PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wodą na działce



TangoPapa
20-12-2016, 18:27
Cześć,

Przymierzam się do zakupu działki na, której chciałbym w przyszłości wybudować dom. Działka ma 650m2 powierzchni i wymiary jak poniżej na zdjęciu.
376399

Problemem jest woda. Podczas roztopów byłem na działce i wygląda to dość tragicznie:
376400
376401

Problemem jest na pewno podłoże gliniaste, które nie przepuszcza wody w głąb ziemi oraz to, że prawie z każdej strony sąsiedzi podnieśli swoje działki.
Działka nie wygląda zbytnio atrakcyjnie, ale nie zrażam się tym, jedynie chce oszacować jakie nakłady finansowe są tu wymagane, aby zdrenować ten teren no i ewentualnie nawieść więcej ziemi, aby podwyższyć działkę.
Dodam, że rów melioracyjny jest przy głównej ulicy w odległości ok 30m (na schemacie jest oznaczona droga dojazdowa do działki)

Będę wdzięczny za podpowiedzi co z tym fantem zrobić, chciałbym przeanalizować wszystkie za i przeciw przed zakupem.
Dodam, że badań geologicznych nie zlecałem, a jedynie sąsiad powiedział, że glina jest na głębokość ok 1m, a poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki - na wbicie łopaty.

dzięki z góry za pomoc
Tomek

Elfir
20-12-2016, 19:40
Niestety działka nie nadaje się do budowy.
Jeśli przy takim zadrzewieniu woda stoi, znaczy, że poziom wód gruntowych jest tuż przy powierzchni i woda będzie stała zawsze, poza letnimi suszami.

Możesz się bawić w jakieś pale, podnoszenie poziomu terenu, ale to ogromne koszty i niebezpieczeństwo, że twoje prace na działce pogorszą warunki wodne na działkach sąsiednich, co jest sprzeczne z prawem.

TangoPapa
20-12-2016, 20:38
Wygląda to nieciekawie i dlatego założyłem ten temat, aby poznać opinie innych

Głębokość wód gruntowych rzeczywiście nie rozpieszcza. Część działki (od wjazdu) jest podniesiona i tu sytuacja wygląda tak:

376412

Tam gdzie działka nie jest podniesiona (ok 70-80% działki) wygląda to tak:

376411

U sąsiadów jest dość dobrze, aczkolwiek jak pytałem mówili, że w czasie dużych opadów woda w niektórych miejscach stoi. Nie mają drenów.

e_gregor
21-12-2016, 06:49
Słabo to wygląda - działka mała i z poważnymi problemami

zyhu
21-12-2016, 06:58
odpuść dobrze ci tu radzą, odpuść

kaszpir007
21-12-2016, 08:01
Zapewne cena działki jest atrakcyjna stąd zainteresowanie ..

Jak dla mnie działka nie nadaje się do budowy i nie ma żadnego sensu ekonomicznego tam budowania ...

autorus
21-12-2016, 08:46
hm, koszty uporządkowania działki mogą być duże. Sam musisz ocenić i sprawdzić, czy nie da się kupić działki w lepszym miejscu ale bez tych problemów.
Ja na pewno wziąłbym na działkę geologów, zrobią 3 otwory i już wszystko będziesz wiedział. Koszt nieduży. A wiedza może być bezcenna.

TangoPapa
21-12-2016, 09:00
Cena działki nie jest jakaś super okazyjna bo jest ciut drożej za m2 niz średnia z tego miejsca. Dzialka jest dość dobrze położona. Blisko jest do infrastruktury no i wszystkie media sa przy działce. Niestety nie ma nic ciekawszego w okolicy, bo albo giganty po 1500m2, albo jakieś wygwizdowo bez mediow i drogi.
Teren jest dosc mocno zabudowany wokół, mozna powiedzieć, ze dzialka jest w centrum miasteczka. Jest to ostatnia dzialka niezabudowana w tym miejscu. Sąsiedzi sa zadowoleni z mieszkania w tym miejscu.
Wielkość działki jest ok, nie ma oczywiście szału, ale nie szukam czegos dużego, raczej wyznaje zasade lepiej male dopieszczone niz duze zaniedbane.

autorus
21-12-2016, 09:15
Zamów geologów. Będziesz wiedział więcej. Potem architekt który ci powie co na tym można zbudować. A potem podejmiesz decyzję.

e_gregor
21-12-2016, 09:38
To kup działkę 1500, podziel, sprzedaj połowę jak chcesz małą. Ale poszukaj lepszej. Wybudować da sie wszędzie - kwestia piniędzy. Poczytaj sobie ile zachodu ludzie maja z wymiana gruntu, fundamentami palowymi, drenażami, itp. No chyba, że pieniądze nie graja dla Ciebie roli...

