś średnio 5kg (ten sam węgiel, kocioł, warunki, obiekt)
Niestety mała ekoenergia na mrozy była za mała i nie dawała rady. Zmiana na dużą oznaczała dogrzewanie, ale po nadejściu wiosny dobowe spalanie za wysokie.

Stąd dla moich potrzeb i starszego domu najlepszym wyjściem była zmiana na palnik ardeo, najlepiej wstrzelił się w potrzeby mojego domu.
Duża ekoenergia ostatecznie wylądowała w zakładzie, została dowiercona, bo tam jeszcze większe zapotrzebowanie i grzeje. Tam się sprawdza i ma racje bytu.

jojoro
12-12-2016, 18:24
Jeśli chodzi o temperaturę spalin to przy dłuższej pracy (np 30 minut) na 100% ustawionej obecnie mocy to dobija ona do 130 C.
Przy zwyczajnej modulacji ok 50% mocy w PID - 115C, przy minimalnej modulacji z jaką pracuje kocioł - 25% - 90C.
375702
375703

Jeśli chodzi o powietrze to maksymalny nadmuch dla WPA06 ustawiłem na "8" wg skali IRYD'a. Podczas modulacji w cieplejsze dni zazwyczaj pracuje na 3-4 biegu.
Tutaj na zdjęciu jest pokazany płomień dla 100% mocy 8 bieg. Czy to dużo czy mało prędzej Jarecki się wypowie.
W popiele widać spieki, ale nie ma niedopału. Popiół biały.
Rury w kotłowni są w otulinie, ale kocioł i tak taje niezłe ciepło w piwnicy.

kobra64
13-12-2016, 09:36
....
Bo szczerze mówiąc nie zauważyłem różnicy w spalaniu - gdy na zewnątrz jest +15C to kocioł pali 30kg i gdy jest 0C to też pali 30kg a są dni, że mniej. A jaką masz temperaturę w domu po spaleniu tych 30 kilogramów przy +15 i jaką przy 0? Bo takie rzeczy są możliwe tylko jeżeli na instalacji nie ma żadnych regulatorów i kocioł grzeje cały czas bez względu na temperaturę w pomieszczeniach. Albo przy jakimś absolutnie kosmicznym partactwie w instalacji. A z mocą to teoretycznie prosta rzecz. Masz węgiel 24 MJ, to znaczy że z 1 kg masz przy 100% sprawności około 6,6 kWh. No i tutaj się kończy prostota - bo musisz znać sprawność żeby rzeczywistą moc wyliczyć. W każdym razie z 30 kg takiego węgla masz przy 100% sprawności około 200 kWh. Zakładając sprawność 70% masz 140 kWh Tyle mniej więcej mój 235 metrów dom bierze wraz z CWU przy temperaturach typu: noc mróz do -10 , dzień w okolicach zera.

מרכבה
13-12-2016, 09:40
Trzeba by było policzyć dokładnie zapotrzebowanie budynku na ciepło - wtedy znając temperatury, robiąc serię pomiarową, idzie ustalić moc kotła..
albo dać licznik do wody i termometry po obu stronach i zapis ciągły z liczeniem przepływu lub średniej temperatury .. to wersja ciepłomierza dla majsterkowiczów.

jojoro
13-12-2016, 13:39
A jaką masz temperaturę w domu po spaleniu tych 30 kilogramów przy +15 i jaką przy 0? Bo takie rzeczy są możliwe tylko jeżeli na instalacji nie ma żadnych regulatorów i kocioł grzeje cały czas bez względu na temperaturę w pomieszczeniach. Albo przy jakimś absolutnie kosmicznym partactwie w instalacji. A z mocą to teoretycznie prosta rzecz. Masz węgiel 24 MJ, to znaczy że z 1 kg masz przy 100% sprawności około 6,6 kWh. No i tutaj się kończy prostota - bo musisz znać sprawność żeby rzeczywistą moc wyliczyć. W każdym razie z 30 kg takiego węgla masz przy 100% sprawności około 200 kWh. Zakładając sprawność 70% masz 140 kWh Tyle mniej więcej mój 235 metrów dom bierze wraz z CWU przy temperaturach typu: noc mróz do -10 , dzień w okolicach zera.

