PDA

Zobacz pełną wersję : wszystko poprawnie (?) a problem jest



Yabadabadoo
16-12-2016, 13:19
Witam
Potrzebna pomoc w rozwiązaniu problemu z dachem.

Dom świeżo budowany. Pierwsza zima z ogrzewaniem.
Dach dwuspadowy zbudowany jak na załączonym szkicu - na krokwiach płyta OSB na niej papa i gont bitumiczny. Od dołu: wełna między krokwie i jeszcze dwie warstwy na przekładkę. Z dołu wszystko zamknięte szczelnie folią - dom ma wentylację mechaniczną.
Szczelina wentylacyjna ok. 3cm drożna i działa, od dołu zabezpieczona siatką na grube owady od góry wywietrznik kalenicowy na całej długości kalenicy.

Problem:
Na północnej połaci ze szczeliny wentylacyjnej wycieka woda skroplona od spodu płyty OSB. Jest jej na tyle dużo, że dach zaczyna się deformować (falować) od spuchniętej płyty. Ile wody jest w wełnie - nie wiem.
Na południowej połaci - wszystko OK.

Chyba chodzi o to, że północna połać jest zimna, często zalega na niej śnieg i szczelina wentylacyjna działa "na wstecznym" tzn. zaciąga ciepłe powietrze w kalenicy, pomiędzy płytą, a wełną powietrze schładza się i schodzi w dół, a wilgoć skrapla się na zimnej płycie OSB.

Co z tym zrobić? Jak to ratować? Jakieś pomysły?

mateusz-mateusz-88
18-12-2016, 19:53
Witam. Nie wiem czy dobrze trafiłem jak nie to z góry sorry. A mianowicie
Mam straszny problem. Już sie tyle naczytałem i tyle prób i testów zrobiłem i nadal przegrywam walke z mokrymi ścianami i wychodzącą wilgocią w domu.
Nowy dom parterowy 120m2 ocieplony 15 styropian, elewacja tynk. strop drewniany 25 wełny sufit gk. Piec gazowy od listopada zacząłem grzać.Okna 3 szyby 6 komorowe. Wentylacja grawitacyjna w salonie który jest połaczony z kuchnią kratka wentylacyjna w ścianie. W kuchni okap i dodatkowo kratka w suficie. Garderoba bez okna kratka w suficie. 2 łazienki w jednej wiatrak w ścianie w drugiej wiatrak w suficie.Gospodarczy tam gdzie piec kratka w suficie.Wszystko podłączone do kominków wentylacyjnych na dachu za pomocą spiro ocieplonego wełną. W całym domu podłogówka zero grzejników. Temp 21 stopni. Wilgotność na poziomie 45-55. Czekam na drzwi wewnętrzne.W narożnikach domu na suficie cały czas pojawiają sie plamy wilgoci. Prawie w każdym z pokoi coś jest nie tak wszędzie jakieś plamy wilgoci wychodzą w garderobie i 2 pokojach czasem aż cieknie widać krople wody.W kuchni na ścianie jakiś tam beton dekoracyjny w narożniku cały czas mokro co chwile muszę to osuszac farelką a po gotowaniu tragedia. Dodam ze przy gotowaniu zawsze otwieram okno jak nie w kuchni to salonie zauwazyłem ze jak otworze w salonie to jakby lepiej ale i tak jest zle. Co chwile cos wychodzi co jakis czas musze gdzies akrylowac łączenia sufitu ze ścianą bo ciągle coś pęka. Nie wiem co mam robic. Nadmienie ze okna prawie caly czas mam otwarte na mikro. Wietrze kilka razy dziennie wszystkie pokoje. Juz nie wiem co mam robic. Cały czas coś gdzieś wychodzi jak nie wilgoc to peka akryl na laczeniach. Wentylacja sprawna sprawdzalem przy otwartych oknach jak i na mikro.Sam montowałem rury spiro ocieplane i ktos mi doradził zeby zrobic kolana zeby woda sie skraplala. Po jakims czasie wszedlem zobaczyc na strych ile tej wody sie skrapla.Katastrofa. Z kazdej spiro wylalem po pol wiadra wody. Cala welna byla mokra. Ponownie zalozylem ale już bez kolan. Niby wszystko jest teraz ok ale dalej ta wilgoc juz mnie dobija.Wszystkiego probowalem mocniej grzalem to jeszcze gorzej wietrzenie ale ile mozna w koncu w domu zimno. Sasiadka ma pietrowy dom ponad 200m2 i na parterze malutka kratke, nawet okap bez podłaczenia do kominu i wszystko jak ta lala. Cieplo fajnie okna pozamykane zero wilgoci wszystko fajnie. A ja od rana do wieczora musze chodzic i patrze co nowego i w ktorym miejscu. Nie mam juz sily moze ktos cos pomoze?Wszystko wychodzi przy suficie a najbardziej w naroznikach. nawet już pojawia sie grzyb i plesn. Nowy dom we wrzesniu wykonczony i juz pokoje praktycznie do malowania.POMOCY

