PDA

Zobacz pełną wersję : zakamuflowanie klimatyzatora



westen
18-12-2016, 08:24
Witam, główkowałem ostatnio jak zakamuflować szpecący klimatyzator wiszący na elewacji i wpadłem na taki pomysł żebby zamiast wysojko na elewacji umieścic go przy samej ziemi tak, aby znajdował się pod ławką która go łądnie zakamufluje. Nie ma przeciwwskazań aby zrobić coś takiego? zostawiam zdjęcie dla zobrazowania tematu 376130

Adam626
20-12-2016, 18:52
Na ziemi - to oczywiscie dobry pomysł. tzn moze nie stojacy na samej ziemi ale jesli ustawisz go około 30cm nad ziemią to pozwoli zimą spływać rozmrożonej wodzie i roztopiony lód nie zablokuje wymiennika. Odnosnie kamuflowania ławką to juz musisz sam ocenić - przepływ powietrza nie moze być ograniczony po stracisz na sprawności urządzenia.


Montując na ścianie będzie stanowił mostek cieplny (punkty montażu) oraz może powodować rezonans ściany i hałas. Stawiając na podstawkach na ziemi powinno być całkiem cicho

westen
22-12-2016, 16:52
czyli wychodzi na to że nawet lepiej go umiejscowić przy ziemi niż wyżej w powietrzu. Dzięki za pomoc:)

wg39070
22-12-2016, 18:20
Na ziemi - to oczywiscie dobry pomysł. tzn moze nie stojacy na samej ziemi ale jesli ustawisz go około 30cm nad ziemią to pozwoli zimą spływać rozmrożonej wodzie i roztopiony lód nie zablokuje wymiennika. Odnosnie kamuflowania ławką to juz musisz sam ocenić - przepływ powietrza nie moze być ograniczony po stracisz na sprawności urządzenia.


Montując na ścianie będzie stanowił mostek cieplny (punkty montażu) oraz może powodować rezonans ściany i hałas. Stawiając na podstawkach na ziemi powinno być całkiem cicho

Oj tam zaraz mostek, bez przesady. Ja mam przymocowany do ściany i moim zdaniem wygląda spoko.

376504

Adam626
22-12-2016, 18:52
No raczej nie wygląda spoko. Powiedziałbym - mocno szpeci ten ładny budynek. Dlaczego nie opuściłeś tego klimatyzatora 2,5m nizej?

wg39070
22-12-2016, 19:03
No raczej nie wygląda spoko. Powiedziałbym - mocno szpeci ten ładny budynek. Dlaczego nie opuściłeś tego klimatyzatora 2,5m nizej?

Żeby dzieci nie pakowały czego się da do fajnego wg nich wentylatorka. Druga sprawa - nad przyszłym chodnikiem?

Adam626
22-12-2016, 19:31
Przy okazji zwrócę uwagę na błąd wykonawczy który niestety i mam u siebie - zbyt wysoko masz cokół. W efekcie ogrzewanie podłogowe które grzeje ścianę już chyba fundamentu - ma tylko izolację fundamentu do pokonania która widać jest cienka w stosunku do warstwy izolacji ściany.
Cokół powinien być króciutki a zraz potem juz gruba izolacja ściany

Chodnika raczej nie bedziesz robił przy samej ścianie tylko zachowasz około 50cm odstępu

wg39070
22-12-2016, 19:59
Przy okazji zwrócę uwagę na błąd wykonawczy który niestety i mam u siebie - zbyt wysoko masz cokół. W efekcie ogrzewanie podłogowe które grzeje ścianę już chyba
fundamentu - ma tylko izolację fundamentu do pokonania która widać jest cienka w stosunku do warstwy izolacji ściany.
Cokół powinien być króciutki a zraz potem juz gruba izolacja ściany

Chodnika raczej nie bedziesz robił przy samej ścianie tylko zachowasz około 50cm odstępu

Jak chodnik pół metra od ściany, to po co mi te schody tarasu? Chodnik jednocześnie jako opaska odwadniająca. Niski cokół i dom wgląda jak kaczka z deformacją nóg i tak już krótkich. U mnie jest breja i ogólnie glina, projekt przewidywał 6 bloczków ja dałem 7 i nie żałuję. Posadzkę mam równo z cokołem a styro na nim ma 12 cm (eps120). Wrzuć fotkę swojej chaty. Zresztą dyskusja jest o klimie.

