PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe problem.



progress84
12-12-2016, 20:04
Witam. Na wstępie chciałem się z wszystkimi przywitać. Problem jak w temacie, mianowicie sprawa wygląda tak że zasilanie jest gorące a powrót zimny a w pokoju w miarę ciepło ale chodząc po podłodze czuć że w jednym miejscu jest bardzo ciepła a reszta letnia. Próbowałem to odpowietrzyć ale czy problem jest w zapowietrzeniu? Może w instalacji? Dodam że w całym domu są grzejniki tylko w dobudowanym pomieszczeniu jest podłogówka (pomieszczenie ok 12mkw na piętrze) zasilana z parteru. Układ wygląda następująco zasilanie-zawór kulowy (gość który to zakładał powiedział mi że to do zamknięcia pętli jak by trzeba było)-trójnik do którego podłączone jest ok 5cm rurki zakończonej odpowietrznikiem-pętla-odpowietrznik automatyczny-RTL-powrót. (foto)
Może ktoś miał podobny problem wyczytałem że różnica temperatury zasilania a powrotu powinna być 5 stopni? u mnie jest ze 20 :)
Z góry dziękuje za pomoc i wyrozumiałość jak coś napisałem nie tak
Pozdrawiam

jasiek71
12-12-2016, 20:58
Jak dla mnie to problem tkwi w sposobie ułożenia rurek ogrzewania podłogowego...
Po opisie można wywnioskować że jest to układ meandrowy który jest zasilany bezpośrednio z instalacji grzejnikowej a więc o wysokiej temperaturze ...
Takie rozwiązanie zawsze będzie skutkowało tym że podłoga od strony zasilającej będzie wyraźniej cieplejsza niż bliżej powrotu ...

Kaizen
12-12-2016, 21:16
Czyli na powrocie masz zawór, który się zamyka, jak wraca nim gorąca woda, jak dobrze zrozumiałem?
Chcesz mieć różnicę 5* przy zasilaniu, powiedzmy 50*? Co na powrocie dałoby 45*? Nie bardzo byś pochodził po takiej podłodze a i w pomieszczeniu byłoby trochę niekomfortowo.

Żeby to hulało jak trzeba, to musisz dać pompę obiegową i zawór 3d który będzie napędzał obieg w podłodze mieszając wodę z zasilania z powrotem, żeby uzyskać odpowiednią temperaturę.

Coś takiego:
375722

W razie potrzeby taka pompa może napędzać w kółko wodę z podłogi, nie mieszając z zasilaniem wcale - dzięki czemu wyrówna temperaturę w całej podłodze. A obecny zawór tylko zamyka przepływ i woda stygnie tam, gdzie ją "szlaban" zastał.

Takie uroki mieszania podłogówki z kaloryferami.

Inaczej będziesz miał tak, jak teraz - zawór popuści jak ostygnie, dostanie ciepłą (choć i tak dużo zimniejszą niż w zasilaniu) wodę i się przymknie. I tak w kółko - i początek rurki będzie gorący, reszta chłodna.

dzusek
11-01-2017, 21:44
witam jestem pierwszy raz na tym forum i pozwoliłem się odezwać w tym temacie gdyż też borykam się z problemem z podłogówką. A mianowicie wygląda to tak:
układ ogrzewania składa się z 2 systemów normalne grzejniki w sypialniach i ogrzewanie podłogowe reszta domu. na każdy system przypada termostat. termostatem głównym który załącza pompy w piecu jest termostat od grzejników. w momencie załączania się samych grzejników są one bardzo gorące i dają ciepło, problem pojawia się kiedy załączy się podłogówka jako pierwsza a grzejniki jako drugie to wtedy cała ciepła woda z pieca idzie w podłogę a grzejniki są zimne mimo załączenia się 2 termostatów. Czy ktoś miał tego typu zagwostkę?? Help

Mareks77
12-01-2017, 07:37
witam jestem pierwszy raz na tym forum i pozwoliłem się odezwać w tym temacie gdyż też borykam się z problemem z podłogówką. A mianowicie wygląda to tak:
układ ogrzewania składa się z 2 systemów normalne grzejniki w sypialniach i ogrzewanie podłogowe reszta domu. na każdy system przypada termostat. termostatem głównym który załącza pompy w piecu jest termostat od grzejników. w momencie załączania się samych grzejników są one bardzo gorące i dają ciepło, problem pojawia się kiedy załączy się podłogówka jako pierwsza a grzejniki jako drugie to wtedy cała ciepła woda z pieca idzie w podłogę a grzejniki są zimne mimo załączenia się 2 termostatów. Czy ktoś miał tego typu zagwostkę?? Help

Należy układ wyregulować poprzez skręcenie przepływów na rotametrach podłogówki ( jeśli one tam są oczywiście ), obniżyć wydajność pomp lub zamontować zawory zwrotne na instalacji.
Czy owe termostaty w układzie oprócz sterowania pompami regulują zaworami ?...... bo jeśli obie pompy są załączane przez jeden termostat to sama podłogówka nie ma prawa wystartować jako pierwsza.
Wyrażenie Pompy w piecu świadczy o przynajmniej dwóch pompach, wnioskuję iż po jednej na każdy układ