Kamil30cm
18-12-2016, 20:32
A nie bylo robione wszystko na hura ? Mury dach tynki posadzki itd ze dom nie zdazyl "odetchnac". Mielismy pezupadek ze w bloku na parterze dach "przeciekal" a po odwiercie w ścianie woda wyleciała, a przyczyną bylo murowanie w mrozach gdzie śnieg napadal w pustaki ( porotherm a potem szybko tynki...

ironsmith
18-12-2016, 20:36
mateusz dom kiedy zamieszkany, jak długo budowany, jeżeli krótka budowa to pewnie jeszcze wilgoć technologiczna, jakie posadzki, tynki itd

mateusz-mateusz-88
18-12-2016, 21:11
Fundamenty maj 2015. Sciany suporex na klej 24cm czerwiec 2015. Wieniec lipiec 2015. Dach i szczyty sierpień 2015.Okna wrzesień 2015. Tynki cementowo-wapienne październik 2015.Podłogówka i wylewka pod koniec listopada początek grudnia z tego co pamietam zeby bylo przed mrozami. 10cm styropianu i nie pamietam ale na podlogowce jest chyba cos w granicach 5cm betonu z miksokreta. Poddasze ocieplone wełną w styczniu tego roku i założone płyty gk. Szpachlowanie marzec kwiecien nie pamietam. Reszta prac sierpien Normalnie tragedia wszedzie plamy na scianach a na suficie oznaki plesni i grzyba co chwile musze osuszac i myc woda z mydlem a i tak przydalo by sie juz pomalowac wszystko na nowo tylko jak zaraz ma mi znow wyjsc to bez sensu. We wrzesniu byla przeprowadzka a od listopada zaczalem grzac bo czekalismy na podlaczenie do sieci gazowej.

ironsmith
18-12-2016, 22:03
hej są takie osuszacze przemysłowe spróbował bym tego pewnie wodę z nich będziesz wylewał wiadrami to lepszy sposób niż grzanie i wietrzenie

Andrzej Wilhelmi
18-12-2016, 22:04
Nie ma rady musisz wietrzyć. To dość typowe zjawisko jak ruszy podłogówka. Trudno mi powiedzieć po jakim czasie ale wszystko powinno się unormować. Oczywiście błędem było zasyfonowanie kanałów wentylacyjnych. Można przyspieszyć proces osuszania wstawiając osuszacz. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
18-12-2016, 22:06
...Potrzebna pomoc...
Jak wygląda wylot? Czy kalenica jest otwarta? Czy na kalenicy zastosowano systemowe elementy wentylacji? Pozdrawiam.

mateusz-mateusz-88
18-12-2016, 22:34
376189

Andrzej Wilhelmi
18-12-2016, 22:54
Jakie masz krycie wstępne i co jest pod gąsiorami? Pozdrawiam.

Yabadabadoo
19-12-2016, 08:50
Dziękuję za zainteresowanie i moim tematem. "mateusz-mateusz-88" trochę zamieszania tu wprowadził.

Kalenica otwarta. Na całej jej długości jest zastosowany systemowy wywietrznik kalenicowy (gąsior) dostarczony przez producenta gontów. Z drugiej strony - na całej długości murłaty - też jest otwarte. Szczelina wentylacyjna działa. Problem w tym że osusza tylko od południa, a od północy bardziej szkodzi niż pomaga.