Adam626
22-12-2016, 20:06
Popatrz jak fotohobby ma cokół wysoko. I wyglada ze cokol tylko płytkami obłożony. Wyglada moim zdaniem dobrze no i nie traci tyle ciepła co my. Tam gdzie jest najcieplej - ponad 30C od podłogówki tam jest najsłabsza izolacja. To jest błąd wykonawczy
https://lh3.googleusercontent.com/2PTfBPqC-nkqOqHDmLf6_tjV43QjSEiv2Qv3ig6uz30IjwFauWTM0lHTVtK WhqhQjNNNzEBnAZ84DLFkqkfyyZJu5fAlvuvLQBHwuTgmNtRAo _ZvcmS4_hZTQw04WATrp9Ev0IkSfXXy36ElgI3Km4_Jz0esMOI RO7QLm_kHFGwYzmhypg2WKeN2MSFwnFILjSoTbIimBHwt2lg3L Q9yTLSDWkRTovCqmeO5EuGD6HDgCw--uBjf_6n5lmiORkFjShJG-HUJUOY4KUkiuWy6mKp--f95yVuFMitC6tsoj4Ks7_VneiZF3Md45eeBzqLvfbeciDnBdOc vjUq0B15Lw7TwM6J57d9pmyhYbwUeDqULoj1bGK7f-5OmWDFAFa98zbohsJ9u-xkeokO3TfRqaOiVATXnNGrYY4lmrYSvR-hdnq-Wkn_ZoY2rqwHDCdGWil3ZDdA5hFps33c72qYiXeqJRQ9JioLZl DGYQEMZQwxWz8DP3SbdimDe-CH9BL2wrC_gCVsjdmMjLK1PuvLBTS4ljgI8S0lqOy3WNWNL8dz rHhHU0ppMC_OxxnNamOZ5C9LZqOD3xA3kT6b_sVn4FGfxoOJqK Zvo3zovvm5FX31fejEI=w1200-h896-no

Busters
22-12-2016, 20:12
Jak chodnik pół metra od ściany, to po co mi te schody tarasu? Chodnik jednocześnie jako opaska odwadniająca. Niski cokół i dom wgląda jak kaczka z deformacją nóg i tak już krótkich. U mnie jest breja i ogólnie glina, projekt przewidywał 6 bloczków ja dałem 7 i nie żałuję. Posadzkę mam równo z cokołem a styro na nim ma 12 cm (eps120). Wrzuć fotkę swojej chaty. Zresztą dyskusja jest o klimie.

Tobie nigdy nic powiedziec nie mozna :D Jak dla mnie wlasnie Twoj cokol wyglada tragicznie(pomijajac blad wykonawczy ktory moim zdaniem u Ciebie wystepuje), duzo lepiej wygladaja nizsze.
ale o gustach sie nie dyskutuje kazdy robi jak chce. klima jak dla mnie nie szpeci mam w planie zrobic ja jak Ty.

wg39070
22-12-2016, 20:15
No to czyja jest ta chałupa ze zdjęcia? A z tą ucieczką ciepła to nie j est tak do końca. Jaką grubością styka się posadzka z cokołem, 6-8 cm? No i to ten niby wielki mostek? Bez jaj.

wg39070
22-12-2016, 20:19
Tobie nigdy nic powiedziec nie mozna :D Jak dla mnie wlasnie Twoj cokol wyglada tragicznie(pomijajac blad wykonawczy ktory moim zdaniem u Ciebie wystepuje), duzo
lepiej wygladaja nizsze.
ale o gustach sie nie dyskutuje kazdy robi jak chce. klima jak dla mnie nie szpeci mam w planie zrobic ja jak Ty.

