PDA

Zobacz pełną wersję : Energooszczędny dom + firma - jak szacujecie koszty? Jakie macie pomysły?



Bobrel
19-12-2016, 21:57
Witam forumowiczów,

to mój pierwszy post i mam nadzieję, że dział jest odpowiedni. Forum czytam od dawna, ale nigdy nie przykładałem uwagi do działu w jakim znajdowały się posty.

Chciałbym połączyć projekt domu z budynkiem firmy, ale nie mam do końca sprecyzowanej koncepcji. Wychodzę z najprostszego założenia jednej bryły. Stawiam na praktyczność ponad estetykę.

Przejrzałem wszystkie projekty jakie udało mi się znaleźć i jedynie wydają się najbardziej zbliżone te 2:
http://pracownia-projekty.dom.pl/ats_at-148_projekt_budynku_mieszkalno-uslugowego_z_magazynem.htm
http://projekty.muratordom.pl/projekt_budynek-garazowo-magazynowy-z-czescia-mieszkalna,2769,0%2C0.htm?c=92#rzuty

Bardziej podoba mi się nowoczesna, prosta bryła z płaskim dachem. Działka 47x37m z wjazdem od północnego-wschód (patrz załącznik), wszystkie media u sąsiada (po drugiej stronie drogi, 6m).

376342

Założenia (150m2 hala + 240m2 część mieszkalna oraz socjalna firmy) w standardzie NF40 lub lepszym:
PARTER
- pokój dzienny z kuchnią i jadalnią, duże przeszklenia na stronę południową z wyjściem na ogródek,
- pompa ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła lub kondensacyjny kocioł gazowy,
- jedna mała łazienka w części mieszkalnej i druga w części socjalnej,
- pomieszczenie socjalne z szatnią dla pracowników, oddzielne wejście do części mieszkalnej oraz zakładu,
- w hali 2 pomieszczenia na podniesieniu (po 20m2) tak, żeby pod spodem dało się składować materiały,
- jedna brama garażowa,
- hala oświetlona światłem dziennym - bardzo ważne,
- rolety antywłamaniowe w oknach,
- gabinet,
- podpiwniczenie części mieszkalnej (120m).

PIĘTRO
- 2 sypialnie od strony południowej (dla dzieci),
- sypialnia rodziców oddzielona małym korytarzem z wyjściem na taras,
- stropodach użytkowy na hali,
- duża łazienka,
- suszarnia.

INNE
- system zmiękczania wody,
- inteligentny system alarmowy,
- awaryjne źródło ogrzewania,
- ogrzewanie podłogowe,
- rekuperator.

1. Jaki szacujecie koszt budynku w stanie pod klucz? Dla jakich założeń?

2. Wypisałem wszystko co mi przyszło do głowy. Co do systemu ogrzewania to kondensacyjny kocioł gazowy lub pompa ciepła. Jak uważacie co byłoby bardziej odpowiednie? Pompa daje możliwość chłodzenia budynku w lecie, ale kocioł jest znacznie tańszy i równie bezobsługowy.

3. Może macie inne pomysły na rozwiązanie takiej funkcji budynku?

Adam626
20-12-2016, 18:57
tak na szybko to ten ats_at-148_projekt_budynku_mieszkalno-uslugowego_z_magazynem.htm mi się bardziej podoba bo bardziej wygląa jak dom niż warsztat samochodowy co mozna powiedziec o drugim projekcie.

wtym projekcie rozważ likwidację okien i portfenetrów narożnych na zwykłe podparte w narożniku słupem. Okna narożne puszczają zimno, ja nie mam z tym dobrych doświadczeń.

Rozważ likwidację tarasu na górze bo to niepotrzebny wydatek, koszt wykończenia, mostek cieplny etc