Na grzejnikach mam termostaty elektroniczne ustawione na 22-23C (w zależności od pomieszczenia). Na noc w sypialni przestawiam na 21C bo nie mogę zasnąć przy wyższej temp. Tak więc mniej więcej temperatura jest stała. Dodatkowo zawór 4D puszcza mi na grzejniki wodę o określonej temp (z pogodówki). CWU robi za ochronę powrotu, bo 4D spisuje się słabo. Termometr przylgowy "położony" na rurze powrotnej pokazuje 45C właściwie niezależnie od temperatury na kotle.
Zawór 4D sterowany siłownikiem praktycznie nie rusza się. Niezależnie od temperatury na zewnątrz otwarty jest na 65%. Kocioł pracuje od 50C-75C (pogodówka).
Uważam, że mam praktycznie idealnie wyregulowany odbiór ciepła. Żadnych wahań temperatury na kotle (+/-1C), żadnych wahań na 4D (+/-1C różnicy na wyjściu).
Histerezę temperatury za 4D mam praktycznie idealnie zrobioną wg odbioru ciepła w domu. W zakresie +3C/+15C na zewnątrz głowice na grzejnikach były otwarte na 100%, temperatura w pomieszczeniach idealna. Teraz przy mrozach -6C głowice sie przymknęły ale nie reguluję na razie krzywej bo może ciepło zakumulowane w ścianach było jeszcze.

Tob
13-12-2016, 21:45
Trzeba by było policzyć dokładnie zapotrzebowanie budynku na ciepło - wtedy znając temperatury, robiąc serię pomiarową, idzie ustalić moc kotła..
albo dać licznik do wody i termometry po obu stronach i zapis ciągły z liczeniem przepływu lub średniej temperatury .. to wersja ciepłomierza dla majsterkowiczów.

מרכבה mam podobny dylemat co jojoro, ja co prawda palę w śmieciuchu, lecz też zmagam się z problemem skąd wysokie dobowe zużycie opału, czy to wyłącznie sprawa podłej jakości domu czy może jednak do tej klęski dokładają się palacz, urządzenie, opał, sterowanie, itp., chciałbym się dowiedzieć jakie są udziały ww. czynników i który najbardziej winny, że tyle tej przysłowiowej pary idzie w gwizdek. W miarę dobrze znam, podobnie jak jojoro tylko ten jeden parametr, ile spalam opału, ale nic nie wiem o jego pochodzeniu, jakości i o innych istotnych wartościach.
Sprokurowałem więc taką najprymitywniejszą wersję ciepłomierza dla majsterkowiczów i przeprowadzone amatorskie eksperymenty na dzisiaj skłaniają mnie, do wysnucia banalnego wniosku, że to głównie nie ocieplony dom i metoda zakładająca dla CO nie mniej niż 60C, determinują to moje wysokie zużycie opału - "Bo takie rzeczy są możliwe tylko jeżeli na instalacji nie ma żadnych regulatorów i kocioł grzeje cały czas bez względu na temperaturę w pomieszczeniach." - cytat z kobry64.
30kg/ dobę i nie bardzo wiadomo gdzie ta energia się podziewa, kurcze a ja wierzyłem, że taki podajnikowiec to jednak urządzenie XXI wieku i zwalnia co nie co z potrzeby ukończenia wyższej uczelni kotłowej, że za użytkownika zrobili to już producenci.
Brak wielu informacji nie pozwoli żeby wyniki z ciepłomierza miały rangę prawdy wagi laboratoryjnej, ale dadzą szansę na mniej uciążliwe regulowanie kotła.

מרכבה
13-12-2016, 22:23
To może tak .. średnio wychodzi na 220m2 powierzch jakieś 10 kWh - przy około 0st .. daje to jak liczyłem około 78 kg drewna bukowego i to by się zgadzało- jeden m3 drewna bukowego to jakieś 600 kg.. a 1mp to jakieś 60% z tej wartości czyli 360 kg drewna, czyli na niecałe 5 dni starcza metr przestrzenny drewna :bash: a drugie nie zależne wyliczenia mówią - o 30-35 mp drewna na sezon .. licząc na 5 dni - a sezon grzewczy około 150 dni .. daje to 150/5=30 mp .. czyli od obu końców wynik się zgadza. Choć bufor ciepła to cywilizuje, daje sterowalność itp, stąd jak dziś -słońce z pod Sanoka było widać Tatry :) tak dziś pięknie było i przejrzyści () mówiąc. Pierwsze zrobienie OZC - później szukanie różnicy - spalanie itp, im więcej danych tym wynik będzie bardziej stabilny.
30 kg węgla .. zależy jaka jego kaloryczność .. ale nie by miał 6kWh z kg .. co daje 180 kWh na dobę .. i tak lepiej .. u Rodziców chce wyjść ~240-260kWh
można robić oszustwo nocne .. niech się dzieje .. a co tam jak będzie +12 czy nawet +10 nad ranem :( tak też można ..