Gadasz bzdury! Ten typ budynku wygląda beznadziejnie z niskim cokołem. Nie znasz moich uwarunkowań terenowych ani gruntowych więc nie wypowiadaj się. Dyskusja jest o mocowaniu klimy a nie o cokołach. Żałuję, że wstawilem zdjęcie i dałem pożywkę trollom.

wg39070
22-12-2016, 20:29
Adam626, wstawisz zdjęcie swojej chaty? Czekam wstawiaj. Zobaczymy to podyskutujemy i nad Twoim cokołem. Czekam.

fotohobby
22-12-2016, 20:32
Ty, to masz pecha.
Co jakieś zdjęcie wstawisz, to Ci babola wynajdą - podobnie było z kotłownią :)

Adam626
22-12-2016, 20:36
moge wstawic ale co tu dyskutować, mam tak samo spieprzone jak i Ty:)
z tym ze ja mam tego swiadomosc ze mam spieprzone i nie obraża mnie to. Ekipa od elewacji za bardzo nie miała pojęcia o prawidłowym wykonaniu cokołu

wg39070
22-12-2016, 20:37
Ty, to masz pecha.
Co jakieś zdjęcie wstawisz, to Ci babola wynajdą - podobnie było z kotłownią :)

Pamiętaj zawsze o pewnej zasadzie - "Mądry nic nie powie".

wg39070
22-12-2016, 20:39
moge wstawic ale co tu dyskutować, mam tak samo spieprzone jak i Ty:)
z tym ze ja mam tego swiadomosc ze mam spieprzone i nie obraża mnie to. Ekipa od elewacji za bardzo nie miała pojęcia o prawidłowym wykonaniu cokołu


Wstawiaj. Ja nie uważam, że mam spieprzone. W domu jest bardzo ciepło, opału idzie niewiele. Czego chcieç więcej?

wg39070
22-12-2016, 20:43
Ty, to masz pecha.
Co jakieś zdjęcie wstawisz, to Ci babola wynajdą - podobnie było z kotłownią :)

Wstaw zdjécie swojej kotłowni, chętnie zobaczę. A mój pech polega na tym, że zawsze znajdzie się taki ktoś jak ty i dołoży łyżké dziegciu.

Busters
22-12-2016, 20:44
Gadasz bzdury! Ten typ budynku wygląda beznadziejnie z niskim cokołem. Nie znasz moich uwarunkowań terenowych ani gruntowych więc nie wypowiadaj się. Dyskusja jest o mocowaniu klimy a nie o cokołach. Żałuję, że wstawilem zdjęcie i dałem pożywkę trollom.

Madry nic nie powie ;)

wg39070
22-12-2016, 20:45
Fotohobby, czekam na zdjęcie kotłowni. Chyba nie stchórzysz?

Adam626
22-12-2016, 20:46
Nie wątpie ze masz w domu ciepło, przeciez pisałes ze grzejesz kominkiem.
Przy grzaniu podłogą myślę że parę procent może się tracić na takim błędzie wykonawczym.

Klimę mam jak poniżej. Z daleka jej nie widać bo jest jeszcze przykryta ścianą. A jednostka wewnętrzna w pokoju o jakieś 7m w prawo.
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/klima-img/klima1.jpg

wg39070
22-12-2016, 20:48
Madry nic nie powie ;)

Dawaj Busters i Twoją chatę, bardzo chętnie popatrzę bo krytykować kogoś jest bardzo łatwo a niektórzy mają nawet z tego radochę.

Adam626
22-12-2016, 20:50
Firmom od klimy łatwiej zamontować ją wysoko bo mniej komplikacji, mniej rurociągu, mniej gazu (albo w ogóle nie trzeba nabijać)

wg39070
22-12-2016, 20:54
Nie wątpie ze masz w domu ciepło, przeciez pisałes ze grzejesz kominkiem.
Przy grzaniu podłogą myślę że parę procent może się tracić na takim błędzie wykonawczym.