TangoPapa
21-12-2016, 09:57
To jest bardzo dobry pomysł z podzialem dzialki. Problem w tym ze miejsce gdzie chce kupic dzialke ma mpzp gdzie jest napisane, ze dzialki z nowego podzialu musza miec najmniej 1500m2. Super, ze piszecie ktytycznie bo mozna wtedy realnie ocenic inwestycję

Wykona
21-12-2016, 10:38
Powielę opinie innych zrób badania gruntu. Być może to tylko wierzchnia warstwa nawieziona przez okolicznych sąsiadów na jedyną wolną działkę w okolicy.

Nie rezygnuj, sprawdź...

TangoPapa
21-12-2016, 10:48
Badania geologiczne jak najbardziej sa zasadne, ale chciałem poznac opinie innych ludzi, co myślą o tej działce. Niestety teren w gminie jest gliniasty wynika to z dokumentów opracowanych na potrzeby inwestycji gminnych. Takze raczej biorę pod uwagę ten problem jako realny. Pytanie jakie koszty sa z tym zwiazane no i jakie moga sie "kwiatki" jeszcze pojawić w przyszłości.

piotrek0m
21-12-2016, 11:17
A co można powiedzieć o takiej sytuacji, gdy po zebraniu humusu stała woda tygodniami ! Po odpompowaniu ujawniała się rozmoczona glina, po kolejnych opadach deszczu sytuacja się powtarzała i woda stała? Podłoże jest gliniaste.

376432

autorus
21-12-2016, 11:29
Myślę, że można powiedzieć iż inwestor zaoszczędził na badaniach gruntu. I jak widać będzie go to sporo kosztowało. Badania kosztują coś ok 500zł.

zyhu
21-12-2016, 12:05
A co można powiedzieć o takiej sytuacji, gdy po zebraniu humusu stała woda tygodniami ! Po odpompowaniu ujawniała się rozmoczona glina, po kolejnych opadach deszczu sytuacja się powtarzała i woda stała? Podłoże jest gliniaste.

376432

tutaj raczej trzeba wybudować basen olimpijski a nie dom :)

krzysztofb51
21-12-2016, 12:56
Podepne sie pod temat, ja rowniez mam podloze gliniaste ale nie mam az takiego problemu z woda, problem jest jak popada to w kilku miejscach kaluze stoja po pare tyg no chyba ze upaly. Ponad to musze troche podniesc grunt o jakies 15-20 cm, co najlepiej wysypac zeby woda nie stala, do zasypania jakies 600m2 dzialki

Marcin34_Śl
21-12-2016, 13:29
Ja też mam glinę, jak widzę to 3/4 inwestorów ma terez gliniasty :yes:

Ważny jest poziom wody gruntowej, u Mnie w badaniach wyszło 2,4 m ppt a zwierciadło dochodziło do 1,8 ppt. Oo 3 m w głąb piasek

Czyli podwyższenie domu o 40-50 cm, drenaż opaskowy, woda z deszczówki do zbiornika. Tragedii nie ma. Pod kostke i tak potrzebne jest 30-40 cm podbudowy.

Elfir
21-12-2016, 13:51
Marcin - jak masz tylko 3 m, to jesteś w stanie przewiercić się do piasku w razie potrzeby, by zrobić odpływ drenażowy.

Krzysztof - nawieź drobnego żwiru i przekop z gliną. Jak będziesz robił ogród, dodasz do tego obornika lub czarnoziemu.

osek
21-12-2016, 18:21
Geolog- woda Cię już nie interesuje bo wiesz gdzie jest ;) ale powie Ci on czy na cmentarzu nie będziesz budował oraz gdzie są jakieś nośne grunty (gliny piaszczyste itp <-> głębokość posadowienia). - i zrób to najlepiej przed zakupem- właściciel na pewno pozwoli zrobić 3-4 odwierty... jakiś tysiąc nie Twój.
Z wodą sobie poradzisz- przy wykopie pod ławy od razu obok dół nawet ~10m3 na zbieranie wody i dobra pompa. Jeśli masz kanalizację deszczową to w ogóle luksus.

Niwelacja działki to najlepiej piaskiem oczywiście.

TangoPapa
23-12-2016, 15:54
Jestem umówiony na "po świętach" z firmą zajmującą się robotami ziemnymi tzn drenaze, odwodnienia itp. Zobacze jak wyceni pracę na działce, aby zlikwidowac problem wody.

piotrek0m
27-12-2016, 07:06
Jestem umówiony na "po świętach" z firmą zajmującą się robotami ziemnymi tzn drenaze, odwodnienia itp. Zobacze jak wyceni pracę na działce, aby zlikwidowac problem wody.

Bez pochopnych działań, goście od drenowania chętnie naciągną Ciebie na swoje prace. Czy potrzebnie? Wodę z drenów trzeba gdzieś wyprowadzić. Gdzie? Najlepszym krokiem byłyby badania geotechniczne. To byłoby wyjście do dalszych rozmów.