Izolowanie ma przyszłość, jak dom potrzebuje średnio na 450m2 ścian .. o U 0,6 jakieś 270 W/K .. nie licząc wentylacji, podłoga piwnicy podobne straty, strop itp razem wzięte ..450 m2 jeszcze okna 30m2 =85 W/K plus wentylacja jakieś 120W/K i plus +140 W/K mostków termicznych i mamy 615W/K .. razy dt 40 =24,6kW mocy potrzebnej .. oczywiście dane wcześniej przeliczone - cytowałem z pamięci teraz .. U ściany 0,1 po modernizacji ..bez podłogi ..
360m2 .. daje 36 W/K .. +54 W/k ..wentylacja mechaniczna 15 W/K + Okna 40m2 .. U 0,2 daje 8 W/K .. mostków ~10 W/k ..123 W/K..
daje to wynik 4,9 kW mocy potrzebnej .. nie ruszałem piwnicy i podłogi przy tym..zbijając podłogę .. wynik wyszedł by jeszcze lepszy .. jakieś 90 W/K
czyli 3,6 kW mocy przy -20 .. jest to do osiągnięcia.. zwłaszcza że budując na płycie, gacą całość .. wynik wynosił by około 55-60 W/K .. no ale tu brakuje izolacji od gruntu .. Powoli - ściana po ścianie i dojdzie się do wyniku .. bo 5 kW to jest obciążenie między 10-12 st na plusie teraz .. cóż..

kobra64
14-12-2016, 09:14
Jeżeli temperatura w pomieszczeniach jest utrzymywana na w miarę stałym poziomie, to naprawdę nie ma opcji żeby zużycie opału nie było zależne od temperatury zewnętrznej. A tym bardziej tak jak kolega pisze - to samo przy 0 i przy +15. Ja rozumiem, że 2 - 3 stopnie wahania zewnętrznej temperatury mogą pozostać bez zauważalnego wpływu. Ale 15 stopni - no bez jaj. Mam ciepłomierz e na dwóch kotłach i widzę po tych 2 kotłach ( jeden w budynku w miarę ocieplonym, drugi w praktycznie nieocieplonym ) jak się zmienia zużycie w zależności od temperatur zewnętrznych, jak się zmienia ilość kWh które wzięły budynki. Chociażby kocioł domowy z mojej stopki. On ma dobę od 9.00 do 9.00 dnia następnego. 11.12/12.12 było ciut cieplej - w dzień około zera, w nocy tak koło -5. Wziął 106 kWh, spalił 24 kg. 12.12/13.12 się ochłodziło znacznie, cały dzień 12.12 wiało i było na lekkim minusie a w nocy miałem przeszło 8 mrozu. Wziął 136 kWh, spalił 31 kg. 13.12/14.12 cały dzień trzymało poniżej zera, wieczorem miałem -7, w nocy spadło do -9, teraz jest -4. Wziął 150 kWh, spalił 34 kg. Różnica między najcieplejszą i najzimniejszą dobą wyniosłą blisko 45 kWh i przeszło 9 kg opału.

wayne2mike
14-12-2016, 21:31
30 kg przy budynku 220 m2 słabo ocieplonym 10 cm styropianu i oknach PCV z lat 90-tych to normalny wynik. Przy domku wybudowanym według obecnych standardów to już dużo za dużo.

Na forach czytaj między wierszami, są one teraz zasypane postami małych producentów, których nie stać na prawdziwy marketing. Im to właśnie kotły spalają od 5 do 10 kg węgla na dobę. Może i nawet 3 kg byleś spytał na priv co to za kocioł ;-) Pozdro dla trzeźwo myślących.

I tutaj nie zgodze sie z Toba. Mam domek 170m2 pow uzytkowej ocieplony 8cm, okna pcv z lat 90, U szyb w przedziale 2,0-2,9 i przy temp -2 spalam 15kg/dobe

מרכבה
14-12-2016, 21:51
Koledzy - OZC dobrze wykonane - aby dalej można było porównać budynki m2 do m2..
mamy wtedy pomroczność jasną.

wayne2mike
14-12-2016, 21:56
Na dachu mam od 15-35cm styropapy i gdzie nie spojzysz na domu to mostek termiczny a wewnatrz mam 22-23o

wayne2mike
14-12-2016, 21:59
Zeby ozc bylo latwiejsze do zrobienia bylo by mniej dyskusji na tematy ogrzewania a tak klops i walka ze ten ma tyle m2 a ten tyle i pali wiecej