Klimę mam jak poniżej. Z daleka jej nie widać bo jest jeszcze przykryta ścianą. A jednostka wewnętrzna w pokoju o jakieś 7m w prawo.
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/klima-img/klima1.jpg

Dzięki za fotkę. Nie uważam, że masz coś spieprzone, klima jak dla mnie za nisko i nie praktycznie - czemu pisałem wyżej. Ja chodniki wyobrażałem sobie i nadal wyobrażam przytknięte do cokołu. U mnie woda i glina, przekleństwo, nie zrozumie ten kto mieszka na piachach. Co nie zmienia faktu, że chodnik bardzo mi się podoba.

fotohobby
22-12-2016, 20:57
Fotohobby, czekam na zdjęcie kotłowni. Chyba nie stchórzysz?

Jak ktoś w wątku o ogrzewaniu będzie potrzebował, to służę pomocą - zresztą, już zamieszczałem.
Tobie to już na nic :)

westen
22-12-2016, 20:58
Oj tam zaraz mostek, bez przesady. Ja mam przymocowany do ściany i moim zdaniem wygląda spoko.

376504

no kolego, dom masz przepiękny co sprawia że ten klimatyzator tym bardziej psuje efekt. Im ładniejszy dom tym bardziej taka klima przeszkadza oczom (w moim odczuciu). Widać ostro się atakujecie tylko po co? mi tu chodziło o estetyke a nie od razu o sączenie jadu, relax panowie:) a co do klimy to nie ma wątpliwości, trzeba go jakoś mądrze zamaskować, ale żeby rzeczywiście nie naruszać jego pracy

Adam626
22-12-2016, 20:59
Chodnik przy samej ścianie nie jest tak dobry bo barki masz szersze niż nogi i praktycznie 20cm chodnika przy samej ścianie i tak pojdzie na zmarnowanie bo nogi tam nie postawisz.

Glina nie ma znaczenia bo i tak nawieziesz ziemi pod trawnik a podbudowy pod chodnik wiec to nie wpływa.
Ja z tych kamieni póki co jestem zadowolony a dzięki nim wykorzystuję całą szerokość chodnika.

Na tych zdjeciach nie widać błędu w cokole ale zaraz poszukam lepszego na którym są okna do ziemi

Busters
22-12-2016, 21:01
Dawaj Busters i Twoją chatę, bardzo chętnie popatrzę bo krytykować kogoś jest bardzo łatwo a niektórzy mają nawet z tego radochę.
Niestety nie mam jeszcze cokolu, ale jak tylko bede mial wysle Ci zdjecie.

wg39070
22-12-2016, 21:03
Niestety nie mam jeszcze cokolu, ale jak tylko bede mial wysle Ci zdjecie.

Trzymam za słowo.

wg39070
22-12-2016, 21:07
no kolego, dom masz przepiękny co sprawia że ten klimatyzator tym bardziej psuje efekt. Im ładniejszy dom tym bardziej taka klima przeszkadza oczom (w moim odczuciu).
Widać ostro się atakujecie tylko po co? mi tu chodziło o estetyke a nie od razu o sączenie jadu, relax panowie:) a co do klimy to nie ma wątpliwości, trzeba go jakoś mądrze zamaskować, ale żeby rzeczywiście nie naruszać jego pracy

Dzięki, że się podoba. No ale jak pogodzić fakt posiadania ładnego domu z chęcią klimatyzowania pomieszczeń? Ja chciałem jednostkę zewnętrzną z tyłu, za garażem w niewidocznym narożniku ale - za daleko od miejsca montażu jednostki wewnętrznejm i jest gdzie jest. To ściana boczna, od frontu nie bardzo widać. Mógłby być niżej ale czy to by coś zmieniło?

wg39070
22-12-2016, 21:16
Adam626, ja grzeję kominkiem podłogę, tak dla przypomnienia.