Ale - przyszło mi teraz do głowy, że może to wilgoć ze ściany wychodzi. Wewnętrzne tynki cementowe robiłem na początku marca i styropian kleiłem dwa tygodnie później. Co prawda wszystko schło przez całe lato wentylowane przez rekuperator i teraz wilgotność wewnątrz jest poniżej 40% (temp. 21). Ale może od zewnętrznej strony wilgoć teraz wychodzi ze ściany i pod styropianem (tam gdzie źle przyklejony) wędruje do góry i skrapla się na dachu od spodu?
Czy to możliwe, że przy wilgotności wewnątrz 40% może być jeszcze woda w ścianie i wędrować na zewnątrz?
ściana zrobiona z betonu komórkowego, farba wewnętrzna wysoko paroprzepuszczalna, wewnątrz temperatura 21 stopni, wilgotność ok 40%, na zewnątrz temperatura minus kilka do plus 2, wilgotność powyżej 80%

Andrzej Wilhelmi
19-12-2016, 20:29
Na południowej ekspozycji dach bardziej się nagrzewa intensyfikując przepływ powietrza w szczelinie. Od północnej strony para wodna wydostająca się ze ściany jest zabierana przez przepływające wolniej powietrze i kondensuje na zimnym OSB. Radzę ogrzewać pomieszczenia i intensywnie wietrzyć lub wstawić osuszacz. Z czasem wszystko powinno się ustabilizować. Pozdrawiam.

Yabadabadoo
20-12-2016, 07:45
Na południowej ekspozycji dach bardziej się nagrzewa intensyfikując przepływ powietrza w szczelinie. Od północnej strony para wodna wydostająca się ze ściany jest zabierana przez przepływające wolniej powietrze i kondensuje na zimnym OSB. Radzę ogrzewać pomieszczenia i intensywnie wietrzyć lub wstawić osuszacz. Z czasem wszystko powinno się ustabilizować. Pozdrawiam.

W środku jest ciepło (21 st.) i sucho (poniżej 40%). Rekuperator wymienia powietrze z prędkością 1/4 objętości budynku na godzinę, w domu jeszcze nikt nie mieszka.

Myśli Pan, że ściekająca od spodu dachu woda może być jednak wilgocią ze ściany, mimo iż w środku nie ma żadnych oznak wilgoci? To by znaczyło, że nie ma się czym martwić, trzeba tylko poczekać...

Spróbuję jeszcze dopaść jakiś endoskop i zaglądnąć w tą szczelinę, by zobaczyć czy wilgoć jest tylko na dole czy na całej połaci, no i w jakim stanie jest wełna.

Andrzej Wilhelmi
20-12-2016, 10:41
Wełnie nic się nie stanie. Wszystko się ustabilizuje. Jest to naturalne zjawisko, gdyby nie było izolacji zewnętrznej ścian wykonanej styropianem pewnie by ten problem nie wystąpił. Pozdrawiam.

מרכבה
20-12-2016, 11:41
Dziękuję za zainteresowanie i moim tematem. "mateusz-mateusz-88" trochę zamieszania tu wprowadził.

Kalenica otwarta. Na całej jej długości jest zastosowany systemowy wywietrznik kalenicowy (gąsior) dostarczony przez producenta gontów. Z drugiej strony - na całej długości murłaty - też jest otwarte. Szczelina wentylacyjna działa. Problem w tym że osusza tylko od południa, a od północy bardziej szkodzi niż pomaga.

Ale - przyszło mi teraz do głowy, że może to wilgoć ze ściany wychodzi. Wewnętrzne tynki cementowe robiłem na początku marca i styropian kleiłem dwa tygodnie później. Co prawda wszystko schło przez całe lato wentylowane przez rekuperator i teraz wilgotność wewnątrz jest poniżej 40% (temp. 21). Ale może od zewnętrznej strony wilgoć teraz wychodzi ze ściany i pod styropianem (tam gdzie źle przyklejony) wędruje do góry i skrapla się na dachu od spodu?
Czy to możliwe, że przy wilgotności wewnątrz 40% może być jeszcze woda w ścianie i wędrować na zewnątrz?
ściana zrobiona z betonu komórkowego, farba wewnętrzna wysoko paroprzepuszczalna, wewnątrz temperatura 21 stopni, wilgotność ok 40%, na zewnątrz temperatura minus kilka do plus 2, wilgotność powyżej 80%

Jeśli masz styropian to problemu nie będzie ... chyba że ten styropian jest grubości .. 5cm 10cm .. wełna jak by było i tynk.. było by bardziej wesoło..
coś tak jak napływ imigrantów do Szwecji .. jak tylko mogą .. a tynk to warstwa jak by nie była o większym SD i tam nastąpi kondensacja.
Styropian to takie Węgry.. tylko nieliczni się przedzierają.. i nie robią tłumów..
Trzeba mieć świadomość że mur wysycha .. z wilgoci "robi się "gaz wredny zwany parą wodną .. i do czasu jak jest gazem.. to woda niczemu nie zagraża.