jojoro
15-12-2016, 07:05
OZC - fajna sprawa przy w miarę nowych domach.
Ja tutaj, albo na sąsiednim forum, pytałem nawet kto mi wykona takie obliczenia ale nikt się nie kwapił specjalnie.
Co innego zrobić obliczenia gdy zna się materiał budowy domu, wszystko jest ładnie zgodnie z projektem robione, a co innego gdy wiemy jedynie że dom stoi a budowali go przed wojną ze wszystkiego co było pod ręką.
Dodatkowo zauważyłem, że "zagłębie" polecanych fachowców od OZC to rejony śląska, generalnie płd-zach polska. Ewentualnie Szczecin i okolice.
W rejonie mojego miejsca zamieszkania (okolice Kutna) nikogo sensownego nie znalazłem.
Ale wracając do meritum. Wiem, że sie wszystko da policzyć, ale mój dom-kamienica jest budynkiem dość nietypowym w dodatku nietypowo użytkowanym.
Piwnica - pod połową budynku, ściana wspólna z sąsiadem (ale tylko w 3/4 długości). Klatka schodowa w bryle budynku (nieogrzewana), schody drewniane nadbudowane nad piwnicą. Różna grubość murów w zależności od miejsca (piwnica 80cm, parter 65cm, piętro 45cm). Bardzo nieregularna bryła budynku, 2 balkony, taras na gruncie połączony z budynkiem, okna narożne.
Dodatkowo kilka pomieszczeń nieogrzewanych (magazyny/sklepy).
Generalnie cuda.
Człowiek bez 10-letniego doświadczenia w OZC tego nie ogarnie.

asolt
15-12-2016, 07:49
OZC - fajna sprawa przy w miarę nowych domach.
Ja tutaj, albo na sąsiednim forum, pytałem nawet kto mi wykona takie obliczenia ale nikt się nie kwapił specjalnie.
Co innego zrobić obliczenia gdy zna się materiał budowy domu, wszystko jest ładnie zgodnie z projektem robione, a co innego gdy wiemy jedynie że dom stoi a budowali go przed wojną ze wszystkiego co było pod ręką.
Dodatkowo zauważyłem, że "zagłębie" polecanych fachowców od OZC to rejony śląska, generalnie płd-zach polska. Ewentualnie Szczecin i okolice.
W rejonie mojego miejsca zamieszkania (okolice Kutna) nikogo sensownego nie znalazłem.
Ale wracając do meritum. Wiem, że sie wszystko da policzyć, ale mój dom-kamienica jest budynkiem dość nietypowym w dodatku nietypowo użytkowanym.
Piwnica - pod połową budynku, ściana wspólna z sąsiadem (ale tylko w 3/4 długości). Klatka schodowa w bryle budynku (nieogrzewana), schody drewniane nadbudowane nad piwnicą. Różna grubość murów w zależności od miejsca (piwnica 80cm, parter 65cm, piętro 45cm). Bardzo nieregularna bryła budynku, 2 balkony, taras na gruncie połączony z budynkiem, okna narożne.
Dodatkowo kilka pomieszczeń nieogrzewanych (magazyny/sklepy).
Generalnie cuda.
Człowiek bez 10-letniego doświadczenia w OZC tego nie ogarnie.

W Twoim przypadku bez inwentaryzacji sie nie obedzie, im dom bardziej skomplikowany kształtem tym dokładniejsze musza byc dane. Dom jest stary i zapewne nie dokumentacji projektowej która jezeli by nawet była to moze byc nieaktualna. Kolejna rzecz to materiały uzyte do budowy. W dawnych czasach gdy materiały budowlane były deficytowe budowano z tego co udało sie załatwic. Z grugiej strony nie ma budynku którego nie dałoby sie obliczyc, ale w twoim przypadku koszt wykonania musi byc powiekszony o koszt inwetaryzacji budowlanej budynku. Z tym 10 letnim doswiadczeniem troche przesadziłes, z 7-8 letnim doswiadczeniem tez ogarnie aczkolwiek nie jest robota dla kazdego audytora.

מרכבה
15-12-2016, 09:57
Z tym 10 letnim doswiadczeniem troche przesadziłes, z 7-8 letnim doswiadczeniem tez ogarnie aczkolwiek nie jest robota dla kazdego audytora. kwestia tego czy jarzy temat mostków termicznych .. i nie polega tylko na katalogu - tych że mostków.
Aby czegoś doświadczać, potrzeba ciągle czegoś nowego, klepanie 10 lat tego samego, nie spełnia warunków - doświadczenia.
Mostki termiczne - to temat tabu w wielu wypadkach, albo inaczej temat z jakieś innej bajki.. a gdy ciąg cyfr jest dłuższy do liczenia - wtedy się nie chce.
A katalog ITB z mostkami - to rozrzut jak z pepeszki - po drugim magazynku.

https://www.archipelag.pl/projekty-domow/lorenzo-g2 tu jest przykład - marzenia o EU 37,5 kWh na centralne ogrzewanie ..
Ciekawe co by Tobie Asolt wyszło :) komplet danych prawie jest .. nie pamiętam czy podane parametry okien.

Asolt zresztą zobacz - jest tam "proponowana" charakterystyka e.
Htr i Hve - suma ich .. 392,25 W/K .. rachunek dość prosty .. razy dt 20st (średnia sezonu)
razy 24h * 130 dni daje ~24 MWh / 216 powierzchni użytkowej .. i mamy 113 kWh/m2 energii użytkowej na samo C.O...