Adam626
22-12-2016, 21:35
Taki cokół zbyt wysoki w termowizji (zima - ogrzewanie podłogowe)
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/klima-img/FLIR0913.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/klima-img/FLIR0920.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/klima-img/FLIR0927.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/klima-img/FLIR0929.jpg

cactus
22-12-2016, 22:07
Pociagne OT ale co do gliny to nasypanie na nią humusu pod trawnik nic nie daje. Mam też fragment działki w glinie. Po mocnym deszczu robi się ciapa i trzyma nawet tydzień. Tak naprawdę poradzono mi wywieść glinę aż 60cm wgłąb albo przynajmniej taką warstwę wymieszać z piachem gruboziarnistym, najlepiej z dodatkiem trocin i przekopać pare razy z przerwami po kilka tygodni. Tylko że wywiezienie 60cm gliny z powierzchni 200-300m2 to są setki ton.
Co do cokoła to dla mnie czym wyższy tym gorsze parametry domu i gorszy wygląd.

Kaizen
22-12-2016, 22:15
Taki cokół zbyt wysoki w termowizji (zima - ogrzewanie podłogowe)

To nie jest kwestia wysokości cokołu, tylko jak są rozłożone warstwy wewnątrz i na zewnątrz.
Przy płycie fundamentowej izolowanej pod i z boku nie ma to praktycznie znaczenia, bo masz ciągłość izolacji termicznej.

A przy ławach to naczytałem się sporo rozwiązań.

Mi najbardziej pasuje taki układ, że ściana fundamentowa kończy się równo z chudziakiem. I na to izolacja przeciwwilgociowa po całości.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=376505
Zwłaszcza, przy murze z BK, który dosyć dobrze izoluje i niewiele ciepła przekaże z podłogówki do ściany fundamentowej (nie chce mi się wierzyć, żeby choć trochę zaizolowana ściana fundamentowa przy takim układzie zaświeciła jak na obrazkach)
A czy ten poziom hydroizolacji jest 20cm czy 60 nad gruntem - to już bez większego znaczenia.

Takiego układu:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=376506
Bo chociaż cokołu praktycznie nie ma, to tutaj właściwie nie ma izolacji i ściana fundamentowa przejmuje ciepło od ogrzewania podłogowego i nie tylko sama odprowadza ciepło do gruntu, to jeszcze przekazuje chudziakowi.

Edit.
Chociaż jak popatrzyłem na skalę i na to jak grunt świeci, to zacząłem się zastanawiać, czy ten fundament świeci dlatego, że oddaje ciepło z domu, czy dlatego, że przewodzi ciepło z gruntu, który "świeci" bardziej, niż ściana fundamentowa.

Adam626
22-12-2016, 22:21
jeśli 10cm (izolacja undamentu) a 20cm (elewacji) nie robi różnicy, to w jakim celu uzywamy styropianu 20cm na ściany?

Kaizen
22-12-2016, 22:49
jeśli 10cm (izolacja undamentu) a 20cm (elewacji) nie robi różnicy, to w jakim celu uzywamy styropianu 20cm na ściany?

Popatrz na pierwszy obrazek. Po drugiej stronie ściany fundamentowej nie masz pomieszczenia czy grzewczego jastrychu. Masz grunt, który od pomieszczenia jest jeszcze odizolowany grubą warstwą izolacji.

Co innego, jak za ścianą (czy to "zwykłą", czy fundamentową) masz pomieszczenie albo, jak na drugim obrazku, wylewkę (nawet nie koniecznie z podłogówką - ale wtedy jeszcze większa różnica temperatur się robi i większe straty ciepła).

Ja w projekcie miałem 18cm gruntotermu na ściany fundamentowe i 20 cm wełny wyżej. Do tego w posadzce łącznie 22 cm wełny. Coś czuję, że wywaliłem kasę w błoto jak kazałem na składzie zwalać 12cm XPSa który na fundamenty zamówił wykonawca i ładować 15cm (nie tylko więcej m3 ale jeszcze stawka wyższa). Pod posadzkę pójdzie jeszcze 20cm EPSa zamiast tej wełny. Mam mocno mieszane uczucia - bo do gruntu będę miał lepszą izolację, niż na ścianach. A różnica temperatur znacznie mniejsza. Pocieszam się, że ewentualne docieplenie posadzki będzie trudno czy wręcz awykonalne. A ściany stosunkowo łatwo docieplić.

Adam626
22-12-2016, 22:53
tylko że pierwszy obrazek nie ma zastosowania u kol wg39070.
Zauważ że cokół mu się zaczyna tam gdzi kończy się okno czyli jak sądzę - podłoga na gotowo.
Zatem ze 2cm parkietu/płytek, potem 7cm wylewki, ze 13 cm styropianu dopiero pod wylewką

Czyli jeśli wylewka rozpoczyna się 9cm pod parapetem okna to akurat naprzeciw ma cokół z 12 cm ocieplenia zamiast 20cm

Kaizen
22-12-2016, 22:57
tylko że pierwszy obrazek nie ma zastosowania u kol wg39070.

Jeżeli faktycznie ma coś, jak na "moim" drugim obrazku, to faktycznie ciepło ucieka. I to nie tylko na zewnątrz, ale i do gruntu. Co zwłaszcza przy wysokich wodach gruntowych, które "zabiorą" ciepło dalej oznacza niepotrzebne straty.
Ale przysypując cokół nawet do zera niewiele poprawi - tylko o tyle, o ile ta podsypka zaizoluje.
Więc tak czy inaczej to nie wysokość cokołu jest problemem.

Adam626
22-12-2016, 23:20
nie chodzi o to by go przysypywać tylko obniżyć czyli żeby wylewka znajdowała sie naprzeciw styropianu 20cm, a nie naprzeciw izolacji fundamentu 10 czy 12cm. Czyli wcześniej skończyc izolacje fundamentu i zaczac izolacje sciany

Kaizen
22-12-2016, 23:41
Czyli wcześniej skończyc izolacje fundamentu i zaczac izolacje sciany

To izolacja cieplna wewnątrz ma się zaczynać tam, gdzie kończy się ściana fundamentowa. Samo lepsze ocieplenie fundamentu to półśrodek.
Trzeba wewnątrz podnieść chudziak na równo ze ścianą fundamentową, na to izolację termiczną i dopiero jastrych.

Inaczej ten radiator (fundament) dalej będzie się nagrzewał od podłogówki i przewodził ciepło. To, że trochę mniej odda do powietrza po ociepleniu - OK. Coś to da.
IMO ważniejsze, to zaizolowanie tak, żeby fundament się nie nagrzewał od wnętrza, a nie izolowanie już ogrzanego fundamentu, żeby nie oddawał ciepła dalej.

westen
02-02-2017, 19:53
Witam, czy można całkowicie zakryć klimatyzator zewnętrzny w taki sposób nie naruszając jego pracy?380534

Adam626
05-02-2017, 20:43
nie naruszając jego pracy można.

Tylko czy nie naruszysz jego pracy. Po co w ogóle zakrywać skoro zabudowa jest większa niż sam klimatyzator?
Uwzględnij że zimą podczas grzania domu zamarznięte skropliny z klimatyzatora potrafią zrobić lodowisko o powierzchni 1-2m2 - musi być klimatyzator na pewnej wysokości aby woda miała gdzie odpływać i zamarzać a latem aby nie ciągneło syfu z ziemi. Dodatkowo taka zabudowa podniesie jego hałas (przepływający wiatr).
Ogólnie to co na zdjeciu pokazano jest moim zdaniem bezcelowe

westen
05-02-2017, 21:32
dzięki za opinie, chodzi o to że taka jednostka zewnętrzna szpeci piękną elewacje na pięknym domu. Jednak znalazłem klimatyzacje bez jednostki zewnętrznej jednocześnie pracujące równie skutecznie. Co prawda są droższe (naścienny od 5tyś w górę) ale za to bez jednostki zewnętrznej która do pięknych nie należy. Urządzenie to zwie się monoklimatyzator:)

Adam626
05-02-2017, 21:43
Monoblok? przeciez to najpaskudniejsze co moze byc i tez ma jednostkę zewnętrzną. Idea klimatyzacji jest taka ze musi brać ciepło/zimno z zewnatrz.

Postaw tą klimę tak aby nie było widać. Napewno nie na wysokości 2,5m, tylko gdzieś na dole

westen
05-02-2017, 22:20
chyba coś pomyliłeś kolego. Monoklimatyzator nie posiada jednostki zewnętrznej pozatym wyglądem nie różni się od przeciętnego klimatyzatora typu split. Po prostu monoklimatyzator posiada w sobie już to co jednostka zewnętrzna i wewnętrzna klimatyzatora typu split. Jedyne co trzeba zrobić to wiertnicą wykonać 2 otwory średnicy 16-20cm i zakończyć to estetyczną okrągłą kratką w elewacji:) masz tu zdjęcie podglądowe 380840

Adam626
05-02-2017, 22:36
powodzenia:)

Zagurski
07-02-2017, 17:06
Oj tam zaraz mostek, bez przesady. Ja mam przymocowany do ściany i moim zdaniem wygląda spoko.

376504



No raczej nie wygląda spoko. Powiedziałbym - mocno szpeci ten ładny budynek. Dlaczego nie opuściłeś tego klimatyzatora 2,5m nizej?

Niżej byłby bardziej narażony na deszcz i za dwa lata byłby już żółto-brązowy.
Poza tym klimatyzator nie ma "wyglądać" dla osób postronnych, tylko gwarantować właścicielom domu komfort w takie lato, jak w roku 2015. W te dwa letnie miesiące, ludzie nie mający tego urządzenia, daliby sobie powiesić je nawet na frontowej ścianie, w kolorze sraczkowatym :-)

wg39070
08-02-2017, 14:40
Niżej byłby bardziej narażony na deszcz i za dwa lata byłby już żółto-brązowy.
Poza tym klimatyzator nie ma "wyglądać" dla osób postronnych, tylko gwarantować właścicielom domu komfort w takie lato, jak w roku 2015. W te dwa letnie miesiące, ludzie nie mający tego urządzenia, daliby sobie powiesić je nawet na frontowej ścianie, w kolorze sraczkowatym :-)

Nareszcie głos rozsądku, a nie wszystko na pokaz. Dzięki za słowa uznania.

Arkaszka
13-02-2017, 18:39
westen, monoklimatyzator jest fajny jak nie możesz wyrzucić skraplacza na zewnątrz (np zabytki w centrum miasta), podstawowa wada, sprężarka w środku domu, a co za tym idzie hałas, dodatkowo urządzenie jest dość pokaźne bo musi zmieścić sprężarkę.

Są też urządzenia chłodzone wodą z sieci itd, jednostka zewnętrza schowana gdzieś w kotłowni,ale w domu to zbyteczny wydatek. Większość klimatyzatorów pozwala na prowadzenie tras freonowych o 15 /25m, dzięki temu można umieścić j. zewnętrzna gdzieś z tyłu domu, ewentualnie można postawić klimę na postumencie (jakieś 30/40 cm aby nie stało w śniegu zimą ) gdzieś w krzakach.

Jeśli nie kupisz jakiegoś chińskiego badziewia za 800zł, większość przyzwoitych klimatyzatorów ma niezły lakier nie złapią rudego po 2-3 latach, a deszcz nieźle myje skraplacz.

westen
13-02-2017, 20:11
Arkaszka te urządzenia nie są tak bardzo hałaśliwe (27-40 db) pozatym pochodzi godzine i go wyłącze bo ochłodzi salon, zapewne cały dzień nie będzie musiał chodzić aby zrobił się chłodek. Sąsiad mówi że zastanawia się nad klimą ale chyba nie zrobi tłumacząc że dom to nie mieszkanie że się parówka w nim zrobi. Mówi że zasłania okna roletami i w domu daje rade temperatura:)

Arkaszka
13-02-2017, 20:48
olimpia splendit 2,5 kW 34-43 dBA to sporo, ale jak pisałem tam gdzie nie można wywiesić niczego na zewnątrz, bardzo fajny patent